Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribui■i | 

Dictionarul de cugetari ... "Paradox"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : ╬napoi  1, 2
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Joi Mar 03, 2011 9:54 am

In Romani 10,4 ni se spune ca "HRISTOS ESTE SF╬RSITUL LEGI"!!!

Si acolo unde se sfarseste legea incepe... NELEGIUIREA!

Fapt clar demonstrat de activitatea bisericii crestine in 2000 de ani de istorie!!!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Dum Apr 03, 2011 1:44 pm

Pai daca ar fi sa acceptam faptul ca Dumnezeu= Yahwe ...si Yahwe este de fapt YHWH ...care la randul lui inseamna cam asta: "Eu sunt cel ce sunt".

Iar impacarea cu Dumnezeu presupune sacrificarea de sine sub forma de renuntarea la placerile vietii ...vazute in contextul in care Isus ne invata ca Dumnezeu este viu in noi ...faptul de a-l supune pe Dumnezeul din noi la chinuri si penitentze ...nu este oare echivalent cu o exorcizare a Lui din noi insine?
Sus In jos
ahmed
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Dum Apr 03, 2011 2:30 pm

... de ce religia/biserica l-ar "exorciza" pe Dumnezeul din Om?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Dum Apr 03, 2011 2:35 pm

Cum de ce?
Pai nu stii ca "dumnezeul crestinilor" este Diavolul?
Pai cum sa se inteleaga Dumnezeul din noi ...cu o religie diabolica care le promite oamenilor viata vesnica in Iad ... adica acolo unde Lucifer/Christosul este "Stapanul Cheilor" ...asta conform Apoc.1.18

De ce Lucifer=Christos?

Pai pentru ca el insusi o recunoaste in Aopoc 22.16 ... iar Dumnezeu Tatal o confirma in Apoc12.12!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Vin Iun 24, 2011 6:25 pm

Soimos a scris:
Sa fie asta un semn ca argumentele noastre sunt imbatabile?
era sa cad de pe scaun cand am citit asta Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 2:51 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
era sa cad de pe scaun cand am citit asta Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Nu strica, poate iti venea mintea la cap si incepeai sa vezi cu adevarat de unde vine raul in lume!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 3:08 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Soimos a scris:

Nu strica, poate iti venea mintea la cap si incepeai sa vezi cu adevarat de unde vine raul in lume!
daca de la crestinism vine raul in ziua de azi, inseamna ca v-au jucat aia cum au vrut( stii la cine ma refer) v-au adus in stadiul in care ei il doreau de ceva vreme. le-au stat in cale crestinii adevarati, dar azi nu mai gasesti asa ceva, sunt foarte rari. o sa vedem cine o sa planga pana la urma Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 3:23 pm

Raul nu vine din ziua de azi ...ci are radacini adanci de 2000 de ani de prostire si indobitocire prin santaj, ceea ce vedem astazi ca fiind "rau" ...mnu este decat ecoul acelei epoci bicisnice cand statutul de PROST era obligatoriu ... iar cei inteligenti si rationali care isi permiteau sa vada adevarul privind religia si biserica ...erau arsi pe rug pentru aceasta indrazneala!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 5:07 pm

Soimos a scris:
Raul nu vine din ziua de azi ...ci are radacini adanci de 2000 de ani
cum bre, raul este de doar 2000 de ani? vrei sa zici ca inainte de era noastra nu a fost rau? hai ca ma faci sa rad.

Soimos a scris:
iar cei inteligenti si rationali care isi permiteau sa vada adevarul privind religia si biserica ...erau arsi pe rug pentru aceasta indrazneala!
doar cei care stateau in calea bisericii( catolice) si a regilor erau arsi pe rug.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 6:47 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Raul nu vine din ziua de azi ...ci are radacini adanci de 2000 de ani
cum bre, raul este de doar 2000 de ani? vrei sa zici ca inainte de era noastra nu a fost rau? hai ca ma faci sa rad.
Ma refeream la raul adus de biserica crestina

Soimos a scris:
Citat :
iar cei inteligenti si rationali care isi permiteau sa vada adevarul privind religia si biserica ...erau arsi pe rug pentru aceasta indrazneala!
doar cei care stateau in calea bisericii( catolice) si a regilor erau arsi pe rug.
Pai stateau in calea acestora ...absolut toti care isi permiteau sa judece cu capul lor ...adica cei acuzati de erezie!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 8:50 pm

GaSpAr a scris:
sa vedem cine o sa planga pana la urma Wink

Esti exact ca un copil plangacios Laughing Laughing Laughing Mama m-a batut Gigel Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 8:54 pm

Cyberman a scris:
GaSpAr a scris:
sa vedem cine o sa planga pana la urma Wink

Esti exact ca un copil plangacios Laughing Laughing Laughing Mama m-a batut Gigel Laughing Laughing Laughing
muhahahhaaaaaa, cum ai ajuns la concluzia ca sunt plangios? eu nu am mai plans de cand aveam 5 ani. poti sa ma bati, poti sa ma injuri poti sa-mi faci ce vrei si tot nu am sa plang =)))))))))))))))))))))))))))
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   Sam Iun 25, 2011 9:18 pm

GaSpAr a scris:
muhahahhaaaaaa, cum ai ajuns la concluzia ca sunt plangios? eu nu am mai plans de cand aveam 5 ani. poti sa ma bati, poti sa ma injuri poti sa-mi faci ce vrei si tot nu am sa plang =)))))))))))))))))))))))))))

Plansul este luxul Zeilor, a plange inseamna a simti ceva in suflet, un suflet sec nu are cum sa verse lacrimi!

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dictionarul de cugetari ... "Paradox"   

Sus In jos

Dictionarul de cugetari ... "Paradox"
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : ╬napoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: