Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 12:08 pm

Alin Soimosi a scris:
Vorbind despre crestinism sau anticrestinism suntem obligati la fel cum s-a facut pana acum,sa vorbim si despre veridicitatea surselor sau a onestitatii persoanelor care comenteaza despre acest lucru
Despre onestitatea surselor nu are rost din moment ce sursa este chiar Biblia ...sau te indoiesti de faptul ca Biblia ar fi o sursa serioasa????
Cat despre persoana ... ce conteaza persoana cand exista texte clare existente in Biblie ..si acelea trebuie comentate ...nu caracterizari gen atac la persoana ca pina acum!

Citat :

Daca si doar daca de la infiintare si pana acum s-a putut vorbi despre Ap Pavel ce si cum a manipulat el religia, ce a schimbat, ce a facut constantin cel mare, ce a comentat BP hasdeu etc etc ,si aici ar trebui o pauza nu vad unde am gresit cand am demascat o persoana autodenumita "MANTUITOR DE RELIGIE" si cand am vb pe limba lui.
Asta poate in inchipuirea ta ...pina acum nu ati putut sa dovediti ca eu vorbesc prostii ...ptr ca "prostiile" mele ...sunt chiar texte Biblice ... si daca ptr mine nu au contat afirmatiile unor pescari analfabeti ...sau alti idioti si curve din antichitate ...argumentele cu care vin eu ... au fost puse in Biblie chiar in numele lui Yahwe sau a lui Isus ... si nu cred ca afirmatiile lor sunt zero barat fata de afirmatiile unor sarlatani ca Pavel si banda lui de popi sarlatani ca el!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Oct 22, 2011 12:41 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 12:12 pm

o tu zeus pe unde esti????sau tu Apopii.......
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 12:46 pm

Alin Soimosi a scris:
o tu zeus pe unde esti????..
Pai nici atat nu stii?
Bineinteles ca pe muntele Olimp!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 12:52 pm

Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:
Vorbind despre crestinism sau anticrestinism suntem obligati la fel cum s-a facut pana acum,sa vorbim si despre veridicitatea surselor sau a onestitatii persoanelor care comenteaza despre acest lucru
Despre onestitatea surselor nu are rost din moment ce sursa este chiar Biblia ...sau te indoiesti de faptul ca Biblia ar fi o sursa serioasa????
Cat despre persoana ... ce conteaza persoana cand exista texte clare existente in Biblie ..si acelea trebuie comentate ...nu caracterizari gen atac la persoana ca pina acum!

Citat :

Daca si doar daca de la infiintare si pana acum s-a putut vorbi despre Ap Pavel ce si cum a manipulat el religia, ce a schimbat, ce a facut constantin cel mare, ce a comentat BP hasdeu etc etc ,si aici ar trebui o pauza nu vad unde am gresit cand am demascat o persoana autodenumita "MANTUITOR DE RELIGIE" si cand am vb pe limba lui.
Asta poate in inchipuirea ta ...pina acum nu ati putut sa dovediti ca eu vorbesc prostii ...ptr ca "prostiile" mele ...sunt chiar texte Biblice ... si daca ptr mine nu au contat afirmatiile unor pescari analfabeti ...sau alti idioti si curve ...argumentele mele au fost puse in Biblie chiar in numele lui Yahwe sau a lui Isus ... si nu cred ca afirmatiile lor sunt zero barat fata de afirmatiile unor sarlatani ca Pavel !

Atac la persoana,iti ascunzi neputinta si nestiinta sub atac la persoana
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
ar trebui sa iti fie rusine, si sa mai apari.Ai muscat momeala si te-ai facut de rusine, Acum stergi postari si restul lucrurilor scrise dfe tine.Pt ca asa cum sustii eu aveam textele scrise de tine HAHAHAHHAHA,in care afirmai ca catoliicii veniti in transilvania erau buni ai si adus cultura asta bineneteles , intre doua cruciade si vreo 400 DE vrajitoare incinerate

Rusinica, rusinica
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 1:01 pm

Alin Soimosi a scris:

Atac la persoana,iti ascunzi neputinta si nestiinta sub atac la persoana
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
ar trebui sa iti fie rusine, si sa mai apari.
Ai muscat momeala si te-ai facut de rusine,.
Ce momeala si ce rusine?

Sa ma fac eu de rusine ca cei ca tine sunt gunoaiele Europei ...na ca iarasi voi fi cenzurat de sefu!
Poi cei ca tine sunt ZILNIC subiectele tuturor televiziunilor VOASTRE unde zilnic sunteti umpluti de kkt.

Citat :

Acum stergi postari si restul lucrurilor scrise dfe tine.
Vezi ca se supara Sefu ca-l reduci la zero!

Citat :

Pt ca asa cum sustii eu aveam textele scrise de tine HAHAHAHHAHA,in care afirmai ca catoliicii veniti in transilvania erau buni ai si adus cultura asta bineneteles , intre doua cruciade si vreo 400 DE vrajitoare incinerate
Vezi ca iarasi ai gresit topicul ...daca vrei sa discuti aceasta tema ...vezi ca exista o categorie pe acest forum care se numeste ISTORIE ...si acolo este locul unde se discuta asemenea teme ...nu aici!

]
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 1:03 pm

Care televiziuni? Cumva antenele voiculiste?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 1:13 pm

Mihai12 a scris:
Nu numai alea ci si Realitatea si B1 ...da ce astea nu-s televiziuni romanesti?
Sau ptr tine numai Vocea Credintei este televiziune romaneasca?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 1:19 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Nu numai alea ci si Realitatea si B1 ...da ce astea nu-s televiziuni romanesti?
Sau ptr tine numai Vocea Credintei este televiziune romaneasca?
Antenele,Realitatea, B1 toate sunt televiziuni propagandiste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 1:30 pm

Poi si ce vina am eu ptr asta?
Stii tu vre-o televiziune (bineinteles in afara de cele germane grin ) care nu face propaganda
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 1:38 pm

Soimos a scris:
Poi si ce vina am eu ptr asta?
Stii tu vre-o televiziune (bineinteles in afara de cele germane grin ) care nu face propaganda
Hehehehee, toate televiziunile fac propaganda numai cele germane nu =)))) mor de ras
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 1:39 pm

Sa-mi spui si mie cand ...ca sa iti expediez o coroana!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 1:41 pm

Soimos a scris:
Sunt prea scumpe pentru tine. Nu vreau sa las pe drumuri o familie intreaga, care si-a vandut si casa sa cumpere o coroana Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Sam Oct 22, 2011 2:23 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Sunt prea scumpe pentru tine. Nu vreau sa las pe drumuri o familie intreaga, care si-a vandut si casa sa cumpere o coroana Laughing
Poi nu cred ca o coroana funerara poate fi chiar atat de scumpa ...nici chiar daca ti-o expediezcu avionul de la Munchen!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 2:15 pm

Apopii a scris:
Crestinii spun ca sunt monoteisti, avand un singur Zeu, dar in realitate ei sunt politeisti, inchinandu-se la trei Zei principali, Dumnezeu, Duhul Sfant si Isus. Pe langa acestia, ei se mai inchina si la o sumedenie de Zei mai micuti, numindu-i sfinti!

In antichitatea romana, Zeii micuti aveau diverse roluri, de la protectori ai caselor, oraselor, meseriilor si pana la diverse alte activitati, inclusiv de vindecare a bolnavilor. Aceste atributii ale Zeilor mici au fost preluate integral de Sfintii care joaca acelasi rol, doar cu mai mult circ... si painea este mai putina, iar circul trebuie sa suplineasca lipsa ei...

Nimeni in afara de Iisus Hristos nu este mijlocitor inaintea Tatalui, pentru ca nimeni in afara de El nu s-a adus pe sine jertfa pentru mantuirea lumii. Deci, in afara de Hristos, nimeni nu poate mantui de pacate.
Apoi :
Cinstind pe sfinti, insa, nu ii punem in locul lui Hristos, nici macar alaturi de El. Cand sfintii se roaga pentru noi, ei tocmai cer lui Hristos ca El sa mijloceasca mantuirea noastra. Ei cer de la Hristos mantuirea noastra. Si, in acest inteles, spunem ca mijlocesc pentru noi.
Apoi :
Singurul care mantuieste este Hristos, iar sfintii, prin rugaciunile lor, cer mantuirea noastra, dar nu o dau ei insisi.
Apoi :
De aceea, noi nu ne inchinam la sfinti si la ingeri ca la Dumnezeu, inchinarea pe care o aducem noi sfintilor si ingerilor este numai o cinstire (venerare), iar lui Dumnezeu ne inchinam si ii slujim cu desavarsita inchinare, care se mai numeste si latrie sau adorare.
Apoi :
Noi veneram pe sfintii lui Dumnezeu pentru ca ei sunt prieteni si casnici ai lui Dumnezeu, dupa cum este scris: “Voi prietenii Mei sunteti daca faceti cele ce va poruncesc” (Ioan, 15, 14). Iar despre Avraam citim de asemenea: “Si a crezut Avraam lui Dumnezeu si i-a socotit lui spre dreptate si prietenul lui Dumnezeu s-a chemat” (Iacov, 2, 23). Si marele apostol Pavel scrie efesenilor: “Deci, dar, nu mai sunteti straini si locuitori vremelnici, ci sunteti impreuna cetateni cu sfintii si casnici ai lui Dumnezeu” (Efes., 2, 19).
Apoi :
Asadar, ca pe niste prieteni ai lui Dumnezeu si casnici ai Lui ii veneram (cinstim) pe sfinti, inca mai stim ca sfintii sunt preaslaviti de Dumnezeu in ceruri (Luca, 20, 36).
Apoi :
Vezi bre ca nu esti greu de cap si ai reusit sa faci diferenta Intre inchinarea la Bunul Dumnezeu (Tatal,Fiul si Duhul Sfint) si cinstirea Sfintilor
Apoi :
Daca te osteneai sa citesti Sf Psaltire gaseai "Fericit Domnul intre Sfintii LUI
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 26
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 3:49 pm

Urzi23 a scris:
Nimeni in afara de Iisus Hristos nu este mijlocitor inaintea Tatalui, pentru ca nimeni in afara de El nu s-a adus pe sine jertfa pentru mantuirea lumii. Deci, in afara de Hristos, nimeni nu poate mantui de pacate.

Tu esti popa pensionar bre?Mai citeste si tu si alte povestioare vechi,vezi si tu ca mai sunt si altii care se credeau mari si tari grin
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 4:39 pm

Fernando a scris:
Urzi23 a scris:

Tu esti popa pensionar bre?Mai citeste si tu si alte povestioare vechi,vezi si tu ca mai sunt si altii care se credeau mari si tari grin

Uite ce ne invata pe noi Dumnezeiestile Scripturi .Noi am venit sa va vestim si voua CUVINTUL MINTUITORULUI
Noi am venit PLINI DE DRAGOSTE CRESTINA

Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul. Întru aceastavor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții.
(Ioan XIII, 34-35)
Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi. Voi sunteți prietenii Mei, dacăfaceți ceea ce vă poruncesc. De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu știe ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru cătoate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute. Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergețiși roadă să aduceți, și roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veți cere în numele Meu.
(Ioan XV, 13-14)
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 4:39 pm

In lume sunt mai multe religii. Monoteiste si politeiste. Unii cred in
existenta mai multor Dumnezei.(Budistii, hindusii, taoistii). Pe cand
altii cred in existenta unui singur Dumnezeu. (Crestinii, musulmanii,
iudeii). Unii incearca sa ajunga la Dumnezeu prin faptele lor, prin
traditii si obiceiuri prin intermediul preotilor, sau prin anumite
jertfe. Ei fac aceste lucruri pentru a fi mantuiti. Altii cred ca pot sa
fie mantuiti prin Hristos si faptele lor.
Intalnim oameni care sunt religiosi, cinstiti, amabili. Dar daca nu il
primesc pe Domnul Isus in inima lor, faptele nu ii pot mantui. Sunt
oameni care cunosc Cuvantul lui Dumnezeu il citesc, dar nu umbla in
ascultare de El, aceasta cunostinta nu ii ajuta cu nimic daca nu o
aplica zi cu zi. Poti sa ai o slujba in Casa Domnului, sa canti, sa
predici, sa reciti dar daca faci si faradelegea,totul este zadarnic.
Hristos a facut pasi spre omenire si a dat totul pentru noi. Jertfa lui
este suficienta pentru mantuirea noastra. Ea este complecta, perfecta.
Adevaratii crestini care L-au primit pe Isus in inima lor fac fapte
pentru ca natura lor s-a schimbat. Ei sunt copii de Dumnezeu. Dupa cum
un copil poarta in mod genetic atributele tatalui sau, tot asa si cei
nascuti din Dumnezeu poarta atributele Tatalui lor. Ei nu mai pot face
ceea ce faceau inainte pentru ca au fost schimbati,transformati.Au fost
stramutati din intuneric la lumina. Crestinul aduce roada, pentru ca
Duhul Sfant rodeste in el. El este transformat: mintea, inima, modul de
viata, sunt innoite de Cuvantul lui Dumnezeu. Crestinul creste din punct
de vedere spiritual si in adversitatile vietii, el devine mai puternic,
mai credincios. Pentru ca il cunoaste pe Dumnezeu mai indeaproape. Stie
ca in orice circumstanta, se poate baza pe atributele lui Dumnezeu, si
pe Cuvantul Sau care este Da si Amin. Avem o frumoasa definitie a
credintei in Evrei 11: ,,Si credinta este o incredere neclintita in
lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu
se vad. ,,Doamne, ajuta-ne sa avem adevarata credinta si sa fim roditori
pentru gloria Ta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 4:44 pm

Citat :

Crestinul creste din punct de vedere spiritual si in adversitatile vietii, el devine mai puternic,
mai credincios. Pentru ca il cunoaste pe Dumnezeu mai indeaproape.
Voi crestinii nici macar nu aveti Dumnezeu ...de aia va rugati unui om cu numele de Isus!

Citat :

Stie ca in orice circumstanta,
Crestinii NU STIU nimic ci doar cred!

Crestinismul nu este STIINTA ci doar credinta!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 4:46 pm

Ti-am demonstrat in nenumarate randuri ca Isus este Fiul lui Dumnezeu si mantuitorul meu personal.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 4:55 pm

Vorbele goale nu sunt demonstratii!
Eu pot sa itu dau versete din Luca precum Isus se supara pe ucenicii sai posedati de Diavol ptr ca il numesc asa!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 5:33 pm

Cuvantul lui Dumnezeu nu este lipsit de putere!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 5:37 pm

EmaLovesJesus a scris:
Cuvantul lui Dumnezeu nu este lipsit de putere!
Poi tocmai de aia trebuie sa-l asculti!
Si el ti-a spus ssa lasi Biblia ptr ca textele Lui au fost modificate de niste oameni posedati de Diavol!
Tu crezi ca El a scris pe degeaba Coranul si l-a dat tuturor oamenilor?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 5:48 pm

Mie nu mi l-a dat.Mie mi-a dat Biblia,asadar trebuie sa respect ceea ce a dorit El pentru mine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 7:37 pm

EmaLovesJesus a scris:
Mie nu mi l-a dat.Mie mi-a dat Biblia,asadar trebuie sa respect ceea ce a dorit El pentru mine.

Coranul a fost dat de Dumnezeul Tata lui Isus ptr toti oamenii!

Sa inteleg ca tu nu vrei sa te recunosti ca om ... ci ca Oaie?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 8:16 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Coranul a fost dat de Dumnezeul Tata lui Isus ptr toti oamenii!

Sa inteleg ca tu nu vrei sa te recunosti ca om ... ci ca Oaie?

Eu sunt transformata de Duhul lui Dumnezeu asemenea Fiului Sau.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Mier Ian 04, 2012 9:51 pm

EmaLovesJesus a scris:

Eu sunt transformata de Duhul lui Dumnezeu asemenea Fiului Sau.
Nu stiu cine te-o fi transformat pe tine ...dar Allah ...Dumnezeul lui Isus ...nu are Fii!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 6:51 am

Nu vrei sa accepti existenta Fiului lui Dumnezeu!Dar,El exista.Si sade la dreapta Tatalui.Cine nu are pe Fiul,nu are nici pe Tatal.Trebuie sa recunosti autoritatea lui Isus si sa Il accepti ca Domn si Mantuitor personal.Atunci,vei fi cu adevarat fericit si implinit.Pana atunci,fericirea ta este doar o iluzie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 9:19 am

EmaLovesJesus a scris:
Nu vrei sa accepti existenta Fiului lui Dumnezeu!Dar,El exista.
Exista doar in inchipuirea ta ...adica nu exista in Realitate!
Dumnezeu in ultima sa scriptura, Coranul, nu zice ca Isus este Fiul Sau ...ci zice ca este un amarat de PROFET de mana a 7-a !
Si cred ca nu ma crezi atat de lipsit de discernamant incat sa te cred pe tine sau pe idiotul ala de pastor care v-a sucit mintile ...si nu pe Dumnzeu!

Oare cat de credincios poate fi cineva care nu il CREDE nici macar pe Dumnezeu ...dar crede vorbele unui SARLATAN si CRIMINAL ca falsul apostol Pavel?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 10:31 am

De ce nu accepti ca Biblia este Cuvantul imutabil a lui Dumnezeu?in
batalia de la Yamama1 din 632 d.Hr., cei mai multi dintre musulmanii
care memorasera Coranul au cazut pe campul de lupta. ingrijorat de
soarta Coranului, califul Abu Bekr a poruncit lui Zaid bin Thabit – unul
dintre scribii lui Mohamed – sa stranga toate resursele existente si sa
redacteze Coranul. Cutremurat de o lucrare atat de sfanta, Zaid a
inceput sa adune bucati de oase, frunze, scoarte de copac, piei si
pietre care purtau inscriptii din Coran. A chemat si martorii aflati in
viata. Nu exista insa niciun musulman care sa fi memorat in intregime
Coranul. Nici chiar Mohamed nu retinuse tot din ce-i descoperise
intruna, vreme de 23 ani, Gabriel. Sahih al Bukhari (810-870),
redactorul cel mai de seama al traditiei orale Hadith2, consemneaza una
dintre replicile lui Mohamed: „Este foarte rau ca unii dintre voi spun:
„Am uitat cutare si cutare verset din Coran. Caci, cu adevarat, si eu am
uitat acel verset. De aceea, trebuie sa continuati sa recitati Coranul
pentru ca el fuge din mintea omului mai repede decat fuge o camila."

Dupa
doi ani, Zaid i-a oferit in cele din urma lui Abu Bekr manuscrisul
Coranului. N-a trecut mult si s-a ivit un necaz si mai mare: versiunea
lui Zaid nu era singura aflata in circulatie! La nici 20 ani de la
moartea lui Mohamed, existau nu mai putin de sapte versiuni ale
Coranului, unele mai scurte, altele mai lungi, cu o multime de
neconcordante3. Toate pretindeau ca erau „originalul". De unde aceste
variante?

Tot
Bukhari este cel care sugereaza in Hadith o explicatie: „Omar (viitorul
Calif) spunea: \’L-am auzit pe Hisam bin Hakim recitand sura Al Furqan
(a 25-a sura) pe cand Apostolul inca traia. Am urmarit recitarea sa si
am observat ca o recita altfel de cum m-a invatat pe mine Apostolul lui
Allah. Cand a terminat, l-am apucat de guler: «Cine te-a invatat sa
reciti sura in felul acesta?» El a replicat: «Apostolul lui Allah m-a
invatat asa». I-am spus: «Minti! Apostolul lui Allah m-a invatat
altfel!» Asa ca l-am dus la Mahomed. «O, Apostolule al lui Allah! L-am
auzit pe individul asta recitand sura Al Furqan altfel decat m-ai
invatat tu!» Atunci, Profetul a spus: «Hisam, recita!» si Hisam a
recitat exact asa cum il auzisem eu. La care, Apostolul lui Allah a
spus: «Chiar asa mi-a fost descoperit ca trebuie recitat!» Apoi,
profetul mi-a spus: «Omar, recita si tu!» Eu am recitat altfel, asa cum
stiam de la Mohamed. Apostolul lui Allah a spus: «si in felul asta mi-a
fost descoperit ca trebuie recitat!» Apoi a adaugat: Coranul mi-a fost
descoperit in mai multe feluri, asa ca recitati in felul in care va este
voua mai usor. »\’"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 10:32 am

EmaLovesJesus a scris:
De ce nu accepti ca Biblia este Cuvantul imutabil a lui Dumnezeu?
Pentru ca STIU ca nu este!
Adica din acelasi motiv din care tu nu accepti ca Povestea Porcului scrisa de Petre Inspirescu este inspirata de Dumnezeu?

Si Biblia ca si Povestea porcului au autori care isi asuma textele ...iar a nu accepta ca povestea Porcului e scrisa de ispirescu care recunoaste ca el este autorul (la fel si in cazul Bibliei) este o mare prostie!
Adica stii tu mai bine cine a scris cartea decat autorul ei!
Nu ti se pare ca asta este o culme a prostiei?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 10:35 am

Pai tu insuti ai scris cu manuta ta ca este o poveste.Eu am specificat ca Dumnezeu este o realitate.Asta face diferenta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 10:56 am

EmaLovesJesus a scris:
Pai tu insuti ai scris cu manuta ta ca este o poveste.Eu am specificat ca Dumnezeu este o realitate.Asta face diferenta.

Stii cine se joaca cu cuvintele cu scopul de a te insela?

Cam cine crezi ...O fi Dumnezeu acela care o face ...sau o fi Dracu?
Ca sa iti si tu seama pe cine servesti

nu este suficien sa specifici TU pentru ca tu nu ai EXPERTIZA sa te pronunti ptr ca nu esti o somitate in vre-un domeniu!

Pina atunci invata definitia cuvantului realitate din DEX

REALITÁTE, realități, s. f. Existență efectivă, obiectivă; fapt concret, lucru real.

Si specifica-mi te rog care este realitatea referitoare la Dumnezeu din aceasta definitie data de oameni cu EXPERTIZA, adica membrii ai Academiei Romane de stiinte!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 11:06 am

Soimos a scris:

REALITÁTE, realități, s. f. Existență efectivă, obiectivă; fapt concret, lucru real.

Si specifica-mi te rog care este realitatea referitoare la Dumnezeu din aceasta definitie data de oameni cu EXPERTIZA, adica membrii ai Academiei Romane de stiinte!

Este personajul principal din povestea vechiului testament si devine o acoperire si justificare in acelasi timp, pentru Isus, omul care s-a dat drept semi-zeu in scopul de a modifica vechea religie a iudeilor!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   Joi Ian 05, 2012 11:09 am

Apopii a scris:
Soimos a scris:

Este personajul principal din povestea vechiului testament si devine o acoperire si justificare in acelasi timp, pentru Isus, omul care s-a dat drept semi-zeu in scopul de a modifica vechea religie a iudeilor!
Nici macar atat!
Povestea vechiului Testamet nu contine nicio referire la Isus
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?   

Sus In jos

Crestinismul este o religie monoteista sau politeista?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Crestinismul-
Mergi direct la: