Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Toata Scriptura este insuflata de Duhul Sfan   Lun Ian 09, 2012 3:26 pm

Black velvet a scris:
Urzi23 a scris:
Dumnezeiestile Scripturi

Nu exista scripturi dumnezeiesti! Exista doar sarlatani care vor sa vanda niste scrieri cu valoare de carte de anticariat, drept cuvantul unui dumne-zeu si pe baza asta sa-si umple ei buzunarele si sa suceasca mintea oamenilor!

Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu si de folos ca sa invete ,sa mustre,sa dea intelepciune pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Lun Ian 09, 2012 6:05 pm

EmaLovesJesus a scris:
[

Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu si de folos ca sa invete ,sa mustre,sa dea intelepciune pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

Da?
Atunci neaparat ca Isus era cam prost din moment ce nu a recomandat nimanui niciodata Biblia!

Ma da prost fiu mai are Dumnezeu ...se poate sa fie atat de nesimtit sa nu ne recomande chiar Cuvantul Tatalui sau?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Lun Ian 09, 2012 6:44 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
[

Da?
Atunci neaparat ca Isus era cam prost din moment ce nu a recomandat nimanui niciodata Biblia!

Ma da prost fiu mai are Dumnezeu ...se poate sa fie atat de nesimtit sa nu ne recomande chiar Cuvantul Tatalui sau?

Asa te raportezi si la cei din familia ta,cu aceleasi cuvinte pe care le folosesti pe forum?Eu cred ca da.

Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine. (Ioan.5:39)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Lun Ian 09, 2012 10:47 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
[

Da?

Asa te raportezi si la cei din familia ta,cu aceleasi cuvinte pe care le folosesti pe forum?Eu cred ca da.
Poi te asigur ca DA!

exact asa m-as comporta cu fiul meu daca as scrie o carte atat de importanta ca Biblia ptr tine ... si el nu ar citio sau nu ar recomanda-o nimanui niiodata!

Sincer Ema ... mie tare mila de tine ... nici macar sensurile unor afirmatii nu le intelegi!
Nu crezi ca ti se trage de la faptul ca crezi orbeste !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Ian 10, 2012 7:41 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Da?

Poi te asigur ca DA!

exact asa m-as comporta cu fiul meu daca as scrie o carte atat de importanta ca Biblia ptr tine ... si el nu ar citio sau nu ar recomanda-o nimanui niiodata!

Sincer Ema ... mie tare mila de tine ... nici macar sensurile unor afirmatii nu le intelegi!
Nu crezi ca ti se trage de la faptul ca crezi orbeste !
Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine. (Ioan.5:39)
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Ian 10, 2012 9:51 am

Merita ascultat si vazut!http://www.youtube.com/watch?v=icGz31PbHLU

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Ian 10, 2012 1:31 pm

[quote="EmaLovesJesus"]Merita ascultat si vazut!http://www.youtube.com/watch?v=icGz31PbHLU

De unde stii ca l-a inviat Dumnezeu si nu Dracu?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Tii minte    Mar Ian 10, 2012 5:26 pm

[quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:
Merita ascultat si vazut!http://www.youtube.com/watch?v=icGz31PbHLU

De unde stii ca l-a inviat Dumnezeu si nu Dracu?

Dracu nu are putere sa invieze mortii.Domnul Isus a inviat morti cand a fost pe pamant si a spus ca cei care vor crede in El vor face minuni si mai mari.Tii minte ca ti-am spus ca o sa iti spun despre o minune,dar atunci stiam aceasta de la fratele care era in misiune in America suntem prieteni de familie,dar fara dovezi eram sigura ca nu o sa ma crezi.Acest frate s-a dus la spital sa se roage pentru copil si nu il lasau cei de la paza sa intre.Abia dupa mari insistente a putut intra la spital.El a avut de la Dumnezeu ca va trai acel copil.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Ian 10, 2012 8:03 pm

EmaLovesJesus a scris:

Dracu nu are putere sa invieze mortii.
Dar are puterea sa nu-i deschida usa mortii are carei chei le detine!

Citat :

Domnul Isus a inviat morti
Tot asa ... ca doar tot aia e4ste ... nu a deschis usile mortii

Citat :

cand a fost pe pamant si a spus ca cei care vor crede in El vor face minuni si mai mari.
Tocmai din acesta cauza Dumnezeu ii previne pe oameni sa nu-i urmeze pe facatorii de minuni care vor sa fie crezuti Dumnezeu!
Ah ...dar am uitat ...ptr tine ca credincioasa Nou Testamentara ...nu conteaza Cuvantul lui Dumnezeu ci Minciuna lui Dracu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Ian 10, 2012 9:29 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Dracu nu are putere sa invieze mortii.
Dar are puterea sa nu-i deschida usa mortii are carei chei le detine!

Citat :

Domnul Isus a inviat morti
Tot asa ... ca doar tot aia e4ste ... nu a deschis usile mortii

Citat :

cand a fost pe pamant si a spus ca cei care vor crede in El vor face minuni si mai mari.
Tocmai din acesta cauza Dumnezeu ii previne pe oameni sa nu-i urmeze pe facatorii de minuni care vor sa fie crezuti Dumnezeu!
Ah ...dar am uitat ...ptr tine ca credincioasa Nou Testamentara ...nu conteaza Cuvantul lui Dumnezeu ci Minciuna lui Dracu!

Tu vorbesti despre Cuvantul lui Dumnezeu?Tie ti se potriveste versetul acela cu care tot vii la inaintare,,Voi aveti de tata pe diavolul.,,
[/quote]
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Ian 10, 2012 10:04 pm

EmaLovesJesus a scris:

Tu vorbesti despre Cuvantul lui Dumnezeu?Tie ti se potriveste versetul acela cu care tot vii la inaintare,,Voi aveti de tata pe diavolul.,,

Diferenta este ca eu inteleg altfel decat tine aceasta expresie!

Ptr mine nu Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, ci doar acele parti din Biblie pe care evreii care au scris Biblia o considera Cuvantul lui Dumnezeu!

...adica ceea ce ei numesc Torah, adica EXACT acea parte din Biblie pe care voi crestinii va kakati (scuze ptr cuvantul crestini)

Cat despre Diavol si cuvantul lui numit Noul Testament ...vad ca tu esti aceea care il crezi ca fiind cuvantul dumnezeului tau personal ...adica altul decat Dumnezeu Creatorul...desi acest dumnezeu al tau isi spune singur Lucifer ...si se mai lauda si ca are cheile Iadului!
Pentru noi ...asta nu este Creatorul ...ci Dracu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Ian 10, 2012 10:16 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Ptr mine nu Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, ci doar acele parti din Biblie pe care evreii care au scris Biblia o considera Cuvantul lui Dumnezeu!

...adica ceea ce ei numesc Torah, adica EXACT acea parte din Biblie pe care voi crestinii va kakati (scuze ptr cuvantul crestini)

Cat despre Diavol si cuvantul lui numit Noul Testament ...vad ca tu esti aceea care il crezi ca fiind cuvantul dumnezeului tau personal ...adica altul decat Dumnezeu Creatorul...desi acest dumnezeu al tau isi spune singur Lucifer ...si se mai lauda si ca are cheile Iadului!
Pentru noi ...asta nu este Creatorul ...ci Dracu!

Tu spui la alb negru si negrului alb.Sa fie clar,Biblia este in totalitate Cuvantul lui Dumnezeu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Ian 10, 2012 10:25 pm

EmaLovesJesus a scris:

Tu spui la alb negru si negrului alb.Sa fie clar,Biblia este in totalitate Cuvantul lui Dumnezeu!
Daca era asa ...trebuia Isus sa ne spuna sa citim sau urmam Biblia!
Dar nu a spus asta niciodata nimanui !

Apoi incearca sa-i convingi de asta pe rbinii din Marea Sinagoga care si-au asumat faptul ca sunt autorii acestor texte!

daca toata Biblia ar fi cuvantul lui Dumnezeu ... atunci la ce naiba au mai trebuit sa o canonizeze ca Sfanta?
Ce ,cuvantul lui Dumnezeu nu era destul de sfant , si trebuia sa fie sfintit sa fie sfant?

Ma da nu te duce mintea ... da de loc!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 11, 2012 9:45 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Daca era asa ...trebuia Isus sa ne spuna sa citim sau urmam Biblia!
Dar nu a spus asta niciodata nimanui !

Apoi incearca sa-i convingi de asta pe rbinii din Marea Sinagoga care si-au asumat faptul ca sunt autorii acestor texte!

daca toata Biblia ar fi cuvantul lui Dumnezeu ... atunci la ce naiba au mai trebuit sa o canonizeze ca Sfanta?
Ce ,cuvantul lui Dumnezeu nu era destul de sfant , si trebuia sa fie sfintit sa fie sfant?

Ma da nu te duce mintea ... da de loc!
Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine. (Ioan.5:39).
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 11, 2012 9:56 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Din cite vad eu rabinii si-au asumat faptul ca sunt autorii aceste texte,dar nu vad unde mai este Dumnezeu ,ca textele sunt asumate de rabini .Deci implicit Dumnezeul evreilor nu exista, deoarece autorii textelor sunt rabinii .Deci rabinii sunt dumnezeii evreilor tavaleala
Deci ei sunt tatal credintei evreilor deci :Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.
Apoi :
Conform logicii tale diforme inseamna ca Proorocii erau tot rabini ,probabil se imbatau sau luau cine stie ce halucinogene si incepeau sa bata cimpii iar alti rabini notau ce spuneau betivii ,probabil astia erau rabinii dactilografi ca scriau iute ,dar unde mai este cuvintul lui Dumnezeu daca textele erau inventate de rabini ? rezulta ca rabinii erau niste mici dumnezei
Apoi :
Biblia ne invata ca evreii aveau bunul obicei sa omoare Proorocii ,unul dintre ei a fost omorit linga altar ,te pomenesti ca prorocirile nu conveneau rabinilor si astia i-au condamnat la moarte .
Apoi :
Biblia este plina de idolatria evreilor ,astia se inchinau prin pivnite la astarte si alte minuni ,unde erau rabinii ?
Apoi :
.Pr Ieremia a fost supranumit profet al lacrimilor sau al plangerilor, deoarece a plans pentru poporul iudeu care se departase de Dumnezeu si slujea idolilor .Sfantul Proroc Ieremia a fost omorat cu pietre de catre iudei .
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 11, 2012 10:07 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Alooooo ai incurcat schema de tratameeeeent
Apoi :
Pe aici spui "Ptr mine nu Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, ci doar acele parti din Biblie pe care evreii care au scris Biblia o considera Cuvantul lui Dumnezeu!"
Iar mai jos spui "Apoi incearca sa-i convingi de asta pe rbinii din Marea Sinagoga care si-au asumat faptul ca sunt autorii acestor texte!"
Deci implicit rabinii sunt autorii textelor atribuite lui Dumnezeu ,Deci implicit rabinii sunt dumnezeii lui israel deoarece ei sunt autorii cuvintelor respective .
Apoi :
Tu ai facut o demonstratie circulara cu exactitatea de 10000000% Hai ca esti tare
Apoi :
Mare mincinos esti coane ,tu cind apesi pe clape mai si gindesti ,eu recomand sa pui lanturi antiderapante la minte ca ai dat in gropi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 11, 2012 4:17 pm

Urzi23 a scris:

Apoi :
Pe aici spui "Ptr mine nu Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, ci doar acele parti din Biblie pe care evreii care au scris Biblia o considera Cuvantul lui Dumnezeu!"
Asa ti se pare cand ai cultura generala tot atata cat par ai pe limba!
Biblia este in intregime un text scris de rabini!
Sunt unele capitole atribuite lui Moise, texte prezentate de acesta ca fiind Legi ptr ca i-au fost transmise de Dumnezeu (dar de fapt sunt preluate din alte religii ale popoarelor din jur) .... iar aceste texte sunt crezute de credinciosi iudei ca fiind inspirate de tufa care arde ...adica de Yahwe.
Restul textelor sunt scrise de rabini
Dar tu cum n-ai cultura generala ...NU STII NIMIC ...doar crezi multe ... si nici nu te duce mintea sa faci diferentele dintre cuvinte crezute ca apartinand lui Dumnezeu ... si cuvintele rostite de niste prosti nespalati si analfabeti adevarat campioni ai idioteniei ... adica niste dobitoci lipsiti de minte si moralitate
La voi totul este la fel! ... totul este plat, din cauza ca si creierul vostru tot plat este!

Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 11, 2012 7:24 pm

Soimos a scris:
Urzi23 a scris:

Apoi :
Asa ti se pare cand ai cultura generala tot atata cat par ai pe limba!
Biblia este in intregime un text scris de rabini!
Sunt unele capitole atribuite lui Moise, texte prezentate de acesta ca fiind Legi ptr ca i-au fost transmise de Dumnezeu (dar de fapt sunt preluate din alte religii ale popoarelor din jur) .... iar aceste texte sunt crezute de credinciosi iudei ca fiind inspirate de tufa care arde ...adica de Yahwe.
Restul textelor sunt scrise de rabini
Dar tu cum n-ai cultura generala ...NU STII NIMIC ...doar crezi multe ... si nici nu te duce mintea sa faci diferentele dintre cuvinte crezute ca apartinand lui Dumnezeu ... si cuvintele rostite de niste prosti nespalati si analfabeti adevarat campioni ai idioteniei ... adica niste dobitoci lipsiti de minte si moralitate
La voi totul este la fel! ... totul este plat, din cauza ca si creierul vostru tot plat este!

Ce vorbesti ma ,rabinii sunt uneletele dracilor si ei fac poftele tatalui lor ,marea sinagoga este vizuina lui satan ele ii inspira pe ei ce sa scrie asa ca eu zic sa o lasi mai moale cu dracii tai scuze rabinii tai
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 11, 2012 7:42 pm

Urzi23 a scris:

Ce vorbesti ma ,rabinii sunt uneletele dracilor si ei fac poftele tatalui lor ,marea sinagoga este vizuina lui satan ele ii inspira pe ei ce sa scrie asa ca eu zic sa o lasi mai moale cu dracii tai scuze rabinii tai

Ei, vezi ca stii cine a scris biblia! Ce a urmat dupa aceea se cunoaste din istorie!

Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 11, 2012 8:14 pm

Apopii a scris:
Urzi23 a scris:

Ei, vezi ca stii cine a scris biblia! Ce a urmat dupa aceea se cunoaste din istorie!

Uite asa se scrie istoria vis a vis de rabinii pe care ii ,,,,,,, in ,,,,,,,,,,
Voi sunteti din tatal vostru diavolul si vreti sa faceti poftele tatalui vostru. El, de la inceput, a fost ucigator de oameni si nu a stat intru adevar, pentru ca nu este adevar intru el. Cand graieste minciuna, graieste dintru ale sale, caci este mincinos si tatal minciunii.
Apoi :
Cite mii de ani au tras jidanii pentru ciudatii aia ? ba din contra in pur spirit jidanesc omorau si Proorocii ca asa ziceau rabinii tavaleala
Pai normal ma ca Proorocii erau de la Dumnezeu iar rabinii aveau ca tata pe belzebut si le puneau dracii capastru in cap la rabini si ii indemnau sa scrie talmudul ,,,,,,,,, pe el
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 11, 2012 11:10 pm

Nu te strofoca ...fi linistit , ca in materie de crime nu va intreg nici iudei da nici Dracu!
Voi crestini ati fost in istorie, sunteti mai diabolici chiar decat Dracu, bineinteles daca Dracu nu ar fi fost Christos!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 12, 2012 7:10 pm

Urzi23 a scris:
editat ptr Spam
Eram sigura ca o sa iti inchida si tie gura!Atunci cand ai o alta opinie diferita de a lor,trec la atac,te jignesc,si daca nu te lasi tu singur pagubasi,te baneaza.Face parte din strategia lor.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 12, 2012 7:20 pm

EmaLovesJesus a scris:
Urzi23 a scris:
editat ptr Spam
Eram sigura ca o sa iti inchida si tie gura!Atunci cand ai o alta opinie diferita de a lor,trec la atac,te jignesc,si daca nu te lasi tu singur pagubasi,te baneaza.Face parte din strategia lor.
Ohooo si inca cum Laughing Eu cred ca am luat medalia de aur la cate banuri am primit Very Happy M-au vazut ca ma enervez repede si s-au gandit sa profite
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 12, 2012 7:49 pm

Mihai12 a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Urzi23 a scris:
editat ptr Spam
Ohooo si inca cum Laughing Eu cred ca am luat medalia de aur la cate banuri am primit Very Happy M-au vazut ca ma enervez repede si s-au gandit sa profite
Tu cum de mai ai rabdare cu ei,o sa ramai singur ca un miel intre lupi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 12, 2012 8:01 pm

EmaLovesJesus a scris:
Urzi23 a scris:
editat ptr Spam
Nu draga, iarasi minti .... ca de obicei!
Noi respectam opiniile altora, daca sunt spuse cu bun simtz!

Faptul ca nu ti-am mai raspuns sau am fost un pic cam grosolan cu tine are cauza in faptul ca tu doar scoti pe gura lozinci invatate ca o caseta de casetofon, adica nu gandesti logic!
Si crede-ma te rog, nu am nicio placere savorbesc cu un casetofon cu numele de Ema care repeta mereu aceasi caseta debitata, ca un robot adica ceva "mort" din p de v spiritual, ptr ca eu apreciez mai mult spiritul, adica acel ceva pe care tu nu il ai!
Nu mi lua textul ca o ofensa, ci ca o spovada!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 8:01 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Urzi23 a scris:
editat ptr Spam
Nu draga, iarasi minti .... ca de obicei!
Noi respectam opiniile altora, daca sunt spuse cu bun simtz!

Faptul ca nu ti-am mai raspuns sau am fost un pic cam grosolan cu tine are cauza in faptul ca tu doar scoti pe gura lozinci invatate ca o caseta de casetofon, adica nu gandesti logic!
Si crede-ma te rog, nu am nicio placere savorbesc cu un casetofon cu numele de Ema care repeta mereu aceasi caseta debitata, ca un robot adica ceva "mort" din p de v spiritual, ptr ca eu apreciez mai mult spiritul, adica acel ceva pe care tu nu il ai!
Nu mi lua textul ca o ofensa, ci ca o spovada!
Eu nu cred ca ai dreptate.Duhul Sfant este ca un izvor de viata care curge din tronul lui Dumnezeu.El este izvorul apelor vietii.Daca vorbim despre religie esti obligat sa asculti cele scrise in Biblie.Acela este Cuvantul lui Dumnezeu.Eu pot sa imi spun parerea mea,dar nu ar fi adevarul.Pot sa imi spun parerea in orice alt domeniu,dar nu acolo unde exista deja legi.Parerea mea nu schimba niste legi existente deja.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 8:53 am

EmaLovesJesus a scris:

.Duhul Sfant este ca un izvor de viata care curge din tronul lui Dumnezeu.
Ce duh sfant?
Miniuna si irationalitatea sunt sfinte?

Citat :

El este izvorul apelor vietii.
Ce prostie si cata parsivitate mincinoasa!
Dovedeste-ti afirmatia aceasta!
Sau tu incerci sa ne vinzi ceea ce CREZI ca fiind un adevar, desi stii prea bine ca el nu exista decat in capul tau imbrobodit, dar in schimb nu crezi adevaruri care se pot demonstra.
Si asta ne arata clar ca tu servesti MINCIUNA si intorci spatele adevarului!
Citat :

Daca vorbim despre religie esti obligat sa asculti cele scrise in Biblie.
Vorbesti prostii!
Sti deja prea bine ce este Biblia in realitate!
Citat :

Acela este Cuvantul lui Dumnezeu.

Si de aioa nu il asculti pe Dumnezeu ...nu?
Si ii asculti pe toti cioflingarii mincinosi care au schimbat adevarul in minciuna ...sau nu stii versetul asta?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 9:18 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

.Duhul Sfant este ca un izvor de viata care curge din tronul lui Dumnezeu.
Ce duh sfant?
Miniuna si irationalitatea sunt sfinte?

Citat :

El este izvorul apelor vietii.
Ce prostie si cata parsivitate mincinoasa!
Dovedeste-ti afirmatia aceasta!
Sau tu incerci sa ne vinzi ceea ce CREZI ca fiind un adevar, desi stii prea bine ca el nu exista decat in capul tau imbrobodit, dar in schimb nu crezi adevaruri care se pot demonstra.
Si asta ne arata clar ca tu servesti MINCIUNA si intorci spatele adevarului!
Citat :

Daca vorbim despre religie esti obligat sa asculti cele scrise in Biblie.
Vorbesti prostii!
Sti deja prea bine ce este Biblia in realitate!
Citat :

Acela este Cuvantul lui Dumnezeu.

Si de aioa nu il asculti pe Dumnezeu ...nu?
Si ii asculti pe toti cioflingarii mincinosi care au schimbat adevarul in minciuna ...sau nu stii versetul asta?

Nu stiu la ce te referi cand spui ,,minciuna''.Cuvantul lui Dumnezeu ne indeamna sa traim in adevar,in lumina.

Isus este apa vietii:,,

• Dar oricui va bea
    din apa pe care i-o voi da Eu, în veac nu-i va fi sete; ba încă, apa pe
    care i-o voi da Eu se va preface în el într-un izvor de apă care va
    țâșni în viața veșnică.”

Ieremia:,,

• Căci
    poporul Meu a săvârșit un îndoit păcat: M-au părăsit pe Mine, Izvorul
    apelor vii, și și-au săpat puțuri, puțuri crăpate care nu țin apă.
    ''
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 10:57 am

Religia crestina este o religie clar politeista, dar care neaga ca ar fi, incercand sa-si mascheze acest politeism prin diverse stratageme!

In momentul in care te inchini la mai multi inseamna ca esti politeist! In monoteism te inchini unuia singur!

Crestinii se inchina si treimii si sfintilor si moastelor si vad in icoane reprezentari ale divinitatii lor, ceea ce se numeste idolatrie, cu toate ca scriptura lor, biblia, ii invata sa nu faca asa ceva!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 12:55 pm

EmaLovesJesus a scris:

Nu stiu la ce te referi cand spui ,,minciuna''.
Ma refer ca tu iei cuvintele unor oameni (adica Creaturi) si in aberatia ta esti convinsa ca il citezi chiar pe Dumnezeu(Creatorul)!
Citat :

Cuvantul lui Dumnezeu ne indeamna sa traim in adevar,in lumina.
Pai sigur ca da!
Doar ca tu nu asculti de cuvintele Creatorului ci de ale unor creaturi!

Pricepi diferenta intre Creator si creatura?
Citat :

Isus este apa vietii:, Dar oricui va bea din apa pe care i-o voi da Eu, în veac nu-i va fi sete

Asa este si Bivolaru de la MISA, a convins prostimea care il urma sa beie pisatul zicand ca este "apa vietii"!
Mare prostie sa crezi asa ceva!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 2:00 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nu stiu la ce te referi cand spui ,,minciuna''.
Ma refer ca tu iei cuvintele unor oameni (adica Creaturi) si in aberatia ta esti convinsa ca il citezi chiar pe Dumnezeu(Creatorul)!
Citat :

Cuvantul lui Dumnezeu ne indeamna sa traim in adevar,in lumina.
Pai sigur ca da!
Doar ca tu nu asculti de cuvintele Creatorului ci de ale unor creaturi!

Pricepi diferenta intre Creator si creatura?
Citat :

Isus este apa vietii:, Dar oricui va bea din apa pe care i-o voi da Eu, în veac nu-i va fi sete

Asa este si Bivolaru de la MISA, a convins prostimea care il urma sa beie pisatul zicand ca este "apa vietii"!
Mare prostie sa crezi asa ceva!
Ce legatura are Bivolaru cu Dumnezeu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 4:30 pm

EmaLovesJesus a scris:

Ce legatura are Bivolaru cu Dumnezeu?

Cine vorbea de Dumnezeu?
Eu ma refeream la Bivolaru care este tot un fel de Isus, bineinteles ptr cei care cred in el...si sunt foarte multi care beau pishat, adica "apa vietii"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 7:34 pm

Frumos Miss Ema... frumos!
N-am ce zice, vad ca clocotesc coarnele crestinismului in tine!
... dar asta nu ma surprinde ptr ca am reusit sa te cunosc in peste 500 de postari!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 7:48 pm

Soimos a scris:
Frumos Miss Ema... frumos!
N-am ce zice, vad ca clocotesc coarnele crestinismului in tine!
... dar asta nu ma surprinde ptr ca am reusit sa te cunosc in peste 500 de postari!
Mister Soimos, eu nu am cornite. Cred ca tie ti-au cam crescut. Apropos de ce ti nu ti-ai sters raspunsul in care ai scris urat? Stii tu vorba :mananci un sac de sare si nu poti sa spui ca cunosti bine persoana respectiva.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Astazi la 6:26 am

Sus In jos

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 7 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Crestinismul-
Mergi direct la: