Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Recomandare de carti si autori

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Recomandare de carti si autori   Dum Noi 07, 2010 3:47 pm

http://www.renascentlegacy.com/books.php

Mares Theun merge pe linia lui Carlos Castaneda. Primele 5 carti ale sale se pot descarca si de pe Scribd gratuit.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Dum Noi 07, 2010 4:18 pm

Rayna a scris:

Mares Theun merge pe linia lui Carlos Castaneda. Primele 5 carti ale sale se pot descarca si de pe Scribd gratuit.

Fa-ne curiosi!
Zi-ne pe scurt despre ce e vorba !
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Dum Noi 07, 2010 4:33 pm

Soimos a scris:
Rayna a scris:

Fa-ne curiosi!
Zi-ne pe scurt despre ce e vorba !
Singurul impediment al lui Mares Theun este ca foloseste cam multe cuvinte. Am reusit sa traduc primul volum si sa il ascult ca mp3. Aprofundeaza tehnicile lui Carlos Castaneda(recapitularea pentru stergerea legaturilor create in trecut, stalking-ul, visarea lucida, intreruperea dialogului interior...). Theun sustine ca toltecii sunt urmasii vechilor atlanzi...

Am gasit atatea carti si autori intresanti incat nu stiu la care sa ma opresc mai intai. Macar Mares Theun si cei care merg pe linia lui Castaneda au o mentalitate foarte sanatoasa despre Dumnezeu. Astfel, Dumnezeu este o creatie a omului, care moare odata cu acesta si nu are nimic e a face cu Spiritul Universal.
Sunt multe sisteme diferite care ajung la acelasi rezultat. Ni putem practica un sistem care include propriile noastre credinte. Ex, unii opereaza cu ingeri ca ghizi, care sunt perceputi de altii ca si animale totem. De fapt este vorba despre energii si omul este cel care da forma energiei si vede intr-un anumit fel totul, in functie de traditia transmisa de inaintasi, de educatie. Aceasta in spiritul toltec este numita a tine punctul de asamblare fixat intr-un anumit loc.(Punctul de asamblare este locul de rezonanta intre macrocosmos si microcosmos). Daca reusim sa deplasam acest punct, avem acces la alte lumi. Si aceasta se realizeaza prin intreruperea dialogului interior.

Ce mi-a placut la shamanism este ca invatau niste tehnici de vizualizare care te determinau sa opresti lumea si sa obtii stare modificata de constiinta. Tehnicile sunt practicate de toti shamanii cu usoare modificari si sunt descrise si in cartea "Secretele shamanismului" a lui Jose Stevens, dat si in Franz Barton "Initiere in hermetism"... Merita incercate, sunt mult mai bune decat meditatiile yoghine...
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Dum Noi 07, 2010 4:59 pm

Rayna a scris:

[...](Punctul de asamblare este locul de rezonanta intre macrocosmos si microcosmos). Daca reusim sa deplasam acest punct, avem acces la alte lumi. Si aceasta se realizeaza prin intreruperea dialogului interior.

Ce mi-a placut la shamanism este ca invatau niste tehnici de vizualizare care te determinau sa opresti lumea si sa obtii stare modificata de constiinta. [...]
La care alte lumi te referi?
Ce intelegi prin a opri lumea? Ai experimentat asa ceva?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Dum Noi 07, 2010 5:08 pm

imishaa a scris:

La care alte lumi te referi?
Ce intelegi prin a opri lumea? Ai experimentat asa ceva?

Probabil ca la asta:

http://www.anno1777.com/index.php?i=83307

Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Dum Noi 07, 2010 7:33 pm

Am spus despre punctul de asamblare ca se afla intr-un loc fix. El poate fi deplasat si atunci percepem lumea in alt fel, adica avem acces la un plan diferit de perceptie. Alte lumi sunt lumile paralele care nu se afla undeva in afara noastra.Sunt si alte metode, precum cele tibetane, care obtin aceleasi rezultate. De fapt, in istoria shamanismului sunt inclusi si ..."shamanii tibeani", "shamanii asceti crestini"...
Referitor la oprirea dialogului interior, se spune ca noi percepem ceea ce ne dicteaza gandirea, pe care o proiectam continuu in exterior, si nu realitatea. De aceea, daca suprimam gandurile, avem deschisa usa catre perceptia adevarata.
Cand vorbirea interioara se opreste, lumea si persoana noastra inceteaza sa fie si sa apara asa cum ne spuneam noi ca este.

Am lucrat cu tehnici de vid mental tibetane.
Pentru universurile paralele te poate ajuta si Buwaneshvari, daca practici yoga. sunny
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Lun Noi 08, 2010 6:55 pm

O carte interesanta Invataturile secrete rabinice privind crestinii
O gasiti de descarcat in lb engleza cu www.thePiratbay.org

Fac trimitere direct la traducerea Google, deoarece stiu ca Anticristul nu prea prefera engleza.

Ultima editare efectuata de catre Zian in Mar Noi 09, 2010 6:14 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 54
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Lun Noi 08, 2010 7:21 pm

Zian a scris:
O carte interesanta Invataturile secrete rabinice privind crestinii
O gasiti de descarcat in lb engleza cu www.thePiratbay.org
Mooo da eu asa ceva nu am auzit inca.
Rabinii nici nu stiu ce e acela crestinism,nici denumire nu avem in ivrit decit Notrim(fauritori de zei)
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Lun Noi 08, 2010 7:31 pm

Vad ca nu va place nimic in seara asta din ce spun

Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Mier Noi 10, 2010 5:54 pm

Imi fac acum curatenie in Biblioteca... Am un motan mare care e pe post de sef. A facut pipi pe toate cartile, in afara de cele ale lui Carlos Castaneda. Asa ca ...a trebuit sa duc cartile la servici si acum le rasfoiesc... Ma mir pe ce am putut da banii! Ex. Am gasit acum "Protectia magica" de Dikol.. Ce cretini sunt romanii astia! Nici nu ma mai ating de cartile traduse macar la noi...
Si am mai auzit ca sotii Dikol mai predau si cursuri de initiere in Hermetism... Se gasesc destui fraieri sa scoata banii, ca si pentru Reiki sau yoga... Cand am auzit cat se ia pentru Reiki, am ramas "masca"... Suspect Oare maestrul Usui asa facea? In definitiv, Reiki e mai mult decat se stie. Shamanii lucreaza cu Reiki in mod corect pentru a afla informatii secrete de la natura si pentru intentionalizare.

Concluzie: Ofer cadou cartea lui Dikol "Protectia magica". Cine o doreste, sa imi trimita MP cu adresa de destinatie.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Recomandare de carti si autori   Astazi la 6:04 am

Sus In jos

Recomandare de carti si autori
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Astrologie, Ezoterism, Paranormal-
Mergi direct la: