Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Intrebari ptr fratii nostrii evrei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 5:15 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:

Pentru Anticristul. Cum comentezi Isaia 7:,, De aceea, Domnul însuși vă va da un semn: „Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naște un Fiu și-I va pune numele Emanuel.,,?
Si Isaia 53 care s-a implinit cu lux de amanunte in persoana Domnului Isus? http://biblia.resursecrestine.ro/isaia/53
Eu in general nu comentez textele, ci indemn totdeauna la o cirire si intelegere corecta.
Isaia cap 53 nu se refera nici pe departe la o persoana anume.
Si inceputul cap 53 este la versetul 13 al cap 52.
Dfapt intreg contextul incepe cu ISAIA CAP 51.
Or capii bisericii cred ca au muncit mult pina a reusit sa schingiuetextul in felul acesta .
Dar oricu, au ramas citeva sechele pe care nu au reusit in totalitate sa le mutileze.
Daca vei omserva vers 9 care in romaneste spune ;Groapa lui va fi pusa intre cei rai si mormintul lui la un loc cu cel bogat.
In ivrit in original in Tanach spune asa;Ii va arunca pe cei rai in groapa,iar pe cei bogati ii va pedepsi cu moartea acre li se cuvine.
As vrea sa comentezi putin acest verset.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 5:33 pm

Soimos a scris:
Ptr Antichristul

Intr-un alt topic ai facut afirmatia asta:

Pocaiti va si intoarcetiva la Dumnezeu ca sa vi se stearga pacatele;

si apoi ai completat cu asta:
O spune Petru dupa moartea lui Isus.deci Iata ca Petru nu cunostea varianta; Crede in singele lui Isus ca acesta te va mantui de pacate

Unde si in care versetdin Biblie Petru face o afirmatie de genul acesta"

Ai gasit versetul?
Este in fapte cap 3 ;19.
Apostolii nu cunosteau rolul jertfei lui ISUS ,ACESTA A FOST UNVENTAT MAI TIRZIU.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 6:13 pm

Anticristul a scris:
Soimos a scris:
Ptr Antichristul

Intr-un alt topic ai facut afirmatia asta:

Pocaiti va si intoarcetiva la Dumnezeu ca sa vi se stearga pacatele;

si apoi ai completat cu asta:
O spune Petru dupa moartea lui Isus.deci Iata ca Petru nu cunostea varianta; Crede in singele lui Isus ca acesta te va mantui de pacate

Unde si in care versetdin Biblie Petru face o afirmatie de genul acesta"

Ai gasit versetul?
Este in fapte cap 3 ;19.
Apostolii nu cunosteau rolul jertfei lui ISUS ,ACESTA A FOST UNVENTAT MAI TIRZIU.

cum sa nu? Nu le-a spus ucenicilor:,,Și suflând peste ei le-a zis: „Luați Spirit Sfânt; cui veți ierta păcatele vor fi iertate, și cui nu le veți ierta vor rămâne neiertate.,,
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 8:29 pm

Si eu i ti spun.Daca ti greseste cineva si tu vrei sa i ierti greseala.Va fi iertat(a).
Altfel nici chiar Dumnezeu nu poate ierta ceea ce tu nu ierti.Ca ti ar face tie un deserviciu.
Sau vrei sa ti dau un exemplu babesc?
Tie ti este cineva dator cu o mare suma de bani.
Si vine un sfint din asta ca si apostolii sa zic ,si i iarta lui datoria.este corect?
Bine datoria poate fi in bani sau altceva .Daca nu ti plateste tie datoria cum il va ierta altcineva in locul tau .
Dar daca tu consideri ca omul respectiv nu are de unde sa plateasca si tu nu esti atit de nevoita ,atunci poti sa i spui Mai omule ,eu i ti iert datoria.Si Dumnezeu va fi deacord cu tine si va fi iertat.
Eu personal parcatic acest tip de iertare,si ma incadrez in rindul apostolilor.Cui ii iert este iertat.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 8:38 pm

Anticristul a scris:
Si eu i ti spun.Daca ti greseste cineva si tu vrei sa i ierti greseala.Va fi iertat(a).
Altfel nici chiar Dumnezeu nu poate ierta ceea ce tu nu ierti.Ca ti ar face tie un deserviciu.
Sau vrei sa ti dau un exemplu babesc?
Tie ti este cineva dator cu o mare suma de bani.
Si vine un sfint din asta ca si apostolii sa zic ,si i iarta lui datoria.este corect?
Bine datoria poate fi in bani sau altceva .Daca nu ti plateste tie datoria cum il va ierta altcineva in locul tau .
Dar daca tu consideri ca omul respectiv nu are de unde sa plateasca si tu nu esti atit de nevoita ,atunci poti sa i spui Mai omule ,eu i ti iert datoria.Si Dumnezeu va fi deacord cu tine si va fi iertat.
Eu personal parcatic acest tip de iertare,si ma incadrez in rindul apostolilor.Cui ii iert este iertat.

Suntem datori ca sa iertam pentru ca si Domnul Isus ne-a iertat noua pacatele.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 8:51 pm

Nu ti a iertat Isus nimic ,ca nu poate ierta. Doar el te invataclar;Daca te duci la altar si ti amintesti caetc etc
Lasa ti darulacolo si dute de impacat te cu pirisul tau,apoi vino si adu ti darul.Nimeni nu poat eierta ce ai grresit impotriva cuiva numai el personal.Isus poate ierta daca ai gresit impotriva lui.Nimic deosebit.Dar lte pacate nici Dumnezeu nu poate sa ierte.Ca te iarta pe tine si face rau altuia.Tu nu vezi logica din cauzaca Isus orbeste lumea.
Deschideti va ochii si veti vedea si pe Isus altfel.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 8:55 pm

Anticristul a scris:
Nu ti a iertat Isus nimic ,ca nu poate ierta. Doar el te invataclar;Daca te duci la altar si ti amintesti caetc etc
Lasa ti darulacolo si dute de impacat te cu pirisul tau,apoi vino si adu ti darul.Nimeni nu poat eierta ce ai grresit impotriva cuiva numai el personal.Isus poate ierta daca ai gresit impotriva lui.Nimic deosebit.Dar lte pacate nici Dumnezeu nu poate sa ierte.Ca te iarta pe tine si face rau altuia.Tu nu vezi logica din cauzaca Isus orbeste lumea.
Deschideti va ochii si veti vedea si pe Isus altfel.

Nu uita ca Domnul Isus este o certitudine in viata mea.El mi-a iertat pacatele si mi-a dat din Duhul Sfant care este cu mine si in mine.Nimeni nu ma poate desparti de dragostea Lui.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 9:01 pm

Cum i mi poti dovedi mie ca ti a ieretat pacatele?
Cit despre duhul sfint nu vreau sa vorbesc acum.Poate cu alta ocazie ca nu vreau sa te ranesc sub nici-o forma.Iar daca esti unita cu dragostealui esti despartita de dumnezeu.Caci este scris;sA IUBESTI PE DOMNUL DUMNEZEUL TAU ETC ETC
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 9:04 pm

Anticristul a scris:
Cum i mi poti dovedi mie ca ti a ieretat pacatele?
Cit despre duhul sfint nu vreau sa vorbesc acum.Poate cu alta ocazie ca nu vreau sa te ranesc sub nici-o forma.Iar daca esti unita cu dragostealui esti despartita de dumnezeu.Caci este scris;sA IUBESTI PE DOMNUL DUMNEZEUL TAU ETC ETC

Sunt perfect constienta de ceea ce a facut Dumnezeu in viata mea.Mie imi este suficient.Duhul Sfant este promisiunea facuta de Dumnezeu ca va fi cu noi si in noi.Stiu ca tu nu poti sa crezi dar sunt milioane de oameni din toate paturile sociale care au fost schimbati si transformati de Dumnezeu!Atunci cand experimentezi iertarea de pacate Il primesti pe Isus ca Domn si Mantuitor primesti certitudinea mantuirii.Stiu ca Dumnezeu exista pentru ca vorbesc cu El in fiecare zi. Nu Ii aud vocea efectiv, prin sunete, dar Ii simt prezenta, Ii simt calauzirea, Ii cunosc dragostea pentru mine, Ii doresc harul. Au existat lucruri care s-au petrecut in viata mea si care nu au alta explicatie posibila decat ca sunt de la Dumnezeu. Dumnezeu m-a mantuit si mi-a schimbat viata intr-un mod atat de miraculos incat nu pot face altceva decat sa recunosc si sa laud existenta Lui.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Dec 15, 2012 9:25 pm

Parte din ce spui este adevarat,parte din ele sint anestecate ,iar parte nu se pot verifica.Eu nu spun ca nu sint oameni transformati ,total ,fata de ce au fost inainte.Toate sint bune si frumoase.
Tu crezi ca eu sint orb si incapatinat si ni vreau sa cred.
Eu cred mai mult decit poti tu gindi,dar vezi tu ,noi evreii credem altfel.
Noi credem numai adevarul.
Nu mi ai spus totusi cum poti sa mi confirmi cum ai fost iertata.De ce pacate anume ,si atunci pot sa verific
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 5:40 am

Anticristul a scris:
Parte din ce spui este adevarat,parte din ele sint anestecate ,iar parte nu se pot verifica.Eu nu spun ca nu sint oameni transformati ,total ,fata de ce au fost inainte.Toate sint bune si frumoase.
Tu crezi ca eu sint orb si incapatinat si ni vreau sa cred.
Eu cred mai mult decit poti tu gindi,dar vezi tu ,noi evreii credem altfel.
Noi credem numai adevarul.
Nu mi ai spus totusi cum poti sa mi confirmi cum ai fost iertata.De ce pacate anume ,si atunci pot sa verific

Stii care a fost primul evreu care l-a proclamat pe Domnul Isus ca Domn si Dumnezeu?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 8:13 am

Sa presupinem ca a fost Petru cind a zis ce se spune ca a zis.
Dar eu am documente ca nu a zis.Apoi sar zice ca a fost Toma desi si acel text este indoielnic.Nu ca eu nu vreau sa cred dar nu se potriveste deloc cu realitatea.
Poate pe seara am sa ti arfat o mistificare N Testamentala.Care din punct de vedere crestin e valabil ,dar conbfruntat cu adevarul e ohohoiii.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 8:33 am

Anticristul a scris:
Sa presupinem ca a fost Petru cind a zis ce se spune ca a zis.
Dar eu am documente ca nu a zis.Apoi sar zice ca a fost Toma desi si acel text este indoielnic.Nu ca eu nu vreau sa cred dar nu se potriveste deloc cu realitatea.
Poate pe seara am sa ti arfat o mistificare N Testamentala.Care din punct de vedere crestin e valabil ,dar conbfruntat cu adevarul e ohohoiii.

Ohohoi! Sigur ca pentru tine nu este adevarat decat Vechiul Testament,doar voi l-ati omorat pe Domnul Isus,insa datorita voua a venit mantuirea la neamuri.Noi ne rugam pentru voi.Stii ca sunt evrei mesianici?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 9:41 am

Da stiu ca sint niste mincinosi mesianici.
Este intre ei si unul David Naghy din Oradea.Dar se teme sa stea de vorba cu mine.
Am fost la el acasa si a spus ca doar pe net putem discuta.Dar nici asa nu am reusit.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:12 am

Anticristul a scris:
Este intre ei si unul David Naghy din Oradea.Dar se teme sa stea de vorba cu mine.
Am fost la el acasa si a spus ca doar pe net putem discuta.Dar nici asa nu am reusit.

Uite ca mie nu imi este teama sa stau de vorba cu tine.Sunt mai barbata decat el! Sunt sigura ca evita situatiile conflictuale pentru ca stie cum era si el inainte! Smile)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 12:06 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:

Uite ca mie nu imi este teama sa stau de vorba cu tine.Sunt mai barbata decat el! Sunt sigura ca evita situatiile conflictuale pentru ca stie cum era si el inainte! Smile)
Sigur ca tie nu ti-e teama pentru ca intre tine si acel Domn exista o diferenta FUNDAMENTALA!

Acel Domn din Oradea STIE si este constient de faptul ca un evreu cunoaste mai bine adevarul din scriptura sa, si estia ca Biblia este doar o marsavire a Tanachului facuta astfel incat sa raspunda excrocheriei crestine!
Evident ca nici pe el si nici pe tine nu te doare sa auzi adevarul...doar ca el STIE ca pe internet adevarul se raspandeste mai repede si astfel el se face de ras !
Pe cand tu esti atat de incrancenata in minciuna ca orice adevar te lasa rece ...raceala de care te vei vindeca cand vei ajunge in imparatia lui Christos ...mai exact in cazanul de smoala a lui Christos !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 12:12 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:

Sigur ca tie nu ti-e teama pentru ca intre tine si acel Domn exista o diferenta FUNDAMENTALA!

Acel Domn din Oradea STIE si este constient de faptul ca un evreu cunoaste mai bine adevarul din scriptura sa, si estia ca Biblia este doar o marsavire a Tanachului facuta astfel incat sa raspunda excrocheriei crestine!
Evident ca nici pe el si nici pe tine nu te doare sa auzi adevarul...doar ca el STIE ca pe internet adevarul se raspandeste mai repede si astfel el se face de ras !
Pe cand tu esti atat de incrancenata in minciuna ca orice adevar te lasa rece ...raceala de care te vei vindeca cand vei ajunge in imparatia lui Christos ...mai exact in cazanul de smoala a lui Christos !

Cat poti sa fi de absurd.Daca acel domn nu ar fi fost convins ca Isus este cu adevarat Fiul lui Dumnezeu nu si-ar fi parasit credinta stramoseasca.Tocmai ca el a realizat ca crestinii au dreptate si a facut acest pas.Chiar daca toti din neamul lui il considera un eretic.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 1:06 pm

S-ar putea sa fie si alt interes din cite am observat eu.
Si nu are curajul rapunderii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 1:13 pm

EmaLovesJesus a scris:

Cat poti sa fi de absurd.Daca acel domn nu ar fi fost convins ca Isus este cu adevarat Fiul lui Dumnezeu nu si-ar fi parasit credinta stramoseasca.
El stie ca la fel de "dumnezei" ca Isus suntem cu toti...adica niste "dumnezei" nascuti din curul unei femei (scuze ptr exprimarea cam aspra dar asta este realitatea) iar Dumnezeul Adevarat este Creatorul care nu s-a nascut din pipoasca unei femei ...si nici nu are copii facuti cu c ... e sfinte

Citat :

Tocmai ca el a realizat ca crestinii au dreptate si a facut acest pas.Chiar daca toti din neamul lui il considera un eretic.
Are acea dreptate a Diavolului care ne spune toate "adevarurile" sub forma de MINCIUNI ..exact ca tine care-l blasfemiezi pe Dumnezeu acuzandu-l ca are un fiu facu cu o c...a
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 2:40 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Cat poti sa fi de absurd.Daca acel domn nu ar fi fost convins ca Isus este cu adevarat Fiul lui Dumnezeu nu si-ar fi parasit credinta stramoseasca.
El stie ca la fel de "dumnezei" ca Isus suntem cu toti...adica niste "dumnezei" nascuti din curul unei femei (scuze ptr exprimarea cam aspra dar asta este realitatea) iar Dumnezeul Adevarat este Creatorul care nu s-a nascut din pipoasca unei femei ...si nici nu are copii facuti cu c ... e sfinte

Citat :

Tocmai ca el a realizat ca crestinii au dreptate si a facut acest pas.Chiar daca toti din neamul lui il considera un eretic.
Are acea dreptate a Diavolului care ne spune toate "adevarurile" sub forma de MINCIUNI ..exact ca tine care-l blasfemiezi pe Dumnezeu acuzandu-l ca are un fiu facu cu o c...a

Dragul meu as vrea din toata inima mea ca toti sa Il iubeasca pe Dumnezeu si pe aproapele cel putin la fel de mult ca si mine si sa fie in stare sa plateasca pentru credinta in El!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 4:43 pm

Eei deja aici ai intors volanul.
Iara i ti acord punctaj maxim.
Aceasta cere Dumnezeu,saiubim pe Dumnezeu si pe aproapele nostru.
Defapt iubind pe aproapele ,iubim pe Dumnezeu,ca facem ceea ce voieste el .
Adica facem o lume mai buna.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 7:06 pm

EmaLovesJesus a scris:

Dragul meu as vrea din toata inima mea ca toti sa Il iubeasca pe Dumnezeu si pe aproapele cel putin la fel de mult ca si mine si sa fie in stare sa plateasca pentru credinta in El!
Draguta!
Nu-l poti iubi pe Dumnezeu daca in acelasi timp te caci pe Legea Sa care este Torah!

Daca L-ai iubi pe Dumnezeu ai intelege sa respecti Legea SA!

Iar faptul ca te caci pe Legea lui ne arata ca il iubesti pe Diavol ...lucru confirmat si de caracterul tau iubitor de minciuni si respingator de adevaruri clar dovedite!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 7:22 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Draguta!
Nu-l poti iubi pe Dumnezeu daca in acelasi timp te caci pe Legea Sa care este Torah!

Daca L-ai iubi pe Dumnezeu ai intelege sa respecti Legea SA!

Iar faptul ca te caci pe Legea lui ne arata ca il iubesti pe Diavol ...lucru confirmat si de caracterul tau iubitor de minciuni si respingator de adevaruri clar dovedite!

Dragul meu daca ai fi sincer cu tine ai recunoaste ca nu respecti Legea in totalitate.Poate ca eu o respect in mai mare masura decat tine.,, Cine este nedrept să fie nedrept și mai departe; cine este întinat să se întineze și mai departe; cine este fără prihană să trăiască și mai departe fără prihană. Și cine este sfânt să se sfințească și mai departe!
Ezec 3.27; Dan 12.10; 2Tim 3.13;
12 „Iată, Eu vin curând; și răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui.
Apoc 22.7; Isa 62.11; Rom 2.6; Rom 14.12; Apoc 20.12;
13 Eu sunt Alfa și Omega, Cel Dintâi și Cel de pe Urmă, Începutul și Sfârșitul.”
Isa 41.4; Isa 44.6; Isa 48.12; Apoc 1.8-11; Apoc 21.6;
14 Ferice de cei ce își spală hainele, ca să aibă drept la pomul vieții și să intre pe porți în cetate!
Dan 12.12; 1Ioan 3.24; Apoc 2.7; Apoc 22.2; Apoc 21.27;
15 Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigașii, închinătorii la idoli și oricine iubește minciuna și trăiește în minciună! ,,
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 9:30 pm

Cine este acela care zice ;Iata eu vin curind?Isaia 40;10 si Isaia 62 ;11.Daca acesta este Domnul Dumnezeu si in 48;12 Este Numit (Nu lfa si Omega ca Dumnezeu nu a scris tora in greaca ci Alef ve Tav .
Cum poate un alt Dumnezeu sa i toate aceste prerogative?
Nu Isus este Alfa si Omega.
Poate Cristos sa fie acesta ?
Poate ca la greci orice este posibil.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 9:32 pm

Anticristul a scris:
Cine este acela care zice ;Iata eu vin curind?Isaia 40;10 si Isaia 62 ;11.Daca acesta este Domnul Dumnezeu si in 48;12 Este Numit (Nu lfa si Omega ca Dumnezeu nu a scris tora in greaca ci Alef ve Tav .
Cum poate un alt Dumnezeu sa i toate aceste prerogative?
Nu Isus este Alfa si Omega.
Poate Cristos sa fie acesta ?
Poate ca la greci orice este posibil.

Alfa si Omega inseamna inceputul si sfarsitul.Dumnezeu este Totul.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 9:36 pm

Da alef ve tav este scris in original .Ar fi cam tot acelasi lucru.Dar acesta este Dumnezeu.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 9:53 pm

Anticristul a scris:
Da alef ve tav este scris in original .Ar fi cam tot acelasi lucru.Dar acesta este Dumnezeu.

In Vechiul Testament gasim mai multe nume a lui Dumnezeu.Elohim este o forma de plural care denumeste un aspect caracteristic al fiintei divine: Dumnezeu întreit în fiinta ( Fac. 1, 26 ), dar unic în natura si persoana ( Deut. 6, 4 ).
Adonai, sau mai scurt " Adon " este numirea veche pentru " Stapîn " sau " Domn " si este aplicata în textul Vechiului Testament si omului si divinitatii ( Fac. 15, 2 ). Atunci când este aplicat oamenilor " adonai " se scrie cu litera mica. El apare de 400 de ori în Vechiul Testament.
Pe lânga aceste nume mai exista în Biblie si un alt numar de termeni descriptivi care-L identifica pe Dumnezeu. El este caracterizat ca: Domnul ostirilor, macar ca astazi nu se mai stie precis daca aceste ostiri erau o referire la multimea îngerilor, la multimea evreilor sau la multimea stelelor de pe cer.

Un alt termen folosit în mod curen ca nume al lui Dumnezeu este "Elion ", care apare de aproximativ 30 de ori în textul Vechiului Testament, fiind tradus de cele mai multe ori prin: " Cel Preaînalt ".
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:00 pm

Stiu ca culegi anumite informatii de pe net dar sint foarte gresite.Elohim nu este forma de plural asa cum nici Nicodim nu reprezinta toata familia lui.Daca Elohim ar fi plural nu ai putea sa spui Elohaich Tin.Dumnezeul tau Sioane.Ca ar reiesi Dumnezeii tai.Si mai stiu eu ce ar intelege unii?
Elion inseamna paractic Superior sau cel de sus.Deci Cel prea inalt e corect spus.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:18 pm

Anticristul a scris:
Stiu ca culegi anumite informatii de pe net dar sint foarte gresite.Elohim nu este forma de plural asa cum nici Nicodim nu reprezinta toata familia lui.Daca Elohim ar fi plural nu ai putea sa spui Elohaich Tin.Dumnezeul tau Sioane.Ca ar reiesi Dumnezeii tai.Si mai stiu eu ce ar intelege unii?
Elion inseamna paractic Superior sau cel de sus.Deci Cel prea inalt e corect spus.

Nu numai culeg informatii de pe net.Am facut studiu devotional despre numele lui Dumnezeu,cartea,,Doamne vreau sa te cunosc,, de Kay Arthur.O carte extraordinara care te face sa Il cunosti mai bine pe Dumnezeu, sa stii ca El este rezolvarea tuturor problemelor in orice circumstanta te-ai afla. In Vechiul Testament gasim mai multe nume ale lui Dumnezeu.Nume care arata atributele lui Dumnezeu, Acela care este ajutorul nostru in orice circumstanta ne-am afla.„Iehova" (ebr. יהוה, YHWH) Iahve, Elohim, El Elion, El Roi, El Shadai, Iehova-Iire, Iehova-Rafa, Iehova-Nisi.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:26 pm

Nu e problema de nume e problema ca din diferite combinatii de nume voi faceti combinatii de dumnezei.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:37 pm

Anticristul a scris:
Nu e problema de nume e problema ca din diferite combinatii de nume voi faceti combinatii de dumnezei.

Este unul singur revelat prin trei persoane.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:39 pm

Tineti pentru voi balivernele.Noi avem un singur Dumnezeu.
Sa nu ai alti dumnezei afara de mine ,nu de noi.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:43 pm

Anticristul a scris:
Tineti pentru voi balivernele.Noi avem un singur Dumnezeu.
Sa nu ai alti dumnezei afara de mine ,nu de noi.

Elohim este o forma de plural care denumeste un aspect caracteristic al fiintei divine: Dumnezeu întreit în fiinta ( Fac. 1, 26 ), dar unic în natura si persoana ( Deut. 6, 4 ).
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:45 pm

Pe Vsile cel Mare l am citi acum 30 de ani i mi este destul cu filozofia trinitatii.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   

Sus In jos

Intrebari ptr fratii nostrii evrei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: