Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Unde gasesc program si rezultate la campionatul de fotbal 2014?
Lun Iun 23, 2014 1:02 am Scris de dorelina

» Adorarea moastelor
Mier Iun 11, 2014 10:51 am Scris de livius

» Este si Isus unul din fii lui Dumnezeu?
Mier Iun 11, 2014 10:49 am Scris de livius

» Alimentatia vegetariana
Mier Iun 11, 2014 10:47 am Scris de livius

» De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?
Joi Mai 29, 2014 6:35 am Scris de Soimos

» O mica nelamurire
Joi Mai 29, 2014 6:31 am Scris de Soimos

» intrebare despre Isus
Dum Mai 11, 2014 3:33 am Scris de Soimos

» Small talk
Joi Mai 01, 2014 5:25 am Scris de Soimos

» 3 luni ( moons )
Joi Apr 10, 2014 12:48 pm Scris de AndreiToni

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit
Distribuiti | 

Introducere in Sistemele magice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor: 311
Localizare: Romania
Puncte: 349
Data de inscriere: 12/05/2010

MesajSubiect: Introducere in Sistemele magice   Joi Noi 04, 2010 2:01 am

Sisteme magice:

1) Sistemul GOLDEN DAWN

http://www.golden-dawn.org/

Combinatie dintre practica rigidă a Cabalei cu magia greco-egipteană. Ritualul magic este foarte bine înrădăcinat în tradiție Medievala europeana. Se pune un accent mare pe Magia numerelor. Accesoriile ritualului sunt de o bogăție uimitoare de simboluri, precum și ritualurile sunt destul de variate.
Acest sistem utilizeaza sigilii și Pantacles și este interesat în Cabala, numerologie, astrologie și geomantie. Mai mult, interpretarea și simplificarea sistemului deTattwas din cartea lui Rama Prasad, a permis o mare deschidere. Una dintre cele mai importante adăugiri la Ocultismul de Vest, dat de Golden Dawn, a fost dat de "Crearea de Imagini Telesmatice " A se vedea http://www.golden-dawn.org/gd_fr12.htm

2) SISTEMUL DE VRĂJITORIE
Reprezentanti: Gerald Gardner, Raymond Buckland și Scott Cuningham.
Vrăjitoria este un amestec de metodele clasice de Magie (Rituala, sexuală etc),. cu practica de magie naturale (utilizarea de lumânări, tămâie, ierburi, bai, poțiuni, etc) .. Nu are nimic de a face
cu satanismul.

3)SISTEMUL Wicca
o îmbunătățire a sistemului de vrăjitorie, Wicca este o religie foarte bine organizată și sistematică. Wicca a abolit practica jertfelor de animale, care a fost comună în vrăjitorie. Există o elită de Wiccani, urmașii lui Gerald Gardner, care urmărește să îmbunătățească Wicca, făcându-l un cult cu mai puțina dogmă.

4)Sistemul HERMETIC, complet explicat in lucrarile lui Franz Bardon, reîncarnarea lui Hermes Trismegistus (asa cum sustine in autobiografia sa "Frabato, magician"). Sistemul hermetic invata o dezvoltare treptată a energiei in om, de la exercitii de respiratie simple si concentrare mentală, până în domeniul Evocarii magice, și chiar Cabala.
Acesta este unul dintre cele mai complete sisteme magice.

5)SISTEMUL DE MAGIE SEXUALĂ :
aici avem o deschidere pentru șapte sub-sisteme, care sunt:

a) - SISTEMUL DE O.T.O.:
o metodă de magie sexuala care încearcă să crească
spiritual prin sex

b)- SISTEMUL DE O.T.O.A.:
este foarte similar cu OTO, dar face uz nu numai de Magie
Sexuala practicata fizic, dar, de asemenea, practici de magie astrale

c)MAATIANO SISTEM:
creat de disidenții ai OTO, are o viziune mai modernă despre Magia sexuală

d)Sistemul Fraternitas Saturni (F.S.):
este derivat din OTO, dar deschis luciferica

e)ANSARIÉTICO SISTEM:
creat de Aluítas Ansariehs, este primul de metode moderne de Magie Sexuală

f)EULIS SISTEM:
creat de Pascal Beverly Randolph, un inițiat Aluítas, este o metodă științifică de magie sexuala de Vest, foarte puternica și periculoasa. Creatorul ei a fost un medic, și s-a sinucis după mai multe
probleme in viata - a fost un mulatru, liberal politic, rezident SUA.

g) Sistemul ZOS-KIA:
create de Austin Osman Spare, este utilizarea magică a Auto "-
Sexuală Magie "sau" Self-Love. "Este, de asemenea, un sistem foarte puternic si periculoas.

f) SISTEMUL PALLADIUM:
creat de un student al lui Franz Bardon, PBRandolph, Aleister Crowley, și alți maeștri oculti. Are la baza conceptul de om pre-adamic, bisexual, la care relația sex a fost inutila pentru procreere. Aceste fiinte au fost "Elohim", "fiii lui Dumnezeu", care au creat "păcat" prin relație sexuala cu alte fiinte - care a fost inutila - provoacand "căderea" la umanitate. Cu "păcatul" a venit "Pedeapsa" cauzând expulzarea lor din "Eden", sa "Izgonirea din Paradis." Bazându-se această credință, și cautand să descifreze învățăturile ascunse ale misterelor și să interpreteze sensul ascuns al literaturii, Palladienii încearcă să aducă lumină la conceptul atât de prost înțeles de magie sexuala.

.
.
.
.
.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Joi Noi 04, 2010 9:11 pm

6)SISTEMUL Satanist
este un fenomen creștin, existand doar din cauza creștinismului. El se bazează pe dualismul Dumnezeu-Diavol. Satanismul ca si cult organizat nu a existat niciodată până la stabilirea Bisericii lui Satan, fondată pe 30 aprilie 1966, de Anton Szandor LaVey, California, Statele Unite ale Americii. De atunci, satanismul a inceput ritualurile sale specifice, care încearcă să creeze propriile versiuni de Magie și ritualuri magice sexuale, și are propria versiune a Liturghiei catolice, numita Messa Black. Practic intre satanisti se desfasoara Magia Neagra (unele acte se referă la voința noastră, boala determinata, declanșare de accident sau nenorocire și chiar moartea altora, coruperea mintii etc.) . În biserica actuala satanista sacrificiul animal este înlocuit cu orgasmul sexual; sacrificiul uman nu există, cel puțin cu presupusa victimă "în viață " este acceptabil în scopul de a efectua o moarte ritualica, care va fi o "victimă de jertfă", deși nu este sacrificat pe un altar. Prin urmare, satanistii moderni efectueaza doar ritualuri de sacrificiu, reprezentate sub forma de teatru. Aceasta este doar o jertfa simbolica.
Invățăturile lui Lavey se bazează pe cele ale lui Aleister Crowley, Austin Osman Spare, OTO și FS (Fraternitas Saturni), în afară de folosirea pe scară largă a sistemului Enochian. Satanismul La VEY este un cult organizat, care nu au nimic de a face cu Satanistii traditionali.
Practic, credința satanista consta:
a) Diavolul este mai puternic decât Dumnezeu;
b) cei care fac rău pentru rău, executa lucrările lui
Satana, și, prin urmare, sunt serverele sale;
c) Satan recompenseaza serverele sale cu competențe personale, daruri pentru satisfacerea dorințele lor.
Satanistii adevarati sunt rari, marea majoritate a celor care spun ca ar fi satanisti sunt pur și simplu posedati de forțe necunoscute invocate - și soarta lor va fi închisoare, casa de nebuni sau la mormânt, după sinucidere.

7)Sistemul magic Abramelim (al patratelor magice), care adopta un fel de ritual magic al cărui principal scop este de a vorbi cu Inger păzitor propriu. In acest scop, se utilizeaza o serie de pătrate magice, magicienii evocand energii diferite. Se spune ca este un sistem puternic și periculos, în care chiar magicieni cu experienta multa "s-au ars". Instrucțiunile invatate de acest sistem nu ar trebui să fie efectuate "literal", deoarece, ca in toate textele antice este foarte mult criptat. Actual sunt multe practici cu „patrate magice”, dar care nu au cu nimic de a face cu sistemul clasic Abramelin.

cartea lui Abramelin

8 ) Sistemul Enochian
este un sistem simbolic complex, care constă din evocare energiilor sau a 30 de entități sau sfere de putere din jurul Pamantului. Este un sistem puternic și periculoas, dar există mai multe ghidari practice care circula, permițând practica relativ sigura. Acest sistem a fost descoperit de John Dee și Edward Kelley, a fost mai târziu consolidat prin Golden Dawn, de Aleister Crowley și mulți alti adepți ai sai, printre care demn de menționat Gerald Schueler.

In textele oculte sunt mentionate multe "nume de putere” folosite în acest sistem magic, prin care se cauta sa se conecteze cu Elementali, Îngeri, demoni și ingeri gardieni.
Exista un avertisment:
De a fi i foarte atenti să nu se pronunțe nici un cuvânt în limba Enochian, deoarece ei au o mare putere, care ar putea face ca evenimentele sa aiba loc în planurile subtile, chiar dacă apelurile au fost făcute inconștient sau inconsecvent.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor: 7071
Varsta: 48
Localizare: pe drum
Puncte: 6648
Data de inscriere: 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Sam Noi 06, 2010 10:30 pm

Multumim ptr interesanta documentatie!
Asteptam cu placere si nerabdare continuarea!
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor: 67
Localizare: Heaven
Puncte: 76
Data de inscriere: 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Sam Noi 06, 2010 11:00 pm

Am si eu o intrebare pentru voi: cat de (i)morala este folosirea puterii asupra altora?king -in ce ocazii este ok sa fie folosita puterea asupra altora?farao (daca exista asemenea ocazii) scratch
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor: 2372
Varsta: 51
Localizare: Aici
Puncte: 2582
Data de inscriere: 05/08/2009

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Sam Noi 06, 2010 11:53 pm

Folosirea puterii ”magice” asupra altora este tot atat de i(morala) pe cat este si folosirea puterii fizice, financiare, armate sau de persuasiune asupra altor indivizi.
Cat de i(moral) este sa omori un animal pentru a-l manca si cat de i(moral) este sa omori acelasi animal pentru placerea de a vana?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor: 7071
Varsta: 48
Localizare: pe drum
Puncte: 6648

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 1:32 am

Dar cat de moral este ca un stat sa iti impuna niste impozite cu forta ...si tot el sa foloseasca forta de care dispune sa iti ieie bani?
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 1:45 am

Am urmat cu catva timp in urma niste cursuri cu un shaman traditional. Shamanul ne-a sfatuit sa nu nu ne vindecam decat pe noi insine si sa nu ne impunem vointa asupra naturii sau a altuia fara permisiunea persoanei si in acord cu legile universului. Avem suficient de lucru cu noi insine, deoarece suntem destul de departe de adevar. O data, cand am facut un soi de ritual de curiozitate si a plouat, m-a certat foarte tare. Mi-a spus ca omul este singura fiinta din univers care nu se supune legilor naturii.
De fiecare data cand lucram cu spirite sau ghizi personali, eram obligati sa intrebam daca acestia sunt creati de Creator. Pana ce nu primeam raspuns de 3 ori, nu trebuia sa acceptam ajutor. Mie mi s-a parut cam penibil. Daca venea o veche entitate amica si ii puneam intrebarea standard si imi raspundea in gluma negativ, nu o alungam deloc...

Am citit ca singurul plan la care putem actiona asupra altcuiva fara permisiune este Sahasrara, deoarece acest plan apartine lui Dumnezeu.
Sunt de acord ca sa actionam asupra altora pentru aparare proprie.

O sa continuu cu placere... E un domeniu nou pentru mine. Cat timp am lipsit, am avut tangenta cu niste persoane foarte deosebite si am urmat niste cursuri de shamanism si vindecare holistica si comunicare telepatica cu animalele... Apoi totul a decurs de la sine... Am dat de Scott Cunningham si am fost fascinata sa aplic visul sacru. Cine e interesat, poate sa incerce. E minunat Scott Cunningham. Apoi am dat peste Franz Bardon si am ramas uimita ca pot crea elementari... Intentionez sa urmez sistematic cursul de magie si sa intru in toate sistemele magice. Am sesizat ca toate imi sunt accesibile in termen scurt. Consider toate aceste invataturi ca pe niste daruri divine.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor: 151
Localizare: universuri paralele
Puncte: 151
Data de inscriere: 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 3:25 am

Rayna, esti sigura ca nu te supui unui control al mintii? Nu risti sa devii vulnerabila emotional, psihic, fizic? Te intreb cat se poate de serios.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 3:46 am

Nu inteleg ce vrei sa spui.
Citat :
Rayna, esti sigura ca nu te supui unui control al mintii?
Explica.
Parerea mea este ca este bine sa nu facem parte dintr-un grup manipulator, ci sa actionam pe cont propriu, sa aplicam ceea ce ni se potriveste cel mai bine. De aceea este necesara cautarea. Bineinteles ca pericolele sunt multe.
Spre exemplu, lucram o tehnica recomandata de o vrajitoare de crearea unui spatiu sacru intern. Era minunata tehnica, numai ca un element din acel spatiu s-a intors impotriva mea si m-a vlaguit de enegie. Credeam ca eu sunt cauza, numai ca nu a fost asa. Urmatoarea data, de Samhain, vrajitoarea recomanda alta tehnica minunata, de data asta la unison. Am fost iar vlaguita la cca 1-2 zile. Unii se folosesc de altii pentru a se hrani energetic, cand au sursa universala la dispozitie.
Si cu elementarii te poti arde, ca se pot intoarce impotriva ta. Trebuie sa cunsti bine inainte cum sa manipulezi elementele.

Ultima editare efectuata de catre Rayna in Dum Noi 07, 2010 4:12 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 3:55 am

Parerea mea este ca te supui unui control al mintii si la yoga sau in alt grup esoteric. Mi se pare destul de simplut acum sitemul yoga sau Reiki. Ajuta pentru asimilare de energie si vindecari, dar ca sa obtii rezultate, trebuie sa mergi mai departe. E ceva hilar sa insisti sa faci asanas sau respiratii fara scop. Bineinteles, dupa obtinerea rezultatelor, trebuie sa mergi si mai departe, la urmatoarea etapa.
Ohooo, cat sunt manipulati si yoghinii de catre oameni efectivi, nu de catre spirite!... De ce trebuie neaparat sa ascultam de alt om, cand il avem pe Creator la dispozitie? Sa nu mai aud de guru, preot, invatator sau altul pus pe dat sfaturi! Prefer sa dau singura cu capul de "pragul de sus" si asa sa invat din experienta directa.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor: 151
Localizare: universuri paralele
Puncte: 151
Data de inscriere: 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 3:59 am

Rayna a scris:
Nu inteleg ce vrei sa spui.
Citat :
Rayna, esti sigura ca nu te supui unui control al mintii?
Explica.
Parerea mea este ca este bine sa nu facem parte dintr-un grup manipulator, ci sa actionam pe cont propriu, sa aplicam ceea ce ni se potriveste cel mai bine. De aceea este necesara cautarea. Bineinteles ca pericolele sunt multe.
Spre exemplu, lucram o tehnica recomandata de o vrajitoare de crearea unui spatiu sacru intern. Era minunata tehnica, numai ca un element din acel spatiu s-a intors impotriva mea si m-a vlaguit de enegie. Credeam ca eu sunt cauza, numai ca nu a fost asa. Urmatoarea data, de Samhaim, vrajitoarea recomanda alta tehnica minunata, de data asta la unison. Am fost iar vlaguita la cca 1-2 zile. Unii se folosesc de altii pentru a se hrani energetic, cand au sursa universala la dispozitie.
Si cu elementarii te poti arde, ca se pot intoarce impotriva ta. Trebuie sa cunsti bine inainte cum sa manipulezi elementele.
Tocmai la ceea ce ai expus in postare m-am referit. Nu stiu ce fel de curs urmezi si cine este indrumatorul, ma gandesc sa nu fie periculos, sa nu te afecteze la modul iremediabil. Dupa '90 am participat la cateva sedinte ale unui grup ce practica metafizica, dupa care mi-am luat rapid talpasita. "Mirosea" de departe a control mental, oaresce interese financiare si altele; personal nu am incredere in astfel de manifestari. Nu mi-o lua in nume de rau, daca pentru tine e o.k. e in regula.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 4:27 am

Ce fel de grup metafizic? M-am perindat si eu pe la yoga si am insistat eroic pana prin anul 10, desi incepuse sa devina plicticos cu atata astrologie, ierarhii angelice sau ayurvedha. Acum am vazut cursurile pt anii 11-14 pe exmisa.ro si am gandit ca nu mai aveam ce asimila. In Romania nu sunt decat teoreticieni si hotomani care profita material.
Si eu am cautat mult, ca apoi sa descopar rugaciunea inimii si sa sesizez ca mai degraba studiez Filocalia decat sa umblu la Misa. Macar acolo am de a face cu sfinti.

Comunicarea cu animalele si plantele este reala si nu e vorba despre manipulare. Sa stii ca m-au satisfacut spiritual exercitiile invatate la shamanismul traditional. Exemplu, noi stim doar despre calatorii astrale, ar habar nu avem despre celelalte planuri. Shamanii au acces la planurile akashice si pot sterge sau manipula timpul. Totul e real. Sunt multi sfinti care au ajuns sa inteleaga graiul naturii si sa aiba putere asupra ei.

Eu intentionez sa ma inscriu pentru initieri si la Golden Down, la Shamanism celtic.
In prezent sunt vrajita de Franz Bardon si Scott Cunningham si aplic singura.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor: 686
Varsta: 52
Localizare: Israel
Puncte: 628

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 8:50 am

Nici eu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 8:58 am

Surprised Hai spune drept, ca si tu crezi in spirite. Stii cand mi-ai zis ca puiulala fript cu care te imbia vecina avea ceva demoni in el. Evreii nu cred in magie?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 9:49 am

Pai da ca la fript in zeama de draci,era normal.Acuma e si mai indracita.Dar dracii ies din om ,asa cum zice Isus.In inima voastra sint gindurile rele uciderile si toate cele.Si sigur cimpul magnetic(aura porcului)care-l inconjoara ,prin frecarea de corpurile vecine produce ceva scintei.
Dar eu incerc sa ies din din mediul acela malefic si mi vad de treaba linistit.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 9:55 am

Mai bine sa exorcizezi mancarea inainte, fie chemi rabinul, parintele sau citesti tu ceva rugaciuni.
Zici ca nu mai functioneaza blogul... Pai, intra in el si, ca sa il actualizezi, bagi la link adresa de la forumul acesta. Smile
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 10:16 am

Nu exorcizez nimic ca nu mi place practica ca atare.
Dar nu mai maninc nimic unde simt ca se bat duhurile cap in cap.
Referitor la Blog Pune mina te rog si actualizeaza-l.
Cu multumiri din Ierusalaym.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 10:22 am

E bine sa citesti rugaciuni cand duhurile se bat "cap la cap". Ori voi evreii aveti multe arme la dispozitie...sigilii. Poti desena si simbolurile Reiki deasupra sau invoca lumina alba si cere ca energiile benefice sa ramana, iar cele rele sa paraseasca locul. Asa poti opera si asupra spatiilor, asupra unui anumit moment al zilei etc.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 10:33 am

Metodele Reki nu ma incinta.Iar duhurile, eu le pot dispersa chiar fara rugaciuni.Problema e sa le simt.
Si in general reusesc.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Introducere in Sistemele magice   Dum Noi 07, 2010 5:47 pm

Anticristul a scris:
Metodele Reki nu ma incinta.Iar duhurile, eu le pot dispersa chiar fara rugaciuni.Problema e sa le simt.
Si in general reusesc.
Reiki e un fel de ..."palming". Cine nu stie a face altceva, se lauda cu Reiki. Poti sa iei titlu de maestru Reiki in cca 80 forme la pret de 20 dolari tot pachetul. Daca mai cumperi si ceva bolovani, te lauzi apoi ca esti expert si in radionica. Twisted Evil Voiam doar sa vad ce spui. Si cum alungi duhurile? Te deghizezi in fantoma? Shocked
Sus In jos

Introducere in Sistemele magice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie ::  :: -