Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Shamanism traditional - diverse teme

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Shamanism traditional - diverse teme   Mier Noi 17, 2010 9:50 am

Sunt bune emotiile?

Mulți filozofi și psihologi au încercat să inlature emotiile, pentru ca prin eliminarea tuturor emotiilor putem fi centrati în minte și corp. Un Shaman sustine îmbrățișare cu puterea a trairii emoționale, dar invata cunoștința să o folosească cu înțelepciune în crearea deliberată de Bine. El nu scăpa nici o emotie ce apare, apoi afla toate instrumentele de a le intenționa in practică, insotite de control emoțional.

Puterea emotionala are o imensă valoare. Un șaman nu realizeaza numai valoarea emotiei, dar învață pentru a controla emotiile deoarece reprezinta baza in puterea de vindecare și manifestare a tuturor lucrurilor bune.

Ce este puterea emotionala? Când sunt emoționat și fericit timpul este accelerat și evenimentul trece repede. Dar cand sunt ingrijorat si frustrat, ori nu doresc să fie intr-un loc, parca timpul nu s-ar scurge deloc. Deci, emoțiile pozitive acceleaza timpul și emotiile negative pot încetini plimbarea. Acesta este doar un exemplu al puterii de emotii, exemplu cu care toți s-au confruntat în propriile vieți.

Șamanii, urmărind și respectand puterea emoțională de-a lungul a mii de ani, au ajuns să manipuleze aceasta puterea emoțională până a face din ea o știință. Aceasta este numita "călătorie în timp" sau "modificarea timpului”, din punct de vedere shamanic, si este folosita pentru a crea timp pentru a preveni un accident, timp pentru a permite pentru ca lucrurile necesare să se manifeste sau timp pentru a schimba mintea cuiva. Puterea este în emoție. Controlul emoțiilor controlează puterea.

In unele culturi, atunci când cineva moare, bocitoare plătite intra în casă și bocesc tare, deoarece acestea pot multe zile să simuleze aceasta. Înmormântări sunt îndeplinite, cu tristețe și par să meargă pe mult timp in mod simulat pentru a prelungi starea emotionala. La fel ca in exemplu, un Shaman poate intenționeaona pentru emotiile proprii pentru a fi trist, singuratic, frustrat, îngrijorat, sau suparat, pentru a face timpul să se înceteasca asa ca el sau ea poate obține munca efectuată de care el sau ea trebuie să o facă.

Ce stim noi despre propriile emoții? Ne-am gândit vreodată sau ne-am dat seama că ele au controlul asupra sentimentele noastre? Știm că sunt la fel ca si butoanele de la mașină pentru făcut suc care poate fi setata să aleagă care aroma e prefera?

Un șaman vă va spune că singurul motiv pentru emoțiile trebuie facute să se manifeste este pentru ceea ce este necesar pentru vindecare! Nu pierdeți timpul cu sentimentul de a fi gelos, ranit sau furios. Tu vei extinde astfel doar durata de timp a rănirii aparente.

Am învățat să trăim bazati pe răspunsurile noastre emotionale. Dacă am vrut ceva, am strigat și luptat până am obtinut. Am învățat că a exprima emotiile negative ne-ar determina sa obținem ceea ce dorim de la părinții sau frații nostri. Am învățat să manipulam alte persoane cu emoțiile noastre pentru a obține ceea ce ne-am dorit si ceea ce am vrut sa schimbam tot timpul.
Pentru mulți, raspunsul la intrebarea acesta a fost întotdeauna baza : "Cum ma face acest lucru sa ma simt? Dacă mă simt bine apoi păstrez și obțin mai mult. Dacă mă simt rău, atunci il arunc, chiar dacă acesta a fost foarte bun pentru mine sau chiar dacă il voi dori, probabil, mâine. " Am lăsat emoțiile sa faca regula in viața noastră, chiar dacă acestea nu sunt altceva decât butoanele de la mașina de facut suc.

Emoțiile pot castiga succes, abundenta, fericirea, sau legaturi dreapte ... Sau nu? Shamanul spune că prin controlul sentimentele tale puteți câștiga puterea de emotii la manifestarea vindecarii. Prin eliminarea negativitatii în toate formele sale în viața ta, se atrage ceea ce este pozitiv pentru tine. Pozitiv atrage mai pozitiv. Controleaza activ emoțiile și vei vedea că de fiecare dată când crezi că un rezultat va fi negativ, opreste-te si crede imediat contrariul, înlocuiți-l cu unul conștient pozitiv, fericit, înălțător, puteți complet transforma viața în jurul dumneavoastră, esecul in victorie.

Multi dintre profesorii spirituali moderni au scris cărți pe această temă. Cauta una dintre ele si ia atitudine de câștigător ca să înceapă victoria!
"Secretul real al succesului este entuziasmul." - Walter Chrysler
"Când directionam gândurile noastre în mod corespunzător, putem controla emoțiile noastre ..." - W. Clement
"Ia control de sentimentele tale coerente și începe conștient și deliberat remodelarea experienței tale de zi cu zi in viață. "- Tony Robbins
"Un om care se legăna de emotii negative poate avea intentii destul de bun, poate fi veridic în cuvânt, dar el nu va afla adevărul. "- Gandhi
"Pentru o persoana, pentru a construi o viață bogată și plină de satisfacții pentru el însuși, există anumite calități și stocuri de cunoștințe pe care el trebuie să le dobândească. Există, de asemenea lucruri, dăunătoare ca atitudini, superstiții, și emoții că el trebuie să le indeparteze. O persoană trebuie să tina departe tot ceea ce nu arata ca persoana care el sau ea doreste să devină. "- Earl Nightingale

Ai controlul asupra emotiilor tale si nu le lasa să te controleze, pentru că, dacă le-ai lăsat sa ruleze in viața ta, tu ai renunțat la cârma și corabia ta e purtata dupa cum bate vantul si nu merge nicăieri.

Este imperativ pentru un shaman să controleze sentimentele lui. Multe dintre forțele din Univers știu ce "copii suntem cand ne simtim bine" și au ajuns să se joace pe slăbiciunile noastre. Ei ne ispitesc și ne determina să ne bazam pe Sinele emoțional. De ce fac asta? Deoarece nu sunt oameni și nu au puterea de a vedea frumusetea emotilor. Ele sunt geloase. Dacă ei nu se pot juca ca noi, doresc să ne priveasca cum ne jucam în moduri eventual negative. Ei, de asemenea, cunosc puterea de emoție și că doar unele ființe sensibile au această putere.

Cu intenția bine stabilita în locul și gradul adecvat de emotie, precum și cunoștințe legate de modurile de a realiza aceasta, ceva poate fi a tau, inclusiv o completa vindecare de o boala incurabila.
"Există doi copaci, fiecare obținand alte fructe. Unul dintre ei este negativ... Ce creste din cauza lipsei de valoare de sine și fructe sale sunt frica, furie, invidie, amărăciune, durere - și orice alte emoție negativă. Apoi, există copacul de emoții pozitive. Nutrienții sai includ
auto-iertare și o corectă autoevaluare. Fructele sale sunt dragostea, bucuria, de acceptare, credinta, pace. . . si alte emotii înălțătoare.
"- autor necunoscut

Ultima editare efectuata de catre Rayna in Joi Noi 18, 2010 7:59 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Shamanism traditional - diverse teme   Mier Noi 17, 2010 8:19 pm

Probabil, nu stie nici macar sa citeasca, dar imaginatia credulilor tinde sa-l zeifice si sa nasca o noua religie de produs bani! Cam asa ar suna ce fac unii: Uite ce tari sunt Shamanii si cat de invatati si cate pot face, noi va invatam sa deveniti ca ei, dati banii la cursuri de shamanism! Noi ne umplem buzunarele, voi incepeti sa delirati pe teme shamanice, yahoo!
Sus In jos

Shamanism traditional - diverse teme
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Astrologie, Ezoterism, Paranormal-
Mergi direct la: