Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Studiu biblic

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
husand
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 23/06/2011

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Lun Iun 27, 2011 10:29 am

Apopii a scris:
husand a scris:

Fi linistit:

Dumnezeul tau are grija de tine sa nu vezi:

Pentru ca noi nu ne uitam la lucrurile care se vad, ci la cele ce nu se vad; caci lucrurile care se vad sunt trecatoare, pe cand cele ce nu se vad sunt vesnice. (2Cor.4:18)

Cat despre uranus al tau&ciclopi ?

Cum? Furati, ucideti, preacurviti, jurati stramb, aduceti tamaie lui Baal, mergeti dupa alti dumnezei pe care nu-i cunoasteti!… (Ier.7:9

Din cine ti-ai gasit si tu sa citezi... Laughing din Pavel, cel care a transformat religia lui Isus intr-o fiara apocaliptica, adica intr-o religie anti-christica, care s-a intins pe toata planeta, asemeni unui balaur si curvind cu puterile politice (regii) pentru a domina lumea!

”21. Și i-am dat timp să se pocăiască și nu voiește să se pocăiască de desfrânarea ei.
22. Iată, o arunc pe ea bolnavă la pat și pe cei ce se desfrânează cu ea, în mare strâmtorare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
23. Și pe fiii ei cu moarte îi voi ucide și vor cunoaște toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii și inimile și voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre.

Nu ti se pare ca crestinismul dupa Pavel a inceput sa se cam imbolnaveasca, iar statele care au curvit cu aceasta fiara se cam afla la stramtoare? Iar Bisericile, nu va bucurati ca nu sunt bisericile voastre Laughing ci probabil micile grupuri care mai au inca cunostinta despre invataturile lui Isus!

Nu de loc mai ales ca esti in paralel citezi din Ioan si spui ca-i Pavel.

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Lun Iun 27, 2011 11:32 am

husand a scris:
Apopii a scris:
husand a scris:

Fi linistit:

Dumnezeul tau are grija de tine sa nu vezi:

Pentru ca noi nu ne uitam la lucrurile care se vad, ci la cele ce nu se vad; caci lucrurile care se vad sunt trecatoare, pe cand cele ce nu se vad sunt vesnice. (2Cor.4:18)

Cat despre uranus al tau&ciclopi ?

Cum? Furati, ucideti, preacurviti, jurati stramb, aduceti tamaie lui Baal, mergeti dupa alti dumnezei pe care nu-i cunoasteti!… (Ier.7:9

Din cine ti-ai gasit si tu sa citezi... Laughing din Pavel, cel care a transformat religia lui Isus intr-o fiara apocaliptica, adica intr-o religie anti-christica, care s-a intins pe toata planeta, asemeni unui balaur si curvind cu puterile politice (regii) pentru a domina lumea!

”21. Și i-am dat timp să se pocăiască și nu voiește să se pocăiască de desfrânarea ei.
22. Iată, o arunc pe ea bolnavă la pat și pe cei ce se desfrânează cu ea, în mare strâmtorare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
23. Și pe fiii ei cu moarte îi voi ucide și vor cunoaște toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii și inimile și voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre.

Nu ti se pare ca crestinismul dupa Pavel a inceput sa se cam imbolnaveasca, iar statele care au curvit cu aceasta fiara se cam afla la stramtoare? Iar Bisericile, nu va bucurati ca nu sunt bisericile voastre Laughing ci probabil micile grupuri care mai au inca cunostinta despre invataturile lui Isus!

Nu de loc mai ales ca esti in paralel citezi din Ioan si spui ca-i Pavel.

Oare de ce, voua credinciosilor, va este atat de greu sa intelegeti ceea ce cititi? Sau tu nici macar nu stii ca 2 Cor (Epistola a doua către Corinteni a lui Pavel) este scrisa de Pavel? Macar ai aivut vreodata curiozitatea sa deschizi biblia sau gasesti citate de pe alte forumuri si copii ce au spus altii?

Eu ti-am raspuns cu versete din apocalipsa lui Ioan Teologul, dar vad ca ti-e greu sa le recunosti...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
husand
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 7:17 am

Soimos a scris:

Deci vei avea sansa "Sa devii ca unul din Noi"!

Ca unul din voi am fost. S-a terminat cu adevarul fabricat.

Am primit adevarul = Dumnezeu.

Lucru la care sa ajungi nu se pune scara .

Ultima editare efectuata de catre husand in Joi Iun 30, 2011 7:25 am, editata de 2 ori
Sus In jos
husand
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 7:22 am

Apopii a scris:

Oare de ce, voua credinciosilor, va este atat de greu sa intelegeti ceea ce cititi? Sau tu nici macar nu stii ca 2 Cor (Epistola a doua către Corinteni a lui Pavel) este scrisa de Pavel? Macar ai aivut vreodata curiozitatea sa deschizi biblia sau gasesti citate de pe alte forumuri si copii ce au spus altii?

Scrisa de Pavel cum scri tu "Geea este mama mea"

Numai ca ma indoiesc ca tu intelegi ce spune aici:

Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti. (1Cor.2:13)

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 11:36 am

husand a scris:

Lucru la care sa ajungi nu se pune scara .

Doar imaginatie si lipsa de gandire analitica, cat cuprinde Laughing
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 11:39 am

husand a scris:

Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti. (1Cor.2:13)

Asta se numeste halucinatie auditiva si limba de lemn.
Sus In jos
husand
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 11:57 am

Apopii a scris:
husand a scris:

Asta se numeste halucinatie auditiva ...

Se numeste altceva prietene:

Omul bun scoate lucruri bune din vistieria buna a inimii lui, iar omul rau scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; caci din prisosul inimii vorbeste gura. (Luc.6:45)

Sau ca poti sa reprezinti pe Dumnezeu sau pe Diavol voit sau nevoit.

Ti s-a dat logica nu au fabricat-o atomi.Acuma depinde de unde vine ea.

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 12:52 pm

husand a scris:

Omul bun scoate lucruri bune din vistieria buna a inimii lui, iar omul rau scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; caci din prisosul inimii vorbeste gura. (Luc.6:45)

Ai dreptate si religia crestina a scos din vistieria inimii sale numai lucruri ”bune” si pline de ”iubire”, precum cruciadele, inchizitia, crestinarile fortate, distrugerea sistematica a religiei pagane si omorarea prin chinuri groaznice a adeptilor ei, etc. Deci, a cui religie este asta?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 1:34 pm

Apopii a scris:
husand a scris:

Ai dreptate si religia crestina a scos din vistieria inimii sale numai lucruri ”bune” si pline de ”iubire”, precum cruciadele, inchizitia, crestinarile fortate, distrugerea sistematica a religiei pagane si omorarea prin chinuri groaznice a adeptilor ei, etc. Deci, a cui religie este asta?
daca ar fi sa punem in balanta, stiinta a omorat mai multi oameni decat religia si stiinta face mult mai mult rau mamei Geea( pe care tu o preaslavesti ca pagan), asa ca non-sensurile ca religia e malefica si daunatoare omenirii nu isi au rostul, caci vedem cate face stiinta: arme de distrugere in masa, arme perfomante de razboi, taierea vastelor teritorii de paduri, afectarea stratului de ozon, afectarea marilor si oceanelor etc etc etc etc etc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 1:45 pm

GaSpAr a scris:
daca ar fi sa punem in balanta, stiinta a omorat mai multi oameni decat religia
Asta ar fi valabil daca nu am stii ca "Stiinta" a comis crime doar cand a ajuns pe mainile bisericii, a templelor masonice(adica tot o religie) ...si pe mana Regilor si imparatilor care .... "s-au intins la asternut cu Marea Curva a noului Babilon"(adica Biserica Crestina) ... fapt confirmat si astazi cand vedem bine cum slujitorii diabolici ai acestei religii binecuvanteaza tunuri si trupele de asalt ... pregatindu-i "moral" ....sa ucida !

Deci jumatatile tale de adevar nu sunt decat niste adevaruri trunchiate ...adica minciuni ordinare!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 1:57 pm

GaSpAr a scris:
daca ar fi sa punem in balanta, stiinta a omorat mai multi oameni decat religia si stiinta face mult mai mult rau mamei Geea( pe care tu o preaslavesti ca pagan), asa ca non-sensurile ca religia e malefica si daunatoare omenirii nu isi au rostul, caci vedem cate face stiinta: arme de distrugere in masa, arme perfomante de razboi, taierea vastelor teritorii de paduri, afectarea stratului de ozon, afectarea marilor si oceanelor etc etc etc etc etc

Eu nu o preaslavesc pe Geea, ci doar ii acord respectul meu. Consider ca este normal sa procedez asa in ceea ce o priveste, deoarece este planeta pe care locuim si datorita careia existam. Am avut noroc, ca specie, sa existam pe o asemenea planeta frumoasa! Daca am respecta-o toti, ar putea sa se bucure de ea si copiii nostri!

Sa nu crezi ca nu condamn, la fel de mult cat condamn si religia, distrugerile provocate de dezvoltarea tehnologica a civilizatiei noastre. Insa stiu sa fac distinctie intre rezultatele progresului stiintific, care a dus la dezvoltarea civilizatiei umane si folosirea malefica a stiintei de catre grupuri malefice de interese.

Deosebirea majora dintre religie si stiinta este ca religia a adus cu sine stagnarea progresului civilizatiei umane prin impunerea unor cunostiinte primitive si obligarea oamenilor sa si le insuseasca, iar stiinta a adus progresul, chiar daca a adus si multe lucruri rele!

Daca din religie elimini raul, nu mai ramane nimic, daca din stiinta elimini raul, ramane partea buna care conduce la progresul civilizatiei umane!

Stiinta poate fi folosita si pentru a face planeta sa infloreasca, pe cand religia nu poate fi folosita decat sa manipuleze oamenii si sa-i transforme in robi ai unor dumnezei inchipuiti si de pe urma carora sa profite o clica de indivizi cu barbi si fuste negre!

GaSpAr
Arcas
Arcas

Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 1:59 pm

Soimos a scris:
Asta ar fi valabil daca nu am stii ca "Stiinta" a comis crime doar cand a ajuns pe mainile bisericii, a templelor masonice(adica tot o religie) ...si pe mana Regilor si imparatilor
iti multumesc ca mi-ai ridicat mingea la fileu. de acord cu tine ca stiinta a comis crime cand a ajuns pe mana templelor masonice si a imparatilor, dar din pacate asa s-a intamplat si cu religia. religia nu este rea, dar folosita de oameni rai poate fi folosita pentru a face lucruri malefice defapt orice lucru bun folosit de un om malefic poate fi folosit pentru a face lucruri rele. esti de acord cu mine?

Dar totusi, in ziua de azi stiinta dauneaza planetei si aici nu ma poti contrazice
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 2:09 pm

Apopii a scris:
Deosebirea majora dintre religie si stiinta este ca religia a adus cu sine stagnarea progresului civilizatiei umane prin impunerea unor cunostiinte primitive si obligarea oamenilor sa si le insuseasca, iar stiinta a adus progresul, chiar daca a adus si multe lucruri rele!
aici te inseli. religia nu este impotriva stiintei, multi crestini de la inceputul crestinismului au fost pro stiinta, iar unii chiar au fost oameni de stiinta( am facut si eu un articol pe forum despre Ioan Philoponus). Avem intentia sa spunem ca biserica a fost impotriva stiintei deoarece, unii oameni de stiinta din pacate au nimerit in calea liderilor bisericii.

Apopii a scris:
Daca din religie elimini raul, nu mai ramane nimic, daca din stiinta elimini raul, ramane partea buna care conduce la progresul civilizatiei umane!
se vede ca nu prea le ai cu religiile ci ai facut o documentare superficiala. daca nu iti place crestinismul din cauza inchizitiei, macar studiaza budismul.

Apopii a scris:
Stiinta poate fi folosita si pentru a face planeta sa infloreasca, pe cand religia nu poate fi folosita decat sa manipuleze oamenii si sa-i transforme in robi ai unor dumnezei inchipuiti si de pe urma carora sa profite o clica de indivizi cu barbi si fuste negre!
dorinta de Absolut l-a facut pe om sa creeze religiile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 2:13 pm

GaSpAr a scris:
..... de acord cu tine ca stiinta a comis crime ...
Gresit !
Nu Matematica Fizica, Chimia sau Biologia au ucis ...ci oameni INDOCTRINATI ...fie ca acestia sunt Masoni Sau Crestini, fascisti sau comunisti!
In cazul special al cvrestinismului de dupa Constantin ...crima si amenintyarea cu crima a fost mijlocul prin care s-a intins si impus ...si cred ca iti este clar acest lucru si ca nu ai nevoie de prea multe dovezi istorice in acest sens!
Citat :

, dar folosita de oameni rai poate fi folosita pentru a face lucruri malefice

Religia fiind o DOCTRINA ... nu poate fi buna pentru absolut nimeni ...fie si numai pentru ca prin indoctrinare limitaeaza libertatea de a gandi normal si rational!

Citat :

Dar totusi, in ziua de azi stiinta dauneaza planetei si aici nu ma poti contrazice
Nici vorba!
Stiinta progreseaza ...si fara progresul ei astazi cele cca 7 miliarde de oameni s-ar zbate in foamete ...si cred ca iti poti imagina ca daca agricultura s-ar face cu secera si plugul de lemn ... nu este sigur ca si tu la ora asta ai fi doar un schelet al unuia care a murit de foame ...in loc sa postezi la Sfantul Internet!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 2:24 pm

GaSpAr a scris:
aici te inseli. religia nu este impotriva stiintei, multi crestini de la inceputul crestinismului au fost pro stiinta, iar unii chiar au fost oameni de stiinta

De acesi pare sunt si eu si acest lucru l-am mai subliniat odata chiar azi.

Stiinta este cea care confirma EXISTENTA lui Dumnezeu, chiar in varianta Biblica!

Si anume Biblia ne povesteste ca Dumnezeu l-a creat pe Om dupa chipul; si asemanarea sa, iar Stiinta a dovedit ca Omul este identic cu o maimuta primata intrun procenty de 98,7 %!!!!

Si nu cred ca exista oameni normali sa poata contesta EXISTENTA maimutelor primate !

Acum faptul ca Dumnezeul-Maimuta a ramas in copac ca in timpul paradisului . nu face decat sa confirme faptul ca Omul a Evoluat , ptr ca ptr om evolutia EXISTA, iar Dumnezeu a ramas la nivelul de Maimuta , pentru ca ptr Dumnezeu nu exista evolutia!

Asadar , totul e clar , mai ales daca intelegi sa combini rational Stiinta si Credinta ...care dupa cum am exemplificat mai sus , nu se exclud ci se completeaza!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 2:25 pm

Soimos a scris:
Nu Matematica Fizica, Chimia sau Biologia au ucis
bineinteles ca nu au ucis ele, ci oamenii care le folosesc, pentru a crea bombe atomice/nucleare, pentru a crea virusi mortali etc

Soimos a scris:
In cazul special al cvrestinismului de dupa Constantin ...crima si amenintyarea cu crima a fost mijlocul prin care s-a intins si impus ...si cred ca iti este clar acest lucru si ca nu ai nevoie de prea multe dovezi istorice in acest sens!
hai mai sari oleaca pe la sec XI-XII

Soimos a scris:
Religia fiind o DOCTRINA ... nu poate fi buna pentru absolut nimeni
religia este un set de credinte, iar credinta e necesara oricarui om. mai intai trebuie sa crezi ca apoi sa stii, deoarece atunci cand crezi( si aici vorbim de lumea fizica) cercetezi si aflii. Daca nu crezi, nu ai sa mai cercetezi deci in concluzie nu ai sa mai afli.

Soimos a scris:
Nici vorba!
Stiinta progreseaza
nu ignor progresul stiintei, chiar as vrea sa aud ca s-a descoperit metoda de a calatori in timp sau de teleportare, dar eu ziceam ca stiinta are partea buna( evolutia tehnologica care ne usureaza viata) dar si partea rea( distrugerea mediului inconjurator) asta chiar nu o poti ignora
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 2:44 pm

GaSpAr a scris:
bineinteles ca nu au ucis ele, ci oamenii care le folosesc, pentru a crea bombe atomice/nucleare, pentru a crea virusi mortali etc
Evident ca oamenii !
Dar nu oamenii liberi care gandesc RATIONAL ...ci aia VANDUTI si INDOCTRINATI ca tine!

Soimos a scris:
hai mai sari oleaca pe la sec XI-XII
Ce vorbesti?
De Theodosius ai auzit?
Dar de felul cum acesta a impus religia crestina ca Religie Oficiala a Imperiului Roman ... sti? ,,, sau numai Crezi?

Soimos a scris:
religia este un set de credinte, iar credinta e necesara oricarui om.
Zau ?
Credinta in cai verzi pe pereti, in maimuta King Kong sau in Zeul Musca la ce iti foloseste?
Face bine la constipatie?

Soimos a scris:
dar si partea rea( distrugerea mediului inconjurator) asta chiar nu o poti ignora
Mediul inconjurato nu il distruge Stiinta ...ci Credinciosii ca tine ... adica aceia de care ti-am explicat intr-o alta postare in care discutam de America ca primul; stat mason din istoria umanitatii in care masonii sunt cateva mii ...iar restul de 300 de milioane care polueaza si consuma resurse sunt credinciosi ...adica INCONSTIENTI ... pentru ca nu-i asa cand e vorba de niste OI proaste (si cand zic asa ma refer la americanii credinciosi si mari consumatori (si aici nu-i includ pe amishii care macar traiesc primitiv..) ...nu te poti astepta la CONSTIINTA!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 5:39 pm

Citat :

citat Soimos
Mediul inconjurato nu il distruge Stiinta ...ci Credinciosii ca tine ... adica aceia de care ti-am explicat intr-o alta postare in care discutam de America ca primul; stat mason din istoria umanitatii in care masonii sunt cateva mii ...iar restul de 300 de milioane care polueaza si consuma resurse sunt credinciosi ...adica INCONSTIENTI

invata ca asa se posteaza un raspuns!
i

mediul inconjurator il distruge omenirea indiferent de religie sau statut.
spui ca in America cele 300 de milioane sunt credinciosi.
dar cand se testau bombele atomice, cine distrugea natura? cand s-au construit fabricile si uzinele cine le-au construit? centralele nucleare cine le-a construit? si as putea sa mai dau sute de exemple.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Joi Iun 30, 2011 7:50 pm

GaSpAr a scris:

Mediul inconjurato nu il distruge Stiinta ...ci Credinciosii ca tine ... adica aceia de care ti-am explicat intr-o alta postare in care discutam de America ca primul; stat mason din istoria umanitatii in care masonii sunt cateva mii ...iar restul de 300 de milioane care polueaza si consuma resurse sunt credinciosi ...adica INCONSTIENTI

1) Ai uitat sa raspunzi la tema pericolului INDOCTRINARILOR de toate felurile
2) Ai uitat sa raspunzi la tema Theodosius
3) Ai uitat sa raspunzi la tema necesitatii credintei

Citat :

mediul inconjurator il distruge omenirea indiferent de religie sau statut.
Asa pare ...dar asta nu este decat o jumatate de adevar!
Resursele planetei se epuizeaza si mediul inconjurator se distruge din cauza ca sporul demografic a scapat de sub control ...adica fiecare aduce pe lume copii "a proasta" adica cati crea Dumnezeu ... si asta este "opera" prostimii care crede tot "a proasta"!

Citat :

spui ca in America cele 300 de milioane sunt credinciosi.
Nu o spun eu ci statisticile ... si alea spun ca 66% din populatia SUA sunt cei care se recunosc ca fiind crestini ...si mai sunt si alte religii!
Deci nici vorba sa predomine ateismul

Citat :

dar cand se testau bombele atomice, cine distrugea natura? cand s-au construit fabricile si uzinele cine le-au construit? centralele nucleare cine le-a construit? si as putea sa mai dau sute de exemple.
Niciodata nu a fost declansat vre-un razboi din cauza divergentelor privind formula chimica e unui atom de H2O sau a unei formule de fizica !

Cele pomenite de tine sunt urmare a unor cerinte ale oamenilor ...si cum pe lume sunt muuuuuult prea multi oameni cu pretentii ... decat resurse asigurate de "dumnezeu" ... iata ca avem problemele pe care le stim ...si astfel ai si dovada ca nu din cauza stiintei sunt acele probleme asa cum gresit CREZI!
Problema s-ar rezolva extrem de usor daca si voi credinciosii ...care aduceti pe lume atatia copii cat vrea "dumnezeu" ...ati accepta sa traiti la standardul de viata la care a trait si Isus ...adica fara comfort, apa potabila, curent electric, conditii de igiena, ... dar firear al dreaqului cand e vorba sa traiti ca niste OI din Turma Domnului .... nu mai sunteti de loc Credinciosi .... si visati sa traiti ca niste oameni EVOLUATI!

Zi si tu ...nu este asta o TRADARE?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Vin Iul 01, 2011 12:36 am

livius a scris:
Stiinta este cea care confirma EXISTENTA lui Dumnezeu, chiar in varianta Biblica!

Si anume Biblia ne povesteste ca Dumnezeu l-a creat pe Om dupa chipul; si asemanarea sa, iar Stiinta a dovedit ca Omul este identic cu o maimuta primata intrun procent de 98,7 %!!!!

Omul de Neanderthal... asta a fost primul om pe aceasta planeta, deci pe el l-a facut d-zeu dupa chipul si asemanarea sa! Laughing Laughing Laughing Slava lui si mandria crestinilor care se inchina lui si-l au in inima Laughing Laughing Laughing

Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Mar Sept 27, 2011 7:56 pm

Black velvet a scris:
Omul de Neanderthal... asta a fost primul om pe aceasta planeta, deci pe el l-a facut d-zeu dupa chipul si asemanarea sa!
Deci sa intelegem ca Dumnezeu este un om de Neanderthal (probabil dereglat genetic din moment ce a fost urias), dar faptul ca era un neandertalian explica de ce nu il mai intalnim si astazi (asa cum au facut-o oamenii cu mii de ani in urma).

Este dovedit de realitate ca aceasta rasa a disparut, fiind inlocuita cu o rasa superioara, cea a omului Creator si a Societatii Mantuitoare --- prin stiinta!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Mar Sept 27, 2011 8:26 pm

livius a scris:
Black velvet a scris:
Omul de Neanderthal... asta a fost primul om pe aceasta planeta, deci pe el l-a facut d-zeu dupa chipul si asemanarea sa!
Deci sa intelegem ca Dumnezeu este un om de Neanderthal (probabil dereglat genetic din moment ce a fost urias), dar faptul ca era un neandertalian explica de ce nu il mai intalnim si astazi (asa cum au facut-o oamenii cu mii de ani in urma).

Este dovedit de realitate ca aceasta rasa a disparut, fiind inlocuita cu o rasa superioara, cea a omului Creator si a Societatii Mantuitoare --- prin stiinta!

Asta doar in conditiile in care am admite ca exista vreun dumnezeu si chiar a creat primul om de pe pamant, ipoteza buna doar pentru divagatii pe teme biblice grin

Dumnezeii exista doar datorita religiilor teiste si doar in imaginatia credinciosilor, atat si nimic mai mult.

Dar pentru ca tot veni vorba despre studiu biblic... putem observa ca dumnezeul acestei carti, acum 6000 de ani in urma a presat din lut (noroi, tarana sau poate nisip!) un omuletz, din coasta caruia (sic!) a mai creat o omuleatza... apoi a pus biciul pe ei si... asta-i toata creatia!

Parca ar fi mai de inteles copiii care cred in creatia cu ajutorul berzei decat cei ce cred in creatia din lut!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Studiu biblic    Astazi la 4:38 am

Sus In jos

Studiu biblic
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: