Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Apocalipsa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Apocalipsa   Lun Iun 21, 2010 6:29 pm

In apocalipsa, la inceputul ei, se spune in felul urmator:

"1.Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan,
2.Care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu și mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut.
3.Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele proorociei și păstrează cele scrise în aceasta! Căci vremea este aproape."

Daca acum 2000 de ani se spunea ca vremea este aproape si ceea ce scrie in apocalipsa trebuie sa se petreaca in curand, in nici un caz nu puteau sa se refere la timpul de azi, adica peste 2000 de ani!
Probabil apocalipsa a fost una din multele profetii false care au existat de-a lungul timpului... in plus, inca un capitol din basmul ce constituie SF (sfanta scriptura) Smile 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mar Iun 22, 2010 1:00 am

In acele timpuri in care traia Isus premonitia ca sfarsitul lumii era aproape era deja un slager la moda desi era fredonat cu sute de ani inainte.
Evident ca acel text nu se refera la timpurile de acum, ci la perioada de inceput a crestinismului cand crestinii adevarati, adica iudeo crestinii, au inceput sa fie maltratati si urmariti de noua religie crestina a criminalului Constantin.
Eu consider ca la textul acelui Ioan care a scris Apocalipsa, ulterior s- a strecurat itentionat in acest text o soparla otravita, sau se poate spune ca s-au usurat in oala ce fierbea pe focul noului crestinism ...ptr ca numai asa se explica faptul ca acest text contine randuri atat de otravitoare la adresa noului pe atunci crestinism inventat la Niceea!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Iun 22, 2010 7:53 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mar Iun 22, 2010 4:43 am

Soimos a scris:
Eu consider ca acel Ioan care a scris textul Apocalipsei a strecurat itentionat in acest text o soparla otravita, sau se poate spune ca s-au usurat in oala ce fierbea pe focul noului crestinism ...ptr ca numai asa se explica faptul ca acest text contine randuri atat de otravitoare la adresa noului pe atunci crestinism inventat la Niceea!
Sunt intru totul de acord cu afirmatia ta! Apocalipsa parca-i scrisa special pentru a descrie maleficitatea acestui crestinism!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mar Iun 22, 2010 6:43 am

Eu zic ca este razbunarea crestinilor evrei adica a crestinilor adevarati, adusa impotriva noilor crestini de dupa Niceea care au ointerzis adevarata radacina crestina si au inceput si ei sa-i prigoneasca ca sa treaca la noua "inventie" religio-politica ...motiv pentru care, unii evrei care s-au simtit lezati, folosind un text mai vechi al Apocalipsei (pe care nici macar Irineu nu a fost de acord sa-l bage in scripturi) dar s-a bagat totusi la comanda expresa a lui Constantin, l-au adaptat conform dorintei acestuia .... strecurand o gasit solutia sa se razbune facand kk in noua ciorba religioasa ... ca razbunare pentru faptul ca li s-a interzis propria religie si trebuiau sa accepte sub amenintarea cu moartea noua religie-politica de control a maselor inventata de Constantin.

...sai iata ca astfel avem tocmai in Apocalipsa porunca lui Isus sa iesim din Biserica Marii Curve de la Roma (Noul Babilon) ...adica din biserica crestina!!!!!

Acum ne punem problema ... ce sa faca "crestinii de azi" acum cand constientizeaza acest mesaj al lui Isus ?

Oare incalca mesajul lui Isus din Apocalipsa capitolul 18 ? ...tot asa cum au incalcat si Legea Dumnezeului Yahwe din Deuteronom 13 care ne previne ca nu cumva sa intram in biserica lui Isus?

Oare dubla cale gresita pe care au ales-o actualii crestini ii vor duce la mantuire ?

Credeti ca ii va astepta "viata vesnica" pe care Dumnezeul Yahwe adica Dumnezeul lui Moise ... nu o da, si nici nu o promite nimanui?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mar Iun 22, 2010 9:13 am

Soimos a scris:
folosind un text mai vechi al Apocalipsei
Exista o versiune mai veche a apocalipsei decat cea prezentata in biblie?

totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mar Iun 22, 2010 10:59 am

orice se poate.

sharlatania e la rang de virtute!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mar Iun 22, 2010 11:00 am

totyo a scris:
orice se poate.

sharlatania e la rang de virtute!
mai ales de cand a fost oficializata in biserica ca "Duh Sfant"!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mar Iun 22, 2010 11:25 am

Apopii a scris:
Soimos a scris:
folosind un text mai vechi al Apocalipsei
Exista o versiune mai veche a apocalipsei decat cea prezentata in biblie?
Hai sa incepem cu inceputul:
Apocalipsa vine din grecescul apocalipsis care inseamna dezvaluirea unui adevar dumnezeiesc.
Aceste dezvaluiri pe care noi azi le vedem sub forma de Apocalipsa, este de obicei o viziune de obicei inspirata de Dumnezeu unor profeti, sau alt soi de vizionari.

Inainte de a aparea acesta Apocalipsa, asemenea viziuni le aveau si religiosii mozaici chiar cu multe sute de ani inainte de a fi inventata Apokalipsa lui Ioan, pe care Irineu care a pus bazele canonului biblic nu a vrut sa o accepte in Biblie ca nefiind inspirata de Dumnezeu ci latrata de un paranoic obsedat
Se pare ca acest lucru pe Irineu l-a costat viata.

...ateistii o considera ca o sarlatanie, ptr ca orice apocalipsa-viziune este vazuta ca un adevar ...si asta este o marlanie ptr ca Dumnezeul din cer inca nu a inspirat pe nimeni, iar dumnezeul din noi a inspirat multi sarlatani ba chiar si criminali ca Mao pentru a carui viziune prezentata in "Biblia lui Mao" si-au pierdut viata cca 50 de milioane de chinezi.

Revenind la religie viziunile pot fi intermediata de ingeri, arhangheli sau profeti, in religia crestina aceste apocalipse se unifica si sunt prezentate intr-o unitate:

(Joan 1,14 ; Joan 10,30 ; Joan 14,8 ; Evrei 1,1-4 EU).

In Islam insasi iarhanghelul Gabriel vine cu calul sau tocmai din cer ca sa ne aduga viziunea lui Dumnezeu adresata oamenilor!
In alte religii avem viziunile lui Krishna in Bhagavad Gitta.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mar Iun 22, 2010 2:53 pm

Da! Intelesesem eu gresit, in sensul ca ar fi fost o apocalipsa mai veche si Irineu ar fi modificat-o pana la urma in sensul cerut de constantin, rezultand actuala apocalipsa a lui Ioan.

imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mier Iun 23, 2010 11:45 am

Apopii a scris:
Da! Intelesesem eu gresit, in sensul ca ar fi fost o apocalipsa mai veche si Irineu ar fi modificat-o pana la urma in sensul cerut de constantin, rezultand actuala apocalipsa a lui Ioan.
Constantin inca nu se nascuse la vremea la care Irineu hotara care scrieri sa devina canonice.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mier Iun 23, 2010 11:48 am

"Inainte de a aparea acesta Apocalipsa, asemenea viziuni le aveau si religiosii mozaici chiar cu multe sute de ani inainte de a fi inventata Apokalipsa lui Ioan"

Soimos, aveau si esenienii, nu-i asa?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mier Iun 23, 2010 12:35 pm

imishaa a scris:
Constantin inca nu se nascuse la vremea la care Irineu hotara care scrieri sa devina canonice.
Asa este! Irineu s-a nascut intre 115 si 142 en (nu se cunosc date exacte referitoare la anul nasterii sale) iar Constantin (Caesar Flavius Valerius Aurelius Constantinus Augustus) s-a nascut la 27.02.272 en. A fost o confuzie facuta de mine, scuze! Multumesc pentru ca mi-ai atras atentia, lucrurile trebuie intotdeauna lamurite iar greselile corectate!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Mier Iun 23, 2010 7:40 pm

Asta nu excludefaptul ca autorul Bibliei Vulgata ...prima biblie crestina ... adica Ieronimus cel care a impartit scripturile in NT si VT ... a adaugat la culegerea sa de texte si Apocalipsa la comanda expresa a lui Constantin ...bineinteles cu modificarile cerute de acesta.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Joi Oct 14, 2010 3:31 pm

Oare ce voia sa sa spuna in Apocalipsa cap.3:
15. Stiu faptele tale, ca nu esti nici rece, nici fierbinte. O, de-ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindca esti caldicel - nici fierbinte, nici rece - am sa te vars din gura Mea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Joi Oct 14, 2010 3:57 pm

Voiau probabil sa spuna ... in felul lor original ... ca minciuna este gata incalzita pentru a fi inghitita asa cum este ea ...adica incalzita! Very Happy
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Joi Oct 14, 2010 5:30 pm

drunken

ce "adanc" esti, mei!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Vin Oct 15, 2010 2:24 pm

Soimos a scris:
Voiau probabil sa spuna ... in felul lor original ... ca minciuna este gata incalzita pentru a fi inghitita asa cum este ea ...adica incalzita! Very Happy
Soimos, esti un mucalit!
Acu' pe bune, cin' sa fie caldiceii? Sa fie ipocritii atat de o parte cat si de alta a amvonului? Eu asa interpretez, parerea mea.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Vin Oct 15, 2010 2:51 pm

imishaa a scris:
Sa fie ipocritii atat de o parte cat si de alta a amvonului? Eu asa interpretez, parerea mea.
Ma bag si eu in vorba Very Happy Nu stiu care este interpretarea, dar sustin parerea ta. Daca observi cu mintea lucida, ”sare in ochi” aceasta realitate.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Vin Oct 15, 2010 3:13 pm

Black velvet a scris:
imishaa a scris:
Sa fie ipocritii atat de o parte cat si de alta a amvonului? Eu asa interpretez, parerea mea.
Ma bag si eu in vorba Very Happy Nu stiu care este interpretarea, dar sustin parerea ta. Daca observi cu mintea lucida, ”sare in ochi” aceasta realitate.
Sa stii ca m-am gandit deseori la citatele respective. Si-mi ziceam asa, in sinea mea: fierbintii sunt cei ce-l iubesc cu ardoare pe Dumnezeu (ei nu au nevoie de dovezi), dar nu e suficient, isi iubesc semenii si se poarta ca atare cu acestia. Cei reci sunt ateii care manifesta aceeasi caldura pentru semeni, pana la altruism total (cunosc persoana). In "ochii" unei entitati/constiinte superioare tot ce conteaza e ceea ce poarta omul in inima si nu poate fi disimulat.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Vin Oct 15, 2010 3:27 pm

imishaa a scris:
In "ochii" unei entitati/constiinte superioare tot ce conteaza e ceea ce poarta omul in inima si nu poate fi disimulat.
Asa ceva ar fi valabil in ochii unei entitati bune si careia ii pasa de oameni, nu uneia care ii pedepseste cu moartea pe oameni pentru ca n-o iubeste si nu-i asculta poruncile. Acum fie vorba intre noi, omul prin firea sa nu poate respecta in totalitate acele porunci decat daca isi inhiba o parte a personalitatii sale.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Vin Oct 15, 2010 3:35 pm

Black velvet a scris:
Asa ceva ar fi valabil in ochii unei entitati bune si careia ii pasa de oameni, nu uneia care ii pedepseste cu moartea pe oameni pentru ca n-o iubeste si nu-i asculta poruncile.
Sodoma, Gomora si Potopul! Daca un om ar fi ucis pe atatia ar fi fost considerat cel mai mare criminal din istorie, indiferent de motivele pe care le-ar fi avut! Dumnezeu este considerat bun si iubitor de catre robii (oile) sale Twisted Evil . Am zis eu ca credinta e ca un vierme care roade ratiunea... sa roada oare si omenia din cei ce proslavesc un criminal?
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Sam Oct 16, 2010 1:27 pm

Black velvet a scris:

Asa ceva ar fi valabil in ochii unei entitati bune si careia ii pasa de oameni, nu uneia care ii pedepseste cu moartea pe oameni pentru ca n-o iubeste si nu-i asculta poruncile.
Asa este, Black velvet. Tocmai de aceea imi place sa-i provoc pe aparatorii dogmei, servindu-le replica lui Iisus din Evanghelia dupa Iuda, in care (razand cu pofta pe seama apostolilor ce se inchinau unui D-zeu lumesc, sa-i zicem) afirma foarte clar ca, Dumnezeul care a creat pamantul nu e demn de slava. Adevaratul este o fiinta incomprehensibila.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Sam Oct 16, 2010 8:07 pm

In Tora este scris.Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine.
Sa nu ti faci chip cioplit si nici alte infatisari inaintea carora sa te inchini.
Dumnezeu nu are chip si nimeni nu-l poate vedea si nici nu i-se cere vreunui om sa-i faca o infatisare.
Asa ca Iubind pe Dumnezeu ,el practic cere sa iubesti pe aproapele tau.
Vezi toate poruncile,daca se respecta ,sint porunci de viata normala pe pamint.
Nimic mai mult.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Dum Oct 17, 2010 6:42 am

da pe mine, ma iubesti!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Dum Oct 17, 2010 9:59 am

Da ...bineinteles!
Ca pe un dop in koor!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Apocalipsa   Astazi la 4:39 am

Sus In jos

Apocalipsa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: