Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Lun Sept 08, 2014 11:13 pm Scris de Soimos

» Unde gasesc program si rezultate la campionatul de fotbal 2014?
Lun Iun 23, 2014 1:02 am Scris de dorelina

» Adorarea moastelor
Mier Iun 11, 2014 10:51 am Scris de livius

» Este si Isus unul din fii lui Dumnezeu?
Mier Iun 11, 2014 10:49 am Scris de livius

» Alimentatia vegetariana
Mier Iun 11, 2014 10:47 am Scris de livius

» De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?
Joi Mai 29, 2014 6:35 am Scris de Soimos

» O mica nelamurire
Joi Mai 29, 2014 6:31 am Scris de Soimos

» intrebare despre Isus
Dum Mai 11, 2014 3:33 am Scris de Soimos

» Small talk
Joi Mai 01, 2014 5:25 am Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit
Distribuiti | 

Studiu biblic

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
stuttgart
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor: 45
Localizare: earth
Puncte: 65
Data de inscriere: 08/05/2010

MesajSubiect: Studiu biblic    Dum Iun 27, 2010 7:12 am

De-ala adevaratul hahahha, nu ca la biserica unde beleaua aia de popa indruga parca-n sila de nu intelegi nimic. Nu frate, aici o vom face corect pin la dumnezeu! Versetul urmeaza intrebarea la care doresc astia "salvatii," astia care merg in rai ca ei au inteles mesajul lui dumnezeu...pe astia ii doresc sa ne raspunda. Vom lua toata biblia la rind deci rabdare pentru astia care vreti sa imi spuneti despre Pavel sau mai stiu eu ce homosexual, ok? Ajungem si la ala...dar mai e pina atunci.

Dictionarul acestui subiect: cu rosu gasiti versetul din biblie si chestia de care ma leg. Cu albastru gasiti neintelgerea pe care o am si probabil 99.9% din oameni o au dar tac ca viermii sa nu afle popa ca nu au citit biblia si sa ii bage in pizdele mamelor lor de credinciosi perversi.

Geneza 1-1: dumnezeu creaza ceruriile." Ok...Isus spune despre dumnezeu ca este "in ceruri" deci prima intrebare...unde era dumnezeu inainte sa creeze ceruriile? Locul ala....l-a abandonat cumva, ca asa a zis fisu in rugaicunea "tatal nostru,", ca acuma este in ceruri. De ce nu spune biblia nimic despre locul original, loc ce trebuie sa existe daca ceruriile au fost create ca doar nu poti sa crezi ca nu exista nimic si dumnezeu a creat ceruriile deci pina sa le creeze era in nimic, nu?

Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Mier Iun 30, 2010 2:25 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor: 87
Localizare: Finland
Puncte: 30
Data de inscriere: 03/05/2008

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Dum Iun 27, 2010 9:42 am

Tinand cont de faptul ca in Geneza scrie ca Dumnezeu a vazut ca lumina e buna ... adica aici:

Facerea 1.4 Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric.

Cum Mnezeu nici nu a stiut ce e aia lumina, dar cand a vazt ca ea e bono, aka va sa zica ca el venea din bezna cea mai intunecata a cosmosului, aka venea dintro gaura neagra:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Gaur%C4%83_neagr%C4%83

Si cum tat prostu stie ca microcosmosul este tot un macrocosmos, dar la alta scara, iar Dumnezeu, scrie in Biblie, ca l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa, vorba lu soimache adica 98% maimuta, se poate spune pe baza celor de mai sus ca si Mnezeu, vine (aka s-a nascut) tot dintr-o gaura neagra, aka ca si orice alta maimuta de pe pamant, dar bineinteles la o alta scara, una cosmica.

Mai pe romaneste, si Mnezeu a venit tot din p.... masi, si cea mai clara dovada este ca insusi Isus Dumnezeul crestinilor a venit si el pe lume asa cum a venit si Ciombe tziganu,
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor: 45
Localizare: earth
Puncte: 65
Data de inscriere: 08/05/2010

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Dum Iul 18, 2010 11:38 am

M-am tot gindit si gindit si am ajuns la concluzia ca este pierdere de timp sa analizezi biblia. Cei ce stiu ca nu face sens, stiu asta iar cei ce nu stiu, nu vor sa stie nici in o mie de ani. Se prind ei dar asa, in timp-argumentele nu le intra in cap deci ma las de meseria asta de interpretat biblia ca imi pierd vremea. Caz concret-unul, mare donator la o biserica ortodoxa de aici a fost prins cu mitsa-n sac acum vreo 4 zile: tseapa de $9000 unei companii de bijuterii. Ofi cumparat vreo icoana? ori inel la preoteasa? In fine, fapta ramine socanta: adica ii da cu dumnezeu duminica si o arde cu dracu in timpul saptaminii? Spun unui pocait si ala cica "e lasa mai ca nu intelegem noi toate..." Ce mortii matii sa intelegi mai boule? Ala fura, furatul "e pacat", biserica/consiliul parohial se face ca ploua deci sa ma pish pe cartea voastra care ea probabil va invata sa furati ca altfel nu imi explic cum puteti fi asa nenorociti...Mai mare pacat fac eu ca va iau virginele pe penis ori ala de fura ca lepra si isi lasa balele pe toate icoanele in biserica? Pai Sfintu Petru si Pavel...nu li se doamne iarta-ma, scoala de furie cind vede pe paginu ala ca intra in biserica? Nu? Il iarta pentru ca are hotelul Mirage de la Snagov? Nu va este man sila de voi firati ai dreaq cu religia voastra....dati banii oameniilor aia inainte sa dati cu predici despre cum trebuie "eu" sa ma comport...

(cazul in sine il gasiti pe link-ul asta: https://w3.courtlink.lexisnexis.com/cookcounty/Finddock.asp?DocketKey=CABA0MB0BGDECE0MD

Totusi hai sa mai las un argument, doua, poate-poate se prinde de cineva. Dumnezeu si Hitler au foarte multe in comun-amindoi au vrut binele poporului ales (de ei hahahah), amindoi au vrut macelul inamiciilor, amindoi au provocat si provoaca mari nenorociri tuturor celor ce intra in contact cu ideologia lor deci ambele ideologii, naziste si religioase trebuies eliminate. Asa cum nu se dezbate nazismul pentru ca nu face sens, asa nu trebuie sa se dezbata nici biblia ci doar ignorata total. Retragerea fonduriilor de stat catre orice organizatie religioasa este primul pas.pina atunci vom fi mincati cu zile de excrocii cu sutane si aia de sub sutane (politicienii ce fac oralu la popa sa nu il afuriseasca ala in predica si sa piarda voturiile bashinosiilor din biserica).

Nu dezbateti biblia cum nu dezbateti cartiile lui Hitler. Doar spuneti pocaitiilor ca vreti sa ajunga in paradisu din biblia lor, exact cum scrie acolo de asa sa aiba parte si daca nu or sa vina ei urlind inapoi sa vedeti voi hahahahaa Un paradis sponsorizat de excroci nu poate fi decit un paradis de excroci. Religia sponsorizata de excroci este religie de excroci asa cum...adica nu mai imi bat capul cu cei ce cred...sinteti prea dobitoci sa intelegeti ca daca exista dumnezeu, v-a luat dracu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor: 7072
Varsta: 48
Localizare: pe drum
Puncte: 6649
Data de inscriere: 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Dum Iul 18, 2010 7:54 pm

Eh ... ai in mare parte dreptate doar cu exceptia afirmatiei ca paradisul e sponsorizat de excroci fapt care mai degraba este o exceptie ...nu de alta dar sponsorii sunt prostii iar cei care profita sunt excrocii.

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor: 896
Localizare: Pretutindeni
Puncte: 955
Data de inscriere: 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Sam Iun 11, 2011 3:26 am

Inspirandu-ma dintr-o postare de-a lui VEMANS, de pe ropo, am dat de un lucru interesant...

Bereishit - Genesis - Chapter 6

2. That the sons of the nobles saw the daughters of man when they were beautifying themselves, and they took for themselves wives from whomever they chose. ב. וַיִּרְאוּ בְנֵי הָאֱ־לֹהִים אֶת בְּנוֹת הָאָדָם כִּי טֹבֹת הֵנָּה וַיִּקְחוּ לָהֶם נָשִׁים מִכֹּל אֲשֶׁר בָּחָרוּ:

Biblia Ortodoxă - Facerea (Geneza) - Capitolul 6

2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.

apoi, in versetul 4

Bereishit - Genesis - Chapter 6

4. The Nephilim were on the earth in those days, and also afterward, when the sons of the nobles would come to the daughters of man, and they would bear for them; they are the mighty men, who were of old, the men of renown. ד. הַנְּפִלִים הָיוּ בָאָרֶץ בַּיָּמִים הָהֵם וְגַם אַחֲרֵי כֵן אֲשֶׁר יָבֹאוּ בְּנֵי הָאֱ־לֹהִים אֶל בְּנוֹת הָאָדָם וְיָלְדוּ לָהֶם הֵמָּה הַגִּבֹּרִים אֲשֶׁר מֵעוֹלָם אַנְשֵׁי הַשֵּׁם:

Biblia Ortodoxă - Facerea (Geneza) - Capitolul 6

4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime.

Sursa pentru textul in engleza si ebraica: http://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/8171/jewish/Chapter-6.htm

Ma intreb si va intreb, oare cine or fi fost acei fii ai nobilimii, care au aparut pe pamant si pe care biblia crestina vrea sa ni-i vanda drept fii ai zeului biblic?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Sam Iun 11, 2011 3:45 am

Inca o intrebare, daca nu este cu suparare pentru unii...

Daca in biblia crestina s-au strecurat ”traduceri” atat de eronate, dupa originalul care exista in ebraica, iar niste fii de nobili ne-au fost prezentati drept fiii lui Dumnezeu, atunci traducerile in greaca apoi in latina, apoi in engleza a unor intamplari transmise pe cale orala si apoi asternute pe hartie si numite evanghelii, ni-l prezinta pe Isus ca fiind fiu de Dumnezeu, iar in realitate el fiind fiu de... oare ce?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Sam Iun 11, 2011 3:49 am

Soimos a scris:
Aceia sunt Nephilimii adica "decazutii" ...

Ar trebui sa inteleg ca ingerii decazuti erau de fapt niste nobili decazuti din drepturi de catre seful lor sau ca niste nobili au fost prezentati ca niste entitati supra-realiste de catre cei carora le-au iesit din gratii?
Sus In jos
sykarian
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor: 1
Localizare: Timisoara
Puncte: 1
Data de inscriere: 17/01/2009

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Dum Iun 19, 2011 11:14 pm

stuttgart a scris:

Geneza 1-1: dumnezeu creaza ceruriile." Ok...Isus spune despre dumnezeu ca este "in ceruri" deci prima intrebare...unde era dumnezeu inainte sa creeze ceruriile?

Si totusi de ce nu am primit nici un raspuns la aceasta intrebare?

Sau sa fie una din multele afirmatii biblice in care Dumnezeu isi taie singur craca de sub picioare?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor: 2372
Varsta: 52
Localizare: Aici
Puncte: 2582
Data de inscriere: 05/08/2009

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Lun Iun 20, 2011 2:30 am

sykarian a scris:
stuttgart a scris:

Geneza 1-1: dumnezeu creaza ceruriile." Ok...Isus spune despre dumnezeu ca este "in ceruri" deci prima intrebare...unde era dumnezeu inainte sa creeze ceruriile?

Si totusi de ce nu am primit nici un raspuns la aceasta intrebare?

Sau sa fie una din multele afirmatii biblice in care Dumnezeu isi taie singur craca de sub picioare?

Raspunsul este simplu!

Dumnezeul biblic nu a creat nimic, dar absolut nimic si asta pentru simplul motiv ca este doar un PERSONAJ din mitul biblic.

Moise, autorul primelor 5 capitole (carti) din biblie (in original Tora) cand le-a scris si in mod implicit inventat acest personaj, nu s-a gandit la ce va fi peste 3500 de ani, adica la evolutia omului care va cunoaste cerul si la intrebarile pe care oamenii si le vor pune in legatura cu personajul sau de negasit!

Pe vremea cand Moise il inventa pe dumnezeu, nici nu se gandea cineva ca oamenii, primitivi la vremea aceea, vor ajunge sa zboare prin cer!

Chiar si in ipoteza in care dumnezeu a FOST un extraterestru, care i s-a aratat lui Moise, si tot Cerul pe care-l vedem atunci cand ne uitam spre cer era cel din care venea ET-ul respectiv!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Lun Iun 20, 2011 11:02 am

Poi mey Apopii ...nu te lua de sika ca intrebarea era retorica ...si nu era pentru cei ca tine, adica cei care STIU pentru in loc sa creada ci ptr cei care CRED totul fara sa stie nimic ... adica cei care au studiat in viata lor o singura carte ... Biblia ...care cica este "Cuvantul Domnului" ...si cand culmea prostiei ce sa vezi:

Pai vedem ca acel Dumnezeu din ceruri ...nici nu avea cer ...si ca a fost nevoit mai intai sa-l faca !
Cum ... evident ca prin CUVANT asa cum scrie in Biblie ...ca si minciuna e tot o vorba!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Lun Iun 20, 2011 1:55 pm

Soimos a scris:
Poi mey Apopii ...nu te lua de sika ca intrebarea era retorica ...

Poi nu ma iau de el mey Very Happy nu de alta, dar ne cunoastem si de pe alte forumuri...

Citat :
si nu era pentru cei ca tine

Am inteles asta, dar am raspuns doar asa ca sa nu creada vreun crestin pios si cu patalama la mana, ca niciunul din useri nu cunoaste raspunsul.

Citat :
...si cand culmea prostiei ce sa vezi:
Pai vedem ca acel Dumnezeu din ceruri ...nici nu avea cer ...si ca a fost nevoit mai intai sa-l faca !
Cum ... evident ca prin CUVANT asa cum scrie in Biblie ...ca si minciuna e tot o vorba!

Acum un raspuns valabil doar pentru crestinii adevarati Twisted Evil :

Va inselati dragi crestini, nu dumnezeul vostru a creat Cerul ci Uranus al grecilor, pentru ca-i mult mai batran decat Zeul vostru, sic! Al vostru doar a preluat legenda si l-a pacalit pe Moise!

husand
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor: 11
Localizare: ro
Puncte: 12
Data de inscriere: 22/06/2011

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Mier Iun 22, 2011 10:35 pm

Soimos a scris:
Poi mey Apopii ...nu te lua de sika ca intrebarea era retorica ...si nu era pentru cei ca tine, adica cei care STIU pentru in loc sa creada ci ptr cei care CRED totul fara sa stie nimic ... adica cei care au studiat in viata lor o singura carte ... Biblia ...care cica este "Cuvantul Domnului" ...si cand culmea prostiei ce sa vezi:

Tot Dumnezeu scrie ca tu nu poti intelege deoarece esti orbit de falsul tau Dumnezeu;

a caror minte necredincioasa a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca sa nu vada stralucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu. (2Cor.4:4)

asa ca spor la scris.

Sus In jos
husand
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Mier Iun 22, 2011 11:37 pm

Apopii a scris:
ci Uranus al grecilor, pentru ca-i mult mai batran decat Zeul vostru, sic! Al vostru doar a preluat legenda si l-a pacalit pe Moise!

Fi linistit:

Dumnezeul tau are grija de tine sa nu vezi:

Pentru ca noi nu ne uitam la lucrurile care se vad, ci la cele ce nu se vad; caci lucrurile care se vad sunt trecatoare, pe cand cele ce nu se vad sunt vesnice. (2Cor.4:18)

Cat despre uranus al tau&ciclopi ?

Cum? Furati, ucideti, preacurviti, jurati stramb, aduceti tamaie lui Baal, mergeti dupa alti dumnezei pe care nu-i cunoasteti!… (Ier.7:9

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 23, 2011 2:32 am

husand a scris:

Fi linistit:

Pentru ca noi nu ne uitam la lucrurile care se vad, ci la cele ce nu se vad; caci lucrurile care se vad sunt trecatoare, pe cand cele ce nu se vad sunt vesnice. (2Cor.4:18)

Cum? Furati, ucideti, preacurviti, jurati stramb, aduceti tamaie lui Baal, mergeti dupa alti dumnezei pe care nu-i cunoasteti!… (Ier.7:9

Din cine ti-ai gasit si tu sa citezi... Laughing din Pavel, cel care a transformat religia lui Isus intr-o fiara apocaliptica, adica intr-o religie anti-christica, care s-a intins pe toata planeta, asemeni unui balaur si curvind cu puterile politice (regii) pentru a domina lumea!

”21. Și i-am dat timp să se pocăiască și nu voiește să se pocăiască de desfrânarea ei.
22. Iată, o arunc pe ea bolnavă la pat și pe cei ce se desfrânează cu ea, în mare strâmtorare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
23. Și pe fiii ei cu moarte îi voi ucide și vor cunoaște toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii și inimile și voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre.

Nu ti se pare ca crestinismul dupa Pavel a inceput sa se cam imbolnaveasca, iar statele care au curvit cu aceasta fiara se cam afla la stramtoare? Iar Bisericile, nu va bucurati ca nu sunt bisericile voastre Laughing ci probabil micile grupuri care mai au inca cunostinta despre invataturile lui Isus!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 23, 2011 3:19 am

husand a scris:

Tot Dumnezeu scrie ..... ca tu nu poti intelege deoarece esti orbit de falsul tau Dumnezeu;

Mai intai ...fi bine venit hus-and (...the pope and Sigismund ca sa fie "echipa" completa)

Te rugam sa nu te simti jignit sau ofensat daca vei auzi adevaruri care nu iti vor fi pe plac ...ci daca esti deschis catre informatii ... si deschis catre lumina ... atunci decat sa te superi te vom ruga sa cercetezi veridicitatea argumentelor noastre...si sa accepti adevarul ...chiar daca sufletul tau te trage catre minciuna!

Ca sa incepem cu inceputul... Dumnezeu niciodata nu a spus nimic ... iar daca te referi la Biblie (adica copia nelegitima a Tanachului) ...iar Tanachul nu este scris de nici un Dumnezeu ...ci de rabinii Marii Sinagoge!

Adica la ce te referi?

Citat :

a caror minte necredincioasa a orbit-o dumnezeul veacului acestuia
Dumnezeul lumii acestea este Adevarul care este Dovedit, Rational, Demonstrat, Fundamentat, Explicat, si pus in practica deci Folosit spre binele si folosul oamenilor ...adica STIINTA!

Opusul ei este Crdinta in Minciuni, Irationale, Nevazute, Nedovedite, Necunoscute, Nedemonstrabile, Nefondate, Neexplicate Rational, ... care nu sunt numai NEFOLOSITOARE ...ci chiar periculoase cand sunt folosite in mod miselesc ptr a indoctrina mintile tinerilor inca necopti si a-i scoate din societatea opamenilor normali!

Citat :

, ca sa nu vada stralucind[b] lumina Evangheliei
slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu. (2Cor.4:4)

Evangheliile tale nu sunt ale lui Christos ...ci a unor sarlatani care il lauda si slavesc pe Christos ca sa traiasca bine din asta in carca prostimii!

Cand o sa-ne arati tu "Evanghelia lui Christos" ... atunci te vom lasa sa afirmi asta, dar atat cat nici macar Evanghelia lui Petru nu o accepti (pentru ca ea este una gnostica, deci urmeaza Calea lui Isus si nu a sarlatanului Pavel) desi stii bine ca Isus l-a lasat pe Petru sa lege si sa dezlege in locul sau ... adica pina cand umblii cu fofarlica si cu cioara vopsita ...te previn ca vei fi aspru combatut cu argumente atat de cumplite incat daca vei sta si le vei judeca ...s-ar putea sa pierzi tocmai lucrul cel mai de pret pe care il ai acum ...adica CREDINTA a proasta!

Dar nu-ti fa probleme, creatorul ti-a dat ochi sa vezi, urechi sa auzi ...si minte sa gandesti ...si nu sa o imbrobodesti cu prostii nefolositoare!

Deci vei avea sansa "Sa devii ca unul din Noi"!
Sus In jos
husand
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Dum Iun 26, 2011 11:27 pm

Soimos a scris:
husand a scris:

Tot Dumnezeu scrie ..... ca tu nu poti intelege deoarece esti orbit de falsul tau Dumnezeu;

Mai intai ...fi bine venit hus-and (...the pope and Sigismund ca sa fie "echipa" completa)

Te rugam sa nu te simti jignit sau ofensat daca vei auzi adevaruri care nu iti vor fi pe plac ...ci daca esti deschis catre informatii ... si deschis catre lumina ... atunci decat sa te superi te vom ruga sa cercetezi veridicitatea argumentelor noastre...si sa accepti adevarul ...chiar daca sufletul tau te trage catre minciuna!

Ca sa incepem cu inceputul... Dumnezeu niciodata nu a spus nimic ... iar daca te referi la Biblie (adica copia nelegitima a Tanachului) ...iar Tanachul nu este scris de nici un Dumnezeu ...ci de rabinii Marii Sinagoge!

Adica la ce te referi?

Citat :

a caror minte necredincioasa a orbit-o dumnezeul veacului acestuia
Dumnezeul lumii acestea este Adevarul care este Dovedit, Rational, Demonstrat, Fundamentat, Explicat, si pus in practica deci Folosit spre binele si folosul oamenilor ...adica STIINTA!

Opusul ei este Crdinta in Minciuni, Irationale, Nevazute, Nedovedite, Necunoscute, Nedemonstrabile, Nefondate, Neexplicate Rational, ... care nu sunt numai NEFOLOSITOARE ...ci chiar periculoase cand sunt folosite in mod miselesc ptr a indoctrina mintile tinerilor inca necopti si a-i scoate din societatea opamenilor normali!

Citat :

, ca sa nu vada stralucind[b] lumina Evangheliei
slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu. (2Cor.4:4)

Evangheliile tale nu sunt ale lui Christos ...ci a unor sarlatani care il lauda si slavesc pe Christos ca sa traiasca bine din asta in carca prostimii!

Cand o sa-ne arati tu "Evanghelia lui Christos" ... atunci te vom lasa sa afirmi asta, dar atat cat nici macar Evanghelia lui Petru nu o accepti (pentru ca ea este una gnostica, deci urmeaza Calea lui Isus si nu a sarlatanului Pavel) desi stii bine ca Isus l-a lasat pe Petru sa lege si sa dezlege in locul sau ... adica pina cand umblii cu fofarlica si cu cioara vopsita ...te previn ca vei fi aspru combatut cu argumente atat de cumplite incat daca vei sta si le vei judeca ...s-ar putea sa pierzi tocmai lucrul cel mai de pret pe care il ai acum ...adica CREDINTA a proasta!

Dar nu-ti fa probleme, creatorul ti-a dat ochi sa vezi, urechi sa auzi ...si minte sa gandesti ...si nu sa o imbrobodesti cu prostii nefolositoare!

Asta ca nu sti de unde vine credinta:

Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. (Efes.2:Cool

Asa ca omul=0.

Sus In jos
husand
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Dum Iun 26, 2011 11:29 pm

Apopii a scris:
husand a scris:

Fi linistit:

Din cine ti-ai gasit si tu sa citezi... Laughing din Pavel, cel care a transformat religia lui Isus intr-o fiara apocaliptica, adica intr-o religie anti-christica, care s-a intins pe toata planeta, asemeni unui balaur si curvind cu puterile politice (regii) pentru a domina lumea!

”21. Și i-am dat timp să se pocăiască și nu voiește să se pocăiască de desfrânarea ei.
22. Iată, o arunc pe ea bolnavă la pat și pe cei ce se desfrânează cu ea, în mare strâmtorare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
23. Și pe fiii ei cu moarte îi voi ucide și vor cunoaște toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii și inimile și voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre.

Nu ti se pare ca crestinismul dupa Pavel a inceput sa se cam imbolnaveasca, iar statele care au curvit cu aceasta fiara se cam afla la stramtoare? Iar Bisericile, nu va bucurati ca nu sunt bisericile voastre Laughing ci probabil micile grupuri care mai au inca cunostinta despre invataturile lui Isus!

Nu de loc mai ales ca esti in paralel citezi din Ioan si spui ca-i Pavel.

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Lun Iun 27, 2011 12:32 am

husand a scris:
Apopii a scris:
husand a scris:

Fi linistit:

Nu de loc mai ales ca esti in paralel citezi din Ioan si spui ca-i Pavel.

Oare de ce, voua credinciosilor, va este atat de greu sa intelegeti ceea ce cititi? Sau tu nici macar nu stii ca 2 Cor (Epistola a doua către Corinteni a lui Pavel) este scrisa de Pavel? Macar ai aivut vreodata curiozitatea sa deschizi biblia sau gasesti citate de pe alte forumuri si copii ce au spus altii?

Eu ti-am raspuns cu versete din apocalipsa lui Ioan Teologul, dar vad ca ti-e greu sa le recunosti...

husand
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Mier Iun 29, 2011 8:17 pm

Soimos a scris:

Ca unul din voi am fost. S-a terminat cu adevarul fabricat.

Am primit adevarul = Dumnezeu.

Lucru la care sa ajungi nu se pune scara .

Ultima editare efectuata de catre husand in Mier Iun 29, 2011 8:25 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
husand
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Mier Iun 29, 2011 8:22 pm

Apopii a scris:

Oare de ce, voua credinciosilor, va este atat de greu sa intelegeti ceea ce cititi? Sau tu nici macar nu stii ca 2 Cor (Epistola a doua către Corinteni a lui Pavel) este scrisa de Pavel? Macar ai aivut vreodata curiozitatea sa deschizi biblia sau gasesti citate de pe alte forumuri si copii ce au spus altii?

Scrisa de Pavel cum scri tu "Geea este mama mea"

Numai ca ma indoiesc ca tu intelegi ce spune aici:

Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti. (1Cor.2:13)

Sus In jos

Studiu biblic

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie ::  ::  :: -