Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

TRIVIA ....FAZAN

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Vin Iul 30, 2010 7:27 pm

Soimos a scris:
Cred ca te inseli iarasi si vezi totul invers ...adica conform invataturilor bisericii si nu urmezi "Calea lui Isus"
Adica Isus te invata ca Dumnezeu este in fiecare din noi ...adica si in parintii nostri care din dragoste ne-au creat ... si tu crezi minciunile sarlatanilor din biserica care povestesc de n Dumnezeu din Cosmos?

Esti sigur ca esti Crestin ...si nu popo-nar ...(sau cum se numesc cei care ii urmeaza pe popi)

Adica tu mai degraba crezi ca vii din cerul din cosmos ...adica din Macrocosmos ... decat din microcosmosul care este in interiorul parintilor tai ?

Oh ...pardon ....iar am uitat ca tu esti presat din noroi ...si nu nascut din parintii tai ... care sunt si singurii tai Dumnezei creatori ADEVARATI!

ce badaran prost esti

hai baneazama, date naibii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Vin Iul 30, 2010 8:20 pm

Nu am inteles de ce te-ai ofensat asa de tare ...eu ti-am exprimat o parere care este mult mai sustinuta stiintific decat cea crestina ...adica aia ca sunteti presati din kkt de catre un Dumnezeu scare dupa ce v-a presat din acelasi material ca oala de noapte ...a mai si suflat cu fundu un duh ...astfel ca sa primiti si voi o viata de kkt.

Sau ptr cei ca tine a fi nascut din parinti asa cum sunt si eu, si cum de fapt am afirmat ...este mult mai jignitor decat sa fi presat din kkt de catre maimutoiul urias ....acel King Kong-al universului?

Oare din ce cauza? ... o fi din cauza faptului ca ai avut parinti pocaiti ? ...sau din cauza ca ai aflat din ce cauza s-au pocait parintii tai?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iul 30, 2010 9:49 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Vin Iul 30, 2010 8:37 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:

Calea Omului Isus pe care eu o sustin nu are nimic comun cu calea bisericii lui Isus.
Si care-i biserica lui Isus,
Biserica lui Isus ...asa cum va vine sa credeti ... nu exista ...pentru simplul motiv ca Isus nu dadea nici doi bani pe cladirile de piatra!
Pentru Isus biserica lui Dumnezeu (ca el sus nu a avut niciodata biserica) este corpul omului ...si atat!

Citat :

ca asta pe care o stim e a lui Constantin!

Asta e omul din fata ...Constantin ...in spatele lui statea dracu ..adica cel care il dirija!
Citat :

Cat despre omul Isus... a existat el cu adevarat? Si daca a existat totusi, ce a spus si unde este consemnat?

Nu se stie daca a existat cu adevarat!
Isus poate fi uin personaj virtual prin care unii carturari ai vremii si au expus parerile prea moderne si avangardiste in acele timpuri ...acele pareri sunt consemnate in diferite predici atribuite lui Isus in care sarlatani profesioniosti ca Pavel au amestecat farame de idei avangardiste puse pe seama lui Isus ...cu minciunile propovaduite de biserica care se vedea amenintata de aceste idei reformatoare si a incercat sa le schimbe sensul combinand jumatati de adevararuri cu minciuni sadea ...astfel ca acestea sa devina mai credibile celor care se simteau atrasi de reforma.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Vin Iul 30, 2010 8:42 pm

imishaa a scris:
Poate ca Isus reprezinta un arhetip pentru mentalul colectiv. E greu pentru noi acum - daca nu imposibil - sa ne imaginam cum gandeau, ce simteau, ce intelegeau oamenii la acea vreme. Sa fie o imagine suprapusa a lui Apollonius din Tyana (mare initiat al templului din Teba egipteana si vindecator), peste imaginea unui luptator pentru eliberarea poporului evreu - sa-i spunem Barabas - nu stiu, emit o ipoteza. Si colac peste pupaza, vine in completare doctrina dualista a comunitatii de la Qumran. Probabil nu vom sti niciodata cum a fost starea de fapt in acele vremuri tulburi.
Felicitari imishaa ...ai pus punctul pe i .
Asa este cum spui ...in acele timpuri erau multi rabini (invatatori) care s-au opus liniei oficiale a religiei templului si se doreau a fi reformatori
.
Despre acestia din pacare nu se stiu prea multe ...decat faptul ca au existat mai multi cu asemenea initiative ... probabil ca si cei pe care tu ii amintesti!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Dum Aug 01, 2010 10:47 am

Soimos a scris:

Pentru Isus biserica lui Dumnezeu (ca el sus nu a avut niciodata biserica) este corpul omului ...si atat!
Din moment ce dumnezeu nu exista in realitate, iar conceptul de zeu unic a fost preluat de la Ackhenaten care se inchina soarelui si se considera zeu si fiu al acestuia... iar Isus nu stim daca a existat si chiar daca a existat, nu stim ce a spus in realitate, rezulta ca biserica sa este doar un concept fara noima! 

Corpul omului e corpul omului, exista si inainte de Isus sau de inventarea lui dumnezeu si nu cred ca are sens sa injosim intr-atat de mult corpul nostru incat sa-l numim biserica!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Dum Aug 01, 2010 2:33 pm

Evident ca Dumnezeul lui Moise nu exista in realitate ci este doar o pastisa dupa monoteismul inventat de Akenathon ...dar asta nici pe departe nu inseamna ca omul nu este o mica divinitate (deocamdata doar semizeu) iar omul viitorului va fi adevaratul Dumnezeu ...si exact aceasta iti arata dialectica evolutiei fintei umane.

Cat despre cuvantul biserica ...el este doar o metafora care se refera la o anumita conceptie din mintea de azi a oamenilor care vrea sa arate ca Omul este locul in care traieste Dumnezeu ... intelegand prin Dumnezeu > VIATA si prin Duh Sfant Sufletul.

Deci trebuie sa intelegi ca si eu ma exprim tot metaforic folosind vocabularul acelor credinciosi care au impresia ca exista si alt Dumnezeu decat insusi OMUL!...fapt pe care si Akenathon sau Constantin recte Stalin si Hitler l-au inteles ...dar in sens negativ
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Lun Aug 02, 2010 12:41 pm

Citat :

Felicitari imishaa ...ai pus punctul pe i .

Multumesc pentru apreciere (chiar daca nu o merit, pentru mine e o incurajare).
Cautand prin materialele mele descarcate in timp (de pe unde prindeam cate ceva) mi-am amintit de o frantura de text - din Evanghelia Pacii - care imi place mie in mod deosebit. E o cu totul alta viziune comparativ cu textele din evangheliile canonice. Aici Isus le vorbeste oamenilor despre Mama divina Natura: "Adevarat, adevarat va spun, voi sunteti una cu Mama voastra divina Natura. Ea este in voi si voi in Ea....". Si frantura amintita: "D-zeu nu a scris legile sale in pagini de carte, ci inainte de toate in inima, in mintea si in spiritul vostru. Ele sunt mereu prezente in suflarea voastra, in sangele vostru, in oasele voastre, in carnea voastra, in ochii si in urechile voastre si sunt mereu scrise in fiecare particica dintrupul vostru.
Ele se afla in aer, in apa, in pamant, in plante, in razele soarelui, in adancimi si in inaltimi. Ele toate va vorbesc daca stiti sa le ascultati, pentru ca voi sa puteti intelege si respecta limba si vointa lui D-zeu cel viu."

Teologilor nu le este pe plac; de ce se tem ei oare?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Lun Aug 02, 2010 5:57 pm

Hai sa facem putin haz,anticristic.
Pe ivrit daca spunem ca Dumnezeu este in om ,e totuna ca si cum ai spune ca natura este in om sau omul este Dumnezeu,natura.
Asta nu exclude insa, existenta unui coordonator al universului,indiferent cum am vrea sa-l numim.
Insa in ivrit.Elochim=Dumnezeu=natura este acelasi numar de ghematria.
Sau pe inte;esul romanilor,aceeasi formula chimica.
Si acum hazul.Imishaa.
Pe ivrit,Im Isha,adica =Cu femeia.
Se poate oare ,fara?
Salutari de la anticristul.
Si Toda Raba pentru urari.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Lun Aug 02, 2010 8:39 pm

....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Lun Aug 02, 2010 9:04 pm

Anticristul a scris:
Hai sa facem putin haz,anticristic.
Pe ivrit daca spunem ca Dumnezeu este in om ,e totuna ca si cum ai spune ca natura este in om sau omul este Dumnezeu,natura.

Probabil de aici se trag si afirmatiile atribuite lui Isus referitoare la afirmatiile tale de mai sus!

Citat :

Asta nu exclude insa, existenta unui coordonator al universului,indiferent cum am vrea sa-l numim.
Dar care este acela ...pentru ca micul zeu tribal YHWH nu cred ca isi aroga atata putere ...mai ales ca il vedem gelos pe alti Dumnezei?

Citat :

Insa in ivrit.Elochim=Dumnezeu=natura este acelasi numar de ghematria.
Sau pe inte;esul romanilor,aceeasi formula chimica.
Sau poate aceasi formula geometrica/ghematrica?

Multumim ptr urare !
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Localizare : geea
Puncte : 317

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mar Aug 03, 2010 8:28 am

slabutz
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mar Aug 03, 2010 8:43 am

Anticristul a scris:

Si acum hazul.Imishaa.
Pe ivrit,Im Isha,adica =Cu femeia.
Yooooi, nu ma gandeam la ashe ceva nici intr-o mie de ani. Imi place!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mar Aug 03, 2010 11:47 am

totyo a scris:
slabutz

Tu esti albitru ?

Sau nu te duce mintea sa ai propriile tale pareri ...ci numai credinte?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mar Aug 03, 2010 1:34 pm

eu stiu si nu cred ca tine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mar Aug 03, 2010 5:05 pm

Pai daca stii ... arata ca stii ... si dezvolta si tu o idee ... sa vedem ce stii!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mar Aug 03, 2010 5:49 pm

ca sa ai tu ce barfi?

bleah... shapoi
aici jucam fazan

ps: am pus si io o intrebare, ceva mai sus.... dupa cate vad, nu suntem on topic!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mar Aug 03, 2010 7:43 pm

Hai sa continuam cu intrebarile:

Pavel ... mai exact Saul din Tarsus se declara ca Apostol al lui Isus ...si asta nu in timpul vietii lui Isus ...ci dupa moartea sa a primit revelatia de la Isus precum ca el trebuie sa-i fie primul Apostol.

Intrebare:
Unde se afla Isus atunci cand la delegat pe Pavel sa-i tina locul ...
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mier Aug 04, 2010 10:25 am

Soimos a scris:

Unde se afla Isus atunci cand la delegat pe Pavel sa-i tina locul ...
Probabil, se relaxa intr-un jacuzzi cu smoala... Smile 

totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mier Aug 04, 2010 1:11 pm

in Duh... e pretutindeni.

intr-o zi Il voi vedea, sper sa ajungi si tu ziua acea.

deocamdata, negi credinta... "atotstiutorule"!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mier Aug 04, 2010 2:10 pm

Chiar si in adancul unui WC public de la sat in care misuna viermii in rahat?

Brrrr ...ce soarta ...sa fi pedepsit sa fi asemenea locuri!

Eu sper ca nu o sa vad ca la noi cand mori ti se inchid ochii ...daca nu i-ai inchis tu definitiv ,,,asa ca ce poti vedea cu ochii inchisi!

Nimeni nu neaga credinta ...ci doar credinta a proasta !

Uite si eu cred ca pe stalpul de inalta tensiune nu ai voie sa te urci ca sa atingi sarma ...ca acelea au cca 25 000 de Volti ... si nu e bine ca in cazul asta sa fi necredincios!

Dar sa cred in cai verzi pe pereti ... sau in maimutoi care ne spioneaza din ceruri ...asta e ceva care imi jigneste ratiunea!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mier Aug 04, 2010 2:23 pm

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mier Aug 04, 2010 8:44 pm

Esti F

A fost Sigismund de Luxemburg, regele Boemiei care s-a casatorit cu fata lui Carol Robert de Anjou, ptr ca asta nu a avut baieti, si astfel a ajuns regele Ungariei si a continuat sa domneasca la Timisoara. Acest Sigismund de Luxemburg, cel ptr care si Mircea a luptat la Rovine, acesta in calitate de Rege al Boeniei avea dreptul sa participe la Dieta Electorilor care l-a confirmat la Nurnberg in functie de Imparat al Germaniei, mai exact asa cum am mai spus, al Sfantului Imperiu Roman de Natiune Germana.
Acest impartat l-a tinut mereu in jurull sau pe Iancu de Hunedoara ...care locuia cu familia tot la Timisoara si nu in Hunedoara, tanar pe care l-a protejat mereu pentru ca ...zic gurile rele ...a fost fiul nelegitim al acestui imparat.
Sigismund de Luxemburg a ramas in istoria Germaniei prin faptul ca a organizat Conciliul Papal de la Konstanz, conciliu la care a fost ademenit si apoi ars pe rug reformatorul Ian Huss.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   Mier Aug 04, 2010 8:51 pm

Hai sa va vad si pe voi ca incercati sa ne incuiati1

Pana atunci va mai pun o intrebare ... cine stie din ce cauza la ora 12 bat clopotele le biserica catolica?

sau alta ...ce legatura (indirecta) era intre Vlad Tepes si Sigismund de Luxemburg!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TRIVIA ....FAZAN   

Sus In jos

TRIVIA ....FAZAN
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: