Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Constiinta = Vinovatie?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Constiinta = Vinovatie?   Mier Noi 10, 2010 2:27 pm

Constiinta morala,a fost mereu asimilata de catre religii cu "abilitatea" de a ne simtii vinovati cand credem ca gresim.
La asta a fost redusa si moralitatea,la vinovatie.
Cum religiile se auto-promoveaza ca aparatoare ale moralitatii (inteleasa astfel),nu e nimic ciudat in faptul ca sunt generatoare de vinovatie...
De aceea,majoritatea religiilor nu se preocupa de bine,ci de rau. (sau o fac doar in foarte mica masura)
Exista o schema simpla la multe religii,usor de urmarit:
1.Omul este rau.(exista un fel de "pacat originar",o cauza a raului care nu poate fi inlaturata de catre individ fara "ajutorul" religiei)
2.Omul are nevoie sa fie mantuit.(consecinta rautatii umane este suferinta,insa doar religia contine cheia salvarii din suferinta...)
3.Religia "ofera" calea "salvarii" prin dogmele,ritualurile si clerul sau.(singura solutie este supunerea fata de cler si domele sale,ritualurile sunt singurele cai de a atinge "salvarea" si clerul singurul abilitat sa o...vanda!)

E o schema foarte simpla: mai intai e creata problema,apoi i se da o "solutie",chiar de catre cei care au si creeat-o."Solutia" e mereu la ei.Altminteri nu ar fi nevoie de ei...
(manipulatorii in general folosesc tehnica asta foarte simpla pentru a isi supune victimele,nu doar in domeniul religiei,ci si al politicii,de exemplu)

Tinand seama de felul in care vinovatia este folosita pentru a manipula omenirea,intrebarea mea este: oare constiinta morala chiar este acelasi lucru cu vinovatia? -moralitate = vinovatie??
Nu cumva pana si premisa acestei manipulari este falsa de fapt?
Nu cumva omul ar trebui sa se preocupe sa fie mai bun,si nu "mai putin rau"? -poate ca aceasta practica,acest cult al vinovatiei,ca ceva nemaipomenit de bun si moral,este total gresit!
Poate ca vinovatia,nu este Binele...poate chiar ca este raul...

Felul in care este "inteleasa" constiinta morala,ca un generator de vinovatie,chiar e oare corect?
Ce e vinovatia,daca nu gandul(si sentimentul) ca omul este...rau,si ca trebuie pedepsit(si ca trebuie sa se tema de pedeapsa).Ca trebuie sa se pedepseasca singur,de fapt.
Chiar trebuie sa credem ca singurul lucru care ii face pe oameni sa fie buni,este frica de pedeapsa?
Chiar trebuie sa tintim inspre a fi..."mai putin rai"?

Moralitatea,inteleasa in felul asta,este sinonima cu conditionarea,din punctul meu de vedere.Binele si raul,sunt efectiv asimilate cu rasplata si pedeapsa,cu obligatia Twisted Evil si interdictia Evil or Very Mad .
E asta cu adevarat moral? scratch
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Mier Noi 10, 2010 4:37 pm

Arcangelo a scris:
Constiinta morala,a fost mereu asimilata de catre religii cu "abilitatea" de a ne simtii vinovati cand credem ca gresim.
Cum religiile se auto-promoveaza ca aparatoare ale moralitatii (inteleasa astfel),nu e nimic ciudat in faptul ca sunt generatoare de vinovatie...
De aceea,majoritatea religiilor nu se preocupa de bine,ci de rau. (sau o fac doar in foarte mica masura)
Probabil ca te referi la religiile monoteiste. Poate ca nu e chiar atat de rau privind dintr-un anumit unghi, sa te simti vinovat. Spre exemplu, iudeii privesc legea ca pe un indreptar. Vin cu legea si compara faptele lor si le aliniaza la lege, atat cat pot,neavand pretentia sa fie perfecti. Perfectiunea apartine numai Unicului Dumnezeu. Totusi, ei aspirand sa fie ca si el, avandu-l drept model, inteleg sa faca asta aplicand legea. Legea nefiind ceva mai mult decat legea circulatiei sau alta lege recunoscuta de autoritate ca fiind corecta.
Poate ca de aici au deviat sectele crestine...Poate...

Citat :
Exista o schema simpla la multe religii,usor de urmarit:
1.Omul este rau.(exista un fel de "pacat originar",o cauza a raului care nu poate fi inlaturata de catre individ fara "ajutorul" religiei)
2.Omul are nevoie sa fie mantuit.(consecinta rautatii umane este suferinta,insa doar religia contine cheia salvarii din suferinta...)
3.Religia "ofera" calea "salvarii" prin dogmele,ritualurile si clerul sau.(singura solutie este supunerea fata de cler si domele sale,ritualurile sunt singurele cai de a atinge "salvarea" si clerul singurul abilitat sa o...vanda!)

E o schema foarte simpla: mai intai e creata problema,apoi i se da o "solutie",chiar de catre cei care au si creeat-o."Solutia" e mereu la ei.Altminteri nu ar fi nevoie de ei...
(manipulatorii in general folosesc tehnica asta foarte simpla pentru a isi supune victimele,nu doar in domeniul religiei,ci si al politicii,de exemplu)
Este clar ca ai in vizor crestinismul, in special ortodocsii si catolicii. La protestanti nu e nevoie de cler. Cretini sunt insa toti, ca te chinuie sa te determine sa te simti vinovat, umilit si terfelit. Daca de exemplu vrei sa te botezi, stii teoria si in final zici ca nu te simti vinovat sau nu iti pare rau penntru trecut(desi poate ai o justificare logica) s-a zis cu intrarea in secta lor.
Referitor la cler, popi etc... E ceva de neimaginat cum sustin ca omul nu are nici o sansa sa se roag singur la Dumnezeu. Singurul care intermediaza este preotul care il reprezinta pe Isus. Ei au ajuns acum sa vorbeasca nu numi de simboluri, ci chiar sustin ca daca nu se realizeaza asta sau transformarea impartasaniei in sange este datorita necredintei noastra...

Citat :
Tinand seama de felul in care vinovatia este folosita pentru a manipula omenirea,intrebarea mea este: oare constiinta morala chiar este acelasi lucru cu vinovatia? -moralitate = vinovatie??
E si manipulare, dar sunt unii clerici care sunt convinsi ca acesta e adevarul si actioneaza ca si instrumente ale...Patriarhului, Episcpului...
Totusi, mai exista si un alt aspect: cum a luat nastere complexul de vinovatie si cum a reusit sa fie transmis la nivelul subconstientului colectiv. Cineva vorbea pe undeva pe aici de primele hoarde cu barbarrismul lor si uciderea tatalui de catre fiul, masculul dominant... Ca apoi, vina sa se transmita la nivel de subconstient colectiv si sa culmineze cu momentul Hristos, cand "fiul" ispaseste vina pentru uciderea "tatalui" ... Ca si pacatul originar e tot o forma mascata de ucidere a lui Dumnezeu. Unele secte crestine chiar sustin ca initial Dumnezeu locuia in tronul inimii si legea era scrisa acolo. Dupa pacat(practicarea idolatriei de a pune cuvantul altcuiva mai presus de cel al Tatalui), omul l-a ucis pe Dumnezeul interior(tatal) si a facut loc altcuiva...

Citat :
Nu cumva pana si premisa acestei manipulari este falsa de fapt?
Nu cumva omul ar trebui sa se preocupe sa fie mai bun,si nu "mai putin rau"? -poate ca aceasta practica,acest cult al vinovatiei,ca ceva nemaipomenit de bun si moral,este total gresit!
Poate ca vinovatia,nu este Binele...poate chiar ca este raul...
Cu siguranta este falsa. Fiecare om este "perfect" . Perfectiunea mea nu este egala cu a ta sau a altuia. Fiecare s-a nascut cu un anumit scop. Merita sa facem toate eforturile, chiar daca nu reusit acum, aici. Plecam de aici cu abilitatile sau invataturile respective, dobandite prin efort, nu plecam ca si sclavi.
Ce este Binele sau Raul nu cred ca trebuie sa aflam de la altii. Ce poate un alt om sa ne invete, fata de ce putem noi singuri afla?!
De ce avem nevoie de guru, preot sau indrumator? Neaparat trebuie sa fim oi sau pastor?

Citat :
Moralitatea,inteleasa in felul asta,este sinonima cu conditionarea,din punctul meu de vedere.Binele si raul,sunt efectiv asimilate cu rasplata si pedeapsa,cu obligatia Twisted Evil si interdictia Evil or Very Mad .
E asta cu adevarat moral? scratch

Nu prea inteleg asemenea sentimente. Nu mi-a placut niciodata sa fac parte dintr-o turma. Ma simt foarte bine solo si facand ce am chef. Daca cineva nu e de acord cu ce fac, inseamna ca ala nu vede bine lucrurile. Singurul adevar care conteaza este adevarul meu. Si nu am pretentia ca adevarul altuia sa fie identic cu al meu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 9:12 am

Arcangelo a scris:
Daca actionezi intotdeauna bazandute pe constiinta si tot ce implica aceasta (de ex. bun simtz, pozitivism etc) nu ai de ce sa te simti vinovat ... asta chiar si daca nu iti iese treaba asa cum ti-ai dorit.

Deci enuntul din titlu este fals ...si apartine de alte vremuri ... desi si astazi mai mai vedem printre noi pe unii rataciti ai acelor vremuri apuse
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 12:13 pm

Arcangelo a scris:
[...]
Ai perfecta dreptate, atunci cand in ecuatie apare termenul religie.
Ati fi cu totii oripilati daca ati vedea ce "invataturi"poate transmite, un tanar prof. de religie, copiilor de zece ani.
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 1:16 pm

Eu cred ca adevarata inteligenta este cea a emotiilor.E miraculos felul in care emotiile ne informeaza asupra perceptiei noastre in legatura cu orice: cu lumea exterioara si cu cea interioara.Si nu gresesc niciodata.
Emotiile ne spun cum credem noi ca "stau" lucrurile.
Iar vinovatia,este acea emotie care apare atunci cand ne credem rai,cand ne dezaprobam,criticam,dispretuim,judecam si condamnam.Vinovatia,e o informare emotionala asupra convingerii ca suntem rai si trebuie sa fim pedepsiti.

Si ce vreau sa spun,este ca a fi bun,nu inseamna a nu mai fi...atat de rau,a-ti cauta nod in papura,condamnandu-te pentru ca nu esti asa cum crezi ca ar trebui sa fi,ci esti...tu insuti,asa cum esti.
Vinovatia,apare atunci cand nu te iubesti pe tine insuti...

Eu chiar nu cred ca constiinta morala,e acea "Instanta" psihica,care te judeca,condamna si pedepseste neincetat pentru ca esti...tu insuti,altfel de cum ai fost invatat ca trebuie sa fi.Iar daca ma insel,si asta inseamna "constiinta morala" si "moralitate" prefer sa renunt la asemenea "virtuti" imaginare si sa fiu fericit.

A fi bun,inseamna a fi in armonie cu tine,nu in razboi cu tine...inseamna sa te iubesti,nu sa te judeci,condamni si pedepsesti neincetat,pentru a te face "bun" asa cum iti cere o "moralitate" imorala.
Acea "bunatate" a condamnarii,nu e deloc bunatate,dupa parerea mea...e ura.

Si intorcandu-ma la religie: schema manipularii, (omul e rau din fire,are nevoie sa fie "mantuit",religia e unica cale a mantuirii) eu vad aici instalarea vinovatiei inca de la bun inceput: premisa e ca omul e rau din fire...si tot ce e firesc,e rau in consecinta.

Crestinismul condamna cu vehementa "pacatul impotriva firii",dar se face ca nu vede ca uraste cu incrancenare tot ce e firesc,si ca a pus eticheta de "pacat" firescului si de "virtute" nefirescului.
Mi-e lene si lehamite sa caut pe net citate din scripturi si "sfinti parinti" care se intrec in a arata cat de rea e firea(natura) umana,si cu deosebire tot ce tine de trup si instincte,pana si cele mai elementare.
Tot ce cauzeaza placere,este pacat...viciu...dar durerea,suferinta de buna voie,este "virtute"!
Sexul? -pacat!,dansul? -pacat! (dracii ne imping si la dans...),rasul? -pacat si asta!
Stiati voi ca cica "Isus nu a ras niciodata"?!! -cica doar a plans...toata viata...
Plansul,durerea,privatiunile,"nevointele",toate formele de ascetism (care merg impotriva a tot ce e firesc,fara exagerare) toate astea,sunt "virtuti mantuitoare"!
Si mantuiesc omul de ce? -de pacat,fireste...de pacatul bucuriei,dansului,placerii,celebrarii vietii si a frumosului,de pacatul de a fi firesti si naturali!
Calea vinovatiei,a urii de sine,a fost promovata ca suprema virtute,iar a fi pur si simplu natural si in armonie cu tine insuti,a fost condamnat ca pacatul cel mai groaznic!

Si stiti ce e de fapt revoltator? -rasplata (in "lumea cealalta",fireste)va fi...placerea vesnica...ospatul nesfarsit,satisfactia,dansul si cantarile,sarbatorirea,frumusetea si impodobirea...averea vesnica (palate,coroane si haine de pret,bogatii nemasurate si eterne,pe deasupra! -ba chiar,pentru musulmani,paradisul include si sex...cat mai mult sex)
Aici,toate astea,sunt pacatul care ne duce in iad...dincolo,toate astea sunt rasplata vesnica a paradisului!
Si totusi,unii nu vor sa vada absurditatea,aberatia acestei doctrine a minciunii.

Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 2:09 pm

Scuze pentru cei care cunosc engleza:

"7 Steps to Self Agape" de Jose Luis Stevens
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 3:15 pm

Avem deja un sistem natural de feed-back,care ne informeaza permanent despre natura convingerilor noastre despre orice.
E vorba tocmai despre emotii -ele sunt acel feed-back natural.Vinovatia e doar unul dintre multele mesaje pe care le primim,in legatura cu perceptia noastra asupra totului -si in cazul asta,asupra noastra insine si actiunilor noastre.
E o prostie sa ridicam vinovatia la rangul de "constiinta morala" si sa o sanctificam ca valoare suprema.
Daca schimbam convingerile,se schimba si feed-back-ul asupra lor...sunt convingeri care alimenteaza vinovatia...dar sunt si convingeri care dizolva vinovatia.
E o mare diferenta intre a ne dez-aproba,judeca,condamna si pedepsi si a ne aproba si sustine in ceea ce facem.Si diferenta o facem chiar noi,cand aderam la convingeri legate de valorile noastre,de bine si rau,corect si gresit,etc.

E absurd sa te sinti vinovat pentru ca iti place... placerea,frumosul... pentru ca esti om...
Cica trupul se impotriveste sufletului... si trebuie...mortificat!
Eu cred ca trebuie "mortificate" convingerile prostesti despre noi insine,convingerile care aduc doar suferinta.
E cu neputinta sa nu suferi permanent,daca intretii convingeri impotriva ta insuti,a trupului tau,a instinctelor tale si a dorintelor tale.
Si tocmai pe asta mizeaza manipulatorii: sa te faca sa te simti vinovat,pentru ceva ce nu poti oricum schimba,pentru ca e chiar firea ta,natura ta.Asa se asigura ca te vei simtii mereu vinovat.
Si atunci,ai sa ai nevoie tot de ei.Mereu.
Sa-ti vanda iertarea,prin ritualurile lor...sa vanda sangele lui Isus de exemplu si sa-si faca vile si catedrale faraonice,cladite pe vinovatie si frica,si pe minciuna.Dar mai ales,pe inconstienta si prostie.

Minciuna,incepe de la ideea ca ai nevoie de cineva care sa intermedieze intre tine si Dumnezeu...ai nevoie de biserici,cler,ritualuri,scripturi si dogme ...ca altminteri nu ai de unde sa cumperi salvarea.

Telul manipularii,este puterea asupra celuilalt,supunerea celuilalt fata de vointa manipulaltorului,pentru a-i indeplini scopuruile proprii.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 3:51 pm

Fiecare vrem sa aparem in fata celuilalt cu o masca... ori ca suntem destepti, morali morali... Nu suntem ceea ce simtim ca am vrea sa fim, ci ceea ce credem noi ca ar fi bine sa fim in functie de interesele pe care le avem.

Parerea mea este ca trebuie sa ne supunem unei anumite ordini exterioare. Cred ca nu degeaba ne-am nascut intr-o anumita tara, intr-un anume loc. Avem niste lucruri de invatat.
Ex Maestru Bivolaru nu gresea cu nimic cand preda cursurile alea de sexualitate sau urinoterapie, numai ca incalca regula "bunului simt" intr-o tara unde majoritatea oamenilor sunt altfel.
Daca nu ne supunem regulilor sociale, avem numai de pierdut, pe plan social, financiar... Macar aparenta sa se incadreze.
Eu intotdeauna am avut de indurat din cauza aceasta.
Apoi, numai idealul dupa ceva este maret. Ma refer la iubire, frumusete. Turma gaseste repede, ca se multumeste cu orice, sex sa fie. Dar cand avem aspiratii prea inalte, in acest plan fizic vom avea numai dezamagiri.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 6:13 pm

Rayna a scris:
Fiecare vrem sa aparem in fata celuilalt cu o masca... ori ca suntem destepti, morali morali... Nu suntem ceea ce simtim ca am vrea sa fim, ci ceea ce credem noi ca ar fi bine sa fim in functie de interesele pe care le avem.

Nu suntem ceea ce ne credem noi .... ci ceea ce ne vad ceiolalti ca suntem !

Iar dreptul de a ne judeca ...este liber ...si fi sigura ca ceilalti ne judeca chiar foarte aspru mai ales greselile!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Noi 11, 2010 6:24 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 36
Localizare : Romanica
Puncte : 32
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 6:19 pm

Arcangelo a scris:
Eu cred ca adevarata inteligenta este cea a emotiilor.
Nimic mai gresit!
Emotiile tin de sensibilitatea si arata ca esti cam labil din p de v psihic.

Inteligenta tine de creierul care analizeaza perfect dar rece si nu de inima cea atat de schimbatoare.

Citat :

E miraculos felul in care emotiile ne informeaza asupra perceptiei noastre in legatura cu orice: cu lumea exterioara si cu cea interioara.Si nu gresesc niciodata.
Asta e doar o parere ...bineinteles e a ta si o respect!

Citat :

Macar idea este corect exprimata!
Din pacate ce credem nu are valoarea a ceea ce stim ... din aceasta cauza este iondicat sa ne folosim creierul si nu sensibila inima, pentru ca creierul este depozitarul cunostintelor noastre.

Citat :

Si ce vreau sa spun,este ca a fi bun,nu inseamna a nu mai fi...atat de rau,a-ti cauta nod in papura,condamnandu-te pentru ca nu esti asa cum crezi ca ar trebui sa fi,ci esti...tu insuti,asa cum esti.
Gresit!
In viata nu trebuie sa fi bun ...ci corect si mai ales intelept/
Daca te lasi ghidat de bun simtz si corectitudine nu faci rau oamenilor "buni" iar intelepciunea te invata sa fii tolerant ...pana la o anumita limita ..adica atunci cand vezi ca apare negativitatea ...si aici iarasi intervine dorinta de a fi corect si a curma rautatea.

Citat :

Vinovatia,apare atunci cand nu te iubesti pe tine insuti...
]
Cand nu te iubesti pe tine insuti ...inseamna ca esti un caz pentru medicul psihiatru!

Citat :

Eu chiar nu cred ca constiinta morala,e acea "Instanta" psihica,care te judeca,condamna si pedepseste neincetat pentru ca esti...tu insuti,altfel de cum ai fost invatat ca trebuie sa fi.Iar daca ma insel,si asta inseamna "constiinta morala" si "moralitate" prefer sa renunt la asemenea "virtuti" imaginare si sa fiu fericit.
Foarte Gresit!
O autoritate trebuie sa aibe fiecare individ, iar autoritatea Constiintei este autoritatea "Dumnezeului" din tine ...si de asta trebuie sa asculti!

Citat :

A fi bun,inseamna a fi in armonie cu tine,nu in razboi cu tine...inseamna sa te iubesti,nu sa te judeci,condamni si pedepsesti neincetat,pentru a te face "bun" asa cum iti cere o "moralitate" imorala.
La aceasta se ajunge in doua feluri ...una este sa traiesti in mod egoist "ca porcu" conform dictonului: Porcului de rasa de nimic nu-i pasa!
Iar cealalta cale pe care si eu o recomand este cea ca Intodeauna ai voie sa faci ce vrei ... cu conditia sa faci ceea ce trebuie !
Daca chiar nu ai ce face ...atunci fa totul tinand cont de legile Bunului Simtz!

Citat :

Si stiti ce e de fapt revoltator? -rasplata (in "lumea cealalta",fireste)va fi...placerea vesnica...ospatul nesfarsit,satisfactia,dansul si cantarile,sarbatorirea,frumusetea si impodobirea...averea vesnica (palate,coroane si haine de pret,bogatii nemasurate si eterne,pe deasupra! -ba chiar,pentru musulmani,paradisul include si sex...cat mai mult sex)
Astea toate sunt minciuni !
Viata este atunci cand traiesti ... si se termina odata cu moartea !

Dumnezeul numit Yahwe al religiei mozaice nu promite nimanui viata vesnica si rai ... a fost nevoie ca acest Yahwe sa ajunga pe mainile criminalului Constantin ca sa daruiasca Raiul si viata vesnica si uite asa vedem ca Biblia (o carte plina de minciuni si contradictii pe care nici Isus nu o recomanda nimanui) ne arata clar ca Isus este stapanul Iadului ...si chiar Dumnezeul cel adevarat este inlocuit de Diavolul cel Potrivnic care se lasa acolo slujit ca Dumnezeu!
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 6:24 pm

Rayna a scris:

Parerea mea este ca trebuie sa ne supunem unei anumite ordini exterioare.
Tu chiar nu iti poti macar imagina ca exista oameni care nu vor sa poarte nici un fel de masca?

Parerea ta,e ca oamenii trebuie sa se SUPUNA?! -parerea mea,e ca libertatea e o valoare fundamentala,si ca viclenia ,fatarnicia ,arivismul ,pupincurismul ,slugarnicia,egoismul si ipocrizia ,sunt non-valori.
Parerea ta,e ca oamenii au nevoie sa se supuna unii altora,in mod ierarhic,sa fie manipulati si manipulatori,sa traiasca in fatarnicie,sclavie si viclenie... Suspect
Nu aspiratiile inalte sunt de vina pentru nivelul jalnic la care se situeaza "turma"! -exista o turma,pentru ca oamenii sunt manipulati,pentru ca "se supun ordinii exterioare".Oamenii care promoveaza non-valorile sunt responsabili.
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 6:39 pm

aurel a scris:
Arcangelo a scris:
Eu cred ca adevarata inteligenta este cea a emotiilor.
Nimic mai gresit!
Emotiile tin de sensibilitatea si arata ca esti cam labil din p de v psihic.

Inteligenta tine de creierul care analizeaza perfect dar rece si nu de inima cea atat de schimbatoare.

Citat :

Macar idea este corect exprimata!
Din pacate ce credem nu are valoarea a ceea ce stim ... din aceasta cauza este iondicat sa ne folosim creierul si nu sensibila inima, pentru ca creierul este depozitarul cunostintelor noastre.

Citat :

Gresit!
In viata nu trebuie sa fi bun ...ci corect si mai ales intelept/
Daca te lasi ghidat de bun simtz si corectitudine nu faci rau oamenilor "buni" iar intelepciunea te invata sa fii tolerant ...pana la o anumita limita ..adica atunci cand vezi ca apare negativitatea ...si aici iarasi intervine dorinta de a fi corect si a curma rautatea.

Citat :

Foarte Gresit!
O autoritate trebuie sa aibe fiecare individ, iar autoritatea Constiintei este autoritatea "Dumnezeului" din tine ...si de asta trebuie sa asculti!

Citat :

La aceasta se ajunge in doua feluri ...una este sa traiesti in mod egoist "ca porcu" conform dictonului: Porcului de rasa de nimic nu-i pasa!
Iar cealalta cale pe care si eu o recomand este cea ca Intodeauna ai voie sa faci ce vrei ... cu conditia sa faci ceea ce trebuie !
Daca chiar nu ai ce face ...atunci fa totul tinand cont de legile Bunului Simtz!
Emotiile nu denota labilitate psihica! -de altminteri,insasi termenul "labilitate psihica",e redundant -gandurile se schimba permanent,emotiile la fel,dorintele se schimba,chiar si hotararile...oamenii nu sunt batuti in cuie...nu cei care mai si evolueaza cel putin.Cei care nu se schimba,sunt aia cu probleme...
Exista o inteligenta emotionala...de care se pare ca nu ai auzit.Informeaza-te.

Cunostintele sunt doar un bagaj de informatii -o minte plina de cunostinte nu e mai inteligenta.Inteligenta nu se rezuma la memorie si capacitatea de a reproduce/imita.

Te contrazici singur -spui ca nu trebuie sa fi bun,apoi explici de ce si cum anume trebuie sa fi bun...

Autoritatea Dumnezeului din mine? -ce usor arunci vorbe mari,dar daca ti-as cere sa explici in ce consta autoritatea aia de care ar trebui sa ascult,cred ca nu ai putea sa explici.

Asa nu ma intereseaza ce spune religia mozaica...
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 7:01 pm

Soimos a scris:
Rayna a scris:

Nu suntem ceea ce ne credem noi .... ci ceea ce ne vad ceilolalti ca suntem !

Iar dreptul de a ne judeca ...este liber ...si fi sigura ca ceilalti ne judeca chiar foarte aspru mai ales greselile!
Luptam in viata sa fim ceea ce credem noi ca trebuie sa fim. Mintea este demiurgul care ne creaza sau distruge.
Ce e greseala? In functie de ce definim greseala? Ce e greseala pentru tine, nu e greseala si pentru mine. Ex faptul ca eu am chef sa am 10 parteneri sexuali poate fi greseala sau nu. Greseala pentru Crestinism, negreseala pentru Budhism... Totul in functie de sistemul moral... Ma judeca lumea si spune ca e greseala. Cine ma judeca? Cei care au alte principii morale...
Da exemplu de alte greseli! Sa vedem in ce masura sunt greseli sau nu.

Ce mai vorbesti despre emotii si creier? Tu cand zici ca e ceva bine din ce zic userii, nu te uiti cine vorbeste? Smile
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 7:22 pm

M-am dus la un preot la care m-am spovedit acum cativa ani si i-am spus:"Parinte, acum cativa ani m-am spovedit la d-stra si am omis sa va spun despre sex. Asa ca am venit sa va spun acum toate chestiile omise...(Si i-am spus foarte limpede, asa cum sunt descrise in Indreparul de spovedanie, toate "pacatele" sexuale). Si va mai spun, Parinte ca nu am avut chef sa trec pe la biserica deoarece cred ca religia crestina este o relgie de fatada, plina de ritualuri si putin profunda. Am considerat ca nu se potriveste cautarilor mele profunde...."
Asta am facut-o ca intentionam sa ma mut la un alt duhovnic, staret la un schit si cu functii inalte in conducerea bisericii ortodoxe, cu care conversam pe Net si care imi placea ca mentalitate. (Lumea zicea ca e homo, ca primise la schit un dansator de streaptese si il facuse si preot, ca se incuiau zile intregi impreuna etc...)
Numai ca... noroc cu entitatile care ne viziteaza(vorba lui Zian), ca un sfant otodox m-a vizitat in persoana si m-a indepartat de parintele.

Poate consideri ca e greseala ca imi plac si barbatii homo? Nu sunteti voi asa frumosi ca ei. Decat sa prefer o maimuta paroasa care vrea sex, prefer compania unuia frumos care nu vrea nimic de la mine. Am avut un amic asa si i-am facut cadou perucile mele(ca ma tunsesem intr-o iarna la chelie) si fardurile sa apara pe videochat. Cu toate ca sunt femeie, prefer barbatii feminini. Banuiesc ca in existenta anterioara am fost vreun sadic care omora femei. Twisted Evil
Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 36
Localizare : Romanica
Puncte : 32
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 7:24 pm

Arcangelo a scris:

Emotiile nu denota labilitate psihica! -de altminteri,insasi termenul "labilitate psihica",e redundant -gandurile se schimba permanent,emotiile la fel,dorintele se schimba,chiar si hotararile...oamenii nu sunt batuti in cuie...

Ce zici tu este desi real, doar ca sunt partial adevarate si sunt puse intr-o alta ordine de prioritati decat cea pe care o crezi tu!

A te lasa calauzit de emotii si a nu judeca cu mintea, ci cu inima este ceva gresit. Asta din cauza ca acest fel de "a judeca"este o forma (inferioara) de inteligenta pentru ca ea nu este decat o influentza a sentimentelor asupra judecatii mintale), in timp ce inteligenta reala este totusi ratiunea care este cu atat mai corecta, cu cat nu este afectata de emotii sau sentimente.
A rationa (gandi) este cea mai fenomenala proprietatea a creierului, si nu a inimii. pe cand inima este cea care doar "simte" si nu are proprietatea de a gandi, ci doar de a pompa sange!

Citat :

nu cei care mai si evolueaza cel putin.Cei care nu se schimba,sunt aia cu probleme...
Vrei sa ma convingi ca acei prosti care nu judeca sau nu isi folosesc ratiunea , din cauza ca ei doar "simt", sunt "cheia" evolutiei speciei?

Citat :

Cunostintele sunt doar un bagaj de informatii -o minte plina de cunostinte nu e mai inteligenta.Inteligenta nu se rezuma la memorie si capacitatea de a reproduce/imita.

Cunostintele sunt "caramizile" cu care se cladesc rationamentele corecte din cauza ca ele sunt analizate de creier si puse in contextul corect , nu acelasi lucru se poate spune despre emotiile care iti influenteaza (citeste bruiaza) modul de a gandi.

Citat :

Te contrazici singur -spui ca nu trebuie sa fi bun,apoi explici de ce si cum anume trebuie sa fi bun...
Nu n-ai inteles corect.
Nu trebuie sa vrei sa fi bun, ci este suficient sa doresti sa fi corect si intelept, daca aai fi citit mai atent ai fi observat ca "bunatatea" mea tine pana acolo unde incepe rautatea altuia...deci scopul propus a priori de a fi BUN, nu este corect si nici foarte inteligent ptr ca se stie ca intre bunatate si prostie nu este decat 1 mm diferenta.

Citat :

Autoritatea Dumnezeului din mine? -ce usor arunci vorbe mari,dar daca ti-as cere sa explici in ce consta autoritatea aia de care ar trebui sa ascult,cred ca nu ai putea sa explici.
Nu prea intelegi, vad bine!
Cand am amintit in ghilimele de Dumnezeul interior, am facut legatura directa cu CONSTIINTA TA, citeste mai atent ce postez!
Citat :

Asa nu ma intereseaza ce spune religia mozaica...
Nu a vorbit nimeni expres de religia mozaica, ci doar am amintit de ea, si asta cu scopul ca sa intelegi mai clar ca acelasi Dumnezeu in religia poporului sau nu promite Rai sau Iad ci doar o tara urmasilor lui Israel, si acelasi "dumnezeu" crestin ...promite iadul in cer si a creat iadul aici pe pamant!
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 7:39 pm

Rayna a scris:

Poate consideri ca e greseala ca imi plac si barbatii homo? Nu sunteti voi asa frumosi ca ei. Decat sa prefer o maimuta paroasa care vrea sex, prefer compania unuia frumos care nu vrea nimic de la mine. Am avut un amic asa si i-am facut cadou perucile mele(ca ma tunsesem intr-o iarna la chelie) si fardurile sa apara pe videochat. Cu toate ca sunt femeie, prefer barbatii feminini. Banuiesc ca in existenta anterioara am fost vreun sadic care omora femei. Twisted Evil
Eu nu am de ce sa iti fac asemenea observatii -daca la mine te referi,pentru ca sunt si eu gay. santa
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 8:22 pm

Arcangelo a scris:
Rayna a scris:

Eu nu am de ce sa iti fac asemenea observatii -daca la mine te referi,pentru ca sunt si eu gay. santa
Nu stiu daca spui adevarul. In afara de tine nu am mai auzit pe nimeni spunand-o.
Inteleg barbatii care fug de femei. Eu una le urasc. Barbatii imi displac ca toti vor sex. Sex, sex si iar sex. Mie imi plac trairile in alte planuri mai mult decat in cel fizic. Oamenii sunt imperfecti iar entitatile din alte planuri ofera trairi mai intense, de neimaginat. sunny
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Joi Noi 11, 2010 8:26 pm

Inteleg pe calugarii care ajung sa nu mai doreasca sex, adorand vreo sfanta... Sublimeaza energiile. E vorba despre o alchimie interioara. In noi se afla piatra filosofala.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Mier Noi 17, 2010 8:16 am

Am control asupra emotiilor mele sau ma controleaza?

Ce spun shamanii:

Există o diferență între a controla emotiile si umplutura de sentimente inutile. Pentru ca să controlezi emotiile, trebuie să ai in primul rand experienta sentimentelor tale.

Trebuie să știi ce sunt sentimentele. Ce simti cand esti supărat, cum exprimi aceasta, simte, gusta supararea și să fie vorba despre suparare, intradevar! Ce se simti cand esti frustrat, simte frustrarea, gust-o, vorbeste cu ea, stai cu ea, fii convins ca este vorba despre frustrare. Trebuie să simti bucuria experienței, tristeții și toate emoțiile. Acesta este unul dintre motivele pentru care suntem in acest plan fizic. Control înseamnă refuzul de a te mânia de ceva, în primul rând.

Când esti intr-o călătorie și vei vedea ceva de groaza, ai de gând să fugi? Dacă permiteți sa fii speriat, atunci da! Dar, în loc de a fi speriat, ce s-ar intampla dacă ai fost curajos? Ce se întâmplă dacă ați putea profita de o aventură emoționala și si veti trai emoție în loc de frica in acel moment? Aceasta este puterea! Si asta presupune destul de mult ce trebuie să fii capabil să faci. Aceasta este ceea ce ca shaman practici în orice moment.

Vezi? Tu faci alegerea ce emotie vei experimenta; tu și numai tu. Cum? De obicei, prin întrebarea pusa cel mai frecvent de umanitate, "Cum ma face acest lucru sa ma simt? " Aș putea spune că fumatul nu ma face sa ma simt groaznic, dar eu întradevăr am nevoie de fumat ? Daca da, atunci aș decide să fumez. Este aceasta o alegere inteligentă? Probabil că nu! Eu as putea spune că merg la școală în fiecare zi, dar asta ma face sa ma simt groaznic, asa ca nu voi merge. Este buna alegere?
Intreaba-te constant: "Cum ma face acest lucru face sa ma simt? "

Deci, mulți oameni trăiesc întreaga lor viață ca să ia cele mai importante decizii bazate pe răspunsul la această întrebare. Așa că ei trăiesc viața lor bazata pe emotie! Ei bine, asta e un mod de viață destul de instabil, deoarece emoțiile umane se schimba de la minut la minut.

Ar fi ceva mai bine daca am lua toate deciziile noastre bazate pe mental, deși ne-am ignora apoi sentimentele noastre complet și, uneori, organele noastre interne știu cel mai bine ce este bine.

Cel mai bine ar fi să se ia deciziiler noastre de la sinele nostru superior, care într-un sens este, întradevăr, acel sentiment intrior!

Este important să înțelegem cum să evitam umplutura, distrugerea și nu să ascundem emoțiile noastre ci să le experimentam toate pe deplin, să înțeleagem importanța lor, și, în final, să decidem ce emoție vom experimenta și când.

Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Mier Noi 17, 2010 9:14 am

Soimos a scris:

Nu suntem ceea ce ne credem noi .... ci ceea ce ne vad ceiolalti ca suntem !

Ouch
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Constiinta = Vinovatie?   Astazi la 3:43 am

Sus In jos

Constiinta = Vinovatie?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: