Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

ANATEMA - Model de anatematisire

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 36
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: ANATEMA - Model de anatematisire   Lun Mai 30, 2011 8:17 am

Model de anatematisire:

Ps. 110. "In numele Tatalui si-al Fiului si-al Sfintului Duh, Treimea cea de o fiinta, prin puterea data Sf. Apostoli si prin ei tuturor episcopilor de a lega si de a dezlega noi membrii Sf. Sinod..., dupa ce am epuizat toate mijloacele de indreptare, cu adinca parere de rau si mihnire sufleteasca, aruncam anatema asupra ereticului..., potrivit cu faptele sale, noi chemam ca martori pe Sfinta Fecioara Maria, pe toti Sf. Ingeri, pe Patriarhi si Prooroci, pe Sf. Ioan Botezatorul, pe Sf. Apostoli si Evanghelisti, pe Sf. Mucenici si Mucenite, pe Sf. Ierarhi si Pastori, pe Sf. Cuviosi si Cuvioase si pe toti dreptii care au adormit de la Adam si pina astazi, ca in chip nevazut sa-si uneasca glasurile cu noi, cerind de la Scaunul Prea Sfintei Treimi dreptate si razbunare (Apoc. 6,10), pentru adevarurile si legile incalcate si batjocorite de ereticul..., care, ca un lup si fiara salbatica, pus in slujba diavolului, cauta sa piarda si sa nimiceasca turma lui Hristos, pentru care, Fiul lui Dumnezeu si-a varsat singele pe Cruce (F. Ap. 20, 38,31; II Petru 2,1; Mat. 7,15). Pamintul sa nu-i sufere picioarele ca sa umble pe el; apa sa nu-l spele si sa-l hraneasca, cind o va bea, aerul sa nu-i usureze respiratia. La fiecare pas sa fie cuprins de spaima mortii adusa de pacatele lui; asupra capului sa se invirteasca pacatul lui Cain (Fac. 4, H-16) si secera lui Zaharia (5,1-4) ca sa-i curme viata lui. Singele lui sa se innegreasca si maruntaiele lui sa putrezeasca. Damblaua sa cuprinda toate madularele lui, de la picioare pina la cap, sa nu mai auda si sa nu mai vada, ca sa nu mai huleasca si nici sa mai vorbeasca contra lui Dumnezeu (F. Ap. 3, 11; Regi 5, 6). Masa si hrana lui sa se prefaca in amaraciune, iar bautura lui in venin chinuitor (Lev. 26,26). Somnul lui sa fie tulburat de diavol, care sta de-a dreapta lui (I Regi 16,14; 19,9) si furia lui Nabucodonosor sa-l stapineasca (Daniel, 4, 13; 5, 21); satana sa-i umbreasca viata lui cu aripile sale cele negre ca un stapinitor, care-l aduce la muncile cele vesnice. Munca lui sa fie blestemata, agonisirea lui in pulbere sa se prefaca. Urmasii lui intr-un neam sa se stinga daca vor fi ca el, iar tineretea lor sa fie secerata de moartea cea napraznica (I Regi 2, 34; Iov, 1, 18-19). Dupa moarte, trupul lui sa nu-l primeasca pamintul, ci sa stea ca un cadavru innegrit si cuprins de imputiciune. Sufletul lui diavolul sa-l ia, cu care s-a imprietenit si caruia i-a slujit, ca sa-l duca in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui, duhurilor celor necurate si sufletelor oamenilor celor spurcati (Matei, 25, 41; II Petru 2, 4-10; Apoc. 16-14; 19, 20). Acolo sa se chinuiasca in veacul veacului, potrivit cu faptele sale, afara de cazul ca se va dezmetici inainte de moarte, scaldindu-se si curatindu-se de lacrimile amarei pocainte, ceea ce si noi dorim s-o faca cit mai curind, caci acesta este scopul pentru care si Dumnezeu ii lungeste viata, ca el sa inteleaga si sa se pocaiasca. Amin!

Sursa: http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/pravila-bisericeasca/anatema-81872.html
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Lun Mai 30, 2011 1:37 pm

Asa urmeaza ei invatatura lui Isus,care spunea "binecuvantati pe cei ce va bleastama".Ce am citit mai sus,nu e cu nimic diferit de magia neagra cea mai intunecata.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Lun Mai 30, 2011 1:45 pm

Nu contează ce există sau nu există, important este ce credem. Pentru ca să credem nu trebuie să vedem nimic ci trebuie să avem o autoritate și numai prin credința în acea autoritate să putem cunoaște ce există și ce nu există. Dacă nu respecți asta te vei duce în iad Arcangelo! Tu vrei să te duci în iad? Dacă vrei rai trebuie să ai credință! Lasă pe Dumnezeu să judece! Nu judeca și nu vei fi judecat! Frica de Dumnezeu este înțelepciuna și dragostea de Dumnezeu este sacrificiu! Căiește-te și nu mai huli! bounce
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Lun Mai 30, 2011 7:30 pm

Lol...ma ameninti cu iadul...
Important e ce credem,e adevarat...tu crezi in justetea acestor BLESTEME,si asta arata injustetea gandiri tale.
Chiar crezi in blestematiile alea,sau e vreo gluma? -adica na...nu-mi vine sa cred ca mai exista oameni care pot sa creada ORICE,doar pentru ca asa spune biserica ori altcineva.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Lun Mai 30, 2011 8:54 pm

Mai sunt destui lipsiti de minte! Chiar prea multi!

Important este faptul ca o religie a raului are in arsenalul sau si astfel de practici diabolice!

Remus nu te-a amenintat pe tine, a dat doar un exemplu de gandire crestina Twisted Evil

remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Lun Mai 30, 2011 10:07 pm

Arcangelo a scris:
Lol...ma ameninti cu iadul...
Important e ce credem,e adevarat...tu crezi in justetea acestor BLESTEME,si asta arata injustetea gandiri tale.
Chiar crezi in blestematiile alea,sau e vreo gluma? -adica na...nu-mi vine sa cred ca mai exista oameni care pot sa creada ORICE,doar pentru ca asa spune biserica ori altcineva.
Păi mincina este un drog de care unii se lasă den când în când. Trebuie făcut ceva pentru a apăra dependența omului de minciună nu? Dacă omul nu ar fi dependent de minciună nu ar mai fi nebunie și fără nebunie oamenii nu ar mai avea nevoie de autoritate! Nebunii nu au nevoie de autoritate? Cică fără Dumnezeu totul este permis! Cum vrei să fie ordine fără autoritate? Așa că să credem pentru ca să nu ardem!
afro
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Mar Mai 31, 2011 7:25 am

Vrei sa spui ca asta din fimulet este Christos ...adica cel care singur se recunoaste ca Lucifer si Stapanul cheilor Iadului?

Pai cat de nebun trebuie sa fie acel cineva care i se vinde Diavolului (caci asa il numeste Tatal Ceresc pe Christos) si isi doreste Viata Vesnica in asemenea conditii ...adica in Iad???
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Mar Mai 31, 2011 3:13 pm

Soimos a scris:
Vrei sa spui ca asta din fimulet este Christos ...adica cel care singur se recunoaste ca Lucifer si Stapanul cheilor Iadului?

Pai cat de nebun trebuie sa fie acel cineva care i se vinde Diavolului (caci asa il numeste Tatal Ceresc pe Christos) si isi doreste Viata Vesnica in asemenea conditii ...adica in Iad???
Nu avem de unde să știm pentru că cică la venirea lui Hristos este foarte greu de recunoscut. Întâi cică trebuie să vină hristoși mincinoși și abia la urmă Hristos cel adevărat. Pentru a nimeri o aruncare la coș tu nu trebuie să arunci de mai multe ori? Nu așa trebuie să facă și biserica? Dacă proorocirile despre minciuni sunt adevărate, atunci proorocirile sunt adevărate! De ce să nu credem noi adevărul dacă proorocirile sunt adevărate? Nu toți vrem adevărul? Nu în adevăr trebuie să avem încredere?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Mar Mai 31, 2011 3:30 pm

Incearca sa fii mai explicit putin, ca zau nu se intelege care-i ideea ta!

remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Mar Mai 31, 2011 4:41 pm

Apopii a scris:
Incearca sa fii mai explicit putin, ca zau nu se intelege care-i ideea ta!
Păi nu e greu. Dacă eu îți zic că îți fac rău și îți fac rău, eu îți spun adevărul nu? Pri urmare eu sunt de încredere. E o încredere în adevărul răului care aparent este greu de acceptat. Dar nu este așa și atunci când avem de-a face cu un cult al sacrificiului. Creștinismul este unul din cultele sacrificiului. Ideea de sacrificiu este extrem de adânc înrădăcinată în societate. Esența ideii de sacrificiu vine de la ideea că oamenii pot fi utili sau inutili. Omul nu trebuie să fie util sau inutil ci numai obiectele pot fi utile sau inutile. Numai ceea ce este lipsit de viață poate fi util. Pentru ca ceva cu viață să devină util, trebuie sacrificat. Este exact ca și cu mâncarea! O găină pentru ca să fie bună, ea trebuie tăiată și prăjită. Omul nu poate fi bun, rău, util sau inutil pentru că atunci devine un mijloc în loc să fie un scop. Noi sacrificăm mijloacele pentru realizarea scopurilor. Există numai viață și moarte! Dacă viața are un scop, acel scop sigur este moartea! Viața nu trebuie să aibă scop pentru că viața este scopul? Dacă ceva este mai presus decât viața, atunci moartea este mai presus decât viața! Atunci când ceva trebuie să fie mai presus decât viața, noi sacrificăm viața pentru acel ceva! Cam asta ar fi și cu sacrificiul.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ANATEMA - Model de anatematisire   Astazi la 5:47 am

Sus In jos

ANATEMA - Model de anatematisire
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: