Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Biblia din punct de vedere stiintific corecta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Biblia din punct de vedere stiintific corecta   Joi Mai 26, 2011 4:30 am

Biblia nu este o carte de știință, dar este din punct de vedere științific exactă.Am enumerat declarații pe această pagină care sunt în concordanță cu faptele cunoscute științific

Declarații in conformitate cu paleontologia

Dinozaurii sunt menționati în mai multe cărți ale Bibliei.Cartea lui Iov descrie doi dinozauri. Unul este descris în capitolul 40 începând de la versetul 15, și altul în capitolul 41 începând de la versetul 1.

Declarații in conformitate cu astronomia

Biblia frecvent se referă la numărul mare de stele în ceruri

Facerea 22:17 ''De aceea te voi binecuvânta cu binecuvântarea Mea și voi înmulți foarte neamul tău, ca să fie ca stelele cerului și ca nisipul de pe țărmul mării și va stăpâni neamul tău cetățile dușmanilor săi''

Chiar și astăzi, oamenii de știință recunosc că nu știu cât de multe stele există. Numai aproximativ 3.000 pot fi vazute cu ochiul liber

De asemenea, Biblia spune că fiecare stea este unica

1Corinteni 15:41 ''Alta este strălucirea soarelui și alta strălucirea lunii și alta strălucirea stelelor. Căci stea de stea se deosebește în strălucire''

Toate stelele arate la fel cu ochiul liber. Chiar și atunci observate printr-un telescop, ele par a fi doar puncte de lumina. Cu toate acestea, analizand spectrele lor de lumină arată că fiecare este unica și diferita de toate celelalte.

Biblia descrie suspendarea Pamantului în spațiu

Iov 26:7 ''El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic''

Declarații in conformitate cu meteorologia

Biblia descrie circulația atmosferei

Eclesiastul 1:6 ''Vântul suflă către miazăzi, vântul se întoarce către miazănoapte și, făcând roate-roate, el trece neîncetat prin cercurile sale''

Biblia include unele principii de dinamica fluidelor

Iov 28:25 ''Ca să dea vântului cumpănă și să chibzuiască legea apelor''

Faptul că aerul are greutate a fost dovedit din punct de vedere științific cu aproximativ 300 de ani în urmă.Ponderile relative ale aerului și a apei sunt necesare pentru funcționarea eficientă a ciclului hidrologic din lume, care, la rândul său, susține viața pe pământ.

Declarații in conformitate cu antropologia

Iov 30:5,6 ''Erau goniți din mijlocul oamenilor și după ei lumea urla ca după niște hoți,Drept aceea, au ajuns să se aciueze pe marginea șuvoaielor, prin găurile pământului și prin văgăunile stâncilor.''

Rețineți că aceștia nu au fost oameni-maimuta, ci urmașii celor care s-au risipit de la Babel(Babilon).Ei au fost alungați din comunitate de către acele triburi care au concurat cu succes pentru regiunile cele mai dorite de pe pământ.Apoi, pentru unele motive, ei s-au deteriorat mental, fizic si spiritual.

Declarații in conformitate cu hidrologia

Biblia include descrieri complete a ciclului hidrologic

Psalmi 135:7 ''El face ca vaporii sa se inalte de la marginile pământului, el face fulgere pentru ploaie; el aduce vântul din visteriile sale.''

Ieremia 10:13 ''La glasul Lui freamătă apele în ceruri și El ridică norii de la marginile pământului, făurește fulgerele în mijlocul ploii și scoate vânturile din vistieriile Sale''

În aceste versete, puteți vedea mai multe faze ale ciclului hidrologic, procesele la nivel mondial de evaporare, de circulatie atmosferica, de condensare cu descarcari electrice, și precipitații.

Iov 36:27,29 ''El atrage picăturile de apă, El le preface în aburi și dă ploaia.Iar norii o trec prin sita lor și o varsă picături peste mulțimile omenești.Cine poate să priceapă cum se desfășoară norii și cum bubuie tunetul în cortul lui?''

Aceste versete simple au o perspectivă științifică remarcabilă. picături de apă, care în cele din urmă se toarnă în jos ca ploaie devin vapori și apoi se condensa pentru picăturile minuscule de apă lichidă în nori.

Biblia descrie recircularea apei

Eclesiastul 1:7 ''Toate fluviile curg în mare, dar marea nu se umple, căci ele se întorc din nou la locul din care au plecat.''

Biblia se referă la cantitatea de apă, care pot fi deținuta ca condens în nori

Iov 26:8 ''El închide apele în norii Săi și norii nu se rup sub greutatea apelor''

Iov 37:11 ''El umple norii cu apă și din întunecimea furtunii sloboade fulgerele''

Izvoarele hidrotermale sunt descrise în două cărți ale Bibliei scrise înainte de 1400 I.H cu 3.000 de ani înainte de descoperirea lor de știință

Facerea 6:11 ''În anul șase sute al vieții lui Noe, în luna a doua, în ziua a douăzeci și șaptea a lunii acesteia, chiar în acea zi, s-au desfăcut toate izvoarele adâncului celui mare și s-au deschis jgheaburile cerului''

Declarații in conformitate cu geologia

Biblia descrie forma pamantului

Isaia 40:22 '' El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl ușor și îl desface ca un cort de locuit''

Cuvântul tradus "cerc" aici este cuvantul ebraic chuwg care este tradus, de asemenea, "circuit," sau "busola".Asta indica ceva sferic,rotunjit sau arcuit nu ceva care este plat sau patrat.Cartea lui Isaia a fost scrisă cândva între 740 și 680 î.Hr. Asta este cu cel puțin 300 de ani înainte ca Aristotel sa sugereze că Pământul ar putea fi o sferă.

Declarații in conformitate cu fizica

Biblia sugerează prezența unor procese nucleare, cum ar fi cele pe care le asociem cu arme nucleare

2Petru 3:10''Iar ziua Domnului va veni ca un fur, când cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, și pământul și lucrurile de pe el se vor mistui.''

În ultimii 100 de ani (și în special în ultimii zece) oamenii de stiinta au descoperit multe dovezi care confirma acuratetea Bibliei. Deoarece aceste dovezi sprijina acuratețea textului este logic să avem încredere în textul Bibliei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Biblia din punct de vedere stiintific corecta   Joi Mai 26, 2011 5:24 am

GaSpAr a scris:
Biblia nu este o carte de știință, dar este din punct de vedere științific exactă.Am enumerat declarații pe această pagină care sunt în concordanță cu faptele cunoscute științific
.............................................................................................................
În ultimii 100 de ani (și în special în ultimii zece) oamenii de stiinta au descoperit multe dovezi care confirma acuratetea Bibliei. Deoarece aceste dovezi sprijina acuratețea textului este logic să avem încredere în textul Bibliei.

Si ma rog, care e relevanta acestei "descoperiri"?

Chiar crezi cumva ca orice "goim" ca Biblia este "Cuvantul lui Dumnezeu"?

Te vad un om citit .... si ma asteptam ca macar sa sti unele chestii elementare privind Biblia si "autorul ei", si anume ca ea nu este in text inspirat de nici un Dumnezeu, ci este un text scris de niste oameni apartinand religiei mozaice, dar si ei la randul lor s-au "inspirat" din textele religioase ale popoarelor din jur, mai cu seama din filozofia populara a Greciei antice, unde dupa cum ar trebui sa stii, scoala de filozofie era extrem de bine dezvoltata ptr acele vremuri, depasind cu mult in valoare stintifica textele naive si primitive ale filozofiei populare elene aduse si preluate de mozaicii elenisti in textul Bibliei.(cu alte cuvinte "dumnezeu" era deja depasit in acele vremuri)

In concluzie, postarea ta nu are absolut nicio valoare si nu dovedeste absolut nimic altceva decat o anumita orientare a ta catre primitivism ... fie si numai ptr ca aceste texte scrise si ele de oameni sunt astazi mult depasite de alte texte scrise tot de oameni (dar de stiinta) ... si numai faptul de a crede ca Biblia este de "inspiratie divina" este o adevarata blasfemie la adresa acelei divinitati, ptr ca ea dovedeste clar ca acel "dumnezeu" este mult mai prost si mai neinformat decat oamenii informati de astazi, din " era informatiei".

Asa ca te rog revizuieste-ti conceptiile retrograde ...ca altfel te autoblamezi ... si zau ca asta este un ... Mare Pacat... sau tie ca si credincios nu iti pasa ca pacatuiesti ?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia din punct de vedere stiintific corecta   Joi Mai 26, 2011 6:06 am

Soimos a scris:
Asa ca te rog revizuieste-ti conceptiile retrograde ...ca altfel te autoblamezi ... si zau ca asta este un ... Mare Pacat... sau tie ca si credincios nu iti pasa ca pacatuiesti ?
totusi cum ramane cu faptul ca in biblie scrie de dinozauri, ca numarul stelelor sunt de ordinul miliardelor si asta pe vremea cand stelele erau observate doar cu chiul liber pe cer? cum ramane cu faptul ca in biblie scrie ca fiecare stea este diferita de alta, asta cand stiinta a descoperit de curand? cum ramane cu faptul ca in biblie scrie ca pamantul este spanzurat de nimic? cum ramane cu faptul ca in biblie scrie ca aerul are greutate? de faptul ca pamantul este rotund, asta cand fiind descoperit mult mai tarziu? ca biblia a fost scrisa de primitivi sau nu, ca e cuvantul lui Dumnezeu sau nu, cum ramane cu faptul ca lucruri descoperite de stiinta azi, erau scrise in biblie acum 2-3000 ani?

Soimos a scris:
Te vad un om citit .... si ma asteptam ca macar sa sti unele chestii elementare privind Biblia si "autorul ei", si anume ca ea nu este in text inspirat de nici un Dumnezeu, ci este un text scris de niste oameni apartinand religiei mozaice
VT/Tanakul este scris de mozaici ''primitivi'' care spuneau ca pamantul este rotund si atarnat in spatiu. NT este scris de... protocrestini, cum ii numeai si tu parca. dar hai sa nu ne legam de autorii bibliei si sa analizam continutul ei.

Soimos a scris:
numai ptr ca aceste texte scrise si ele de oameni sunt astazi mult depasite de alte texte scrise tot de oameni (dar de stiinta)
pai da nu este corect sa comparam aceste texte cu textele scrise de oamenii de stiinta din ziua de azi. oamenii de atunci nu aveau notiunile pe care le avem noi azi, nu aveau tehnologia pe care o avem noi azi, dar totusi in biblia aia ''primitiva'' si ''blasfemica'' la adresa divinitatii, zice ca pamantul este rotund si sta atarnat in spatiu, dar prin prisma gandirii lor de atunci si prin termenii intelesi de ei. asa ca hai sa nu mai facem ca Pavel Corut si sa-i numim primitivi, caci nu erau chiar atat de primtivi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia din punct de vedere stiintific corecta   Joi Mai 26, 2011 6:31 am

GaSpAr a scris:
.... totusi cum ramane cu faptul ca in biblie scrie de dinozauri, ca numarul stelelor sunt de ordinul miliardelor si asta pe vremea cand stelele erau observate doar cu chiul liber pe cer? cum ramane cu faptul ca in biblie scrie ca fiecare stea este diferita de alta, asta cand stiinta a descoperit de curand? cum ramane cu faptul ca in biblie scrie ca pamantul este spanzurat de nimic? cum ramane cu faptul ca in biblie scrie ca aerul are greutate? de faptul ca pamantul este rotund, asta cand fiind descoperit mult mai tarziu? ca biblia a fost scrisa de primitivi sau nu, ca e cuvantul lui Dumnezeu sau nu, cum ramane cu faptul ca lucruri descoperite de stiinta azi, erau scrise in biblie acum 2-3000 ani?
Exact asa cum ti-am spus!
Scolile de filozofie ale Greciei antice erau intradevar impresionante ptr acele vremuri.
Sau nu te-ai convins de aceasta citind pe Heraclit din Efes, Parmenide, Platon, sofistii ca Socrates, Protagoras si multi alti mari filozofi care au facut sa apara "Miracolul Grec", fenomen UNIC in istoria spiritualitatii umane!

Citat :

VT/Tanakul este scris de mozaici ''primitivi'' care spuneau ca pamantul este rotund si atarnat in spatiu. NT este scris de... protocrestini, cum ii numeai si tu parca.
VT mai exact Tanachul este scris de oameni .... si asta o recunoast toata religia Mozaica ...adica autorii ei.
Noul Testament este un text fara absolut nicio valoare ptr ca a inlocuit invataturile rabinului Isus si legile Torei cu niste texte scrise de un sarlatan ca Pavel care dupa placu sau da liber la incalcarea celor mai elementare Legi "dictate de Yahwe"!
Pai cine se crede acest Pavel incat sa dea liber la o asemenea blasfemie?
Citat :

dar hai sa nu ne legam de autorii bibliei si sa analizam continutul ei.

Cum nu?
Pai este esential sa stii ca Biblia ete un text scris de oameni si neinspirat de absolut niciun Dumnezeu ptr ca asa il poti pune in biblioteca langa Ramayana si Mahabharata sau Tao te King sau Vedele indiene care sunt intradevar impresionante .... si astfel nu mai are acea "autoritate mincinoasa" si devine ca orice alt text scris de oameni in antchitate, in timp ce oamenii accepta sa se ghideze dupa carti aduse la zi de catre oamenii de stinta.

Citat :
pai da nu este corect sa comparam aceste texte cu textele scrise de oamenii de stiinta din ziua de azi. oamenii de atunci nu aveau notiunile pe care le avem noi azi, nu aveau tehnologia pe care o avem noi azi,
Vrei sa spui ca nu este corect sa ne impanam mintea cu primitivisme precum Biblia, adica inutile, atunci cand ni se ofera in scoala manuale "aduse la zi"

Citat :

dar totusi in biblia aia ''primitiva'' si ''blasfemica'' la adresa divinitatii, zice ca pamantul este rotund si sta atarnat in spatiu, dar prin prisma gandirii lor de atunci si prin termenii intelesi de ei. asa ca hai sa nu mai facem ca Pavel Corut si sa-i numim primitivi, caci nu erau chiar atat de primtivi.
Foarte frumos...si filozofii greci au vorbit despre atom fara sa aibe microscoape electronice ...si vad ca nimeni nu se orienteaza dupa filozofii greci ...desi acestea contin muuuuult mai multa intelepciune decat Biblia. ...asta fara sa amintim ca Arhimede afirma chestia aia cu "dati-mi un punct de sprijin in Univers ca voi muta pamatul", fara sa mai amintim de faptul ca alte popoare din jurul evreilor
povesteau despre calatorii in cosmos din care relatau ca pamantul e rotund ... si nici lui dracu nu ii trece prin cap sa faca din acele texte primitive "indreptar" ptr viata ...asa cum este astazi Biblia pentru cei retrograzi!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia din punct de vedere stiintific corecta   Joi Mai 26, 2011 7:31 am

Soimos a scris:
Exact asa cum ti-am spus!
Scolile de filozofie ale Greciei antice erau intradevar impresionante ptr acele vremuri.
Sau nu te-ai convins de aceasta citind pe Heraclit din Efes, Parmenide, Platon, sofistii ca Socrates, Protagoras si multi alti mari filozofi care au facut sa apara "Miracolul Grec", fenomen UNIC in istoria spiritualitatii umane!
nu neg inteligenta grecilor, dar Isaia a zis cu 300 de ani inainte de Aristotel, ca pamantul este o sfera

Soimos a scris:
VT mai exact Tanachul este scris de oameni .... si asta o recunoast toata religia Mozaica ...adica autorii ei
scris de oameni sub inspiratie divina. profetiile cum s-au facut? tu acum, om modern, care acces la informatii, poti profeti ceva?

Soimos a scris:
Noul Testament este un text fara absolut nicio valoare ptr ca a inlocuit invataturile rabinului Isus si legile Torei
din care tu iei citate ca sa-ti construiesti o teorie. scz dar asta ar insemna ca si teoriile tale de pe forum nu au nicio valoare. daca NT nu are nicio valoare si a inlocuit invataturile adevarate ale lui Iisus, atunci care sunt cele adevarate? tot NT este creatia lui Pavel, asta ar insemna ca nimic din ce scrie el despre Iisus nu este adevarat iar minciunile lui Pavel sunt singura sursa a invaturilor lui Iisus. de unde luam adevaratele lui invataturi???

Soimos a scris:
Cum nu?
Pai este esential sa stii ca Biblia ete un text scris de oameni si neinspirat de absolut niciun Dumnezeu ptr ca asa il poti pune in biblioteca langa Ramayana si Mahabharata sau Tao te King sau Vedele indiene care sunt intradevar impresionante
gasim in Ramayana si Mahabharata profetii care s-au indeplinit?

Totusi eu cred ca nu ai inteles ce am vrut sa arat prin acest articol. Am specificat la inceput ca biblia nu este o carte de stiinta, dar cand explica fenomene ale acestei lumi o face cu exactitate. Te-as ruga totusi sa iei fiecare citat in parte si sa-mi zici ce este gresit in el, nu sa vorbim despre cine a scris biblia si alte chestii. Inafara de pamantul suspendat in spatiu si pamantul este rotund mai sunt si alte afirmatii confirmate de stiinta de azi. Wink

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia din punct de vedere stiintific corecta   Joi Mai 26, 2011 9:01 am

GaSpAr a scris:
nu neg inteligenta grecilor, dar Isaia a zis cu 300 de ani inainte de Aristotel, ca pamantul este o sfera
Nu a spus nimeni niciodata ca pamantul este o sfera ... ci s-a spus ca pamantul e rotund ... ceea ce este si un disc, in plus de asta acest text este preluat dintr-o legenda a vechiului Babilon preluata si de acestia, adica de vechii babilioneni din Vedele Indiene in care, printre altele, sunt descrise lupte in cer, duse cu aparate de zburat.
Citat :

scris de oameni sub inspiratie divina.
Doar nu vrei sa zici ca "inspiratie divina" se numeste atunci cand furi textele altora si le prezinti in mod mincinos ca fiind ale tale (cazul Bibliei) ptr ca in acest caz "inspiratia divina" este de fapt instrumentul Diavolului, ceea ce confirma ca Dumnezeul vostru este Diavolul!

Citat :

profetiile cum s-au facut? tu acum, om modern, care acces la informatii, poti profeti ceva?
Evident ca da!
De ex eu profetesc ca daca omenirea se inmulteste asa cum vrea "dumnezeul" vostru ...adica Dracu ...in mod sigur trebuie sa ne cautam o alta planeta ...pe care "exprienta religioasa" sa fie categoric strict interzisa.
Profetiile sunt toate la fel de Irelevante fie ca sunt facute de Phtya in templu de la Dephi sau de Mama Omida fie de Edgar Cayce sau Ianussen

Citat :
din care tu iei citate ca sa-ti construiesti o teorie. scz dar asta ar insemna ca si teoriile tale de pe forum nu au nicio valoare.
Ai dreptate!
Ptr orice ateu "teoriile mele" nu au nicio valoare pentru va ei nu cred in Biblie si nici in minciuna inventata de Constantin sub forma de religia "noului crestinism"
Ea este valoroasa doar ptr cei care nu stiu ce sa creada ... si este o arma bazata tocmai pe minciunile unei doctrine facuta cu scopul de a intuneca mintile oamenilor ca astefl turma de vite sa fie mulsa si manate pe drumul pe care doreste clerul hraparet si parsiv!

Citat :

daca NT nu are nicio valoare si a inlocuit invataturile adevarate ale lui Iisus, atunci care sunt cele adevarate?
Pavel fiind un sarlatan deosebit de inteligent (asa se cheama atunci cand esti capabil sa prostesti miliarde si miliarde de oameni ca acestia sa CREADA si sa nu caute sa puna pe primul plan CUNOASTEREA RATIONALA (citeste stiintifica) ) a inteles sa foloseasca cea mai cumplita forma a MINCIUNII ...adica cea cu sferturi de adevar care ancoreaza mai bine minciuna in constiintele acelora care stiu putin dar cred mult. iar prin texte moderne de analiza comparata a textelor Bibliei dar si prin antagonismul semantic al unor idei, se pot deosebi "invataturile" lui Isus din oceanul de minciuni lansate de Pavel.
De ex. cum iti inchipui tu ca Isus si-a permis sa mictioneze pe Legile lui Yahwe cand el se considera "Fiul" acestuia?

Citat :

tot NT este creatia lui Pavel, asta ar insemna ca nimic din ce scrie el despre Iisus nu este adevarat iar minciunile lui Pavel sunt singura sursa a invaturilor lui Iisus. de unde luam adevaratele lui invataturi???
Nu tot ci cca 75 - 90% % este text fara valoare ... adica prostii debitate de niste neaveniti fara nicio importanta ptr invataturile lui Isus!
De unde luam aceste invataturi ale lui Isus?
De NICIUNDE ptr ca Biserica Crestina a avut grija sa le distruga ...asa ca voi urmati Calea Minciunii si "manualul de prostire al Bisericii Catolice"...numit Biblia!

Citat :

Totusi eu cred ca nu ai inteles ce am vrut sa arat prin acest articol. Am specificat la inceput ca biblia nu este o carte de stiinta, dar cand explica fenomene ale acestei lumi o face cu exactitate. Te-as ruga totusi sa iei fiecare citat in parte si sa-mi zici ce este gresit in el, nu sa vorbim despre cine a scris biblia si alte chestii.
O sa fac si asta cand voi avea mai mult timp....dar nu vad ce rost are acest demers ptr ca simplul fapt ca este un text scris de oameni o pune in randurile cartilor de acelasi fel cu ea ...si astfel isi pierde acea "putere divina" prin care prostea si mai prosteste si astazi masele de "goimi"!
Deci indiferent cat adevar exista in aceasta carte ...toate aceste adevaruri sunt muuuult depasite ...si este recomandabil ptr orice om modern si cu mintea intreaga sa le luam direct din lucrarile stiintifice scrise de niste savanti ...care descriu totul muuuult mai exact chiar decat insusi "dumnezeu" chiar daca el ar fi inspirat aceasta carte retrograda pentru cineva din era informaticii si a accesului rapid la INFORMATIA CORECTA!
Sau tu traiesti (macar mental) in antichitatea in care aceste "cunostinte" erau "top of the pops"?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Mai 26, 2011 2:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Biblia din punct de vedere stiintific corecta   Joi Mai 26, 2011 11:55 am

Chiar daca biblia ar fi corecta din punct de vedere stiintific, chiar daca ar fi un adevarat tratat de stiinta, parca tot mai buna ar fi inchinaciunea la manualul de Geografie de clasa a VIII-a... Macar profesorul de Geografie nu-ti cere sa-i pupi mana, sa faci cruce in fata lui, sa i te asezi in genunchi si nu poarta fusta neagra si nu aleluieste peste tot! Aiurea religie mai aveti, circ nu alta! Laughing

Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Biblia din punct de vedere stiintific corecta   Joi Mai 26, 2011 2:43 pm

Nu am avut rabdarea sa caut multele citate pline de absurditati stiintifice din biblie...
Si e o carte care abunda in aberatii!
Scrie acolo ca iepurii rumega,ca insectele au 4 picioare,ca liliecii sunt pasari,ca pamantul sta sprijinit pe stalpi,are margini de care poate fi scuturat intocmai ca un covor,ca poate fi vazut in intregime din varful unui munte (adica nu e in nici un caz sferic) si altele,care nu-mi vin in minte acum.
Asta e cartea cea "stintifica"! -un manual de zoologie de scoala primara,ori de geografie ar fi mai bun de inchinat la el,daca ar fi sa ne luam dupa cantitatea de adevar stiintific.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Biblia din punct de vedere stiintific corecta   

Sus In jos

Biblia din punct de vedere stiintific corecta
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: