Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Ce este Islamul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
adevarul
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 474
Data de inscriere : 02/06/2011

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Vin Iul 29, 2011 12:34 pm

soimos
Citat :
Nu te supara dar nu vad in acest verset nimic

nici nu ai sa vezi curand!
Al-Baqarah
13:" Iar daca li se spune lor:"Credeti, asa cum au crezut oamenii!", ei zic:" Sa credem precum au crezut cei fara de minte?" De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!
18:" Surzi, muti, orbi sunt ei si nu se intorc!"

"Ei încearcã sã-l însele pe Allah precum si pe cei care au crezut, dar
nu se însalã decât pe ei însisi, fãrã a-si da seama."(2:9)

Dacã li se spune lor: "Nu faceti stricãciune pe pãmânt!", ei zic:
"Noi, doarã, suntem fãcãtori de bine".
Însã ei sunt cei fãcãtori de stricãciune, dar nu-si dau seama.(2:12)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Vin Iul 29, 2011 12:41 pm

adevarul a scris:

[b]13:" Iar daca li se spune lor:"Credeti, asa cum au crezut oamenii!", ei zic:" Sa credem precum au crezut cei fara de minte?" De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!
Nu stiu de ce ...dar imi place teribil versetul asta!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Vin Iul 29, 2011 12:59 pm

Citat :
adevarul a scris:
13:" Iar daca li se spune lor:"Credeti, asa cum au crezut oamenii!", ei zic:" Sa credem precum au crezut cei fara de minte?" De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!

soimos
Nu stiu de ce ...dar imi place teribil versetul asta!

este chiar impresionant!
tie iti place pentru ca-ti certifica crezul personal.
nu spun ateii : "sa credem precum au crezut cei fara de minte?"

noua ne place si mai tare ....
deoarece concluzia certifica crezul nostru:
[b]De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!

nu degeaba exista un proverb, "cine rade la urma, rade mai bine!"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Vin Iul 29, 2011 1:07 pm

adevarul a scris:

este chiar impresionant!
tie iti place pentru ca-ti certifica crezul personal.
nu spun ateii : "sa credem precum au crezut cei fara de minte?"
NU!
Noi credem doar ce este adeverit de stiinta ...adica de cei care AU MINTE!
Citat :

noua ne place si mai tare ....
deoarece concluzia certifica crezul nostru:
De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!

Poi nu stiu la cine se refera acest verset?
O fi la aceia care cred totul a proasta doar ptr ca scrie asta in cartile unor sarlatani ...sau sa crezi in lucruri reale ...de ex eu cred in ceea ce imi spune navigatorul GPS ... O

O fi asta prostie?

Nu stiu ...dar ma intreb de ce Dumnezeu nu procedeaza la fel cum procedeaza "sfanta" care ma ghideaza la navigator?
O fi Dumnezeu mai prost ? ...sau o fi Omul mai Dumnezeu decat "dumnezeul" religiilor?
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Vin Iul 29, 2011 9:28 pm

soimos, tu crezi in mama natura.
ti-a lasat cumva, mama natura, vreun ghid de construire a avionului, sau al gps ului, sau ti a lasat vreun alt simplu ghid pentru orientarea in viata, pt marturisirea scopului pentru care ne-a creat?

noua ne-a lasat dzeu mereu un ghid, ne a trimis sute de profeti, pentru fiecare comunitate, a trimis cuvantul sau in cartile sfinte, ne a spus rolul vietii pe pamant.
ce altceva am putea cere, cand avem dovezi in realitate, semne, pe care el ni le a lasat si despre care ne a marturisit in cartile sfinte?
cum am putea sa nu credem, cand a lasat o carte, un miracol, un ghid intact pe care nimeni si nimic nu a reusit sa l modifice??

sura at tawbah
70. Oare nu a ajuns la ei vestea despre aceia de dinaintea lor:
despre neamul lui Noe, despre 'Ad ºi Thamud, despre neamul lui
Avraam, despre locuitorii din Madyan si despre cetãþile cele
rãsturnate? Trimisii lor le-au adus semne limpezi. Allah nu a voit
sã le facã nedreptate, ci ei însisi si-au fãcut nedreptate.

sura yunus
36. Cei mai mulþi dintre ei nu urmeazã decât bãnuieli.(58) Dar
bãnuielile nu ajutã cu nimic faþã de Adevãr. Iar Allah este bine ºtiutor
a ceea ce faceþi voi!
47. Fiecare comunitate are un trimis(70), iar când vine trimisul lor, se
face judecatã între ei cu dreptate, iar ei nu vor fi nedreptãþiþi.
94. Iar dacã tu ai îndoialã asupra celor pe care ti le-am trimis,
atunci întreabã-i pe cei care au citit Cartea revelatã ( tora si biblia) mai înainte de
tine. ti-a venit Adevãrul de la Domnul tãu! Asadar, nu fi printre cei
care au îndoieli!
95. si sã nu fii printre aceia care tin de mincinoase semnele lui Allah,
cãci vei fi printre cei pierduti!

42. Unii dintre ei ascultã la tine, dar poþi tu sã-i faci sã audã pe
surzi, când ei nu pricep?
43. Unii dintre ei privesc la tine, dar poþi tu sã-i cãlãuzeºti pe orbi,
când ei nu vãd?
44. Allah nu-i nedreptãþeºte pe oameni întru nimic, ci oamenii însisi
sunt nedrepþi faþã de ei.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Vin Iul 29, 2011 9:38 pm

adevarul a scris:
soimos, tu crezi in mama natura.
ti-a lasat cumva, mama natura, vreun ghid de construire a avionului, sau al gps ului, sau ti a lasat vreun alt simplu ghid pentru orientarea in viata, pt marturisirea scopului pentru care ne-a creat?
Nu ...dar noua ne-a dat ceva ce voua Allah v-a luat!
Adica mintea!
Citat :

noua ne-a lasat dzeu mereu un ghid, ne a trimis sute de profeti, pentru fiecare comunitate,
Ce va trimis? ... profeti?
Mai bine va trimitea altceva mai folositor!

Citat :

a trimis cuvantul sau in cartile sfinte, ne a spus rolul vietii pe pamant.
Poi cuvantul ... vi l-a trimis ... dar se pare ca nu aveti minte ca sa-l intelegeti!
Citat :

ce altceva am putea cere, cand avem dovezi in realitate, semne, pe care el ni le a lasat si despre care ne a marturisit in cartile sfinte?
Poi sa cereti "instructiunile de folosire si interpretare" ca pe alea le-a uitat!
Citat :

cum am putea sa nu credem, cand a lasat o carte, un miracol, un ghid intact pe care nimeni si nimic nu a reusit sa l modifice??
Poi problema este ca nu stiti ce sa credeti ...ptr ca nu ati inteles mesajul Coranului !
In Coran sunteti indrumati spre invatatura ptr ca Allah STIA ca numai prin invatatura aflati adevarul si numai prin invatatura puteti cunoaste acele Legi pe care le-a folosit si el la Creatie ...adica Legile Naturii !
Dar voi nu intelegeti sa puneti corect nici macar un Puzzle cu 10 piese si ati ramas cu mentalul in Evul Mediu ... si total rupti de realitatea inconjuratoare a timpurilor in care v-ati nascut!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Iul 30, 2011 8:18 am

soimos
Citat :
Dar voi nu intelegeti sa puneti corect nici macar un Puzzle cu 10 piese si ati ramas cu mentalul in Evul Mediu ... si total rupti de realitatea inconjuratoare a timpurilor in care v-ati nascut!

pardon, total rupti de realitate sunteti dvoastra, care aveti impresia ca tot ce arunca elitele se culege.
noi avem un ghid care ne indruma spre ce este bine si rau, nu avem nevoie de fabricatiile malefice ale elitelor.
stiinta este buna si tehnologia, progresul, insa nu atunci cand adevaratele descoperiri importante si benefice omenirii sunt ascunse, iar altele nefaste si utilizate in scopul distrugerii omenirii sunt promovate.

soimos
Citat :
In Coran sunteti indrumati spre invatatura ptr ca Allah STIA ca numai prin invatatura aflati adevarul si numai prin invatatura puteti cunoaste acele Legi pe care le-a folosit si el la Creatie ...adica Legile Naturii !

aici mare dreptate aveti, dar ce ne facem cu cei care sunt orbi si surzi, si nu observa cum acest ghid ii indruma spre binele lor in viata, spre invatatura si adevar, spre cunoasterea legilor universului, pe care el le-a folosit la creatie, legilor naturii, care odata intelese te ajuta sa intelegi si maretia creatorului.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Iul 30, 2011 11:25 am

adevarul a scris:

pardon, total rupti de realitate sunteti dvoastra, care aveti impresia ca tot ce arunca elitele se culege.
Elitele nu arunca nimic ...ci ele conduc ...ceea ce este ceva normal ...ca doar nu ne-or conduce ciurucurile ...asa cum este in Romania!
Citat :

noi avem un ghid care ne indruma spre ce este bine si rau, nu avem nevoie de fabricatiile malefice ale elitelor.
Voi nu intelegeti nici macar ghidul vostru ...in schimb considerati ca bun si bine "valori" precum pedofilia, si lipsa de libertati, drepturi si egalitati,

Citat :

stiinta este buna si tehnologia, progresul, insa nu atunci cand adevaratele descoperiri importante si benefice omenirii sunt ascunse, iar altele nefaste si utilizate in scopul distrugerii omenirii sunt promovate.
Afirmatie ilogica ... nimeni nu are interesul sa ascunda descoperiri benefice omenirii asa cum nu s-a ascuns nici descoperirea penicilinei, a insulinei, a vaccinurilor impotriva poliomelitei sau a ciumei !
In schimb copii musulmani mor de foame si din cauza malariei in timp ce hotii care va conduc sunt nepasatori ...in timp ce elitele noastre au trimis chiar ieri medicamente impotriva malariei si alimente acelor copii nenorociti si parasiti de "dumnezeul" pe care-l lingeti in fund in fiecare zi pe degeaba!

Citat :

aici mare dreptate aveti, dar ce ne facem cu cei care sunt orbi si surzi, si nu observa cum acest ghid ii indruma spre binele lor in viata, spre invatatura si adevar, spre cunoasterea legilor universului, pe care el le-a folosit la creatie, legilor naturii, care odata intelese te ajuta sa intelegi si maretia creatorului.
Sa ucizi "necredinciosii" in numele lui Allah sau sa legalizezi pedofilia nu este un ghid in directia cea buna ...si nici legi care fac discriminare intre barbati si femei, nu sunt in directia buna amintita de tine ...tot asa cum nici lipsa democratiei si a libertati de exprimare a unei societati inchise nu sunt lucruri pozitive ...decat in mintea celor care traind in evul mediu intarziat ...nu inteleg realitatea contemporana!

In plus de asta ...vad ca tot asa de oarba esti si tu ...din moment ce nu intelegi ca stiinta inlocuieste credinta ...si atunci cand Coranul vostru va indruma spre drumul luminos al stiintei si cunoasterii ...el va indica o cale care va indeparteaza de credinta a proasta ...pentru ca acele credinte sunt inlocuite cu dovezi stiintifice!
Dar cui sa-i explici asta ...unuia care nu intelege sa puna una langa alta doua piese de puzzle? ...adica nu intelege ca Stiinta inlocuieste Credinta (dar stie bine ca atunci cand fulgera si tuna nu e vorba de cearta in ceruri dintre ingeri si draci (asa cum spune credinta) ...ci e vorba de niste fenomene electromagnetice clar dovedite si puse in practica de catre stiinta ... iata o dovada a faptului ca stiinta inlocuieste credinta) si nu intelege ca indicatia spre stiinta din Coran ...duce exact in directia slabirii credintei in favoarea Stiintei!!!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Dum Iul 31, 2011 11:55 am

soimos
Citat :
Stiinta inlocuieste Credinta

stiinta este benefica, insa are alt rol, nu precum cel gresit interpretat, de inlocuire a credintei.
stiinta poate intari credinta, deoarece dovedeste multe din revelarile coranului, precum crearea si extinderea universului, faptul ca apele a doua mari se intalnesc dar nu se amesteca, faptul ca muntii sustin scoarta terestra, ca omul poate fi diferentiat dupa amprenta, ca trupul faraonului a fost lasat ca o dovada a celor petrecute in trecut, exact cum scrie in coran si multe multe alte lucruri pe care le am scris pe topicul minunile stiintifice din coran.
de altfel tot o credinta este si teoria conforma careia universul este creat de mama natura.
insa, asa cum ti-am mai spus, mama natura nu ti-a lasat nici ghid de construire a avionului si nici ghid de convietuire pe pamant, nici nu ti-a revelat scopul pentru care a creat omul, pe cand dzeu a facut toate acestea prin sute de profeti trimisi pentru fiecare comunitate si 3 carti sfinte trimise prin mesagerii moise, isus si mohamed.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Dum Iul 31, 2011 9:37 pm

adevarul a scris:
pe cand dzeu a facut toate acestea prin sute de profeti trimisi pentru fiecare comunitate si 3 carti sfinte trimise prin mesagerii moise, isus si mohamed.

Si dzeu asta a ramas tot la nivelul antichitatii, daca ar fi tinut pasul cu progresul tehnic, acum folosea NET-ul... smoke

Vezi ce inseamna basmul religios, ramane la nivelul la care a fost creat... nu se poate dezvolta odata cu societatea!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Lun Aug 01, 2011 7:38 am

adevarul a scris:
soimos
Citat :

stiinta este benefica, insa are alt rol, nu precum cel gresit interpretat, de inlocuire a credintei.
Evident ca stiinta are alt rol decat credinta ...ba chiar un rol diametral opus!
In timp ce stiinta lumineaza toti oamenii ...credinta a proasta le intuneca mintile si ii fanatizeaza!
Nu am vazut pe nimeni sa ucida in numele formulei chimice a atomului de apa ...dar am vazut milioane de cazuri de fanatici ucigand oameni nevinovati in numele divinitatii inchipuite de mintea lor naroada si bolnava!
Citat :

stiinta poate intari credinta
Ba din contra ... evolutia dovedita ca fiind realitate ...combate total teoria creatiei ... iar Big Bangul ne arata cum a luat nastere Universul ...adica Stiinta l-a facut Sah-Mat pe Dumnezeu si a dovedit ca religiile nu sunt decat niste facaturi mincinoase! ... si asta este ESENTIALUL! ...restul nu sunt decat snoave
Citat :

deoarece dovedeste multe din revelarile coranului, precum crearea si extinderea universului,

Daca ar fi sa credem PROSTIA asta ...atunci aceasta "revelatie" coroborata cu dovezile stiintei ... nu fac altceva decat sa indice o noua directie pe care trebuie sa se indrepte credinciosii ...adica abandonarea credintei ... si inlocuirea acesteia cu stiinta !

Citat :

faptul ca apele a doua mari se intalnesc dar nu se amesteca,

Cum sa nu se amestece?
Ba chiar se amesteca si se resping reciproc ...Stiinta dovedeste clar ca viata a aparut prin EVOLUTIE ...iar credinta ... povesteste asemenea prostii ...ca pina si copii de 5 ani se rad auzindu-le!

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Lun Aug 01, 2011 7:38 am

adevarul a scris:
soimos
Citat :

Evident ca stiinta are alt rol decat credinta ...ba chiar un rol diametral opus!
In timp ce stiinta lumineaza toti oamenii ...credinta a proasta le intuneca mintile si ii fanatizeaza!
Nu am vazut pe nimeni sa ucida in numele formulei chimice a atomului de apa ...dar am vazut milioane de cazuri de fanatici ucigand oameni nevinovati in numele divinitatii inchipuite de mintea lor naroada si bolnava!
Citat :

stiinta poate intari credinta
Ba din contra ... evolutia dovedita ca fiind realitate ...combate total teoria creatiei ... iar Big Bangul ne arata cum a luat nastere Universul ...adica Stiinta l-a facut Sah-Mat pe Dumnezeu si a dovedit ca religiile nu sunt decat niste facaturi mincinoase! ... si asta este ESENTIALUL! ...restul nu sunt decat snoave
Citat :

deoarece dovedeste multe din revelarile coranului, precum crearea si extinderea universului,

Daca ar fi sa credem PROSTIA asta ...atunci aceasta "revelatie" coroborata cu dovezile stiintei ... nu fac altceva decat sa indice o noua directie pe care trebuie sa se indrepte credinciosii ...adica abandonarea credintei ... si inlocuirea acesteia cu stiinta !

Citat :

faptul ca apele a doua mari se intalnesc dar nu se amesteca,

Care sunt acele doua mari si cum sa nu se amestece?
Unde ai auzit tu prostia ca apa dulce nu se amesteca cu cea sarata?

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

Localizare : greu de gasit
Puncte : 483

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Lun Aug 01, 2011 12:51 pm

soimos
Citat :
Cum sa nu se amestece?

Previziuni miraculoase ale Coranului in domeniul oceanografiei:

Coranul mentioneaza una din legile referitoare la apa in doua sure. Allah a grait:
"El este Cel care a lasat sa curga liber cele doua mari - aceasta placuta si dulce si aceasta sarata si amara - si a facut intre ele un perete si un baraj de netrecut" (25, Surat Al-Furqan: 53).
Si a mai grait Allah:
"El a slobozit cele doua mari ca sa se intalneasca, / Dar intre ele este o stavila pe care ele nu o pot trece" (55, Surat Ar-Rahman: 19-20).

Coranul vorbeste despre doua fenomene naturale: primul constand in neamestecarea fluviului cu apa marii, atunci cand cele doua se intalnesc, parand ca o stavila le separa, astfel incat apa dulce ramane intr-o parte, iar apa sarata in cealalta parte.
Aceasta este situatia fluviilor in apropierea litoralului: in timpul fluxului apa marii inainteaza pe cursul fluviului, dar cele doua feluri de apa nu se amesteca: apa dulce ramane sub apa sarata si amara.
Dar legea acestui fenomen natural nu a fost descoperita decat recent; aceasta este legea [surface tension], care explica faptul ca cele doua feluri de apa nu se amesteca intre ele din cauza proprietatilor diferite ale fiecareia. In ciuda fluxului si a refluxului, cele doua feluri de apa nu se amesteca.

Iar despre al doilea fenomen Allah Preainaltul a grait: "El a slobozit cele doua mari ca sa se intalneasca". Ar fi fost de asteptat ca, atunci cand se intalnesc doua mari, cele doua ape ale lor sa se amestece, dar Coranul ne previne sa nu ne gandim ca se va intampla asa ceva, caci "intre ele este o stavila pe care ele nu o pot trece".

Cand aceste doua versete coranice i-au fost infatisate capitanului Jacques Cousteau - unul din cei mai vestiti oceanografi francezi - acesta a zis: "Daca acest lucru este pomenit in Coran, marturisesc ca Muhammad este un trimis al lui Allah".

http://religii.sapte.ro/previziunistiintifice.html
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Lun Aug 01, 2011 1:52 pm

adevarul a scris:

Cand aceste doua versete coranice i-au fost infatisate capitanului Jacques Cousteau - unul din cei mai vestiti oceanografi francezi - acesta a zis: "Daca acest lucru este pomenit in Coran, marturisesc ca Muhammad este un trimis al lui Allah".

http://religii.sapte.ro/previziunistiintifice.html
Poi asta spun si eu!

Dar nu pot spune ca Allah este Dumnezeu ...ptr ca Dumnezeu nu trimite profeti ...ci este ocupat cu Creatia!

Profeti trimite doar Diavoilul care vrea sa fie crezut ca Dumnezeu ...ptr ca el nu are de muncit la "creatie" ci doar la furat mintile si sufletele oamenilor!

Daca Dumnezeu ar fi dorit ... ar fi iesit la un post de TV ca sa-L vedem si noi si sa ne confirme personal mesajul Sau ...dar si sa-si dovedeasca identitatea sa divina.
Daca facea asta pina acum ... evident ca il credeam ... dar vedem ca nu iasa la TV ca sa nu i se vada cele 7 capete hidoase si cele 2 cozi de varcolac ...ca fiind vazut astfel ...si-ar pierde instantaneu toti adulatorii care nu stiu pe cine lingusesc!
Deci asteptam sa-l vedem la TV ca pe Barack Obama ... pina atunci ... totul nu este decat o povestire SF pentru oamenii primitivi!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Aug 01, 2011 4:42 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Lun Aug 01, 2011 4:06 pm

adevarul a scris:
ti-a lasat cumva, mama natura, vreun ghid de construire a avionului,
hohot

Nu, Mama Natura nu ne-a lasat vreun ghid de constructie pentru nimic hohot Mama Natura, poate Unica in coltul nostru de galaxie, s-a dezvoltat intr-asa fel incat sa fie propice vietii, sa avem aer, apa si tot ceea ce ne este necesar pentru a putea trai! Oamenii in schimb, stand si cautand allahi si dumnezei inchipuiti prin ceruri, au ajuns sa uite sa aiba grija de Natura...

Apropo, daca allahul vostru v-a lasat planuri pentru avioane crazy atunci, voi, de ce n-ati construit avioane dupa planurile sale clovn si le cumparati de la altii?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Mier Aug 03, 2011 2:23 pm

adevarul a scris:

Coranul vorbeste despre [u]doua fenomene naturale: primul constand in neamestecarea fluviului cu apa marii, atunci cand cele doua se intalnesc, parand ca o stavila le separa, astfel incat apa dulce ramane intr-o parte, iar apa sarata in cealalta parte.
Bag sama ca Allah asta, este cam redus la bibilica, si ca vorbeste gura fara el!

Acel fenomen la care te referi este unul partial datorat faptului ca tine de curentul datorat debitului acelui fluviu ...dar pe masura ce acel curent slabeste iar debitul este tot mai imprastiat ... evident ca cele doua ape se amesteca ...deci poti sa-i spui lui Allah ca este cam prost ... informat !

Vezi ca ai uitat sa ne dovedesti cum a venit din cer ca sa ne daruiasca Koranul acel Arhanghel Gabriel, cu cele 140 de perechi de aripi, atunci cand stiim bine ca dincolo de stratosfera incepe vidul ...si astfel aripile nu-i pot mai fi de mare folos !
Sau poate vrei sa-mi explici unde este cerul din moment ce pentru a veni din el spre pamant Gavrila a avut nevoie de 140 de aripi si nu de parasuta?
... si te mai rugam sa ne prezinti si garantiile pe care acest apostol le aduce ca sa ne dovedeasca ca acel cuvant este cu adevarat "cuvantul lui Dumnezeu ...si nu cuvantul lui Dracu care vrea sa fie CREZUT ca Dumnezeu ?
(am subliniat cuvantul CREZUT ca este vorba de credinta ...adica exact cu activitatea cu care se ocupa credinciosii)

Are ceva dovezi in acest sens ? ...sau trebuie sa-l credem pe cuvant ... ca de aia suntem credinciosi?
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Mier Aug 03, 2011 6:04 pm

soimos
Citat :
Profeti trimite doar Diavoilul care vrea sa fie crezut ca Dumnezeu ...ptr ca el nu are de muncit la "creatie" ci doar la furat mintile si sufletele oamenilor!

eu inteleg ca tu vrei cu tot dinadinsul sa ne convingi ca dzeu este acelasi lucru cu dracul, si ca societatile secrete stiu acest lucru, si de aceea se inchina lui satan, insa teoria ta nu tine! intra la apa, cu prima analiza logica!
daca diavolul asta exista, nu uita ca exista si dzeu!

soimos
Citat :
Daca Dumnezeu ar fi dorit ... ar fi iesit la un post de TV ca sa-L vedem si noi si sa ne confirme personal mesajul Sau ...dar si sa-si dovedeasca identitatea sa divina.

exact, daca ar fi dorit acest lucru, l ar fi facut!
insa dzeu nu a dorit acest lucru!
motivul pentru care dzeu nu apare la radio, televizor sau alta sursa media se datoreaza tocmai faptului ca oamenii pentru a merita viata eterna, au nevoie de credinta! oamenii trebuie sa si dovedeasca omenia, respectul si piosenia in fata creatorului acestei lumi, trebuie sa realizeze ca maretia acestei lumi nu se poate ivi la intamplare; nu sa se considere in nestiinta lor proprii lor dzei;

apopii
Citat :
Apropo, daca allahul vostru v-a lasat planuri pentru avioane

allah nu a lasat nici un plan pentru avioane, cum de altfel nu a lasat din mama natura!
allah a lasat omul cu minte, trup si suflet si natura inconjuratoare, materia incat omul poate confectiona ce doreste;

soimos
Citat :
Acel fenomen la care te referi este unul partial datorat faptului ca tine de curentul datorat debitului acelui fluviu ...dar pe masura ce acel curent slabeste iar debitul este tot mai imprastiat ... evident ca cele doua ape se amesteca ...deci poti sa-i spui lui Allah ca este cam prost ... informat !

asta sa le spui dumneata, domnule soimos, specialistilor care au descoperit acest fenomen! sunteti cumva si oceanograf?
eu v am mai spus ca sfidati stiinta!
intre cele doua ape exista o portiune, care se distinge de restul apei, prin proprietarile ei diferite, o portiune pe care oamenii de stiinta au descoperit o si au studiat-o certificand veridicitatea versetului din coran!

Stiinta moderna a descoperit ca, in locul de intalnire a doua mari, exista o "bariera" intre ele. Aceasta bariera desparte cele doua mari si fiecare mare are propria sa temperatura, salinitate si densitate.
de exemplu Marea Mediterana are apa calda, sarata si mai putin densa, comparativ cu apa Oceanului Atlantic. Cand apa Marii Mediterane intra in Oceanul Atlantic prin stramtoarea Gibraltar, inaintand cateva sute de kilometri pana la adancimiea de 1000 metri, isi pastreaza apa ei calda, sarata si densitatea ei scazuta. chiar daca sunt curenti puternici cele doua mari nu se amesteca si nu depasesc aceasta bariera.

Stiinta moderna a descoperit ca in estuare , cand apa dulce se intalneste cu apa sarata situatia este oarecum diferita ca atunci cand cele doua mari se intalnesc. S-a descoperit ca ceea ce separa apa dulce de apa sarata in estuare este o portiune cu densitate diferita fata de cele doua.
Aceasta informatie nu a fost descoperita decat recent, folosind aparatura performanta pentru masurarea salinitatii, temperaturii, densiutatii etc. ochiul uman nu poate sa perceapa diferenta atunci cand cele doua ape se intalnesc, marile par pentru noi o singura apa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Joi Aug 04, 2011 11:37 am

adevarul a scris:

eu inteleg ca tu vrei cu tot dinadinsul sa ne convingi ca dzeu este acelasi lucru cu dracul, si ca societatile secrete stiu acest lucru, si de aceea se inchina lui satan, insa teoria ta nu tine! intra la apa, cu prima analiza logica!
daca diavolul asta exista, nu uita ca exista si dzeu!
Ba nu intelegi de loc!
Dumnezeu si Dracu sunt doar doua fetze ale unei singure persoane ...adica tot asa ca si Omul care poate fi si bun si rau si Dumnezeu si Diavol.

Citat :

exact, daca ar fi dorit acest lucru, l ar fi facut!
insa dzeu nu a dorit acest lucru!
motivul pentru care dzeu nu apare la radio, televizor sau alta sursa media se datoreaza tocmai faptului ca oamenii pentru a merita viata eterna, au nevoie de credinta!
ha ha ha ...adica vrei sa zici ca doar prin prostie ajungi sa dobandesti viata vesnica?
ASTA NU O ZIC CA SA TE LEZEZ SAU JIGNESC PE TINE ci pentru faptul ca orice baba proasta si analfabeta poate fi mare credinciosa ... dar nu si un om de stiinta ...acest lucru scoate in evidenta ca ptr credinta este suficienta prostia ...nu insa si ptr cunoastere!
Cu alte cuvinte se vede clar ca credinta este ptr oamenii prosti , in timp ce ptr. STIINTA este nevoie de Cunoastere Rationala bazata pe invatatura si ratiune!
Citat :

oamenii trebuie sa si dovedeasca omenia,
Cui ...altor oameni? ...sau unui Dumnezeul Nevazut Necunoscut?
Citat :

respectul si piosenia in fata creatorului acestei lumi,
La cei folosesc Lui astea?
El ne-a dat Ratiunea sa o folosim si sa EVOLUAM ...de ex de la Maimuta primata la Dumnezeu Creator ...asa cum deja este Societatea Dezvoltata a Oamenilor Mantuitori!

Citat :

allah a lasat omul cu minte, trup si suflet si natura inconjuratoare, materia incat omul poate confectiona ce doreste;
Vezi ca te contrazici!
Allah ti-a dat minte casa STII ...nu ca sa Crezi ...si ca pe baza STIINTEI sa evoluezi (nu pe baza credintei a proasta) astfel incat sa devii tu insusti un CREATOR ...adica un adevarat Dumnezeu, fapt confirmat si de progresele ingineriei genetice, a medicinei ++++++++++

Citat :

asta sa le spui dumneata, domnule soimos, specialistilor care au descoperit acest fenomen! sunteti cumva si oceanograf?
Nu ...dar am repetat experienta intr-un borcan!
Am amestecat un pahar cu apa sarata cu un borcan de apa dulce ...si ce crezi ?
...Ce crezi care au fost rezultatele experimentului ?

... s-au amestecat sau nu?????

Citat :

S-a descoperit ca ceea ce separa apa dulce de apa sarata in estuare este o portiune cu densitate diferita fata de cele doua.
Dar asta nu exclude faptul ca ele nu se amesteca !
Daca ce povesti tu pe aici ar fi adevarat .... inseamna ca marile si oceanele lumii ar fi rezervoare de apa dulce datorita faptului ca de sute de mii de ani tot curge apa dulce in apa sarata ...ai gustat tu vreodata apa dulce in vre-o mare ?
Eu nu !
Desi am gustat fie si involuntar apa din vre-o 6-7 mari !

Tu crezi toate prostiile ...dar un singur lucru nu vrei sa crezi ...si anume REALITATEA!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Joi Aug 04, 2011 1:47 pm

soimos
Citat :
pentru faptul ca orice baba proasta si analfabeta poate fi mare credinciosa ... dar nu si un om de stiinta ...acest lucru scoate in evidenta ca ptr credinta este suficienta prostia ...nu insa si ptr cunoastere!

domnule soimos, atunci cand faceti afirmatii despre un om fara studii, ar trebui sa analizati si conditiile economico-sociale in care s-a dezvoltat acel om, precum si evolutia societatii in ansamblul ei!
oamenilor nascuti la tara, fara posibiliitati financiare, le este practic imposibil sa acceada la studiile superioare de azi;
insa acest lucru nu inseamna ca ei vor fi blamati, sau pedepsiti;
fiecare va fi judecat in functie de mijloacele de care a dispus!
coranul indeamna oamenii la studiu, precum ii si avertizeaza ca fiecare om in ziua judecatii va raspunde pe langa alte fapte si pentru ce a facut cu:
- timpul sau,
- capacitatea sa intelectuala,
- capacitatea sa financiara
- si cu sanatatea sa!

soimos
Citat :
El ne-a dat Ratiunea sa o folosim si sa EVOLUAM ...de ex de la Maimuta primata la Dumnezeu Creator ...asa cum deja este Societatea Dezvoltata a Oamenilor Mantuitori!

si ce s-a intamplat cu specia maimutelor? a disparut? s-a transformat in oameni?
eu vad ca inca este plina lumea de maimute!!!
chiar majoritatea mor si nu se mai transforma in oameni!
sa nu le fie cunoscuta lor teoria evolutiei?

soimos
Citat :
Allah ti-a dat minte casa STII ...nu ca sa Crezi ...si ca pe baza STIINTEI sa evoluezi (nu pe baza credintei a proasta) astfel incat sa devii tu insusti un CREATOR

exact, dzeu ne a dat minte ca sa descoperim, sa cercetam, si sa stim ca tot acest univers poarta amprenta sa! de aceea credinta noastra nu este in zadar, este sustinuta de stiinta!
pe cand credinta voastra, in mama natura, nu are nici o sustinere logica si nici un rost!
conform crediintei voastre, universul acesta s a ivit la intamplare si fara rost!

soimos
Citat :
Nu ...dar am repetat experienta intr-un borcan!
Am amestecat un pahar cu apa sarata cu un borcan de apa dulce ...si ce crezi ?
...Ce crezi care au fost rezultatele experimentului ?

Smile Smile Smile
tu insisti sa ti dovedesti talentul de om amuzant!!
pai in borcan, sunt aceleasi legi si forte precum in mare?

soimos
Citat :
..ai gustat tu vreodata apa dulce in vre-o mare ?
domnule soimos, acest principiu, este valabil pe o portiune!
aceasta portiune exista la intalnirea celor doua ape, nu la mal, unde ati baut dvoastra apa! de altfel principiile acestei ape trebuie analizate cu aparatura tehnica corespunzatoare, in laborator, nu poate fi depistata cu ochiul liber sau cu alte simturi!
va propun sa dezbateti subiectul cu un oceanograf;

soimos
Citat :
Tu crezi toate prostiile ...dar un singur lucru nu vrei sa crezi ...si anume REALITATEA!

iar o remarca pe care ar trebui sa v-o adresati personal!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Joi Aug 04, 2011 3:04 pm

adevarul a scris:
. precum ii si avertizeaza ca fiecare om in ziua judecatii va raspunde pe langa alte fapte si pentru ce a facut cu:
- timpul sau,
- capacitatea sa intelectuala,
- capacitatea sa financiara
- si cu sanatatea sa!
Asta doar CREZI ...sau chiar STII?

Citat :
....si ce s-a intamplat cu specia maimutelor? a disparut? s-a transformat in oameni?
Si una si alta!
Ca doar nu ai fi vrut sa traiasca 5 milioane de ani ...adica perioada aproximativa de cand a inceput Evolutia Omului!

Citat :

eu vad ca inca este plina lumea de maimute!!!
chiar majoritatea mor si nu se mai transforma in oameni!
sa nu le fie cunoscuta lor teoria evolutiei?
Nu asta ar fi problema ...ci faptul ca tu nu ai rabdare sa astepti alti 5 milioane de ani ca sa vezi ce se intampla cu maimutele actuale!

Citat :

[b]exact, dzeu ne a dat minte ca sa descoperim, sa cercetam, si sa stim ca tot acest univers poarta amprenta sa! de aceea credinta noastra nu este in zadar, este sustinuta de stiinta!
Ti-am mai explicat si alta data!
Din contra ...credinta se opune stiintei!
Stiinta dovedeste Evolutia ...si nu Creatia ...pina cand refuzati acest adevar fundamental ... nu poti afirma ca a voastra credinta este sustinuta de stinta ...ci doar ca este o poveste SF ... despre un arhanghel (gavrila) care a coborat din cer cu 144 de aripi ...dar religia nu ne spune si unde este acel cer ... din care poti cobori cu aripi !

Citat :

pe cand credinta voastra, in mama natura, nu are nici o sustinere logica si nici un rost!
Nu este o credinta ...ci este o teorie stiintifica clar si bine demonstrata !
Si ce este DOVEDIT de stiinta ...nu poate fi infirmat de religie ...pentru simplul motiv ca religia este doar o CREDINTA ...adica un lucru nestiut ci doar inchipuit!

Citat :

[b]conform crediintei voastre, universul acesta s a ivit la intamplare si fara rost!
Ateii nu au credinta si cu atat mai putin Stiinta ...iar faptul ca Mama Natura a facut posibila aparitia vietii pe pamant ...nu este o intamplare ...ci chiar o LEGE!
Stiinta afirma, si chiar Papa de la Roma a recunoscut posibilitatea existentei vietii si pe alte planete din Galaxia noastra ... dar religia si nici Moscheea inca nu a dovedit ca aceasta magnifica forma superioara de energie care este VIATA nu este creata de autorul Bibliei sau a Coranului ...si fac pariu ca vor trece miliarde de ani si planeta nu va mai exista ...si tot nu se va gasi niciodata acea "dovada"!

Citat :

tu insisti sa ti dovedesti talentul de om amuzant!!
[b]pai in borcan, sunt aceleasi legi si forte precum in mare?
Nu ...dar sunt aceleasi elemente ...si elementele se combina tot asa cum se combina si apa sarata a marii cu apa dulce a fluviilor!

Citat :

domnule soimos, acest principiu, este valabil pe o portiune!
Poi arata sura din Coran unde se mentioneaza aceasta exceptie!
Citat :

aceasta portiune exista la intalnirea celor doua ape,
Poi asta o stie orice prostolau care isi are bordeiul la malul marii ...atunci de ce te miri ca Allah este la nivelul acelui preostalau?
Te surprinde atata "inteligenta"?

Citat :

iar o remarca pe care ar trebui sa v-o adresati personal!
Poi m-ai vazut pe mine sa cred in arhangheli care coboara din cer cu 144 de aripi?
Poi atunci ce vorbesti ... ca doar tu crezi asemenea baliverne de care se rade si un copil de 3 ani!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Aug 06, 2011 12:26 pm

Sa vedem si ce spun si crestinii despre Islam...

”1 ISTORIA ISLAMULUI

Islamismul, credința musulmanilor constituie o tendința dominantă în viețile multor popoare din Orientul Mijlociu, vestul Asiei si nordul Africii. Impactul acestei credințe asupra lumii este deosebit de mare. În lumea zilelor noastre, Islamismul este religia care înregistrează o rapidă creștere.

Oricât ar fi de popular și oricât de repede s-ar răspândi Islamul, așa cum vom vedea, el nu este de la Dumnezeu și nu are o origine divină, în ciuda patimii cu care unii ar vrea să-l apere!

Mahomed era de statură mijlocie, dar impunătoare, păr negru puțin creț, ochii negri, și nasul în forma ciocului, avea umeri largi și piept puternic, însă avea o constituție nervoasă, având afecțiuni epileptice, sau mai bine zis isterice, îmbinate cu halucinații, temperamentul său era înclinat spre melancolie, totuși era amabil, elocvent și cu mare popularitate.

Norman Anderson ne spune despre viata sa următoarele:

"Exista dovezi dintr-o tradiție care cu greu pot fi născocite și care ne spun că Mahomed a suferit de tânăr, crize de nervi. Cu toate acestea, maturul Mahomed a dat semne de profunda dispoziție religioasă. El se retrăgea în peșteri pentru izolare si meditare. Practica frecvent postitul și era înclinat la visare. Profund nemulțumit de politeismul și de crudele superstiții ale orașului sau natal Mecca, el pare să fi devenit foarte convins de existenta și transcendenta unui singur Dumnezeu adevărat. Cat de mult din aceasta convingere el a datorat-o Creștinismului și Iudaismului, pare imposibil de determinat.

Mahomed n-a cunoscut Sfânta Scriptură, ci auziseră de la evrei și de la creștini, diferite istorii și fabule, totuși în sufletul lui a prins contur existența și închinarea la un singur Dumnezeu, la un unic Creator al lumii, precum și unele învățături profetice despre înviere și judecata de apoi, toate aceste concepte au prins rădăcini și datorită unor rude de a lui care fiind sătule de corupția poporului și fiind sătuli de politeism și dorind monoteismul.

Creștinismul monofizit (adică, cel de concepție că doar o singura natura a existat în întruparea lui Isus), era pe vremea aceea foarte răspândit în Regatul Arab al lui Ghassan, iar Biserica Bizantina era reprezentata de călugări hermiti presărați in jurul Hijaz-ului, calugari cu care se prea poate ca Mahomed sa fi venit in contact. Nestorienii (adică, cei care din intenția de păstrare a deplinei umanități a Mântuitorului, i-au separat natura Sa divina), erau stabiliți la Al Hira si in Persia. Iudeii erau puternic reprezentați în Al Madina, in Yemen si in multe alte locuri. In plus nu poate exista nici o îndoiala ca la un moment dat din viata lui el a absorbit multa învățătura de la surse Talmudice si ca a avut contact cu o anume forma a Creștinismului, părând extrem de probabil ca adoptarea timpurie de către el a monoteismului sa poate sa-si aibă originea in urma uneia dintre aceste influente."

Sursa: http://www.crestinul.ro/islamul.htm

adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Aug 06, 2011 1:38 pm

multumim apopii pentru informatiile prezentate;
astfel de discreditari precum nervozitate, isterie, au fost aduse si profetului isus.
ne confruntam azi cu multe articole, publicate de oameni care au interes sa distruga imaginea profetilor, si a credintei in dumnezeu in ansamblul ei!
oamenii sunt singuri care decid fie sa creada ceea ce este mediatizat, publicat, fie sa cerceteze si sa descopere adevarul, asa cum ne sfatuia si isus si mohamed!

profetul mohamed a fost un exemplu de calmitate si intelepciune, un om puternic dar bland, care le vorbea oamenilor, saracilor, copiilor cu o caldura extraordinara;
se spune despre el ca nu s-a enervat niciodata, desi a fost un simplu om, supus greselii si pacatului!

chiar el marturiseste ca adevarata forta a omului nu sta in puterea sa fizica, ci in aceea a controlarii furiei sale!

"Contrar unor convingeri culturale intelese gresit, furia necontrolata si accesele emotionale indica slabiciunea. Un asemenea caracter provine din educatia unei persoane in care nu s-a pus accentul pe valorile islamice. Adevarul asa cum ne invata Islamul este ca o persoana puternica isi controleaza emotiile si le directioneaza intr-un mod potrivit spre a construi si a avea grija de relatii si nu spre a le deteriora.
Pentru a ne face rapid o idee despre cum ar trebui sa fie controlata furia, trebuie sa studiem viata Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui). Cand vom studia comportamentul Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) si comportamentul companionilor lui, vom intelege usor ca agresiunile verbale NU sunt modul de a face fata furiei noastre. Dar, evident, cand suntem slabi, cedam capriciilor si dorintelor unei minti nepregatite si, in acest proces, lasam sa se manifeste un astfel de comportament. Abu Hurairah a relatat ca Profetul Muhammad (pacea si binecuvantarea fie asupra lui) a spus: “ Cel puternic nu este acela care este puternic in a lupta, ci acela care isi controleaza furia.” (Bukhari, Muslim)

http://islamulazi.ro/forum/index.php?showtopic=1373

coranul, ultima carte sfanta pe care dzeu a transmis-o omenirii prin mohamed, ramane si singura carte sfanta nemodificata, care intareste tora si biblia;

sura al-baqara
177. Cuviosia nu stã în a vã întoarce feþele spre Rãsãrit sau spre
Apus, ci cuvioºia este a crede în Allah si în Ziua de Apoi, în îngeri, în
Carte si în profeti, a da din avere – în pofida iubirii pentru ea –
rudelor, orfanilor, sãrmanilor, cãlãtorului, cerºetorului ºi pentru
rãscumpãrarea robilor, a împlini Rugãciunea [As-Salat] a da Dania [Az-
Zakat], a-si þine legãmântul dacã s-a legat, a fi rãbdãtor la nenorocire,
la rãu si în momentele de primejdie. Acestia sunt cei drepti, acestia
sunt cei evlaviosi [Al-Mu’taqun]!

Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Aug 06, 2011 5:49 pm

Apopii a scris:
Sa vedem ce spun si crestinii despre Islam...
Oricât ar fi de popular și oricât de repede s-ar răspândi Islamul, așa cum vom vedea, el nu este de la Dumnezeu și nu are o origine divină, în ciuda patimii cu care unii ar vrea să-l apere!

Nicio religie nu este de la vreo divinitate, toate sunt de la niste oameni care aveau cate ceva putred in cutia lor craniana si vroiau cu tot dinadinsul sa se creada divini, sau trimisi de catre o asa-zisa divinitate crazy

Citat :
Mahomed era de statură mijlocie, dar impunătoare, păr negru puțin creț, ochii negri, și nasul în forma ciocului, avea umeri largi și piept puternic, însă avea o constituție nervoasă, având afecțiuni epileptice, sau mai bine zis isterice, îmbinate cu halucinații, temperamentul său era înclinat spre melancolie, totuși era amabil, elocvent și cu mare popularitate.

Norman Anderson ne spune despre viata sa următoarele:

"Exista dovezi dintr-o tradiție care cu greu pot fi născocite și care ne spun că Mahomed a suferit de tânăr, crize de nervi. Cu toate acestea, maturul Mahomed a dat semne de profunda dispoziție religioasă. El se retrăgea în peșteri pentru izolare si meditare. Practica frecvent postitul și era înclinat la visare.

Cu alte cuvinte, pe langa ca era epileptic, mai manifesta si semne de nebunie (isterie, halucinatii, etc...) grin

Akhenaten, parintele monoteismului, suferea de sindrom Marfan si astfel l-a dus ”mintea” sa proclame Soarele drept Zeu atotputernic si creator al Universului... Moise inspirandu-se de la el, l-a proclamat pe Yahweh ca fiind cel mai tare, apoi apare un dulgher iudeu care zice ca-i fiu-su grin si apare astfel crestinismul Laughing Mai tarziu, dupa cateva sute de ani, vine si epilepticul si face o noua religie - islamul, ce sa fie el mai prejos decat dulgherul... Si uite asa niste indivizi cu gargauni la creier, au ajuns sa molipseasca o buna parte din populatia planetei... doh
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Aug 06, 2011 6:05 pm

adevarul a scris:
coranul, ultima carte sfanta pe care dzeu a transmis-o omenirii prin mohamed, ramane si singura carte sfanta nemodificata, care intareste tora si biblia;

Habar-n-ai tu cate carti sfinte transmite dumnezeu, prin intermediul celor internati prin spitalele de nebuni Shocked Norocul religiilor monoteiste a fost ca pe vremea profetilor care le-au intemeiat, nu existau doctori psihiatri grin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Aug 06, 2011 6:26 pm

Cyberman a scris:

Habar-n-ai tu cate carti sfinte transmite dumnezeu, prin intermediul celor internati prin spitalele de nebuni Shocked Norocul religiilor monoteiste a fost ca pe vremea profetilor care le-au intemeiat, nu existau doctori psihiatri grin
Poate ca au fost scrise mai multe carti de bolnavii psihici suferind de schizofrenie si paranoia la care tu te referi!

Dar dupa "experimentul Constantin" care a reusit atat de bine in favoarea elitelor clerului care s-au vazut sefi peste regi si imparati, proprietari peste mari comori si palate si loctiitori ai lui "dumnezeu" pe pamant ...evident ca si altii au aplicat aceasi metoda si in Orientul mijlociu ...numai pentru ca acolo erau inca valabile Legile Torei ramase de pe vremurile evreilor care au fost deportati in Europa ...au pus la punct o minciuna religioasa care respecta vechile Legi ale Torei ...care erau bine cunoscute de populatiile invecinate cu evreii si astfel aveau mai multe sanse sa fie acceptate de populatiile din zona!

Asa ca avem astazi religia Islamica ...cu peste 1 miliard de idioti care nu inteleg ca sunt victimele aceluiasi sistem care a pus stapanire si pe Europa!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Aug 06, 2011 6:40 pm

Soimos a scris:
Cyberman a scris:

Poate ca au fost scrise mai multe carti de bolnavii psihici suferind de schizofrenie si paranoia la care tu te referi!

Dar dupa "experimentul Constantin" care a reusit atat de bine in favoarea elitelor clerului care s-au vazut sefi peste regi si imparati, proprietari peste mari comori si palate si loctiitori ai lui "dumnezeu" pe pamant ...evident ca si altii au aplicat aceasi metoda si in Orientul mijlociu ...numai pentru ca acolo erau inca valabile Legile Torei ramase de pe vremurile evreilor care au fost deportati in Europa ...au pus la punct o minciuna religioasa care respecta vechile Legi ale Torei ...care erau bine cunoscute de populatiile invecinate cu evreii si astfel aveau mai multe sanse sa fie acceptate de populatiile din zona!

Asa ca avem astazi religia Islamica ...cu peste 1 miliard de idioti care nu inteleg ca sunt victimele aceluiasi sistem care a pus stapanire si pe Europa!

Bineinteles! Intotdeauna au existat si indivizi fara scrupule, care au stiut foarte bine sa profite de pe urma nebuniei unora... Fara acestia ”mesajele divine” primite de ”profeti” prin halucinatii patologice, ar fi avut ca final, poate doar starnirea curiozitatii la cativa gura-casca!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Aug 06, 2011 9:44 pm

cyberman
Citat :
Si uite asa niste indivizi cu gargauni la creier, au ajuns sa molipseasca o buna parte din populatia planetei...

daca nu ati trata superficial subiectul, ati citi cartile sfinte si ati realiza cat adevar se afla in ele;
in coran exista revelari ale unor fenomene pe care oamenii de stiinta le descopera abia azi!
omenirea nu cunostea inainte toate acele informatii!
exista semne pe care dzeu le-a lasat omenirii, precum corpul lui faraon, inecat in mare pe timpul lui moise, studiat de maurice bucalli, francez cercetator convertit la islam;

ba mai mult, cartile sfinte indica semnele apropierii sfarsitului lumii:
- crize, razboaie, foarte putini credinciosi;
- femei imbracate, care par dezbracate datorita hainelor mulate, transparente si decoltate;
- faptul ca soarele va rasari de la vest, ceea ce oamenii de stiinta descopera azi ca fiind in proces de realizare;
- faptul ca ziua pare mai scurta, fapt descoperit de oamenii de stiinta!

"3. Se pare ca dupa trecerea prin Punctul Zero, Soarele va rasari la Vest si va apune la Est.

"Gregg Braden deduce o serie de consecințe:

1. Timpul va părea că trece din ce în ce mai repede pe masura ce ne apropiem de "Punctul Zero". La ora actuală, frecvența Schumann a Terrei este de 12 Hz și se preconizează ca la 13 Hz se va opri. Provocând inversarea polilor magnetici, traversarea Punctului Zero va însemna totodata translația omenirii într-o dimensiune superioară, a patra, care este la rândul ei o treaptă către cea de-a cincea dimensiune.

Rezonanța Schumann este prezentată de geofizicienii contemporani drept "bătaia inimii" planetei noastre. Aceasta a avut o valoare constantă de 7,8 Hz timp de mii de ani. Însă începând cu anul 1980, s-a observat o accelerare, mai întâi lentă, apoi din ce în ce mai rapidă (dupa 1997), până când a atins astazi valoarea de 12 Hz. Creșterea frecvenței vibratorii a planetei noastre face ca 24 de ore de viață pe planeta noastră să corespundă de fapt cu numai 16 ore reale, în termenii timpului terestru. Pare o explicație destul de plauzibilă pentru criza acută de timp cu care ne confruntăm la ora actuală...

Iar curgerea timpului terestru se va mai accelera, pe masură ce ne apropiem de "Punctul Zero", care corespunde inversării polilor magnetici ai Pământului. Căci dacă 24 de ore ale zilei reprezinta încă, la ora actuala, 16 ore efective, diferența dintre acestea se va mari exponențial, astfel încât la trecerea prin Punctul Zero, pe care unii îl situează la sfârșitul anului 2012, 24 de ore din anul 1980 vor corespunde la 0 ore efective. Altfel spus, timpul terestru nu va mai exista! Consecințele acestui fenomen sunt incalculabile și sfidează orice imaginație: întreaga planetă și toti locuitorii ei vor trece într-o altă dimensiune!"

http://anatolbasarab.wordpress.com/2011/03/27/descoperiri-cutremuratoare/
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Aug 06, 2011 11:22 pm

adevarul a scris:

Ehei... sunt destui credinciosi, dar mai putini ca in trecut! Oricum ar fi, lumea incepe sa-si dea tot mai mult seama ca religia nu-i decat un basm ticluit in asa fel incat sa poata fi folosit cu succes la manipularea oamenilor!

Citat :
- femei imbracate, care par dezbracate datorita hainelor mulate, transparente si decoltate;
Arata mai bine femeia in felul acesta, decat asa cum se imbraca pe vremea bunicii sau cu baticuri puse in cap grin

Citat :
- faptul ca soarele va rasari de la vest, ceea ce oamenii de stiinta descopera azi ca fiind in proces de realizare;
hohot Nu vreau sa comentez mai mult, pentru ca nu stiu daca astfel de afirmatii sunt de ras sau de plans la adresa lipsei totale de cunostiinte in acest domeniu!

Citat :
Interesant... oamenii de stiinta au descoperit ca ziua pare mai scurta! doh

Citat :
"3. Se pare ca dupa trecerea prin Punctul Zero, Soarele va rasari la Vest si va apune la Est.

1. Timpul va părea că trece din ce în ce mai repede pe masura ce ne apropiem de "Punctul Zero". La ora actuală, frecvența Schumann a Terrei este de 12 Hz și se preconizează ca la 13 Hz se va opri. Provocând inversarea polilor magnetici, traversarea Punctului Zero va însemna totodata translația omenirii într-o dimensiune superioară, a patra, care este la rândul ei o treaptă către cea de-a cincea dimensiune.

Mai, deschide un topic despre SF, postarile tale ar merge perfect acolo!

Citat :
Rezonanța Schumann este prezentată de geofizicienii contemporani drept "bătaia inimii" planetei noastre. Aceasta a avut o valoare constantă de 7,8 Hz timp de mii de ani. Însă începând cu anul 1980, s-a observat o accelerare, mai întâi lentă, apoi din ce în ce mai rapidă (dupa 1997), până când a atins astazi valoarea de 12 Hz. Creșterea frecvenței vibratorii a planetei noastre face ca 24 de ore de viață pe planeta noastră să corespundă de fapt cu numai 16 ore reale, în termenii timpului terestru. Pare o explicație destul de plauzibilă pentru criza acută de timp cu care ne confruntăm la ora actuală...

Iar curgerea timpului terestru se va mai accelera, pe masură ce ne apropiem de "Punctul Zero", care corespunde inversării polilor magnetici ai Pământului. Căci dacă 24 de ore ale zilei reprezinta încă, la ora actuala, 16 ore efective, diferența dintre acestea se va mari exponențial, astfel încât la trecerea prin Punctul Zero, pe care unii îl situează la sfârșitul anului 2012, 24 de ore din anul 1980 vor corespunde la 0 ore efective. Altfel spus, timpul terestru nu va mai exista! Consecințele acestui fenomen sunt incalculabile și sfidează orice imaginație: întreaga planetă și toti locuitorii ei vor trece într-o altă dimensiune!"

Acestea nu sunt descoperiri cutremuratoare, ci aberatii cutremuratoare! doh

Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Sam Aug 06, 2011 11:27 pm

adevarul a scris:
cyberman
Citat :
Si uite asa niste indivizi cu gargauni la creier, au ajuns sa molipseasca o buna parte din populatia planetei...

daca nu ati trata superficial subiectul, ati citi cartile sfinte si ati realiza cat adevar se afla in ele;
in coran exista revelari ale unor fenomene pe care oamenii de stiinta le descopera abia azi!
omenirea nu cunostea inainte toate acele informatii!
exista semne pe care dzeu le-a lasat omenirii, precum corpul lui faraon, inecat in mare pe timpul lui moise, studiat de maurice bucalli, francez cercetator convertit la islam;

ba mai mult, cartile sfinte indica semnele apropierii sfarsitului lumii:

Domnisoara daca ei au in cap numai evolutionism si negarea bibliei, degeaba insistati ca ei sa rationeze. Eu cred ca nu mai este nevoie sa va pierdeti timpul aici. Aveti destule mesaje care au fost si vor fi citite de multi. De ce credeti in in atatia ani de activitate a forumului, nu multi au ales sa activeze aici? Deoarece nu au vrut sa se manjeasca intrand in discutiile josnice cu domnul REPEAT. Cunosc forumuri ca acesta, care in doar cateva luni au avut o activitate mai mare decat acesta care este de 3 ani. Va asigur ca multa lume citeste ce scriu eu, ce scrieti dumneavoastra, ce a scris pustiul Gaspar, ce au scris Alin Soimosi, Totyo si restul. Indivizi ca cei de pe forum, nici nu merita scosi din fum. Da tot forumul de la un capat la altul se afla in fum, iar pentru ei, asta e realitate, ei nu stiu ca mai exista o alta lume in afara fumului. O seara buna va doresc domnisoara
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Dum Aug 07, 2011 4:14 am

Mihai12 a scris:
Domnisoara daca ei au in cap numai evolutionism si negarea bibliei, degeaba insistati ca ei sa rationeze.

Daca pentru voi, creationismul si biblia inseamna ratiune... iar stiinta inseamna irational... atunci este de inteles cum de religiile au reusit sa supravietuiasca atat timp...

Citat :
De ce credeti in in atatia ani de activitate a forumului, nu multi au ales sa activeze aici?

Acest forum este pentru cei ce gandesc si nu pentru cei ce cred!

Citat :
Indivizi ca cei de pe forum, nici nu merita scosi din fum. Da tot forumul de la un capat la altul se afla in fum, iar pentru ei, asta e realitate, ei nu stiu ca mai exista o alta lume in afara fumului.

Preferam fumul gandirii, in locul iluziei religioase!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Dum Aug 07, 2011 7:33 am

adevarul a scris:

Daca ai citi si tu cartile de Stiinte Naturale si de Stiintele Exacte ai vedea ca in aceste carti contin de macar 1 milion de ori mai multe adevaruri dect Coranul si Biblia la un loc!

Tinand cont de aceasta realitate evidenta, si presupunand ca esti un om normal cu sete de ADEVAR si unul care stie sa puna prioritatile corecte, nu crezi ca mai intai a trebui sa cunosti bine aceste carti de stiinta ...si numai dupa ce le cunosti bine pe toate sa citesti povestile de adormit copii (de toate varstele) cuprinse in Coran?

Citat :

In cartile de Stintele Naturii gaseti mult mai mult decat o simpla pomenire a unor fenomene ...ci gasesti chiar EXPLICATIA STIINTIFICA a acelor fenomene, semn ca Coranul este invechit si trebuie inlocuit cu Manuale Stiintifice pentru motivul ca Omul modern din societatea dezvoltata nu are nevoie de o simpla pomenire a unor lucruri ci are nevoie de EXPLICATII amanuntite care sa ii permita sa cunoasca si sa stapaneasca fenomenul!
De ex. simpla pomenire a existentei curentului electric nu ajuta la nimic ... doar CUNOASTEREA acestui fenomen in toata complexitatea lui ne face ca astazi sa putem folosi curentul electric in cele mai diverse scopuri!
Tot asa este si in cazul Coranului, deja de mult depasit de realitate, nu are ABSOLUT NICIO VALOARE simpla pomenire a fenomenelor pe care astazi stiinta nu numai ca le pomeneste ci chiar le demonstreaza si le foloseste ... !
Pe baza textelor Coranului nu ajungeai tu sa postezi NICIODATA pe internet !

Citat :

ba mai mult, cartile sfinte indica semnele apropierii sfarsitului lumii
Te referi cumva la "textele sfinte" cele scrise de elitele care se inchina lui satan ?
Poi astia si astazi scriu "texte sfinte" ...in timp ce "dumnezeul" tau existent doar in imaginatia voastra a credinciosilor IRATIONALI ...nici astazi la fel ca si in trecut ...NU A SCRIS NICIODATA NIMIC!

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Dum Aug 07, 2011 11:45 am

mihai
Citat :

Domnisoara daca ei au in cap numai evolutionism si negarea bibliei, degeaba insistati ca ei sa rationeze. Eu cred ca nu mai este nevoie sa va pierdeti timpul aici.

aveti dreptate, domnule mihai. eu am dorit sa dau oamenilor un impuls, sa nu-si piarda valorile morale si spirituale!
progresul si tehnologia fara aceste valori nu valoreaza nimic!
cum a spus si einstein:
"stiinta fara credinta este schioapa, iar religia fara stiinta este oarba."
OMUL trebuie sa inspire omenie, ori azi omul a ajuns la stadiul de neomenie!

de altfel am dorit sa le expun oamenilor adevaratul islam, nu cel care este mediatizat la tv. de elite.
elitele au creat acea secta malefica shia, ei o mediatizeaza, incat sa determine oamenii sa respinga islamul, cand in realitate orice om intelectual, care a studiat si islamul, din curiozitate, a realizat ca este o continuare a torei si bibliei, a inteles ca ultima carte sfanta, coranul, este singura intacta, in care oamenii se pot increde!
tocmai de aceea cei care se convertesc la islam, sunt majoritatea intelectuali;
chiar si cumnata lui tony blair, s-a convertit la islam, oare pentru ca ea, cunoscand sistemul, a inteles foarte bine cine sunt adevaratii teroristi?!
coranul este o minune pentru omenire, pentru buna orientare a oamenilor, iar oamenii trebuie sa se bucure de el! insa datorita acestor oamenii fara scrupule care ne-au indepartat mereu de cuvantul lui dzeu, foarte multi oameni, nu au ajuns sa cunoasca aceasta carte! aceasta carte care a fost, este si va fi protejata de dzeu, pentru ca el a promis acest lucru! nimeni si nimic nu va putea sa o modifice!

coranul care indeamna spre cunoastere, spre descoperirea legilor naturii, care marturisesc ca aceasta creatie minunata a universului, poarta amprenta lui dumnezeu!

"Albert Einstein afirmă că deși ,,domeniul religiei și al științei sunt prin ele însele net delimitate unul față de celălalt”, totuși ,,între ele se creează puternice relații și dependențe reciproce” datorită religiozității omului de știință .
,,Religiozitatea lui ( a omului de știință ) stă în uimirea extaziată față de armonia legității naturale, în care se dezvăluie o rațiune atât de superioară, încât orice gândire cu sens și orânduire omenească reprezintă un reflex cu totul neînsemnat” . Ideea că religia se opune științei sau că optând pentru una te împotrivești celeilalte, este anulată de realitatea de azi care ne arată că numeroși savanți au fost și sunt profund religioși. Cei mai mulți dintre cercetători au înțeles că fără credință în Dumnezeu nu se poate dobândi adevărata cunoaștere."
http://bloguri.piatza.net/conceptul-legaturi-intre-stiinta-si-credinta/

Un alt savant contemporan, Pierre Lecomte du Noüy, a ajuns la convingerea existenței lui Dumnezeu, și ne spune cum anume:

"Cei care fără nici o dovadă s-au trudit sistematic să distrugă ideea de Dumnezeu au făcut un lucru josnic și antiștiințific... Departe de a fi ajutat ca alți oameni de știință pe care îi invidiez, sprijinit de o credință de nezguduit, am pornit în viață cu scepticismul distrugător care era atunci la modă. Mi-au trebuit treizeci de ani de laborator pentru a ajunge la concluzia că cei care aveau datoria să mă lumineze, ca să nu-și mărturisească neștiința, m-au mințit în mod deliberat. Convingerea mea de astăzi este rațională. Am ajuns la ea pe căile biologiei și ale fizicii, și sunt convins că nu este cu putință ca un om de știință care raționează să nu ajungă la acest rezultat, dacă nu este orb sau de rea credință."

"Să ni se permită să reamintim că unii din cei mai mari savanți moderni sunt credincioși... iar cunoștințele dobândite în acești ultimi patruzeci de ani, în loc de a întări punctul de vedere materialist, l-au făcut din punct de vedere științific de nesusținut. Marele astronom și matematician Eddington, ca și un mare număr de biologi renumiți în lumea întreagă au adus acestei teze, în ultimii douăzeci de ani, contribuții substanțiale... Orice om care crede în Dumnezeu trebuie să înțeleagă că nici un fapt științific, dacă este adevărat, nu poate să contrazică pe Dumnezeu..." [3].

marturii ale oamenilor de stiinta link
http://www.theophilos.3x.ro/Biblioteca/Carti/ONLINE/Biblia%20si%20stiinta/6.%20Marturii%20ale%20oamenilor%20de%20stiinta%20si%20de%20credinta.html

este adevarat ca toate descoperirile stiintifice, confirma cele revelate de dzeu!

soimos
Citat :
Daca ai citi si tu cartile de Stiinte Naturale si de Stiintele Exacte ai vedea ca in aceste carti contin de macar 1 milion de ori mai multe adevaruri dect Coranul si Biblia la un loc!

domnule soimos, cu regret va marturisesc ca dezamagiti.
aceste carti de stiinte naturale si exacte, sunt datorate anilor de studiu cu tehnologie si echipamente corespunzatoare, pe cand in momentul revelarii coranului aceste tehnologii nu existau, iar oamenilor le era imposibil sa cunoasca toate fenomenele, legile revelate de dzeu!

va doresc acelasi lucru pe care mi-l doresc si mie!
sa va fie mereu mintea, inima, gandul indreptate catre adevar!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Dum Aug 07, 2011 12:28 pm

adevarul a scris:
va doresc acelasi lucru pe care mi-l doresc si mie!
sa va fie mereu mintea, inima, gandul indreptate catre adevar!
Sunteti prea pretentioasa domnisoara. Acest lucru este imposibil la ora actuala pentru domnul REPEAT
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Dum Aug 07, 2011 1:31 pm

Soimos a scris:

De ex. simpla pomenire a existentei curentului electric nu ajuta la nimic ... doar CUNOASTEREA acestui fenomen in toata complexitatea lui ne face ca astazi sa putem folosi curentul electric in cele mai diverse scopuri!
Tot asa este si in cazul Coranului, deja de mult depasit de realitate, nu are ABSOLUT NICIO VALOARE simpla pomenire a fenomenelor pe care astazi stiinta nu numai ca le pomeneste ci chiar le demonstreaza si le foloseste ... !
Pe baza textelor Coranului nu ajungeai tu sa postezi NICIODATA pe internet !

Ce frumos ai descris realitatea! ok Dar... din nefericire... indoctrinatii astia carora le-a luat dumnezeul lor adica dracu Twisted Evil , mintea, n-or sa priceapa niciodata... Pentru ei, a sta in genunchi este ceva normal (mi se face greata de asemenea specimene lipsite de demnitate si coloana vertebrala) iar a sta cu mintea prin ceruri (ei sunt doar creati, ei n-au evoluat, de aceea creierul lor a ramas din lut!) inseamna a fi rationali, halal rationalitate!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   

Sus In jos

Ce este Islamul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: