Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Despre razboaie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Despre razboaie   Vin Ian 07, 2011 10:23 pm

despre razboaie purtate in numele ateismului ...ati auzit cumva?

Eu personal, inca nu stiu ca vre-un ateu sa fii invocat NECREDINTA in infaptuirea vreunui razboi!
Sigur ca pot exista si psihopati necredinciosi asa cum exista si psihopati credinciosi.
Dar asta nu schimba problema!

Stalin o fi fost el ateu, dar avea la baza ca singura pregatire ...seminarul teologic ... dar ca ateu ... totusi a preluat din teologie doar modelul Imparatului Constantin, care ptr a impune crestinismul actioana exact ca un Dumnezeu ...hotarand peste viata si moartea semenilor....si asta a facut si Stalin in cazul unei alte ideologii la fel ca religia (comunismul)... deci nu pe considerente ateiste si-a comis acesta genocidele!

Ateii nu au vreun jihad al lor nici un Razboi Nesfant ptr convertire la adevarul dovedit ca asevar, ceea ce nu se poate spune despre .... sa zicem... Joseph Kony, criminalul care recruteaza copii macelarindu-le familiile pentru a-i folosi drept carne de tun in razboiul prin care urmareste sa instaleze o teocratie religioasa, un stat care sa aiba ca legi cele 10 porunci.
Tot in numele unui Dumnezeu este dus si Jihadul de catre Al Qaida dar si decapitarile comise de teroristii musulmani ...in numele lui Alah!

Iata ce diferenta enorma este intre a fi ateu ...sau a fi vindut unei religii criminale!

Macelarirea oamenilor in numele unor Zeitati imaginate ... reprezinta apanjul religiei si a altor modele ideologice inspirate de modelul religios ... prin instrumentul numit Biserica .... o biserica care nu este cladirea de piatra ...ci turma credinciosilor capabili sa ucida in numele fanatismului religios!
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Dum Ian 09, 2011 7:47 am

pai ateii nu trebuie sa isi impuna "credinta", ei o demonstreaza stiintific.
Sus In jos
ahmed
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 5
Localizare : 12345678
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Vin Apr 08, 2011 7:35 pm

Corect!

Au demonstrat-o si la Hiroshima si Nagasaki!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Dum Mai 29, 2011 3:29 pm

ahmed a scris:
Corect!

aia erau marionetele lucifericilor
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Dum Mai 29, 2011 8:12 pm

GaSpAr a scris:
ahmed a scris:
Corect!

Nici nu stii cata dreptate ai afirmand acest lucru.

Ceea ce iti scapa probabil din vedere este faptul ca "lucifericii" sunt tot crestini >>>> dar INITIATI !
Adica aceia care inteleg ca Lucifer este de fapt Isus !

Antagonismul intre Goimi si Luciferici este ca Lucifericii conduc lumea spre interesul lor ...si isi permit sa sacrifice milioane de goimi prosti dupa modelul lui Constantin cel Mare prelut de biserica crestina apoi de Dtalin si Hitler sau Mao!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Dum Mai 29, 2011 9:10 pm

livius a scris:
GaSpAr a scris:
ahmed a scris:
Corect!

Nici nu stii cata dreptate ai afirmand acest lucru.

Ceea ce iti scapa probabil din vedere este faptul ca "lucifericii" sunt tot crestini >>>> dar INITIATI !
Adica aceia care inteleg ca Lucifer este de fapt Isus !

Antagonismul intre Goimi si Luciferici este ca Lucifericii conduc lumea spre interesul lor ...si isi permit sa sacrifice milioane de goimi prosti dupa modelul lui Constantin cel Mare prelut de biserica crestina apoi de Dtalin si Hitler sau Mao!
of cata tulburare este in capul tau( nu o lua ca pe insulta) sa amesteci luciferianismul cu crestinismul, denota faptul ca nu ai studiat prea mult religia, societatile secrete etc.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Lun Mai 30, 2011 2:01 pm

GaSpAr a scris:

of cata tulburare este in capul tau( nu o lua ca pe insulta) sa amesteci luciferianismul cu crestinismul, denota faptul ca nu ai studiat prea mult religia, societatile secrete etc.
Scuze ca ma bag si eu!
Dar se pare ca tu esti acela care nu e capabil sa inteleaga ca Crestinism = Luciferianism ...desi acest lucru reiese evident si clar din Biblie, mai exact acolo unde in Apoc 22.16 Isus recunoaste ca este LUCIFER dar si in Apocalipsa 1.17 -18 acolo unde Christos ...adica "dumnezeul" tau si al religiei tale ...recunoaste ca el este tot acelasi care a fost si in cer ...adica Lucifer ...dar mai si confirma aceasta acum in calitate de "stapan nou" al cheilor I A D U L U I ! ...adica functie pe care Tatal Ceresc a atribuit-o Diavolului ... dupa cum se poate deuce din Apoc .12.12

Acesta este di motivul ptr care Papa, Masonii, Iezuitii cu rang inalt, Cavalerii Templieri si alti INITIATI in tainele religiei crestine ... sunt acuzati ca ar fi Luciferieni!

Deci diferenta intre un Luciferian si un Goim consta in faptul ca unii isi asuma faptele lui Lucifer -Diavolul ... in timp ce prostimea trebuie sa isi intoarca obrazul atunci cand primeste o palma!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Lun Mai 30, 2011 2:08 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:

Scuze ca ma bag si eu!
Dar se pare ca tu esti acela care nu e capabil sa inteleaga ca Crestinism = Luciferianism ...desi acest lucru reiese evident si clar din Biblie, mai exact acolo unde in Apoc 22.16 Isus recunoaste ca este LUCIFER dar si in Apocalipsa 1.17 -18 acolo unde Christos ...adica "dumnezeul" tau si al religiei tale ...recunoaste ca el este tot acelasi care a fost si in cer ...adica Lucifer ...dar mai si confirma aceasta acum in calitate de "stapan nou" al cheilor I A D U L U I ! ...adica functie pe care Tatal Ceresc a atribuit-o Diavolului ... dupa cum se poate deuce din Apoc .12.12
pai tu daca ai inteles de pe forumul ala german ca Pavel este sarlatan, Hristos este diavolul, Petru era singurul care trebuia sa predice evanghelia lui Iisus si multe altele, logic ca nu stii sa faci diferenta intre crestinism si luciferianism. imi dai citatele alea 2 din Apocalipsa care au cu totul si cu totul alt sens decat cel pe care il ai tu. tu te-ai fixat numai pe aceste idei si nu mai accepti altele chiar daca sunt mai credibile, logice si adevarate decat ale tale. ei afla ca luciferianismul si crestinismul sunt 2 lucruri diferite. ca sa nu mai faci asemenea confuzii citeste toata minciuna de biblie si ai sa vezi ca atunci capata alt sens decat citatele tale scoase din context. Wink tu contrazici acum tot ce au zis mari cercetatori, care au deconspirat elita mondiala de religie satanista. mai asteptati cativa ani si o sa vi se dea alta religie: New Age= satanism curat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Lun Mai 30, 2011 3:57 pm

GaSpAr a scris:
pai tu daca ai inteles de pe forumul ala german ca Pavel este sarlatan, Hristos este diavolul, ...
Nu e vorba de ce am inteles eu sau aia ...ci de ce anume scrie in Biblie ...si dupa cum vezi eu imi sustin afirmatiile cu citate Biblice!

Citat :

Petru era singurul care trebuia sa predice evanghelia lui Iisus si multe altele,

Astea nu sunt concluziile mele ci sunt chesti preluate din Biblie
Ia vezi aici:

Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.

Pai tu ce intelegi prin aceasta?
sau cui ii mai spune Isus asa ceva?
Cumva lui Pavel care il "termina" pe Petru cu aceasta fraza:

Iar de cei ce sunt ei mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu mă privește; Dumnezeu nu caută la fața omului, - cei mai de seamă n-au adăugat nimic la Evanghelia mea,

Pai cine se crede acest sarlatan ca isi permite sa-i trimita la plimbare pe adevaratii Apostoli ...doar ptr ca "nu il priveste pe el ...marele sarlatan Pavel?

Citat :

imi dai citatele alea 2 din Apocalipsa care au cu totul si cu totul alt sens decat cel pe care il ai tu.
Ce nu e logic in cele afirmate de mine?
Nu e logic ca Isus recunoaste ca e Lucifer si ca va veni in casa lui David ca sa isi faca biserica sa?
Sau nu e logic ca Tatal care-l numeste Diavol l-a pedepsit trimitandu-l pe pamant unde acest Diavol si-a continuat "oprea lui de revolta impotriva Dumnzeirii si iata ca vedem azi ca crestinii il slavesc in biserici pe Diavolul Christos si asta incalcand legile lui Dumnezeu cele stipulate in Torah?
Ce nu e logic ...explica-mi ?
Sau nu stii sa vezi legatura fina intre mit si realitate ?

Citat :

.... tu contrazici acum tot ce au zis mari cercetatori,
Nu ma intereseaza acest aspect ...si aici vezi raspunsul lui Pavel ...ala cu"oricine ar f fost candva ... nu a priveste pe mine"...eu merg pe Calea Mea !
Si nu exista deocamdata nimic mai puternic si mai periculos pe lumea aceasta decat religiile MONOTEISTE ... pentru ca ele contin in miezul lor samburele exclusivismului care duce la conflictul ce se naste din negarea altor Dumnezei din alte religii ...sub pretextul ca numai "religia mea" este devarata ...si exact asta faci si tu cand pomenesti de acel New Age ...religie care vrea si ea exact acelasi lucru ca si crestinismul ... bani si putere ...si bineinteles cat mai multi Goimi ...adica prosti ...ptr ca nicio religie nu poate supravietui fara prosti care sa o sustina!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Lun Mai 30, 2011 4:46 pm

Soimos a scris:
Nu e vorba de ce am inteles eu sau aia ...ci de ce anume scrie in Biblie ...si dupa cum vezi eu imi sustin afirmatiile cu citate Biblice!
Apocalipsa 12:9. ''Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana, cel ce înșeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ și îngerii lui au fost aruncați cu el.
10. Și am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea și puterea și împărăția Dumnezeului nostru și stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâșul fraților noștri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua și noaptea.'' 11''Și ei l-au biruit prin sângele Mielului și prin cuvântul mărturiei lor și nu și-au iubit sufletul lor, până la moarte''12. ''Pentru aceasta, bucurați-vă ceruri și cei ce locuiți în ele. Vai vouă, pământule și mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci știe că timpul lui e scurt''

4 citate consecutive care arata ca Hristos si Satan sunt entitati diferite. sunt curios daca le-ai citit in vreodata. hai zi ca si astea sunt minciunile lui Pavel Very Happy Very Happy Very Happy

Soimos a scris:

Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.
macar intelegi ce vroia Iisus sa zica prin asta? sau si citatul asta este luat ad literam?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Lun Mai 30, 2011 9:28 pm

GaSpAr a scris:

4 citate consecutive care arata ca Hristos si Satan sunt entitati diferite. sunt curios daca le-ai citit in vreodata. hai zi ca si astea sunt minciunile lui Pavel
Apocalipsa lui Ioan ...adica una din dutele de Apocalipse care circulau in acele vremuri apocaliptice ... nu este inspirata nici de Pavel dar nici de vre-un Dumnezeu, si aceasta ...adica lipsa "inspiratiei divine" a fost motivul pentru care Irineu nu a cuprins-o de la inceput in cele 4 Evanghelii!

Referitor la cele 4 citate ...totul depinde de pozitia de pe care citesti ce scrie acolo, eu ca un ateu convins vad acolo 3 exemple clare care arata ca Diavolul si Christos sunt acelasi lucru.
1) Acel nalaur la figurat care inseala lumea ba chiar toata omenirea ...nu este altul decat acela care se lauda a fi Christosul, ... adica seful cheilor iadului ...care nu are curajul sa se arate oamenilor ptr a nu i se vedea aspectul de balaur scarbos care si-a afisat verbal masca umana a rabinului Isus!
2) Glasul acela mare din ceruri care vorbeste de "mantuire" si Imparatia Dumnezeului Intunericului complice cu stapanirea bicisnica a lui Christos ...este dovedita de istoria crestinismului in care vedem ca "dumnezeul din apocalipsa" nici macar nu a pedepsit Marii Criminali care ucideau in numele Sau ...milioane si zeci de milioane de oameni nevinovati sau de femei frumoase !
3) Cred ca este clar oricui ca un singur personaj ceresc a fost alungat pe pamant ...si ca acela este Razvratitul Lucifer ...cel care ne spune ca se va naste incasa/familia lui David (si Iosif facea parte din acea casa/familie ... fara sa ma punem la socoteala ca intradevar a venit sa isi intemeieze biserica sa ...ceea ce a prevestit in Apoc. 22.16!

Soimos a scris:
macar intelegi ce vroia Iisus sa zica prin asta? sau si citatul asta este luat ad literam?
Este luat ad-literam si este inteles tot ad-literam ...ca doar nu o fi fost bietul rabin Isus atat de pilit incat sa vorbeasca in dodii?!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Mar Mai 31, 2011 12:01 pm

Soimos a scris:
Apocalipsa lui Ioan ...adica una din sutele de Apocalipse care circulau in acele vremuri apocaliptice ... nu este inspirata nici de Pavel dar nici de vre-un Dumnezeu, si aceasta ...adica lipsa "inspiratiei divine" a fost motivul pentru care Irineu nu a cuprins-o de la inceput in cele 4 Evanghelii!
in aceasta apocalipsa scrie de un semn, semnul fiarei iar cei care nu il au, nu vor putea cumpara si vinde. ce zici, corepund descrierile acelui semn cu cipurile ce ne vor fi implantate in viitorul apropiat? in apocalipsa mai zice si de marea curva, desfranata Babilonului. oare la ce se refera? acea desfranata ce sade pe 7 munti( dealuri) nu este cumva Roma? daca nu era de inspiratie divina, nu putea sa arate, codat, viitorul

Soimos a scris:
Referitor la cele 4 citate ...totul depinde de pozitia de pe care citesti ce scrie acolo, eu ca un ateu convins vad acolo 3 exemple clare care arata ca Diavolul si Christos sunt acelasi lucru.
1) Acel nalaur la figurat care inseala lumea ba chiar toata omenirea ...nu este altul decat acela care se lauda a fi Christosul, ... adica seful cheilor iadului ...care nu are curajul sa se arate oamenilor ptr a nu i se vedea aspectul de balaur scarbos care si-a afisat verbal masca umana a rabinului Isus!
2) Glasul acela mare din ceruri care vorbeste de "mantuire" si Imparatia Dumnezeului Intunericului complice cu stapanirea bicisnica a lui Christos ...este dovedita de istoria crestinismului in care vedem ca "dumnezeul din apocalipsa" nici macar nu a pedepsit Marii Criminali care ucideau in numele Sau ...milioane si zeci de milioane de oameni nevinovati sau de femei frumoase !
3) Cred ca este clar oricui ca un singur personaj ceresc a fost alungat pe pamant ...si ca acela este Razvratitul Lucifer ...cel care ne spune ca se va naste incasa/familia lui David (si Iosif facea parte din acea casa/familie ... fara sa ma punem la socoteala ca intradevar a venit sa isi intemeieze biserica sa ...ceea ce a prevestit in Apoc. 22.16!
corect, tu ca un ateu convins, care a ramas ancorat cu niste idei fara logica si nu vrea deloc sa accepte ca se inseala.

1 acel balaur este Satan( pe acel Satan il gasim si in Iov) care este acela de inseala lumea. acest Satan nu detine nicio cheie a iadului( care nu exista) ci in apocalipsa scrie ca a fost aruncat pe pamant. tot in apocalipsa scrie ca el mai este legat si in abis( in adancul pamantului) deci nu vad niciun stapanitor pana acuma, ci un intemnitat.
ce inseamna stapanitorul cheilor iadului, adica a cheilor mortii? moartea are vreo usa:shock: ? aici este vorba de o metafora, nu de ceva luat ad literam deoarece nu are logica si se refera la faptul ca Hristos are puterea ca la judecata sa invie mortii. apropo de citatul tau Apocalipsa 1:18 ''Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului'' Ce scrie acolo cu rosu? ca a fost mort iar acum este viu. deci nu ai nicio dovada biblica,istorica si logica ca Hristos e acelasi cu Satan.

Soimos a scris:
Glasul acela mare din ceruri care vorbeste de "mantuire" si Imparatia Dumnezeului Intunericului complice cu stapanirea bicisnica a lui Christos ...este dovedita de istoria crestinismului in care vedem ca "dumnezeul din apocalipsa" nici macar nu a pedepsit Marii Criminali care ucideau in numele Sau ...milioane si zeci de milioane de oameni nevinovati sau de femei frumoase
acel crestinism care a ''provocat'' atrocitati, nu avea nicio legatura cu Hristos, deoarece nu este importanta religia ci legile si invataturile lui. religiile sunt creatiile diavolului.

Soimos a scris:
Cred ca este clar oricui ca un singur personaj ceresc a fost alungat pe pamant ...si ca acela este Razvratitul Lucifer ...cel care ne spune ca se va naste incasa/familia lui David (si Iosif facea parte din acea casa/familie ... fara sa ma punem la socoteala ca intradevar a venit sa isi intemeieze biserica sa ...ceea ce a prevestit in Apoc. 22.16!
vezi ca au mai fost aruncati pe pamant si ingerii aceia din vremea lui Enoh Razz .

legat de Apoc. 22.16 unde ne zice ''Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina și odrasla lui David, steaua care strălucește dimineața'' stii macar despre ce este vorba aici? o intrebare am, ai citit in totalitate Apocalipsa? aici este vorba de prima biserica, cea apostolica din primele 2-3 secole. cea satanica a aparut mai tarziu prin secolul 4-5.( putina istorie nu ar strica)

Inca o intrebare mai am: TU CAND CITESTI O CARTE, CITESTI 2,3 RANDURI SI AI IMPRESIA CA AI INTELES-O? asa ai fost invatat la scoala? pe bune acuma, de ceea ce faci tu aici, luand cateva citate din biblie( te rog sa nu imi mai amintesti ca Tanakul este furat) si facand o teorie din asta, ar rade si un copil de clasa a 8. ala macar stie ca atunci cand vrea sa inteleaga ceva dintr-o opera de care are nevoie la examenul de Capacitate, trebuie citita toata opera nu doar cateva randuri. nu te supara pe mine, dar e total anapoda ce faci.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Mar Mai 31, 2011 7:07 pm

GaSpAr a scris:
in apocalipsa mai zice si de marea curva, desfranata Babilonului. oare la ce se refera? acea desfranata ce sade pe 7 munti( dealuri) nu este cumva Roma? daca nu era de inspiratie divina, nu putea sa arate, codat, viitorul

Naiv mai poti sa fi ... draga amice!
La fel de bine putea sa fie si "inspiratia" Diavolului !

Asta daca nu am pune la socoteala ca acele randuri au fost puse in textul apocalipsei in perioada de inceput cand sectantii iudeo-crestini au fost batjocoriti, maltratati si chiar ucisi in cetatea Romei .. iar dupa parerea specialistilor "Fiara" era imparatul Nero cel care s-a distins tocmai prin crimele savarsite impotriva hulitilor crestini!

Citat :
corect, tu ca un ateu convins, care a ramas ancorat cu niste idei fara logica si nu vrea deloc sa accepte ca se inseala.
Faptul de a fi ateu ...nu include incapatanarea si refuzul adevarului, ba din contra ... cei mai convinsi atei sunt aceia care au fost mereu deschisi catre documentatie si cercetare.
In schimb credinciosul care si-a dedicat toata viata mincinii ...ii va fi greu sa accepte ca viata sa a fost irosita in mod absolut inutil doar din cauza ca a acceptat sa creada a proasta si nu a gasit in el curajul spre a se documenta pentru a afla Adevarul ... asta desi ptr ei Dumnezeu=Adevar ...dar numai teoretic !

Citat :

acel balaur este Satan( pe acel Satan il gasim si in Iov) care este acela de inseala lumea.
Cumplita minciuna iti mai iese din gura ... probabil iti inchipui ca ai de-a face cu prostii care "cred totul" de la tine de la Casa de adunare a Zeciuielii !
Pe acest forum totul se bazeaza pe documentatie !

Astfel despre personajul "satan", in Tanach Ha-Satan, este deschis un topic aparte ...in care vedem ca numele de "satan" este tradus ca "acuzatorul", (al celor pacatosi) si a fost preluat de mozaici de la vechii vecini ... persanii zoroastristi!
Intradevar acest Satan apare in VT in cartea lui Iov, in Zaharia, dar si in Numere (Cartea a 4-a a lui Moise) unde il vedem ca fiind prezentat ca un personaj pozitiv, inger de incredere a lui Dumnezeu, trimis sa impiedice faptele rele ale lui Balaam!

In concluzie .... ramane asa cum l-a denumit Tatal sau ...adica Diavol!

Citat :

ce inseamna stapanitorul cheilor iadului, adica a cheilor mortii?
Insemna un singur lucru ...cine are cheile ( de ez. ale magaziei) ...este SEFUL!

In rest lasa glasolalia si nu mai debita prostii "metaforice" de la cineva care este certat cu documentatia dar vorbeste asa "dupa ureche", ca manelistii ... nu are sanse sa convinga pe cei bine documentati care judeca cu mintea lor si nu accepta sa li se serveasca minciuni cu lingurita!

Citat :

moartea are vreo usa:shock: ? aici este vorba de o metafora, nu de ceva luat ad literam deoarece nu are logica
Asta dupa mintea ta!
Dupa logica mea Christos este cel care deschide "usa mortii" oamenilor ... bineinteles tot metaforic ... si ii pofteste in "viata vesnica" ... de mort!
Citat :

si se refera la faptul ca Hristos are puterea ca la judecata sa invie mortii.
Asta este o teorie de adormit fraierii ... una la fel de valabila precum acea puterea lui Christos de a transforma kcatul rezultat din gemul de prune ... in prune proaspete!

Citat :

Ce scrie acolo cu rosu? ca a fost mort iar acum este viu. deci nu ai nicio dovada biblica,istorica si logica ca Hristos e acelasi cu Satan.
Nici nu am facut vre-o comparatie intre Christos si Satan (sau poate nu m-am exprimat precis) ... ptr ca Satan este acuzatorul si omul de incredere a lui Dumnezeu in religia mozaica ... dar am repetat numele pe care i l-a dat Tatal sau ...adica cel de DIAVOL! ...asta chiar daca el Christosul se exprima mai finut cand e vorba de propria sa persoana ... adica LUCIFER!

Citat :

acel crestinism care a ''provocat'' atrocitati, nu avea nicio legatura cu Hristos, deoarece nu este importanta religia ci legile si invataturile lui. religiile sunt creatiile diavolului.
Pai cum nu din moment ce cartea de baza a religiei crestine este Biblia ...si crimele bicisnice sau facut de catre Biserica crestina (nu-i asa ca Biserica sunt oamenii si nu zidurile reci de piatra?) exact pe baza unor versete din acea carte demonica(Biblia) de catre sefii bisericii lui Christos ...preotii ...dar si pastori protestanti din banda lui Luther (ai caror urmasi sunteti si voi sambatarii) ...care au inteles ca "iubirea" insemna sa-i vanezi pe evrei si sa organizezi pogroame impotriva acestora!

Citat :

intradevar a venit sa isi intemeieze biserica sa ...ceea ce a prevestit in Apoc. 22.16!
vezi ca au mai fost aruncati pe pamant si ingerii aceia din vremea lui Enoh Razz .
[/quote]
Aici in acest citat ai uitat ca Isus isi spune singur Lucifer !

Citat :

ca Tanakul este furat) si facand o teorie din asta, ar rade si un copil de clasa a 8.

Nu Tanachul este furat ...ci Biblia este bazata pe un text furat de la o alta religie, rtext care se numeste Tanach!
.
Daca i-ati fi zis si voi crestinii tot Tanach si nu VT, si daca l-ati fi prezentat ca pe un text scris de oameni ...si nu in mod mincinos ca fiind "Cuvantul Dumnezeului" vostru ...nu aveam astazi cu ce va acuza!

Dar asa pute a minciuna si excrocherie ...de la o posta!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Mar Mai 31, 2011 7:53 pm

Soimos a scris:
Naiv mai poti sa fi ... draga amice!
La fel de bine putea sa fie si "inspiratia" Diavolului !
diavolul nu poate vedea viitorul deoarece si diavolul/Satan este creatie. Dumnezeu creatorul este atotstiutor, pentru el neexistand timp deoarece se afla inafara lui. El poate fi si in trecut si prezent si viitor in acelasi timp dar probabil nu stiai asta.

Soimos a scris:
iar dupa parerea specialistilor "Fiara" era imparatul Nero cel care s-a distins tocmai prin crimele savarsite impotriva hulitilor crestini!
daca ai fi fost atent, fiara nu este o persoana ci este termenul simbolic pentru imparatie/institutie. stiam si eu de faptul ca Nero ar putea fi ''fiara'' dar este doar o ipoteza ca si celelalte.

Soimos a scris:
Faptul de a fi ateu ...nu include incapatanarea si refuzul adevarului, ba din contra ... cei mai convinsi atei sunt aceia care au fost mereu deschisi catre documentatie si cercetare
si eu am fost ateu dar prin documentatie ampla am ajuns la ceea ce afirm azi. nu zic ca tu nu te documentezi in alte domenii, dar la acest capitol numit religie/biblie, sincer documentatia ta este superificiala.

Soimos a scris:
Astfel despre personajul "satan", in Tanach Ha-Satan, este deschis un topic aparte ...in care vedem ca numele de "satan" este tradus ca "acuzatorul"
ca se numeste satan sau acuzatorul sau oponentul, cat este vorba de aceiasi entiate nu mai conteaza.

Soimos a scris:
este tradus ca "acuzatorul", (al celor pacatosi) si a fost preluat de mozaici de la vechii vecini ... persanii zoroastristi!
hai sa fim seriosi, eu sunt sictirit de minciuna ca evreii au preluat de la alte religii. se poate vedea clar ca religia evreilor era complet diferita de celelalte. faptul ca mai uitau cine le este Dumnezeu si mai venerau si alti zei, scrie si in Tanak, dar pentru asta au fost si pedepsiti.

Soimos a scris:
Citat :

ce inseamna stapanitorul cheilor iadului, adica a cheilor mortii?
Insemna un singur lucru ...cine are cheile ( de ez. ale magaziei) ...este SEFUL!
sper ca realizezi si tu ca aici nu este vorba de chei la sensul propriu ci la figurat. cheile mortii hmmmm, la propriu nu are sens, dar la figurat da.

Soimos a scris:
In rest lasa glasolalia si nu mai debita prostii "metaforice" de la cineva care este certat cu documentatia dar vorbeste asa "dupa ureche", ca manelistii ... nu are sanse sa convinga pe cei bine documentati care judeca cu mintea lor si nu accepta sa li se serveasca minciuni cu lingurita
nu e vorba de lipsa de documentatie, cum ti-am zis mai sus, NT se interpreteaza singur. un om cu putina inteligenta si care vede anumite unghiuri isi poate da seama ce trebuia luat metaforic si ad literam.

Soimos a scris:
Asta dupa mintea ta!
Dupa logica mea Christos este cel care deschide "usa mortii" oamenilor ... bineinteles tot metaforic ... si ii pofteste in "viata vesnica" ... de mort!
si de ce logica ta este mai buna decat a mea? asta nu il face sa fie una cu Satan( tu ii zici Lucifer. Satan si Lucifer sunt 2 entiati diferite) deoarece vedem ca Satan este inlantuit in abis.

detinatorul cheilor mortii inseamna un singur lucru= cel care are puterea de a invia mortii sau de a invinge moarte. poate o sa intrebi dc nu Dumnezeu. rolul de judecator il are Hristos.

Soimos a scris:
Asta este o teorie de adormit fraierii ... una la fel de valabila precum acea puterea lui Christos de a transforma kcatul rezultat din gemul de prune ... in prune proaspete!
Laughing Laughing dc ar fi draga Soimos poveste de adormit fraierii? din analiza biblica asta reiese. tot pe analiza biblica ti-ai facut multe articole pe forum, dar ti-am mai zis, ai facut-o superficial. ceea ce faci tu fac zeci de secte.

Soimos a scris:
Nici nu am facut vre-o comparatie intre Christos si Satan (sau poate nu m-am exprimat precis) ... ptr ca Satan este acuzatorul si omul de incredere a lui Dumnezeu in religia mozaica ... dar am repetat numele pe care i l-a dat Tatal sau ...adica cel de DIAVOL! ...asta chiar daca el Christosul se exprima mai finut cand e vorba de propria sa persoana ... adica LUCIFER!
ehehee Satan fiind opozitia ca sa ma exprim asa, mereu s-a impotrivit planurilor lui Dumnezeu. ca a mai facut ce i-a cerut cateodata asta e altceva, dar Iisus a fost ispitit de Satana iar acesta la izgonit. Lucifer= aducatorul de lumina. singurul aducator de lumina este Hristos. Lucifer nu este tot una cu Satan/Diavolul(asta este traditie religioasa pe care tu o condamni)

Soimos a scris:
Pai cum nu din moment ce cartea de baza a religiei crestine este Biblia ...si crimele bicisnice sau facut de catre Biserica crestina (nu-i asa ca Biserica sunt oamenii si nu zidurile reci de piatra?) exact pe baza unor versete din acea carte demonica(Biblia) de catre sefii bisericii lui Christos
crestinismul din ziua de azi este vechea religie a babilonului,egiptului,imperiului roman de ieri. cum e posibil? prin schimbarea constantiniana, vechea religie a imperiului a fost ''crestinata'' modificandu-se doar denumirile zeilor, traditiilor si sarbatorilor. vezi si la Vatican simboluri din vechile religii, dovada ca ei inca isi venereaza vechii zei.

Soimos a scris:
Citat :

intradevar a venit sa isi intemeieze biserica sa ...ceea ce a prevestit in Apoc. 22.16!
Aici in acest citat ai uitat ca Isus isi spune singur Lucifer ![/quote] biserica lui Iisus Hristos, cea apostolica a fost in primele 2-3 secole, dupa schimbarea lui Constantin ea a fost lovita de erezii, lucru ce a fost prezis si de Pavel ''sarlatanul'' si de Petru. Iisus zicea ''daca 2 vorbesc in numele meu eu voi in mijlocul lor'' ceea ce ne arata ca si azi mai exista biserica lui dar este rasfirata.

Totusi refuzi sa imi raspunzi la ceva

Inca o intrebare mai am: TU CAND CITESTI O CARTE, CITESTI 2,3 RANDURI SI AI IMPRESIA CA AI INTELES-O? asa ai fost invatat la scoala? pe bune acuma, de ceea ce faci tu aici, luand cateva citate din biblie( te rog sa nu imi mai amintesti ca Tanakul este furat) si facand o teorie din asta, ar rade si un copil de clasa a 8. ala macar stie ca atunci cand vrea sa inteleaga ceva dintr-o opera de care are nevoie la examenul de Capacitate, trebuie citita toata opera nu doar cateva randuri. nu te supara pe mine, dar e total anapoda ce faci
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Mar Mai 31, 2011 8:27 pm

GaSpAr a scris:
diavolul nu poate vedea viitorul deoarece si diavolul/Satan este creatie.

In primul rand Satan nu este Diavol decat in Minciuna Crestina, Diavolul alias Lucifer alias Christosul ...este asa cum zici ...Atotstiutor !

Citat :

Dumnezeu creatorul este atotstiutor,

Nu exista nici un Dumnezeu-Creator ...ci doar Dumnezeul impotent personaj virtual al religiilor!

Citat :

pentru el neexistand timp deoarece se afla inafara lui.

Ce-i asta ...glasolalie ... sau parada a ignorantei dusa pe planul cel mai superior al absurdului?
De unde stii tu chestiile astea ? Ti le-a povestit personal cand erai in transa hipnotica?
Sau nu le STII ...ci doar e CREZI si incerci sa ne prezinti in mod fraudulos cele crezute de tine ca fiind Realitati cunoscute numai de initiatii (poate in prostologie)?

Soimos a scris:
idaca ai fi fost atent, fiara nu este o persoana ci este termenul simbolic pentru imparatie/institutie. stiam si eu de faptul ca Nero ar putea fi ''fiara'' dar este doar o ipoteza ca si celelalte.

Vezi cum ne dovedesti ca esti cam rigid in cele ce tin de "spiritualitate"!
Pai este vorba de Imparatia Romei in timpul lui Nero ...deci unde e acum buba?

Citat :

si eu am fost ateu dar prin documentatie ampla am ajuns la ceea ce afirm azi.

Pai cum de ai decazut atat incat ti-ai facut din Marea Carte a Minciunii si Crimei ...adica Biblia ...ghidul existentei tale?
Chiar nu ti-e rusine sa intrii in Marea Banda a Criminalilor Umanitatii ...adica in randul acelora care au ucis sute de milioane de oameni ...doar ptr ca si-au permis sa gandeasca liber adica altfel decat ii invata dracovenia aia de text furat?

Citat :

nu zic ca tu nu te documentezi in alte domenii, dar la acest capitol numit religie/biblie, sincer documentatia ta este superificiala.

Imi dau seama de cat de "adanca" este "documentatia" ta ...din moment ce nu sti ca Biblia recte Tanachul nu este un text inspirat de vre-o divinitate ...ci un text-cronica cules de rabinii Marii Sinagoge!

Citat :

ca se numeste satan sau acuzatorul sau oponentul, cat este vorba de aceiasi entiate nu mai conteaza.

Nu este oponent decat in religia diabolica a lui Christos alias Lucifer, in religia originala (zoroastrismul) este mana dreapta a lui Dumnezeu...iar in religia mozaica este omul de incredere a Dumnezeului acestei religii (Yahwe) ...evident ca in religia in care "dumnezeu" este curvar ...Acuzatorul este Dracu ...ptr ca se subintelege de ce!

Citat :

hai sa fim seriosi, eu sunt sictirit de minciuna ca evreii au preluat de la alte religii. se poate vedea clar ca religia evreilor era complet diferita de celelalte. faptul ca mai uitau cine le este Dumnezeu si mai venerau si alti zei, scrie si in Tanak, dar pentru asta au fost si pedepsiti.

Eu te consideram un om serios ...dar cu aceste afirmatii ...in care iti permiti sa trimiti la plimbare Adevaruri din Realitate care sunt oricand demonstrabile ...zau ca e o dovada de crasa ignoranta si ca prin aceasta postare/atitudine ai scazut enorm in ochii mei ...fapt care ma pune bine pe ganduri daca are sens sa continui o discutie cu cineva care sta intors cu spatele catre adevar ...si arata mereu deschidere catre minciuna!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Iun 01, 2011 5:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Mar Mai 31, 2011 8:37 pm

Soimos a scris:
Eu te consideram un om serios ...dar cu aceste afirmati ...in care iti permiti sa trimiti la plimbare Adevaruri din Realitate care sunt oricand demonstrabile ...zau ca e o dovada de crasa ignoranta si ca prin aceasta postare/atitudine ai scazut enorm in ochii mei ...fapt care ma pune bine pe ganduri daca are sens o discutie cu cineva care sta intors cu spatele catre adevar ...si arata mereu deschidere catre minciuna!
hahahahaaaa, auzi cica am scazut mult in ochii tai. dar ce este asa greu sa intelegeti ca afirmatia ca evreii au preluat de la alte religii nu este decat o minciuna masonica. se stie ca evreii au fost urati mereu, in special in zilele noastre de iezuiti. poate stii si tu de Afacerea Dreyfus care a pornit antisemitismul, poate stii si tu de Leo Taxil care a scos biblia hazlie cu scopul de a ridiculiza Tanakul deci si istoria evreilor, poate stii si de teoria rasistului Joseph Renan( culmea catolic) cum ca evreii ca popor nici nu exista si ca sunt defapt khazari. ma gandeam ca stii tu lucrurile astea dar se pare ca nu.

Totusi astept raspuns la intrebarea asta

Inca o intrebare mai am: TU CAND CITESTI O CARTE, CITESTI 2,3 RANDURI SI AI IMPRESIA CA AI INTELES-O? asa ai fost invatat la scoala? pe bune acuma, de ceea ce faci tu aici, luand cateva citate din biblie( te rog sa nu imi mai amintesti ca Tanakul este furat) si facand o teorie din asta, ar rade si un copil de clasa a 8. ala macar stie ca atunci cand vrea sa inteleaga ceva dintr-o opera de care are nevoie la examenul de Capacitate, trebuie citita toata opera nu doar cateva randuri. nu te supara pe mine, dar e total anapoda ce faci
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Mar Mai 31, 2011 8:50 pm

GaSpAr a scris:
hahahahaaaa, auzi cica am scazut mult in ochii tai. dar ce este asa greu sa intelegeti ca afirmatia ca evreii au preluat de la alte religii nu este decat o minciuna masonica.

Ha ha ha .. ce prostii absurde mai debitezi!
Pai daca exita dovezi clare care adeveresc acest lucru ...cum vi tu sa contrazici o realiate spunand ca acea realitate este doar o gargara proasta a masoneriri?
Nu ti se pare absurd ceea ce spui?

Citat :

Totusi astept raspuns la intrebarea asta

Nu astepta sa primesti raspuns la fiecare idiotenie pe care o debitezi
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Mier Iun 01, 2011 5:17 am

Soimos a scris:
Ha ha ha .. ce prostii absurde mai debitezi!
Pai daca exita dovezi clare care adeveresc acest lucru ...cum vi tu sa contrazici o realiate spunand ca acea realitate este doar o gargara proasta a masoneriri?
Nu ti se pare absurd ceea ce spui?

Laughing zici de mine ca sunt credul dar tu esti mai credul decat mine. oare tu nu ai auzit cum sa falsifica dovezile? au flasificat ei istoria, dar cateva dovezi acolo? lol

Soimos a scris:
Nu astepta sa primesti raspuns la fiecare idiotenie pe care o debitezi
buna asta. ma mir cum ceilalti nu observa ca refuzi sa raspunzi la o intrebare simpla: dc nu faci o documentatie ampla ci o faci superficiala? orice copil stie ca pentru intelegerea unei carti trebuie citita de la prima pana la ultima pagina, numai tu nu stiai asta. Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Mier Iun 01, 2011 6:45 am

GaSpAr a scris:
... oare tu nu ai auzit cum sa falsifica dovezile?
Am auzit ...dar sunt si dovezi care nu se pot falsifica, si anume care se pot dovedi prin mijloace stintifice ca sunt autentice si ca nu s-au operat modificari asupra lor!

Citat :

au flasificat ei istoria, dar cateva dovezi acolo? lol
Istoria poate aparent sa o modifice orice mincinos, sau orice tara condusa de mincinosi (ex Romania) , dar asta nu inseamna ca Istoria s-a modificat cu adevarat si ca cei din jur nu cunosc adevarul istoric si ca ne inghit gogonelele asa pe nemestecate!

In concluzie faptul ca Satan este Acuzatorul (procurorul) care cantareste sufletele oamenilor ptr a le judeca pacatele ...este un mit al unei religii mit pe care il poti gasi si azi in cartile acelei religii, tot asa dupa cum si tu gasesti mituri si povesti in Biblie

Citat :

buna asta. ma mir cum ceilalti nu observa ca refuzi sa raspunzi la o intrebare simpla: dc nu faci o documentatie ampla ci o faci superficiala?
Daca tu nu esti de acord cu argumentatia mea ...asta nu inseamna nici pe departe nu inseamna ca eu nu imi fac "temele" serios si harnic si aceasta o vad toti ceilalti, spre deosebire de cei ca tine care nu vad ptr ca nu vor sa vada!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   Mier Iun 01, 2011 5:25 pm

Soimos a scris:
Am auzit ...dar sunt si dovezi care nu se pot falsifica, si anume care se pot dovedi prin mijloace stintifice ca sunt autentice si ca nu s-au operat modificari asupra lor!
asa e, dar tinand cont ura impotriva evreilor, ar trebui sa analizam bine acele ''dovezi'' care ni se ofera

Soimos a scris:
Istoria poate aparent sa o modifice orice mincinos, sau orice tara condusa de mincinosi (ex Romania) , dar asta nu inseamna ca Istoria s-a modificat cu adevarat si ca cei din jur nu cunosc adevarul istoric si ca ne inghit gogonelele asa pe nemestecate!
eu ma refeream la cea din cartile de istorie

Soimos a scris:
In concluzie faptul ca Satan este Acuzatorul (procurorul) care cantareste sufletele oamenilor ptr a le judeca pacatele ...este un mit al unei religii mit pe care il poti gasi si azi in cartile acelei religii, tot asa dupa cum si tu gasesti mituri si povesti in Biblie
episodul cu cantaritul sufletelor il gasim mai peste tot, in schimb Satan participa la judecata personala dintre om si Dumnezeu si aduce mereu dovezi impotriva omului. Dar daca ne uitam prin tot Tanakul observam ca evreii credeau ca omul cand moare sta in mormant pana la judecata de apoi, ei necrezand ca celelalte popoare ca dupa moarte sufletul iti iese din corp si se duce in paradis sau infern. In concluzie ce zice de Satan cu rolul de procuror ar putea avea 2 intelesuri, Anticristul ne poate explica mai bine.

Soimos a scris:
Daca tu nu esti de acord cu argumentatia mea ...asta nu inseamna nici pe departe nu inseamna ca eu nu imi fac "temele" serios si harnic si aceasta o vad toti ceilalti, spre deosebire de cei ca tine care nu vad ptr ca nu vor sa vada!
mai am vazut dovezile care le aduci impotriva lui Hristos, dar sincer pentru mine nu sunt suficiente si nici evidente.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Despre razboaie   

Sus In jos

Despre razboaie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: