Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

De ce anti-religie si anti-biserica?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
Dumadu
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Mar Sept 06, 2011 2:38 pm

Ti-ai si gasit omul potrivit: Lorin Furtuna Laughing cat despre faptul ca bisericile reprezinta cauza tuturor nenorocirilor din Romania, tind sa cred Soimose, ca nu ai minte deloc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Mar Sept 06, 2011 3:16 pm

Dumadu a scris:
Ti-ai si gasit omul potrivit: Lorin Furtuna Laughing cat despre faptul ca bisericile reprezinta cauza tuturor nenorocirilor din Romania, tind sa cred Soimose, ca nu ai minte deloc

Daca imi pui mie chestia asta in carca ...inseamna ca nu ai urmarit filmuletul pina la capat ... si asta inseamna ca ma jignesti pe degeaba si ...risti sa fi iar suspendat!
Asa ca ia-o ca pe un avertisment!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Mar Sept 06, 2011 7:53 pm

Nu tin minte sa fi fost suspendat pana acum
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Mier Sept 07, 2011 9:12 am

Pentru ca atitutidnea noastra anti-religie cu preoti, cu sacramente, moaste, si ceremonii religioase in biserici constructii de piatra ....este impartasita si de ..... Isus din Nazareth.

El spune: Imparatia lui Dumnezeu este in VOI!!!!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Mier Sept 07, 2011 2:48 pm

Ce intelegi tu prin imparatia lui Dumnezeu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Mier Sept 07, 2011 2:54 pm

Dumadu a scris:
Ce intelegi tu prin imparatia lui Dumnezeu?
Ce intelegi tu prin Imparatie?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Mier Sept 07, 2011 3:20 pm

Imparatie ca imparatie, dar aici este vorba despre imparatia lui Dumnezeu in interiorul nostru.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Mier Sept 07, 2011 5:05 pm

Dumadu a scris:
Imparatie ca imparatie, dar aici este vorba despre imparatia lui Dumnezeu in interiorul nostru.

Adica despre delirul pe care-l produce basmul biblic si ideea unei divinitati, in mintea credinciosilor. Delirul este singura ”imparatie” creata de religii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Mier Oct 26, 2011 4:20 pm

De ce anti-biserica si anti religie?

Unul din motive, l-am vazut chiar ieri in realitate, si anume cand Regele Mihai ...adica nimeni altcineva decat un UNS al lui Dumnezeu ... UNS tot asa cum si Christos era si el doar un alt UNS !!! (ptr ca insusi cuvantul Christos inseamna tocmai "UNS", si chiar Isus era si el tot rege ...vezi INRI)... Unsul Domnului Regele Mihai si-a aniversat al 90 -lea an al existentei sale ...dintre care ca 84 de ani ca UNS al lui Dumnezeu !!!...si culmea uns tot de biserica ortodoxa prin Patriarhul Miron Cristea.

Iata ca astazi ... in acest context, tocmai capul BOR-iturii ortodoxe ...si anume preafericitul Ciubota ...zis si Daniel(desi nu inteleg de ce o ciubota securista trebuie sa fie numit preafericit ...sau poate ca fericirea i se trage ca locuieste comfortabil in palate in carca prostilor) ... tocmai acest "capo di tuti capi" al bisericii, un adevarat stat in stat (ptr ca ei nu platesc impozite) ...si am constat cu surprindere ca tocmai intai-statatorul BOR-ului ... a refuzat sa ia contact cu acest UNS =Christos... al lui Dumnezeu ...dar si al BOR-ului care l-a uns!

Poi oare de ce sa refuze un patriarh ... sa iei contact cu un Christos?

Oare nu cumva ciubota BOR-ului si-a vandut sufletul ptr doi arginti "duhului besinii securiste"...un alt fel de "Duh Sfant" care este traitor doar in dictaturi ...adica acolo unde intalnim adevaratul Iad pe Pamant ????? ...
Sus In jos
DRcookie
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Mangalia
Puncte : 1
Data de inscriere : 05/12/2014

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Dum Dec 07, 2014 2:40 am

Daca dumnezeu chiar exista inseamna ca a dat fail de 2 ori.
Odata cu ingerii. (caderea ingerilor)
Si inca odata cu omenirea. (Adam si eva si pacatul pulii) Dupa biblia lu peste.

Si daca acel dumnezeu sar mai apuca sa creeze ceva, probabilitatea sa mai dea un fail ar fi destul de ridicata acuma.

Dar daca ne gandim la cat sufera unii oameni de pe pamant, si indiferenta lu dumnezeu + failurile = un dumnezeu ratat.

Dar stai!! Ca la trimis pe Hristos sa prosteasca lumea cu vise si minuni care defapt in ziua de azi nu au nici o relevanta. (se zice ca la trimis sa se impace cu omenirea, pentru failu de mai sus)

Din asta inteleg ca avem un dumnezeu nepasator, care promite fericire care nu o poti vedea, si face minunile doar cand i se scoala, sau doar sa se dea mare.
+ pentru asta trebe sa i te inchini lui si sal slavesti pentru painea care o bagi in gura dupa sudoarea munci.

Nice god.
Oare chiar e atotputernic? sau face lucrurile pe jumatate din cauza ca nu e chiar atotputernic, si apoi da vina pe alcineva Smile)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Dum Dec 07, 2014 3:44 pm

DRcookie a scris:
Daca dumnezeu chiar exista inseamna ca a dat fail de 2 ori.

Odata cu ingerii. (caderea ingerilor)
Si inca odata cu omenirea. (Adam si eva si pacatul pulii) Dupa biblia lu peste.

Si daca acel dumnezeu sar mai apuca sa creeze ceva, probabilitatea sa mai dea un fail ar fi destul de ridicata acuma.

Dar daca ne gandim la cat sufera unii oameni de pe pamant, si indiferenta lu dumnezeu + failurile = un dumnezeu ratat.

Dar stai!! Ca la trimis pe Hristos sa prosteasca lumea cu vise si minuni care defapt in ziua de azi nu au nici o relevanta. (se zice ca la trimis sa se impace cu omenirea, pentru failu de mai sus)

Din asta inteleg ca avem un dumnezeu nepasator, care promite fericire care nu o poti vedea, si face minunile doar cand i se scoala, sau doar sa se dea mare.
+ pentru asta trebe sa i te inchini lui si sal slavesti pentru painea care o bagi in gura dupa sudoarea munci.

Nice god.
Oare chiar e atotputernic? sau face lucrurile pe jumatate din cauza ca nu e chiar atotputernic, si apoi da vina pe alcineva Smile)

Cu-i i te adresezi pentru ca aici pe forum nu crede nimeni in Dumnezeu pentru ca este un forum ateist.

vad ca ai o conceptie cel putin opriginala privind religia crestina.

Dar aici fiind un forum liber , ai voie sa scrii tot ce vrei ...doar ca acolo unde vei folosi cuvinte murdare acestea se vor inlocui cu "beep"-uri
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Lun Oct 24, 2016 12:42 pm

Mi s-a parut in spiritul forumului!
Se poate seta si traducere in romana.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: De ce anti-religie si anti-biserica?   Astazi la 6:06 am

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: De ce antireligie-
Mergi direct la: