Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Iul 08, 2011 10:22 am

Crestinii spun ca sunt monoteisti, avand un singur Zeu, dar in realitate ei sunt politeisti, inchinandu-se la trei Zei principali, Dumnezeu, Duhul Sfant si Isus. Pe langa acestia, ei se mai inchina si la o sumedenie de Zei mai micuti, numindu-i sfinti!

In antichitatea romana, Zeii micuti aveau diverse roluri, de la protectori ai caselor, oraselor, meseriilor si pana la diverse alte activitati, inclusiv de vindecare a bolnavilor. Aceste atributii ale Zeilor mici au fost preluate integral de Sfintii care joaca acelasi rol, doar cu mai mult circ... si painea este mai putina, iar circul trebuie sa suplineasca lipsa ei...

GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Iul 08, 2011 10:26 am

Dumnezeu e unul, manifestat in 3, ceilalti sfinti etc nu au ce cauta acolo
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Iul 08, 2011 10:34 am

GaSpAr a scris:
ceilalti sfinti etc nu au ce cauta acolo

Daca nu au ce cauta acolo, atunci cine trebuie sa-i dea afara? Presupun ca voi crestinii, doar nu asteptati sa vina altii sa va faca ordine in propria ograda!

GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Iul 08, 2011 10:37 am

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
ceilalti sfinti etc nu au ce cauta acolo

Daca nu au ce cauta acolo, atunci cine trebuie sa-i dea afara? Presupun ca voi crestinii, doar nu asteptati sa vina altii sa va faca ordine in propria ograda!
imagineaza-ti pe cineva care incearca sa faca o reforma a religiei si sa curete ce nu este necesar, cum ar fi el socotit. dar pe voi nu stiu ce va deranjeaza, caci si asa sunteti atei.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Iul 08, 2011 10:41 am

GaSpAr a scris:
dar pe voi nu stiu ce va deranjeaza, caci si asa sunteti atei.

Probabil ca tot acelasi lucru care te face si pe tine sa intri pe forumul acesta!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Iul 08, 2011 11:22 am

GaSpAr a scris:
Dumnezeu e unul, manifestat in 3, ceilalti sfinti etc nu au ce cauta acolo

Ce e asta ?
Vorba a proasta?

Poi unde in Biblie ai gasit acest lucru ?

Te rog argumenteaza-ti afirmatia macar cu versete biblice daca nu cu argumente din realitate!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Iul 08, 2011 12:17 pm

cauta si tu in NT. nu o sa-ti zica clar, dar este destul de evident. hai pune mana si documenteaza-te
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Iul 08, 2011 1:57 pm

GaSpAr a scris:
cauta si tu in NT. nu o sa-ti zica clar, dar este destul de evident. hai pune mana si documenteaza-te
Vere ...ma iei de prost?
Poi tu arunci niste minciuni neargumentate ADICA SPAM ....si daca iti cer dovezi tu ma pui sa citesc 500 de pagini?

Daca ti-ai propus sa faci SPAMpeacest forum ..sa stii ca si eu imi mpropun sa te banez ptr SPAM!

Prin urmare ai de ales intre BAN si ARGUMENTE!
Pina atunci nu-ti mai raspund la nimic!

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 6:09 pm

GaSpAr a scris:
Dumnezeu e unul, manifestat in 3

Se manifesta atat de bine incat nu se vede pe nicaieri grin

Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 6:22 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Dumnezeu e unul, manifestat in 3

Se manifesta atat de bine incat nu se vede pe nicaieri grin
Nici aerul nu se vede, nici durerea nu se vede etc dar se simt. Asa cum pentru temperatura folosesti instrumentul potrivit si anume termometrul, asa si pentru Dumnezeu, intrumentul potrivit este omul. Aflanduse deasupra tuturor dimensiunilor, ca sa poata fi vazut in dimensiunea noastra, va trebui sa faca ce a facut acum 2000 de ani si anume sa se intrupeze. Ca sa intelegi asculta ce zice Sagan in videoul de mai jos

http://www.youtube.com/watch?v=UnURElCzGc0

Imagineaza-ti ca marul este Dumnezeu iar oamenii acele forme geometrice. Hai Apopii ca la tine am pretentii sa intelegi Very Happy
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 6:45 pm

Mihai12 a scris:
Nici aerul nu se vede, nici durerea nu se vede etc dar se simt. Asa cum pentru temperatura folosesti instrumentul potrivit si anume termometrul, asa si pentru Dumnezeu, intrumentul potrivit este omul.

Omul poate fi un ”instrument de masura” atat pentru halucinatii cat si pentru zeii in care crede! In orice religie credinciosii isi percep zeitatile prin autosugestie, deci omul nu poate ”masura” , in acest fel, decat ceea ce el isi imagineaza!

Daca dumnezeu ar exista, atunci el s-ar arata oamenilor! E cel mai simplu lucru!

Ca o completare, tot ceea ce exista poate fi masurat direct sau indirect, cu ajutorul instrumentelor de masura! Dumnezeu exista doar in imaginatia oamenilor... si odata cu disparitia credinciosilor, v-a dispare si el!

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 7:02 pm

Apopii a scris:
Daca dumnezeu ar exista, atunci el s-ar arata oamenilor! E cel mai simplu lucru!
Nu se poate arata in adevarata lui forma, caci nu l-am putea percepe. S-a aratat acum 2000 de ani prin Iisus( vezi videoul ce l-am pus mai sus)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 7:12 pm

Vorbesti prostii

Dumnezeu s-a aratat acum 90 de ani in persoana lui bunicu-miu! Om de mare isprava, respectat si apreciat de toti cei care l-au cunoscut ... a crescut 10 copii, si pe toti i-a facut oameni de isprava, dar a si muncit ptr asta ca un adevarat Dumnezeu...nu ca rala aia impotenta la care va rugati voi a proasta!
Isus ce a facut?
Si-a asumat cumva responsabilitatea unei familii?
A avut copii de a caror educatie si nevoi s-a preocupat?
Isus era un terchea berchea certat cu munca care nici meseria nu si-a iubit-o .... asa cum nu a iubit nici femeile si nici responsabilitatile ...dar iau placut baieteii ...mai ales atunci cand le spala picioarele ...pina sus ...cat mai sus !
Isus era un golan ...un fleandura vant care batea toata ziua strazile ...ocupandu-se de vorbarie si filozofie paguboasa (ca remussatala) ...si traia pe baza "harului" primit de la Diavol... !
Asta este OM ?
Poi ptr voi care sunteti niste vanduti si il aveti ca dumnezeu pe Diavol ...evident ca Isus Christos va este "dumnezeu"... da tot voi veti plange la urma ...ca cine se infrateste cu Dracu ca sa treaca puntea vietii ... il astepta o viata vesnica ...in IAD!
Adica acolo unde Dumnezeul vostru este Marele Sef!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 7:47 pm

Apopii a scris:
Crestinii spun ca sunt monoteisti, avand un singur Zeu, dar in realitate ei sunt politeisti, inchinandu-se la trei Zei principali, Dumnezeu, Duhul Sfant si Isus. Pe langa acestia, ei se mai inchina si la o sumedenie de Zei mai micuti, numindu-i sfinti!

In antichitatea romana, Zeii micuti aveau diverse roluri, de la protectori ai caselor, oraselor, meseriilor si pana la diverse alte activitati, inclusiv de vindecare a bolnavilor. Aceste atributii ale Zeilor mici au fost preluate integral de Sfintii care joaca acelasi rol, doar cu mai mult circ... si painea este mai putina, iar circul trebuie sa suplineasca lipsa ei...

Pai e cam la fel ca si forumul;
Il avem pe Soimos tatal,cyberman duhul si livius , si o gramade de sfinti asa mai micutzei

E un model ce se aplica, dar vrei sa imi spui ca Soimos,livius si cyberman nu sunt una si aceeasi persoana????
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 7:49 pm

Pe langa frustrarile asternute pe o pagina de... forum, observ ce schimbator poti fi. In unele posturi iti aratai respectul pentru omul Iisus iar aici il ataci in stil Pavel Corut.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 7:50 pm

Alin Soimosi a scris:
E un model ce se aplica, dar vrei sa imi spui ca Soimos,livius si cyberman nu sunt una si aceeasi persoana????

Iti spun eu ca nu sunt! Pot vedea IP-urile fiecaruia si nu sunt aceleasi! Evident ca tu poti presupune orice, este dreptul tau, dar nu inseamna ca este si adevarat!

Ultima editare efectuata de catre Apopii in Mar Oct 18, 2011 7:52 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 7:51 pm

Alin Soimosi a scris:
Apopii a scris:

Pai e cam la fel ca si forumul;
Il avem pe Soimos tatal,cyberman duhul si livius , si o gramade de sfinti asa mai micutzei

Laughing Laughing Laughing Laughing Zeus este Tatal, Soimos este Fiul( ca el face treaba pe forum, el se zbate, el taie, el spanzura etc) iar Elvar este Duhul. Laughing Laughing Laughing A fost buna asta Alin Wink
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 7:59 pm

Apopii a scris:
Alin Soimosi a scris:

Iti spun eu ca nu sunt! Pot vedea IP-urile fiecaruia si nu sunt aceleasi! Evident ca tu poti presupune orice, este dreptul tau, dar nu inseamna ca este si adevarat!

Daca vezi IP -urile asta nu inseamna ca nu pot fii aceeasi persoana,
Sunt o gramada de lucruri care pot modifica IP il cloneaza sau alte smecherii de genul asta.
Chiar si tu cred ca esti constient de asta
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 8:03 pm

Am crezut si eu inainte ca Apopii = Soimos, dar acum nu mai cred asta. Se vede diferenta intre ei 2. Soimos e haotic, dupa cum spunea si remus si foloseste un limbaj de mahala, gretos, ceea ce ar face ca pe un forum de intelectuali sa fie banat de la prima postare.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 8:09 pm

Alin Soimosi a scris:

Daca vezi IP -urile asta nu inseamna ca nu pot fii aceeasi persoana,
Sunt o gramada de lucruri care pot modifica IP il cloneaza sau alte smecherii de genul asta.
Chiar si tu cred ca esti constient de asta

Mai vad si alte lucruri, care ma fac sa STIU ca nu sunt una si aceeasi persoana! Si tu, daca ai sa observi cu atentie, ai sa constati diferenta de stil intre cei trei, chiar daca nu ai si unelte informatice la dispozitie.

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Oct 19, 2011 4:33 pm

Mihai12 a scris:
2. Soimos e haotic, dupa cum spunea si remus si foloseste un limbaj de mahala, gretos.

Soimos este un pragmatic!

El STIE ca atunci cand intri intr-un loc in care intalnesti numai porci(fara aluzie directa la tine) nu are rost sa te comporti cu fineturi ca un nobil, ptr ca interlocutorii nu au nivelul sa inteleaga acele fineturi, motiv ptr care atunci cand intru intr-o cocina ...dau cu o varga peste bot tutror porcilor care incearca sa ma sfasie ...ptr ca ei numai de "argumentul gen joarda peste bot" inteleg!

Aceasta afirmatie nu se doreste a fii o blamare a cuiva ...ci o realitate constientizata prin experienta vietii in Romania ... in care daca nu intelegi sa joci corect si sa-ti folosesti in modul cel mai dur "argumentul" ...esti luat de prost si sfasiat sau calcat in picioare!

Concluzia trista la care am ajuns si care justifica comportamentul meu dur si limbajul cel putin aspru este ca in Romania ... nu exista oameni buni ...ci doar oameni prosti ...si oameni a-i dracului ...adica care nu se lasa prostiti !
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Oct 19, 2011 6:12 pm

Asta inseamna ca esti porcar de meserie Very Happy Si mai scuteste-ne si pe noi de aerul asta al tau de superioritate, caci cu limbajul tau, dupa cum ti-am mai zis, pe un forum de intelectuali ai fi banat de la prima postare. Fara scuze de copii de gradinita.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 7:49 am

Mihai12 a scris:
Asta inseamna ca esti porcar de meserie Very Happy

Intr-un fel ai dreptate ...doar ca porcii de care ma ocup eu au aspect de om.
Citat :

dupa cum ti-am mai zis, pe un forum de intelectuali ai fi banat de la prima postare. Fara scuze de copii de gradinita.
Poi tu crezi ca eu pe un forum de oameni culti ma comport ca pe un forum romanesc obisnuit?
Daca crezi asta esti total gresit ...ptr ca eu nu numai ca sunt un om deosebit de flexibil ... ba chiar constientizez faptul ca intr-un salon trebuie sa te comporti altfel decat intr-o cocina cu porci!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 9:08 am

Cum sa nu? Asa te-ai obisnuit. Poate vei reusi la inceput sa fii mai serios, dar tine minte, pe un forum de intelectuali, un pseudo-intelectual ca tine va fi ''scuipat'' afara sau pur si simplu va fi ignorat Wink Esti mic coane Soimos. Inteligent nu prea esti, logica nu prea ai, ci esti doar putin documentat, dar aroganta ca tu traiesti in Nemtia si noi in Romania( cu un R nu cu 2, occidentalule) te face sa crezi ca esti superior noua. Ei bine, este doar o falsa impresie de-a ta, in realitate esti la fel ca si pupatorii de moaste, doar ca esti ateu.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 9:09 am

Soimos a scris:
ba chiar constientizez faptul ca intr-un salon trebuie sa te comporti altfel decat intr-o cocina cu porci!
Sa inteleg ca acest forum este o cocina de porci? Laughing Laughing Laughing Tu ai zis-o
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   

Sus In jos

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 9Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Crestinismul-
Mergi direct la: