Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Religia și sărăcia (materială și spirituală)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Bogdan Stanoiu
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 43
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Puncte : 61
Data de inscriere : 30/05/2010

MesajSubiect: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Joi Sept 09, 2010 7:25 pm

Iată un sondaj Gallup care arată corelația statistică dintre gradul de îndoctrinare a unei societăți și sărăcia materială.

http://www.ziare.com/social/religie/saracia-strans-legata-de-religie-sondaj-gallup-1039858

De fapt există și o corelație între gradul de îndoctrinare religioasă a unei societăți și sărăcia spirituală.
Religiozitatea excesivă și lipsa de laicizare (atat sub aspect juridic cat și in ceea ce privește mentalul colectiv) merg mană in mană nu numai cu sărăcia materială ci și cu sărăcia spirituală-termenul de “spiritual” fiind folosit aici intr-un sens larg, care include, printre altele, raționalul, filosoficul, ideaticul in opoziție cu viziunea ingustă conform căreia “spiritual=religios”. Religiozitatea excesivă duce la atrofierea spiritului rațional analitico- critic ceea ce duce la atrofierea laturii analitico-critice a unei culturi. De aceea in cultura romană din nefericire nu apar cu precădere filosofi teoreticeni ai societății deschise și ai ideilor liberale(așa cum se intamplă in culturile aferente societăților civilizate
) precum John Stuart Mill, Karl Popper și alții ci autohtoniști obsedați de “sentimentul romanesc al ființei” și de ortodoxism. Iar atunci cand apare un ganditor liberal de tip Adrian Marino este repede dat la o parte…
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Vin Sept 10, 2010 9:51 am

Bogdan Stanoiu a scris:
Religiozitatea excesivă duce la atrofierea spiritului rațional analitico- critic ceea ce duce la atrofierea laturii analitico-critice a unei culturi.

Cum ar putea fi altfel, din moment ce religia crestina nu reprezinta altceva decat comercializarea mitologiei evreiesti!
Cei care cad prada unor astfel de basme sunt si victime ale transformarii gandirii rationale in delir mistic, iar de aici rezulta toate consecintele de rigoare... ce-si pun amprenta atat asupra individului cat si asupra societatii.

Kitana
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Romania
Puncte : 2
Data de inscriere : 09/09/2010

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Mar Sept 14, 2010 10:46 am

Se stie faptul ca inteligenta si cultura sunt invers proportionale cu gradul de religiozitate al persoanei respective; sunt si exceptii, bineinteles, insa in general e cam valabil
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Dum Sept 19, 2010 7:45 am

Kitana a scris:
Se stie faptul ca inteligenta si cultura sunt invers proportionale cu gradul de religiozitate al persoanei respective; sunt si exceptii, bineinteles, insa in general e cam valabil

Adica exceptia confirma regula ...nu?
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Lun Feb 28, 2011 11:46 am

http://www.jurnalul.ro/opinii/editorial/taxa-pe-credinta-569821.html

Cica Teoctist ar fi declarat cu ceva timp in urma,ca fondurile pentru construirea "Catedralei Neamului" au fost deja adunate...unde or fi disparut asemenea fonduri imense intre timp?

Pana una-alta,guvernanti,incalcand constitutia inca o data,au decis sa aloce si anul asta 10 milioane de lei pentru catedrala...
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Lun Feb 28, 2011 1:43 pm

Arcangelo a scris:
unde or fi disparut asemenea fonduri imense intre timp?
Very Happy acolo unde dispar toate fondurile, nu numai ale religiosilor, ci si cele alocate pentru proiecte ce vizeaza societatea...

Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Dum Mai 29, 2011 7:34 am

http://www.realitatea.net/megastory-preotii-agenti-electorali-in-schimbul-donatiilor-de-la-partid_839481.html
Saraci sunt doar fraierii jumuliti de "sfintiile lor"...popii nu au de ce sa se planga... Suspect Mad
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Dum Iul 17, 2011 9:45 pm

Arcangelo a scris:
Saraci sunt doar fraierii jumuliti de "sfintiile lor"...popii nu au de ce sa se planga... Suspect Mad

Pai cum sa se planga daca ei sunt jumulitorii... iar la nivel mondial, cu banii pe care-i incaseaza s-ar putea hrani multe guri de copii muritori de foame...

Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Lun Iul 18, 2011 12:26 am

Apopii a scris:
Pai cum sa se planga daca ei sunt jumulitorii...

Religia este fabricata de pastori (crescatori de oi si capre, din antichitate) in scopul de a deveni ei insisi tot pastori, dar religiosi si tot la fel cum pastorii isi mulgeau turma de oi si le tundeau blana, tot la fel si pastorii turmei religioase isi mulg oile. Ai vazut tu vreodata pastori care sa aiba oi pentru a le da de mancare sau pentru a-si umple buzunarele pe seama lor?

Crezi ca-i pasa pastorului ca n-are oaia scoli, spitale, strazi sau ce pune pe masa? Pastoru-i interesat sa-si faca el burta mare si sa aiba pravalie cat mai frumoasa.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Lun Iul 18, 2011 10:35 am

Apopii a scris:
Arcangelo a scris:

Pai cum sa se planga daca ei sunt jumulitorii... iar la nivel mondial, cu banii pe care-i incaseaza s-ar putea hrani multe guri de copii muritori de foame...

Asa este domnul Apopii, preotimea s-a indepartat mult de scopul initial si acum biserica a devenit a afacere. Cu banii bisericii dar si cu banii investiti in razboaie de catre bastanii lumii, s-ar putea rezolva toate problemele lumii. Daca unii oameni nu s-ar mai gandi la bani si putere, ceilalti nu ar mai suferi si nici natura nu ar mai suferi. Sunteti de acord cu mine?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Lun Iul 18, 2011 2:41 pm

Mihai12 a scris:
Cu banii bisericii dar si cu banii investiti in razboaie de catre bastanii lumii, s-ar putea rezolva toate problemele lumii.
Total gresit!
Poate vrei sa zici ca va creste ritmul marsului catre autodistrugere!
Tu ai impresia ca pamantul poate hranii tot atatia oameni cate erectii si orgasme pot avea idiotii?
Poi a aduce pe lume o finta umana implica infinit mai multe responsabilitati decat un act sexual! ...si aceasta este exact "capcana religiei" prin care Dumnezeul religiei a promis ca va distruge omenirea si toate vietuitoarele!

Citat :

Daca unii oameni nu s-ar mai gandi la bani si putere, ceilalti nu ar mai suferi si nici natura nu ar mai suferi. Sunteti de acord cu mine?
NU! Nu suntem de acord!
In ziua de azi oamenii elevati se gandesc la mediu si la poluare ...in timp ce idiotii ...adica cei cca 50% din populatia planetei ...cei care fac umbra degeaba pamantului ptr ca s-au trezit pe lumea asta doar ptr ca "asa a vrut Dumnezeu" (adica acela care a promis ca va distruge omenirea) ei nu au alte ganduri decat sa aibe si ei din pomana porcului ...ceea ce au cei care trudesc din greu sa aibe ceea ce astazi au!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Lun Iul 18, 2011 3:40 pm

Soimos a scris:
Total gresit!
Poate vrei sa zici ca va creste ritmul marsului catre autodistrugere!
Tu ai impresia ca pamantul poate hranii tot atatia oameni cate erectii si orgasme pot avea idiotii?
Ca pamantul este suprapopulat este o minciuna raspandita de fortele oculte, ca o justificare pentru reducerea populatiei. Dumneavoastra sunteti de acord sa fie exterminati 5 miliarde de oameni? Facem un nou holocaust ca elitele sa fie oficial liderii nostrii?

Soimos a scris:
Dumnezeul religiei a promis ca va distruge omenirea si toate vietuitoarele!
Chiar as dori sa vad citatul din biblie unde zice asta, dar fara afirmatii ca lipsa de incultura cum nu stiati?

Soimos a scris:
NU! Nu suntem de acord!
In ziua de azi oamenii elevati se gandesc la mediu si la poluare ...in timp ce idiotii ...adica cei cca 50% din populatia planetei ...cei care fac umbra degeaba pamantului ptr ca s-au trezit pe lumea asta doar ptr ca "asa a vrut Dumnezeu" (adica acela care a promis ca va distruge omenirea) ei nu au alte ganduri decat sa aibe si ei din pomana porcului ...ceea ce au cei care trudesc din greu sa aibe ceea ce astazi au!
E clar ca aveti o problema de personalitate, nu vreti sa se vada ca sunteti de acord cu un credincios( chiar daca interiorul dumneavoastra ati fi) in niciun fel. Asta se numeste mandrie Deci sa inteleg ca nu ati fi de acord sa nu se mai investeasca in razboaie. Si ai zis mai sus nu suntem de acord. Asta inseamna ca ati raspuns si pentru domnul Apopii, dar poate dansul e de acord cu ce am zis
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Lun Iul 18, 2011 7:17 pm

Mihai12 a scris:
Ca pamantul este suprapopulat este o minciuna raspandita de fortele oculte, ca o justificare pentru reducerea populatiei.

Nu, nu este o minciuna, din nefericire este o realitate!

Citat :
Dumneavoastra sunteti de acord sa fie exterminati 5 miliarde de oameni? Facem un nou holocaust ca elitele sa fie oficial liderii nostrii?

De ce priviti lucrurile intr-un mod atat de limitativ? Daca o familie formata din 2 membri, sot si sotie, dau nastere doar unui singur copil, din doi rezulta unul, deci intr-o singura generatie populatia planetei se reduce la jumatate, fara sa fie nimeni omorat!

Citat :
Soimos a scris:
Dumnezeul religiei a promis ca va distruge omenirea si toate vietuitoarele!
Chiar as dori sa vad citatul din biblie unde zice asta, dar fara afirmatii ca lipsa de incultura cum nu stiati?

3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"

7. Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

Citat :
Soimos a scris:
NU! Nu suntem de acord!
Si ai zis mai sus nu suntem de acord. Asta inseamna ca ati raspuns si pentru domnul Apopii, dar poate dansul e de acord cu ce am zis

Soimos imi cunoaste foarte bine parerile si nefiind eu prezent pe forum sau neobservand postarea, a raspuns si in numele meu!

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Lun Iul 18, 2011 7:39 pm

Apopii a scris:
Pe ce va bazati aceasta afirmatie? Cumva pe informatiile aflate la TV?

Apopii a scris:
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"

7. Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".
Ati facut aceiasi greseala pe care o face domnul Soimos tot timpul si anume ati rupt citatele din context. Dupa cum vedeti dupa aceste afirmatii urma potopul, iar dupa potop Dumnezeu a promis ca nu va mai face asta. Deci nu confirma deloc afirmatia domnului Soimos ca Dumnezeu a promis ca va distruge lumea

Apopii a scris:
Soimos imi cunoaste foarte bine parerile si nefiind eu prezent pe forum sau neobservand postarea, a raspuns si in numele meu!
Sa presupun ca sunteti de acord cu investirea banilor in razboaie?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Lun Iul 18, 2011 8:10 pm

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Pe ce va bazati aceasta afirmatie? Cumva pe informatiile aflate la TV?

Nu de la TV, ci din observatii directe, pe care le poate face orice om lucid si care are discernamantul necesar pentru a intelege ceea ce se intampla! Oricum, zilele trecute, explicasem detaliat acest aspect...

Citat :
Apopii a scris:

Ati facut aceiasi greseala pe care o face domnul Soimos tot timpul si anume ati rupt citatele din context. Dupa cum vedeti dupa aceste afirmatii urma potopul, iar dupa potop Dumnezeu a promis ca nu va mai face asta. Deci nu confirma deloc afirmatia domnului Soimos ca Dumnezeu a promis ca va distruge lumea

Ce inseamna 120 de ani pentru dumnezeul vostru? Ca pentru ”adevarul”, cuvintele in curand insemnau cel putin 2000 de ani!!!

La sfarsitul Apocalipsei... cati oameni mai raman si cine vine din ceruri pentru a distruge toti oamenii si dobitoacele, inclusiv planeta?

Citat :
Citat :
Citat :
Soimos a scris:
NU! Nu suntem de acord!
Si ai zis mai sus nu suntem de acord. Asta inseamna ca ati raspuns si pentru domnul Apopii, dar poate dansul e de acord cu ce am zis

Sa presupun ca sunteti de acord cu investirea banilor in razboaie?

Unde ati vazut ca as fi eu de acord cu vreun razboi? Eu nu am observat in afirmatia lui Soimos, cea cu care am fost de acord, sa fi facut referire la vreun razboi!

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Mar Iul 19, 2011 10:21 am

Domnule Apopii nu m-ati inteles. Dumneavoastra ati zis aici
Apopii a scris:
Pai cum sa se planga daca ei sunt jumulitorii... iar la nivel mondial, cu banii pe care-i incaseaza s-ar putea hrani multe guri de copii muritori de foame..
si va refereati la banii preotilor. Apoi eu am afirmat
Mihai12 a scris:
Cu banii bisericii dar si cu banii investiti in razboaie de catre bastanii lumii, s-ar putea rezolva toate problemele lumii
Pe langa banii preotilor mai adaugam si banii investiti in razbooaie si uite asa ar avea ce sa manance si amaratii din tarile sarace. Eu am intrebat daca sunteti de acord cu afirmatia mea, iar domneavoastra l-ati lasat pe domnul Soimos sa raspunda
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Mar Iul 19, 2011 12:08 pm

Cititi ce am scris in postarea mea anterioara, eu la acele idei ma refeream si pentru a scoate in evidenta acest lucru, am postat tot sirul de replici!

Evident ca nu sunt de acord cu razboaiele, dar noi, aici, vorbim despre religie! Daca vreti sa discutam despre razboaie, nu va opreste nimeni sa deschideti un topic dedicat si discutam acolo despre foamete si razboi!

Aici, puteti calcula, de exemplu, cati bani au costat toate bisericile din Romania si sa aratati cati ani ar fi trait bine toti romanii cu acei bani! Apoi, sa calculati, cati bani au obtinut romanii cu ajutorul inchinaciunilor in acele biserici, si cu cat a cresut nivelul lor de trai, datorita lor!

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Religia și sărăcia (materială și spirituală)   Astazi la 4:38 am

Sus In jos

Religia și sărăcia (materială și spirituală)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: De ce antireligie-
Mergi direct la: