Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 9:51 pm

EmaLovesJesus a scris:

Eu sunt transformata de Duhul lui Dumnezeu asemenea Fiului Sau.
Nu stiu cine te-o fi transformat pe tine ...dar Allah ...Dumnezeul lui Isus ...nu are Fii!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 6:51 am

Nu vrei sa accepti existenta Fiului lui Dumnezeu!Dar,El exista.Si sade la dreapta Tatalui.Cine nu are pe Fiul,nu are nici pe Tatal.Trebuie sa recunosti autoritatea lui Isus si sa Il accepti ca Domn si Mantuitor personal.Atunci,vei fi cu adevarat fericit si implinit.Pana atunci,fericirea ta este doar o iluzie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 9:19 am

EmaLovesJesus a scris:
Nu vrei sa accepti existenta Fiului lui Dumnezeu!Dar,El exista.
Exista doar in inchipuirea ta ...adica nu exista in Realitate!
Dumnezeu in ultima sa scriptura, Coranul, nu zice ca Isus este Fiul Sau ...ci zice ca este un amarat de PROFET de mana a 7-a !
Si cred ca nu ma crezi atat de lipsit de discernamant incat sa te cred pe tine sau pe idiotul ala de pastor care v-a sucit mintile ...si nu pe Dumnzeu!

Oare cat de credincios poate fi cineva care nu il CREDE nici macar pe Dumnezeu ...dar crede vorbele unui SARLATAN si CRIMINAL ca falsul apostol Pavel?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 10:31 am

De ce nu accepti ca Biblia este Cuvantul imutabil a lui Dumnezeu?in
batalia de la Yamama1 din 632 d.Hr., cei mai multi dintre musulmanii
care memorasera Coranul au cazut pe campul de lupta. ingrijorat de
soarta Coranului, califul Abu Bekr a poruncit lui Zaid bin Thabit – unul
dintre scribii lui Mohamed – sa stranga toate resursele existente si sa
redacteze Coranul. Cutremurat de o lucrare atat de sfanta, Zaid a
inceput sa adune bucati de oase, frunze, scoarte de copac, piei si
pietre care purtau inscriptii din Coran. A chemat si martorii aflati in
viata. Nu exista insa niciun musulman care sa fi memorat in intregime
Coranul. Nici chiar Mohamed nu retinuse tot din ce-i descoperise
intruna, vreme de 23 ani, Gabriel. Sahih al Bukhari (810-870),
redactorul cel mai de seama al traditiei orale Hadith2, consemneaza una
dintre replicile lui Mohamed: „Este foarte rau ca unii dintre voi spun:
„Am uitat cutare si cutare verset din Coran. Caci, cu adevarat, si eu am
uitat acel verset. De aceea, trebuie sa continuati sa recitati Coranul
pentru ca el fuge din mintea omului mai repede decat fuge o camila."

Dupa
doi ani, Zaid i-a oferit in cele din urma lui Abu Bekr manuscrisul
Coranului. N-a trecut mult si s-a ivit un necaz si mai mare: versiunea
lui Zaid nu era singura aflata in circulatie! La nici 20 ani de la
moartea lui Mohamed, existau nu mai putin de sapte versiuni ale
Coranului, unele mai scurte, altele mai lungi, cu o multime de
neconcordante3. Toate pretindeau ca erau „originalul". De unde aceste
variante?

Tot
Bukhari este cel care sugereaza in Hadith o explicatie: „Omar (viitorul
Calif) spunea: \’L-am auzit pe Hisam bin Hakim recitand sura Al Furqan
(a 25-a sura) pe cand Apostolul inca traia. Am urmarit recitarea sa si
am observat ca o recita altfel de cum m-a invatat pe mine Apostolul lui
Allah. Cand a terminat, l-am apucat de guler: «Cine te-a invatat sa
reciti sura in felul acesta?» El a replicat: «Apostolul lui Allah m-a
invatat asa». I-am spus: «Minti! Apostolul lui Allah m-a invatat
altfel!» Asa ca l-am dus la Mahomed. «O, Apostolule al lui Allah! L-am
auzit pe individul asta recitand sura Al Furqan altfel decat m-ai
invatat tu!» Atunci, Profetul a spus: «Hisam, recita!» si Hisam a
recitat exact asa cum il auzisem eu. La care, Apostolul lui Allah a
spus: «Chiar asa mi-a fost descoperit ca trebuie recitat!» Apoi,
profetul mi-a spus: «Omar, recita si tu!» Eu am recitat altfel, asa cum
stiam de la Mohamed. Apostolul lui Allah a spus: «si in felul asta mi-a
fost descoperit ca trebuie recitat!» Apoi a adaugat: Coranul mi-a fost
descoperit in mai multe feluri, asa ca recitati in felul in care va este
voua mai usor. »\’"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 10:32 am

EmaLovesJesus a scris:
De ce nu accepti ca Biblia este Cuvantul imutabil a lui Dumnezeu?
Pentru ca STIU ca nu este!
Adica din acelasi motiv din care tu nu accepti ca Povestea Porcului scrisa de Petre Inspirescu este inspirata de Dumnezeu?

Si Biblia ca si Povestea porcului au autori care isi asuma textele ...iar a nu accepta ca povestea Porcului e scrisa de ispirescu care recunoaste ca el este autorul (la fel si in cazul Bibliei) este o mare prostie!
Adica stii tu mai bine cine a scris cartea decat autorul ei!
Nu ti se pare ca asta este o culme a prostiei?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 10:35 am

Pai tu insuti ai scris cu manuta ta ca este o poveste.Eu am specificat ca Dumnezeu este o realitate.Asta face diferenta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 10:56 am

EmaLovesJesus a scris:
Pai tu insuti ai scris cu manuta ta ca este o poveste.Eu am specificat ca Dumnezeu este o realitate.Asta face diferenta.

Stii cine se joaca cu cuvintele cu scopul de a te insela?

Cam cine crezi ...O fi Dumnezeu acela care o face ...sau o fi Dracu?
Ca sa iti si tu seama pe cine servesti

nu este suficien sa specifici TU pentru ca tu nu ai EXPERTIZA sa te pronunti ptr ca nu esti o somitate in vre-un domeniu!

Pina atunci invata definitia cuvantului realitate din DEX

REALITÁTE, realități, s. f. Existență efectivă, obiectivă; fapt concret, lucru real.

Si specifica-mi te rog care este realitatea referitoare la Dumnezeu din aceasta definitie data de oameni cu EXPERTIZA, adica membrii ai Academiei Romane de stiinte!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 11:06 am

Soimos a scris:

REALITÁTE, realități, s. f. Existență efectivă, obiectivă; fapt concret, lucru real.

Si specifica-mi te rog care este realitatea referitoare la Dumnezeu din aceasta definitie data de oameni cu EXPERTIZA, adica membrii ai Academiei Romane de stiinte!

Este personajul principal din povestea vechiului testament si devine o acoperire si justificare in acelasi timp, pentru Isus, omul care s-a dat drept semi-zeu in scopul de a modifica vechea religie a iudeilor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 11:09 am

Apopii a scris:
Soimos a scris:

Este personajul principal din povestea vechiului testament si devine o acoperire si justificare in acelasi timp, pentru Isus, omul care s-a dat drept semi-zeu in scopul de a modifica vechea religie a iudeilor!
Nici macar atat!
Povestea vechiului Testamet nu contine nicio referire la Isus
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 11:26 am

Soimos a scris:
Apopii a scris:
Soimos a scris:

Nici macar atat!

Ma refeream la YHWH, el este personajul principal al VT si acoperirea necesara si folosita de autoproclamatul semi-zeu Isus in NT.

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 11:30 am

Apopii a scris:

Ma refeream la YHWH, el este personajul principal al VT si acoperirea necesara si folosita de autoproclamatul semi-zeu Isus in NT.
da nu este adevarat!

Dumnezeul lui Isus nu este YHWH ci Allah, asta se vede la rastignirea sa cand se roaga Tatalui sau "Eloi Eloi lama sabachtani"
Iar Eloi in limba aramaica se spune Eloah, si cred ca este evidenta asemanarea intre Eloah si Alah...acest lucru este explicat si in Wikipedia
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 12:02 pm

In Vechiul Testament gasim mai multe nume ale lui Dumnezeu.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 12:08 pm

”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ŽŽcei ce vin din cerŽŽ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa

Cam asta am gasit si este foarte interesant!!! O sa deschid si un topic cu aceasta tema!

EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 1:43 pm

Apopii a scris:
”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ŽŽcei ce vin din cerŽŽ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa

Cam asta am gasit si este foarte interesant!!! O sa deschid si un topic cu aceasta tema!

Foarte interesant.Chiar astept cu nerabdare sa citesc despre Numele lui Dumnezeu.Am studiat cartea ,,Doamne vreau sa te cunosc mai mult,, de Kay Arthur,dar am imprumutat-o cuiva.Oricum in mare cunosc numele lui Dumnezeu,atributele Lui,modul in care El poate sa te ajute in orice circumstanta a vietii te-ai afla,El este rezolvarea tuturor problemelor.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 1:47 pm

EmaLovesJesus a scris:
El poate sa te ajute in orice circumstanta a vietii te-ai afla,El este rezolvarea tuturor problemelor.

Si cum poate un extraterestru sa faca asa ceva?

EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 1:51 pm

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
El poate sa te ajute in orice circumstanta a vietii te-ai afla,El este rezolvarea tuturor problemelor.

Daca vei studia Numele lui Dumnezeu,vei observa ca El are putere sa te ajute in orice imprejurare.El este Dumnezeu care poarta de grija(Iehova Iire),Dumnezeu care vindeca(Iehova Rafa),Dumnezeu care vede(El-Roy),etc.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 1:54 pm

EmaLovesJesus a scris:
Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Daca vei studia Numele lui Dumnezeu,vei observa ca El are putere sa te ajute in orice imprejurare.El este Dumnezeu care poarta de grija(Iehova Iire),Dumnezeu care vindeca(Iehova Rafa),Dumnezeu care vede(El-Roy),etc.

Dar de ce-i ceri tu ca el sa studieze cand tu refuzi sa-i accepti si numele si mai ales scriptura Sa?!
Numele Dumnezeului lui Isus este Allah ...iar scriptura trimisa de acest Dumnezeu prin Gavrila ...direct din cer pe pamant ...se numeste Coranul!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 2:03 pm

NU are rost sa iti mai scriu,ca iar o sa ma faci mincinoasa.Eu chiar am experimentat puterea lui Dumnezeu,si mi-a raspuns,m-a vindecat,m-a ajutat,m-a mantuit.
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 3:23 pm

EmaLovesJesus a scris:
NU are rost sa iti mai scriu,ca iar o sa ma faci mincinoasa.Eu chiar am experimentat puterea lui Dumnezeu,si mi-a raspuns,m-a vindecat,m-a ajutat,m-a mantuit.

Ema daca tu nu o sa mai postezi, astia or sa devina niste orfani ,faptul ca ai mai postat pe aici ,este o mare onoare pentru ei , le da o oarecare legitimitate sa ii ia lumea in serios .
Astia se apuca sa taie craca pe care stau si se mira cum au cazut jos, printre reptilienii lor tavaleala
Ema un lucru este clar din 2008 pina in prezent peste 90% din membrii au activitate 0 astia or fi reptilienii dar nu stiu inca sa scrie si au un topic dedicat hohot Activitatea membrilor este "sublima dar lipseste cu desavirsire " sub 3% Maxim 9 membrii mai misca ceva si cu @soimos 10 care in rele ii intrece .
Ema eu zic sa nu mai pierzi timpul cu ei,nu are rost sa strici orzul,pe niste amarite de giste .
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 3:45 pm

Soimos a scris:
Apopii a scris:
Soimos a scris:

Nici macar atat!

Ce vorbesti ma ,ia uite ce spune Vechiul Testament despre Mesia :

Isaia 63 :
Iată, Domnul vestește acestea până la marginile pământului: "Ziceți fiicei Sionului: Mântuitorul tău vine! El vine cu plata, și răsplătirile merg înaintea Lui!"
Apoi :
Mesia se va naste in Betleem Mica 5:2
Mesia se va naste dintr-o fecioara Isaia 7:14 "Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște fiu și vor chema numele lui Emanuel."
Mesia va intra in Ierusalim i Zaharia 9:9 Bucură-te foarte, fiica Sionului, veselește-te, fiica Ierusalimului, căci iată Împăratul tău vine la tine drept și biruitor; smerit și călare pe asin, pe mânzul asinei
Apoi :
Auzi "domle"Proorocul Zaharia stia cu .1000 de ani inainte ca va intra Mintuitorul in ierusalim calare pe magarus
Apoi :
Mesia va fi respins de propiul popor Isaia 53:1,3 Psalmi 118:22
Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre și zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră și prin rănile Lui noi toți ne-am vindecat
Apoi :
Toți umblam rătăciți ca niște oi, fiecare pe calea noastră, și Domnul a făcut să cadă asupra Lui fărădelegile noastre ale tuturor.

9. Mormântul Lui a fost pus lângă cei fără de lege și cu cei făcători de rele, după moartea Lui, cu toate că nu săvârșise nici o nedreptate și nici înșelăciune nu fusese în gura Lui.
Apoi :
Mesia va fi tradat de unul dintre apropiatii lui Psalmi 4:19
Apoi :
Mesia va fi judecat si condamnat Isaia 53:8 8.
Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat și neamul Lui cine îl va spune? Că s-a luat de pe pământ viața Lui! Pentru fărădelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
Apoi :
Messia va fi tacut in fata acuzatorilor lui Isaia 53:7
7. Chinuit a fost, dar S-a supus și nu și-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus și ca o oaie fără de glas înaintea celor ce o tund, așa nu Și-a deschis gura Sa.
Apoi :
Mesia va fi lovit si scuipat de catre dusmanii lui Isaia 50:6
Apoi :
Spatele l-am dat spre bătăi și obrajii mei spre pălmuiri, și fata Mea nu am ferit-o de rușinea scuipărilor.
Apoi :
Mesia va fi batjocorit si insultat Psalmi 22:7,8
Apoi :
Mesia va muri prin crucificare Psalmi 22:14,16,17
Apoi :
Messia va suferi pentru cei faradelege si se va ruga pentru cei pacatosi Isaia 53:12
Și-a dat sufletul Său spre moarte și cu cei făcători de rele a fost numărat. Că El a purtat fărădelegile multora și pentru cei păcătoși Și-a dat viața.
Apoi :
Lui Mesia is se va da sa manance fiere si sa bea otet Psalmi 69:21
Apoi :
Oasele lui Mesia nu vor fi rupte Exodul 12:46
Apoi :
Mesia va muri ca un sacrificiu pentru pacate Isaia 53:5,6,8,10,11,12

Apoi :
Cine este Maica Domnului (Mesia) ?
Apoi :
Auziti cum o cinsteste Biserica : Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii...
Apoi :
Iez 44.2
"Poarta aceasta va fi închisă, nu se va deschide și nici un om nu va intra pe ea, căci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi închisă.
Apoi :
Psalmul 44 : De fata a statut imparateasa de-a dreapta Ta, imbracata in haina aurita si prea infrumusetata ( vers. 11 ).
Apoi :
Cand vezi icoana Maicii Domnului cu Pruncul Hristos in brate, tu stii ce vezi acolo ? Cerul si pamantul ! Cerul este Hristos, Cel mai presus de ceruri; Ziditorul cerului si al pamantului; si Maica Domnului reprezinta pamantul, adica toate popoarele de pe fata pamantului, ca ea este din neamul nostru. Este din semintie imparateasca si arhiereasca.
Apoi :
Bucura-te ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu tine ( Luca 1, 28 ), ea fiind fecioara, nestiind de barbat, l-a intrebat pe arhanghel : Cum va fi aceasta sa nasc, ca eu nu stiu de barbat ? Si i-a spus chipul zamislirii, ca prin auz va fi. Duhul Sfant va veni peste tine si puterea celui Preainalt te va umbri. Pentru aceasta si Sfantul care se va naste din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema ( Luca 34, 35 )

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 3:52 pm

Urzi23 a scris:

Apoi :
Mesia se va naste dintr-o fecioara Isaia 7:14 "Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște fiu și vor chema numele lui Emanuel."

rostogol Sa cred ca cei care au pus in scena piesa de teatru comico-dramatica Isus alias Christos n-au citit VT... yahoo si au scris scenariul cu alt nume neprofetit? aratat cu degetul

Poate profetia respectiva se referea la filmele ”Emanuelle” banana
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 4:00 pm

Black velvet a scris:
Urzi23 a scris:

Apoi :

ce vorbesti ma?
Zice cumva ca se va naste un Dumnezeu din Treime?
Poi exact asta este cel mai important lucru ...ca si eu pot sa zic ca se va naste un copil in Betlhem pe care-l va chema Ion ca e de sfantu Ion si ca se va naste altul la Ciorogarla!
Dar e vorba de NASTEREA FIULUI LUI DUMNEZEU ...eveniment UNIC si de cea mai mare importanta ?
Sau nu e ceva important ca mai important este ce zice Jiji Berbecali?
Pai cum sa nu exista o profetie precum ca se va naste INSUSI DUMNEZEU JUNIOR?

Citat :

Poate profetia respectiva se referea la filmele ”Emanuelle” banana
Poi macar in cazul aista s-ar implini profetia!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 4:27 pm

Urzi23 a scris:
Ema un lucru este clar din 2008 pina in prezent peste 90% din membrii au activitate 0 astia or fi reptilienii dar nu stiu inca sa scrie si au un topic dedicat hohot Activitatea membrilor este "sublima dar lipseste cu desavirsire " sub 3% Maxim 9 membrii mai misca ceva

Ce rautacios esti! doh Stiu ca este simplu sa vorbesti fara sa-ti utilizezi gandirea... dar daca ai sa te uiti pe celelalte forumuri si ai sa faci un calcul comparativ, ai sa vezi ca noi stam chiar bine! Sunt forumuri cu sute de mii de membri si pe care posteaza zilnic doar cateva zeci! Dar pe tine nu te intereseaza statisticile, pe tine te intereseaza doar ceea ce crezi tu, chiar daca este total nereal!

Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 7:59 pm

Apopii a scris:
Urzi23 a scris:
Ema un lucru este clar din 2008 pina in prezent peste 90% din membrii au activitate 0 astia or fi reptilienii dar nu stiu inca sa scrie si au un topic dedicat hohot Activitatea membrilor este "sublima dar lipseste cu desavirsire " sub 3% Maxim 9 membrii mai misca ceva

Ce rautacios esti! doh Stiu ca este simplu sa vorbesti fara sa-ti utilizezi gandirea... dar daca ai sa te uiti pe celelalte forumuri si ai sa faci un calcul comparativ, ai sa vezi ca noi stam chiar bine! Sunt forumuri cu sute de mii de membri si pe care posteaza zilnic doar cateva zeci! Dar pe tine nu te intereseaza statisticile, pe tine te intereseaza doar ceea ce crezi tu, chiar daca este total nereal!

Nu este vorba de rautate este vorba de adevar si adevarul il vezi mare cit vaca daca te uiti la sectiunea membrii .Hai sa fim seriosi nu pune la socoteala clonele si alte minuni .
Apoi :
Daca tu crezi ca eu am ceva cu acest forum te inseli ,Incearca sa citesti cit a fost Ema de batjocorita de i,,,,,,, ala de soimos .Cum n,,,,,,,, ii considera pe crestini animale etc etc etc Sa nu ai pretentia ca este un forum civilizat ca ma faci sa zimbesc .
Daca vei gindi cu dreptate si ai sa citesti postarile cu foarte mult bun simt ale Emei vei fi de acord cu mine .Voi va vreti un site anti Crestinism dar nu agreeati si alte opinii ba din contra folositi ban si jigniri la greu
Acum te intreb cum poate cineva din exterior sa va considere seriosi Aici este buba voastra .Eu nu am sarit gardul dar n,,,,,, de soimos la un post pomeneste de un porc care il mina cu nuiaua .
Cinstit vorbind ce morala si bun simt gasesc eu pe acest forum ,daca pe TPU indraznea soimos asa ceva era ras acolo sunt 300.000 membrii si 5 mil de raspunsuri la 1 mil de intrebari .
Frumos era daca se puteau dezbate subiecte in limita bunului simt nu cu jigniri la greu sarlatani,criminali ,,,,,,,,, poti sa le culegi si tu pe acolo .
Mai sunt si niste bagatori de seama (postaci) care ,,,,,,,,,
Apoi :
Daca din 2008 pina astazi nu stiti ce inseamna un dialog ,pai frate pe viitor va fi la fel .Cum este posibil cind soimos aterizeaza pe TPU sa schimbe nu numai blana dar si naravul ,deci se poate .
Apoi :
A venit soimos pe TPU si tot dadea linkuri de aici si rezultatul ciuciu ca vad si altii ca aici este ceva ciudat si nu se poate intelege cu voi .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 8:40 pm

Urzi23 a scris:
....ii considera pe crestini animale etc etc etc
Nu eu ii consider ci biserica voastra ii numeste oi din turma mielului!

Citat :

Sa nu ai pretentia ca este un forum civilizat ca ma faci sa zimbesc .
Tu habar nu ai ce e aia civilizatie si dialog civilizat!
Tu inca de la inceputul activitatii tale pe acest forum nu ai facut decat sa ataci persoane !

Citat :

Daca vei gindi cu dreptate si ai sa citesti postarile cu foarte mult bun simt ale Emei vei fi de acord cu mine
E adevarat ca Ema a scris postari de bun simtz ...dar total lipsite de logica!

Citat :

.Voi va vreti un site anti Crestinism dar nu agreeati si alte opinii ba din contra folositi ban si jigniri la greu
Tu vorbesti de jigniri ... ba?
Citat :

.. de soimos la un post pomeneste de un porc care il mina cu nuiaua .
Si ce ai vrea sa faci cu un porc?
Sa-i fac temenele si sa ii povestesc in franceza can canuri din inalta societate?

Citat :

Cinstit vorbind ce morala si bun simt gasesc eu pe acest forum ,daca pe TPU indraznea soimos asa ceva era ras acolo sunt 300.000 membrii si 5 mil de raspunsuri la 1 mil de intrebari .
Ala e un forum mai ales ptr golani ... tu n-ai vazut ce limbaj murdar se foloseste acolo?

Citat :

Frumos era daca se puteau dezbate subiecte in limita bunului simt nu cu jigniri la greu sarlatani,criminali ,,,,,,,,, poti sa le culegi si tu pe acolo .
Pai daca pavel era un ucigas de crestinii ...cum ai vrea sa-i zic ?

Citat :

A venit soimos pe TPU si tot dadea linkuri de aici si rezultatul ciuciu ca vad si altii ca aici este ceva ciudat si nu se poate intelege cu voi .
Nu vezi tu bine!
deschideti ochii si mai ales mintea ... tu nu ai fost jignit pe acest forum ... asta desi ai facut incontinuu atacuri la persoana in loc de a argumenta ...deci totusi la noi se poate ...sa vedem la tine!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 9:24 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Apopii a scris:

Dar de ce-i ceri tu ca el sa studieze cand tu refuzi sa-i accepti si numele si mai ales scriptura Sa?!
Numele Dumnezeului lui Isus este Allah ...iar scriptura trimisa de acest Dumnezeu prin Gavrila ...direct din cer pe pamant ...se numeste Coranul!

Ce tot bati cimpii cu coranul,este clar ca lumina zilei,ca mahomed a fost inselat de draci, eu zic sa o lasi balta .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 9:32 pm

Urzi23 a scris:

Ce tot bati cimpii cu coranul,este clar ca lumina zilei,ca mahomed a fost inselat de draci, eu zic sa o lasi balta .
Ce tot zici du de Draci cand Noul testament este chiar lucrarea unor oameni care lucreaza cu puterile demonilor!
Uite aici:

Luca 9.1. Și chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere și stăpânire peste toți demonii
Daca nu stii Coranul a fost de acelasi arhanghel care a anuntat faptul ca Maria e gravida .... bineinteles cu soldatul roman Panthera~ grin
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 9:38 pm

Soimos a scris:
Urzi23 a scris:

Ce tot zici du de Draci cand Noul testament este chiar lucrarea unor oameni care lucreaza cu puterile demonilor!
Uite aici:

Luca 9.1. Și chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere și stăpânire peste toți demonii
Daca nu stii Coranul a fost de acelasi arhanghel care a anuntat faptul ca Maria e gravida .... bineinteles cu soldatul roman Panthera~ grin

Ce vorbesti ma ala care a venit la mahomet a fost belzebut in persoana si mahomed era beat si a vazut inger de lumina .Cred ca au facut dracii sirba de bucurie in iad ca au gasit ghertoiul in mahomed
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 9:45 pm

EmaLovesJesus a scris:

Stapanire inseamna ca le da ordin sa paraseasca trupul pe care il posedau.Autoritate.,,Caci nici o Imparatie nu se dezbina ea insasi,,.
Nu trebuie sa imi explici tu mie ce e aia stapanire ... ca tu nu esti academician asa cum sunt aceia care au scris DEX-ul!

Este vorba si de PUTERE (de a lucra cu demonii) si de Stapanirea asupra Demonilor ... si numai dupa aia intr-o alta propozitie mai spune " ... si sa vindece boli"

STĂPÂNÍRE, stăpâniri, s. f. Acțiunea de a (se) stăpâni și rezultatul ei. 1. Proprietate, posesiune. 2. Domnie, suveranitate; conducere, guvernare; dominație.

asta le-a dat Isus ucenicilor sai!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 9:46 pm

Urzi23 a scris:

Ce vorbesti ma ala care a venit la mahomet a fost belzebut in persoana si mahomed era beat si a vazut inger de lumina .Cred ca au facut dracii sirba de bucurie in iad ca au gasit ghertoiul in mahomed
Prostiile aste sa le spui la birt!
Aici fiecare afirmatie facuta trebuie argumentata cu DOVEZI!
Ce nu se poate dovedi ...= MINCIUNA!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 9:49 pm

Soimos a scris:
Urzi23 a scris:

Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 9:55 pm

Soimos a scris:
Urzi23 a scris:

Ce ai ma de te oftici ,ce vrei sa le fac eu la musulmani, ca au ajuns bataia de joc a dracilor ,Uite cine a dictat coranul lui mahomet :belial,belzebut si astarot ,apoi mai sunt 5-6 variante dictate de dracusori invatacei.
musulmanii sunt niste refuzati de soarta si sunt sub stapinirea dracilor tavaleala
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 06, 2012 8:43 am

EmaLovesJesus a scris:

Tu vorbesti despre Domnul Isus,dar nu Ii recunosti autoritatea si calitatea de Mantuitor!
Pai daca nu i-o recunoaste Iehova "tatal" sau ...cum sa o accept eu?

Cine sunt eu incat sa nu iau in seama cuvantul lui Dumnezeu "Tatal" care a creat lumea si Universul?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 06, 2012 11:36 am

Urzi23 a scris:

Asta crezi tu despre altii, dar te-ai intrebat vreodata ce cred altii despre religia ta? Cu ce este mai presus credinta ta decat credinta celor care cred in Allah, Zeus sau FSM, avand in vedere ca toate aceste credinte sunt bazate doar pe ceea ce scrie in niste carti?

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   

Sus In jos

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Crestinismul-
Mergi direct la: