Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Harul credintei in Ospiciul Ortodox!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Sam Sept 29, 2012 5:30 am

Soimos a scris:
Las ca-ti va veni randul ca cetatean al Romaniei sa duci lipsa de bine, ai un pic de rabdare ca nici tu nu esti scutita de rau tot asa cum nici ceilalti 95% din credinciosi nu sunt scutiti!
Romania este tara in care mai ales hotii o duc bine, sar atata timp cat nu se imbolnavesc, ca dupa aia ii ia si pe ei Dracu !

Stai dragutule ca lucrurile se strica peste tot. Dumnezeu iti poate lua tot ce ai, daca nu recunosti ca daca ai un serviciu de la El ai, daca ai sanatate de la El o ai, daca ai o familie El ti-a daruit o familie!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Sam Sept 29, 2012 2:59 pm

Deocamdata in Germoney lucururile nu se strica de loc, ci se imbunatatesc pe zi ce trece,. Eu nu am nimic de la EL, ci mi-am facut singur beneficiind de avantajele unei vieti intr-o Societate Dezvoltata in care religia si-a pierdut locul iar locul lasat liber de ea a fost ocupat de Stiinta si Cunoasterea care aduc oamenilor bunastare si fericire+mantuirea de toate necazurile si mizeriile
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Sam Sept 29, 2012 5:37 pm

Soimos a scris:
Deocamdata in Germoney lucururile nu se strica de loc, ci se imbunatatesc pe zi ce trece,. Eu nu am nimic de la EL, ci mi-am facut singur beneficiind de avantajele unei vieti intr-o Societate Dezvoltata in care religia si-a pierdut locul iar locul lasat liber de ea a fost ocupat de Stiinta si Cunoasterea care aduc oamenilor bunastare si fericire+mantuirea de toate necazurile si mizeriile

Las-o balta cu vrajelile tale.Criza economica se simte tot mai mult peste tot.Am baiatul cel mare in Anglia,pe cumnata mea in SUA si prieteni in Germania.Afla ca sunt la curent cu toate noutatile!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Sam Sept 29, 2012 9:24 pm

Tu esti aiurea rau de tot!
Unde vezi tu ca am vorbit eu de SUA sau Anglia?
Nici atat nu ai inteles ca eu vorbesc de Germania si de tarile serioase din UE, precum Olanda, Belgia, Austria, Danemarca, Norvegia, Suedia, Finlanda +++++

Nu exista nicio criza europaeana sau mondiala, ci o criza a DATORIILOR si asta va continua in tari ca SUA Angllia Spania Grecia Italia, etc . atata vreme cat acolo se fura si se risipesc banii aiurea, de exemplu in SUA pentru razboaie idioate+++
Asa ca esti departe de a intelege realitatea ...iar noutatile din capul tau sunt niste prostii bazate pe faptul ca nu STII nimic dar crezi totul!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Dum Sept 30, 2012 5:57 am

Soimos a scris:
Tu esti aiurea rau de tot!
Unde vezi tu ca am vorbit eu de SUA sau Anglia?
Nici atat nu ai inteles ca eu vorbesc de Germania si de tarile serioase din UE, precum Olanda, Belgia, Austria, Danemarca, Norvegia, Suedia, Finlanda +++++

Nu exista nicio criza europaeana sau mondiala, ci o criza a DATORIILOR si asta va continua in tari ca SUA Angllia Spania Grecia Italia, etc . atata vreme cat acolo se fura si se risipesc banii aiurea, de exemplu in SUA pentru razboaie idioate+++
Asa ca esti departe de a intelege realitatea ...iar noutatile din capul tau sunt niste prostii bazate pe faptul ca nu STII nimic dar crezi totul!

Oh,am uitat ca in Germania este raiul pe pamant! Daca nu as fi fost de mai multe ori,te-as fi crezut! Smile)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Dum Sept 30, 2012 10:59 am

Poi daca ai fost si nu ti-ai dat seama ca intradevar este raiul pe pamant. e din cauza ca tu esti atat de oarba incat nu vezi realitatea.
Si asta ai dovedit-o din plin!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Dum Sept 30, 2012 1:12 pm

Soimos a scris:
Poi daca ai fost si nu ti-ai dat seama ca intradevar este raiul pe pamant. e din cauza ca tu esti atat de oarba incat nu vezi realitatea.
Si asta ai dovedit-o din plin!

Fericire?Departe de multi dintre voi?Poate doar o iluzie,sau fericire de o clipa,trecatoare.Patronul pentru care am lucrat era un betiv notoriu si care isi pierdea banii la jocurile de noroc,iar sotia lui traia cu un italian.Vai si amar!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Dum Sept 30, 2012 9:15 pm

Si pentru tine Germania se reduce la acel idiot?
Poi asta ar fi ca si cum eu as judeca valorea religiei penticostale dupa cum este cea mai proasta si imputita curva care s-a pocait!
Sus In jos
crezi ce vrei
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 26/03/2013

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Mar Mar 26, 2013 4:32 pm

Ca si crestin bani sau ajutoarele care vrei sa le oferi tu de buna voie nu se dau preotilor sau altor persoane ci direct persoanelor nevoiase de acea religia ortodoxa este in ceata toti se duc sa se inchine sfintelor moaste dau milioane sa ajunga acolo si mai platesc si pe preoti sa se roage pentru ei,parca ei personal nu pot sa se inchine trebuie neaparat preotul si pe bani,se vede credinta adevarata intre ortodoxi cand preotul ia bani pentru inmormantare,inchinare la idoli dupa cum scrie in biblie,mersul la birt,consumul de alcool in timpul liber,pentru ei este o meserie ca a oricarui om putini sunt cei ce practica adevarata preotie,vad ca se discuta despre criza,nici unul de aici nu stie nici macar 2% din realitatea crizei economice dar mai sa vorbeasca despre ea,in concluzie vad ca si atei recunosc ca exista drac,atunci cum nu ar exista si Dumnezeu,dar na cand esti incuiat pana nu te descuie cineva nu vezi nimic,cel mai inteligent om este acela care intelege cuvantul lui Dumnezeu care exista si iubeste omul chiar si pe cel ateu pentru ca intr-o zi va sta la judecata in fata lui Isus Hristos si jale mareeeeeeee va fi atunci,pana atunci crezi ce vrei,faptul ca se neaga atata ca nu exista Dumnezeu nu-l face pe acela mai destept decat alti din contra daca te pui cu cel incuiat te cobori la nivelul lui,daca nu esti peste nivelul lui.Trebuie sa intelegi ce inseamna sa fi destept si ce inseamna sa fi prost nu facut din vorbe ci de realitatea de zi cu zi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Mar 28, 2013 12:52 pm

crezi ce vrei a scris:
Ca si crestin bani sau ajutoarele care vrei sa le oferi tu de buna voie nu se dau preotilor sau altor persoane ci direct persoanelor nevoiase de acea religia ortodoxa este in ceata ....
Dar ce , numai religia ortotodoxa este in ceata?
Celelalte religii nu?
Tot ce se bazeaza pe credinta a proasta este in ceata pentru ca nu sunt luminate de lumina stiintei = Cunoastere Rationala!
Tu nu stii ca numai cunoasterea te poate ilumina ...sau inca nu tie clar acest lucru?

Citat :

toti se duc sa se inchine sfintelor moaste dau milioane sa ajunga acolo si mai platesc si pe preoti sa se roage pentru ei,parca ei personal nu pot sa se inchine trebuie neaparat preotul si pe bani,
Daca te rogi tu singur numai este nevoie nici de religie si nici de biserica ...dar iata ...cei mai slabi de bibilica au nevoie si de una dar si de aialalta!

Citat :

se vede credinta adevarata intre ortodoxi

Nu exista nicio credinta adevarata in afara de credinta in Stiinta care este bazata pe adevaruri clar explicate si clar dovedite !
Credinta ... asa a proasta ...adica in cai verzi pe oereti si in Dumnezei in ceruri care nu se stie unde sunt ... nu este decat rodulul unor fantezii si inchipuiri fantasmagorice care nu sunt adevarate pentru ca daca ar fi adevarate nu ar mai fi CREDINTE ci ar deveni Cunoastere Stiintifica!

Citat :

cand preotul ia bani pentru inmormantare,inchinare la idoli dupa cum scrie in biblie,
Scopul crestinismului este manipularea prostimii si belirea de bani a acestora !
Toti credinciosii sunt beliti financiar ...unii cand ling oase si ling scuipatii de pe icoane iar altii prin zeciuieli in Casa de Adunare a fostelor curve si a fostilor banditi si betivi care s-au pocait!

Citat :

mersul la birt,consumul de alcool in timpul liber,pentru ei este o meserie ca a oricarui om putini sunt cei ce practica adevarata preotie,
Ce sa-i faci ...intre betivi si drogati nu exista nici o deosebire importanta ...unii se drogheaza band alcohol iar alti consumand OPIUMUL numit RELIGIE!

Citat :

vad ca se discuta despre criza,nici unul de aici nu stie nici macar 2% din realitatea crizei economice dar mai sa vorbeasca despre ea,
Nu vrei sa ne iluminezi tu cumva?
Nu de alta dar mie imi este foarte clar faptul ca nu exista criza in tarile in care se munceste serios si competent de la cel mai inalt nivel pina jos ... iar criza este doar in tarile in care nu se munceste serios si se dau salarii mari pe nemuncite ...sau in cele in care competenta nu exista ...pentru ca oamenii cred ca ajutorul vine din ceruri si prefera sa citeasca toata ziua Bibl,ia pe care numai Dracu ii indeamna sa o citeasca .. si nu Dumnezeu si nici rabinul Isus!

Citat :

in concluzie vad ca si atei recunosc ca exista drac,atunci cum nu ar exista si Dumnezeu,
Foarte simpu ...orice Drac cu aspect uman poate face rau imens oricand ...dar NIMENI NICIODATA nu poate face un bine imens cu atata usurinta cu cat poti face un rau !
De exemplu este foarte usor sa omori un om (asa cum biserica a ucis yeci de milioane) ...dar nu poti invia nici un om ucis ...cum nu a inviat niciodata biserica ...ci doar spitalul in care se lucreaza folosind STIINTA ... si nu credina a proasta!

Citat :

dar na cand esti incuiat pana nu te descuie cineva nu vezi nimic
Asa este!
Cei care nu sunt incuiati, sunt asa pentru ca STIU! Ceea ce nu este valabil in cazul celor care CRED totul a proasta, ca si proasta satului Baba Eva ... care e incuiata rau de tot la minte ..dar e mare credincioasa!

Citat :

,cel mai inteligent om este acela care intelege cuvantul lui Dumnezeu
Eh ...nici nu stii cate dreptate ai !!!!!!
Ceea ce nu stii tu ...tot asa ca altii ca tine ... este faptul ca Cuvantul lui Dumnezeu este LEGE pentru oameni ...si acest cuivant il gasim in TORAH ...acea Torah pe care toti crestinii se cacarisesc ..tot asa cum o faci si tu ca si crestin/a !
In acest context ...oare iti dai seama cat de prosti sunt toti crestini ???

Citat :

... pentru ca intr-o zi va sta la judecata in fata lui Isus Hristos
De cand este Isus Christos judecatorul?
Cumva de atunci de cand Biblia scrisa de cei care lucrau cu puterile dracilor (vezi Luca 9.1) A STABILIT CA lEGEA LUI DUMNEZEU ESTE UN gunoi?????
vezi Filipeni cap 3, 6; 7;

Eu stiam ca numai Dumnezeu Creatorul este judecatorul ... si nu bietul rabin Isus care a murit ca un ciofligar amarat dupa ce a fost acuzat de contemporani ca lucreaza cu puterile lui Belzebut!

Citat :

si jale mareeeeeeee va fi atunci,
...atunci cand?
Atunci cand crestinii care se cacarisesc pe Legea lui Dumnezeu vor fi judecati de El pentru ca s-au cacat pe Legea Sa?
Pai sa stii ca mare dreptate ai ...dar ma tot intreb ...la ce naiba nu te lepezi de crestinism si de Satana care l-a infintat ...pentru ca sper ca STII ca Satana si Diavolul nu exista in VT si ca au aparut odata cu nasterea lui Isus Christos ...adica in Noul Testament!

Citat :

pana atunci crezi ce vrei,faptul ca se neaga atata ca nu exista Dumnezeu nu-l face pe acela mai destept decat alti din contra daca te pui cu cel incuiat te cobori la nivelul lui
Oare cat de grav este sa crezi ca exista un Dumnezeu si in acelasi timp sa te caci pe Legea lui numita Torah?
Asta ti se pare ceva inteligent????
Macar ateii stiu ca crestinii il au ca Dumnezeu pe Dracu ... fapt confirmat si de Biblie dar si de realitatea istorica ...deci totusi nu pot fi atat de prosti ca si credinciosii crestini care cred in Dumnezeu Creatorul ... dar se roaga lui Lucifer (adica lui Christos) si se mai si caca pe Legea lui Dumnezeu ... zi si tu ...exista prostie mai mare decat asta?

,daca nu esti peste nivelul lui.Trebuie sa intelegi ce inseamna sa fi destept si ce inseamna sa fi prost nu facut din vorbe ci de realitatea de zi cu zi.[/quote]
Sus In jos
crezi ce vrei
Pedestras
Pedestras

Localizare : romania
Puncte : 12

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Mar 28, 2013 4:16 pm

Ai inteles totul si nimic.Nu poti cere unui om fara cultura care norocul lui ca are acces la internet la 10m lei pe luna ca altfel nu ar sti cat fac 1+1.La inteligenta ta crezi ca dintre oameni crestini nu sunt si oameni de stiinta?Dar de unde sa sti tu,de sub masa din birt?Daca nu exista Dumnezeu stia toata omenirea nu numai tu sau cei cativa ca tine.Powered by ME
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Mar 28, 2013 7:13 pm

crezi ce vrei a scris:
Ai inteles totul si nimic.

Asa ti se pare tie!
Important este ca ti-am raspuns punctual la fiecare problema ridicata de tine ...iar tu nu ai capacitatea intelectuala sa imi desfintezi toate raspunsurile date punctual de catre Moi!

Citat :

Nu poti cere unui om fara cultura care norocul lui ca are acces la internet la 10m lei pe luna ca altfel nu ar sti cat fac 1+1
Da!
Tu nu poti cere asta ...pentru ca se pare ca nu ai nivelul sa dai un raspuns argumentat problemelor ridicate de mine!

Citat :

.La inteligenta ta crezi ca dintre oameni crestini nu sunt si oameni de stiinta?
Eu cred ca multi oameni de stiinta sustin echipe de fotbal ca Steaua sau Chelsea sau altele ...dar mai cred ca niciun om de stiinta nu a ajuns in aceasta pozitie citind doar Biblia ...si nici prin credinta asa a proasta !

Citat :

Dar de unde sa sti tu,de sub masa din birt?Daca nu exista Dumnezeu stia toata omenirea nu numai tu sau cei cativa ca tine.Powered by ME

Foarte simplu !
Eu...spre deosebire de tine ... STIU ce inseamna cuvantul A EXISTA!!!!
Si ca atare cand spun ca NU EXISTA ...o fac pe baza faptului ca stiu ce inseamna A EXISTA!

...ceea ce inculti ca tine se pare ca nu stiu ..si cred ca toate partzurile si traznaile din capul lor stupid "exista" si in afara haului negru din sfera goala dintre urechile lor ...cand de fapt acele nu exista decat in imaginatia lor de fosti betivi actualmente drogati cu opiumul numit Religie!

In concluzie ...te voi considera inteligent, doar daca te duce mintea sa-mi desfintezi argumentat si tot punctual toate raspunsurile pe care ti le-am dat !
Pina atunci nu esti decat un incult de betiv care s-a pocait ca sa scape de judecata lui Dumnezeu ...pentru ca asa i-a zis pastorul la Casa de Adunare a zeciuielii ...ca Lucifer alias Christos ii va ierta pe toti talharii si criminalii pacatosii ... cu conditia sa-l creada pe Luciferul care se lauda ca este stapanul Iadului si al cheilor MORTII ...ca "Dumnezeul" al lumii acesteia !
Sus In jos
crezi ce vrei
Pedestras
Pedestras

Localizare : romania
Puncte : 12

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Vin Mar 29, 2013 6:34 am

Dar ce raspunsuri mi-ai dat?Nici unul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Vin Mar 29, 2013 7:47 am

crezi ce vrei a scris:
Dar ce raspunsuri mi-ai dat?Nici unul
Ce ar fi ca imai intai sa sa - mi raspunzi punctual la fiecare din temele din postarea de mai sus ... adica sa le combati cu argumentele tale ... ca poate atunci ite vei prinde ca totusi am raspuns la problemele ridicate de tine!
Sus In jos
Sebastian3000
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 21
Localizare : Copsa Mare
Puncte : 20
Data de inscriere : 25/04/2013

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Apr 25, 2013 12:45 pm

Soimos a scris:
Conform statisticilor din UE, Poporul roman este unul dintre cele mai credincioase popoare din Europa, si de parca aceasta nu ar fi de ajuns ...romanii au impresia ca in credinta lor sunt in CREDINTA cea ADEVARATA, recte CRESTINISMUL ORTODOX...
Poate ce a mai fanatica tara din Europa adica sunt si eu crestin,insa unele lucru nu le vad rostul,iar multe din crestinismul primar (adica ceia ce a vrut Isus sa transmita ) a fost corup de multi imparati.

Citat :

"Hitler (care s-a crezut mantuitorul venit sa isi impuna imparatia de 1000 de ani -Reichul al 3-lea"
In ce priveste acesta era cam psihopat tipul asta era pasionat ocultism si altele
Sus In jos
Sebastian3000
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Apr 25, 2013 12:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
De ce anume nu duci lipsa? de numerele de la potul mare de la Lotto 6 din 6?
Sau tu ce ti-ai imaginat?

Nu duc lipsa de nici un bine!
Emas sunt mirat ca te mai afli si tu p-aci:))
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Apr 25, 2013 5:43 pm

Sebastian3000 a scris:
crestinismul primar (adica ceia ce a vrut Isus sa transmita ) a fost corup de multi imparati.

Si atunci de unde stii ce a vrut sa transmita Isus? Nu cumva din ceea ce a ajuns la noi, in mod corupt?

Ia gandeste-te! Uite, iti dau si un mic indiciu:
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Vin Apr 26, 2013 9:06 am

[quote="Sebastian3000"]
Soimos a scris:
Conform statisticilor din UE, Poporul roman este unul dintre cele mai credincioase popoare din Europa, si de parca aceasta nu ar fi de ajuns ...romanii au impresia ca in credinta lor sunt in CREDINTA cea ADEVARATA, recte CRESTINISMUL ORTODOX...

Poate ce a mai fanatica tara din Europa adica sunt si eu crestin,insa unele lucru nu le vad rostul,iar multe din crestinismul primar (adica ceia ce a vrut Isus sa transmita ) a fost corup de multi imparati.

"Hitler (care s-a crezut mantuitorul venit sa isi impuna imparatia de 1000 de ani -Reichul al 3-lea"
In ce priveste acesta era cam psihopat tipul asta era pasionat ocultism si altele

Ai vazut tu cumva vre-un crestin frenetic sau vre-un pocait activist care sa nu fie si psihopat?
Romanii desi sunt cel mai credincios popor din UE, este si cel mai hotz dar si cel mai imoral, nu cumva sa fie asta din cauza modelului ortodox, dat chiar de preotiii ortodocsi?
Adica toata ziua cu Dumnezeu doar in gura, dar cu ochii la portofelul babelor si la curul femeilor tinere?
Nu ti s pare ca romanii toti urmeaza acest model?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Vin Apr 26, 2013 9:09 am

Sebastian3000 a scris:

Emas sunt mirat ca te mai afli si tu p-aci:))

Ema este peste tot pe unde o trimite Diavolul (pardon "dumnezeul veacului acesta) sa-si faca campania diabolica de propaganda a minciunii ...bineinteles "dumnezeiesti"!

Din pacate pentru ea, o fac KO (adica demonstrez argumntat cititorilor ca ceea ce ea propovaduieste pute a minciuna pentru prosti) peste tot oe unde stiu ca apare!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Vin Apr 26, 2013 9:20 am

Sebastian3000 a scris:

,iar multe din crestinismul primar (adica ceia ce a vrut Isus sa transmita ) a fost corup de multi imparati.

Total gresit! Dovada ca nu ntelegi nimic din istoria crestinismului.

1 ) Adevarul este ca NUMAI acei "imparati" au modificat crestinismul, care se considerau reprezentantii lui Isus pe pamant, adica si papi, cum a fost cazul lui Constantin si al urmasilor imediat dupa el!

2 ) Isus nu a vrut sa transmita niciodata nimic crestinilor, ci doar iudeilor de religie mozaica care il urmau si care dupa moartea sa au infintat o secta a religiei iudaice care urma invataturile rabinului Isus din Nazareth
Sus In jos
Sebastian3000
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Mai 02, 2013 6:45 pm

Soimos a scris:
Sebastian3000 a scris:

,iar multe din crestinismul primar (adica ceia ce a vrut Isus sa transmita ) a fost corup de multi imparati.

Total gresit! Dovada ca nu ntelegi nimic din istoria crestinismului.

1 ) Adevarul este ca NUMAI acei "imparati" au modificat crestinismul, care se considerau reprezentantii lui Isus pe pamant, adica si papi, cum a fost cazul lui Constantin si al urmasilor imediat dupa el!

2 ) Isus nu a vrut sa transmita niciodata nimic crestinilor, ci doar iudeilor de religie mozaica care il urmau si care dupa moartea sa au infintat o secta a religiei iudaice care urma invataturile rabinului Isus din Nazareth

Ai spus bine rabin,daca stai sa te gandesti un pic Isus nu a fost cu nimic mai diferit ca Budha sau alti ci doar a fost divizat de catre evreii. In cele din urma nici religia evreiasca nu e originala si are un crez sincretist imprumutat de la sumerienii si babylonienii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Vin Mai 03, 2013 10:42 am

Sebastian3000 a scris:

Ai spus bine rabin,daca stai sa te gandesti un pic Isus nu a fost cu nimic mai diferit ca Budha sau alti

ba a fost chiar total diferit de Budha.
Budha a gasit o cale proprie de iluminare, in timp ce rabinul Isus nici nu a incercat sa gaseasca asa ceva, el a venit ca sa propovaduiasca Imparatia Dumnezeului lui Moise.
Crestinismul nu ii apartine lui Isus asa cum budismul apartine lui Budha, ci a fost inventat de niste sarlatani condusi de un ucigas care au vrut sa imite modelul iudaic folosindu/se de renumele si carisma bietului rabin Isus care a fost condamnat la moarte pentru uneltire impotriva stapanirii romane!

Citat :
In cele din urma nici religia evreiasca nu e originala si are un crez sincretist imprumutat de la sumerienii si babylonienii.
Asa este! Aici ai dreptate!
Sus In jos
Sebastian3000
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Vin Mai 03, 2013 3:33 pm

Soimos a scris:
Sebastian3000 a scris:

Ai spus bine rabin,daca stai sa te gandesti un pic Isus nu a fost cu nimic mai diferit ca Budha sau alti

Budha a gasit o cale proprie de iluminare, in timp ce rabinul Isus nici nu a incercat sa gaseasca asa ceva, el a venit ca sa propovaduiasca Imparatia Dumnezeului lui Moise.
Crestinismul nu ii apartine lui Isus asa cum budismul apartine lui Budha, ci a fost inventat de niste sarlatani condusi de un ucigas care au vrut sa imite modelul iudaic folosindu/se de renumele si carisma bietului rabin Isus care a fost condamnat la moarte pentru uneltire impotriva stapanirii romane!

Am zis ca se asemana cu Budha in sensul ca si Budha si Isus a fost divinizat de propri sai adepti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Sam Mai 04, 2013 1:39 pm

Sebastian3000 a scris:
Soimos a scris:
Sebastian3000 a scris:

Am zis ca se asemana cu Budha in sensul ca si Budha si Isus a fost divinizat de propri sai adepti.
Isus nu a avut adepti Crestini pentru ca el nu era crestin ci mozaic.
Asa zisi sai adepti il divinizeaza pe Christos, adica pe cel care singur se autodenumeste LUCIFER, si apoi se mai si lauda ca este stapanul cheilor IADULUI! Sau cu alte cuvinte, crestinii il aduleaza pe "dumnezeul veacului acesta" despre care se spune ca este DIAVOLUL!
Lucru confirmat si de biserica lui Christos care s-a dovedit a fi cea mai bicisnica institutie din istoria umanitatii!
Sus In jos
dorelina
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 6
Localizare : cluj-napoca
Puncte : 10
Data de inscriere : 10/12/2013

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Mar Dec 10, 2013 9:30 am

Si eu aveam o intrebare legata de mama si de Creator. Atunci cand mama nu merita sa fie mama, a facut un avort, si-a ucis copilul cu buna stiinta, il neglijeaza, il vinde- o practica foooarte la moda in secolul acesta, il arunca la gunoi si multe altele. Atunci cum e ? Uman, te gandesti ca mai bine nu dadea nastere sau nu i se dadea posibilitatea de a fi mama. Ma intreb, atunci ce faci? Cine mai este Creatorul??
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Mar Dec 10, 2013 7:01 pm

dorelina a scris:
Si eu aveam o intrebare legata de mama si de Creator. Atunci cand mama nu merita sa fie mama, a facut un avort, si-a ucis copilul cu buna stiinta, il neglijeaza, il vinde- o practica foooarte la moda in secolul acesta, il arunca la gunoi si multe altele. Atunci cum e ? Uman, te gandesti ca mai bine nu dadea nastere sau nu i se dadea posibilitatea de a fi mama. Ma intreb, atunci ce faci? Cine mai este Creatorul??
GRESIT!
Plecand da la conceptul NeoDarwinist, cel recunoscut ca valabil de stiinte care spune ca "Ontogeneza (adica apariția și dezvoltarea embrionului individual) repetă filogeneza (evoluția speciilor animale către forme superioare)", se poate afirma ca acel embrion uman care a fost avortat, nu este inca OM ci eventual o soparla, dar sunt de acord ca nici soparlele nu trebuiesc ucise.
Ca acea soparla sa devina OM cu O mare, sunt multe conditii de indeplinit, in ceea ce priveste conditiile de viata pe care trebuie sa le ofere parintii ca acel copil sa nu fie traumatizat prin suferinte, prin lipsuri prin neglijare, prin lipsuri materiale si carente educationale, pentru ca scopul aducerii pe lume nu este acela de a face din copil un viitor Hitler.
In concluzie ca sa nu o lungim, decat sa faci din acel copil un Hitler care face nespus de rau umanitatii, mai bine lasi sa moara o soparla.
Un copil trebuie sa vina pe lume nu ca urmare a unei erectii urmate de orgasm, ci doar atunci cand parintii sunt pregatiti sa ii asigure absolut toate conditiile sa devina OM.
Acea "soparla" care a fost avortata din cauza ca parintii nu erau pregatiti sa-i ofere conditii sa devina OM, daca era lasata in viata si se nastea ca si copil adica pui de om, putea deveni o bestie cu aspect uman, proasta si lipsita de CONSTIINTA, ceea ce era un pacat muuuuult mai mare decat avortul!
Ar trebui sa intelegi ca parintii sunt adevaratii DUMNEZEI care au dreptul sa hotareasca ceea ce fac cu rezultatul actului sexual, asta pentru ca Dumnezeul din ceruri nu ii ajuta cu absolut nimc, motiv pentru care viata acelui copil va depinde TOTAL de Dumnezeii lui personali, care il ingrijesc ii cresc si ar trebui sa-i educe, si nu sa-l lase neglijat pe strada cu cheia legata la gat, ca ei trebuie sa lucreze din greu ca sa ii asigure acelui copil conditii minime de subzistenta, ca de educatie si buna crestere nici vorba nu poate fi!
Asa ca parerile tale sunt tipice pentru pocaitii care nu constientizeaza nici realitatea ca planeta este suprapopulata, si nici importanta faptului ca acea soparla trebui sa devina OM ci O mare, si nu animal cu aspect uman, adica o oaie din  turma Domnului!
Sus In jos
dorelina
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Mier Dec 11, 2013 8:14 am

Eu nu te-am atacat in ce crezi, deci nu vad de unde provine faptul ca eu sunt pocaita. NU am sustinut nici un fel de religie, dar asteptam explicatia in cazurile in care se intampla aceste situatii. Nu mi-ai raspuns la subiect. Ai citat din carti stiintifice. Neobiectiv! Cazurile in care copii sunt vanduti sau ucisi la gunoi nu cred ca justifica faptul ca bietii parinti nu au cu ce sa il intretina pentru a deveni un OM, cu O mare-te citez. Exista familii cu o situatie materiala buna si foarte buna sau decenta, unde copiilor nu le lipseste necesarul, dar parintii sau unul dintre ei e alcoolic, poatefi chiar dependent de droguri si, in cele mai frecvente cazuri, violent. Atunci ce faci? Ucizi copilul pentru a nu deveni ca si asa-zis-ul parinte al sau? Adica ca si creatorul sau? Cand parintii nu sunt modele de urmat normale pentru copii, acestia ce pot sa faca? Unde merg? E intrebareamea pertinenta? Exista femei, cel mai adesea, abuzate de sot si, totusi, nu se despart de el din foarte multe motive...sau pretexte... Atunci, un copil minor, care constientizeaza gravitatea situatiei, nu poate pleca in lumea larga, nu, ca n-are sustinerea si iubirea nimanui, pana la urma? Intra intr-un centru de plasament, cum se spune, unde ii e mai bine? Niste rasopunsuri obiective m-ar ajuta, nu sunt nici fanatica si nici foarte religioasa, sunt rationala. Astept un raspuns real, din partea ta. Multumesc!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Dec 12, 2013 12:29 am

dorelina a scris:
Eu nu te-am atacat in ce crezi, deci nu vad de unde provine faptul ca eu sunt pocaita. NU am sustinut nici un fel de religie, dar asteptam explicatia in cazurile in care se intampla aceste situatii. Nu mi-ai raspuns la subiect. Ai citat din carti stiintifice. Neobiectiv! Cazurile in care copii sunt vanduti sau ucisi la gunoi nu cred ca justifica faptul ca bietii parinti nu au cu ce sa il intretina pentru a deveni un OM, cu O mare-te citez. Exista familii cu o situatie materiala buna si foarte buna sau decenta, unde copiilor nu le lipseste necesarul, dar parintii sau unul dintre ei e alcoolic, poatefi chiar dependent de droguri si, in cele mai frecvente cazuri, violent. Atunci ce faci? Ucizi copilul pentru a nu deveni ca si asa-zis-ul parinte al sau? Adica ca si creatorul sau? Cand parintii nu sunt modele de urmat normale pentru copii, acestia ce pot sa faca? Unde merg? E intrebareamea pertinenta? Exista femei, cel mai adesea, abuzate de sot si, totusi, nu se despart de el din foarte multe motive...sau pretexte... Atunci, un copil minor, care constientizeaza gravitatea situatiei, nu poate pleca in lumea larga, nu, ca n-are sustinerea si iubirea nimanui, pana la urma? Intra intr-un centru de plasament, cum se spune, unde ii e mai bine? Niste rasopunsuri obiective m-ar ajuta, nu sunt nici fanatica si nici foarte religioasa, sunt rationala. Astept un raspuns real, din partea ta. Multumesc!
In concluzie, asa cum se cere sa ai un permis de condus masina, cu atat mai mult trebuie sa inveti sa fi parinte, sa inveti sa cresti un copil, si numai dupa ce ai luat examenul de parinte si dovedesti ca ai conditiile cele mai bune pentru a creste un copil, deabia atunci sa ai voie sa aduci pe lume un copil.
Sper ca ti-am raspuns la intrebare, atunci cand un copil nu este dorit, atunci mai bine nu ii daruiesti viata, decat sa-i pricinuiesti suferinte inutile aruncandu-l pe saracu nevinovat in centre de plasament ca sa nu se bucure de viata!
Pentru situatiile de exceptie cand copilul a crescut mare adica are cel putin 13 ani, aici in occident problema este rezolvata asa, Te duci la Biroul pentru copii si tineret, prezinti acolo problemele tale cu parintii, se face o comisie care ancheteaza situatia, si daca cererea este intemeiata, statul iti da o locuinta cu o camera, baie, bucatarie, iti plateste curentul, caldura si chiria, iti plateste un abonament la un restaurant ca sa ai ce manca, iti da bonuri valorice pentru haine, + bani de buzunar!
Dar asta se intampla intr-o societate dezvoltata care este in jurul meu, si nu in Ro. tara in care situatia celor despre care discutam, este de-a dreptul catastrofala, cum este si cazul marii majoritati a populatiei.
Din pacate nu pot sa-ti dau retete, pentru ca NU exista nicio reteta care sa mearga la sigur!
Sus In jos
dorelina
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Dec 12, 2013 8:02 am

Da, asa e. Din pacate, in Romania nu exista destula aresponsabilitate pentru viitorii parinti, ceea ce spui tu acolo e vis pentru romani. In strainatate esti tratat cu respect uman, oin Romania asa ceva nu exista. Nu primesti nici un ajutor pe gratis, ca ceea ce spui tu, practic, e pe gratis. De fapt, e autorul statului pentru poporul sau.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Joi Dec 12, 2013 7:20 pm

Este de fapt ajutorul SOCIETATII pentru cei mici, slabi, bolnavi sau inadaptati.
In Ro, tara in care exista peste 20 000 de biserici cu pesta 50 000 de sarlatani care slujesc pe cineva care nu-i plateste, deci vor bani de la stat fara sa presteze munca pentru acesti bani, dar nu exista si asistenta pentru copii si pensionari, situatia este normala pentru oamenii care traiesc din credinta si speranta ca ii ajuta Dumnezeu, iar cand mor de foame si frig in cutiile lor de chibrituri, este ca asa a vrut Dumnezeu!
Domnul a dat (saracie si suferinta) Domnul a luat (cel mai de pret lucru, viata) Fie numele Domnului binecuvantat ! (ca sa-i creasca coada si coarnele cat mai mari!)
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Dum Dec 29, 2013 2:15 pm

dorelina a scris:

Pai ce legatura exista intre o femela si Creator? Sau exista Question Sa fi creat El si femele nu doar femei? Te rog, nu invoca liberul arbitru ca iau foc si ma transform in vrajitoare
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   Mar Dec 31, 2013 6:21 pm

melinda a scris:
dorelina a scris:

Pai ce legatura exista intre o femela si Creator? Sau exista Question Sa fi creat El si femele nu doar femei? Te rog, nu invoca liberul arbitru ca iau foc si ma transform in vrajitoare
Pai cam este legatura si inca una foarte mare>
Creatorul a delegat femeia sa continue munca Lui de a crea oameni.
Si iata motivul pentru care trebuie sa le consideram pe mamele noastre Dumnezei si creatori si sa le iubim si sa le respectam mai mult decat pe Dumnezeu!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Harul credintei in Ospiciul Ortodox!   

Sus In jos

Harul credintei in Ospiciul Ortodox!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Bun Venit :: Bun Venit :: CREZUL (nostru)-
Mergi direct la: