Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Filme documentare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Filme documentare   Mar Sept 14, 2010 7:44 am

Cum a devenit Isus crestin?

Sus In jos
emil_m
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 27
Varsta : 26
Localizare : spania
Puncte : 27
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Mar Sept 14, 2010 10:06 pm

uite aici,prima si a doua parte subtitrata in limba romana:
http://video.google.com/videoplay?docid=5014377835686246317#

si a doua parte
http://video.google.com/videoplay?docid=5014377835686246317#docid=5739584448240624455
Aseara le-am descoperit,insa cred ca este invers,unde scrie ca este prima parte,este de fapt a doua si invers.Oricum,saptamana asta le voi viziona.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Vin Sept 17, 2010 2:08 pm

Dupa o saptamana epuizanta, m-am gandit sa ma refugiez putin aici, pe forum, sa vad ce noutati au mai aparut. Mi-a atras atentia filmuletul postat mai sus si m-am pus pe vizionat. Frumos, nimic de zis, potrivit pentru o dupa-amiaza tihnita, de vineri...si atat...
Fiind prea obosita, nu am retinut toate detaliile, o intrebare totusi se impune: unde sunt dovezile care sa ateste anii petrecuti de catre Isus in India? Nu zic ca nu ar explica multe lipsuri din N.T. totusi, nu pot accepta asa de usor o afirmatie, fie si din parte unui irlandez (am o admiratie deosebita pentru tot ce tine de Irlanda).
Am dat o cautare fugitiva dupa numitul Ramtha sa vad cu ce se ocupa (n-am facut o similitudine cu personajul mitologic Rama) si am dat peste nu stiu ce actrita din State, o incarnare, zica-se, a fiicei acestuia...daaaa....si marmota....
Cica ar exista o "aripa" a miscarii si la noi in tara, pe o taxa "modesta" de 1000 $.
Frumoasa poveste - daca ar fi si adevarata: sa-ti construiesti viitorul de maine cu puterea mintii. Hai s-o vad si p'asta si ma convertesc mintenas la ramthaismul asta.
Cand eu stiu ca toata viata mea, tot ce-am obtinut (mai putin material, mai mult rezultate la multele examene) a fost numai si numai prin corectitudine si al naibii de multa munca; in schimb, am avut mereu ocazia sa vad in jurul meu lichele ce stiau sa se "descurce" fara cel mai mic efort. Se poate sa fi fost ei adevaratii luminati, buni cunoscatori ai metodei mai sus amintite. Mai stii!!!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Vin Sept 17, 2010 2:21 pm

Ceva mai cu picioarele pe pamant imi pare filmuletul de pe youtube: "Rastalmacindu-l pe Isus"

Mie imi place Bart Ehrman cum scrie. In urma cu trei sau patru ani, am citit asa, ca o lectura de plaja, Codul lui...Dan Brown. Ulterior am gasit la Bucuresti cartea lui Ehrman: "Adevar si fictiune in Codul lui da Vinci". O carte ce face trimiteri la documente, la rezultatele de o viata ale cercetatorilor in domeniu. Acum ca mi-am amintit de ea, trebuie sa o mai rasfoiesc.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Sam Sept 18, 2010 5:26 pm

imishaa a scris:
Ceva mai cu picioarele pe pamant imi pare filmuletul de pe youtube: "Rastalmacindu-l pe Isus"

Mie imi place Bart Ehrman cum scrie. In urma cu trei sau patru ani, am citit asa, ca o lectura de plaja, Codul lui...Dan Brown. Ulterior am gasit la Bucuresti cartea lui Ehrman: "Adevar si fictiune in Codul lui da Vinci". O carte ce face trimiteri la documente, la rezultatele de o viata ale cercetatorilor in domeniu. Acum ca mi-am amintit de ea, trebuie sa o mai rasfoiesc.
Cum pot s-o obtin si eu?
Referitor la ehrman,nu numai ca e interesant,si documentat,adevarul e,citi crestini sint pregatiti sa accepte argumente evidente?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Sam Sept 18, 2010 5:51 pm

[quote="Anticristul"]
imishaa a scris:

Nici eu nu sint inca sigur ca el a petrecut un timp indelungat in India,ca nu se aminteste nimic in spusele lui despre alte tari sau popoare.Desi abunda o serie de documente,dar neavind timp suficient nu le-am cercetat.Poate acuma.
Este invinuit totusi in Matei 12 ca lucreaza cu puterea zeului Musca(Bel-zvuz)zeu cunoscut bine in Egipt.
De ce a fost invinuit,poate ca stiau despre el ca a fost pe acolo si poate a facut si alte lucrurui carei-i apartineau.
Insa in cel mai bun caz el a petrecut un timp cu ebionitii cu care se crede ca si Ioan a petrcut.
Daca sau cunoscut de acolo nu se stie,dar avem in romaneste o poveste a lui Pacala si Tindala,si asta fara sa fie o batjocura ,tare se potriveste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Dum Sept 19, 2010 7:54 am

Anticristul a scris:

Este invinuit totusi in Matei 12 ca lucreaza cu puterea zeului Musca(Bel-zvuz)zeu cunoscut bine in Egipt.
De ce a fost invinuit,poate ca stiau despre el ca a fost pe acolo si poate a facut si alte lucrurui carei-i apartineau.

Pai poate din aceleasi motive pentru care stim ca comanda legiunilor de dracusori sa intre in turma de porci!

Citat :

Insa in cel mai bun caz el a petrecut un timp cu ebionitii cu care se crede ca si Ioan a petrcut.
Daca sau cunoscut de acolo nu se stie,dar avem in romaneste o poveste a lui Pacala si Tindala,si asta fara sa fie o batjocura ,tare se potriveste.
Da-ne te rog un link, pentru ca si cei care nu sunt mari cunoscatori ai Bibliei sa inteleaga despre ce e vorba
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Dum Sept 19, 2010 11:51 am

Anticristul a scris:

Cum pot s-o obtin si eu?
Daca te referi la ""Adevar si fictiune..."", eu am cumparat-o dintr-o librarie din Bucuresti, dar o poti comanda de pe net. Zilele trecute eu am comandat "Rastalmacindu-l pe Iisus"" si astept instiintarea de la posta.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Dum Sept 19, 2010 11:55 am

Anticristul a scris:

De ce a fost invinuit,poate ca stiau despre el ca a fost pe acolo si poate a facut si alte lucrurui carei-i apartineau..
Hmmmm.....interesant!...Ma alatur lui Soimos cu aceeasi rugaminte.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Dum Sept 19, 2010 10:04 pm

Nu am inteles bine ce linc doriti,referitor la ce?
Nu stiu daca intentionat nu au tradus in romaneste Bel-Zvuv=in romaneste ,ca sa-i incurce pe oameni sau nu a stiut nici traducatorul ce vrea sa zica?Egiptenii faceau minnuni inca din vremea lui Moise.Aceasta nu dovedeste ca cineva este Masiah ca face minuni.Dumnezeu atrage atentia poporului si spune.Chiar daca va face minuni mari in fata ta sa nu crezi.Deci noi sa credem mai ales ca nu e dovedit nimic?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Lun Sept 20, 2010 8:46 am

De ex. pe mine ma intereseaza linkul catre povestea asemanatoare cu povestea lui pacala si tandala
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Filme documentare   Dum Iul 07, 2013 12:03 pm

Iata un filmuletz interesant:

http://www.youtube.com/watch?v=gPOfurmrjxo&feature=youtu.be
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Filme documentare   

Sus In jos

Filme documentare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Documentatii-
Mergi direct la: