Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Protocoalele de la Toronto

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Mier Mai 25, 2011 6:57 pm

GaSpAr a scris:

Gaspare, uite care-i treaba, eu sunt păgân si sunt dispus sa renunt la păgânism pentru a ma converti la crestinism, daca tu poti sa ma faci sa inteleg, ce-i asa mare scofală in faptul ca pe tine te-a facut, din lut, un Mare Zeu si ca un tamplar evreu a fost batut in cuie acum 2000 de ani in urma!

Hai, ai ocazia sa convertesti un păgân! Laughing
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Mier Mai 25, 2011 7:03 pm

Apopii a scris:
Ca totul nu s-a petrecut in realitate, ci doar in basmul biblic, asta-i alta poveste!
dar cine a zis ca geneza trebuie luata literar? povestea cu Adam si Eva este o poveste simbolica.

Apopii a scris:
Daca Diavolul i-a facut pe oameni sa muste din ”fructul cunoasterii”, iar ei au trecut din stadiul de animale inconstiente de propria lor goliciune, la stadiul de oameni, inseamna ca le-a determinat evolutia! Logic, nu-i asa?
logic ca e logic. dar daca ei au cunoscut ''binele si raul'' asta nu inseamna ca erau prosti. dupa cum am mai zis, biblia este plina de simboluri si metafore. povestea cu Adam si Eva arata ce s-a intamplat cu umanitatea la inceput, dar ce s-a intamplat cu adevarat nu se stie. un lucru este sigur, nu au ascultat de porunca Creatorului.

Apopii a scris:
Daca Diavolul i-a facut pe oameni sa muste din ”fructul cunoasterii
nu diavolul ci sarpele.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Mier Mai 25, 2011 7:10 pm

Apopii a scris:
Gaspare, uite care-i treaba, eu sunt păgân si sunt dispus sa renunt la păgânism pentru a ma converti la crestinism
pe mine nu m-a convins nimeni sa ''convertesc'' la crestinism, ci singur am facut-o si asta dupa ce am fost si ateu si deist si anticrestin.

Apopii a scris:
ce-i asa mare scofală in faptul ca pe tine te-a facut, din lut, un Mare Zeu
dupa cum am zis si mai sus, biblia e plina de simboluri si metafore. daca ai putea sa-ti dai singur seama ce este literar si ce este metaforic ar fi superb si nu ar mai fi nevoie sa-ti explice nimeni cum stau lucrurile.

Apopii a scris:
si ca un tamplar evreu a fost batut in cuie acum 2000 de ani in urma!
si totusi ce nu ai inteles din episodul asta? Very Happy
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Mier Mai 25, 2011 7:19 pm

Din toate episoadele, am inteles un singur lucru: biblia este un basm scris de niste scelerati mintal si special pentru a prosti lumea cu amagelile lui!

De cand eram copil, tot citem biblia si ma minunam de imaginatia morbida a autorilor, dar si de lipsa de minte a celor care cad in plasa nebuniei acestei religii!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Mier Mai 25, 2011 7:21 pm

Apopii a scris:
Din toate episoadele, am inteles un singur lucru: biblia este un basm scris de niste scelerati mintal si special pentru a prosti lumea cu amagelile lui!

De cand eram copil, tot citem biblia si ma minunam de imaginatia morbida a autorilor, dar si de lipsa de minte a celor care cad in plasa nebuniei acestei religii!
hahahhaaaa, VT/Tanakul ti se pare basm? pai acolo se afla si istoria evreilor mai ceea ce inseamna ca istoria evreilor este un basm. din cate stiu eu personajele din basme nu exista. vezi ca se supara evreii pe tine Razz
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Mier Mai 25, 2011 9:09 pm

Istoria evreilor nu se reduce la Tanach Laughing

E drept ca si Tanachul contine ceva istorie, dar si Legendele Olimpului contin istorie elena! Acum... alege intre Domnul Zeu si Zeus... ca despre fiecare in parte se spune ca ar fi creat lumea. Daca luam la rand basmele si legendele lumii mai gasim o multime de creatori, spre ex. Quetzalcoatl (Sarpele cu pene, sic!) era considerat creator de maiasi, tolteci si azteci si mai sunt multi!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Joi Mai 26, 2011 5:50 am

Apopii a scris:
Istoria evreilor nu se reduce la Tanach Laughing

E drept ca si Tanachul contine ceva istorie, dar si Legendele Olimpului contin istorie elena! Acum... alege intre Domnul Zeu si Zeus... ca despre fiecare in parte se spune ca ar fi creat lumea. Daca luam la rand basmele si legendele lumii mai gasim o multime de creatori, spre ex. Quetzalcoatl (Sarpele cu pene, sic!) era considerat creator de maiasi, tolteci si azteci si mai sunt multi!
Faci aceasi confunzie pe care o fac toti crestinii!
Il confunzi pe "Dumnezeul" religiei mozaice cu "dumnezeul" cel curvar si cu copii din flori al crestinilor, desi nu ai nicio dovada ca Yahwe si-a tradat propria sa religie, ca sa treaca in tabara celor care ii incalca legile si il blasfemiaza.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Joi Mai 26, 2011 6:04 am

GaSpAr a scris:

Apopii a scris:
si ca un tamplar evreu a fost batut in cuie acum 2000 de ani in urma!
si totusi ce nu ai inteles din episodul asta? Very Happy

Eu nu am inteles de unde iau crestinii ideea sacrificiului de sine al lui Isus ptr binele omenirii, cand Tatal sau in Apocalipsa 12.12 ne arata clar ca il azvarle pe Diavol pe pamant, si se vede in acest verset

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

in care vedem clar ca moartea lui Isus era total inutila oamenilor, din moment ce era si alt "detergent" ptr spalat pacatele acestora, si singurul "avantaj" pe care l-a adus acest "sacrificiu" a fost acela ca a curmat sacrificiile animale ... inlocuidu-le cu eucharistia, deci nu oameniii au fost cei salvati ...ci tapii si junincile!
Asa ca trebuie sa fi bou sau vita din cireada ca sa ai impresia ca Isus s-a sacrificat ptr tine ...si asta nu o zic eu ...ci exact "sfantul" Pavel.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Joi Mai 26, 2011 6:51 am

Soimos a scris:

ok pentru tine Hristos este diavolul,
Scuze
Mii de scuze!
Din greseala textul tau a fost editat !
Te rugam sa il postezi inca o data ...bineinteles daca il ai salvat!

Mare parte din acesta ii gasesti sub forma de citat in raspunsul meu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Joi Mai 26, 2011 8:24 am

Soimos a scris:

Nu eu o zic ...ci o zice Tatal ceresc in Apocalipsa 12.12, si asta este o mare diferenta!

Citat :

nu omul Yeshua ci Hristos, personaj cica inventat de Pavel. am vazut si exemplele pe care le dai sa-ti confirmi teoria: din Isaia unde zice ca ar fi fost aruncat din ceruri, acel luceafar al diminetii, dar! despre acel luceafar zice ca facea negot pe mare si ca era om. un tip de pe forum care este iudaic, Anticristul parca ti-a explicat ca acolo este vorba de regele Tirului si nu de diavol.
Trebuie sa inveti sa faci diferenta intre "viata mitologica" a unui personaj (adica viata acelui personaj in cer) si viata pamanteasca a respectivului personaj, adica la fel ca si in viata lui Isus, de ex. ca parte a Treimii. Dupa ce vei intelege aceasta diferenta vei putea intlege din ce cauza acest Luceafar a dorit sa devina mai puternic decat insusi Dumnezeu si sa il detroneze chiar acolo in cer ...si nu cred ca vre-un rege din antichitate ar fi putut sa aibe puterea sa schimbe ordinea cereasca ...cu atat mai mult cu cat nici noi astazi nu stim macar unde este cerul.

Citat :

inca un exemplu dat de tine este cand Hristos zice ca el detine cheile iadului. dc ar rezulta din asta ca Hristos este diavolul? ce este iadul? este el acel loc, unde oamenii sunt chinuiti zi si noapte pentru pacatele lor? nuuu.
Iadul in religia crestina este imparatia Diavolului ... si acest lucru este o inventie crestineasca si nu are nici legatura cu Sheolul mozaicilor ...deci nu are rost sa le comparam ptr ca fiecare face parte dintr-un alt film, cu alt rost si cu alte personaje !
Citat :

Deci cand zicem ca Hristos este detinatorul cheilor iadului zicem ca este detinatorul cheilor SHEOLULUI, adica a mormantului= mortii. nimic diabolic in asta.
Cum am zis mai sus, Christos este un personaj dintr-un alt film, film ce nu are legatura cu religia mozaica ci cu o noua fabulatie mincinoasa ...adica cu crestinismul. .. si nu cred ca vrei tu sa schimbi ceea ce toti crestini cred ...si anume ca daca pacatuiesti locul pacatosilor este in Iad, adica "pe mana" diavolului!

Citat :

Evrei 9:12 ''El a intrat o dată pentru totdeauna în Sfânta Sfintelor, nu cu sânge de țapi și de viței, ci cu însuși sângele Său, și a dobândit o veșnică răscumpărare''

Vad ca nu realizezi ca aici e vorba despre o PARERE a unui neavenit, ba pe deasupra a unui sarlatan ca Pavel ...adica ceva asa ca in politica ...sensul citatului meu ea de a scoate in evidenta faptul ca exista "detergent" ptr spalarea pacatelor oamenilor si ca nu era nevoie de sacrificiul lui Isus, si este evident ca sarlatanul Pavel isi apara excrocheria ... dupa cum acest verset biblic ne-o dovedeste cum isi dau ei sema de importanta minciunii
“Si daca n'a inviat Hristos, atunci propovaduirea noastra este zadarnica, si zadarnica este si credinta voastra.”1 Corinteeni 15:14

Citat :

deci dupa cum vezi, inainte pentru iertarea pacatelor se sacrificau animale, acum nu mai este nevoie, deoarece jertfa lui Iisus este suficienta.
Aiureli!
Acum se sacrifica mai multe animale ca oricand ...deci moartea lui Isus fie si ptr acest lucru a fost toatal inutila ... ptr ca nu era absolut nicio problema ca la marele abator de linga Buenos Aires macelarii care sacrifica si azi zilnic zeci de mii de vite sa o faca in numee spalarii pacatelor omenirii ...ca asa a lasat Dumnezeul Yahwe!
Citat :

acceptandu-l ca mantuitor si bineinteles, urmandu-i invataturile, respectand legea, vei fi mantuit.
Odata ca Isus nu avea cum sa fie Mesia ptr crestini ptr ca el a murit in religia lui si a parintilor sai in care este clar descrisa (in Tora) care sunt conditiile ptr a fi Mesiah, in plus de asta crestinii se mictioneaza pe invataturile lui Isus si pe legile lui Yahwe, ptr ca urmeaza invataturile unui sarlatan ca Pavel.
Si asta vedem clar atunci cand Isus ne invata ca singurul templu al lui Dumnezeu este cel in care locuieste Dumnezeu ...adica corpul omului!
2) Isus va invata sa nu acaparati bunuri materiale ptr ca ele nu au nicio valoare in viata de apoi ...
si 3) Isus va invata sa nu frecventati bisericile ci sa va inchideti in camaruta voastra intima si sa va rugati Dumnezeului din voi insiva (vezi Matei 5,6)

Citat :

observ ca tu iei totul literar, dar si NT la fel ca si VT este plin de simboluri.
NERELEVANT din moment ce simbolurile apartin unor oameni ale caror intentii este de a prosti lumea si a trai bine in spatele prostimii!

Citat :

si totusi cine este diavolul/Satan etc?
In realitate:
Diavolul adevarat este OMUL fara constiinta, adica cel ramas la stadiul de animal care nu constientizeaza diferenta intre bne si rau motiv ptr care actioneaza condus de egoismul si interesele sale si nu de CONSTIINTA

Pe plan mitologic:
Diavolul este o inventie a religiei crestine facuta cu scopul de a-l putea santaja pe om cu amenintarea pedepsei si dincolo de mormant ...astfel ca religia crestina sa aibe putere mai mare (bineinteles diabolica) si astfel sleahta celor care batjocoresc invataturile lui Isus (culmea nerusinarii diabolice ... chiar in numele lui Isus) sa poata trai bine in carca "goimilor" bine prostiti!

Citat :

pe Satan il gasim si in cartea lui Iov 6.
.............

dupa cum vedem, in VT Satan inca mai avea acces in ''ceruri''

Satan este un personaj preluat din religia lui Zoroastru in care acest personaj fictiv detinea rolul de "procuror al divinitatii care ii acuza pe oameni ptr pacatele savarsite.

Citat :

''Luca 10
18 Isus le-a zis: "Am văzut pe Satana căzând ca un fulger din cer.'' dupa cum vezi Iisus il vede pe Satana cum cade din cer, asta dupa ce si-a trimis ucenicii sa propovaduiasa imparatia cerurilor.
Ce zice Luca este un fis .... dar si acela diabolic ptr ca e bazat pe o MINCIUNA
Nu exista nicio dovada precum ca Isus i-a lasat lui Luca dreptul testamentar de a ne transmite invataturile sale ...deci nici "sa lege in cer si e pamant in locul sau" ... asa cum i-a lasat lui Petru ...cel a carui Evanghelie trebuia sa dispara ptr ca transmitea adevaratele invataturi ale rabinului Isus ...invataturi diametral opuse de minciunile lui Pavel prezentate de el si de ucenicii lui ca fiind "invataturie unui Isus" pe care nu l-a vazut sau auzit NICIODATA !

Citat :

Si acum sa te intreb pe tine: oare diavolul/Satana ne-ar putea spune sa ne iubim aproapele si dusmanii ca pe noi insine, sa ne iertam dusmanii de pana la 70 de ori? eu cred ca nu
Asa este cand te bazezi pe credinta!
Adica atunci cand nu intelegi si nu accepti ca Diavolul este capabil de cele mai parsive sfaturi si invataturi ... doar cu un singur scop ....sa ramai in intuneric si evident sa te vinzi cu suflet cu tot ... ca astfel sufletul vostru sa devina "surcelele" care ii tin viu focul (enegetic negativ) al Iadului !
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Joi Mai 26, 2011 8:29 am

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:

Scuze
Mii de scuze!
Din greseala textul tau a fost editat !
Te rugam sa il postezi inca o data ...bineinteles daca il ai salvat!

Mare parte din acesta ii gasesti sub forma de citat in raspunsul meu
nu este nicio problema, se mai intampla. din pacate nu il am salvat, dar daca este nevoie o sa-l scriu iar. Very Happy
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Joi Mai 26, 2011 8:33 am

revin mai tarziu cu raspuns
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Joi Mai 26, 2011 11:48 am

Soimos a scris:

Faci aceasi confunzie pe care o fac toti crestinii!
Il confunzi pe "Dumnezeul" religiei mozaice cu "dumnezeul" cel curvar si cu copii din flori al crestinilor, desi nu ai nicio dovada ca Yahwe si-a tradat propria sa religie, ca sa treaca in tabara celor care ii incalca legile si il blasfemiaza.
Nu fac nicio confuzie! Toti acesti dumne-zei, cu copii sau fara, curvari sau tribali, criminali sau doar zvarlitori cu fulgere, sunt facuti din acelasi aluat, IMAGINATIA unor oameni din antichitate. Nu conteaza ca erau evrei, greci, mayasi sau de alt neam!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   Joi Mai 26, 2011 2:14 pm

Din acest punct de vedere in mod sigur ai dreptate.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Protocoalele de la Toronto   

Sus In jos

Protocoalele de la Toronto
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: "Francmasoneria si alte Conspiratii"-
Mergi direct la: