Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Cine ești tu bă care n-ai frică de D-zeu, ca să-mi dai tu mie lecții?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Cine ești tu bă care n-ai frică de D-zeu, ca să-mi dai tu mie lecții?   Mar Feb 01, 2011 12:52 pm

Una dintre cele mai trâmbițate justificări pentru tolerarea religiei creștine este ideea că dacă Dumnezeu nu există, totul este permis.

Foarte puțini sunt dușmani ai creștinismului pentru că cică ideea de a crede că fiecare va răspunde înaintea lui Dumnezeu pentru faptele lui e o idee care nu are cum să facă rău omenirii, ci dimpotrivă, îl va face pe om mai bun. Frica de Dumnezeu cică este începutul înțelepciunii, iar a fi un om fără frică de Dumnezeu ar fi cam totuna cu a fi cel mai rău om. E ceva foarte grav să te acuze cineva că ești fără frică de Dumnezeu.

Eu cred că este exact invers.

În primul rând, ideea asta de răspundere are rolul de a îndulci inima sclavilor exploatați de autorități cum că lor li se va face dreptate în cer și astfel sclavia se poate perpetua nestingherită în societate. Pentru că, lasă că Dumnezeu vede.

În al doilea rând, lucrurile stau exact ca în titlul acestui subiect. Mai toată lumea care se duce la biserică, se duce pentru că li se pare lor că prin asta au un aer de oameni responsabili înaintea lumii și că ei ar merita pentru asta mai multă încredere și mai mult respect de la semeni. Astfel religia pare a fi un schimb avantajos, în sensul că religia vine cu o minciună, dar în schimb măcar te ajută să minți și tu toată lumea și să arați lumii că meriți mai mult respect.
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

MesajSubiect: Re: Cine ești tu bă care n-ai frică de D-zeu, ca să-mi dai tu mie lecții?   Joi Feb 03, 2011 7:10 am

multi credinciosi sunt convinsi ca prin spovedanie si rugaciune isi pot spala pacatele; pacate pentru care societatea poate i-ar inchide...

aceasta pentru mine si probabil multi de pe acest forum nu este decat o alta dovada de indobitocire. mai precis acest lucru ofera o alternativa : "da am pacatuit, mi-am marturisit pacatele in fata lui D-zeu si sunt iertat (deci pot sa continui...)", ba chiar poate si-au gasit si pacea sufleteasca. este destul de greu, zic eu, pentru ca asa "cu frica lui D-zeu, poti pacatui in continuare.

eu zic ca mai presus de aceasta frica de D-zeu, mai intai sa avem frica de noi si de semeni.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Cine ești tu bă care n-ai frică de D-zeu, ca să-mi dai tu mie lecții?   Joi Feb 03, 2011 1:23 pm

adrianb a scris:
multi credinciosi sunt convinsi ca prin spovedanie si rugaciune isi pot spala pacatele; pacate pentru care societatea poate i-ar inchide...
Rau este atunci cand toata societatea este supusa unui astfel de mod de gandire prostesc, atunci apar ”fenomene” precum inchizitia si razboaiele ”sfinte” care catata o perfecta justificare in ochii credinciosilor!

”1. unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. In consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
2. Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții.”

http://ro.wikipedia.org/wiki/Inchiziție

remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Cine ești tu bă care n-ai frică de D-zeu, ca să-mi dai tu mie lecții?   Mar Feb 15, 2011 9:20 pm

Toți cei care se duc la spovadă, o fac tot pentru a avea titlul de PERSOANĂ RESPONSABILĂ. Li se pare lor, că au mai multă responsabilitate prin pișatul ochilor și deci merită mai mult respect.

În schimbul acestei iluzii de responsabilitate și merit pentru mai mult respect, Biserica face bani și poate influența lumea politic într-un fel sau în altul arătând cu degetul unde este diavolul pentru și mai mulți bani.

Sistemul Bisericii este:

Spune o poveste despre un trecut măreț pe care zici că îl respecți și toți te vor crede respectabil!
Spune o proorocire despre niște lucruri rele care se întâmplă tot timpul și toți vor crede că ai adevărul!
Cântă un cântec despre dreptate și toți te vor crede iubitor de dreptate!
Apoi poți spune orice vrei tu și toți vor crede orice vrei tu!

Biserica nu promovează idei, ci promovează o repetare de idei și gesturi. Dacă ideile și gesturile nu sunt repetate la semnalul popii, atunci este erezie. Prin repetarea ideilor și gesturilor numai la un anumit semnal, ei se asigură că au susținători cu credință oarbă în loc de gândire.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cine ești tu bă care n-ai frică de D-zeu, ca să-mi dai tu mie lecții?   

Sus In jos

Cine ești tu bă care n-ai frică de D-zeu, ca să-mi dai tu mie lecții?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: