Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Din Istoria "Iubirii" crestine

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 12:43 pm

Dumadu a scris:

9. Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana, cel ce înșeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ și îngerii lui au fost aruncați cu el
Sti ce-mi place la tine?

Ca ma combati dandu-mi dreptate!

Si eu tot la acel balaur cel care inseala pe toata lumea (prin bisericile sale) ma refeream ...adica la Christos ...
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 12:53 pm

Soimos a scris:

Si eu tot la acel balaur cel care inseala pe toata lumea (prin bisericile sale) ma refeream ...adica la Christos ...

Da, si nici prea mult timp n-a avut la dispozitie, ca l-au batut astia repede in cuie grin

Iar cat de furioasa a fost religia facuta in numele lui, s-a vazut prin milioanele de crime savarsite pana acum.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 1:01 pm

Bingo!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 1:30 pm

Soimos a scris:
Sti ce-mi place la tine?

Ca ma combati dandu-mi dreptate!
Nu imi mai interpreta cum vrei tu cuvintele. Stii bine ca nu iti dau dreptate. Iti dai singur suturi in fund. De cand e satan/balaurul/diavolul, Hristos? Cumva scrie in biblia dupa Soimos, ca in asta a mea nu gasesc nicio referire la afirmatia ta.

Soimos a scris:
doh doh E greu cu cititul asta. Hai sa-ti zic ceva si sa-ti arat uriasa ta lipsa de logica. Apocalipsa a fost scrisa de Ioan, prin revelatie de la Hristos(diavolul dupa lipsa logicii tale). Ce diavol e ala care se da singur de gol, asta in caz ca recunoaste singur ca este diavol(zic asta ca sa-ti fac pe plac).
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 1:39 pm

Dumadu a scris:
Apocalipsa a fost scrisa de Ioan, prin revelatie de la Hristos(diavolul dupa lipsa logicii tale). Ce diavol e ala care se da singur de gol, asta in caz ca recunoaste singur ca este diavol(zic asta ca sa-ti fac pe plac).

Aici este manipularea facuta de religie, pe care este foarte greu sa o inteleaga credinciosii...

Revelatia lui Ioan, a fost facuta de catre Isus si atrage atentia asupra Satanei Christos, care nu este altceva decat o inventie a raului, adica a unei gasti de indivizi care l-au inventat folosindu-se de numele lui Isus. De aceea mai spune in apocalipsa ca diavolul se va da drept Dumnezeu (Isus) si va incerca sa-i ia locul. Asta se va intampla in viitorul lui Ioan, nu in viitorul nostru, adica acum aproximativ 2000 de ani in urma! Ceea ce s-a si intamplat!

Ti-e greu sa intelegi, deoarece manipulatorii, adica biserica, a alaturat numele Isus si Christos, iar tu ii consideri a fi unul si acelasi lucru, ceea ce este gresit!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 1:51 pm

Cyberman a scris:
Revelatia lui Ioan, a fost facuta de catre Isus si atrage atentia asupra Satanei Christos
doh doh doh doh doh PFFFF. In Apocalipsa Iisus este acelasi cu Hristos Very Happy Very Happy Mor de ras cu voi
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 1:58 pm

Dumadu a scris:
doh doh doh doh doh PFFFF. In Apocalipsa Iisus este acelasi cu Hristos Very Happy Very Happy Mor de ras cu voi

Nu ma asteptam sa intelegi, chiar daca ti-am explicat clar, ca Isus si Christos sunt doua personaje diferite, dar puse impreuna de biserica pentru a pacali oamenii! Ce ai vrea sa-ti spuna clar acest lucru intr-un text modificat de biserica? Ioan a incercat sa atraga atentia si a spus ca vor intelege doar cei care au minte sa inteleaga.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 2:21 pm

Iarasi repet, se vede clar ca in biblia crestinilor diavol e facut cel care indeamna pe om la cunoastere si dumnezeul intelept e facut cel care le zice "saraci cu duhul" adica prosti, nu vreau sa jignesc pe nimeni prin asta, eu doar explic conotatia expresiei: "sarac cu duhul".
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 3:07 pm

Dumadu a scris:
. De cand e satan/balaurul/diavolul, Hristos?
Poi asta intreaba-l pe autorul Apocalipsei.

Citat :
Apocalipsa a fost scrisa de Ioan, prin revelatie de la Hristos(diavolul dupa lipsa logicii tale). Ce diavol e ala care se da singur de gol, asta in caz ca recunoaste singur ca este diavol(zic asta ca sa-ti fac pe plac).

Este un Diavol care se adreseaza cu mesajul sau, celor care i s-au vandut!

Probabil din cauza ca doreste sa evite conflictele cu cei pe care i-a pacalit sa-si vanda sufletul, si asa are ocazia sa le puna sub nas "contractul de vanzare" pe care l-au semnat

Nu stiu ce poate fi atat de greu de inteles?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

Varsta : 28
Localizare : Costinesti
Puncte : 140

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 4:17 pm

DRAGOS a scris:
Iarasi repet, se vede clar ca in biblia crestinilor diavol e facut cel care indeamna pe om la cunoastere si dumnezeul intelept e facut cel care le zice "saraci cu duhul" adica prosti, nu vreau sa jignesc pe nimeni prin asta, eu doar explic conotatia expresiei: "sarac cu duhul".
Ce ar fi daca imi raspunzi la ce te-am intrebat pana acum: sa-mi zici ce stii despre evanghelii(apocrife si canonice) sami demonstrezi ca Anunnaki conduc planeta etc. Nu fugi de raspuns
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 10:20 pm

DRAGOS a scris:

Eu de cate ori n-am spus ca in biblie, binele este numit malefic, iar maleficul este numit iubire divina crazy

Cand dumnezeu ucide cu nemiluita oameni nevinovati, de fapt ne dovedeste cat de mare ii este iubirea doh

Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Dum Aug 21, 2011 10:24 pm

Dumadu a scris:
9. Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana, cel ce înșeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ și îngerii lui au fost aruncați cu el

Se pare ca i-a aruncat pe toti 12...

Cyberman a scris:
Soimos a scris:

Da, si nici prea mult timp n-a avut la dispozitie, ca l-au batut astia repede in cuie grin

Iar cat de furioasa a fost religia facuta in numele lui, s-a vazut prin milioanele de crime savarsite pana acum.

Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Lun Aug 22, 2011 5:33 am

Apopii a scris:
Dumadu a scris:

Se pare ca i-a aruncat pe toti 12...
Te referi la apostoli? doh Laughing
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Lun Aug 22, 2011 12:46 pm

”Crestinare cu spada.Crime in numele crestinismului.

Daca studiem putin istoria si din alt unghi, invadatori barbari au fost mici copii pe langa crimele barbarilor crestini impotriva “paganilor”. In ziua de azi majoritatea sarbatorilor crestine sint sarbatorile pagane, si nasterea lui Iisus Cristos este sarbatorita in ziua de Sol Invictus, sarbatoarea pagana, ca sa dau numai un exemplu.
Dar sa revenim la crimele pe care s-a construit crestinismul, lista fiind foarte lunga voi aminti doar numai cateva.

In anul 314, imediat dupa legalizarea sa, Biserica crestina ataca paganii. Prin edictul din 315 au fost distruse templele pagane si sacerdotii pagani asasinati.
In anul 324 imparatul Constantin declara Crestinismul ca unica religie oficiala a imperiului Roman. In Dydima, in Asia Menor, devasteaza oracolul zeului Apolo si tortureaza sacerdotii pana la moarte. Expluzeaza toti paganii de la muntele Athos si distruge toate templele pagane.
In 326 imparatul Constantin, urmand instructiunile mamei sale Elena, distruge templul zeului Ascelpio in Aigeai din Cilicia si multe temple ale zeitei Afrodita din Ierusalim, Afaka in Liban, mambre, Fenicia, Baalbek, etc. In anul 330 Imparatul Constantin fura comorile si statuile templelor pagane din Grecia pentru a decora Noua Roma (Constantinopolul), noua capitala a imperiului sau.
In anul 354, un nou decret ordona inchiderea tuturor templelor pagane. Unele din ele sint profanate si transformate in bordeluri si sali de jocuri de noroc. Sint executati sacerdotii pagani. Sint arse biblioteci in diverse orase ale Imperiului. Ritualurile pagane sint declarate ilegale in anul 356 si vinovatii condamnati la moarte.
In anul 359, in orasul Skythopolis, Siria, crestinii organizeaza primul lagar de concentrare pentru a tortura si executa paganii arestati in orice parte a Imperiului.
In anul 372 imparatul crestin Valens ordona guvernatorului din Asia Menor sa extermine toti helenii si toate documentele care fac referire la intelepciunea lor.
In 27 februarie 380, un decret al imparatului Flavius Teodosius declara crestinismul ca singura religie a Imperiului Roman, cerand ca „toate natiunile supuse noua trebuie sa practice religia ce ne-a fost data de apostolul Petru”. Intr-un alt decret ii numeste „nebuni” pe toti cei care nu cred in dumnezeul crestin si interzice orice discrepanta cu dogmele Bisericii. La 2 mai 381, Teodosie interzice crestinilor sa revina la practicarea religiei pagane. In toata partea orientala a imperiului sint devastate si arse templele si bibliotecile pagane.
In 382 cuvantul „Hellelu-jah” (Glorie lui Yahveh) este impus in slujbele crestine.
In anul 391, imparatul Bizantin crestin Teodosie, a ordonat distrugerea bibliotecii din Alexandria, cu bogatii culturale absolut de neinlocuit, adapostea peste 700.000 de pergamente.
Imparatul Theodosius (408-450) a executat inclusiv copii, pentru ca s-au jucat cu resturi ale statuilor din templele pagane distruse. De acord cu istoricii crestini el „urma intocmai invataturile crestine”.
La 14 noiembrie 435, un nou decret al imparatului Teodosie II ordona condamnarea la moarte a a tuturor „ereticilor” si paganilor din Imperiu. Se proclama ca pe langa unica religie legala Crestinismul, este si Iudaismul. In anul 448 ordona sa fie arse toate cartile ne-crestine. In sec. VI paganii au fost declarati in afara legii, fara nici un drept. Torturi, asasinate, persecutii ale paganilor au durat secole. Convertirea la crestinism s-a facut cu spada. Convertirea violenta a ultimilor pagani heleni a facut-o armeanul San Nikon intre anii 850-860.

acesti salbatici au stat la baza celor mai civilizate tari din spatiul european Suedia,Norvegia,Danemarca , necontaminate inca total de erezia Uniunii Europene.

„acesti salbatici” au stat la baza celor mai civilizate tari din spatiul eurpean nu pentru ca ar fi crestinati (multi nordici sint azi adoratori ai lui Odin si se declara pagani).”

Articolul original poate fi citit AICI
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Lun Aug 22, 2011 5:14 pm

Black velvet a scris:
”Crestinare cu spada.Crime in numele crestinismului.

Daca studiem putin istoria si din alt unghi, invadatori barbari au fost mici copii pe langa crimele barbarilor crestini impotriva “paganilor”. In ziua de azi majoritatea sarbatorilor crestine sint sarbatorile pagane, si nasterea lui Iisus Cristos este sarbatorita in ziua de Sol Invictus, sarbatoarea pagana, ca sa dau numai un exemplu.
Dar sa revenim la crimele pe care s-a construit crestinismul, lista fiind foarte lunga voi aminti doar numai cateva.

In anul 314, imediat dupa legalizarea sa, Biserica crestina ataca paganii. Prin edictul din 315 au fost distruse templele pagane si sacerdotii pagani asasinati.
In anul 324 imparatul Constantin declara Crestinismul ca unica religie oficiala a imperiului Roman. In Dydima, in Asia Menor, devasteaza oracolul zeului Apolo si tortureaza sacerdotii pana la moarte. Expluzeaza toti paganii de la muntele Athos si distruge toate templele pagane.
In 326 imparatul Constantin, urmand instructiunile mamei sale Elena, distruge templul zeului Ascelpio in Aigeai din Cilicia si multe temple ale zeitei Afrodita din Ierusalim, Afaka in Liban, mambre, Fenicia, Baalbek, etc. In anul 330 Imparatul Constantin fura comorile si statuile templelor pagane din Grecia pentru a decora Noua Roma (Constantinopolul), noua capitala a imperiului sau.
In anul 354, un nou decret ordona inchiderea tuturor templelor pagane. Unele din ele sint profanate si transformate in bordeluri si sali de jocuri de noroc. Sint executati sacerdotii pagani. Sint arse biblioteci in diverse orase ale Imperiului. Ritualurile pagane sint declarate ilegale in anul 356 si vinovatii condamnati la moarte.
In anul 359, in orasul Skythopolis, Siria, crestinii organizeaza primul lagar de concentrare pentru a tortura si executa paganii arestati in orice parte a Imperiului.
In anul 372 imparatul crestin Valens ordona guvernatorului din Asia Menor sa extermine toti helenii si toate documentele care fac referire la intelepciunea lor.
In 27 februarie 380, un decret al imparatului Flavius Teodosius declara crestinismul ca singura religie a Imperiului Roman, cerand ca „toate natiunile supuse noua trebuie sa practice religia ce ne-a fost data de apostolul Petru”. Intr-un alt decret ii numeste „nebuni” pe toti cei care nu cred in dumnezeul crestin si interzice orice discrepanta cu dogmele Bisericii. La 2 mai 381, Teodosie interzice crestinilor sa revina la practicarea religiei pagane. In toata partea orientala a imperiului sint devastate si arse templele si bibliotecile pagane.
In 382 cuvantul „Hellelu-jah” (Glorie lui Yahveh) este impus in slujbele crestine.
In anul 391, imparatul Bizantin crestin Teodosie, a ordonat distrugerea bibliotecii din Alexandria, cu bogatii culturale absolut de neinlocuit, adapostea peste 700.000 de pergamente.
Imparatul Theodosius (408-450) a executat inclusiv copii, pentru ca s-au jucat cu resturi ale statuilor din templele pagane distruse. De acord cu istoricii crestini el „urma intocmai invataturile crestine”.
La 14 noiembrie 435, un nou decret al imparatului Teodosie II ordona condamnarea la moarte a a tuturor „ereticilor” si paganilor din Imperiu. Se proclama ca pe langa unica religie legala Crestinismul, este si Iudaismul. In anul 448 ordona sa fie arse toate cartile ne-crestine. In sec. VI paganii au fost declarati in afara legii, fara nici un drept. Torturi, asasinate, persecutii ale paganilor au durat secole. Convertirea la crestinism s-a facut cu spada. Convertirea violenta a ultimilor pagani heleni a facut-o armeanul San Nikon intre anii 850-860.

acesti salbatici au stat la baza celor mai civilizate tari din spatiul european Suedia,Norvegia,Danemarca , necontaminate inca total de erezia Uniunii Europene.

„acesti salbatici” au stat la baza celor mai civilizate tari din spatiul eurpean nu pentru ca ar fi crestinati (multi nordici sint azi adoratori ai lui Odin si se declara pagani).”

Articolul original poate fi citit AICI
Si ce vina are crestinismul ca ''adeptii'' lui au fost nebuni?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Lun Aug 22, 2011 5:46 pm

Dumadu a scris:
te mai si intrebi?
Poi nu doctrina crestina le-a luat mintile?

Poi care crezi ca este motivul ptr care astazi musulmanii parca au inebunit cu totii?

Hai sa vedem daca stii sa raspunzi la aceasta intrebare?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Lun Aug 22, 2011 6:17 pm

Soimos a scris:
Dumadu a scris:
te mai si intrebi?
Poi nu doctrina crestina le-a luat mintile?
Tot iti place sa dai dovada de lipsa de logica. Ti-am mai zis si iti mai zic. In evul mediu, oamenii nu stiau nimic despre dogma lor. Daca le spunea preotul sau papa ca e bine sa omori pentru Dumnezeu( desi Iisus le-a spus ca nu e bine) oamenii asa credeau. Daca in biserici se predica in limba pe care mai nimeni nu o intelegea, ce pretentii aveai la ei? Hai mai zi-mi ceva ilogic, ca esti obisnuit
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Lun Aug 22, 2011 8:26 pm

Dumadu a scris:
Tot iti place sa dai dovada de lipsa de logica.
De ce sunt eu ilogic ... ptr ca tu fugi sa raspunzi de intrebarea mea?

Citat :

Ti-am mai zis si iti mai zic. In evul mediu, oamenii nu stiau nimic despre dogma lor.
Hahahahah ...m-ai omorat cu logica ta !
Poi acuma cand Biblia o gasesti la orice WC public ptr ca are foi subtiri, crezi ca armata de oi proaste isi pierde timpul studiind Biblia si studiind doctrina acesteia?
Vad ca sta logica pe tine ... ca paru pe broasca!

Citat :

Daca le spunea preotul sau papa ca e bine sa omori pentru Dumnezeu( desi Iisus le-a spus ca nu e bine) oamenii asa credeau. Daca in biserici se predica in limba pe care mai nimeni nu o intelegea, ce pretentii aveai la ei? Hai mai zi-mi ceva ilogic, ca esti obisnuit
Poi il ascultau pe popa ca aveau incredere in el ptr ca le era "parinte"!
Ia vezi cat de mult inteleg romanii din ziua de azi Biblia si doctrina crestina ...cu toate ca Biblia este tradusa si pe limba lor:

Uite cea mai simpla tema ... despre Adam si Eva:

http://www.youtube.com/watch?v=eC_1BZh8BRg
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Lun Aug 22, 2011 8:42 pm

Soimos a scris:
De ce sunt eu ilogic
Probabil asa sunt cei ce au evoluat din maimuta

Soimos a scris:
Hahahahah ...m-ai omorat cu logica ta !
Poi acuma cand Biblia o gasesti la orice WC public ptr ca are foi subtiri, crezi ca armata de oi proaste isi pierde timpul studiind Biblia si studiind doctrina acesteia?
Vad ca sta logica pe tine ... ca paru pe broasca!
Razi ca... Dupa ce ca esti pe dinafara cu argumentele tot tu esti ala care stie sa vada paiul din ochiul altora. Hai sa te vad cu logica: daca tu iti inveti copilul de mic, ca e bine sa omori si ca lui Dumnezeu ii place sa omori si ca asa iti cere doctrina crestina si in tot acest timp sa nu ii arati ce invata cu adevarat crestinismul, iar cand va ajunge mare va fi un criminal, oare cine va fi vinovat pentru ceea ce a devenit? Sa fie oare dogma crestina, sa fie oare Dumnezeu sau sa fie de vina cel care l-a educat si invatat? Hai sa vad cum raspunzi ca in aceasta situatie au fost si crestinii in evul mediu.

PS: Astept raspuns la subiect nu devierile cu care m-ai obisnuit si fara mesaje de caterinca.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Lun Aug 22, 2011 11:08 pm

Dumadu a scris:

Dupa aceeasi logica cu a ta, ce vina are nazismul ca nazistii au facut atatea crime? E drept ca nu chiar atat de multe pe cat au facut crestinii in numele crestinismului, dar ocupa si ei totusi un loc bun in top! Si in doctrina nazista gasesti multe invataturi bune, asa cum gasesti si in doctrina crestina... Deci, te intreb, dupa istoria plina de crime ale crestinilor (multe MILIOANE de oameni omorati in numele invataturilor crestine, de catre inchizitie, in timpul cruciadelor si a crestinarilor fortate), de ce se preda in scoli crestinismul, iar nazismul este interzis?

Uite ce frumos ”iubesc” crestinii in numele crestinismului:

Si nu uita ca aceste crime au fost facute la cererea conducerii bisericii si nu a unor inculti oarecare!

”Inchizitia a fost o instanta judecatoreasca instituita de biserica catolica, prin decretul papei Gregor IX in anul 1231, in scopul depistarii si reprimarii sângeroase a asa-zisilor eretici. Sarcina interogatoriilor, persecutiilor, torturilor si arderilor pe rug a fost preluata de catre ordinele calugaresti ale Franciscanilor si Dominicanilor. In fruntea inchizitiei a stat un Mare Inchizitor. Inchizitia a constituit una din cele mai grave erori savârsite de Biserica Romano-Catolica, care a dus la crime pe scara de masa impotriva umanitatii.”

Sursa

”Ca atare, imaginea femeii a fost demonizata constant si, pe considerentul ca sunt sursa pacatelor si o permanenta ispita, milioane de femei au fost ucise. Prin intermediul unor torturi atroce, ele au fost silite sa recunoasca participarea la Sabat, zborul pe coada de matura, intretinerea de relatii sexuale cu demoni, transformarea in animale, practicarea de procedee magice si alte asemenea fantezii. Isteria generala, intretinuta de Biserica, i-a facut pe oameni sa le considere pe femeile banuite de vrajitorie ca si-ar fi vandut sufletul lui Satan si ca se aflau in slujba acestuia, pentru a submina societatea crestina.

Apogeul acestei isterii de masa a fost atins odata cu publicarea faimoasei lucrari Malleus Maleficarum (Ciocanul vrajitoarelor), de catre calugarii dominicani Jakob Sprenger si Heinrich Kramer. In loc sa mai fie considerate tamaduitoare pricepute sau intelepte depozitare ale unor cunostinte ancestrale, vrajitoarele erau tratate ca niste creaturi diabolice, ce nu meritau sa traiasca, pentru ca si-ar fi extins influenta asupra „bietilor crestini”, incercand sa-i transforme si pe acestia in unelte ale lui Satan. Adevarul este ca, daca totusi mai existau vrajitoare care detineau cunostintele oculte ale antichitatii, transmise din generatie in generatie, ele erau politeiste sau panteiste si in nici un caz nu se inchinau unui singur zeu, fie el si Satan - de altfel o inventie a traditiilor monoteiste.

Si totusi, campania vehementa dusa de Biserica a dat roade, cel putin la nivelul constintelor, „vanatoarea de vrajitoare” unindu-i in jurul oamenilor in sutana pe oamenii simpli, care erau astfel convinsi ca fac un lucru demn de morala crestina, luptand din toate puterile impotriva fortelor Intunericului. S-a creat un veritabil folclor in privinta comportamentului vrajitoarelor, acuzate ca ar batjocori riturile crestine. Spre deosebire de enoriasi, care se inchinau in genunchi, vrajitoarele s-ar fi prosternat in fata lui Satan stand in cap. Sfanta Impartasanie era parodiata printr-o „liturghie neagra”, cu conotatii scabroase, in care sacramentele catolice erau inlocuite cu excremente. Desi nimeni nu asistase vreodata la astfel de spectacole dezgustatoare, toata lumea le dadea crezare.

Neprihanitii calugari, obsedati de sexualitatea feminina

Supunerea totala a femeii in fata barbatului a fost o tema comuna in primele scrieri crestine, data de exacerbarea atitudinilor patriarhale si de natura extrem de ierarhizata a Bisericii insesi. Din pacate, perceptia femeilor, ca fiind inferioare barbatilor, si posibil ca inamice ale ordinii religioase si sociale, s-a perpetuat in multe miscari fundamentaliste crestine, pana in zilele noastre.

Sursa

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Mar Aug 23, 2011 6:32 am

Dumadu a scris:
Ai zis cumva Evoluat?
Atunci e bine!
Tu esti un presat din noroi, iar noroiul nu a evoluat decat in oala de noapte ... si asta explica lipsa ta de logica!

Citat :
Razi ca... Dupa ce ca esti pe dinafara cu argumentele tot tu esti ala care stie sa vada paiul din ochiul altora.
Poi vad ca tu esti care a ramas fara argumente la intrebarea pe care ti-am pus-o si te feresti sa-mi raspunzi, ptr motivul deja mentionat, adica lipsa de argumente!
Citat :

PS: Astept raspuns la subiect nu devierile cu care m-ai obisnuit si fara mesaje de caterinca.
Raspunsul CLAR l-ai primit de la mine sub forma de o intrebare la care nu vrei/poti sa raspunzi!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Mar Aug 23, 2011 8:29 am

Soimos a scris:
Dumadu a scris:
Ai zis cumva Evoluat?
Atunci e bine!
Tu esti un presat din noroi, iar noroiul nu a evoluat decat in oala de noapte ... si asta explica lipsa ta de logica!

Citat :
Razi ca... Dupa ce ca esti pe dinafara cu argumentele tot tu esti ala care stie sa vada paiul din ochiul altora.
Poi vad ca tu esti care a ramas fara argumente la intrebarea pe care ti-am pus-o si te feresti sa-mi raspunzi, ptr motivul deja mentionat, adica lipsa de argumente!
Citat :

Raspunsul CLAR l-ai primit de la mine sub forma de o intrebare la care nu vrei/poti sa raspunzi!
Nu fugi de raspuns ma. Zi cine ar fi vinovat daca copilul tau ar ajunge criminal?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Mar Aug 23, 2011 8:44 am

Dumadu a scris:
Nu fugi de raspuns ma. Zi cine ar fi vinovat daca copilul tau ar ajunge criminal?

Ma intrebi cine este de vina atunci cand varfurile bisericii si inchizitorii au hotarat sa ucida?

Evident ca aceia care l-a invatat/indemnat sa ucida...recte religia crestina sau cea musulmana ! (asta ca sa ai si raspunsul la intrebarea care vad nu iti convine, si anume

"din ce cauza radicalii islamisti comit acte criminale?"

Pentru ca asa ii invata "scriptura" lor si "preotii" lor care le predica din acea scriptura.

Crimele pe care le comit sunt bazate exclusiv pe convingerile lor religioase, din cauza asta sinucigasii cu bomba-n coor, striga "Alla e mare"!

Diferenta intre ei si crestini, este una de 300 de ani!

Pina acum 300 de ani si biserica crestina comitea crime ca si islamistii azi ...noroc ca au intervenit francmasonii si Illuminatii, si le-au tras criminalilor de popi presul de sub picioare ...ca fara ei si astazi sufeream "urgia crestina" direct pe pielea noastra!

Numai daca si realizati ca aceasta ultima afirmatie este un adevar istoric ... si nu i-ati mai barfi si condamna atat ptr ca v-au facut cel mai mare bine din istoria umanitatii, si anume datorita lor societatea a progresat enorm astfel ca sa avem posibilitatea de a trai intr-o societate dezvoltatata in care omul este mantuitor omului! (deocamdata doar mai putin in Romania, dar totutusi ... deocamdata )
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Mar Aug 23, 2011 8:59 am

Esti fara speranta
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Mar Aug 23, 2011 9:14 am

Dumadu a scris:
Esti fara speranta
La fel si tu!
Diferenta intre noi este aceea cu tu astepti speranta de la Dumnezeu !

...iar eu de la rezultatele activitatilor mele ...sau cum ne invata Isus ...de la Dumnezeul din mine insumi!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Mar Aug 23, 2011 9:22 am

Soimos a scris:
iar eu de la rezultatele activitatilor mele ...sau cum ne invata Isus ...de la Dumnezeul din mine insumi!
Laughing Laughing Laughing Daca era vreun dumnezeu in tine, nu mai erai atat de confuz
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Mar Aug 23, 2011 10:27 am

Dumadu a scris:
Daca era vreun dumnezeu in tine, nu mai erai atat de confuz

Tot ceea ce ste viu ...are si pe Dumnezxeu in el, ... "dumnezeul" pe care imi reprosezi ca imi lipseste, la noi se numeste DRACU!

Si ai dreptate ...eu nu mi-am vandut sufletul acestui "dumnezeu" al zilelor noastre , asa cum ai facut si tu, dar si alti cca 2 miliarde de tantalai care au schimbat setea de cunoastere cu portia zilnica de minciunica dulce gata preparata de 2000 de ani, servita zilnic pe tava.

Oare chiar nu te-ai scarbit consumand zilnic de atata timp acelasi rahat invechit "Locum"?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Mar Aug 23, 2011 1:02 pm

Soimos a scris:
portia zilnica de minciunica dulce gata preparata de 2000 de ani, servita zilnic pe tava.

Religia, precum drogurile sau alcoolul, creeaza dependenta si o stare de constiinta alterata care-l face pe om sa nu mai fie capabil sa vada realitatea obiectiva... focus
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Mar Aug 23, 2011 3:25 pm

Ai dreptate!

Poi nu ziceau filozofii ca religia este opium ptr popor?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   

Sus In jos

Din Istoria "Iubirii" crestine
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: