Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 8:01 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Urzi23 a scris:
editat ptr Spam
Eram sigura ca o sa iti inchida si tie gura!Atunci cand ai o alta opinie diferita de a lor,trec la atac,te jignesc,si daca nu te lasi tu singur pagubasi,te baneaza.Face parte din strategia lor.
Nu draga, iarasi minti .... ca de obicei!
Noi respectam opiniile altora, daca sunt spuse cu bun simtz!

Faptul ca nu ti-am mai raspuns sau am fost un pic cam grosolan cu tine are cauza in faptul ca tu doar scoti pe gura lozinci invatate ca o caseta de casetofon, adica nu gandesti logic!
Si crede-ma te rog, nu am nicio placere savorbesc cu un casetofon cu numele de Ema care repeta mereu aceasi caseta debitata, ca un robot adica ceva "mort" din p de v spiritual, ptr ca eu apreciez mai mult spiritul, adica acel ceva pe care tu nu il ai!
Nu mi lua textul ca o ofensa, ci ca o spovada!
Eu nu cred ca ai dreptate.Duhul Sfant este ca un izvor de viata care curge din tronul lui Dumnezeu.El este izvorul apelor vietii.Daca vorbim despre religie esti obligat sa asculti cele scrise in Biblie.Acela este Cuvantul lui Dumnezeu.Eu pot sa imi spun parerea mea,dar nu ar fi adevarul.Pot sa imi spun parerea in orice alt domeniu,dar nu acolo unde exista deja legi.Parerea mea nu schimba niste legi existente deja.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 8:53 am

EmaLovesJesus a scris:

.Duhul Sfant este ca un izvor de viata care curge din tronul lui Dumnezeu.
Ce duh sfant?
Miniuna si irationalitatea sunt sfinte?

Citat :

El este izvorul apelor vietii.
Ce prostie si cata parsivitate mincinoasa!
Dovedeste-ti afirmatia aceasta!
Sau tu incerci sa ne vinzi ceea ce CREZI ca fiind un adevar, desi stii prea bine ca el nu exista decat in capul tau imbrobodit, dar in schimb nu crezi adevaruri care se pot demonstra.
Si asta ne arata clar ca tu servesti MINCIUNA si intorci spatele adevarului!
Citat :

Daca vorbim despre religie esti obligat sa asculti cele scrise in Biblie.
Vorbesti prostii!
Sti deja prea bine ce este Biblia in realitate!
Citat :

Acela este Cuvantul lui Dumnezeu.

Si de aioa nu il asculti pe Dumnezeu ...nu?
Si ii asculti pe toti cioflingarii mincinosi care au schimbat adevarul in minciuna ...sau nu stii versetul asta?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 9:18 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

.Duhul Sfant este ca un izvor de viata care curge din tronul lui Dumnezeu.
Ce duh sfant?
Miniuna si irationalitatea sunt sfinte?

Citat :

El este izvorul apelor vietii.
Ce prostie si cata parsivitate mincinoasa!
Dovedeste-ti afirmatia aceasta!
Sau tu incerci sa ne vinzi ceea ce CREZI ca fiind un adevar, desi stii prea bine ca el nu exista decat in capul tau imbrobodit, dar in schimb nu crezi adevaruri care se pot demonstra.
Si asta ne arata clar ca tu servesti MINCIUNA si intorci spatele adevarului!
Citat :

Daca vorbim despre religie esti obligat sa asculti cele scrise in Biblie.
Vorbesti prostii!
Sti deja prea bine ce este Biblia in realitate!
Citat :

Acela este Cuvantul lui Dumnezeu.

Si de aioa nu il asculti pe Dumnezeu ...nu?
Si ii asculti pe toti cioflingarii mincinosi care au schimbat adevarul in minciuna ...sau nu stii versetul asta?

Nu stiu la ce te referi cand spui ,,minciuna''.Cuvantul lui Dumnezeu ne indeamna sa traim in adevar,in lumina.

Isus este apa vietii:,,

• Dar oricui va bea
    din apa pe care i-o voi da Eu, în veac nu-i va fi sete; ba încă, apa pe
    care i-o voi da Eu se va preface în el într-un izvor de apă care va
    țâșni în viața veșnică.”

Ieremia:,,

• Căci
    poporul Meu a săvârșit un îndoit păcat: M-au părăsit pe Mine, Izvorul
    apelor vii, și și-au săpat puțuri, puțuri crăpate care nu țin apă.
    ''
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 10:57 am

Religia crestina este o religie clar politeista, dar care neaga ca ar fi, incercand sa-si mascheze acest politeism prin diverse stratageme!

In momentul in care te inchini la mai multi inseamna ca esti politeist! In monoteism te inchini unuia singur!

Crestinii se inchina si treimii si sfintilor si moastelor si vad in icoane reprezentari ale divinitatii lor, ceea ce se numeste idolatrie, cu toate ca scriptura lor, biblia, ii invata sa nu faca asa ceva!

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 12:55 pm

EmaLovesJesus a scris:

Nu stiu la ce te referi cand spui ,,minciuna''.
Ma refer ca tu iei cuvintele unor oameni (adica Creaturi) si in aberatia ta esti convinsa ca il citezi chiar pe Dumnezeu(Creatorul)!
Citat :

Cuvantul lui Dumnezeu ne indeamna sa traim in adevar,in lumina.
Pai sigur ca da!
Doar ca tu nu asculti de cuvintele Creatorului ci de ale unor creaturi!

Pricepi diferenta intre Creator si creatura?
Citat :

Isus este apa vietii:, Dar oricui va bea din apa pe care i-o voi da Eu, în veac nu-i va fi sete

Asa este si Bivolaru de la MISA, a convins prostimea care il urma sa beie pisatul zicand ca este "apa vietii"!
Mare prostie sa crezi asa ceva!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 2:00 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nu stiu la ce te referi cand spui ,,minciuna''.
Ma refer ca tu iei cuvintele unor oameni (adica Creaturi) si in aberatia ta esti convinsa ca il citezi chiar pe Dumnezeu(Creatorul)!
Citat :

Cuvantul lui Dumnezeu ne indeamna sa traim in adevar,in lumina.
Pai sigur ca da!
Doar ca tu nu asculti de cuvintele Creatorului ci de ale unor creaturi!

Pricepi diferenta intre Creator si creatura?
Citat :

Isus este apa vietii:, Dar oricui va bea din apa pe care i-o voi da Eu, în veac nu-i va fi sete

Asa este si Bivolaru de la MISA, a convins prostimea care il urma sa beie pisatul zicand ca este "apa vietii"!
Mare prostie sa crezi asa ceva!
Ce legatura are Bivolaru cu Dumnezeu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 4:30 pm

EmaLovesJesus a scris:

Ce legatura are Bivolaru cu Dumnezeu?

Cine vorbea de Dumnezeu?
Eu ma refeream la Bivolaru care este tot un fel de Isus, bineinteles ptr cei care cred in el...si sunt foarte multi care beau pishat, adica "apa vietii"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 7:34 pm

Frumos Miss Ema... frumos!
N-am ce zice, vad ca clocotesc coarnele crestinismului in tine!
... dar asta nu ma surprinde ptr ca am reusit sa te cunosc in peste 500 de postari!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 7:48 pm

Soimos a scris:
... dar asta nu ma surprinde ptr ca am reusit sa te cunosc in peste 500 de postari!
Mister Soimos, eu nu am cornite. Cred ca tie ti-au cam crescut. Apropos de ce ti nu ti-ai sters raspunsul in care ai scris urat? Stii tu vorba :mananci un sac de sare si nu poti sa spui ca cunosti bine persoana respectiva.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Ian 13, 2012 10:37 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Mister Soimos, eu nu am cornite.

Nu te necaji, o sa-ti creasca si tie cand ajungi la seful tau, stapanul cheilor Iadului!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Ian 14, 2012 7:08 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Mister Soimos, eu nu am cornite.

Nu te necaji, o sa-ti creasca si tie cand ajungi la seful tau, stapanul cheilor Iadului!

Cred ca tie iti cresc ,de aceea esti frustrat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Ian 14, 2012 8:46 am

Doar atat ...ma asteptam sa-mi raspunzi la intrebarea de ce trebuie sa bei "apa vietii" de la Isus si nu de la Bivolaru?
Sau tie inca nu tia crescut inca maseaua de minte si nu poti mai mult deci nici sa explici asta?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Ian 14, 2012 9:26 am

Soimos a scris:
de ce trebuie sa bei "apa vietii" de la Isus si nu de la Bivolaru?

Pentru ca Bivolaru a dat-o-n bara, iar Christ inca se situeaza in trend si este in misiune de control undercover grin

Mesaj publicitar (scuzati reclama grin )

Imparatia cerurilor se apropie, nu ratati ocazia sa deveniti aerieni, nr. de locuri este limitat, dar mai avem bilete pentru toti, veniti la noi cu dragoste si bani multi, in special bani si va v-om primi cu bratele si buzunarele deschise cheers

Din partea misiunii spatiale Salvati Romania si goliti buzunarele romanilor. Aleluia!
cheers
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 1:51 am

In cartea "Adevărații autori ai Noului Testament" autorul Abelard Reuchlin prezintă încă din primul paragraf descoperirile sale:
„Noul Testament, biserica și creștinismul au fost în totalitate creațiile clanului lui Calpurnius Piso [pronunțat Peso], o familie de aristocrați romani. Atât Noul Testament cât și toate personajele din el – Iisus, toți Iosifii, toate Mariile, toți discipolii, apostolii, Pavel, Ioan Botezătorul, etc. – sunt simple ficțiuni. Clanul Piso a inventat întreaga poveste și personajele ei, după care le-a plasat într-un anumit context istoric, populând legenda cu anumite personaje periferice reale, precum Irod, Gamamiel, guvernatorii romani, etc. Cât despre Iisus și celelalte personaje centrale, acestea reprezintă simple invenții”

După cum spune savantul și cercetătorul L.A. Waddell:
„Nu există nici o dovadă scrisă, nici o referință greacă sau romană, care să ateste existența lui Avraam sau a oricărui alt patriarh ori profet evreu din Vechiul Testament. Nu există dovezi că ar fi existat Moise, Saul, Solomon, sau oricare din regii evrei, cu excepția ultimilor doi sau trei”.

P.S. deci nu exista nici o dovada istorica dupa cum zice si Waddell ca aceste personaje biblice au existat in realitate, ci par niste simple fictiuni scrise mult mai tarziu... Wink
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 9:34 am

Interesanta postarea dar nu stiu cat de credibila, intradevar Abelard Reuchlin a scris o asemenea carte, dar nu stiu pe ce documente istorice se bazeaza acesta, promit ca ma voi documenta!
Uite ce nu imi este in clar:
Citat :

Nu există nici o dovadă scrisă, nici o referință greacă sau romană, care să ateste existența lui Avraam sau a oricărui alt patriarh ori profet evreu din Vechiul Testament. Nu există dovezi că ar fi existat Moise, Saul, Solomon, sau oricare din regii evrei, cu excepția ultimilor doi sau trei”.
deoarece nu o socotesc logica ptr ca romanii sau grecii se aflau la sute de km de evreii si cred ca e normal s-i lasam pe cercetatorii evrei sa se refere la problemele din VT!

Cele referitoare la Noul Testament sunt logice, dar nu este sigur ca acel Clan Piso a fost singurul autor al marsaviei crestine ci inceputul l-a facut totusi Saul din Tarsus, coada de topor a stapanirii romane si a clerului evreu, adica ucigasii invatatorului Isus din Nazareth, urmat dupa aceia de cei 66 de "apostoli ai biserici"... adica un lung sir de excroci si derbedei!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Ian 15, 2012 10:06 am, editata de 1 ori
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 9:36 am

Soimos a scris:
Interesanta postarea si oarecum credibila in acelasi timp, promit ca ma voi documenta, singura observatie o am la afirmatia
Citat :

Nu există nici o dovadă scrisă, nici o referință greacă sau romană, care să ateste existența lui Avraam sau a oricărui alt patriarh ori profet evreu din Vechiul Testament. Nu există dovezi că ar fi existat Moise, Saul, Solomon, sau oricare din regii evrei, cu excepția ultimilor doi sau trei”.
pe care nu o socotesc logica ptr ca romanii sau grecii se aflau la sute de km de evreii si cred ca e normal s-i lasam pe cercetatorii evrei sa se refere la problemele din VT!

Cele referitoare la Noul Testament sunt logice, dar nu este sigur ca acel Clan Piso a fost singurul autor al marsaviei crestine ci inceputul l-a facut totusi Saul din Tarsus, coada de topor a stapanirii romane si a clerului evreu, adica ucigasii invatatorului Isus din Nazareth, urmat dupa aceia de cei 66 de "apostoli ai biserici"... adica un lung sir de excroci si derbedei!

Herodot parintele istoriei nu precizeaza absolut nimic din intamplarile biblice, nici pe isus, nici pe iosif cam pe nimeni, sa fie un nemernic nu? grin
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 10:02 am

DRAGOS a scris:

Citat :

Herodot parintele istoriei nu precizeaza absolut nimic din intamplarile biblice, nici pe isus, nici pe iosif cam pe nimeni, sa fie un nemernic nu? grin

Eu zic sa mai dai pe la scoala ,ca rid si curcile de tine .Mare este gradina ta Doamne si multi ,,,,,,,,, ai prin ea ,asta are pretentia herodot sa stie ce se intimpla la 500 de ani dupa moartea lui ,asta confunda pe herodot cu mama omida tavaleala
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 10:07 am

DRAGOS a scris:

Nu o face Herodot, si nici nu avea cum sa o faca ptr ca a trait cu cca 500 de ani inainte de evenimentul in discutie(Isus) ci o face istoricul Josephus Flavius si altii, care erau contemporani cu evenimentele
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 11:16 am

Soimos a scris:
DRAGOS a scris:

Nu o face Herodot, si nici nu avea cum sa o faca ptr ca a trait cu cca 500 de ani inainte de evenimentul in discutie(Isus) ci o face istoricul Josephus Flavius si altii, care erau contemporani cu evenimentele

foarte corect remarca si colegul de forum soimos deoarece flavius inchide gura birfitorilor cind afirma :

Flavius Iosefus este unul dintre cei mai renumiți istorici evrei. În lucrările sale intitulate Antichitățile, el face referire la Iacov ca “fratele lui Iisus, care era numit Hristos”. Există un pasaj controversat în lucrarea sa (18:3) care spune: "În acea vreme exista Iisus, un om înțelept, dacă am putea să îl numim om. Pentru că el a fost unul care a făcut lucruri neobișnuite, suprinzătoare. . . . El a fost Hristosul . . . El s-a arătat viu din nou a treia zi, după cum au prevestit profeții sfinți și după cum zece mii de alte lucruri mărturisesc despre El". O altă traducere a acestui pasaj este: "A existat în acea vreme un om înțelept numit Iisus. Comportamentul Său a fost bun și a fost vestit prin virtuțile Sale. Și mulți oameni dintre evrei și dintre alte națiuni au devenit discipolii Săi. Pilat L-a condamnat să fie omorât prin crucificare. Însă cei care au devenit discipolii Săi nu au abandonat învățăurile Sale. Au spus că El s-a arătat acestora a treia zi după crucificarea Sa și că El era viu; astfel, probabil că El era Mesia, despre care profeții au povestit înainte deja minunile Sale."

Mai completez raspunsul si cu :

Iulius Africanus îl citează pe istoricul Tallus într-o discuție legată de întunericul care a urmat crucificării lui Hristos (Scrierile Extant, 18).

Dar nu trebuie uitat nici :

Plinius cel Tânăr, în Scrisorile 10:96, a surprins practicile de închinare ale primilor creștini, inclusiv faptul că ei se închinau lui Iisus ca Dumnezeu și erau persoane cu o etică înaltă, încluzând de asemenea și referințe legate de Cina Domnului.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 11:26 am

Motanel a scris:

[b]foarte corect remarca si colegul de forum soimos deoarece flavius inchide gura birfitorilor
Ba nu inchide de loc!
Faptul ca voua crestinilor va lipseste cultura sa intelegeti ce inseamna cuvantul Messia este o lacuna in cultura voastra care lasa atat de mult de dorit!
Messia este un conducator providential, de ex cum a fost acel Messia pe nume Simon Bar Cochba, recunoscut de evrei ca fiind un Messiah, ...dar asta nici pe departe nu inseamna ca evreii l-au crezut pe acest Simon Bar Cochba ca fiind Dumnezeu Fiul, ci doar un conducator care i-a eliberat de sub stapanirea romana!

Adica exact echivalentul unui rege ca si Carol I de Hohenzollern von Siegmaringen (adica neamtz) care i-a scos pe amaratii de romani de sub stapanirea otomana!
Pricepi?

Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 11:46 am

Iată câteva mituri biblice care nu se susțin:
• Ideea că Iisus era „tâmplar” derivă dintr-o greșeală de traducere. Cuvântul ebraic naggar a fost tradus în grecește prin expresia ho tekton. Aceste cuvinte nu se traduc literal prin „tâmplar”, ci prin oameni care își stăpânesc perfect meșteșugul, fiind folosite inclusiv în cazul profesorilor și intelectualilor, nu numai al meseriașilor.
• Cu siguranță, Iisus nu s-a născut într-un staul. De altfel, nici o Evanghelie nu afirmă acest lucru. Scena Nașterii Domnului este o invenție de dată recentă. Totul a pornit de la o afirmație din Evanghelia după Luca, în care se spune că Iisus s-a născut într-o iesle în care erau hrănite animalele, pentru că în han nu mai era nici o cameră liberă. Versiunea greacă a Bibliei, din care s-a făcut traducerea engleză, afirmă doar că nu exista nici un topos în kataluma – adică nici un loc în cameră. Evanghelia după Matei afirmă răspicat că Iisus se afla într-o casă: „Și când au intrat în casă, ei l-au văzut pe prunc cu Maria, mama sa, și au căzut la picioarele lui și i s-au închinat”. Ieslele erau folosite frecvent în acele timpuri pentru a ține copiii mici în ele dacă nu exista un leagăn corespunzător. În cazul de față, se pare că a fost adusă ieslea în casă, și nu invers.
• Se pare că scena Nașterii Domnului s-a născut la Greccio, în Italia, locul în care a trăit Sfântul Francisc din Assissi. În anul 1223, acesta a adunat câțiva localnici și animalele lor, ilustrând astfel scena nașterii lui Iisus. Aceasta a prins rapid, așa că ieslele din lemn au devenit foarte populare de Crăciun în întreaga Italie. Restul se cunoaște. Nici darurile de Crăciun nu reprezintă un obicei pur creștin. El se practica în întreaga lume păgână cu ocazia Anului Nou, cu mult timp înainte de apariția creștinismului. Creștinii nu au făcut decât să împrumute această tradiție, la fel cum au făcut cu toate celelalte.
• Profețiile biblice afirmă că „messiah” (messeh, crocodilul egiptean) se va numi Emmanuel, dar numele dat de Evanghelii lui Mesia este Iisus, sau cel puțin echivalentul iudaic al acestuia. Ups! Este ciudat cât de ușor trec creștinii peste acest amănunt atunci când citează profeția nașterii lui Emmanuel cu fiecare ocazie a Crăciunului. Gândiți-vă la toți copiii care s-au îmbrăcat de-a lungul timpului în Maria, Iosif, în păstori, înțelepți, măgari, oi și vaci. Această fantezie a fost folosită pentru a îndoctrina nenumărate generații, făcându-le să creadă că toate aceste lucruri s-au petrecut în realitate, când, de fapt, scena Nașterii Domnului a fost rezultatul unei erori de traducere, al unei puneri în scenă a Sfântului Francisc și al ritualurilor păgâne practicate în miez de iarnă. Hei, copii, veniți la mine, căci am două vorbe să vă spun!
• Euharistia creștină, momentul în care adeptul mănâncă pâine și bea vin, pentru a simboliza astfel trupul și sângele lui Christos, își are originea într-un ritual canibal în care adepții mâncau cu adevărat din trupul și sângele omului sau animalului sacrificat. Marea majoritate a terminologiei creștine provine din limba greacă, inclusiv termeni precum Christos sau creștinism. Alți termeni adoptați sunt: biserică (Casa Domnului), ecleziastic (de la Ecclezia, Marea Adunare a Parlamentului Grec), apostol (misionar), preot (bătrân) și botez (scufundare în apă).
• Chiar și Evangheliile recunosc că Iisus a fost înconjurat de teroriști. Simon Magus era cunoscut sub numele de Simon Zelotes (Zelotul), atestând astfel rolul său de comandant al zeloților, „luptătorii pentru libertate” care propovăduiau războiul total împotriva romanilor. Un alt nume care i se atribuie este cel de Simon „Kananites”, cuvânt grec ce înseamnă „fanatic”, dar care a fost tradus în engleză prin Simon Canaanitul! Iuda „Iscariotul” derivă de la cuvântul Sicarius, care însemna asasin. Într-adevăr, a existat un grup numit Sicani sau Fiii Pumnalului, care provine de la cuvântul sica, ce înseamnă pumnal cu lama curbă. Sicarius a devenit în limba greacă Sikariotes, care a fost tradus în engleză drept Iscariotul. Zeloții-sicanii obișnuiau să atace caravanele care aprovizionau armata romană prin ambuscade care nu difereau prea mult de cele ale unor grupuri teroriste moderne, precum IRA din Irlanda de Nord.
• În acea vreme, oamenii nu erau crucificați pentru delictul de furt, lucru care spulberă legenda celor doi tâlhari crucificați alături de Iisus. De altfel, și această legendă este tot un „furt”, căci a fost relatată în legătură cu diferite alte personaje înaintea lui Iisus. Însăși pedeapsa pentru „crimele” de care a fost acuzat Iisus în Evanghelii ar fi trebuit să fie omorârea cu pietre de către autoritățile iudee, nu de romani.
Un alt mit se referă la spălarea pe mâini a lui Pontius Pilat, guvernatorul roman care a dorit să paseze astfel responsabilitatea morții lui „Iisus” mulțimii dezlănțuite. Spălarea pe mâini era un gest simbolic care indica inocența în comunitatea eseniană. Biblia mai susține că exista un obicei roman de a fi eliberat un prizonier cu ocazia Paștelui evreiesc, lucru care pur și simplu nu este adevărat. Nu a existat niciodată un asemenea obicei, așa că întreaga scenă rămâne o invenție

Am putea scrie o întreagă carte despre miturile din Biblie. De altfel, cineva chiar a făcut acest lucru. Cartea este numită, pe bună dreptate, Miturile biblice, și dacă doriți o documentare mai detaliată a informațiilor pe care vi le-am oferit în acest capitol, v-o recomand cu căldură. Nu există dovezi credibile ale existenței unui personaj istoric numit Iisus, nici de natură arheologică, nici scrise – nimic. La fel stau lucrurile și în ceea ce îi privește pe Solomon, Moise, David, Avraam, Samson și nenumărate alte „vedete” biblice. Singurele texte pe care ne putem baza sunt cele levite și diferitele versiuni ale Evangheliilor. Cât de disperați trebuie să fi fost manipulatorii dacă au încercat să introducă o referință la Iisus în opera istoricului „iudeu” Josephus, încercând să demonstreze astfel realitatea unei contrafaceri… Există mai mult de 40 de scriitori care au scris cronici despre evenimentele petrecute în această perioadă de timp în Iudeea, dar care nu fac nici o mențiune la Iisus. Să nu existe chiar nici o referire la un om ca el, după tot ce se presupune că a făcut? Philo a trăit în perioada atribuită vieții lui Iisus și a scris o istorie a iudeilor care a acoperit integral această perioadă. A locuit chiar în Ierusalim în anul în care ar fi trebuit să se nască Iisus și când Irod ar fi trebuit să dea ordinul de ucidere a copiilor cu vârste de până la doi ani; și totuși, nu face nici o referire la acest eveniment. S-a aflat în Ierusalim când Iisus ar fi trebuit să își facă intrarea triumfală în oraș, apoi să fie crucificat și să se ridice din morți a treia zi. Ce credeți că spune Philo despre aceste evenimente? Nimic. Nici un cuvânt. Nici celelalte documente romane ale vremii sau textele scriitorilor greci ori alexandrieni care cunoșteau foarte bine perioada și ținutul respectiv nu menționează nimic despre aceste lucruri.
De ce? Pentru simplul motiv că ele nu s-au petrecut. Întreaga legendă a lui Iisus este o poveste simbolică, împănată de coduri și simboluri ezoterice și astrologice, cu scopul de a crea o nouă religie-închisoare pentru mase, pornind de la aceeași simbolistică a Frăției Babiloniene. Rasa umană a fost amăgită din nou. A câta oară?
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 12:56 pm

DRAGOS a scris:
Iată câteva mituri biblice care nu se susțin:

Nici un cuvânt. Nici celelalte documente romane ale vremii sau textele scriitorilor greci ori alexandrieni care cunoșteau foarte bine perioada și ținutul respectiv nu menționează nimic despre aceste lucruri.
De ce? Pentru simplul motiv că ele nu s-au petrecut. Întreaga legendă a lui Iisus este o poveste simbolică, împănată de coduri și simboluri ezoterice și astrologice, cu scopul de a crea o nouă religie-închisoare pentru mase, pornind de la aceeași simbolistică a Frăției Babiloniene. Rasa umană a fost amăgită din nou. A câta oară?

eu zic sa incerci sa te hotarasti ,pina acum il faceai pe herodot "nemernic" vezi citatul dat din magistrala ta expunere apoi ai venit cu alte aberatii vezi mai sus .

"Herodot parintele istoriei nu precizeaza absolut nimic din intamplarile biblice, nici pe isus, nici pe iosif cam pe nimeni, sa fie un nemernic nu? "

tu nu ai reusit sa aduci nimic concret cu apa chioara nu te mai deranja pe aici ,

de cei de mai jos tu nu ai auzit ???? ,mai bine postezi la sectiunea cu reptilieni ca tot nu te baga lumea in seama tavaleala

Flavius Iosefus este unul dintre cei mai renumiți istorici evrei. În lucrările sale intitulate Antichitățile, el face referire la Iacov ca “fratele lui Iisus, care era numit Hristos”. Există un pasaj controversat în lucrarea sa (18:3) care spune: "În acea vreme exista Iisus, un om înțelept, dacă am putea să îl numim om. Pentru că el a fost unul care a făcut lucruri neobișnuite, suprinzătoare. . . . El a fost Hristosul . . . El s-a arătat viu din nou a treia zi, după cum au prevestit profeții sfinți și după cum zece mii de alte lucruri mărturisesc despre El". O altă traducere a acestui pasaj este: "A existat în acea vreme un om înțelept numit Iisus. Comportamentul Său a fost bun și a fost vestit prin virtuțile Sale. Și mulți oameni dintre evrei și dintre alte națiuni au devenit discipolii Săi. Pilat L-a condamnat să fie omorât prin crucificare. Însă cei care au devenit discipolii Săi nu au abandonat învățăurile Sale. Au spus că El s-a arătat acestora a treia zi după crucificarea Sa și că El era viu; astfel, probabil că El era Mesia, despre care profeții au povestit înainte deja minunile Sale."

Iulius Africanus îl citează pe istoricul Tallus într-o discuție legată de întunericul care a urmat crucificării lui Hristos (Scrierile Extant, 18).

Plinius cel Tânăr, în Scrisorile 10:96, a surprins practicile de închinare ale primilor creștini, inclusiv faptul că ei se închinau lui Iisus ca Dumnezeu și erau persoane cu o etică înaltă, încluzând de asemenea și referințe legate de Cina Domnului.

Talmudul babilonian (Sanhedrinul 43a) face referire la crucificarea lui Iisus în ajunul Paștelui, ca și la acuzațiile formulate lui Hristos în ceea privește practicarea vrăjitoriei și încurajarea apostaziei evreilor.

Lucian din Samosata a fost un scriitor grec din secolul al doilea care a admis că lui Iisus I se închinau creștinii, ca El a introdus noi învățături religioase și ca El a fost crucificat pentru ei. El spunea că învățăturile lui Iisus includ frățietatea credincioșilor, importanța convertirii și a respingerii celorlalți zei. Creștinii au trăit conform legilor lui Iisus, s-au considerat mântuiți și au fost caracterizați printr-o atitudine de indiferență privind moartea, dedicare voluntară și renunțarea la bunurile materiale în favoarea celorlalți.

Mara Bar-Serapion confirmă faptul că Iisus a fost considerat un om înțelept și plin de virtuți, considerat de mulți ca rege al Israelului însă dat la moarte de evrei și sursă a învățăturilor urmate de discipolii Săi.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 1:04 pm

Daca mi l-ai citat pe pliniu cel tanar al aristocratiei romane e clar, o sa vezi si de ce Wink
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 1:10 pm

O altă manifestare a lui Anus Piso a fost Flavius Josephus, scriitorul pe care l-am citat de două ori ceva mai devreme. Motivul pentru care nici Piso, nici Josephus, sau soțul nepoatei lui Piso, Pliniu cel Tânăr, nu îl menționează pe Iisus în scrierile lor oficiale este că la vremea respectivă acesta nu ar fi fost credibil. Poveștile inventate de ei nu au fost acceptate ca „fapte reale” decât odată cu trecerea timpului. Istoria oficială a lui Josephus menționează doar că acesta a fost un iudeu care descindea din linia genealogică regală hasmoneană, care a luptat împotriva romanilor. Deși prietenii săi s-au sinucis când revolta a fost înăbușită, el s-a predat și a scăpat. Mai mult, ni se spune că a fost găzduit în Roma de către împărați timp de 30 de ani, timp în care s-a însurat cu strănepoata sa, intrând astfel în aristocrația romană. Să fim serioși! Josephus a fost totuna cu aristocratul roman Anus Calpurnius Piso, care, împreună cu fiii săi și cu Pliniu cel Tânăr, au scris Evangheliile și celelalte texte din Noul Testament.
Pliniu a scris mai multe epistole pe care le-a semnat sub numele de Sfântul Ignațiu. Grupul din care făcea parte a devenit, sub diferite nume, grupul primilor „părinți” ai bisericii. Cine a fost însă cel care a transformat această invenție romană în teribila religie-închisoare în care s-a transformat ea mai târziu? Un împărat roman, coleg de Frăție cu cei din clanul Piso, pe nume Constantin cel Mare. Care a fost instrumentul de care s-a folosit el? Biserica Romană cu sediul la Roma! În lucrarea sa epică, Anacalypsis, Geoffrey Higgins arată cum a fost creată Roma, ca un nou Babilon. Nu este de mirare că religia creștină abundă de simboluri babiloniene. Întreaga poveste a fost o înscenare cu scopul de a crea o nouă religie care să subjuge mintea umană, iar ierarhia modernă a bisericii știe foarte bine acest lucru! Elita clerului creștin a știut dintotdeauna acest adevăr, căci a făcut parte de la bun început din societatea secretă care a creat mitul creștinismului. Alte minciuni ulterioare, de un cinism desăvârșit, precum cea referitoare la Giulgiul din Torino, asociat cu societatea secretă a Cavalerilor Templului, nu au fost inventate decât pentru a perpetua această propagandă. Forța care i-a inventat pe Iisus și biserica creștină este aceeași forță care conduce la ora actuală lumea. Spre exemplu, Colegiul Roman al Arhitecților a fost un antemergător al francmasoneriei moderne; de fapt, tot ce s-a schimbat a fost numele organizației. Altminteri, romanii foloseau aceleași simboluri ale echerului, compasului, și așa mai departe. Unul din templele folosite de acest colegiu în Pompeii a fost acoperit cu lava emisă de erupția Vezuviului în anul 71. Săpăturile care s-au făcut aici au scos la iveală o hexagramă în forma „stelei lui David”, un craniu și o placă în alb și negru a Artificierilor lui Dionisos. Toate aceste simboluri sunt folosite de francmasonii moderni.
Revolta iudeilor împotriva Romei a continuat până la înfrângerea totală a Zeloților din anul 74, la Masada, podișul care se înalță deasupra Mării Moarte. Acesta a fost ultimul bastion al comunității eseniene, care își evacuase baza situată pe coastă. În timp ce Zeloții iudei era capturați de romani, numeroși membri ai societății secrete nazarineene au fugit în Iordania, Mesopotamia, Siria și Turcia, fapt confirmat de Julius Africanul, care a trăit în Turcia în jurul anului 200. Se spune că Iosif din Arimathea, „unchiul” biblic al lui Iisus, ar fi călătorit în Franța, pentru a răspândi cuvântul. Bibliotecarul Vaticanului, cardinalul Baronius, a afirmat că Iosif a sosit mai întâi la Marsilia, în anul 35, după care a ajuns în Insulele Britanice. Există de asemenea o legendă care spune că „Maria Magdalena” și copiii lui „Iisus” ar fi fugit după „crucificare” în sudul Franței. Această legendă stă la baza poveștii Sfântului Graal, care susține că linia genealogică a lui Iisus a devenit mai târziu dinastia merovingiană din Franța. Această teorie este o prostie, căci toți acești oameni nu au existat de la bun început, ca să nu mai vorbim de faptul că sursa acestei legende este un bibliotecar al Vaticanului, deci al Bisericii Romane. De ce a fost ales însă districtul Provence din sudul Franței? Ghiciți unde aveau proprietăți întinse cei din clanul Piso? În Galia, și mai precis, în… Provence! Nu este de mirare că acest district este vestit pentru „vinul” său (linie genealogică/cunoaștere). Câteva secole mai târziu s-a născut legenda Graalului, țesută numai din mituri. Legenda este alcătuită din poveștile simbolice ale Regelui Arthur (un alt „soare”), care au fost ilustrate pe cărțile de Tarot și în literatura și muzica Europei secole la rând.
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 1:20 pm

DRAGOS a scris:
O altă manifestare a lui Anus Piso a fost Flavius Josephus, scriitorul pe care l-am citat de două ori ceva mai devreme. Motivul pentru care nici Piso, nici Josephus, sau soțul nepoatei lui Piso, Pliniu cel Tânăr, nu îl menționează pe Iisus în scrierile lor oficiale este că la vremea respectivă acesta nu ar fi fost credibil. Poveștile inventate de ei nu au fost acceptate ca „fapte reale” decât odată cu trecerea timpului. Istoria oficială a lui Josephus menționează doar că acesta a fost un iudeu care descindea din linia genealogică regală hasmoneană, care a luptat împotriva romanilor. Deși prietenii săi s-au sinucis când revolta a fost înăbușită, el s-a predat și a scăpat. Mai mult, ni se spune că a fost găzduit în Roma de către împărați timp de 30 de ani, timp în care s-a însurat cu strănepoata sa, intrând astfel în aristocrația romană. Să fim serioși! Josephus a fost totuna cu aristocratul roman Anus Calpurnius Piso, care, împreună cu fiii săi și cu Pliniu cel Tânăr, au scris Evangheliile și celelalte texte din Noul Testament.
Pliniu a scris mai multe epistole pe care le-a semnat sub numele de Sfântul Ignațiu. Grupul din care făcea parte a devenit, sub diferite nume, grupul primilor „părinți” ai bisericii. Cine a fost însă cel care a transformat această invenție romană în teribila religie-închisoare în care s-a transformat ea mai târziu? Un împărat roman, coleg de Frăție cu cei din clanul Piso, pe nume Constantin cel Mare. Care a fost instrumentul de care s-a folosit el? Biserica Romană cu sediul la Roma! În lucrarea sa epică, Anacalypsis, Geoffrey Higgins arată cum a fost creată Roma, ca un nou Babilon. Nu este de mirare că religia creștină abundă de simboluri babiloniene. Întreaga poveste a fost o înscenare cu scopul de a crea o nouă religie care să subjuge mintea umană, iar ierarhia modernă a bisericii știe foarte bine acest lucru! Elita clerului creștin a știut dintotdeauna acest adevăr, căci a făcut parte de la bun început din societatea secretă care a creat mitul creștinismului. Alte minciuni ulterioare, de un cinism desăvârșit, precum cea referitoare la Giulgiul din Torino, asociat cu societatea secretă a Cavalerilor Templului, nu au fost inventate decât pentru a perpetua această propagandă. Forța care i-a inventat pe Iisus și biserica creștină este aceeași forță care conduce la ora actuală lumea. Spre exemplu, Colegiul Roman al Arhitecților a fost un antemergător al francmasoneriei moderne; de fapt, tot ce s-a schimbat a fost numele organizației. Altminteri, romanii foloseau aceleași simboluri ale echerului, compasului, și așa mai departe. Unul din templele folosite de acest colegiu în Pompeii a fost acoperit cu lava emisă de erupția Vezuviului în anul 71. Săpăturile care s-au făcut aici au scos la iveală o hexagramă în forma „stelei lui David”, un craniu și o placă în alb și negru a Artificierilor lui Dionisos. Toate aceste simboluri sunt folosite de francmasonii moderni.
Revolta iudeilor împotriva Romei a continuat până la înfrângerea totală a Zeloților din anul 74, la Masada, podișul care se înalță deasupra Mării Moarte. Acesta a fost ultimul bastion al comunității eseniene, care își evacuase baza situată pe coastă. În timp ce Zeloții iudei era capturați de romani, numeroși membri ai societății secrete nazarineene au fugit în Iordania, Mesopotamia, Siria și Turcia, fapt confirmat de Julius Africanul, care a trăit în Turcia în jurul anului 200. Se spune că Iosif din Arimathea, „unchiul” biblic al lui Iisus, ar fi călătorit în Franța, pentru a răspândi cuvântul. Bibliotecarul Vaticanului, cardinalul Baronius, a afirmat că Iosif a sosit mai întâi la Marsilia, în anul 35, după care a ajuns în Insulele Britanice. Există de asemenea o legendă care spune că „Maria Magdalena” și copiii lui „Iisus” ar fi fugit după „crucificare” în sudul Franței. Această legendă stă la baza poveștii Sfântului Graal, care susține că linia genealogică a lui Iisus a devenit mai târziu dinastia merovingiană din Franța. Această teorie este o prostie, căci toți acești oameni nu au existat de la bun început, ca să nu mai vorbim de faptul că sursa acestei legende este un bibliotecar al Vaticanului, deci al Bisericii Romane. De ce a fost ales însă districtul Provence din sudul Franței? Ghiciți unde aveau proprietăți întinse cei din clanul Piso? În Galia, și mai precis, în… Provence! Nu este de mirare că acest district este vestit pentru „vinul” său (linie genealogică/cunoaștere). Câteva secole mai târziu s-a născut legenda Graalului, țesută numai din mituri. Legenda este alcătuită din poveștile simbolice ale Regelui Arthur (un alt „soare”), care au fost ilustrate pe cărțile de Tarot și în literatura și muzica Europei secole la rând.

tu esti nehotarit ba te contrazici de unul singur mai sus spuneai "Întreaga legendă a lui Iisus este o poveste simbolică, împănată de coduri și simboluri ezoterice și astrologice, " iar acum il confirmi pe Mintuitor

tu dai cu stingu-n dreptu si tipi ca ai fost batut ,eu te sfatuiam sa nu mai apari in fata ochilor mei cu vorbe goale
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 1:22 pm

Tot n-ai inteles: 1.eu doar am pus in discutie pe acei "istorici" care isi modifica tezele istorice la adresa personajelor biblice

2. justifica ca m-am contrazic, dar argumenteaza bine Wink
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 1:33 pm

Iată ce scria în secolul trei filozoful Celsus despre liderii bisericii:
„Voi spuneți basme de adormit copiii, și nici măcar nu posedați arta de a le face să pară autentice… Ați modificat de trei, patru ori propriile voastre texte, uneori chiar și de mai multe ori, astfel încât să curmați orice obiecții care vi s-ar putea aduce”.
Wink
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 1:34 pm

În anul 1958, la o mănăstire din Mar Saba, la est de Ierusalim, s-a descoperit un manuscris în care se precizează că povestea lui Iisus a fost rescrisă de Biserică ori de câte ori aceasta a considerat că este cazul, pentru a-și servi propriile interese. Documentul a fost descoperit de un american, Morton Smith, profesor de Istorie Antică la Universitatea Columbia, și includea textul unei scrisori adresată de episcopul Clement din Alexandria, unul din primii părinți ai bisericii, unui coleg pe nume Teodor. Manuscrisul revelează de asemenea un fragment necunoscut din Evanghelia după Marcu, care a fost suprimat de biserică. Acesta face referiri la anumite detalii ale inițierilor din școlile misterelor și relatează învierea lui Lazăr de către Iisus. Textul afirmă că Lazăr l-a strigat pe Iisus înainte de „învierea sa”, ceea ce arată că nu era cu adevărat mort din punct de vedere fizic. Manuscrisul mai face anumite aluzii din care rezultă că Iisus s-ar fi angrenat în anumite practici homosexuale cu „tânărul bogat” menționat de Evanghelia după Marcu. Doresc să subliniez că eu nu condamn homosexualitatea. Fiecare are dreptul să își trăiască viața așa cum crede, atât timp cât alegerea îi aparține cu adevărat. Ceea ce doresc să subliniez este altceva: că ierarhia creștină și-a înșelat și și-a mințit credincioșii de la bun început. Scrisoarea episcopului Clement reprezintă un răspuns adresat unui creștin care a fost foarte tulburat după ce a auzit relatarea de mai sus referitoare la Iisus, povestită de un grup de gnostici numit Carpocrates. Se pare că aceștia cunoșteau povestea de la un oficial din Alexandria. După ce confirmă autenticitatea poveștii, Clement își sfătuiește adeptul să conteste tot ce nu corespunde viziunii oficiale a bisericii, chiar dacă acel lucru este adevărat. Iată ce spune scrisoarea despre cei care pun în discuție ortodoxia oficială:
„Chiar dacă aceștia ar rosti un adevăr, cel care iubește Adevărul nu trebuie să fie de acord cu ei… El nu trebuie să îi susțină niciodată. Chiar dacă aceștia ar aduce argumente care să demonstreze falsul, el nu trebuie să recunoască de cine este scrisă Evanghelia secretă, ci trebuie să nege, chiar dacă se află sub jurământ. Căci nu toate lucrurile adevărate trebuie recunoscute față de oameni”.
Clement a sintetizat în această frază atitudinea pe care a avut-o Frăția și acoliții săi de-a lungul întregii istorii. Marea majoritate a credincioșilor bisericii urmează linia oficială a acesteia pentru că așa au fost condiționați să creadă, dar în interiorul acestor „religii” se ascund secte secrete care cunosc adevărul. Ele sunt organizații în interiorul altor organizații, sau mai bine zis o singură organizație (Frăția reptiliană) în interiorul celorlalte. Aceștia sunt oamenii care au creat de la bun început religiile, care au scris și au tradus Biblia, cartea care a permis secole la rând controlul minților, lucru pe care îl reușește de minune chiar și la ora actuală. Jerome a devenit secretarul papei Damasus în anul 382 și a primit sarcina de a aduna diferitele texte pentru a alcătui Biblia latină, limba oficială a Romei. A rezultat astfel o nouă versiune, o traducere din ebraică și din greacă, la care se adăugau prejudecățile lui Jerome. Versiunea sa este cunoscută sub numele de Vulgate, de la Latin Vulgata, care înseamnă „de uz curent”. Probabil că o traducere mai bună ar fi „pentru uzul prostimii”. Jerome a redactat numai ce a considerat necesar din textele adunate, respingându-le pe cele care nu corespundeau crezului adoptat la Conciliul din Niceea. El a lucrat în această direcție cu un alt „părinte” al bisericii, bomba sexuală Augustin. Jerome și Augustin au căzut de acord că femeile sunt inferioare din punct de vedere moral și spiritual, și că sexul și plăcerile lumești reprezintă o amăgire diavolească ce îi împiedică pe bărbați să evolueze pe calea spirituală. Bieții oameni! Cei doi au examinat împreună 13 Evanghelii, nouă texte referitoare la faptele și la învățăturile apostolilor, plus 31 de scrisori și alte scrieri. Ei au decis care dintre acestea erau „ortodoxe” și care trebuiau respinse. Alegerea lor a fost susținută de Conciliul din Cartagina din anul 397, și reconfirmată de papa Inocențiu I o sută de ani mai târziu. Biblia Vulgate a lui Jerome a devenit unanim acceptată ca singura versiune oficială. Conciliul de la Trent din anul 1545 a decretat că aceasta este singura variantă acceptabilă de către catolici.
Marea majoritate a creștinilor nu puteau înțelege ce scrie în această Biblie, căci era scrisă în latină, limbă pe care nu o mai înțelegeau. Se bazau însă pe preoți, care le spuneau ce trebuie și ce nu trebuie să facă. Au existat oameni condamnați și uciși pentru crima de a fi tradus Biblia în limba engleză, lucru care a permis milioanelor de credincioși să afle ce scria cu adevărat în textele cu ajutorul cărora preoții i-au controlat și i-au terorizat atâta vreme. În anul 553, credința în reîncarnare a fost scoasă în afara legii de cel de-al doilea Sinod al Conciliului din Constantinopole, sub influența împăratului Iustinian. Fără să mai aștepte acordul papei, Conciliul a decis că: „Dacă cineva își mărturisește credința în fabuloasa poveste a pre-existenței sufletelor, declarând că urmează monstruoasa doctrină care rezultă din ea, acesta trebuie… excomunicat”.
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 1:45 pm

DRAGOS a scris:
Iată ce scria în secolul trei filozoful Celsus despre liderii bisericii:
„Voi spuneți basme de adormit copiii, și nici măcar nu posedați arta de a le face să pară autentice… Ați modificat de trei, patru ori propriile voastre texte, uneori chiar și de mai multe ori, astfel încât să curmați orice obiecții care vi s-ar putea aduce”.
Wink

Parca celsus spune si :

Iisus a fost un sclav din Egipt ce a obținut puteri miraculoase.

Din cite vad celsus a fost un @soimos de acum 2000 de ani tavaleala

Eu zic sa aduci citate date din filosofia "mamei omida " poate poate se indura cineva sa va bage si pe voi in seama .
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 2:10 pm

DRAGOS a scris:
In cartea "Adevărații autori ai Noului Testament" autorul Abelard Reuchlin prezintă încă din primul paragraf descoperirile sale:
„Noul Testament, biserica și creștinismul au fost în totalitate creațiile clanului lui Calpurnius Piso [pronunțat Peso], o familie de aristocrați romani. Atât Noul Testament cât și toate personajele din el – Iisus, toți Iosifii, toate Mariile, toți discipolii, apostolii, Pavel, Ioan Botezătorul, etc. – sunt simple ficțiuni. Clanul Piso a inventat întreaga poveste și personajele ei, după care le-a plasat într-un anumit context istoric, populând legenda cu anumite personaje periferice reale, precum Irod, Gamamiel, guvernatorii romani, etc. Cât despre Iisus și celelalte personaje centrale, acestea reprezintă simple invenții”

După cum spune savantul și cercetătorul L.A. Waddell:
„Nu există nici o dovadă scrisă, nici o referință greacă sau romană, care să ateste existența lui Avraam sau a oricărui alt patriarh ori profet evreu din Vechiul Testament. Nu există dovezi că ar fi existat Moise, Saul, Solomon, sau oricare din regii evrei, cu excepția ultimilor doi sau trei”.

P.S. deci nu exista nici o dovada istorica dupa cum zice si Waddell ca aceste personaje biblice au existat in realitate, ci par niste simple fictiuni scrise mult mai tarziu... Wink
Si cum mai DRAGOSE, toti istoricii care aduc dovezi serioase pro existentei lui Iisus sau Pavel, palesc in fata unui anonim ca Abelard Reuchlin? Adica totul a pornit de la niste zvonuri; primii crestini( contemporani cu Iisus) s-au lasat supusi la chinuri groaznice fara sa fi vazut minunile lui Iisus si apoi a apostolilor. Mai tare ne mai degradam cu trecerea anilor. Radem de ''salbaticii'' de acum 2000 de ani, dar noi astia suntem de zeci de ori mai prosti ca ei Wink
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 2:16 pm

DRAGOS a scris:
Soimos a scris:
Interesanta postarea si oarecum credibila in acelasi timp, promit ca ma voi documenta, singura observatie o am la afirmatia
Citat :

pe care nu o socotesc logica ptr ca romanii sau grecii se aflau la sute de km de evreii si cred ca e normal s-i lasam pe cercetatorii evrei sa se refere la problemele din VT!

Herodot din Halicarnas/Halikarnassos (greacă: Ήροδοτος, Herodotos, n. 484 î.Hr. - d. cca. 425 î.Hr.). Moam frate, DRAGOSE am ras cu lacrimi. Aoleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeu mor de ras Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 2:44 pm

poti sa razi tot nu precizeaza Wink iar istoricul josefus teza lui respectiva care sustine despre isus e falsa, daia s-a luat celsus de ei Wink
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 2:52 pm

Există mai mult de 40 de scriitori care au scris cronici despre evenimentele petrecute în această perioadă de timp în Iudeea, dar care nu fac nici o mențiune la Iisus. Să nu existe chiar nici o referire la un om ca el, după tot ce se presupune că a făcut? Philo a trăit în perioada atribuită vieții lui Iisus și a scris o istorie a iudeilor care a acoperit integral această perioadă. A locuit chiar în Ierusalim în anul în care ar fi trebuit să se nască Iisus și când Irod ar fi trebuit să dea ordinul de ucidere a copiilor cu vârste de până la doi ani; și totuși, nu face nici o referire la acest eveniment. S-a aflat în Ierusalim când Iisus ar fi trebuit să își facă intrarea triumfală în oraș, apoi să fie crucificat și să se ridice din morți a treia zi. Ce credeți că spune Philo despre aceste evenimente? Nimic. Nici un cuvânt. Nici celelalte documente romane ale vremii sau textele scriitorilor greci ori alexandrieni care cunoșteau foarte bine perioada și ținutul respectiv nu menționează nimic despre aceste lucruri.
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Dum Ian 15, 2012 3:25 pm

DRAGOS a scris:
Există mai mult de 40 de scriitori care au scris cronici despre evenimentele petrecute în această perioadă de timp în Iudeea, dar care nu fac nici o mențiune la Iisus. Să nu existe chiar nici o referire la un om ca el, după tot ce se presupune că a făcut? Philo a trăit în perioada atribuită vieții lui Iisus și a scris o istorie a iudeilor care a acoperit integral această perioadă. A locuit chiar în Ierusalim în anul în care ar fi trebuit să se nască Iisus și când Irod ar fi trebuit să dea ordinul de ucidere a copiilor cu vârste de până la doi ani; și totuși, nu face nici o referire la acest eveniment. S-a aflat în Ierusalim când Iisus ar fi trebuit să își facă intrarea triumfală în oraș, apoi să fie crucificat și să se ridice din morți a treia zi. Ce credeți că spune Philo despre aceste evenimente? Nimic. Nici un cuvânt. Nici celelalte documente romane ale vremii sau textele scriitorilor greci ori alexandrieni care cunoșteau foarte bine perioada și ținutul respectiv nu menționează nimic despre aceste lucruri.

Pai daca este dupa amaritii aia nici Templul nu a fost darimat, lucru care implica ca ar exista si evreii aduc inca jertfe de lighioane ,lucru care nu este adevarat .

Poate aia aveau orbul gainilor si nu vedeau Templul deoarece era facut tandari cum a spus Mintuitorul si Prorocii din VT dar macar aflau de la lume

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   

Sus In jos

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Crestinismul-
Mergi direct la: