Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 7:51 pm

Alin Soimosi a scris:
Apopii a scris:
Crestinii spun ca sunt monoteisti, avand un singur Zeu, dar in realitate ei sunt politeisti, inchinandu-se la trei Zei principali, Dumnezeu, Duhul Sfant si Isus. Pe langa acestia, ei se mai inchina si la o sumedenie de Zei mai micuti, numindu-i sfinti!

In antichitatea romana, Zeii micuti aveau diverse roluri, de la protectori ai caselor, oraselor, meseriilor si pana la diverse alte activitati, inclusiv de vindecare a bolnavilor. Aceste atributii ale Zeilor mici au fost preluate integral de Sfintii care joaca acelasi rol, doar cu mai mult circ... si painea este mai putina, iar circul trebuie sa suplineasca lipsa ei...

Pai e cam la fel ca si forumul;
Il avem pe Soimos tatal,cyberman duhul si livius , si o gramade de sfinti asa mai micutzei

E un model ce se aplica, dar vrei sa imi spui ca Soimos,livius si cyberman nu sunt una si aceeasi persoana????
Laughing Laughing Laughing Laughing Zeus este Tatal, Soimos este Fiul( ca el face treaba pe forum, el se zbate, el taie, el spanzura etc) iar Elvar este Duhul. Laughing Laughing Laughing A fost buna asta Alin Wink
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 7:59 pm

Apopii a scris:
Alin Soimosi a scris:
E un model ce se aplica, dar vrei sa imi spui ca Soimos,livius si cyberman nu sunt una si aceeasi persoana????

Iti spun eu ca nu sunt! Pot vedea IP-urile fiecaruia si nu sunt aceleasi! Evident ca tu poti presupune orice, este dreptul tau, dar nu inseamna ca este si adevarat!

Daca vezi IP -urile asta nu inseamna ca nu pot fii aceeasi persoana,
Sunt o gramada de lucruri care pot modifica IP il cloneaza sau alte smecherii de genul asta.
Chiar si tu cred ca esti constient de asta
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 8:03 pm

Am crezut si eu inainte ca Apopii = Soimos, dar acum nu mai cred asta. Se vede diferenta intre ei 2. Soimos e haotic, dupa cum spunea si remus si foloseste un limbaj de mahala, gretos, ceea ce ar face ca pe un forum de intelectuali sa fie banat de la prima postare.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mar Oct 18, 2011 8:09 pm

Alin Soimosi a scris:

Daca vezi IP -urile asta nu inseamna ca nu pot fii aceeasi persoana,
Sunt o gramada de lucruri care pot modifica IP il cloneaza sau alte smecherii de genul asta.
Chiar si tu cred ca esti constient de asta

Mai vad si alte lucruri, care ma fac sa STIU ca nu sunt una si aceeasi persoana! Si tu, daca ai sa observi cu atentie, ai sa constati diferenta de stil intre cei trei, chiar daca nu ai si unelte informatice la dispozitie.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Oct 19, 2011 4:33 pm

Mihai12 a scris:
2. Soimos e haotic, dupa cum spunea si remus si foloseste un limbaj de mahala, gretos.

Soimos este un pragmatic!

El STIE ca atunci cand intri intr-un loc in care intalnesti numai porci(fara aluzie directa la tine) nu are rost sa te comporti cu fineturi ca un nobil, ptr ca interlocutorii nu au nivelul sa inteleaga acele fineturi, motiv ptr care atunci cand intru intr-o cocina ...dau cu o varga peste bot tutror porcilor care incearca sa ma sfasie ...ptr ca ei numai de "argumentul gen joarda peste bot" inteleg!

Aceasta afirmatie nu se doreste a fii o blamare a cuiva ...ci o realitate constientizata prin experienta vietii in Romania ... in care daca nu intelegi sa joci corect si sa-ti folosesti in modul cel mai dur "argumentul" ...esti luat de prost si sfasiat sau calcat in picioare!

Concluzia trista la care am ajuns si care justifica comportamentul meu dur si limbajul cel putin aspru este ca in Romania ... nu exista oameni buni ...ci doar oameni prosti ...si oameni a-i dracului ...adica care nu se lasa prostiti !
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Oct 19, 2011 6:12 pm

Asta inseamna ca esti porcar de meserie Very Happy Si mai scuteste-ne si pe noi de aerul asta al tau de superioritate, caci cu limbajul tau, dupa cum ti-am mai zis, pe un forum de intelectuali ai fi banat de la prima postare. Fara scuze de copii de gradinita.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 7:49 am

Mihai12 a scris:
Asta inseamna ca esti porcar de meserie Very Happy

Intr-un fel ai dreptate ...doar ca porcii de care ma ocup eu au aspect de om.
Citat :

dupa cum ti-am mai zis, pe un forum de intelectuali ai fi banat de la prima postare. Fara scuze de copii de gradinita.
Poi tu crezi ca eu pe un forum de oameni culti ma comport ca pe un forum romanesc obisnuit?
Daca crezi asta esti total gresit ...ptr ca eu nu numai ca sunt un om deosebit de flexibil ... ba chiar constientizez faptul ca intr-un salon trebuie sa te comporti altfel decat intr-o cocina cu porci!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 9:08 am

Cum sa nu? Asa te-ai obisnuit. Poate vei reusi la inceput sa fii mai serios, dar tine minte, pe un forum de intelectuali, un pseudo-intelectual ca tine va fi ''scuipat'' afara sau pur si simplu va fi ignorat Wink Esti mic coane Soimos. Inteligent nu prea esti, logica nu prea ai, ci esti doar putin documentat, dar aroganta ca tu traiesti in Nemtia si noi in Romania( cu un R nu cu 2, occidentalule) te face sa crezi ca esti superior noua. Ei bine, este doar o falsa impresie de-a ta, in realitate esti la fel ca si pupatorii de moaste, doar ca esti ateu.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 9:09 am

Soimos a scris:
ba chiar constientizez faptul ca intr-un salon trebuie sa te comporti altfel decat intr-o cocina cu porci!
Sa inteleg ca acest forum este o cocina de porci? Laughing Laughing Laughing Tu ai zis-o
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 26
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 11:57 am

Te poti inchina la ceva nedivin?Nu!Si cand te inchini la sfinti inseamna ca ei au divinitate deci crestinii se inchina la mai multe fiinte teiste-divine adica sunt politeisti,vedeti cat e de usor de inteles.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 4:11 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
ba chiar constientizez faptul ca intr-un salon trebuie sa te comporti altfel decat intr-o cocina cu porci!
Sa inteleg ca acest forum este o cocina de porci? Laughing Laughing Laughing Tu ai zis-o
Asta doar daca te consideri tu porc ?
Adevarul este ca multi "adevarati mari crestini" ...printre care si GaSpaR au avut un asemenea comportament pe aici pe forum ... ca si porci s-ar fi comportat mai omeneste!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 5:10 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Asta doar daca te consideri tu porc ?
Adevarul este ca multi "adevarati mari crestini" ...printre care si GaSpaR au avut un asemenea comportament pe aici pe forum ... ca si porci s-ar fi comportat mai omeneste!
Gaspar adica eu, nu a avut comportamentul de care zici tu. Din cate tine el minte, adica eu, datorita tie s-a enervat, adica m-am enervat, din cauza prostiei de care dadeai dovada, a incapatanarii inutile si caracterizarilor facute din frustrare.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 5:35 pm

Poi vezi ca nu esti un adevarat crestin?

Isus va cere sa va intoarceti si obrazul celalalt ...si voi ce faceti?

Datoria mea aici pe forum este sa va demasc ...si pe tine te-am facut sa te demasti singur!

Quod erat demonstrandum!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 6:01 pm

Soimos a scris:
Poi vezi ca nu esti un adevarat crestin?

Isus va cere sa va intoarceti si obrazul celalalt ...si voi ce faceti?

Datoria mea aici pe forum este sa va demasc ...si pe tine te-am facut sa te demasti singur!

Quod erat NEdemonstrandum!
Vai tu, folosim replici cunoscute, suntem oameni culti. Eu am fost destul de indulgent, caci altcineva( crestin sau ateu) se lua de tot neamul tau, de la maimuita la robot.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 7:33 pm

daca vorbesti asa ceva ...ori n-ai habar de ceea ce se cere unui crestin ...sau dovedesti prin pozitia ta ca crestinismul nu este decat o vorba frumoasa in gura unor sarlatani !
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Oct 20, 2011 8:38 pm

Soimos a scris:
daca vorbesti asa ceva ...ori n-ai habar de ceea ce se cere unui crestin ...sau dovedesti prin pozitia ta ca crestinismul nu este decat o vorba frumoasa in gura unor sarlatani !
Ca am scapat cateva ''perle'' nu e mare lucru, atata timp cat nu le-am spus cu ura. Au fost reactii la nervi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 6:58 am

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Ca am scapat cateva ''perle'' nu e mare lucru, atata timp cat nu le-am spus cu ura. Au fost reactii la nervi.

Pai pesemne ca nu stii ce avertizare le da Isus celor care se comporta asa cum ai facut-o tu!
In plus de asta mai bine ai fi incercat sa ma combati cu argumente viabile ... desi inteleg prea bine ca acest lucru este imposibil din moment ce ata alba a minciunii cu care este cusut crestinismul ...iasa usor la iveala atunci cand esti dispus sa o constientizezi!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 8:51 am

Soimos a scris:
In plus de asta mai bine ai fi incercat sa ma combati cu argumente viabile
Pai am facut-o, dar tu nu stii pe ce lume traiesti. In stilul acesta nici un savant nu te poate combate, ca doar esti zeu. Stii unde se gasesc astfel de personaje care se cred Napolean, zei etc ? Te la pe tine sa ghicesti
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 10:50 am

Care argumente ?
Faptul intr-o carte scrisa de rabini ... un Tata Omida primitiv din antichitate a profetit ca va sufla vantul si ca vor fi ploi ...este ptr tine un argument?

Hai sa vedem daca te duce mintea sa imi explici si sa combati contradictia aceasta:
Uite ca Isus ne invata ca Mantuirea nu vine prin credinta ci prin iubire:

Luca 10 25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând:
Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești?
27 Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți

Galateni 3.12 Însă Legea nu se întemeiază pe credință ci ea zice: ,,Cine va face aceste lucruri, va trăi prin ele
.`

Si iata cum Legea lui Dumnezeu este considerata de Pavel ca fiind ... o paguba ptr Christos ... ba mai mult ... Legea lui Dumnezeu este un GUNOI!!!!!!!:

6. În ce privește râvna, prigonitor al Bisericii; în ce privește dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câștig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, față de înălțimea cunoașterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate și le privesc drept gunoaie,!!!
...

si asta:

In care vedem ca Pavel va invata exact contraiul ...si anume ca numai este necesar sa urmam Legea lui Dumnezeu ci ajunge credinta in Christos = Lucifer:
Romani 3.
27. Deci, unde este pricina de laudă? A fost înlăturată. Prin care Lege? Prin Legea faptelor? Nu, ci prin Legea credinței.

Tu realizezi ce credinta diabolica ai?
Tu chiar nu vezi ca religia ta aia "crestin -demonica incalca flagrant Legea Torei ...adica cea a Dumnezeului lui Moise ... ptr ca falsul apostol ...sarlatanul Pavel va invata ca acea Lege Divina ...este un GUNOI?????

Ai vazut?
Ti-am argumentat cu versete biblice completate cu trimiteri la realitate ... fapt care confirma ca nu am scos textele din context!

... hai sa vedem cum ma combati tu cu argumente ...ca eu desi iti tot repet ca Pavel a schimbat Cuvantul lui Isus ...tu nu vrei sa ma crezi ...desi ai in fata atat versete biblice ...cat si realitatea ?
Sau cumva gresesc si religia voastra va cere sa va taiati imprejur si sa nu mancati produse de porc ...asa cum va impune legea lui Dumnezeu?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 11:00 am

Mare branza; ai rupt citatele din context si acum te lauzi cu ele. Asa faceti voi ateii, decupati anumite secvente si contruiti din ele tabloul principal. E ca si cum ai lua o piesa de puzzle si ai afirma ca acea piesa reprezinta totul si ca nu mai are nevoie de alte piese. Hai ma leshi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 11:42 am

Ce branza ma?

Tu nu vezi ca afirmatiile mele sunt confirmate de realitate ?
sau esti prea "destept" ca sa pricepi ca ele se bazeaza tocmai pe acele versete date de mine?

Acum este randul tau sa imi dovedesti ca Isus va invata acelasi lucru ...nu de alta dar voi chiar sunteti convinsi ca urmati Calea lui Isus ... si nu cred ca ziceti asta ...doar asa a proasta...si sunt convins ca si Isus spune tot acelasi lucru ca si Pavel ...ca doar tot asta afirmai !

Hai arata-mi ca urmezi Calea lui Isus ...si nu asa cum zic eu ...adica pe cea a unui sarlatan ca Pavel ...ca doar aveti interesul sa va "mantuiti" ...si nu cred ca Isus vorbeste despre "mantuirea prin prostie" ...si nici despre cea a "mantuirii prin tradare" ...adica ascultarea celor care l-au ucis pe Isus de doua ori ...odata fizic si apoi i-au ucis si "Duhul" invataturilor sale!

Citat :

Hai ma leshi?

Sigur ca da!
Te-am lasat KO!

Nu uita ca nu tie ti-am postat ...ci ptr cei care ne citesc ...si aia in mod sigur ca citind versetele de mai sus ...vor sti sa inteleaga ca urmeaza calea gresita a lui Pavel ...o cale care duce direct in Iad (acolo unde este stapan cel care se recunoaste ca fiind Lucifer ...adica Christosul) ...ptr ca doar calea lui Isus poate aduce mantuirea lui Yahwe (adica singurul mantuitor )... NUUUUU?
Ca doar nu pe degeaba zice asta:

Isaia 43.10. Voi sunteți martorii Mei, zice Domnul, și Sluga pe care am ales-o, ca să știți, să credeți și să pricepeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu și nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

Nuuuuu ?

Sau poate crezi ca Pavel are dreptate atunci cand afirma ca ce spune Yahwe ...este GUNOI ...ptr ca dauneaza infatisarii lui Christos?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 12:00 pm

Soimos a scris:
crestinismul nu este decat o vorba frumoasa in gura unor sarlatani !

salutare Aici chiar ca ai pus punctul pe I! Crestinismul este o religie cu vreo 2 miliarde de credinciosi, dar niciun crestin adevarat! O religie a raului care a strans in ograda ei doar indivizi care cred in basme si asteapta recompense din ceruri grin Asa-zisului crestin nici nu-i trece macar prin cap sa respecte ceea ce i se cere in biblie, adica sa fie cu adevarat crestin, ci doar sa se conformeze mascaradei bisericesti si sa se uite tot timpul in sus, poate doamne-doamne se invredniceste sa-i dea si lui ceva aratat cu degetul DA DOAMNE, DA DOAMNE!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 12:13 pm

Pe langa elucubratiile ''marelui'' Cyberman, tin sa precizez mai soimose ca te iimbeti cu apa rece. Eu K.O te-am facut mai demult, dar in discutiile de genul ''a mea e mai mare... ba nu a mea e mai mare'' nu se va ajunge niciodata la o concluzie. Vor fi discutii interminabile, in care tu te balacaresti si ii faci si pe altii sa se balacareasca. Cine a zis ca discutiile lui soimos sunt fara inceput, fara sfarsit si mai ales, FARA ROST, a zis bine. Am scris zeci de mesaje la subiectele cu Pavel, in care ti-am demonstrat logic de ce nu putea Pavel sa fie agentul Romei sau agentul fariseilor; ti-am adus si argumente, dar tu intotdeauna ai negat tot. A nega ceva ce este adevarat nu face acel lucru sa fals , dar pentru atei asta nu conteaza, caci ei sunt total anapoda.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 12:36 pm

Mihai12 a scris:
A nega ceva ce este adevarat nu face acel lucru sa fals , dar pentru atei asta nu conteaza, caci ei sunt total anapoda.

Tu nu tii cont de un singur lucru afro ca ceea ce zici tu ca este adevarat, este adevarat doar in mintea credinciosilor, nu si in realitate! Iar pentru a vedea aceasta realitate ai nevoie de o minte care sa gandeasca singura si nu prin intermediul credintei, adica a creierelor spalate de barbosii in fuste negre tavaleala
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 12:41 pm

Iar ai aparut ma?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 12:56 pm

Mihai12 a scris:
Iar ai aparut ma?

Da ce crezi ma ca-i las singuri pe forum pe cei carora le-a fost extirpat creierul si ”gandesc” cu alta parte a corpului, numita anatomic penis?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 3:26 pm

Mihai12 a scris:
. Eu K.O te-am facut mai demult,
Asta doar in imaginatia ta
Citat :

Cine a zis ca discutiile lui soimos sunt fara inceput, fara sfarsit si mai ales, FARA ROST, a zis bine.
Poi subiectele religioase se discuta de 2000 de ani ...si nu vad ca tye plangi de asta!

Citat :

Am scris zeci de mesaje la subiectele cu Pavel, in care ti-am demonstrat logic de ce nu putea Pavel sa fie agentul Romei sau agentul fariseilor; ti-am adus si argumente,
Te contrazice ...nu eu ...ci scriptura si realitatea !
Dar otricum nu asta era intrebarea ...ci ti-am postat o afirmatie a lui Pavel referitor la Lege si Credinta ....si te-am rugat sa imi postezi si tu una in care Isus spune aceleasi lucruri ...si neindoiala mea am ilustrat-o cu o afirmatie a lui Isus in care declara opusul celor afirmate de Pavel

...si aici ai ramas dator cu raspunsul!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 273

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 4:52 pm

Cyberman a scris:
Mihai12 a scris:
Iar ai aparut ma?

Da ce crezi ma ca-i las singuri pe forum pe cei carora le-a fost extirpat creierul si ”gandesc” cu alta parte a corpului, numita anatomic penis?
Pai fratioare ca miscarea unor pareticule in vid aleatroriu nu se numeste gandire
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 6:06 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
. Eu K.O te-am facut mai demult,
Asta doar in imaginatia ta
Citat :

Cine a zis ca discutiile lui soimos sunt fara inceput, fara sfarsit si mai ales, FARA ROST, a zis bine.
Poi subiectele religioase se discuta de 2000 de ani ...si nu vad ca tye plangi de asta!

Citat :

Am scris zeci de mesaje la subiectele cu Pavel, in care ti-am demonstrat logic de ce nu putea Pavel sa fie agentul Romei sau agentul fariseilor; ti-am adus si argumente,
Te contrazice ...nu eu ...ci scriptura si realitatea !
Dar otricum nu asta era intrebarea ...ci ti-am postat o afirmatie a lui Pavel referitor la Lege si Credinta ....si te-am rugat sa imi postezi si tu una in care Isus spune aceleasi lucruri ...si neindoiala mea am ilustrat-o cu o afirmatie a lui Isus in care declara opusul celor afirmate de Pavel

...si aici ai ramas dator cu raspunsul!
Ca te-am facut K.O poate observa oricine. Ca se discuta subiectele religioase de 2000 de ani, nu cred ca este problema ta. Ca Pavel nu a avea cum sa fie agentul Romei si nici a fariseilor, orice om cu cap, analizand biblia si istoria, isi poate da seama.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 6:09 pm

Mihai12 a scris:
Ca te-am facut K.O poate observa oricine.

Eu am observat exact contrariul grin

Citat :
orice om cu cap, analizand biblia si istoria, isi poate da seama.

Ai uitat sa specifici, ca orice om cu cap crestinesc grin

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 6:15 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Ca te-am facut K.O poate observa oricine.

Eu am observat exact contrariul grin

Citat :
orice om cu cap, analizand biblia si istoria, isi poate da seama.

Ai uitat sa specifici, ca orice om cu cap crestinesc grin
Apopii aveam pretentii de la tine. Inteleg ca tii cu neamtul, dar nici chiar asa. Oricat de buni prieteni ati fi, este imposibil sa nu realizezi ca delireaza rau
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 8:46 pm

Alin Soimosi a scris:

Pai fratioare ca miscarea unor pareticule in vid aleatroriu nu se numeste gandire
Noroc ca se numeste gandire ...acea Credinta a proasta ...dar si aia bazata pe Irationalitate!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Vin Oct 21, 2011 11:00 pm

Mihai12 a scris:
Apopii aveam pretentii de la tine. Inteleg ca tii cu neamtul, dar nici chiar asa. Oricat de buni prieteni ati fi, este imposibil sa nu realizezi ca delireaza rau

Ce fel de pretentii? Daca te referi la credinta... te inseli amarnic!

In privinta celor observate si sustinute de Soimos, din domeniul religiei, nu pot decat sa fiu de acord cu ele si asta pentru simplul motiv ca are dreptate! Daca tu si alti credinciosi nu le intelegeti, nu-i problema mea, oricum, daca le-ati intelege nu ati mai fi credinciosi!

Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 273

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 6:24 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:

Ce fel de pretentii? Daca te referi la credinta... te inseli amarnic!

In privinta celor observate si sustinute de Soimos, din domeniul religiei, nu pot decat sa fiu de acord cu ele si asta pentru simplul motiv ca are dreptate! Daca tu si alti credinciosi nu le intelegeti, nu-i problema mea, oricum, daca le-ati intelege nu ati mai fi credinciosi!
Pretentia de a vedea ca el vrea sa distruga tot ce e romanesc si aici intra si religia, uita ca si el e crestin.......
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   

Sus In jos

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Crestinismul-
Mergi direct la: