Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Dictionarul de cugetari ... "Paradox"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 26, 2010 7:59 pm

Omul este inca cel mai rapid si cel mai eficient computer care poate fi produs cu muncitori necalificati.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Dum Noi 21, 2010 9:00 am

Biserica crestina asa cum o vedem astazi, este marea realizare a imparatului Constantin. Dupa cum se stie Constantin a fost un ucigas notoriu care si-a casapit in afara de dusmani pana si toti membrii ai propriei sale familii.

Intrebare ptr credinciosi:
Credeti cumva ca Dumnezeu se ascunde in barlogul frumos impodobit al unui criminal in serie?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Dum Noi 21, 2010 11:27 am

livius a scris:
Intrebare ptr credinciosi:

Credeti cumva ca Dumnezeu se ascunde in barlogul frumos impodobit al unui criminal in serie?
Voi raspunde si eu, pentru ca sunt un credincios; cred intr-o lume mai buna si libera!!! Asta-i religia mea!

Dumnezeul biblic, in mod sigur, se ascunde in acel barlog! Acel dumnezeu, prin faptele sale criminale la adresa umanitatii, dar si la adresa regnului vegetal si animal, a fost un model exemplar pentru constantin si mai tarziu pentru inchizitie!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Lun Noi 22, 2010 1:55 pm

I-ai uitat pe hitleristi si comunisti!

Hitler se credea mantuitorul cel venit sa aduca Imparatia de 1000 de ani (Reichul)
si Stalin care era popa de meserie se credea Dumnezeu, adica stapan peste vietile oamenilor. Nu ar trebui sa-l uitam nici pe Mao Tze Tung cel care a impus chinezilor propria sa Biblie ...de parca nu era suficient ca se considera ca si Stalin un Dumnezeu stapan peste vietile oamenilor, calitate in care a ucis zeci de milioane de oameni.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Vin Noi 26, 2010 12:32 pm

Soimos a scris:
I-ai uitat pe hitleristi si comunisti!

Si cine stie cati or mai fi pe care i-am uitat, dar carora religia le-a luat mintile si au comis fapte abominabile inspirandu-se din scripturi.

totio
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 52
Localizare : pe ici pe colo
Puncte : 56
Data de inscriere : 05/11/2010

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Vin Noi 26, 2010 5:17 pm

si dintr-un lucru bun, te poti inspira negativ si invers... am dreptate?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Noi 27, 2010 10:04 am

totio a scris:
si dintr-un lucru bun, te poti inspira negativ si invers... am dreptate?
Da evident!
Asta inseamna ca lucrul acela este facut tot de oameni ...si tot cea ce este omenesc nu este perfect!

In acest context cred ca iti dai seama cum ar fi aratat lumea azi daca Dumnezeu personal gasea o alta forma de comunicare ... una mai pe masura Sa (decat sa recurga la josnicul furt al scripturilor de la niste oameni apartinand poporului evreu) ...si El insusi ar fi aparut ca o holograma stereo proiectata pe bolta cereasca ... asa cum o face astazi o vedeta Rock ...ca doar nu o fi mai "atotputernica" o vedeta ca stoarfa de Madona decat insusi Dumnezeu?

Pai El nu cauta eficienta maxima in comunicare?
Unde mai pui la socoteala cate milioane de vieti au fost curmate prin acest handicap al sau intr-ale comunicarii?

Pai ce ...dumnezeul asta isi permite sa fie mai prost decat un student repetent de la facultatea de Public Relations?

Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Noi 27, 2010 1:57 pm

totio opreste-te
nu vezi ca atunci cand nu mai au cu cine se certa, incep intre ei, tre sa atati tu??
sau faci parte din trinitatea forumului..............
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Noi 27, 2010 2:52 pm

Oare cand o sa pricepi si tu ....ca un bun credincios ce esti ....ca asteptam replica la ideea postata si nu la persoana care a postat... sau asta este mult peste puterea de intelegere a unuia care crede tot dar nu stie nimica?

Tema era cat de sfant poate fi un criminal in serie ca si Constantin ... unul care nu avea nimic mai "sfant" decat setea de putere ... si cat de sfanta este creatia unui asemenea criminal numita biserica, tinand cont de faptul ca aceasta biserica are ca scop prpus impunerea celor patru coarne de diavol:
1) Interesul pentru bani ...adica "ochii dracului"!...completata prin impunerea postului spre mai buna si eficienta belire.

2) Indoctrinarea oamenilor astfel incat sa devina niste oi, supuse si numai bune de muls.

3) Manipularea turmei de oi in interesul bisericii.

4)Spionarea si controlul fiecarui individ deci si a societatii ...prin spovada!

Vi se pare dumnezeiasca o asemenea activitate diabolica???
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Noi 27, 2010 7:59 pm

Soimos a scris:
Omul este inca cel mai rapid si cel mai eficient computer care poate fi produs cu muncitori necalificati.

dar asta nu insemna ca toate sunt perfect functionale.Ma uit la poza ta si nu stiu ce sa cred .
pardon scuze acum imi dau seama ,era vorba de oameni , nu de maimute. sau vorbeai de maimute????
Da ai dreptate aici ruleaza planeta maimutelor, la matineu si dupa detectivul lui Peste!!!
Zian le-am dat eu acum subiect de conversatie, se mai descarca baietii .....
saptamana asta scapi si tu si scap si eu , ca am mai facut o fapta buna..............
Cand apare transmite-tii salutari si la Itzic.
Numai bine

cheers cheers
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Noi 27, 2010 8:51 pm

Vad ca esti cam greu de cap si nu pricepi ce ti se spune ....deci repet ...iar tu incearca sa retii .... acesta este un forum in care se dezbat probleme legate de religie.
tema dezbatuta se referea la criminalul in serie Constantin cel Mare impartul Romei ... si nu nevinovatele maimute care poate s-ar simti jignite de o comparatie cu aceasta bestie cu aspect uman.

Daca totusi te intereseaza maimutele ...atunci te ro ia o oglinda si priveste lung in ea ... caci in mod sigur vei vedea una ...

In rest daca ai probleme cu ratiunea si nu esti capabil sa deslusesti care ne sunt pretentiile pe acest forum .... te rugam sa ne scutesti de aparitia ta pretioasa si sa nu mai "onorezi" acest forum cu prezenta ta .... caci aici nu e Zoo ...!

Zic asta, desi sunt convins ca la nivelul tau de inteligenta (pe care il vad privind postarile tale) ...se pare ca nu esti in stare sa pricepi ce ti se spune.

PS Stii de ce tot faci atacuri la persoana?
Pentru ca esti prea bobalau (ca sa nu zic altfel) sa ma combati argumentat !

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Dum Noi 28, 2010 1:36 pm

Alin Soimosi a scris:
nu vezi ca atunci cand nu mai au cu cine se certa, incep intre ei,
Cand nu mai avem niciun crestin la indemana si care sa fie macar cat de cat in stare sa-si sustina religia, mergem pe alte forumuri si acolo ii doare mai tare, ca sunt mai multi cititori care se lumineaza si inteleg la ce aiureala de religie se inchinau ei Very Happy , deci, ar fi bine pentru voi sa ne tineti ocupati aici Very Happy

Citat :
sau faci parte din trinitatea forumului..............
Laughing Laughing Laughing

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Lun Noi 29, 2010 6:35 pm

Ai vazut....?
Daca Domnu Alin Soimosii nu e capabil sa isi apere religia ...(Nici el ca atatia altii) macar incearca sa faca si el un pustiu de bine religiei(dupa mintea sa) ... atacandnu ideile ...ci persoanele.
Sa fie asta un semn ca argumentele noastre sunt imbatabile?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Lun Noi 29, 2010 7:03 pm

Soimos a scris:
Poate sunt si imbatabile... dar in mod cert sunt logice si tin cont de realitate! In schimb, argumentele credinciosilor tin cont doar de credinta, care nu-i nici logica si nici n-are vreo tangenta cu realitatea.

totio
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 52
Localizare : pe ici pe colo
Puncte : 56
Data de inscriere : 05/11/2010

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Mar Noi 30, 2010 6:32 am

tu sti si crezi ceea ce spui... shai?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Mar Noi 30, 2010 11:34 am

Ce ti se pare curios in asta?
Nu realizezi ca credintatrebuie sa apartina doar de lucrurii bine cunoscute?

De ex trebuie sa crezi ca e periculos sa te urci pe stalpul de inalta tensiune si sa prinzi conductorii de curent!

Dar sa crezi asa a proasta... fara sa ai nicio baza ... este o caracteristica ce tine de prostie si naivitate
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Joi Mar 03, 2011 9:54 am

In Romani 10,4 ni se spune ca "HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGI"!!!

Si acolo unde se sfarseste legea incepe... NELEGIUIREA!

Fapt clar demonstrat de activitatea bisericii crestine in 2000 de ani de istorie!!!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Dum Apr 03, 2011 1:44 pm

Pai daca ar fi sa acceptam faptul ca Dumnezeu= Yahwe ...si Yahwe este de fapt YHWH ...care la randul lui inseamna cam asta: "Eu sunt cel ce sunt".

Iar impacarea cu Dumnezeu presupune sacrificarea de sine sub forma de renuntarea la placerile vietii ...vazute in contextul in care Isus ne invata ca Dumnezeu este viu in noi ...faptul de a-l supune pe Dumnezeul din noi la chinuri si penitentze ...nu este oare echivalent cu o exorcizare a Lui din noi insine?
Sus In jos
ahmed
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 5
Localizare : 12345678
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Dum Apr 03, 2011 2:30 pm

... de ce religia/biserica l-ar "exorciza" pe Dumnezeul din Om?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Dum Apr 03, 2011 2:35 pm

Cum de ce?
Pai nu stii ca "dumnezeul crestinilor" este Diavolul?
Pai cum sa se inteleaga Dumnezeul din noi ...cu o religie diabolica care le promite oamenilor viata vesnica in Iad ... adica acolo unde Lucifer/Christosul este "Stapanul Cheilor" ...asta conform Apoc.1.18

De ce Lucifer=Christos?

Pai pentru ca el insusi o recunoaste in Aopoc 22.16 ... iar Dumnezeu Tatal o confirma in Apoc12.12!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Vin Iun 24, 2011 6:25 pm

Soimos a scris:
era sa cad de pe scaun cand am citit asta Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 2:51 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
era sa cad de pe scaun cand am citit asta Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Nu strica, poate iti venea mintea la cap si incepeai sa vezi cu adevarat de unde vine raul in lume!

GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 3:08 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Soimos a scris:

Nu strica, poate iti venea mintea la cap si incepeai sa vezi cu adevarat de unde vine raul in lume!
daca de la crestinism vine raul in ziua de azi, inseamna ca v-au jucat aia cum au vrut( stii la cine ma refer) v-au adus in stadiul in care ei il doreau de ceva vreme. le-au stat in cale crestinii adevarati, dar azi nu mai gasesti asa ceva, sunt foarte rari. o sa vedem cine o sa planga pana la urma Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 3:23 pm

Raul nu vine din ziua de azi ...ci are radacini adanci de 2000 de ani de prostire si indobitocire prin santaj, ceea ce vedem astazi ca fiind "rau" ...mnu este decat ecoul acelei epoci bicisnice cand statutul de PROST era obligatoriu ... iar cei inteligenti si rationali care isi permiteau sa vada adevarul privind religia si biserica ...erau arsi pe rug pentru aceasta indrazneala!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 5:07 pm

Soimos a scris:
Raul nu vine din ziua de azi ...ci are radacini adanci de 2000 de ani
cum bre, raul este de doar 2000 de ani? vrei sa zici ca inainte de era noastra nu a fost rau? hai ca ma faci sa rad.

Soimos a scris:
iar cei inteligenti si rationali care isi permiteau sa vada adevarul privind religia si biserica ...erau arsi pe rug pentru aceasta indrazneala!
doar cei care stateau in calea bisericii( catolice) si a regilor erau arsi pe rug.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   

Sus In jos

Dictionarul de cugetari ... "Paradox"
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: