Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Intrebari ptr fratii nostrii evrei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 9:36 pm

Da alef ve tav este scris in original .Ar fi cam tot acelasi lucru.Dar acesta este Dumnezeu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 9:53 pm

Anticristul a scris:
Da alef ve tav este scris in original .Ar fi cam tot acelasi lucru.Dar acesta este Dumnezeu.

In Vechiul Testament gasim mai multe nume a lui Dumnezeu.Elohim este o forma de plural care denumeste un aspect caracteristic al fiintei divine: Dumnezeu întreit în fiinta ( Fac. 1, 26 ), dar unic în natura si persoana ( Deut. 6, 4 ).
Adonai, sau mai scurt " Adon " este numirea veche pentru " Stapîn " sau " Domn " si este aplicata în textul Vechiului Testament si omului si divinitatii ( Fac. 15, 2 ). Atunci când este aplicat oamenilor " adonai " se scrie cu litera mica. El apare de 400 de ori în Vechiul Testament.
Pe lânga aceste nume mai exista în Biblie si un alt numar de termeni descriptivi care-L identifica pe Dumnezeu. El este caracterizat ca: Domnul ostirilor, macar ca astazi nu se mai stie precis daca aceste ostiri erau o referire la multimea îngerilor, la multimea evreilor sau la multimea stelelor de pe cer.

Un alt termen folosit în mod curen ca nume al lui Dumnezeu este "Elion ", care apare de aproximativ 30 de ori în textul Vechiului Testament, fiind tradus de cele mai multe ori prin: " Cel Preaînalt ".
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:00 pm

Stiu ca culegi anumite informatii de pe net dar sint foarte gresite.Elohim nu este forma de plural asa cum nici Nicodim nu reprezinta toata familia lui.Daca Elohim ar fi plural nu ai putea sa spui Elohaich Tin.Dumnezeul tau Sioane.Ca ar reiesi Dumnezeii tai.Si mai stiu eu ce ar intelege unii?
Elion inseamna paractic Superior sau cel de sus.Deci Cel prea inalt e corect spus.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:18 pm

Anticristul a scris:
Stiu ca culegi anumite informatii de pe net dar sint foarte gresite.Elohim nu este forma de plural asa cum nici Nicodim nu reprezinta toata familia lui.Daca Elohim ar fi plural nu ai putea sa spui Elohaich Tin.Dumnezeul tau Sioane.Ca ar reiesi Dumnezeii tai.Si mai stiu eu ce ar intelege unii?
Elion inseamna paractic Superior sau cel de sus.Deci Cel prea inalt e corect spus.

Nu numai culeg informatii de pe net.Am facut studiu devotional despre numele lui Dumnezeu,cartea,,Doamne vreau sa te cunosc,, de Kay Arthur.O carte extraordinara care te face sa Il cunosti mai bine pe Dumnezeu, sa stii ca El este rezolvarea tuturor problemelor in orice circumstanta te-ai afla. In Vechiul Testament gasim mai multe nume ale lui Dumnezeu.Nume care arata atributele lui Dumnezeu, Acela care este ajutorul nostru in orice circumstanta ne-am afla.„Iehova" (ebr. יהוה, YHWH) Iahve, Elohim, El Elion, El Roi, El Shadai, Iehova-Iire, Iehova-Rafa, Iehova-Nisi.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:26 pm

Nu e problema de nume e problema ca din diferite combinatii de nume voi faceti combinatii de dumnezei.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:37 pm

Anticristul a scris:
Nu e problema de nume e problema ca din diferite combinatii de nume voi faceti combinatii de dumnezei.

Este unul singur revelat prin trei persoane.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:39 pm

Tineti pentru voi balivernele.Noi avem un singur Dumnezeu.
Sa nu ai alti dumnezei afara de mine ,nu de noi.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:43 pm

Anticristul a scris:
Tineti pentru voi balivernele.Noi avem un singur Dumnezeu.
Sa nu ai alti dumnezei afara de mine ,nu de noi.

Elohim este o forma de plural care denumeste un aspect caracteristic al fiintei divine: Dumnezeu întreit în fiinta ( Fac. 1, 26 ), dar unic în natura si persoana ( Deut. 6, 4 ).
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:45 pm

Pe Vsile cel Mare l am citi acum 30 de ani i mi este destul cu filozofia trinitatii.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:46 pm

Anticristul a scris:
Pe Vsile cel Mare l am citi acum 30 de ani i mi este destul cu filozofia trinitatii.

Citeste tu Biblia nu bazaconii.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 10:50 pm

Da dar nici tu nu din Biblie ai aceste explicatii.Doar mai inainte mi ai spus despre atributele numelui etc.TrEBUIA SA STIU DE UNDE VIN.bIBLIA TOCMAI EA NU MI DA VOIE SA TI DAU NICI TIE DREPATE
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 11:04 pm

Anticristul a scris:
Da dar nici tu nu din Biblie ai aceste explicatii.Doar mai inainte mi ai spus despre atributele numelui etc.TrEBUIA SA STIU DE UNDE VIN.bIBLIA TOCMAI EA NU MI DA VOIE SA TI DAU NICI TIE DREPATE

Numele lui Dumnezeu, ca Dumnezeu al Legamantului lui Israel, fiind dat de El insusi.Sub acest nume s-a descoperit numai poporului Sau.In Vechiul Testament, acest nume este amintit de o suta de ori.Numele Iehova este de multe ori prescurtat ca Iah.(Exod 15:2)sau Iahve si sub forma aceasta este adaugat multor nume proprii.
Iehova-Iire (Gen.22:14)
Iehova-Nisi (Exod17:15)
Iehova-Salom (Judec.6:24)
Iehova-Rafa (Deutronom 32:39)
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 11:08 pm

Si daca Dumnezeu cu numele acesta a facut legamint cu poporul si a spus sa nu aibe alt Dumnezeu si alt nume la care sa se inchinede ce vrei sa fii o Moabita.
Si sa fii vrednica de moarte.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 16, 2012 11:19 pm

Anticristul a scris:
Si daca Dumnezeu cu numele acesta a facut legamint cu poporul si a spus sa nu aibe alt Dumnezeu si alt nume la care sa se inchinede ce vrei sa fii o Moabita.

Eram destinata pierzarii.Rataceam departe de Dumnezeu,dar intr-o zi minunata din viata mea L-am intalnit pe Isus ca si Apostolul Pavel si mi-a schimbat sensul vietii mi-a dat mantuirea traiesc si am partasioe cu El in fiecare zi,ma mangaie,imi poarta de grija,imi da putere ca sa fac voia lui Dumnezeu in fiecare zi.Il iubesc si Il astept cu dor si drag.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Lun Dec 17, 2012 9:16 am

Anticristul a scris:

SOIMOS DE CE JOCI MURDAR? DACA NU IMI SCOTI IGNORUL DE PE TPU NICI EU NU MAI RASPUND PE ACEST SITE!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Lun Dec 17, 2012 1:30 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:

SOIMOS DE CE JOCI MURDAR? DACA NU IMI SCOTI IGNORUL DE PE TPU NICI EU NU MAI RASPUND PE ACEST SITE!
Treaba ta...te priveste strict personal!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Joi Dec 27, 2012 11:20 am

Draga prietene Antichristul!
Nu uita ca ne-ai promis sa discutam in mod special despre tema "rapirii bisericii"!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Joi Dec 27, 2012 8:50 pm

Da dar vrei pe forum sau pe privat?
Acuma e cam tirziu ar ramine pe sapptamina viitoare.I mi aduci aminte daca uit.Miine seara nu intru pe net ca e Sabat.
Cu stima din Israel.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Dec 30, 2012 9:30 am

OK!
Aseara m'am gandit la tine uitandu-ma la televiziunea germana un film din Israel, despre un copil din Etiopia refugiat in Somalia pe care mama lui l-a expediat in Israel ca sa-l salveze!
Filmul a fost foarte bun , si culmea a avut un regizor cu nume romanesc (Mihaileanu)
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Lun Ian 07, 2013 4:25 pm

Acuma mi-am a dus aminte de promisiune , dar nu cred ca reusesc in seara asta.
Oricum nu voi uita.
Promit
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Mier Ian 09, 2013 10:12 am

Nu e nicio suparare !
Asteptam cuminti si cu rabdare ! Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   

Sus In jos

Intrebari ptr fratii nostrii evrei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: