Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

"Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Bogdan Stanoiu
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Puncte : 61
Data de inscriere : 30/05/2010

MesajSubiect: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Mai 30, 2010 1:35 pm

Legat de povestea cu Noe vreau să pun și eu unele întrebări:
1)Ce vină aveau animalele pentru a fi pedespsite ?
2)În baza căror criterii, o entitate atoputernică și bună (titulatura, adică faptul că o numim Dumnezeu sau altfel are prea puțină importanță) alege două exemplare dintr-o specie și oamoară pe restul ?
3)A venit în mod special câte un cuplu de urși polaride la Polul Nord și un cuplu de canguri din Australia pe arcă
4)Există nu știu câte specii care se reproduc axesuat. De ce două exeplare ? Ce să mai vorbim de faptul că pentru astfel de specii noțiunile de "parte femeiască" și "parte bărbătească" nu au sens
5) De ce În culturile din zonele unde există perioade de precipitații abundente există legende legate de potop în timp ce în zonele unde nu există astfel de precipitații nu există astfel de legende ?

Delete
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Mai 30, 2010 2:31 pm

Bogdan Stanoiu a scris:
Nicio vina! Au fost victime colaterale ale razbunarii dumnezeului biblic, care nu are niciun fel de respect pentru viata. Pentru acest personaj, cu caracter dictatorial, are mai mare importanta ascultarea poruncilor sale decat viata tuturor oamenilor si a celorlalte vietuitoare de pe pamant!
Citat :
2)În baza căror criterii, o entitate atoputernică și bună (titulatura, adică faptul că o numim Dumnezeu sau altfel are prea puțină importanță) alege două exemplare dintr-o specie și oamoară pe restul ? 
Nu cred ca poate exista vreun criteriu in acest sens. Doar un nebun poate face o astfel de alegere si apoi sa mai aiba pretentia de a fi considerat Cel Bun! Cine se revolta impotriva sa face parte din tabara baietilor buni!
Citat :
3)A venit în mod special câte un cuplu de urși polaride la Polul Nord și un cuplu de canguri din Australia pe arcă
4)Există nu știu câte specii care se reproduc axesuat. De ce două exeplare ? Ce să mai vorbim de faptul că pentru astfel de specii noțiunile de "parte femeiască" și "parte bărbătească" nu au sens 
5) De ce În culturile din zonele unde există perioade de precipitații abundente există legende legate de potop în timp ce în zonele unde nu există astfel de precipitații nu există astfel de legende ?
Basme populare evreiesti Smile 

Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 35
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Mai 30, 2010 3:12 pm

Eu am alta teorie. In primul rand vreau sa mentionez ca nu e adevarat ca "5) De ce În culturile din zonele unde există perioade de precipitații
abundente există legende legate de potop în timp ce în zonele unde nu
există astfel de precipitații nu există astfel de legende ?" Din contra, eu n-am auzit de legenda Potopului in Egipt, unde inundatiile sunt oricum ceva ce se intampla anual. Sau in India, de altfel.
Revenind. Eu cred ca e vorba de un cataclism natural, de acum cateva mii de ani, care a afectat mai multe civilizatii, si evident ca pe ici pe colo, au existat persoane care au reusit sa se salveze, impreuna cu animalele lor domestice, respectiv pasari si mamifere.
Acest eveniment de proportii mari, normal ca a intrat in memoria colectiva a omenirii, transmis din generatie in generatie, iar interventia lui Dumnezeu cel mai probabil a fost introdusa mai tarziu in poveste, ca sa motiveze totul, ca nu cumva oamenii sa creada ca ceva s-a putut intampla fara voia lui.
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Mai 30, 2010 4:54 pm

Corinna a scris:
Acest eveniment de proportii mari, normal ca a intrat in memoria colectiva a omenirii, transmis din generatie in generatie, iar interventia lui Dumnezeu cel mai probabil a fost introdusa mai tarziu in poveste, ca sa motiveze totul, ca nu cumva oamenii sa creada ca ceva s-a putut intampla fara voia lui.
Ai surprins corect esenta problemei!

In postarea anterioara comentam actiunea basmului si nu realitatea!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Mai 30, 2010 4:58 pm

Bogdan Stanoiu a scris:

Evident ca nici una.
Insasi faptul ca "dumnezeu" ucide animale sau oameni dupa cum are chef este deja o dovada a inferioritatii sale, si vedem ca in prezent tot mai multi oameni sunt mai superiori acestui Dumnezeu caci se ridica constienti si organizati impotriva sacrificarii animalelor ptr un interes egoist minor (de ex. carne sau blana)

Purtarea acestui "dumnezeu" nu trebuie sa ne mire ptr ca acel Yahwe nu era Dumnezeul pe care il crede lumea astazi, adica cand este vazut ca micul zeu tribal altoit la Niceea cu puterile lui Sol Invinctus, si care in urma acestui altoi a devenit un Dumnezeu "Atotputernic"...doar ptr ca asa ii iesea mai bine la socoteala lui Constantin cel Mare.

Cat despre Yahwele "Zeul tribal" al evreilor, cel care era gelos pe alti Dumnezei si cere poporului Sau sa jure ca nu vor recunoaste pe vre-un alt Dumnezeu in afara lui, el se pare ca a fost doar un nephillim ...adica un Inger damnat ...caci numai acestia au intrat la fetele oamenilor si s-au nascut acei "Uriasi"...nu la statura cum gresit se crede ... ci acei oameni mari ...asa cum unul a fost Isus
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Mai 30, 2010 5:12 pm

Soimos a scris:
ci acei oameni mari ...asa cum unul a fost Isus
De-a lungul timpului au fost multi oameni mari care au adus oamenilor multe invataturi bune, poate cu mult mai bune decat Isus. De ce crezi ca respectivii au ramas simpli oameni si n-au ajuns fii de dumnezei si personaje centrale ale unor religii?
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 35
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Mai 30, 2010 6:09 pm

Soimos a scris:

Cat despre Yahwele "Zeul tribal" al evreilor, cel care era gelos pe alti Dumnezei si cere poporului Sau sa jure ca nu vor recunoaste pe vre-un alt Dumnezeu in afara lui, el se pare ca a fost doar un nephillim ...adica un Inger damnat ...caci numai acestia au intrat la fetele oamenilor si s-au nascut acei "Uriasi"...nu la statura cum gresit se crede ... ci acei oameni mari ...asa cum unul a fost Isus
Eu nu sunt atat de sigura ca uriasii erau doar simbolici:
http://www.his-forever.com/giants_the_bible_and_enoch.htm
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Mai 30, 2010 9:17 pm

Corinna a scris:

Eu nu sunt atat de sigura ca uriasii erau doar simbolici:
http://www.his-forever.com/giants_the_bible_and_enoch.htm

depinde de sursa la care te referi.
De exemplu in Biblia Vulgata ... prima Biblie oficiala (cea in limba latina)
iata ce scrie:
„Gigantes autem erant super terram in diebus illis postquam enim ingressi sunt filii Dei ad filias hominum illaeque genuerunt isti sunt potentes a saeculo viri famosi.“

Nu stiu daca ai inteles tot textul latin ...dar macar ultimele sase cuvinte sa le intelegi ...sau macar ultimele 2 in care vedem "viri famosi" ... adica barbati renumiti !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Mai 30, 2010 9:21 pm

Black velvet a scris:
Soimos a scris:
ci acei oameni mari ...asa cum unul a fost Isus
De-a lungul timpului au fost multi oameni mari care au adus oamenilor multe invataturi bune, poate cu mult mai bune decat Isus. De ce crezi ca respectivii au ramas simpli oameni si n-au ajuns fii de dumnezei si personaje centrale ale unor religii?
Foarte simplu ...ptr ca inventatorului rotii nu i s-a facut tot atata publicitate cat i s-a facut lui Isus ... pentru ca pe baza mitului sau, uni smecheri cu simtz comercial au inteles ca se poate trai bine,
Sus In jos
mihai1991
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Bucuresti
Puncte : 14
Data de inscriere : 31/05/2010

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Lun Mai 31, 2010 6:01 pm

Povestea cu arca lui Noe mi se pare cea mai amuzanta intamplare din toata cartea de povesti (horror) numita biblie.Ma intreb cum a luat Noe 2 bacterii (una de parte barbateasca si una de parte femeiasca, asa cum scrie in biblie), ma intreb cum au supravietuit pestii de apa sarata, cum au ajuns cangurii in Australia dupa potop, cum s-au acclimatizat anumite animale, ce au mancat carnivorele, de ce nu a eliminat dumnezeu pur si simplu oamenii pacatosi, sau , mai simplu, pacatele (pe care btw tot el le-a lasat sa apara Smile) ), de ce a cerut dumnezeu ca unele animale sa fie puse in arca, pentru ca apoi sa cearca sacrificarea lor pe jertfelnic.Ma mai intreb cum a putut Noe aduna lei, tigri, hiene, ursi etc., dar si cum au conlocuit acestia in pace timp de 40 de zile.Mai sunt multe, dar cred ca am scris cam mult pentru un prim post Smile.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Lun Mai 31, 2010 7:19 pm

mihai1991 a scris:
Povestea cu arca lui Noe mi se pare cea mai amuzanta intamplare din toata cartea de povesti (horror) numita biblie.Ma intreb cum a luat Noe 2 bacterii (una de parte barbateasca si una de parte femeiasca, asa cum scrie in biblie), ma intreb cum au supravietuit pestii de apa sarata, cum au ajuns cangurii in Australia dupa potop, cum s-au acclimatizat anumite animale, ce au mancat carnivorele, de ce nu a eliminat dumnezeu pur si simplu oamenii pacatosi, sau , mai simplu, pacatele (pe care btw tot el le-a lasat sa apara Smile) ), de ce a cerut dumnezeu ca unele animale sa fie puse in arca, pentru ca apoi sa cearca sacrificarea lor pe jertfelnic.Ma mai intreb cum a putut Noe aduna lei, tigri, hiene, ursi etc., dar si cum au conlocuit acestia in pace timp de 40 de zile.Mai sunt multe, dar cred ca am scris cam mult pentru un prim post Smile.

Nu cauta in basme logica realitatii, ele au propria lor logica dictata de fantezie. VT, in special, este intr-adevar o carte de povesti horror, eu am spus de multe ori ca pe coperta bibliei ar trebui tiparit cerculetul rosu si cu cifra 18 in interior, in plus, ar trebui interzisa in scoli deoarece afecteaza grav intelectul oamenilor!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Lun Mai 31, 2010 7:24 pm

Da macar trebuie sa recunosti ca aia cu cele doua bacterii ...e simpatica rau de tot! Laughing
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Lun Mai 31, 2010 7:32 pm

Soimos a scris:
Da macar trebuie sa recunosti ca aia cu cele doua bacterii ...e simpatica rau de tot! Laughing
E tare, la asta chiar nu ma gandisem Smile Smile Smile 

stuttgart
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Lun Mai 31, 2010 11:10 pm

ghhfhg

Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:24 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Mar Iun 01, 2010 4:48 am

stuttgart a scris:
Argumentele noastre anti-dumnezeu sint in biblie, doua kilograme pe capitol.

Pentru cei ce nu gandesc si doar cred, argumentele logice nu prea au valoare! Trebuie sa faci mishto de ei pana cand realizeaza penibilul credintei lor sau sa te legi de lucruri la care sunt sensibili si care intra in contradictie cu credinta lor! Vezi tu... majoritatii oamenilor nu prea le place sa se inchine la evrei, dar fara sa-si dea seama i-au ridicat pe acestia la rang de dumnezei si cand le vad icoanele sau cand le vorbeste popa despre ei, le pupa chipurile din icoane, se pun in genunchi si incep sa bata cruci in fata lor Smile 

Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Iun 20, 2010 10:25 am

Very Happy
Despre "dreptul" si"neprihanitul" Noe,ar mai fi de spus cate ceva -cum dumnealui,s-a imbatat ca un porc si apoi si-a blestemat nepotul pentru ca fiul Ham l-a vazut in curu' gol,pentru...neobrazarea lui.(a cui oare?)
Iar acest text,a fost ulterior folosit pentru a justifica rasismul si sclavagismul!

18. Iar fiii lui Noe care au ieșit din corabie, erau: Sem, Ham și Iafet. Iar Ham era tatăl lui Canaan.
19. Aceștia sunt cei trei fii ai lui Noe și din aceștia s-au înmulțit oamenii pe pământ.
20. Atunci a început Noe să fie lucrător de pământ și a sădit vie.
21. A băut vin și, îmbătându-se, s-a dezvelit în cortul său.
22. Iar Ham, tatăl lui Canaan, a văzut goliciunea tatălui său și, ieșind afară, a spus celor doi frați ai săi.
23. Dar Sem și Iafet au luat o haină și, punând-o pe amândoi umerii lor, au intrat cu spatele înainte și au acoperit goliciunea tatălui lor; și fețele lor fiind întoarse înapoi, n-au văzut goliciunea tatălui lor.
24. Trezindu-se Noe din amețeala de vin și aflând ce i-a făcut feciorul său cel mai tânăr,
25. A zis: "Blestemat să fie Canaan! Robul robilor să fie la frații săi!"
26. Apoi a zis: "Binecuvântat să fie Domnul Dumnezeul lui Sem; iar Canaan să-i fie rob!
27. Să înmulțească Dumnezeu pe Iafet și să se sălășluiască acesta în corturile lui Sem, iar Canaan să-i fie slugă".

Ultima editare efectuata de catre Arcangelo in Mar Feb 22, 2011 6:28 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Dum Iun 20, 2010 10:58 am

Arcangelo a scris:
Iar acest text,a fost ulterior folosit pentru a justifica rasismul si sclavagismul!
Si mai au unii tupeu sa mai zica despre biblie ca-i plina de invataturi indreptate in directia iubirii aproapelui! Hmmm... le-a luat dumnezeu mintile Smile de nu mai stiu sa deosebeasca nici macar binele de rau! Astia sustin ca tot ce provine din biblie este bun, indiferent ca-i incest, crima, razbunare sau injosire a aproapelui, mai sustin ca este si educativa pentru tineri...
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Vin Dec 24, 2010 11:31 am

Biblia in sine e o carte compusa din mai multe carti si povestiri biblice. Mai mult ca sigur multe din ele erau simple basme sau povesti adunate de-a lungul timpului si aveau scop educativ sau care o fi ala..

Oamenii de stiinta au dovezi clare ale existentei unor cataclisme naturale care au nimicit asezari omenesti in timpurile indelungate ale omenirii (inundatii masive, tzunami, vulcane, etc). Putinii supravietuitori ai acestor cataclisme in vremurile respective se credeau alesi ai zeilor in care credeau si au raspandit povestiri fantastice, care au fost preluate chiar si de religie: potopul - inundatie masiva; Sodoma si Gomora - posibila eruptie vulcanica ce a inghitit asezari umane, etc.

Toate astea pot avea explicatii stiintifice logice.
Biblia pt mine e o maaaareee si frumoasa metafora, care poate fi interpretata dupa bunul plac al fiecaruia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Sam Dec 25, 2010 12:44 pm

adrianb a scris:

Biblia pt mine e o maaaareee si frumoasa metafora, care poate fi interpretata dupa bunul plac al fiecaruia.

Biblia cea de care vorbesti tu ....nu este decat o facatura bisericesca!
Textul la care te referi si care cuprinde aceste povestiri ...se numeste Tanach ...iar Tanachul este culegerea (canonizata ca sfanta) de texte apartinand poporului evreu ...texte care isi au originea in povestiri populare evreiesti, in texte religioase si legende preluate de la popoarele din jur, (de ex. povestea cu Arca lui Noe) texte aduse de popoarele care au trecut la mozaism ...de ex. din filozofia populara a Greciei Antice, texte istorice scrise de cronicarii evrei si bineinteles textul religiei lui Moise ...dar si acesta preluat de la egipteni.... texte care contin indreptare de comportament si morala pe care adeptii acestei religii trebuie sa le respecte!

Toate acestea sunt cuprinse in Tanach ...si pentru ca "dumnezeul" crestinilor a fost prea prost ca sa inspire niste texte noi ... parintii bisericii au preferat sa fure textele religiei mozaice si sa le schimbe numele si intelesul ...cest text nascut din minciuna se numeste ... Biblie!
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   Mar Feb 22, 2011 6:25 pm

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: "Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică   

Sus In jos

"Arca lui Noe"-probleme de natură științifică și de natură etică
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: