Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Cazul Anneliese Michel

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Gaspar01
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Braila
Puncte : 22
Data de inscriere : 05/07/2011

MesajSubiect: Cazul Anneliese Michel   Mar Iul 05, 2011 6:21 pm

Tinand cont ca acest caz s-a intamplat in Germania, Soimos ne poate spune, daca stie mai multe, ce s-a intamplat.

http://www.youtube.com/watch?v=x4n9vK0_mdk&feature=related
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mar Iul 05, 2011 6:34 pm

Ah ... Anneliese Michel!
Victima dogmei Blestemului Vesnic!

Cum imi explic asta?

Simplu!

Diavolul, adica Christos, intra in sufletul omului prin religie si exorcizarea se face tot prin religie ...ca doar Diavolii asculta cel mai bine de seful lor!(Christos)

Uite aici aflii informatiile de la prima mina!:

http://www.theologe.de/theologe9.htm

Pentru atei ... e vorba de un caz banal de schizofrenie ...adica personalitate multipla ...adica un caz de psihiatrie in care Isus se poate certa cu Diavolul ...si bineinteles ca ea persoana poate "imprumuta" personalitatile ambelor personaje care o obsedeaza!
Sus In jos
Gaspar01
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mar Iul 05, 2011 7:14 pm

dar cum se face ca nici cu tratament psihiatric nu s-a vindecat?
Sus In jos
Gaspar01
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mar Iul 05, 2011 7:19 pm

Soimos a scris:
Ah ... Anneliese Michel!
Victima dogmei Blestemului Vesnic!

Cum imi explic asta?

Simplu!

Diavolul, adica Christos, intra in sufletul omului prin religie si exorcizarea se face tot prin religie ...ca doar Diavolii asculta cel mai bine de seful lor!(Christos)
lasa, Hristos e Hristos si diavolul e altul. tu te legi de denumirea Lucifer, steaua diminetii, dar diavolul nu este ''steaua diminetii'' el este doar ingerul cazut.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mar Iul 05, 2011 7:39 pm

Gaspar01 a scris:
lasa, Hristos e Hristos si diavolul e altul. tu te legi de denumirea Lucifer, steaua diminetii, dar diavolul nu este ''steaua diminetii'' el este doar ingerul cazut.
Zici tu!
Dar uite ce zice Biblia:
2Cor11. 14Și nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

si mai vezi si aici in Petru ...adica acela care proroceste venirea lui Christos cu scopul de a-si face biserica sa!

2 Petru 1. 19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre

Incearca sa iti imaginezi cum se suna acest citat in limba latina in care substantivul Luceafar se traduce prin LUCIFER!

Lucifer = in Latina LUX =lumina si Ferre = a aduce ... adica cel care aduce lumina ... In liturgia in limba latina dupa Biblia Vulgata ... Lucifer era timp de 1500 de ani Sinonimul lui Isus !

Sper ca iti dai seama ca este vorba de niste versete Biblice care au alta greutate decat parerile noastre personale ...deci trebuie acceptate ca atare cu atat mai mult cu cat sunt confirmate si de adevarul istoric al diabolicitatii acestei biserici!
Sus In jos
Gaspar01
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mar Iul 05, 2011 7:47 pm

Soimos a scris:
Gaspar01 a scris:
Zici tu!
Dar uite ce zice Biblia:
2Cor11. 14Și nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

si mai vezi si aici in Petru ...adica acela care proroceste venirea lui Christos cu scopul de a-si face biserica sa!

2 Petru 1. 19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre

Incearca sa iti imaginezi cum se suna acest citat in limba latina in care substantivul Luceafar se traduce prin LUCIFER!

Sper ca iti dai seama ca este vorba de niste versete Biblice care au alta greutate decat parerile noastre personale ...deci trebuie acceptate ca atare cu atat mai mult cu cat sunt confirmate si de adevarul istoric al diabolicitatii acestei biserici!
dar biblia zice ca Lucifer a fost candva un inger de lumina, nu zice ca mai este.

Soimos a scris:
2Cor11. 14Și nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină
aici se refera la faptul ca poate lua orice forma.

Soimos a scris:
asta asta inseamna ca Iisus este aducatorul de lumina nu diavolul. diavolul a fost candva aducator de lumina dar a cazut din gratiile divine. diavolul are alte denumiri: sarpele cel vechi, balaurul, Satan.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mar Iul 05, 2011 8:07 pm

Gaspar01 a scris:
dar biblia zice ca Lucifer a fost candva un inger de lumina, nu zice ca mai este.
Cum sa zica ca mai este ...cand de fapt Christos alias Lucifer ...NU MAI ESTE ...pentru ca nu mai exista in lumea reala in care traim noi ... el "este" doar in "lumea cealalta ...adica Iadul ...ale carui chei le detine!

Citat :
... aici se refera la faptul ca poate lua orice forma.
Asa este!
...el in calitate de Diavol/Razvratit sau mai exact fiul razvratit impotriva Tatalui sau ceresc ... are puteri deosebite ...deci poate fi si stea ...asa de fapt cum era pe cand era in ceruri inainte de a fi expediat/alungat pe pamant!

Acest lucru este confirmat si la modul simbolic de catre cei trei Crai de la Rasarit care l-au gasit pe cel alungat de cer urmand traiectoria "Luceafarului" cazut ...exact acolo unde acesta a prevestit cand era in cer ...adica in familia lui Iosif din neamul lui David!

Deci ti-ai desfintat propriul argument!

Citat :
asta asta inseamna ca Iisus este aducatorul de lumina nu diavolul. diavolul a fost candva aducator de lumina dar a cazut din gratiile divine. diavolul are alte denumiri: sarpele cel vechi, balaurul, Satan.
Vezi ca te incurci in a-mi confirma spusele!
Aducatorul de lumina este exact LUCIFER ...pe care si tu il recunosti ca fiind Isus Christos!
Poi evident ca a cazut din gratiile divine din moment ce a fost RETROGRADAT in Divizia C (Iadul) unde si astazi mai este leaderul campionatului din acea divizie!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Iul 06, 2011 6:19 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Gaspar01
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mar Iul 05, 2011 8:32 pm

e parerea ta, vad ca nu ti-o poate schimba nimeni, deci la capitolul asta chiar nu te mai deranjez, dar te rog nici tu nu mai aduce in discutie subiectul Hristos=diavolul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 9:40 am

Atunci cum iti explici ca Isus era invinuit de contemporanii sai ca lucra cu puterile "zeului musca" adica a lui Belzebuth ...vezi Matei 12:

23. Mulțimile toate se mirau zicând: Nu este, oare, Acesta, Fiul lui David?
24. Fariseii însă, auzind, ziceau: Acesta nu scoate pe demoni decât cu Beelzebul, căpetenia demonilor.

Vrei sa iti explic din ce cauza cei Trei Magi de la Rasarit l-au cautat pe "Fiul lui Dumnezeu" (ala razvratit si alungat din ceruri) urmarind traiectoria unei stele (vezi comparatia cu Luceafarul)
Sus In jos
Gaspar01
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 10:13 am

Soimos a scris:
Atunci cum iti explici ca Isus era invinuit de contemporanii sai ca lucra cu puterile "zeului musca" adica a lui Belzebuth ...vezi Matei 12:

23. Mulțimile toate se mirau zicând: Nu este, oare, Acesta, Fiul lui David?
24. Fariseii însă, auzind, ziceau: Acesta nu scoate pe demoni decât cu Beelzebul, căpetenia demonilor.
pai da ce puteau zice fariseii, cand Iisus mereu le dadea peste nas. Lor le era frica sa nu isi piarda pozitiile si ca sa intoarca poporul impotriva lui Iisus au zis ca lucreaza cu diavolul dar asta e o tampenie.

dar uite ce le zicea Iisus; Luca 11:17.''Dar El, cunoscând gândurile lor, le-a zis: Orice împărăție, dezbinându-se în sine, se pustiește și casă peste casă cade''
18. ''Și dacă satana s-a dezbinat în sine, cum va mai sta împărăția lui? Fiindcă ziceți că Eu scot pe demoni cu Beelzebul''

Daca Iisus ar mai veni a doua oara ca om si ar face ce a facut acum 2000 de ani si s-ar lua de preoti, acestia l-ar rastigni din nou sau l-ar baga intr-un ospiciu.

Soimos a scris:
Vrei sa iti explic din ce cauza cei Trei Magi de la Rasarit l-au cautat pe "Fiul lui Dumnezeu" (ala razvratit si alungat din ceruri) urmarind traiectoria unei stele (vezi comparatia cu Luceafarul)
in primul nu stiu de unde o scoate-ti pe asta cu 3 magi, caci nu zice cati erau iar in al doilea rand, ce zici tu acolo nu se potriveste. cand s-a nascut Iisus, diavolul( Satan) inca nu fusese alungat din ''ceruri''. Asta e punctul tau forte, te legi de cateva citate dar le ingori pe celelalte, ingorand ordinea cronoligica a cartii( NT) iar ceea ce faci tu este destul de evident
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 1:05 pm

Gaspar01 a scris:

pai da ce puteau zice fariseii, cand Iisus mereu le dadea peste nas.
Poi se mirau si ei de "minunile" pe care le facea Isus ...pe care nici un om normal nu le-ar fi putut face ...decat bineinteles " o intrupare" a Diavolului in omul Isus ...asta daca este sa dam crezarii relatarilor care povestesc despre "minunile" lui Isus!

Citat :

Lor le era frica sa nu isi piarda pozitiile si ca sa intoarca poporul impotriva lui Iisus au zis ca lucreaza cu diavolul dar asta e o tampenie.
Poi nu trebuia sa le fie frica ... ci trebuiau sa puna in aplicatie exact ceea ce insusi Dumnezeul lor i-a invatat in Deuteronom 13.1 cum sa procedeze cu "facatorii de minuni" care prin asta doresc sa fie acceptati ca "dumnezei".
Adica trebuiau sa il omoare ...asta conform Poruncii Divine!

Citat :

dar uite ce le zicea Iisus; Luca 11:17.''Dar El, cunoscând gândurile lor, le-a zis: Orice împărăție, dezbinându-se în sine, se pustiește și casă peste casă cade''
18. ''Și dacă satana s-a dezbinat în sine, cum va mai sta împărăția lui? Fiindcă ziceți că Eu scot pe demoni cu Beelzebul''
Poi Isus i-a pacalit ...asa cum te pacaleste si pe tine cel care nu prea cunosti Biblia!
Iata ceea ce el stia ...si ceea ce tu si altii nu stiu!:
uite tot in Luca dar in 11.24

24. Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, și, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieșit.
25. Și, venind, o află măturată și împodobită.
26. Atunci merge și ia cu el alte șapte duhuri mai rele decât el și, intrând, locuiește acolo; și se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi.

Aa ai vazut de ce versetul dat de tine nu era decat o minciuna spusa de Isus unor ignoranti ...adica Diavolul nu poate fi scos din om decat provizoriu ... asa ca afirmatia din versetul tau cade!

Si ptr ca era convins de ignranta lor ...si-a permis sa le zica adevarul verde in fata

Citat :
in primul nu stiu de unde o scoate-ti pe asta cu 3 magi, caci nu zice cati erau iar in al doilea rand, ce zici tu acolo nu se potriveste. cand s-a nascut Iisus,
Poi din sarbatoarea crestina a Celor 3 Magi care umbla la colindat cu Steaua ...adica cea denumita in folclor "3 Crai de la rasarit" si se refera la Cei trei magi Melchior, Caspar si Baltazar care au venit sa se inchine Pruncului Iisus si au adus daruri: aur, smirna si tamaie. ...ai auzit?

Si doi referitor la "ordine"!
...evident ca Isus desi avea samanta diabolicitatii "in sange" adica inca de la nastere (si asta vedem in faptul ca cei 3 Magi l0-au bcautat imediat dupa nastere ... pe masura ce tot crestea se apropia tot mai mult de "soarta" sa ...adica ucenicea pe langa Templu iar ca adult facea tot mai multe minuni ...tocmai prin puterea diabolica pe care o avea si o exercita ...cea cu care a fost harazit din ceruri.

El a devenit Diavol doar cand s-a lepadat "haina de om" adica dupa crucificare ... mai exact la Invierea din Morti ... asta ca sa castige autoritate care sa confirme "puterea divina" a lui Isus ....si intradevar vedem ca Isus a jucat perfect rolul care i-a fost harazit ... adica acel de Diavol care avea misiunea sa recruteze cat mai multe suflete omenesti (citeste energii superioare)pentru cazanele Iadului unde era el Mare Sef!...dupa cum singur o recunoaste in Apocalipsa 1.17 si 18!

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 6:07 pm

Soimos a scris:
Poi se mirau si ei de "minunile" pe care le facea Isus ...pe care nici un om normal nu le-ar fi putut face ...decat bineinteles " o intrupare" a Diavolului in omul Isus ...asta daca este sa dam crezarii relatarilor care povestesc despre "minunile" lui Isus!
analizand ce ai zis, numai diavolul ar putea scoate demoni, Dumnezeu nu ar putea. Pai crezi ca diavolul ar face rau copiilor(demonii) lui? crezi ca daca au zis farisei ceva gata este si adevarat? pai ce esti tu fariseu? fariseuleee

Soimos a scris:
Poi nu trebuia sa le fie frica ... ci trebuiau sa puna in aplicatie exact ceea ce insusi Dumnezeul lor i-a invatat in Deuteronom 13.1 cum sa procedeze cu "facatorii de minuni" care prin asta doresc sa fie acceptati ca "dumnezei".
Adica trebuiau sa il omoare ...asta conform Poruncii Divine!
hey, exemple de minuni exista in VT facute diferiti profeti si nu au fost omorati. Iisus nu a fost omorat din motivul enuntat de tine

Soimos a scris:
Poi Isus i-a pacalit ...asa cum te pacaleste si pe tine cel care nu prea cunosti Biblia!
a da eu nu cunosc biblia Very Happy

Soimos a scris:
uite tot in Luca dar in 11.24

24. Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, și, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieșit.
25. Și, venind, o află măturată și împodobită.
26. Atunci merge și ia cu el alte șapte duhuri mai rele decât el și, intrând, locuiește acolo; și se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi.
uite ziceai de mine ca nu cunosc biblia, dar tu nu cunosti deloc sensul acestor cuvinte. acei demoni se intorc daca ''zidul'' aparator al omului este slab( acel zid fiind credinta). explicatia acestor versuri este cam asa: fiind in pacat( demonul) si apoi fiind ajutat de cineva( Iisus) sa scapi de acel pacat, devii inocent si in acel moment ai sansa de a evolua spiritual, iar daca nu o faci si cazi iar in pacat, a doua cadere va fi multm ai grava decat prima( demonul plus 7 ajutoare). asta este semnificatia celor 7 duhuri necurate venite in ajutorul primului. bineinteles ca nu o sa intelegi ce am zis dar asta e

Soimos a scris:
..evident ca Isus desi avea samanta diabolicitatii "in sange" adica inca de la nastere (si asta vedem in faptul ca cei 3 Magi l0-au bcautat imediat dupa nastere ... pe masura ce tot crestea se apropia tot mai mult de "soarta" sa ...adica ucenicea pe langa Templu iar ca adult facea tot mai multe minuni ...tocmai prin puterea diabolica pe care o avea si o exercita ...cea cu care a fost harazit din ceruri.
piei drace. vaaai de unde scoti astfel de aberatii. pai Iisus a dat dovada ca e diabolic? el care cand a intrat in Ierusalim a intrat pe un asin si nu pe un cal, ca un victorios, el care a spalat picioarele apostolilor lui, semn de umilinta. pai diavolul crezi ca ar face asa ceva?

Soimos a scris:
El a devenit Diavol doar cand s-a lepadat "haina de om" adica dupa crucificare ... mai exact la Invierea din Morti ... asta ca sa castige autoritate care sa confirme "puterea divina" a lui Isus ....si intradevar vedem ca Isus a jucat perfect rolul care i-a fost harazit ... adica acel de Diavol care avea misiunea sa recruteze cat mai multe suflete omenesti (citeste energii superioare)pentru cazanele Iadului unde era el Mare Sef!...dupa cum singur o recunoaste in Apocalipsa 1.17 si 18
mda, deci faci tot posibilul sa ma provoci. tot in Apocalipsa zic ca sangele mielului adica a lui Iisus a facut posibila alungarea lui Satan din ''ceruri''.

17. Și când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Și El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
18. Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului.
sau asa Revelation 1:18 ''and that lives, and I was dead, and behold, I am living from age to age, and have the keys of death and of hades'' asta nu inseamna ce zici tu acolo, inseamna ca are putere asupra mortii. hades care a fost tradus iad, inseamna mormant. deci nu vad dc diavolul ar fi sef peste mormant =))))
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 6:26 pm

GaSpAr a scris:
analizand ce ai zis, numai diavolul ar putea scoate demoni, Dumnezeu nu ar putea.
Gresit ! Ar putea si Creatorul ca doar de aia este Creator! Cu atat mai mult "dumnezeul" crestin care este Zeul intunericului (adica acela care ajuns creator nu stia ca lumina e buna) si aducatorul RAULUI pe pamant!

Citat :

Pai crezi ca diavolul ar face rau copiilor(demonii) lui? crezi ca daca au zis farisei ceva gata este si adevarat? pai ce esti tu fariseu? fariseuleee
Pai fi sigur ca nu le face ...ca doar Christos isi iubeste "ostirea"/legiunile ...ca doar el a propovaduit IUBIREA!

Soimos a scris:
hey, exemple de minuni exista in VT facute diferiti profeti si nu au fost omorati. Iisus nu a fost omorat din motivul enuntat de tine
Poi asta ne arata ca mozaicii nu-L ascultau pe Dumnezeul lor ...si nimic altceva!
Sau?

Citat :

uite ziceai de mine ca nu cunosc biblia, dar tu nu cunosti deloc sensul acestor cuvinte. acei demoni se intorc daca ''zidul'' aparator al omului este slab( acel zid fiind credinta).

Foooarte gresit!
Pai nu Isus a venit sa inlocuiasca credinta din VT cu IUBIREA?
Poi atunci despre ce vorbim?

Soimos a scris:
...piei drace. vaaai de unde scoti astfel de aberatii. pai Iisus a dat dovada ca e diabolic? el care cand a intrat in Ierusalim a intrat pe un asin si nu pe un cal, ca un victorios, el care a spalat picioarele apostolilor lui, semn de umilinta. pai diavolul crezi ca ar face asa ceva?
Putea sa intre si pe jos la fel ca si intr-un Mercedes blindat ...asta nu schimba datele problemei.
Nu uita ca Diavolul este cel mai perfect amagitor sau cum se numeste mai nou ...DIVESIONIST!
Asa ca un diversionist perfect de aia e perfect ca pacaleste usor pe toti cei lipsiti de logica!

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 6:43 pm

Soimos a scris:
Gresit ! Ar putea si Creatorul ca doar de aia este Creator! Cu atat mai mult "dumnezeul" crestin care este Zeul intunericului (adica acela care ajuns creator nu stia ca lumina e buna) si aducatorul RAULUI pe pamant!
deci poate si Creatorul sa scoata demoni, iar Iisus fiind creatorul intrupat se justifica scoaterea demonilor. Dumnezeu nu a adus raul pe lume. ceea ce ai citat tu din biblie are cu totul alt sens.

Soimos a scris:
Poi asta ne arata ca mozaicii nu-L ascultau pe Dumnezeul lor ...si nimic altceva!
daca te-ar auzi evreii te-ar omora cu pietre( era o metafora). in Deuteronom 13:1 se refera la cei care fac minuni dar nu in numele lui Yahweh, caci si diavolul poate face minuni. Iisus tot ce a facut si tot ce a zis a fost in numele lui Yahweh, dar asta nu trebuia sa ti-o zic caci stiati deja.

Soimos a scris:
Foooarte gresit!
Pai nu Isus a venit sa inlocuiasca credinta din VT cu IUBIREA?
Poi atunci despre ce vorbim?
uite ce zice Iisus ''Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.'' pe langa dragoste/iubire mai este si credinta( in Dumnezeu, adica sa accepti existenta lui Dumnezeu). deci nu e nimic gresit in ceea ce am zis.

Soimos a scris:
Putea sa intre si pe jos la fel ca si intr-un Mercedes blindat ...asta nu schimba datele problemei.Nu uita ca Diavolul este cel mai perfect amagitor sau cum se numeste mai nou ...DIVESIONIST!
Asa ca un diversionist perfect de aia e perfect ca pacaleste usor pe toti cei lipsiti de logica!
mai tu nu intelegi ca atributele diavolului nu corespund cu Iisus si tot ce a facut el? un om care zice sa-ti ierti dusmanul este diavolul? ca au profitat niste nenorociti de aceasta religie si au compromis-o nu inseamna ca ea vine de la diavol.

Soimos a scris:
Pai fi sigur ca nu le face ...ca doar Christos isi iubeste "ostirea"/legiunile ...ca doar el a propovaduit IUBIREA!
in primul rand diavolul inseamna pacat. Iisus Hristos cu siguranta nu a iubit pacatul. intelegi? iar seful legiunilor este Satan, nu Hristos

Tu ce faci cu mine, te joci bambilici? Ne invartim mereu in cerc, deoarece schimbi subiectul, iar apoi ca un smecher ce esti, aduci iar in discutie ce ai zis prima data si uite asa nu ducem discutia niciodata la bun sfarsti. Adica acolo in care sa recunosti ca nu ai dreptate. Oricum provoc si alti membrii( inafara de ''bodyguarzii'' tai) adica pe nou veniti, chiar daca sunt atei, sa intre si ei in discutie. Wink

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 7:15 pm

GaSpAr a scris:
adica sa accepti existenta lui Dumnezeu

Pai n-ar fi mai simplu sa se arate oamenilor si atunci toti i-ar accepta existenta?

Evident numai existenta, pentru mai mult ar trebui sa aduca dovezi si sa faca demonstratii, ca vorbele-s vorbe, adica n-au nicio valoare! Anticii au scris multe povesti si mituri, ca s-au gasit unii sa creada tocmai in cele ale evreilor... asta nu le dovedeste cu nimic veridicitatea.

Daca ar fi fost mai multi oameni care sa creada in Legendele Olimpului, acum tu si altii, ati fi sustinut sus si tare existenta lui Zeus si mantuirea pe care v-o da el pe lumea cealalta! Apropo, Prometeu ar fi fost prototipul Mesiei si acum ai fi sustinut ca el nu este Satan care comanda nu stiu ce legiuni de aghiuta Laughing

GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 7:22 pm

Apopii a scris:
Pai n-ar fi mai simplu sa se arate oamenilor si atunci toti i-ar accepta existenta?
Dumnezeu nu este un batran, care sa se arate oamenilor. Forma lui nu o stie nimeni. El se releveaza omului prin alt mod. Daca ai citi in NT , Iisus zice ''Iata stau la usa si bat''. Oare ce inseamna asta?

Apopii a scris:
Evident numai existenta, pentru mai mult ar trebui sa aduca dovezi si sa faca demonstratii, ca vorbele-s vorbe, adica n-au nicio valoare
demonstratii au fost multe

Apopii a scris:
Daca ar fi fost mai multi oameni care sa creada in Legendele Olimpului, acum tu si altii, ati fi sustinut sus si tare existenta lui Zeus si mantuirea pe care v-o da el pe lumea cealalta
Zeus nu si-a dovedit existenta, in schimb YHWH si-a dovedit-o secole la rand

Apopii a scris:
Apropo, Prometeu ar fi fost prototipul Mesiei
Prometeu este prototipul lui Satan, deoarece s-a razvratit impotriva zeilor
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 7:36 pm

GaSpAr a scris:
Forma lui nu o stie nimeni. El se releveaza omului prin alt mod. Daca ai citi in NT , Iisus zice ''Iata stau la usa si bat''. Oare ce inseamna asta?

Ca a ramas ursu fara coada, daca nu se arata oamenilor... nu-i bun de nimic!

Citat :
demonstratii au fost multe

Da si eu spuneam de demonstratia cand l-a luat Zeus de urechi si l-a pus la smotru cu teul!

Citat :
Zeus nu si-a dovedit existenta, in schimb YHWH si-a dovedit-o secole la rand

Ba nu, Zeus si-a dovedit-o milenii la rand, pe cand dumnezeu... e doar o inchipuire! Zeul meu e mai tare ca al tau!

Citat :
Prometeu este prototipul lui Satan, deoarece s-a razvratit impotriva zeilor

Deci recunosti si tu ca Zeus exista, o dovada clara este ca l-a pedepsit pe Prometeu!

GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 7:38 pm

mda, asta se intampla cand nu mai exista argumentele. nu o sa mai stau sa repet ce am zis
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 7:45 pm

GaSpAr a scris:
mda, asta se intampla cand nu mai exista argumentele. nu o sa mai stau sa repet ce am zis

Nici nu-i nevoie, ti-am demonstrat clar ca Zeus exista, poti demonstra cumva ca el nu exista si ca nu-i marele creator al Lumii si ca in joaca a mai creat si cate o piticanie de zeu numit dumne-zeu?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 7:50 pm

GaSpAr a scris:
deci poate si Creatorul sa scoata demoni
Evident ...si cand zic asta nu ma refer la Big Bang ci la Creatorii personajele principale ale religiilor ...adica niste elemente negative iar in spetza Zeul Intunericului si al Tenebrelor ...mai pe scurt Tata Dracilor numit in folclor Scaraotki! adica acela pe care Isus il denumeste Tata

Citat :

, iar Iisus fiind creatorul intrupat se justifica scoaterea demonilor.
Pai toti oamenii suntem niste Dumnezeii intrupati ...sau macar ar fi trebuit sa fim cu totiii ...dar te poti astepta de la niste oameni care se cred OI sa aibe constiinta de om?
Tot asa si cu exorcismul ...daca ai dobandit Constiinta ...inseamna ca te-ai autoexorcizat si ca esti o fiinta pozitiva ...adica un ANTE-CHRIST ...mai exact unul pozitionat inainte pe scara ierarhica fata de Isus-Christos!

Citat :

Dumnezeu nu a adus raul pe lume. ceea ce ai citat tu din biblie are cu totul alt sens.
Lasa tu sensurile alea ascunse ...ca doar Diavolul vorbeste cu perdea ... Dumnezeu care este perfectiunea intruchipata nu are ce sa ascunda!

Daca nu iti convine ce scrie in Biblie ...schimb-o!

[quote="Soimos"]...in Deuteronom 13:1 se refera la cei care fac minuni dar nu in numele lui Yahweh, caci si diavolul poate face minuni. Iisus tot ce a facut si tot ce a zis a fost in numele lui Yahweh, dar asta nu trebuia sa ti-o zic caci stiati deja.

Citat :
uite ce zice Iisus ''Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.'' pe langa dragoste/iubire mai este si credinta( in Dumnezeu, adica sa accepti existenta lui Dumnezeu). deci nu e nimic gresit in ceea ce am zis.
Poi nu este ...ca fara credinta nu se poate ...dar sti cum e ...trebuie sa crezi doar adevarurile notorii bine demonstrate de stiinta

Dar nu are prea mare importanta pentru ca prin credinta (mai ales a proasta) nu se ajunge niciodata la mantuire. ia vezi aici:

Luca 10 25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând:
Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești?
27 Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți

Scrie ceva de credinta ...sau nu vad eu prea bine?

Citat :
mai tu nu intelegi ca atributele diavolului nu corespund cu Iisus si tot ce a facut el?
Nu ! Nu inteleg!
Tot asa nici tu pari sa intelegi ca Biserica acestui Isus este si a fost cea mai bicisnica organizatie criminala din istoria omenirii!
Ce zici ...asta nu corespunde cumva cu "atributele diavolului"?

Citat :

un om care zice sa-ti ierti dusmanul este diavolul?
Asta iti zice doar tie ... cand e vorba de el insusi ...sa vezi cum zice "Sa-l taiati in fata mea"!

Citat :

ca au profitat niste nenorociti de aceasta religie si au compromis-o nu inseamna ca ea vine de la diavol.
hallo !
despre ce religie vorbesti?
despre religia mozaica a lui Isus ...sau despre religia lui Pavel si a ucigasilor lui Isus?
Poi cum sa compromita niste criminali o religie "modernizata" tot de un criminal in serie ca Constantin cel Mare ...adica o religie care s-a impus prin CRIME si nu prin iubirea cu care va prosteste gratuit!
Ma ...tu chiar esti rupt de realitate?

Citat :
in primul rand diavolul inseamna pacat. Iisus Hristos cu siguranta nu a iubit pacatul. intelegi? iar seful legiunilor este Satan, nu Hristos
Zau ... pai atunci de ce te rogi in rugaciunea "Tatal nostru" ...sa nu te duca in ispita ?
Nu cumva ptr ca el este tocmai ISPITITORUL?

Citat :

Tu ce faci cu mine, te joci bambilici? Ne invartim mereu in cerc, deoarece schimbi subiectul, iar apoi ca un smecher ce esti, aduci iar in discutie ce ai zis prima data si uite asa nu ducem discutia niciodata la bun sfarsti.
Cred ca te referi la propria ta persoana ...ptr ca vad ca te feresti sa-mi raspunzi ARGUMENTAT la versetele cu bcare te bombardez eu ...si cand zic argumentat ... nu ma refer la parerile tale sau ale altor idioti ci argumente sustinute pe descoperiri stintifice si versete Biblice!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 8:47 pm

Soimos a scris:
adica niste elemente negative iar in spetza Zeul Intunericului si al Tenebrelor ...mai pe scurt Tata Dracilor numit in folclor Scaraotki!
daca te referi la SA FIE LUMINA si A VAZUT CA LUMINA E BUNA, sa stii ca YHWH nu este zeul intunericului. El a vazut ca lumina este buna pentru pamant, dar asta nu inseamna ca el a stat in intuneric

Soimos a scris:
Pai toti oamenii suntem niste Dumnezeii intrupati ...sau macar ar fi trebuit sa fim cu totiii ...dar te poti astepta de la niste oameni care se cred OI sa aibe constiinta de om?
ca toti oamenii sunt Dumnezei intrupati, este aiurea si este o idee ateista, chiar satanista.
Termenul de oi sau oaie, nu se refera la faptul ca oamenii sunt prosti, ci la faptul ca noi trebuie sa-l urma pe Iisus si invataturile lui, cum oile isi urmeaza pastorul. e metaforic. chiar asa e greu de inteles? eu totusi cred ca e una din metodele de batjocorire a crestinilor nimic mai mult

Soimos a scris:
Tot asa si cu exorcismul ...daca ai dobandit Constiinta ...inseamna ca te-ai autoexorcizat si ca esti o fiinta pozitiva
lasa tu exorcismul, ca ala e altceva. sunt multe cazuri de exorcism care nu pot fi explicate de stiinta. de exemplu acesta

http://diabolicalconfusions.wordpress.com/2011/04/05/the-entire-case-history-of-anna-ecklund-americas-most-famous-case-of-possession/

citeste tot si incearca sa-mi explici fenomenele intamplate in cele 23 zile de exorcizare

Soimos a scris:
Lasa tu sensurile alea ascunse ...ca doar Diavolul vorbeste cu perdea ... Dumnezeu care este perfectiunea intruchipata nu are ce sa ascunda!
pfff nu ai inteles. citatul in care YHWH zice ''ti-am pus la indemna binele si raul''( parca asa era) nu rezulta ca el a adus raul in lume, ci ca l-a pus pe respectivul sa aleaga, raul fiind in lume la acea vreme. cat despre sensuri ascunse, creeaza-ti tu o biblie a ta si nu te mai lua de asta. las-o asa cum este

Soimos a scris:
Poi nu este ...ca fara credinta nu se poate ...dar sti cum e ...trebuie sa crezi doar adevarurile notorii bine demonstrate de stiinta
pe Dumnezeu il poti descoperi prin intermediul stiintei, mai bine zis ii poti deduce existenta, bineinteles nu de atei incapatanati care emit teorii, scotandu-l din prima pe Dumnezeu. Dumnezeu nu este un mosneag, ascuns unde in univers, pe intuneric si asteapta sa-l descopere stiinta. El se reveleaza omului prin alt mod.

termenul de a crede in Dumnezeu e diferit fata de termenul a crede ca in 5 zile iti termini de renovat casa. daca intrebi pe unul care crede in Dumnezeu, daca El exista o sa-ti zica ca da. daca il intrebi pe unul daca in 5 zile isi termina de renovat casa, iti va zice ca nu stie sigur, crede dar nu stie sigur. a crede aici este un omonim. a crede in Dumnezeu si a crede ca iti termini treaba

Soimos a scris:
Dar nu are prea mare importanta pentru ca prin credinta (mai ales a proasta) nu se ajunge niciodata la mantuire. ia vezi aici:

27 Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți

asta e doar o piesa dintr-un puzzle. aici zice ceva, mai incolo zice si altceva si tot asa pana se formeaza un TOT.

Soimos a scris:
Tot asa nici tu pari sa intelegi ca Biserica acestui Isus este si a fost cea mai bicisnica organizatie criminala din istoria omenirii!
ma nu este greu sa iti dai seama ca cea care a facut mari atrocitati nu a fost biserica lui Iisus Hristos. daca a omorat oameni inseamna ca nu era, caci el a zis sa-ti ierti si sa-ti iubesti pana si dusmanii. dar in Ioan ni se spune de spiritul anticristului, care domneste de multa vreme, si chiar anticristul care a iesit in lume dupa caderea imperiului roman. biserica lui Iisus sunt aceia care il urmeaza

Soimos a scris:
despre ce religie vorbesti?
despre religia mozaica a lui Isus ...sau despre religia lui Pavel si a ucigasilor lui Isus?
vorbesc de cea mozaica upgradata, adica cea crestina. Pavel nu a facut decat sa continue treaba lui Iisus, ca si ceilalti apostoli bineinteles. crestinismul din evul mediu si cel de azi, este doar o modificare a ambajalui vechilor religii: babilonene, egiptene, romane etc.

app care sunt ucigasii lui Iisus?

Soimos a scris:
Zau ... pai atunci de ce te rogi in rugaciunea "Tatal nostru" ...sa nu te duca in ispita ?
Nu cumva ptr ca el este tocmai ISPITITORUL?
original era ''apara-ne de ispita'', dar vedem ca si aici si-a bagat Satan coada.

Soimos a scris:
Cred ca te referi la propria ta persoana ...ptr ca vad ca te feresti sa-mi raspunzi ARGUMENTAT
eu ma invart in cerc datorita tie, e ca si cum as fugi dupa tine. daca iti raspund la primul subiect, tu aduci in discutie alt subiect( al doilea), incerc sa-ti raspund si la acesta, treci la al treilea subict, dupa ce iti raspund si la acesta, te intorci la primul si tot asa. de aceea nu ai sa vezi discutiile noastre duse la sfarsit. cateodata iti bati joc de o conversatie, deviind cu totul in alta parte ceea ce il face pe oponentul tau, sa se plctiseasca. practic ii obosesti iar asta au descoperit si cei dinaintea mea: alin soimosi, cornelluigi, totyo.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Mier Iul 06, 2011 9:41 pm

GaSpAr a scris:
sa stii ca YHWH nu este zeul intunericului. El a vazut ca lumina este buna pentru pamant, dar asta nu inseamna ca el a stat in intuneric

Inainte de a face lumina in ce a stat?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Joi Iul 07, 2011 7:20 am

GaSpAr a scris:

ca toti oamenii sunt Dumnezei intrupati, este aiurea si este o idee ateista, chiar satanista.
Adevarat!
A lansat-o ATEUL Isus cunoscut sub numele lui de satanist ca si Christos

Citat :

Termenul de oi sau oaie, nu se refera la faptul ca oamenii sunt prosti, ci la faptul ca noi trebuie sa-l urma pe Iisus si invataturile lui.
Poi daca sunteti oi ...de unde sa stiti voi ca "invataturile" lui Isus au fost inlocuite cu invataturile lui Pavel?
Ce va invata Pavel?
Va invata sa va kkti pe legile Dumnezeului vostru Yahwe ... culmea tupeului si a nerusinarii este ca o face chiar in numele lui Isus!

Citat :
lasa tu exorcismul, ca ala e altceva. sunt multe cazuri de exorcism care nu pot fi explicate de stiinta.
Pentru credinciosii fanatici ...stiinta nu explica nimic !
Stiinta explica coar celor care sunt deschisi sa primeasca Adevarata INVATATURA ...adica acea bazata pe Cunoastere Rationala s nu pe Irationalitate si Credinta a proasta!

Citat :
pfff nu ai inteles. citatul in care YHWH zice ''ti-am pus la indemna binele si raul''( parca asa era) nu rezulta ca el a adus raul in lume,
Asa pare cand citezi cu "aproximatie"!
In realitate versetul suna asa:

15. Iată eu astăzi ți-am pus înainte viața și moartea, binele și răul

Incearca sa explici cuvantul aparitia cuvantului astazisi leaga binele si raul de viata si de moarte.
Oare careva era atat de prost ca sa aleaga RAUL si MOARTEA cand avea posibilitatea sa aleaga binele si nemurirea?
Poi nu sti ca si cea mai proasta oaie are ca cel mai puternic instinct ...instinctul de supravietuire!

Soimos a scris:
Citat :

asta e doar o piesa dintr-un puzzle. aici zice ceva, mai incolo zice si altceva si tot asa pana se formeaza un TOT.
Piesa aia de puzzle de care pomenesti este poate intr-o alta imagine!
In Luca 10 Isus zice exact asa ...dar nu am cui sa-i explic ce semnificatie are cand inlocuiesti credinta cu iubirea...poate alta data cand mai progresezi.

Citat :
ma nu este greu sa iti dai seama ca cea care a facut mari atrocitati nu a fost biserica lui Iisus Hristos
Poi care biserica a fost aia daca nu exact Biserica lui Christos ...aia care are ca manual de indobitocire Biblia?
O fi fost Biserica lui Brahmaputra care slaveste vaca Muuu?

Citat :

. daca a omorat oameni inseamna ca nu era, caci el a zis sa-ti ierti si sa-ti iubesti pana si dusmanii.
Ti-am explicat cel putin de 10 x ca asta e4 valabil doar ptr prostime.
Initiati se ghideaza dupa alte afirmatii ale lui Isus, tin minte ca ultima data ti-am spus-o era aceasta;
Luca 19.27. Iar pe acei vrăjmași ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceți-i aici și tăiați-i în fața mea.

deci vezi clar dubla masura cu care masura Isus ...vorba romanilor:"Quod licet Jovis ...non licet bovis" adica ce este permis lui Jupiter nu este permis ultimului boulean.

Citat :

dar in Ioan ni se spune de spiritul anticristului, care domneste de multa vreme, si chiar anticristul care a iesit in lume dupa caderea imperiului roman.
Poi nu exact asta incerc sa te conving si eu ?

Ma bucur ca in sfarsit ai ajuns la aceeasi concluzie!

Citat :

biserica lui Iisus sunt aceia care il urmeaza
Si cum voi il urmati pe Pavel si nu pe Isus ...Quod erat demonstrandum!

Citat :
. Pavel nu a facut decat sa continue treaba lui Iisus

Poi nu asta zic si eu? ... adica a continuat opera de kkre a legilor lui Dumnezeu si de corectare Diabolica a invatatorului Isus din Nazareth care mort fiind nu mai avea nevoie sa pacaleasca lumea ...ci a pus pe Pavel sa continue adevarata sa misiune ...aia Diabolica!

Adica continua si definitiveaza opera Potrivnicului alungat din ceruri .. .potrivnic care se numeste Lucifer=Christos = Diavol!

Citat :

app care sunt ucigasii lui Iisus?
Poi exact aia care l-au batut in cuie pe cruce" adica ROMANI!
Clerul evreu era doar instigatorul la crima ...faptasii sunt romanii!

Citat :
original era ''apara-ne de ispita'', dar vedem ca si aici si-a bagat Satan coada.
Poi eu de cand incerc sa te conving de asta?

Citat :
iar asta au descoperit si cei dinaintea mea: alin soimosi, cornelluigi, totyo.
astia toti au fugit ca lasii cand au vazut ca eu am argumente biblice pentru toate prostiile din "repertoriul bisericesc" cu care se prosteste lumea de 2000 de ani!

Totusi remarc in aceasta ultima postare ca incepi sa te prinzi de adevar ...semn ca esti mai deschis la minte ca ei!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Joi Iul 07, 2011 12:06 pm

Soimos a scris:
Adevarat!
de unde ai mai scos-o ca Iisus era ateu?

Soimos a scris:
Poi daca sunteti oi ...de unde sa stiti voi ca "invataturile" lui Isus au fost inlocuite cu invataturile lui Pavel?
hai sa terminam dracu odata cu tempenia asta ca a inlocuit Pavel invataturile lui Iisus. singura ''dovada'' pentru tampenia asta a ''istoricilor'' sunt manuscrisele de la Nag Hamadi, Qumran si Marea Moarta, dar acele manuscrise nu contrazic cu nimic doctrina crestina. spui ca NT este a lui Pavel, dar folosesti citate din acel NT ca sa ''dovedesti'' ca Pavel a schimbat invataturile. e gresit, ca sa dovedesti ca a schimbat invataturile trebuie sa le ai pe cele orginale.

Soimos a scris:
Va invata sa va kkti pe legile Dumnezeului vostru Yahwe
nu invata nimic. invataturile lui Pavel sunt aceleasi cu ale lui Iisus, doar ca mai exista si unele paradoxuri. pe langa asta Pavel a explicat mai complex invataturile lui Iisus

Soimos a scris:
Pentru credinciosii fanatici ...stiinta nu explica nimic !
cum imi explica mie stiinta asta

http://diabolicalconfusions.wordpress.com/2011/04/05/the-entire-case-history-of-anna-ecklund-americas-most-famous-case-of-possession/

mai exact asta:

The Entire Case History of Anna Ecklund: America’s Most Famous Case of Possession a scris:
Some of the more intense paranormal phenomena that occurred during this 23 day long exorcism were:

Anna exhibited inhuman strength, required sometimes up to six “athletic” nuns to hold her down.
Anna levitated, completely off the ground, on more than one occasion.
Anna leapt from her bed in the ‘lying down’ position, ONTO the wall above the door, where she held on, and maintained her position of crouching, apparently defying gravity, while holding on to the side of a wall.
While Anna was unconscious, voices would talk, blaspheme, and verbally assault everyone present, but not through Anna’s mouth, they came from her throat, but her lips never moved.
She vomited, spit, drooled, urinated and defecated inhuman amounts/quantities of solids and fluids. It was reported that Anna was urinating buckets worth of liquid, and this is at a time where she was not eating hardly anything at all daily.
She would vomit items such as tobacco leaves and other debris which resembled spices.
Her head physically elongated and swelled at certain times.
Her body also seemed as if it would expand to the point of severe bloating, to where it appeared that Anna was almost double her normal size, and then it would retract in size and return to normal.
Her lips reportedly on some occasions grew to the size of hands.
She exhibited signs of “possessed gravity”, to the point that while laying in bed she became so heavy that the bed sank and the iron bedframe was considerably bent.
She spoke many languages in which she did not know.
She displayed numerous instances in which she had hidden knowledge or knowledge of the unknown.
Anna would verbally assault the nuns present and the priests present by reciting sins they had committed in their childhoods.
She predicted that an almost fatal car accident would strike Father Steiger, and that it was a warning for him to walk away from the exorcism and to rescind his invitation to the priests.
There were inhuman and unbearable smells that would constantly assault the senses of all those present. Hordes of flies and mosquitos would suddenly manifest and then disappear just as quickly.

Soimos a scris:
Asa pare cand citezi cu "aproximatie"!
In realitate versetul suna asa:

15. Iată eu astăzi ți-am pus înainte viața și moartea, binele și răul

Incearca sa explici cuvantul aparitia cuvantului astazisi leaga binele si raul de viata si de moarte.
adica raul a fost adus in lume abia atunci? pana atunci era pace si armonie? tu chiar nu intelegi ce zice acolo?

15. Iată eu astăzi ți-am pus înainte viața și moartea, binele și răul,
16. Poruncindu-ți astăzi să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, să umbli în toate căile Lui și să împlinești poruncile Lui, hotărârile Lui și legile Lui, ca să trăiești și să te înmulțești și să te binecuvânteze Domnul Dumnezeul tău pe pământul pe care îl vei stăpâni.
17. Iar de se va întoarce inima ta și nu vei asculta, ci te vei lăsa ademenit și te vei închina la alți dumnezei și le vei sluji lor,
18. Vă dau de știre astăzi că veți pieri
și nu veți trăi mult în pământul pe care Domnul Dumnezeu ți-l dă și pentru a cărui stăpânire treci tu acum Iordanul.

Soimos a scris:
Piesa aia de puzzle de care pomenesti este poate intr-o alta imagine!
In Luca 10 Isus zice exact asa ...dar nu am cui sa-i explic ce semnificatie are cand inlocuiesti credinta cu iubirea...poate alta data cand mai progresezi.
alo tu imi vorbesti mie de progres? pai ce progres e ala cand citesti o carte si alegi ce iti convine?

Soimos a scris:
Poi care biserica a fost aia daca nu exact Biserica lui Christos ...aia care are ca manual de indobitocire Biblia?
O fi fost Biserica lui Brahmaputra care slaveste vaca Muuu?
daca tu infiintezi o biserica care vrea sa ajute lumea si se numeste biserica lui Soimos si vin eu, un nenorocit care vrea sa se imbogateasca si deschid si eu o biserica si o numesc Biserica lui Soimos si fac toate nenorocirile pamantului, stand in fruntea acestei biserici. asta ar insemna ca biserica ta este una criminala?

Soimos a scris:
Ti-am explicat cel putin de 10 x ca asta e4 valabil doar ptr prostime.
Initiati se ghideaza dupa alte afirmatii ale lui Isus, tin minte ca ultima data ti-am spus-o era aceasta;
Luca 19.27. Iar pe acei vrăjmași ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceți-i aici și tăiați-i în fața mea.
pffff. tu ai facut caracterul global a lui Iisus? a taiat el pe cineva vreodata, a predicat vreodata razboiul? nuuuuu, deci daca nu intelegi unele cuvinte nu te mai baga. tu ce crezi ca omenirea nu a stiut sa interpreteze biblia pana acum si ai aparut tu salvatorul, Mesia sa le explici cum se interpreteaza. te pomenesti ca peste cativa ani vei avea pretentii de lider

Soimos a scris:

Si cum voi il urmati pe Iisus ...Quod erat demonstrandum!
corect

Soimos a scris:
Poi exact aia care l-au batut in cuie pe cruce" adica ROMANI!
Clerul evreu era doar instigatorul la crima ...faptasii sunt romanii!
daca un sef mafiot, da ordin soldatilor lui sa omoare un alt sef mafiot, cine se socoteste ca l-a omorat pe acel sef mafiot? soldatii doar au executat ordinul sefului lor

Soimos a scris:
astia toti au fugit ca lasii cand au vazut ca eu am argumente biblice pentru toate prostiile din "repertoriul bisericesc" cu care se prosteste lumea de 2000 de ani!
am vazut discutiile dintre voi, sincer nu m-ai convins ca ai argumente biblice. practic te bagi in ceva ce te depaseste, chiar daca este o carte veche de 2000 de ani, e prea mult pentru tine. datr totusi eu cred ca tu ai facut forumul de plictiseala sau sa-ti bati joc de credinciosi ori ai vrut sa pari grozav.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   Joi Iul 07, 2011 4:08 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Adevarat!
de unde ai mai scos-o ca Iisus era ateu?
Poi de aici"

- 1Corinteni 3.16.
Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul
lui Dumnezeu locuiește în voi

Sau nu stiai ca Dumnezeu nu este un Mos cu barba ci Spirit ..adica Duh!

Citat :
hai sa terminam dracu odata cu tempenia asta ca a inlocuit Pavel invataturile lui Iisus. singura ''dovada'' pentru tampenia asta a ''istoricilor'' sunt manuscrisele de la Nag Hamadi, Qumran si Marea Moarta, ...............
Ti am mai spus de cca 1000 de ori ca acest lucru reiese din analiza stiintifica "combinata" (adica interdisciplinara) a textului Biblic!

Soimos a scris:
Citat :
Va invata sa va kkti pe legile Dumnezeului vostru Yahwe
nu invata nimic. invataturile lui Pavel sunt aceleasi cu ale lui Iisus, doar ca mai exista si unele paradoxuri. pe langa asta Pavel a explicat mai complex invataturile lui Iisus
Tu glumesti?
Poi cum sa stie un om ca Pavel ... care nu l-a auzit sau vazut vreodata pe Isus ...ce a predicat Isus ...cu atat mai mult cu cat nu si-a manifestat interesul pentru aceasta ... conform verseturilor biblice.
Poi tu poti sa dezvolti invataturile profesorului de astrofizica si filozofie Harald Lesch de la Universitatea din Muenchen?
Pai de ce ...tu esti cumva mai prost decat acel Pavel de acum 2000 de ani, care nici pe departe nu a avut posibilitatea sa invete ceea ce ai invatat tu?

Citat :

mai exact asta:
Schizofrenie bazata pe religie! ...completata cu minciuni!
Tu cum iti explici asta:
http://www.youtube.com/watch?v=zgGmedc-AEM

Citat :

[i]15. Iată eu astăzi ți-am pus înainte viața și moartea, binele și răul,
16. Poruncindu-ți astăzi să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, să umbli în toate căile Lui și să împlinești poruncile Lui, hotărârile Lui și legile Lui, ca să trăiești și să te înmulțești și să te binecuvânteze Domnul Dumnezeul tău pe pământul pe care îl vei stăpâni.
17. [b]Iar de se va întoarce inima ta și nu vei asculta, ci te vei lăsa ademenit ......

Poi unde era raul pina atunci ...ca nu vad?
Dar sti ce am vazut?
Ca voi urmandu-l pe sarlatanul Pavel ...incalcati toate poruncile lui Dumnezeu !
sa fie asta Raul sau asta e bine ...adica sa-l stropesti pe Dumnezeu pe pantofi!

Citat :
alo tu imi vorbesti mie de progres? pai ce progres e ala cand citesti o carte si alegi ce iti convine?
Poi eu credeam ca ai Biblia si ca nu e loc sa postez toata Biblia la fiecare raspuns aici pe forum ,,,ci doar extragem din ea INVATATURILE DIRECTE ale lui Isus ...ptr ca nu-i asa ...Isus fiind Dumnezeu ...nici nu minte si nici nu se joaca cu cuvinte cu doua intelesuri asa cum face Diavolul!

Citat :
daca tu infiintezi o biserica care vrea sa ajute lumea si se numeste biserica lui Soimos si vin eu, un nenorocit .................
Poi evident ca depinde cum o infintezi!
Daca o infintezi impunand-o prin CRIME ...evident ca nu mai poate fi sfanta ...ci Diabolica !

deci ce sa inteleg ...ca Biserica este cladirea de piatra?

Poi nu mai sunt membrii colectivitatii care sunt smintiti si lobotomizati prin Biblie si asmutiti sa faca bicisnicii de clerul cu Biblia in mana?
Poi chiar asa ? le intorci dupa cum ti-e cheful si interesul?

Citat :
pffff. tu ai facut caracterul global a lui Iisus?
Te rog sa nu ma jignesti!

Citat :

a taiat el pe cineva vreodata, a predicat vreodata razboiul?
CUUUUUM??????
Poi cine isi trimite "argatii" sa-i cumpere SABII?
Poi ptr ce ?
Poi nu zice el "Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia."

te rog sa nu-mi vi cu gargare de genul ca asa isi exprima Isus invitatia la ceaiul de la ora 5 !
Ca doar Isus este Dumnezeu ...adica perfect ...si nu are nevoie de opameni prosti care sa-i rastalmaceasca spusele ... ba in plus caut iute versetul sa vezi ce zice el despre cei care au aceasta indrazneala si nerusinare!

nuuuuu, deci daca nu intelegi unele cuvinte nu te mai baga. tu ce crezi ca omenirea nu a stiut sa interpreteze biblia pana acum si ai aparut tu salvatorul, Mesia sa le explici cum se interpreteaza. te pomenesti ca peste cativa ani vei avea pretentii de lider

Citat :
daca un sef mafiot, da ordin soldatilor lui sa omoare un alt sef mafiot, cine se socoteste ca l-a omorat pe acel sef mafiot? soldatii doar au executat ordinul sefului lor
Ca sa intelegi mai clar ...vezi cazul cu avocatul de la Brasov care a pus pe cineva sa-i omoare nevasta ca sa incaseze asigurarile ei!
Vezi fiecare cum a fost incadrat!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cazul Anneliese Michel   

Sus In jos

Cazul Anneliese Michel
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: