Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Picioarele scurte ale minciunii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 08, 2011 9:03 am

Se p[ovesteste ca falsul apostol Pavel, pe numele laic de Saul din Tarsus, "apropiindu-se el de Damasc, deodată l-a strălucit o lumină din cer și, căzînd la pămînt, a auzit un glas, zicîndu-i: Saule, Saule, pentru ce mă prigonești?"

- Intrebare legitima ...unde se afla acel cer?
O fi cerul pe care zboara pasarile cerului si mai inalt a ele avioanele oamenilor ?

- Ce era "lumina care l-a stralucit" din acel ipotetic "cer".
O fi fost untraznet care l-a lovit de a inceput sa delireze

- Cine i s-a adresat din acel "cer" (de care nici dracu nu stie unde se afla?) numindu-l pe nume?

- O fi avut bietul om halucinatii mergand pe Drumul Damascului ?

- O fi avut obsesii si remuscari datorita faptului ca a ucis multi crestini ... sau
A fost penetrat de Diavol (ptr ca intre timp Christos a devenit Seful cheilor Iadului dupa cum vedem in Apocalipsa 1.18) iar vocea pe care a auzit-o era vocea Diavolului care il poseda ?

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 08, 2011 9:31 am

am zis ca nu te mai deranjez la aberatia Hristos= diavol, care nu are nici macar un suport biblic
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 08, 2011 10:11 am

GaSpAr a scris:
am zis ca nu te mai deranjez la aberatia Hristos= diavol, care nu are nici macar un suport biblic
Poi nici nu ma astept de la tine sa intelegi ceea ce si un copil de 5 ani intelege ...si anume ca Diavolul = Lucifer ... si nici faptul ca Stapanul Iadului este Diavolul!

Cand o sa ajungi la nivelul sa intelegi aceste elemente fundamentale ... o sa intelegi si de ce Christos este Diavolul ...dar si faptul ca Biserica Sa a fost cea mai bicisnica organizatie satanista din istoria umnaitatii!

... ca unii nu accepta adevarul ...tine de caracterul acelei persoane

... ca nu iti place ce scrie in Biblie ... este exact treaba ta personala ...eu nu am puterea sa schimb continutul Bibliei
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 08, 2011 10:20 am

Soimos a scris:
Poi nici nu ma astept de la tine sa intelegi ceea ce si un copil de 5 ani intelege ...si anume ca Diavolul = Lucifer ... si nici faptul ca Stapanul Iadului este Diavolul!
ce sa intelegeaga un copil de 5 ani, ca alegi 4 citate si te incapatanezi sa le iei si pe celelalte in considerare? pai ar rade si cu curu de tine

Soimos a scris:
Cand o sa ajungi la nivelul sa intelegi aceste elemente fundamentale ... o sa intelegi si de ce Christos este Diavolul ...dar si faptul ca Biserica Sa a fost cea mai bicisnica organizatie satanista din istoria umnaitatii!
mi-am batut gura de pomana cu tine, nu ca as fi singurul care a facut asta, dar nici daca ar veni 100 sa-ti scoata in evindenta tampeniile tot nu ai recunoaste ca nu stii nimic.

Soimos a scris:
ca nu iti place ce scrie in Biblie ... este exact treaba ta personala ...eu nu am puterea sa schimb continutul Bibliei
cuvintele astea nu ar trebui sa le spui tu ci eu, caci tu ignori biblia, luand cateva citate
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 08, 2011 11:32 am

GaSpAr a scris:
ce sa intelegeaga un copil de 5 ani, ca alegi 4 citate si te incapatanezi sa le iei si pe celelalte in considerare? pai ar rade si cu curu de tine

Ce naiba umblii cu prostii diversioniste punand pe plan de egalitate afirmatiile facute de INSUSI CHRISTOSUL ... cu vorbele proaste ale unor ignoranti idioti care vor sa-l linga in cur!

Poi tu nici atat discernamant nu ai incat sa faci deosebire intre VALOAREA unor afirmatii facute de "dumnmezeul" tau si prostiile vomitate de niste idioti analfabeti?
Poi ce ai patit de ti-ai pierdut discernamantul?

Soimos a scris:
mi-am batut gura de pomana cu tine, nu ca as fi singurul care a facut asta, dar nici daca ar veni 100 sa-ti scoata in evindenta tampeniile tot nu ai recunoaste ca nu stii nimic
Ai dreptate!
Se poate spune ca nu esti singurul cu creierul lobotomizat prin religie intratat incat sa nu faci diferenta intre FANTEZIE si REALITATE!.

Citat :
cuvintele astea nu ar trebui sa le spui tu ci eu, caci tu ignori biblia, luand cateva citate
Poi macar eu selectez citatele ...nu ca tine !
Ptr mine afirmatiile lui Isus ...nu sunt de aceeasi "nonvaloare" ca si afirmatiile unor cioflingari analfabeti!
Ce naiba ..p;tr tine ce zice Isus Dumnezeul tau ...sau ce zice un cioflingar nenorocit ca Luca ...au aceasi valoare ?
Ce ai patit de numai stii judeca?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 08, 2011 12:25 pm

Soimos a scris:
Ce naiba umblii cu prostii diversioniste punand pe plan de egalitate afirmatiile facute de INSUSI CHRISTOSUL
si cand a zis Hristos ca el este diavolul ma, ca ma si enervezi? hai enumera iar citatele

Soimos a scris:
Ptr mine afirmatiile lui Isus ...nu sunt de aceeasi "nonvaloare" ca si afirmatiile unor cioflingari analfabeti!
Ce naiba ..p;tr tine ce zice Isus Dumnezeul tau ...sau ce zice un cioflingar nenorocit ca Luca ...au aceasi valoare ?
''Eu si tatal una suntem'' sunt cuvintele lui Iisus

Daca nu crezi ''tampeniile'' astea, care odata si odata te vor ajunge din urma, nu te mai baga in discutii biblice, dar tu nu vrei decat sa-ti bati joc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 08, 2011 4:12 pm

GaSpAr a scris:

Soimos a scris:
Ce naiba umblii cu prostii diversioniste punand pe plan de egalitate afirmatiile facute de INSUSI CHRISTOSUL
si cand a zis Hristos ca el este diavolul ma, ca ma si enervezi? hai enumera iar citatele
Pai hai sa o iau de la inceput
Mai intai in Apocalipsa 12.12 tatal ceresc i-a prevenit pe oameni ca il va arunca pe DIAVOL pe pamant"

in Apocalipsa 22.16 cel care se recunoaste ca fiind Lucifer, adica "fiul razvratit" ... numit de tatal sau Diavol ... recunoaste ca el este LUCIFER (adica Diavolul) si ca vine pe pamant sa isi intemeieze biserica sa !

Care este acea biserica ...ne spune chiar Petru ...referindu-se tocmai la Lucifer alias Diavolul!
2 Petru 1. 19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.
cu specificarea ca Lucifer este traducerea in limba latina a Luceafarului romanesc care este steaua diminetii.

Apoi dupa "inviere" ...mai exact in Apocalipsa 1.18 recunoaste ca el Christos reinviatul este tot acela care a fost si in cer ...adica Lucifer ...si ca este Stapanul cheilor mortii (deci nu ale vietii) si al cheilor IADULUI (si nu ale Raiului) !

...si trebuie sa fi prost ca bata ca sa nu stii ca stapan peste Iad este DRACU ...adica exact Lucifer ...si unde mai pui ca si Tatal sau in Apocalipsa 12.12 l-a denumit Diavol!

Nu stiu ce e atat de greu de inteles?

Deci folosesc numai versete atribuite direct lui Dumnezeu si lui Isus ... si nu ale oricarui cioflingar nenorocit care a avut norocul prost sa fie pomenit in Biblie!

Si iti repet a mia oara ...Acest lucru este confirmat chiar de istorie ...si anume ca nici o biserica nu a fost mai Diabolica decat biserica lui Christos!

Soimos a scris:
Citat :
''Eu si tatal una suntem'' sunt cuvintele lui Iisus
Ce este prostia asta?
Vrei sa spui ca eu ar trebui sa inteleg faptul ca Dumnezeu este tot una cu cioflingarii aia amariti care ii fac sluj a proasta?
Poi versetul dat de tine se refera ca el Isus Christos este tot una ca Tatal sau ...si nu cu toti cioflingarii ...iar aceasta afirmatie accentueaza ce am spus eu ...si anume ca trebuie sa stii sa faci diferenta intre ce spune Tatal ceresc sau "dumnezeul" tau Isus Christos ...si vorbele proastev ale unor amariti de oameni primitivi si analfabeti nespalati si necivilizati!

Poti intelege aceasta diferenta?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 08, 2011 8:04 pm

Soimos a scris:
Pai hai sa o iau de la inceput
Mai intai in Apocalipsa 12.12 tatal ceresc i-a prevenit pe oameni ca il va arunca pe DIAVOL pe pamant"

in Apocalipsa 22.16 cel care se recunoaste ca fiind Lucifer, adica "fiul razvratit" ... numit de tatal sau Diavol ... recunoaste ca el este LUCIFER (adica Diavolul) si ca vine pe pamant sa isi intemeieze biserica sa !

Care este acea biserica ...ne spune chiar Petru ...referindu-se tocmai la Lucifer alias Diavolul!
2 Petru 1. 19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.
cu specificarea ca Lucifer este traducerea in limba latina a Luceafarului romanesc care este steaua diminetii.

Apoi dupa "inviere" ...mai exact in Apocalipsa 1.18 recunoaste ca el Christos reinviatul este tot acela care a fost si in cer ...adica Lucifer ...si ca este Stapanul cheilor mortii (deci nu ale vietii) si al cheilor IADULUI (si nu ale Raiului) !

...si trebuie sa fi prost ca bata ca sa nu stii ca stapan peste Iad este DRACU ...adica exact Lucifer ...si unde mai pui ca si Tatal sau in Apocalipsa 12.12 l-a denumit Diavol!
deci Apocalipsa 12.12, Apocalipsa 22.16, 2 Petru 1. 19 si Apocalipsa 1.18 sunt singurile versete din NT, restul da-le drek ca nu conteaza. hai sa le luam pe rand:

1) Apocalipsa 12:12 ''Pentru aceasta, bucurați-vă ceruri și cei ce locuiți în ele. Vai vouă, pământule și mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci știe că timpul lui e scurt.'' woooow, cine este diavolul? uite ne zice chiar aici Apocalipsa 12:9 ''Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana, cel ce înșeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ și îngerii lui au fost aruncați cu el'' deci uite cine este diavolul, este chiar Satana, nu Hristos. ce se intampla dupa asta? Apocalipsa 12:10. ''Și am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea și puterea și împărăția Dumnezeului nostru și stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâșul fraților noștri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua și noaptea.
11. Și ei l-au biruit prin sângele Mielului și prin cuvântul mărturiei lor și nu și-au iubit sufletul lor, până la moarte.''

deci ce se intampla dupa ce este aruncat Satan/diavolul? se face imparatia Dumnezeului si stapanirea Hristosului Sau, sau fiind adjectiv posesiv pentru Dumnezeului.

Deci recapitulam: dupa ce Satan/diavolul este aruncat din ''ceruri'', incepe imparatia lui Dumnezeu si stapanirea Hristosului Sau( a lui Dumnezeu)

2) Apocalipsa 22.16 ''Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina și odrasla lui David, steaua care strălucește dimineața.'' Dupa cum vedem aici se prezinta cu Iisus(sic!) si zice ca este steaua care straluceste de dimineata, dar se refera la faptul ca el este cel ce aduce lumina in sufletele noastre. LUCIFER este o denumire data aiurea lui Satan, deoarece este nu mai este stea stralucitoarea demult. cine zice ca Lucifer este diavolul este un bou, asa ca nu te lua dupa toti boii

3) 2 Petru 1. 19 ''Și avem cuvântul proorocesc mai întărit, la care bine faceți luând aminte, ca la o făclie ce strălucește în loc întunecos, până când va străluci ziua și Luceafărul va răsări în inimile voastre''

aici nu zice de niciun Hristos ci zice de luceafarul/steaua diminetii cand vine dimineata.

4) Apocalipsa 1.18 ''Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului'' are cheile mortii si ale mormantului nu iadului ''and that lives, and I was dead, and behold, I am living from age to age, and have the keys of death and of hades'' ceea ce inseamna ca are puterea de a invia mortii, cum ne specifica mai tarziu in Apocalipsa nicidecum ca ar fi sef in iad( care nu exista)

Soimos a scris:
Apoi dupa "inviere" ...mai exact in Apocalipsa 1.18 recunoaste ca el Christos reinviatul este tot acela care a fost si in cer ...adica Lucifer ...si ca este Stapanul cheilor mortii (deci nu ale vietii) si al cheilor IADULUI (si nu ale Raiului)!
dupa cum ti-am zis in Apocalipsa 1.18 zice care are cheile mortii si mormantului adica are puterea de a invia pe cei morti.

Soimos a scris:
si trebuie sa fi prost ca bata ca sa nu stii ca stapan peste Iad este DRACU ...adica exact Lucifer ...si unde mai pui ca si Tatal sau in Apocalipsa 12.12 l-a denumit Diavol!
baaaai desteptule, noi facem o analiza biblica sau analiza tradionala, culegand ce ne pofteste inima din traditia tampita? nicaeri in biblie nu scrie ca Satan/diavolul stapaneste iadul( care nu exista) iar in Apocalipsa 12:12 ti-am explicat sus despre ce e vorba.

Soimos a scris:
Deci folosesc numai versete atribuite direct lui Dumnezeu si lui Isus ... si nu ale oricarui cioflingar nenorocit care a avut norocul prost sa fie pomenit in Biblie!
in Apocalipsa de unde iei tu citatele, sunt vorbele lui Iisus si ale lui Ioan. de ex: Apocalipsa 12:12 o zice Ioan, Apocalipsa 1:18 o zice Iisus, Apocalipsa 22:16 o zice Iisus(sic!)

Soimos a scris:
Si iti repet a mia oara ...Acest lucru este confirmat chiar de istorie ...si anume ca nici o biserica nu a fost mai Diabolica decat biserica lui Christos!
mama ei de treaba, ca tu incepi cu istoria de dupa Constantin. dar pana atunci, comunitatea(biserica) crestina traia fara sa deranjeze pe nimeni, ba chiar a fost persecutata si umilita. asta era adevarata biserica lui Hristos. ce a existat dupa Constantin, e aceea nu mai era a lui Hristos chiar daca se numea asa. de aici Satan a inceput sa-si bage coada

Deci orice contrazicere dupa tot ce ti-am scris aici va fi prosteasca. Un lucru clar 100% ca Hristos si Satana/diavolul sunt 2 entitati diferite, dar tu nu ca sunt aceiasi. Uite ai analiza mai sus iar daca tu din orgoliu nu ai sa accepti, macar se vor convinge si altii care intra aici, sa vada cine esti tu defapt si cum lucrezi cu minciuna.

Soimos a scris:
Poi versetul dat de tine se refera ca el Isus Christos este tot una ca Tatal sau ...si nu cu toti cioflingarii
''Eu si tatal una suntem'' o spune chiar Iisus si nu un ''ciocoflender'' cum le zici tu

Soimos a scris:
si anume ca trebuie sa stii sa faci diferenta intre ce spune Tatal ceresc sau "dumnezeul" tau Isus Christos ...si vorbele proastev ale unor amariti de oameni primitivi si analfabeti nespalati si necivilizati!
asa, arata-le tuturor cine este Soimos, un ofticat, care dupa ce ca minte omul la ochi, mai se si enerveaza, ca vezi domne aia care au scris evangheliile erau prosti si tu ca un destept descifrezi ce scrie aici, facandu-te de ras.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Sam Iul 09, 2011 1:31 pm

GaSpAr a scris:

....deci Apocalipsa 12.12, Apocalipsa 22.16, 2 Petru 1. 19 si Apocalipsa 1.18 sunt singurile versete din NT, restul da-le drek ca nu conteaza.

Poi cum sa conteze afirmatiile unor fraieri... eu am prezentat doar afirmatiile lui Dumnezeu, ale lui Isus si ale unui Apostol desemnat de Isus ca executor TESTAMENTAR!

Citat :
hai sa le luam pe rand:
1) Apocalipsa 12:12 ''Pentru aceasta, bucurați-vă ceruri și cei ce locuiți în ele. Vai vouă, pământule și mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci știe că timpul lui e scurt.'' woooow, cine este diavolul?
Poi o zice Dumnezeu singur ... adica acela pe care l-a expediat chiar el dn cer pe pamant !

Citat :

uite ne zice chiar aici Apocalipsa 12:9 ''Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana, cel ce înșeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ și îngerii lui au fost aruncați cu el''

BINGO!
Ai vazut ca te-ai prins!
Nu cumva ai crezut ca este vorba de dinosaurii tai ... dar este vorba de "marele inselator" ...care inselator fiind si-a lasat in ceruri garderoba diabolica si a intra exact in trupul mort si parasit al bietului rabin Isus.
Adica este acela care "a inviat" din morti cu numele de Christos!
Ce e atat de greu de inteles in faptul ca Diavolul e "mare inselator"?
Mai sti cumva alt personaj din familia lui Dumnezeu care a facut traseul Cer - Pamant - Iad? ...sau nu te[quote]ns de ce declara Christos dupa ce a inviat direct in Iad cand zice in Apoc.1.17 ca: "Tot eu sunt cel care am fost" adica tot Diavolul care era si in ceruri!

Citat :

deci uite cine este diavolul, este chiar Satana, nu Hristos.
Daca vrei sa sti cine e Satana ...vezi in VT. Diavolul este LUCIFER adica Christos!

Citat :

deci ce se intampla dupa ce este aruncat Satan/diavolul? se face imparatia Dumnezeului si stapanirea Hristosului Sau, sau fiind adjectiv posesiv pentru Dumnezeului.
Si ce nu intelegi?
Nu ai inteles ca a urmat "Imparatia lui Dumnezeu si a Hristosului sau"
Poi evul mediu intunecat, ala in care popi si biserica (citeste oamenii si nu pietrele) aveau puterea "bineinteles divina" de a arunca oamenii in foc asa cum arunci niste surcele si isi dovedeau fantezia DIAQBOLICA construind cele mai bicisnice instrumente de tortura!

Citat :

Deci recapitulam: dupa ce Satan/diavolul este aruncat din ''ceruri'', incepe imparatia lui Dumnezeu si stapanirea Hristosului Sau( a lui Dumnezeu)
Exact asta ti-am aratat ca a fost in REALITATE!

Citat :

2) Apocalipsa 22.16

Dupa cum vedem aici se prezinta cu Iisus(sic!)
Aha ... deci te-ai prins!
Poi cum se explica ca nu te prinzi ca el este acela care trebuia sa vina pe pamant asa cum ne zice tatal sau in Apoc 12.12?
Citat :

si zice ca este steaua care straluceste de dimineata, dar se refera la faptul ca el este cel ce aduce lumina in sufletele noastre.
Foarte corect!
El ne aduce lumina ... dar cata lumina ne aduce el ...vedem la inviere cand toti fraierii repeta "lumina din lumina ...+++" adica un strop de lumina cat da un muc de lumanare ...adica foarte corect si din p de v simbolic!
Cine vrea lumina mai multa ...deschide fereastra a doau zi la amiaz ca sa intre lumina in casa lui ...nu se murdareste si nici nu se multumeste cu lumina de la niste muci amarati!
Citat :

LUCIFER este o denumire data aiurea lui Satan, deoarece este nu mai este stea stralucitoarea demult. cine zice ca Lucifer este diavolul este un bou, asa ca nu te lua dupa toti boii
Si dupa cine sa ma iau ...dupa cineva care nu intelege nici macar ceea ce citeste ?
Pina atunci Lucifer este tot cel care s-a razvratit impotriva Tatalui ceresc dand un pic de lumina oamenilor ...vezi sarpele din Rai si povestea cu Pomul cunoasterii binelui si raului" ...si poate asa iti pica fisa sa faci legatura intre sarpele de care ai pomenit tu ca este Diavolul!

Citat :

3) 2 Petru 1. 19 ''Și avem cuvântul proorocesc mai întărit, la care bine faceți luând aminte, ca la o făclie ce strălucește în loc întunecos, până când va străluci ziua și Luceafărul va răsări în inimile voastre''

aici nu zice de niciun Hristos ci zice de luceafarul/steaua diminetii cand vine dimineata.
Ma da tu esti culmea ...poi nu Isus Christos adica Lucifer zicea ca vine sa isi faca Biserica sa pe Pamant?
Poi nu este tocmai Petru care avea sarcina sa faca acea Biserica ... ce naiba ...nici macar de chestii atat de simple nu te prinzi?

Citat :

4) Apocalipsa 1.18 ''Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului''
Lasa tu smecheriile verbale ca nu tine ...Biblia religiei crestine a fost scrisa in limba latina si nu in engleza!
Citat :

.....
, and have the keys of death and of hades''

Da?
Chiar asa ?
Poi hai sa vedem ce gasim in Wikipedia referitor la cuvantul grecesc Hades ...bineinteles in contextul nou al iudeo-crestinismului"

"Hades" is described as a dark, serpent-like monster or dragon ....
Deci despre ce discutam? Ce inseamna Serpent ...daca nu sarpe ...ce inseamna Dragon daca nu Balaur?

Cumva e vorba de acelasi dragonul- sarpe alungat din ceruri care se numest CHRISTOS si se lauda ca tot el este ce a si fost?

sau vorbim de Biblia lui King James unde "Hades is translated "ᾅδης" as "hell",

SAH MAT !

K.O. ...nu mai are sens sa continuam discutia ca ti-ai tras-o singur!
...in engleza!

GAME OVER!!!!!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Sam Iul 09, 2011 2:01 pm

SHEOL in ebraica se traducea Hades

http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol

Asa ca SAH-MAT este doar in capul tau.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Sam Iul 09, 2011 2:27 pm

Soimos a scris:
Poi cum sa conteze afirmatiile unor fraieri... eu am prezentat doar afirmatiile lui Dumnezeu, ale lui Isus si ale unui Apostol desemnat de Isus ca executor TESTAMENTAR!
tot ce citezi tu, sunt scrise de acei fraieri

Soimos a scris:
Poi o zice Dumnezeu singur ... adica acela pe care l-a expediat chiar el dn cer pe pamant !
baa, l-a aruncat pe Satan, nu pe Hristos

Soimos a scris:
BINGO!
Ai vazut ca te-ai prins!
ma tu ori bei inainte sa scrii pe forum? ce BINGO, ca doar nu te-am aprobat, ci ti-am demonstrat ca nu esti in stare sa faci o analiza a unui text

Soimos a scris:
Nu cumva ai crezut ca este vorba de dinosaurii tai
Satan mai este asemanat si cu un balaur, dar asta nu inseamna ca el este un balaur, dar ce sa faci, unde nu e cap e vai de picioare

Soimos a scris:
dar este vorba de "marele inselator" ...care inselator fiind si-a lasat in ceruri garderoba diabolica si a intra exact in trupul mort si parasit al bietului rabin Isus.
marele inselator=Satan, nu Hristos

Soimos a scris:
Adica este acela care "a inviat" din morti cu numele de Christos!
cel care a inviat din morti a fost Iisus nu diavolul

Soimos a scris:
Ce e atat de greu de inteles in faptul ca Diavolul e "mare inselator"?
pai am zis eu ca nu este? uite dovada ca este mare inselator, te-a facut sa crezi ca el este Hristos. deci iti dai seama cat de inselator este

Soimos a scris:
Mai sti cumva alt personaj din familia lui Dumnezeu care a facut traseul Cer - Pamant - Iad?
Satan, a fost aruncat pe pamant, atata tot. Iisus doar s-a intrupat si apoi s-a intors inapoi.

PS: diavolul/Satan, a fost aruncat pe pamant nu in iad

Soimos a scris:
e ce declara Christos dupa ce a inviat direct in Iad cand zice in Apoc.1.17 ca: "Tot eu sunt cel care am fost" adica tot Diavolul care era si in ceruri!
Apocalipsa 1:17 ''Și când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Și El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă'' adica Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul, adica mai pe limba ta, prin el s-a facut lumea si prin el se va termina. ce ai scris tu, nu gasesti in nicio biblie

Soimos a scris:
Daca vrei sa sti cine e Satana ...vezi in VT
noi nu vorbim de VT ci de NT. in VT desi Satan era oponent al lui Dumnezeu inca avea acces in ''ceruri'', dar odata cu invierea lui Iisus, a fost alungat pe pamant. deci Satan=diavolul

Soimos a scris:
Diavolul este LUCIFER adica Christos!
astfel de tampenii numai la Socola mai auzi

Soimos a scris:
Poi cum se explica ca nu te prinzi ca el este acela care trebuia sa vina pe pamant asa cum ne zice tatal sau in Apoc 12.12?
ala e Satan nu Hristos

Soimos a scris:
Foarte corect!
El ne aduce lumina ... dar cata lumina ne aduce el ...vedem la inviere cand toti fraierii repeta "lumina din lumina ...+++" adica un strop de lumina cat da un muc de lumanare ...adica foarte corect si din p de v simbolic!
esti fara speranta. aduce lumina in suflet, nu cu lumanarile din noaptea de inviere. ce vezi tu de inviere e lumina materiala, Iisus Hristos aduce lumina spirituala

Soimos a scris:
Si dupa cine sa ma iau ...dupa cineva care nu intelege nici macar ceea ce citeste ?
Pina atunci Lucifer este tot cel care s-a razvratit impotriva Tatalui ceresc dand un pic de lumina oamenilor ...vezi sarpele din Rai si povestea cu Pomul cunoasterii binelui si raului" ...si poate asa iti pica fisa sa faci legatura intre sarpele de care ai pomenit tu ca este Diavolul!
ala e Satan

Soimos a scris:
Ma da tu esti culmea ...poi nu Isus Christos adica Lucifer zicea ca vine sa isi faca Biserica sa pe Pamant?
bai jmekere, biserica lui Iisus Hristos nu e acea biserica care a omorat oameni, ci aceea care a fost pana in sec IV, adica acea comunitate care era persecutata de oameni ca tine. azi biserica lui Iisus e rasfirata, unul pe un continent altul pe celalalt si tot asa, adica acei care ii urmeaza invataturile

Soimos a scris:
nici macar de chestii atat de simple nu te prinzi?
nu imi mai face mie biografia folosind modelul autobiografic, adica sa-ti arunci gunoiul in capul altuia

Soimos a scris:
Lasa tu smecheriile verbale ca nu tine ...Biblia religiei crestine a fost scrisa in limba latina si nu in engleza!
geniul pamantului a fost scrisa in greaca. vai de capul tau. ma mir cu de te apropa ceilalti cand spui astfel de aberatii

Soimos a scris:
Da?
Chiar asa ?
Poi hai sa vedem ce gasim in Wikipedia referitor la cuvantul grecesc Hades ...bineinteles in contextul nou al iudeo-crestinismului"

Deci despre ce discutam? Ce inseamna Serpent ...daca nu sarpe ...ce inseamna Dragon daca nu Balaur?

Cumva e vorba de acelasi dragonul- sarpe alungat din ceruri care se numest CHRISTOS si se lauda ca tot el este ce a si fost?

ti-am explicat cu Hades

Soimos a scris:
SAH MAT !
tu pe mine o sa ma faci sah mat cand o zbura porcul. in realitate te-ai facut singur sah-mat cu astfel de tampenii spuse de tine. observ ca nici acum nu te-ai sfiit sa-ti bati joc de argumentarea mea facuta de la A la Z. se pare ca tu faci analiza de la C la A de la C la P, o alandala de zile mari. talmes-balmes e in capul tau

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Sam Iul 09, 2011 3:50 pm

GaSpAr a scris:

tot ce citezi tu, sunt scrise de acei fraieri
Aha ...am inteles ! ... deci ceea ce citez eu din Biblie ...nu sunt invataturile lui Isus sau Legile lui Dumnezeu ...ci sunt scrierile unor fraieri!
Bravo ...Bingo ...ma bucur ca te-ai prins!

Citat :
baa, l-a aruncat pe Satan, nu pe Hristos
Poi nu-i tot aia?

Citat :
Satan mai este asemanat si cu un balaur, dar asta nu inseamna ca el este un balaur, dar ce sa faci, unde nu e cap e vai de picioare.
Poi la fel si Christos ... e descris cateodata ca si balaur ...dar fiind Diavol ...poate intra in orice om fie el exorcizat sa ne exorcizat!
Nu ai observat ca de regula exorcizarile se intampla numai la credinciosi ...si niciodata la atei!?

Citat :
cel care a inviat din morti a fost Iisus nu diavolul.
unde ai vazut tu un om sa invie sau un Dumnezeu care sa moara?
Ce naiba ...nici atat nu ai inteles ca in corpul rabinului Isus a intrat Diavolul cel expediat din cer de Tatal in Apoc 12.12 ?

Citat :
pai am zis eu ca nu este? uite dovada ca este mare inselator, te-a facut sa crezi ca el este Hristos. deci iti dai seama cat de inselator este
Intelegi exact invers!
Nu cred ca diavolul si-a propus sa ma insele numai pe mine si inca cativa putini ...ci pe marea majoritate a oamenilor ... si ce vedem ...ca "antichristi" ca mine sunt putini ...dar fraieri care sa-l considere Dumnezeu ...sunt miliarde!

Citat :

PS: diavolul/Satan, a fost aruncat pe pamant nu in iad
In schimb Diavolul/Lucifer a fost aruncat pe pamant ...si Tatal sau ne-a prevenit ca va sta putina vreme pe pamant ... si dupa aceea iata ca il auzim in Apocalipsa ca ni se adreseaza direct din Iad!

Citat :
....adica mai pe limba ta, prin el s-a facut lumea si prin el se va termina. ce ai scris tu, nu gasesti in nicio biblie
Bingo!
Ai totala dreptate...si sunt de acord cu afirmatia ta
Diavolul a facut lumea si tot el o va distruge ...aceste afirmatii nu sunt sustinute numai de niste versete biblice ...dar din pacate si de realitate!
Deci ar fi cazul sa nu te mai inchini Creatorului ca acela este Dracu ...si Dracu nu a creat nimic ...decat MINCIUNA ...pe care singur si-o asuma atunci cand ne spune ca la inceput a fost CUVANTUL (Minciuna) cand este dovedit clar de tot ca l-a inceput a fost Big Bangul!
Citat :

Soimos a scris:
Daca vrei sa sti cine e Satana ...vezi in VT
noi nu vorbim de VT ci de NT.
Indiferent de care testament vorbesti tu ...asta nici pe departe nu inseamna sau dovedeste faptul ca Satana s-a schimbat si a devenit altceva decat era in Tanach!

Citat :
esti fara speranta. aduce lumina in suflet, nu cu lumanarile din noaptea de inviere. ce vezi tu de inviere e lumina materiala, Iisus Hristos aduce lumina spirituala
Esti intunecat ca noaptea!
La inviere crestini isi dau lumina ...ba cica o aduc chiar de la Ierusalim ...deci nu e vorba de lumina sufleteasca caci nu exista "suflete luminate" ci numai minti luminate ...sufletul este suficient sa fie bun!
.
Sincer sa fiu ... speram ca tu macar atata sa fi retinut din miscarea culturala denumita Iluminism ...sau macar de la Illuminatti!
Dar slab ...nu numai ca nu ai cultura ...dar nici nu-ti functioneaza legaturile dintre neuroni!
Citat :

Soimos a scris:
bai jmekere, biserica lui Iisus Hristos nu e acea biserica care a omorat oameni, ci aceea care a fost pana in sec IV,
Nu draga! Nici vorba!
Aia care era la inceput de tot ... nu era decat o secta a religiei mozaice!

Dupa anul 70 e.n. dupa ce Ierusalimul a fost ocupat de romani, a ramas numai noua religie paulista care era sustinuta si de romani ptr ca au avut tot interesul sa tina comunitatile sub control ...si mai ales ca Pavel a impus porunca divina ..."da-i cezarului cei al cezarului" ...adica bani ...bani si tot ce se poate confisca!

Citat :

adica acea comunitate care era persecutata de oameni ca tine.
Aha ...am inteles ...tu esti unul din aceia care ulterior au cautat sa se razbune ... comitand bicisnicii insutite!

Citat :

azi biserica lui Iisus e rasfirata, unul pe un continent altul pe celalalt si tot asa, adica acei care ii urmeaza invataturile
Daca te referi la Sinagogi ...sa sti ca ai dreptate!

Soimos a scris:
Citat :
geniul pamantului a fost scrisa in greaca. vai de capul tau.

Hi hi hi!
Esti prost ca bita...si cult ca ... tufa!

Septuaginta pe care voi o numiti Biblia voastra ...este Tanachul mozaicilor tradusa in limba elenaq de rabinii elenisti ...deci reprezinta traducerea Tanachului in limba greaca !

...iar aceasta traducere (deci vorbim de Septuaginta) s-a facut cu cca 2-300 de ani inainte de nastere lui Isus ...adica pe cand Biblia crestina si crestinismul ...inca nu exista!

vezi ba ce inseamna sa fi tufa de Venetia in materie de cultura si sa incasezi smeshuri si suturi direct in kooor!

Citat :

Soimos a scris:
Da?
Chiar asa ?

ti-am explicat cu Hades
Ai explicat un kucat ... ce ai zis tu era o explicatie cu cvare ti-ai dat singur un spitz in kor ! adica una care ne dovedeste tuturor ca te-ai incurcat in propriile tale minciuni!
dar cum minciuna are picioare scurte ...ti-ai tras singur un spitz in koor ...exact cu piciorul cel scurt al minciunii!

Soimos a scris:
SAH MAT !
Citat :
tu pe mine o sa ma faci sah mat cand o zbura porcul.
si iaca ca Porcul a zburat!

Dar asa ca de la om la porcul cvare a zburat ... macar dupa ce mi-ai dovedit si tu cu argumentele tale ca Hades este Imparatia Serpilor si al balaurilor ...si in consecinta Christos este seful acestei "Imparatii" ...macar ai avea BUN SIMTZ sa recunosti ca esti prost si incult ...si ca nu faci fata la o discutie argumentata cu Maestrul Soimos!

Citat :

in realitate te-ai facut singur sah-mat
...mda ...sunt Sah Mat dupa ce mi-ai dovedit chiar tu ca Christos detine cheile Hadesului ... adica a Imparatiei serpilor si a baurilor !
Recunosc foarte sincer ca am ramas Sah-Mat dupa ce chiar tu mi-ai dovedit acest lucru prin documentatia ta in Limba Engleza!

In rest ...mai invata ca esti un pitic care se crede zeu ...si mai retine ...tu niciodata nu vei ajunge departe atata vreme cat baza ta este Credinta a proasta ... iar intorcerea fundului catre stiinta cu care te si lauzi ...nu denota decat Irationalitate!

In concluzie folosindu-te de incapatinare a proasta, reticenta fata de dovezile dovedite de stiinte, naivitatea care te face sa ai "credinta in prostii", incultura ta si aversiunea ta de a te documenta serios ...si a crede ca o parere a unui idiot = o demonstratie stintifica sunt ... apanajele tale cu care ... vezi bine ...nu ai sanse sa ne infringi pe absolut nici-un plan al discutiilor pe care le-ai purtat pe acest forum cu oricare dintre forumistii cu care ai avut ocazia sa schimbi idei!

Bye Bye ... somn usor ... dar trezeste-te totusi la realitate ...ca Somnul ratiunii naste Monstrii ...citeste balauri ...dinozauri contemporani cu oamenii ...adica diferite manifestari ale Diavolului numit Cgristos!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Sam Iul 09, 2011 4:37 pm

postare edita pe motiv de atacuri la persoana

INTERESANT, PROBABIL ERAU CATEVA ARGUMENTE ALE MELE CARE PUTEAU FI CITITE DE ALTCINEVA DE ACEEA A FOST EDITAT TOT POSTUL MEU

MURDAR MAI LUCREZI MAI SOIMOS

Ultima editare efectuata de catre GaSpAr in Dum Iul 10, 2011 10:31 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Sam Iul 09, 2011 7:05 pm

GaSpAr a scris:
nvataturile lui Iisus scrise de apostoli etc etc etc
Poi tocmai ca nu sunt scrise de apostolii lui Isus ...ci de apostolii bisericii.
Si aia e cu totul altceva!

Citat :
esti || cu realitate.

In acest caz nu vorbim de nicio realitate ci doar de mituri!
De unde sa sti tu care este realitatea din cxer cand habar nu ai unde e cerul?
Poi vezi cine are probleme cu bibilca?

Citat :

de la cine a primit Ioan revelatia? de la diavol?
Poi poti sa-i zici si asa ...eu ii spun Zeul Tenebrelor ...adica ala de nu stia nici macar ca lumina poate fi buna!
Ai tu ceva dovezi care sa ne demonstreze de la cine a primit Ioan revelatia ...sau te bazezi doar pe gargara unor sarlatani?

Citat :

unde dracu scrie ca se adreseaza din iad ma orbule?
Pai vezi ca esti bata la religie!
Poti sa-l intrebi pe oricare sarlatan care predica in biserica diavolului unde a ajuns Isus dupa inviere ...si vezi ca raspunsul va fi exact unu si acelasi ...adica in Iad ...dar cica acolo nu a stat decat 3 zile ...deci iti dai seama cat a stat daca o zi este 1000 de ani ...ca doar el este "Dumnezeu" care a creat in 7 zile lumea si stelele ...deci e vorba de zile metaforice ..eu am zis de la mine ca 1 zi = 1000 de ani ... dar nu este exclus ca o zi sa fie si 1 miliard de ani!

Citat :

stau si ma intreb tu ori esti nebun, ori esti prosti, ori o faci pe prostu', ori iti bati joc, nu stiu, tu stii cel mai bine ce e in craniul tau.
Poi iti zic eu ca sa nu te mai intrebi atat ... ma duce gandul sa te BANEZ ca vad ca iarasi ai pierdut minimul de bun simt si nu se mai poate discuta normal cu tine!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Sam Iul 09, 2011 7:48 pm

Soimos a scris:
Poi tocmai ca nu sunt scrise de apostolii lui Isus ...ci de apostolii bisericii.
bai copilule, apostolii lui Iisus au scris NT, sau l-au dictat. daca sunt apostolii bisericii/comunitatii, ce e rau in asta? biserica lui Iisus, in care Petru a fost sef, defapt Iisus e capul bisericii, dar Petru era sef peste toti. chiar si Pavel venea si se consulta cu Petru inainte sa plece pe undeva. tu daca te referi la biserica lui Constantin, te inseli amarnic caci acea biserica a aparut mult mai tarziu

Soimos a scris:
In acest caz nu vorbim de nicio realitate ci doar de mituri!
De unde sa sti tu care este realitatea din cxer cand habar nu ai unde e cerul?Poi vezi cine are probleme cu bibilca?
tu oricum esti paralel cu realitatea, chiar daca vorbim acum de ''mituri.

Soimos a scris:
Poi poti sa-i zici si asa ...eu ii spun Zeul Tenebrelor ...adica ala de nu stia nici macar ca lumina poate fi buna!
cu tine strica omul orzul. ti-am mai zis odata despre ce era vorba, dar ce tu ori esti prost sa recunosti ca nu ai dreptate? pai ce drek, asta este temelia forumului, aberatiile lui Soimos. daca toatea astea ar cadea, forumul nu ar mai avea vreun rost

Soimos a scris:
Pai vezi ca esti bata la religie!
copile noi nu face analiza religiei, ci scripturii. religia e pentru copii, scriptura pentru oameni mari. deci lasa-ma cu traditii ale religiei, ca eu nu le iau in seama. e clar?

Soimos a scris:
Poti sa-l intrebi pe oricare sarlatan care predica in biserica diavolului unde a ajuns Isus dupa inviere ...si vezi ca raspunsul va fi exact unu si acelasi ...adica in Iad ...dar cica acolo nu a stat decat 3 zile
deci asta e din religie dar nu din scriptura, ma rog exista in biblia de azi dupa ce a fost modificata. in realitate si in primele biblii, zice ca Iisus a stat 3 zile in mormant, nu in iad. deci Iisus nu a fost in iad ci in mormant si dupa 3 zile a inviat( chiar daca dupa tine sunt mituri, facem analiza corecta a acestor mituri)

Soimos a scris:
.deci iti dai seama cat a stat daca o zi este 1000 de ani ...ca doar el este "Dumnezeu" care a creat in 7 zile lumea si stelele ...deci e vorba de zile metaforice ..eu am zis de la mine ca 1 zi = 1000 de ani ... dar nu este exclus ca o zi sa fie si 1 miliard de ani!
hopeless Sad pentru Dumnezeu 1 zi= 1000 de zile sau cat o vrea el, dar Iisus a fost si om, iar timpul era pentru el ca pentru orice om, plus ca gasim in NT ca dupa 3 zile a inviat, deci nu zice ca a stat 3000 de ani in iad( care nu exista), astea sunt doar scornelile tale sa atragi si tu atentia dar nu faci decat sa te faci de ras. cei care ataca crestinismul, macar vin cu dovezi stiintifice, chiar daca sunt ele false, dar vin, in schimb tu ce visezi noaptea scrii ziua pe forum

Soimos a scris:
Poi iti zic eu ca sa nu te mai intrebi atat ... ma duce gandul sa te BANEZ ca vad ca iarasi ai pierdut minimul de bun simt si nu se mai poate discuta normal cu tine!
alooo, pamantul catre Soimos. tu in postul anterior nu m-ai jignit de cateva ori? poti sa imi dai ban, mi se rupe

E ultima data cand mai scriu la acest subiect. Pentru mine este incheiat, de acuma cand mai deschizi subiectul, o sa-l deschizi degeaba caci vei vorbi singur. Observ ca si acum ai citat ce ti-a convenit

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Dum Iul 10, 2011 9:59 am

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
bai copilule, apostolii lui Iisus au scris NT
Ce naiba ...iar o luam de la inceput?
Poi cum sa fie apostolii lui Isus cand nici macar nu au trait in aceasi perioada de timp cand a trait Isus....ce naiba ...nici atat nu te duce mintea!

Citat :

tu daca te referi la biserica lui Constantin, te inseli amarnic caci acea biserica a aparut mult mai tarziu
Aia stiu ...eu ma refer la biserica infintata de elenistul Pavel dupa primul conciliu al apostolilor!
Adica acea biserica care a fost prima care s-a rupt de Isus ...nu am zis biserica ...ptr ca Isus nu a avut biserica ci sinagoga ...ptr ca era nascut si botezat mozaic ...si tot in religia parintilor lui a murit fara sa renunte la ea nici pe cruce!

Citat :
tu oricum esti paralel cu realitatea, chiar daca vorbim acum de ''mituri.
zici asta tu ... adica cel care are legaturi directe cu Dumnezeul din "realitate" ...ha ha ha ... pic de pe scaun de atata ras!

Citat :
copile noi nu face analiza religiei, ci scripturii. religia e pentru copii, scriptura pentru oameni mari. deci lasa-ma cu traditii ale religiei, ca eu nu le iau in seama. e clar?
da unde in scriptura scrie despre ceea ce sustii si tu a proasta ...si anume de faptul ca Isus (bineinteles ca parte a Treimii postale) a regulat-o pe muma-sa si culmea dracoveniei din aceasta posta sfanta s-a nascut chiar el participantul la posta...si astfel a devenit si propriul sau tata?
Vezi cum iti tragi singur spitzuri in fund?

Poi religia nu se bazeaza tot pe scriptura ?

Citat :
hopeless Sad pentru Dumnezeu 1 zi= 1000 de zile sau cat o vrea el, dar Iisus a fost si om,
Da ...fara indoiala ...dar asta pina a fost rastignit pe cruce ...adica pina a murit ...pardon a "inviat" in Hades ... dupa aia a devenit exact ceea ce a fost si inainte ...adica ce recunoaste chiar el singur ca era si in cer ...adica un varcolac, sau sarpe ...din Hades Imparatia serpilor varcolacilor si a dragonilor ...adica mai pe scurt ...IADUL!!

Citat :
Observ ca si acum ai citat ce ti-a convenit
Poi am citat si ce mi-ai indicat tu ... vezi chiar in postarea de mai sus este un fragment!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Dum Iul 10, 2011 10:17 am

Soimos a scris:
Poi cum sa fie apostolii lui Isus cand nici macar nu au trait in aceasi perioada de timp cand a trait Isus
Laughing Laughing da cand au fost scrise ma cartile NT? Laughing Laughing hai ca de disperare nici nu mai stii ce sa zici

Soimos a scris:
eu ma refer la biserica infintata de elenistul Pavel dupa primul conciliu al apostolilor!
Adica acea biserica care a fost prima care s-a rupt de Isus ...nu am zis biserica ...ptr ca Isus nu a avut biserica ci sinagoga
deci Iisus, chiar daca se ducea la sinagoga, el a infiintat o noua comunitate, o secta iudaica, numita mai apoi de oamenii vremii comunitate crestina. Iar Pavel nu era primit de aceasta comunitate, condusa de Petru, daca predica ceva diferit si nici nu putea sa impuna el de unul singur invataturile lui, ceea ce ne face sa realizam ca nu predica nimic diferit de ceilalti. Asa ca renunta odata la nebunia asta care nu are niciun sprijin istoric

Soimos a scris:
zici asta tu ... adica cel care are legaturi directe cu Dumnezeul din "realitate" ...ha ha ha ... pic de pe scaun de atata ras!
s-a vazut mai Soimos cat de || cu realitatea esti

Soimos a scris:
da unde in scriptura scrie despre ceea ce sustii si tu a proasta ...si anume de faptul ca Isus (bineinteles ca parte a Treimii postale) a regulat-o pe muma-sa si culmea dracoveniei din aceasta posta sfanta s-a nascut chiar el participantul la posta...si astfel a devenit si propriul sau tata?
uite ce smecher esti, ai incercat sa schimbi rapid subiectul, sa iesi din colt caci ai fost prins, dar Soimos draga, noi acum vorbeam de scriptura in special de SHEOLL/HADES care a fost tradus iad si ca nicaeri in sciptura nu zice de diavol ca ar fi rege in iad sau ca ar fi fost aruncat in iad, nu vorbeam de Treime sau cum a nascut Maria. Asa incercarea ta de a fugi de raspuns a esuat.

Soimos a scris:
Poi religia nu se bazeaza tot pe scriptura ?
religia crestina de azi, nu prea mai are legatura cu scriptura, de aceea ignor eu religia, dar se pare ca tu o adori.

Soimos a scris:
Da ...fara indoiala ...dar asta pina a fost rastignit pe cruce ...adica pina a murit ...pardon a "inviat" in Hades ... dupa aia a devenit exact ceea ce a fost si inainte ...adica ce recunoaste chiar el singur ca era si in cer ...adica un varcolac, sau sarpe ...din Hades Imparatia serpilor varcolacilor si a dragonilor ...adica mai pe scurt ...IADUL!!
sa mai repet afirmatia lui Einstein? ce dracu ma, dc nu recunosti ca ai pierdut? dc trebuie sa repeti iar aceleasi chestii demontate de mine? hai sa reluam: Iisus a murit dupa 3 a inviat si s-a ridicat la ''ceruri'' si apoi Satan a fost aruncat pe pamant( nu in iad caci ala nu exista). Iisus mai afirma ca el este inceputul si sfarsitul nu ce a fost inainte este si acum caci nu ai suport biblic pentru asta, iar Hades nu este nicio imparatie, ci doar mormantul sau SHEOL in ebraica care a fost inlocuit cu Hades, dar tot sensul de mormant are. Asa draga Soimos, vad ca te contrazici a proasta in continuare, desi ai fost facut K.O incontinuu

Soimos a scris:
Poi am citat si ce mi-ai indicat tu ... vezi chiar in postarea de mai sus este un fragment!
ai citat ca intotdeauna ce ti-a convenit

Hai bafta si infrangere placuta
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Dum Iul 10, 2011 11:08 am

GaSpAr a scris:
da cand au fost scrise ma cartile NT? hai ca de disperare nici nu mai stii ce sa zici
Ce stupid esti !
Poi acele texte au fost scrise la multe zeci de ani dupa ce Maistrul lor Isus a murit!
Poi la mintea ta aia care nu judeca dar CREDE ... ucenicii lui Isus cand trebuiau sa-si scrie notitele ...atunci cand le spunea Isus ca sa-i invete ...sau la multe zeci de ani dupa ce Maistrul a murit!

Vezi ce se intampla daca nu iti functioneaza bibilica si ideile iti patineaza a proasta in noroiul dintre urechi ?

Citat :
deci Iisus, chiar daca se ducea la sinagoga, el a infiintat o noua comunitate, o secta iudaica, numita mai apoi de oamenii vremii comunitate crestina.
Oh ...perfect!
Poi dupa (i)rationamentul tau ...tot "oamenii vremii" dar de azi ...sunt indreptatiti sa o numeasca Biserica DIABOLICA!
Sau acum nu se mai pune ca nu va convine voua!
Citat :

Iar Pavel nu era primit de aceasta comunitate, condusa de Petru, daca predica ceva diferit si nici nu putea sa impuna el de unul singur invataturile lui,
Cata INCULTURA!
Poi Pavel a inceput cumva sa predice prostiile din capul sau in comunitatiule in care propovaduiau Apostolii?
Mai du-te si stai pe olita ...ca esti prea mic si prost ca sa poti purta o discutie serioasa bazata pe argumente Biblice!
- da de cearta intre Pavel si Chefa ai auzit ma bata?
Sau esti atat de incult incat nu stii cine era acel Chefa?

Citat :
uite ce smecher esti, ai incercat sa schimbi rapid subiectul, sa iesi din colt caci ai fost prins,

Mai degraba esti tu IRATIONAL!
Daca ai fi inteles ce spuneam ...iti dadeai seama ca ti-am aratat cum ca tocmai tu crezi ... in ceea ce te lauzi in gura mare ...ca nu crezi !
Adica ti-am dovedit ca esti un fariseu cu 2 fetze care se intoarce dupa cum ii dicteaza interesele ... o data crezi chestiile religioase ...si cand nu-ti mai convin ...nu mai crezi ci le respingi!

Tipic crestinesc!

Citat :
religia crestina de azi, nu prea mai are legatura cu scriptura, de aceea ignor eu religia, dar se pare ca tu o adori.
Asta este motivul ptr care te-ai convertit la Islamism? :101:

Da ce religia paulista ...adica aia veche care a inlocuit secta Nazariteanului ...e mai buna?
Oare de ce ?
Pentru ca considera Legea lui Yahwe ca fiind G U N O I !!!!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iul 10, 2011 11:39 am, editata de 2 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Dum Iul 10, 2011 11:29 am

Soimos a scris:
Ce stupid esti!
rade ciob de oala sparta

Soimos a scris:
Poi acele ctexte au fost scrise la multe zeci de ani dupa ce Maistrul lor Isus a murit!
Poi la mintea ta aia care nu judeca dar CREDE ... ucenicii lui Isus cand trebuiau sa-si scrie notitele ...atunci cand le spunea Isus ca sa-i invete ...sau la multe zeci de ani dupa ce Maistrul a murit!
fiind cele mai vechi scrieri, noi dupa astea ne luam, deci au fost scrise sau dictate de cei care au fost in preajma lui Iisus. punct!!!

Soimos a scris:
Oh ...perfect!
Poi dupa (i)rationamentul tau ...tot "oamenii vremii" dar de azi ...sunt indreptatiti sa o numeasca Biserica DIABOLICA!
ce e ma mizeria asta? eu ziceam

GaSpAr a scris:
deci Iisus, chiar daca se ducea la sinagoga, el a infiintat o noua comunitate, o secta iudaica, numita mai apoi de oamenii vremii comunitate crestina.
si tu ma iei cu diabolica cu aberatii de genu asta. pai comunitatea crestina din primele 2 secole era diabolica ma? ma tu chiar gandesti inainte sa vorbesti? de cand e diabolic unul care se bucura cand este persecutat?

Soimos a scris:
Cata INCULTURA!
Poi Pavel a inceput cumva sa predice prostiile din capul sau in comunitatiule in care propovaduiau Apostolii?
Mai du-te si stai pe olita ...ca esti prea mic si prost ca sa poti purta o discutie serioasa bazata pe argumente Biblice!
Pavel si Chefa alis Petru, s-au certat, defapt Pavel la mustrat pe Petru deoarece acesta incerca sa se fereasca de comunitatea de la Ierusalim, ca sta mult cu neamurile. Pavel fiind un apostol al neamurilor, i se parea o ipocrizie din partea lui Petru sa petreaca mult cu neamurile dar sa-i fie rusine sa recunoasca ca sta. Asta a fost ''marea'' cearta dintre ei. Daca ai citi si tu cativa istorici respectabili, nu toti betivii cu aere de mari teologi, nu ai mai spune asemenea aberatii

Soimos a scris:
Daca ai fi inteles ce spuneam ...iti dadeai seama ca ti-am aratat cum ca tocmai tu crezi ... in ceea ce te lauzi in gura mare ...ca nu crezi !
Adica ti-am dovedit ca esti un fariseu fatarnic!
vorbesti prostii

eu ziceam asta
GaSpAr a scris:
fiind vorba de iad si Sheoll, apoi tu ai schimbat-o de carma zicand altceva
Soimos a scris:
total diferit. deci rezulta ca ai schimbat subiectul

Soimos a scris:
Asta este motivul ptr care te-ai convertit la Islamism? :101:

Da ce religia paulista ...adica aia veche care a inlocuit secta Nazariteanului ...e mai buna?
Oare de ce ?
Pentru ca considera Legea lui Yahwe ca fiind G U N O I !!!!
cand ai sa termini ma cu tampeniile astea? eu ziceam ca nu ma intereseaza religia de care zici si ca ma bazez pe scriptura si tu imi vorbesti de islamism si de cai verzi pe pereti

Soimos a scris:
ca esti prea mic si prost ca sa poti purta o discutie serioasa bazata pe argumente Biblice!
ti-a mai zis cineva ca ai un tupeu al naibii de nesimtit? adica tu modifici citatele biblice si le numesti argumente? iar apoi cand ti se da peste bot cum li se da la porci, inseamna ca omul nu este in stare sa poarte o discutie serioasa?
Smile))))) esti de ras mai omule. deja incepe sa mi se faca mila de tine

Ultima editare efectuata de catre GaSpAr in Dum Iul 10, 2011 11:38 am, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Dum Iul 10, 2011 11:32 am

Ce zici Soimos, terminam si noi ce trebuia terminat de mult? adica sa recunosti si tu o singura data in viata ta ca te-ai inselat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Dum Iul 10, 2011 12:07 pm

GaSpAr a scris:

sa mai repet afirmatia lui Einstein?

da ...dar numai pe aia din Tanach ...sau hai sa fiu mai tolerant si sa accept si afirmatiile din NT!

Citat :

ce dracu ma, dc nu recunosti ca ai pierdut? dc trebuie sa repeti iar aceleasi chestii demontate de mine?

Poi poate or fi demontate ele ...dar doar in mintea ta ... aia care CREDE in dumnezei verzi pe pereti!

Citat :

hai sa reluam: Iisus a murit dupa 3 a inviat si s-a ridicat la ''ceruri''
Evident ...e vorba de sufletul sau de om!
Atentie la versetul din 1 Petru 3.18,19.

Citat :

si apoi Satan a fost aruncat pe pamant

Lasal tu pe Satan ca ala este cel ce stim din VT!
Exprima-te mai corect si spune-i Diavol!
Citat :

( nu in iad caci ala nu exista).

Poi unde ai vazut tu crestinism fara scula lui cea mai importanta ...adica IADUL!
Pai fara Iad cum ai putea sa sperii oameni ca vor fi pedepsiti ptr faptele lor chiar si dupa moarte ?

Citat :

... iar Hades nu este nicio imparatie, ci doar mormantul sau SHEOL in ebraica care a fost inlocuit cu Hades, dar tot sensul de mormant are

Ho mai lasa sticla!
sheolul este din alta religie, dintr-o religie in care oamenii doar mor ....si nu are cine sa-i pedepseasca!
Iar noi vorbim despre personaje care nu au nimic de a face cu acea religie ...
asta pentru ca nu cred ca poti sa fi atat de incult sa crezi ca Christosul este un personaj din religia Mozaica !

Citat :

Asa draga Soimos, vad ca te contrazici a proasta in continuare, desi ai fost facut K.O incontinuu

Poi dupa harababura uriasa care este in capul tau ...nu ma mir ca poti sa fi atat de naiv sa crezi ceea ce spui!
Din pacate tu faci o tochitura de religii doar cu scopul de a-ti sustine MINCIUNILE!

Orice om normal STIE ca in crestinism nu este Sheol ...ci Iad sau Rai
in concluzie ...ai demonstrat pe dracu ...dar un drac incult ...dar si cam prost ptr ca nici macar nu stiue sa minta in mod credibil!
Citat :

Hai bafta si infrangere placuta
Poi prin ce mai infrant?
Prin prostie ...irationalitate sau lipsa de cultura?
Sau mai degraba prin toate 3?
Nu te lauda singur ...ca deocamdata bati campii a proasta ...si atat!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Dum Iul 10, 2011 12:52 pm

GaSpAr a scris:

Soimos a scris:
Poi acele texte au fost scrise la multe zeci de ani dupa ce Maistrul lor Isus a murit!
fiind cele mai vechi scrieri, noi dupa astea ne luam, deci au fost scrise sau dictate de cei care au fost in preajma lui Iisus. punct!!!

Poi de ce nu zici asa de la inceput ?
Poi puteai sa-ti recunosti minciuna inca de la inceput si nu mai pierdeam atata timp.
Macar sper ca pe viitor sa nu mai umbii cu fofalica si sa ne prezinti NT ca fiind scris de Apostoli ... ci poti vorbi clar ca "fiind cele mai vechi scrieri ...noi dupa astea ne luam !
Deci ramanem la formula Nu TEXTELE APOSTOLILOR ...ci cele mai vechi evanghelii acceptate de sarlatani ...ptr ca in mod sigur erau si alte evanghelii mai vechiu ...dar acelea nu au fost acceptate de catre sarlatanii de sub conducerea lui Pavel!

Citat :
Soimos a scris:
Oh ...perfect!
ce e ma mizeria asta? eu ziceam...

Ti-ai inghitit galusca de n-ai mai continuat raspunsul?
Poi cum ramane ...cine a creat religia crestina ...Mozaicul Isus cel care a murit in religia in care s-a nascut ...sau "oamenii vremii"?
Si ce inseamna daca esti "crestin" ..inseamna ca urmezi religia "Oamenilor vremii"?
Na vezi cat de absurd esti?
te-am adus la ADEVAR asa cum duci un animal cu bucatica de zahar!

Ca sa fie intreg ADEVARUL rostit ...mai trebuie sa completezi afirmatia facuta cu urmatoarele cuvinte > religia crestina a fost facuta de "oamenii vremii" sub indrumarea lui saul din Tarsus< si asta este o afirmatie si ADEVARATA ..dar si completa!

GaSpAr a scris:

Aha ...deci o secta iudaica!
Dar ce are o secta iudaica sa se numeasca Crestina!
Este vorba cumva in acea religie mozaica pe care a practicat-o Isus despre vre-un CHRISTOS?
Poi nu ti se pare ca cognomenul de Christos vine din limba greaca ...limba pe care Isus nu o cunoistea deci nu avea nici o legatura cu acel termen care insemna doar "UNS" !
Adica UNS ca Rege ... UNS ca Mare preot ... UNS ca mare dregator ... ce are UNSUL cu mantuirea ? si de ce sa nu folosim mai departe cuvantul grecesc UNS si de ce nu pe evreiescul Mesiah?
ha .. ? Poi Isus era Uns sau era Mesiah?
Hai sa vad cat de "cult" esti?
sau nu cumva Pavel a fost elenistul format la scoala lui Gamael care vorbea perfect limba greaca ????
Hai ca vad ca ai inceput sa te incurci in minciuni si esti iarasi la un pas de a fi prins cu mita in sac!
dar ce sa-i faci ...asa este cand studiul si cultura sunt inlocuite cu Credinta a proasta impodobita duminica la biseric cu fonfanelile idioate ale unor sarlatani!

Citat :
si tu ma iei cu diabolica cu aberatii de genu asta. pai comunitatea crestina din primele 2 secole era diabolica ma?

Poi evident!
Mai exact dupa anul 50 an in care s-a tinut conciliul apostolilor si satanistul Pavel s-a impus cu religia sa care afirma sus si tare ca Legile Dumnezeului YAHWE sunt un GUNOI ...evident ca putem vorbi despre faptul ca religia crestina (adica cea impusa de Pavel la acel conciliu mai sus amintit) este o religie DIABOLICA ...sau nu Dracu este cel care considera Legile lui Dumnezeu ca fiind un Gunoi?

Citat :

ma tu chiar gandesti inainte sa vorbesti? de cand e diabolic unul care se bucura cand este persecutat?

Poi de atunci de cand si-a vandut sufletul diavolului!
Ce dracu ...nici atat nu te duce mintea ca ma intrebi asemenea prostii elementare!
Poi tu nu vezi ca fiecare raspuns pe care ti-l dau ...este o smeta drept in crestetul capului tau care nu stie nimic ...dar crede in dumnezei verzi pe pereti!

Soimos a scris:
Cata INCULTURA!
Pavel si Chefa alis Petru, s-au certat, defapt Pavel la mustrat pe Petru deoarece acesta incerca sa se fereasca de comunitatea de la Ierusalim, ca sta mult cu neamurile. Pavel fiind un apostol al neamurilor, i se parea o ipocrizie din partea lui Petru sa petreaca mult cu neamurile dar sa-i fie rusine sa recunoasca ca sta. Asta a fost ''marea'' cearta dintre ei.
[/quote]
Ma dai gata cu incultura ta!
Este exact inversul a ceea ce ai spus!
Deci sa o luam de la inceput ...in ce directie si-a inceput Pavel "apostolatul" ? in comunitatile in care predicau apostolii sau in alea in care nu a umblat nici picio de apostol?
Hai ca nu am inteles ... si asta este important ptr ca da raspuns la postarea ta anterioara raspunsului pe care mi l-ai dat!
2) Cine statea mai mult cu neamurile ? ...cacam nu am inteles ... cine era Apostoilul neamurilor Petru cum zici tu sau Pavel !
Ce ar fi sa stai cumintel pe olita cu laptopul si sa mai citesti postarile mele referitoare la Pavel ...acelea argumentate cu versete biblice!

Citat :
Soimos a scris:
Adica ti-am dovedit ca esti un fariseu fatarnic!
vorbesti prostii
Inteleg sa vorbeasca gura fara tine ...dar nu inteleg cum poti sa minti cu atata tupeu ...ia incearca sa urmezi firul postarilor pe aceasta directie si sa vezi ca tu ai postat MINCIUNI ...si acum cand te-am dovedit ca mincinos ...nici macar atata bun simtz nu ai sa-ti ceri scuze pentru MINCIUNA!
Tupeu de crestin ...adica de om vandut Diavolului!

Citat :
total diferit. deci rezulta ca ai schimbat subiectul

Nu zau ... sa sti ca ai tupeu!

Citat :

cand ai sa termini ma cu tampeniile astea?

Nu-mi poti pretiunde acest lucru ...din moment ce insusi Pavel zice in Scriptura o asemenea "tampenie" ...deci nu e "tampenia" mea ca sa ma acuzi pe mine ca vorbesc tampenii ...ci mai bine te-ai gandi cum ai fost prostit sa iti vinzi sufletul si mintea unui satanist care afirma ca Legile lui Dumnezeu sunt ... GUNOI!

[quote]
esti de ras mai omule. deja incepe sa mi se faca mila de tine
[quote]
Lasa tu aprecierile tale naroade ...si adu aici ARGUMENTE ...ca de asa ceva am nevoie ... si nu de comentariile tale prostesti!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Dum Iul 10, 2011 12:57 pm

GaSpAr a scris:
postare edita pe motiv de atacuri la persoana

INTERESANT, PROBABIL ERAU CATEVA ARGUMENTE ALE MELE CARE PUTEAU FI CITITE DE ALTCINEVA DE ACEEA A FOST EDITAT TOT POSTUL MEU

MURDAR MAI LUCREZI MAI SOIMOS

Culmea nerusinarii!
Adica tu postezi murdarii ...si tot eu sunt cel murdar!

Ia incearca sa postezi acele "argumente" fara sa faci atac la peroana si fara sa-l imprastii cu murdarii!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 15, 2011 5:23 pm

Soimos a scris:
Evident ...e vorba de sufletul sau de om!
Atentie la versetul din 1 Petru 3.18,19.
''18.Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul'' Smile) adica cu duhul sfant a fost inviat, nu ca sufletul a fost in iad.

Soimos a scris:
Lasal tu pe Satan ca ala este cel ce stim din VT!
Exprima-te mai corect si spune-i Diavol!
diavol sau Satan tot un drac Very Happy '' Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana'' deci tot dracul ala e

Soimos a scris:
Poi unde ai vazut tu crestinism fara scula lui cea mai importanta ...adica IADUL!
dar dc vrei tu sa ma enervezi? ce ti-am zis eu tie, ca nu vreau sa fac analiza religiei, ci a scrierii numita biblie, in special NT, iar acolo conceptul de iad a fost adugat mai tarziu

Soimos a scris:
Ho mai lasa sticla!
sheolul este din alta religie, dintr-o religie in care oamenii doar mor ....si nu are cine sa-i pedepseasca!
Iar noi vorbim despre personaje care nu au nimic de a face cu acea religie ...
asta pentru ca nu cred ca poti sa fi atat de incult sa crezi ca Christosul este un personaj din religia Mozaica !
noo ca tu esti cu capul in nori. deci sa reluam: cand a fost tradus VT in greaca, formand Septugianta, SHEOL a fost schimbat cu HADES. deci Septugianta era la mozaicii eleni, deci HADES=SHEOLL. cand au fost scrise evangheliile NT,pentru cuvantul mormant, a fost folosit HADES( care deja lumea stia despre ce este vorba, adica SHEOLL/mormant).

Soimos a scris:
Poi dupa harababura uriasa care este in capul tau ...nu ma mir ca poti sa fi atat de naiv sa crezi ceea ce spui!
Laughing eu stau si ma intreb cum poti tu sa crezi in ceea ce zici(defapt stai ca nu nici tu nu crezi, doar aplaudacii tai de pe forum). eu barem ti-am adus niste dovezi, care sa sustina afirmatiile mele, dar aici faceam analiza unei carti, din care tu rupi citate si le schimbi sensul, lucru destul de observabil

Soimos a scris:
Orice om normal STIE ca in crestinism nu este Sheol ...ci Iad sau Rai
in concluzie ...ai demonstrat pe dracu ...dar un drac incult ...dar si cam prost ptr ca nici macar nu stiue sa minta in mod credibil!
orice om normal stie ca in crestinism s-au adaugat multe. dar observ ca te bazezi mult pe religie si preiei multe din religie care sa-si justifice aberatiile. eu nu ma bazez pe religie, ci pe biblie.
poate nu exista in crestinismul de azi SHEOLL, dar in cel din primul secol exista, cunoscut cu numele de HADES. asa ca du-te la culcare

Soimos a scris:
Poi prin ce mai infrant?
Prin prostie ...irationalitate sau lipsa de cultura?
de astea 3 te folosesti tu nu eu.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   Vin Iul 15, 2011 5:54 pm

Soimos a scris:
Macar sper ca pe viitor sa nu mai umbii cu fofalica si sa ne prezinti NT ca fiind scris de Apostoli
apsotolii faceau ce a facut si Iisus, adica transmiteau EVANGHELIA pe cale orala, iar cei care ii urmau, scriau ce auzeau. asa se facea pe vremea aia. nici Socrate nu a scris nimic, dar asta nu inseamna ca tot ce s-a scris despre Socrate sunt minciuni

Soimos a scris:
ptr ca in mod sigur erau si alte evanghelii mai vechiu ...dar acelea nu au fost acceptate de catre sarlatanii de sub conducerea lui Pavel!
vad ca tii cu dintii de tampenia asta, nu de dezici de ea, desi ti-am dat parerea unui istoric, ca este o utopie fara margini.

Soimos a scris:
Poi cum ramane ...cine a creat religia crestina ...Mozaicul Isus cel care a murit in religia in care s-a nascut ...sau "oamenii vremii"?
a fost inceputa de Iisus si continuata de apostolii lui.

Soimos a scris:
Ca sa fie intreg ADEVARUL rostit ...mai trebuie sa completezi afirmatia facuta cu urmatoarele cuvinte > religia crestina a fost facuta de "oamenii vremii" sub indrumarea lui saul din Tarsus< si asta este o afirmatie si ADEVARATA ..dar si completa!
Pavel a fost prieten cu apostolii care l-au urmat pe Iisus, iar asta se poate vedea in una dintre scrisorile lui Petru

Soimos a scris:
Poi nu ti se pare ca cognomenul de Christos vine din limba greaca ...limba pe care Isus nu o cunoistea deci nu avea nici o legatura cu acel termen care insemna doar "UNS" !
Adica UNS ca Rege ... UNS ca Mare preot ... UNS ca mare dregator ... ce are UNSUL cu mantuirea ? si de ce sa nu folosim mai departe cuvantul grecesc UNS si de ce nu pe evreiescul Mesiah?
ha .. ? Poi Isus era Uns sau era Mesiah?
esti pe langa. Unsul se refera la Mesia in VT. in NT Mesia este Hristos si inseamna Unsul, asa ca pa.

Soimos a scris:
Poi evident!
deci prima comunitate crestina era diabolica? atat de diabolica ca se adunau prin case de frica autoritatilor. tu nu vezi ca numai tampenii zici?

Soimos a scris:
Mai exact dupa anul 50 an in care s-a tinut conciliul apostolilor si satanistul Pavel s-a impus cu religia sa care afirma sus si tare ca Legile Dumnezeului YAHWE sunt un GUNOI
o utopie care nu mai la Soimos poate fi posibila. pai cum ceapa masii sa se impuna Pavel singur impotriva celor ce au fost impreuna cu Iisus, adica cu Petru cu Iacov, cu Ioan si cu toti ceilalti? tu realizezi ce zici, sau vorbesti de dragul de a vorbi? daca Pavel nu predica aceleasi lucruri ca si Iisus si apostolii enumerati mai sus, nu il excomunicau? ca au fost cateva divergente in legatura cu circumcizia, cu statul prea mult printre neamuri, e altceva, dar s-a trecut peste astea. eu cred ca ar trebui sa mai lasi teoriile conspiratiei marca Dan Brown si betivii aia ai tai germani cu pretentii de teologi, ca unele chiar nu se leaga.

Soimos a scris:
Poi de atunci de cand si-a vandut sufletul diavolului!
nici nu mai comentez la o astfel de nebunie.

Soimos a scris:
Deci sa o luam de la inceput ...in ce directie si-a inceput Pavel "apostolatul" ? in comunitatile in care predicau apostolii sau in alea in care nu a umblat nici picio de apostol?
Hai ca nu am inteles ... si asta este important ptr ca da raspuns la postarea ta anterioara raspunsului pe care mi l-ai dat!
pai Pavel era cautat si liderii evrei, deci nu putea predica la evreii din Ierusalim, se ducea acolo doar cand avea intalniri cu ceilalti apostoli.

Soimos a scris:
Cine statea mai mult cu neamurile ? ...cacam nu am inteles ... cine era Apostoilul neamurilor Petru cum zici tu sau Pavel !
Ce ar fi sa stai cumintel pe olita cu laptopul si sa mai citesti postarile mele referitoare la Pavel ...acelea argumentate cu versete biblice!
pai Petru e primul care a predicat neamurilor, apoi Pavel cu Barnaba, Matei s-a dus prin India si tot asa. in Ierusalim au inceput cu totii apoi s-au extins. ce cumva trebuiau sa ceara acordul zeului Soimos sa stea cu neamurile?

Soimos a scris:
Nu-mi poti pretiunde acest lucru ...din moment ce insusi Pavel zice in Scriptura o asemenea "tampenie" ...deci nu e "tampenia" mea ca sa ma acuzi pe mine ca vorbesc tampenii ...ci mai bine te-ai gandi cum ai fost prostit sa iti vinzi sufletul si mintea unui satanist care afirma ca Legile lui Dumnezeu sunt ... GUNOI!
bai copile, Pavel nu denigra legea, ci doar se lua de traditiile marunte neimportante. sunt multe citate din NT in care arata ca Pavel respecta legea

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Picioarele scurte ale minciunii   

Sus In jos

Picioarele scurte ale minciunii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: