Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Pavel ... fapte si intrebari legitime

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Pavel ... fapte si intrebari legitime    Vin Iul 08, 2011 9:12 am

Intrebari referitoare la activitatea sa diabolica:

Cum va explicati ca Saul ...adica Pavel ... a renuntat sa-l prigoneasca pe Isus si pe cei care il urmau (bineinteles dupa "iluminarea" capatata pe drumul Damascului ...unde Isus-Christos l-a intrebat "De ce ma prigonesti Pavele" si despre reactia acestuia care in "bunatatea" sa, a renuntat sa-l prigoneasca ...dar a preferat sa lupte impotriva lui Isus cu arma minciunii ?

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Pavel ... fapte si intrebari legitime    Vin Iul 08, 2011 9:34 am

tu stii macar ce vorbesti acolo ma? cand ai sa realizezi ca nu exista niciun suport nici biblic nici istoric, toate astea fiind aberatiile pseudo-istoricilor?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel ... fapte si intrebari legitime    Vin Iul 08, 2011 4:35 pm

GaSpAr a scris:
tu stii macar ce vorbesti acolo ma? cand ai sa realizezi ca nu exista niciun suport nici biblic nici istoric, toate astea fiind aberatiile pseudo-istoricilor?
Ma tu esti batut in cap de nu intelegi ca exista versete BIBLICE care dovedesc clar ca Pavel propovaduieste altceva decat Isus ...fara sa mai pomenim de STUDII facute prin analize interdisciplinare pe textele scripturii care dovedesc clar existenta acestei realitati!

Hai sa imi fac timp si sa ti le arat aici inca odata ...desi le gasesti si aici :

http://forum-anti-christi.forumers.ro/t280-pavel-primul-eretic?highlight=Pavel+primul+eretic
1)
Iata aici ce ne spune Isus despre ce trebuie sa facem pentru a obtine mantuirea:

Luca 10 25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând: Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege?

Iata aici varianta lui Pavel despre mantuire:

Galateni 2. Stiind însa ca omul nu se îndrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta în Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.

2) Femeia!
In timp ce Isus pretuieste si respecta femeia ...vezi exemplul cu prostituiata Maria Magdalena

- Pavel conform traditiilor romane caruia ii era tributar disprtuieste si desconsidera femeile (ca si in biserica ortodoxa) :
1 Corinteni 14,34. Ca în toate Bisericile sfinților, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice și Legea.
35. Iar dacă voiesc să învețe ceva, să întrebe acasă pe bărbații lor, căci este rușinos ca femeile să vorbească în biserică.

Fara sa amintim secventa cu
"femeia sa se teama de barbat ca barbatul este cap femeii tot asa cum si Isus este cap bisericii"

Cat despre "adusul" invataturilor pentru "neamuri" ...iata vedem cum vede Dumnezeu problema:
1 Moise 12.3

3. Binecuvânta-voi pe cei ce te vor binecuvânta, iar pe cei ce te vor blestema îi voi blestema; și se vor binecuvânta întru tine toate neamurile pământului".

deci conform parerii lui Dumnezeu religia lui Moise trebuie sa devina binecuvantare si model ptr toate neamurile!
Dar la Pavel este exact invers ...el intemeiaza o religie care va fi model poporului lui Israel:
Romani 11.
11. Deci, întreb: S-a poticnit, oare, ca să cadă? Nicidecum! Și prin căderea lor, neamurilor le-a venit mântuirea, ca Israel să-și întărâte râvna față de ele.

Iata cum apreciaza Pavel Legea lui Dumnezeu ca fiind un GUNOI! si arunca aceasta Lege ptr "a-l cunoaste pe Isus-Christos" *:

6. În ce privește râvna, prigonitor al Bisericii; în ce privește dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câștig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, față de înălțimea cunoașterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate și le privesc drept gunoaie,!!! ...

Acestea de mai sus sunt dovezile care ne arata ca Pavel care era de religie Mozaica si cetatenie romana, isi arunca la gunoi propria religie si "Legile lui Dumnezeu" ptr a se dedica religiei mincinoase inventate chiar de el insusi, o religie care ca sa placa Romanilor (carora le era vandut) o face dupa model roman!

Ce ne oglindeste situatia vremii ?
In anul 70 e.n, Ierusalimul este ocupat de armatele romane si este inglobat in Imperiul Roman.
Acest eveniment sangeros se reflecteaza dpi si in soarta primelor comunități creștine timpurii, caci Ierusalimul era considerat mereu centrul intelectual al creștinismului timpuriu!
Si sub influenta romana aceste sunt înlocuite treptat cu un "creștinism greco-roman", (de unde si cognomenul grecesc a lui Isus ...cel de Christos) dar si aceste comunitati se muta la Roma impreuna cu populatia Israelului si astfel se raspandesc in Roma acele cercuri ale crestinismului care în mod eronat se referă la Hristos.
Si astfel crestinismul devine o cu totul alt religie decat cea initiala, o religie a cărui fondator poate fi considerat pe bună dreptate Pavel si nu Isus ...Si acestia sunt de fapt acei "primi crestini" care au fost torturati si persecutati de romani!

Asta pina în secolul al IV-lea, cand situatia se inverseaza, si deodata din prigoniti ei devin prigonitori și asupritori!

De indata după declararea in anul 380 ca religie de Stat a Imperiului Roman, creștinismul Paulan de sorginte greco-romana incepe sa curga sange in torente!
Cei care nu accepta noua religie de stat ... deci nici "noile Legi ale lui Dumnezeu pe care chiar Pavel le-a introdus in scripturi, sunt sortiti mortii prin executare:
"Lăsați fiecare suflet să fie supus puterii cele-i mai mari de deasupra lui ... pentru că ea poartă sabia în zadar: Acesta este slujitorul lui Dumnezeu ..."
Acest lucru se aplică la cateva secole distanta dupa cum, vedem in "(Romani, 13, 1.4).
1. Tot sufletul să se supună înaltelor stăpâniri, căci nu este stăpânire decât de la Dumnezeu; iar cele ce sunt, de Dumnezeu sunt rânduite.
2. Pentru aceea, cel ce se împotrivește stăpânirii se împotrivește rânduielii lui Dumnezeu. Iar cel ce se împotrivesc își vor lua osândă.
3. Căci dregătorii nu sunt frică pentru fapta bună, ci pentru cea rea. Voiești, deci, să nu-ți fie frică de stăpânire? Fă binele și vei avea laudă de la ea.
4. Căci ea este slujitoare a lui Dumnezeu spre binele tău. Iar dacă faci rău, teme-te; căci nu în zadar poartă sabia; pentru că ea este slujitoare a lui Dumnezeu și răzbunătoare a mâniei Lui, asupra celui ce săvârșește răul.
5. De aceea este nevoie să vă supuneți, nu numai pentru mânie, ci și pentru conștiință.
6. Că pentru aceasta plătiți și dări. Căci (dregătorii) sunt slujitorii lui Dumnezeu, stăruind în această slujire neîncetat
.

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iul 08, 2011 7:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel ... fapte si intrebari legitime    Vin Iul 08, 2011 7:09 pm

Soimos a scris:
1)
Iata aici ce ne spune Isus despre ce trebuie sa facem pentru a obtine mantuirea:

Luca 10 25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând: Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege?

Iata aici varianta lui Pavel despre mantuire:

Galateni 2. Stiind însa ca omul nu se îndrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta în Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.
deci iar ai dat cu bata in balta( sau batu) Iisus vorbea de mantuire iar Pavel vorbea de indreptare( indreptare aici pe pamant), deci 2 termeni diferiti.

Iar ai facut-o de oaie Laughing Laughing

Soimos a scris:
2) Femeia!
In timp ce Isus pretuieste si respecta femeia ...vezi exemplul cu prostituiata Maria Magdalena

Pavel conform traditiilor romane caruia ii era tributar disprtuieste si desconsidera femeile (ca si in biserica ortodoxa) :
1 Corinteni 14,34. Ca în toate Bisericile sfinților, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice și Legea.
35. Iar dacă voiesc să învețe ceva, să întrebe acasă pe bărbații lor, căci este rușinos ca femeile să vorbească în biserică.

Fara sa amintim secventa cu
"femeia sa se teama de barbat ca barbatul este cap femeii tot asa cum si Isus este cap bisericii"
si aici ca la prima parte. Iisus pretuia femeia, la fel si Pavel, dar conform legii( ziceai ca Pavel nu respecta legea) femeia nu avea cuvant in biserica. si aici, iar 2 lucruri diferite

Soimos a scris:
Cat despre "adusul" invataturilor pentru "neamuri" ...iata vedem cum vede Dumnezeu problema:
1 Moise 12.3

3. Binecuvânta-voi pe cei ce te vor binecuvânta, iar pe cei ce te vor blestema îi voi blestema; și se vor binecuvânta întru tine toate neamurile pământului".
deci conform parerii lui Dumnezeu religia lui Moise trebuie sa devina binecuvantare si model ptr toate neamurile!
aici nu e vorba de religie, e vorba ca prin evrei vine salvarea, dar nu trecand la religia mozaica, ca nu religia mantuieste ci faptele/legea/iubirea. Iisus a explicat mai bine asta

Soimos a scris:
Iata cum apreciaza Pavel Legea lui Dumnezeu ca fiind un GUNOI! si arunca aceasta Lege ptr "a-l cunoaste pe Isus-Christos" *:

6. În ce privește râvna, prigonitor al Bisericii; în ce privește dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câștig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, față de înălțimea cunoașterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate și le privesc drept gunoaie,!!! ...
3.Pentru că noi suntem tăierea împrejur, noi cei ce slujim în Duhul lui Dumnezeu, și ne lăudăm întru Hristos Iisus și nu ne bizuim pe trup,
4.Deși eu aș putea să mă bizui și pe trup. Dacă vreun altul socotește că se poate bizui pe trup, eu cu atât mai mult!
aici vorbeste de altceva, sa nu mai punem pret pe lucrurile marunte materiale ci pe cele spirituale.

Soimos a scris:
si arunca la gunoi propria religie si "Legile lui Dumnezeu" ptr a se dedica religiei mincinoase inventate chiar de el insusi, o religie care ca sa placa Romanilor (carora le era vandut) o face dupa model roman!
in primul rand Pavel nu crea o noua religie, scrierile lui Pavel se completeaza cu celelalte iar in al doilea rand, religia crestina nu era pe placul romanilor. ceea ce zici tu este o utopie fara margini, caci romanii nu aveau nevoie de o noua religie in imperiu, ba chiar ei ii prigoneau pe crestinii din Israel, impreuna cu fariseii, deci sa spui ca romanii doreau religia crestina....... nu mai zic ca nu e nimic de zis Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel ... fapte si intrebari legitime    Vin Iul 08, 2011 8:01 pm

GaSpAr a scris:
deci iar ai dat cu bata in balta( sau batu) Iisus vorbea de mantuire iar Pavel vorbea de indreptare( indreptare aici pe pamant), deci 2 termeni diferiti.
Ai rabdare ca inca nu mi-am terminat documentatia ...nu te grabi ca fata mare ...ca esti mic si nu stii nimic!

Citat :

si aici ca la prima parte. Iisus pretuia femeia, la fel si Pavel, dar conform legii( ziceai ca Pavel nu respecta legea) femeia nu avea cuvant in biserica. si aici, iar 2 lucruri diferite
Care lege ... ca Pavel considera Legea ca este GUNOI
Nu ti-am spus sa nu te grabesti ca fata mare!
Ai rabdare pina ma termin ...si poate poimaine esti liber sa postezi pe aceasta tema!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel ... fapte si intrebari legitime    Vin Iul 08, 2011 8:06 pm

Soimos a scris:
Ai rabdare pina ma termin ...si poate poimaine esti liber sa postezi pe aceasta tema!
asa ca si cultura generala, Pavel se referea la lucrurile materiale neinportante nu la lege dar hai sa astept pana maine
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel ... fapte si intrebari legitime    Sam Iul 09, 2011 7:00 am

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
asa ca si cultura generala, Pavel se referea la lucrurile materiale neinportante nu la lege dar hai sa astept pana maine

Vad ca nu esti in stare sa intelegi nici macar ceea ce citesti!

Pavel afirmand "dreptatea cea din lege" si la "cele care ii erau lui de castig" ... adica cele pe care tu le numesti "lucruri materiale neimportante" referindu-se la acestea ...foloseste substantivul "TOATE" ... sunt GUNOI !

Deci si dreptatea din Lege ...cat si maruntisurile ...sper sa intelegi ce inseamna cuvantul "toate"?

Ca sa intelegi asta mai bine trebuie sa iei in consideratie si faptul ca Pavel, care era nascut ca fiind de religie mozaica ...avea interesul sa arunce aceasta religie la gunoi, ptr ca incepuse sa-i mearga foarte bine cu noua religie facuta de el insusi ... pe seama lui Isus Nazariteanul care mort fiind ...nu se mai putea apara in nici un fel!

Acum intelegi de ce "dreptatea cea din LEGE" a devenit deodata GUNOI?

Sau nu vrei sa intelegi ptr ca nu-ti convine ideea ?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pavel ... fapte si intrebari legitime    Astazi la 4:36 am

Sus In jos

Pavel ... fapte si intrebari legitime
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: