Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Religia naste monstri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Religia naste monstri   Dum Iul 24, 2011 12:15 am

Atentie, in videoclipul urmator sunt prezentate imagini sacante si necenzurate!

Se poate vedea clar cam ce fel de ”iubire” crestineasca naste aceasta religie, aceeasi ”iubire” pe care a nascut-o si in sufletele inchizitorilor... care au fost capabili sa tortureze si sa arda de vii milioane de oameni!

”Religion at its best again. Five people from Kenyan village Kisii Nyamataro were slowly burned alive because they were suspected of witchcraft. Translation – they did not acknowledge Jesus Christ as their God. The five young people, both men and women were beaten with sticks and set on fire to slowly roast while other villagers, including priests watched the spectacle. Religion always brings out the best in people, doesn’t it?

Sursa: http://www.bestgore.com/execution/five-people-witchcraft-suspects-slowly-burned-alive-in-kenya/

Ultima editare efectuata de catre Apopii in Lun Iul 25, 2011 11:41 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Dum Iul 24, 2011 12:58 am

Apopii a scris:
they did not acknowledge Jesus Christ as their God.

Pai... cum sa nu faca crestinii asa ceva, cand Isus le-a poruncit clar:

"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea." - Luca 19:27.

Crestinii spun: ”nu se poate, Isus n-a spus asa ceva! Isus e numai iubire!” Evil or Very Mad

Pai, puneti mana si cititi biblia, ca sa vedeti la cine va inchinati!

Si ca sa nu zica vreunul ca am rupt din context, uite ca postez si contextul Laughing ca sa vada lumea mai bine la cine se inchina!

20. A venit și cealaltă, zicând: Doamne, iată mina ta, pe care am păstrat-o într-un ștergar,
21. Că mă temeam de tine, pentru că ești om aspru: iei ce nu ai pus și seceri ce n-ai semănat.
22. Zis-a lui stăpânul: Din cuvintele tale te voi judeca, slugă vicleană. Ai știut că sunt om aspru: iau ce nu am pus și secer ce nu am semănat;
23. Pentru ce deci n-ai dat banul meu schimbătorilor de bani? Și eu, venind, l-aș fi luat cu dobândă.
24. Și a zis celor ce stăteau de față: Luați de la el mina și dați-o celui ce are zece mine.
25. Și ei au zis lui: Doamne, acela are zece mine.
26. Zic vouă: Că oricui are i se va da, iar de la cel ce nu are și ceea ce are i se va lua.
27. Iar pe acei vrăjmași ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceți-i aici și tăiați-i în fața mea.
28. Și zicând acestea, mergea înainte, suindu-Se la Ierusalim.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Dum Iul 24, 2011 10:58 am

Nu pot vedea videoclipul, dar nu conteaza, banuiesc ca niste persoane sunt arse de vii. Actiunea se petrece in Kenya, probabil undeva departe de civizilatie. Va intreb domnilor, astfel de actiuni de ce nu se intampla si in Europa si doar in tarile salbatice, indepartate de civilizatie?

Domnule Black Velvet probabil ati crezut ca ati descoperit secretul unversului citand din bibli. Nu ma mira faptul sa intelegeti ceva, daca dumneavoastra citati doar pentru a face bascalie.

Daca ati fi fost atent v-ati fi dat seama ca citatul acela face parte dintr-o pilda spusa de Iisus:

Luca 19:11-27

"Pe când ascultau ei aceste lucruri, Isus a mai spus o pildă, pentru că era aproape de Ierusalim, și ei credeau că Împărăția lui Dumnezeu are să se arate îndată. Deci a zis: "Un om de neam mare s-a dus într-o țară îndepărtată ca să-și ia o împărăție și apoi să se întoarcă. A chemat zece din robii săi, le-a dat zece poli (Greceste: mine.), și le-a zis: "Puneți-i în negoț până mă voi întoarce." Dar cetățenii lui îl urau și au trimis după el o solie să-i spună: "Nu vrem ca omul acesta să împărățească peste noi." Când s-a întors, după ce își luase împărăția, a spus să cheme pe robii aceia cărora le dăduse banii, ca să vadă cât câștigase fiecare cu ei din negoț. Cel dintâi a venit și i-a zis: "Doamne, polul tău a mai adus zece poli." El i-a zis: "Bine, rob bun; fiindcă ai fost credincios în puține lucruri, primește cârmuirea a zece cetăți." A venit al doilea și i-a zis: "Doamne, polul tău a mai adus cinci poli." El i-a zis și lui: "Primește și tu cârmuirea a cinci cetăți." A venit un altul și i-a zis: "Doamne, iată-ți polul, pe care l-am păstrat învelit într-un ștergar; căci m-am temut de tine, fiindcă ești un om aspru; iei ce n-ai pus și seceri ce n-ai semănat." Stăpânul i-a zis: "Rob rău, te voi judeca după cuvintele tale. Știai că sunt un om aspru, care iau ce n-am pus și secer ce n-am semănat. Atunci de ce nu mi-ai pus banii la zarafi, pentru ca la întoarcerea mea să-i fi luat înapoi cu dobândă?" Apoi a zis celor ce erau de față: "Luați-i polul și dați-l celui ce are zece poli." "Doamne" i-au zis ei "el are zece poli." Iar el le-a zis: "Vă spun că celui ce are, i se va da; dar de la cel ce n-are, se va lua chiar și ce are. Cât despre vrăjmașii mei, care n-au vrut să împărățesc eu peste ei, aduceți-i încoace, și tăiați-i înaintea mea."
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Dum Iul 24, 2011 11:12 am

Mihai12 a scris:
Nu pot vedea videoclipul, dar nu conteaza, banuiesc ca niste persoane sunt arse de vii. Actiunea se petrece in Kenya, probabil undeva departe de civizilatie. Va intreb domnilor, astfel de actiuni de ce nu se intampla si in Europa si doar in tarile salbatice, indepartate de civilizatie?

Dar milioanele de arderi pe rug comise de Biserica Crestina pe baza Bibliei si a invataturilor ei "valoroase", sau schingiuirile facute cu aparate diabolice "inspirate" de Dumnezeul crestinilor ... astea nu se pun la socoteala ...doar vorbele frumos-mincinoase de la biserici?

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Dum Iul 24, 2011 11:39 am

Mihai12 a scris:
Domnule Black Velvet probabil ati crezut ca ati descoperit secretul unversului citand din bibli. Nu ma mira faptul sa intelegeti ceva, daca dumneavoastra citati doar pentru a face bascalie.

Daca dumneavoastra ati fi fost cel ars de viu si in timpul acesta lovit cu bestialitate, nu stiu daca v-ar mai fi dat mana (mintea) sa spuneti ca-i bascalie!!! Dar daca-i vorba despre altii... ce va pasa...

Citat :
Daca ati fi fost atent v-ati fi dat seama ca citatul acela face parte dintr-o pilda spusa de Iisus:

Da, este o pilda, dar dvs. stiti la ce foloseste o pilda? Observ ca nu... deci va spun eu, poate reusiti sa intelegeti intr-un final... O pilda foloseste la transmiterea unor invataturi, de cele mai multe ori sub forma metaforica!

Deci, ce invatatura poate transmite urmatorul verset?

"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea."

Daca ati fi citit macar ce s-a intamplat acolo, ati ifi nteles foarte bine ca s-a aplicat exact invatatura lui Isus!

they did not acknowledge Jesus Christ as their God
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Dum Iul 24, 2011 12:27 pm

Black velvet a scris:
Daca dumneavoastra ati fi fost cel ars de viu si in timpul acesta lovit cu bestialitate, nu stiu daca v-ar mai fi dat mana (mintea) sa spuneti ca-i bascalie!!! Dar daca-i vorba despre altii... ce va pasa...
Am intrebat, intr-o tara civiliata de ce nu se intampla asa ceva?

Black velvet a scris:
Da, este o pilda, dar dvs. stiti la ce foloseste o pilda? Observ ca nu... deci va spun eu, poate reusiti sa intelegeti intr-un final... O pilda foloseste la transmiterea unor invataturi, de cele mai multe ori sub forma metaforica!

Deci, ce invatatura poate transmite urmatorul verset?

"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea."

Daca ati fi citit macar ce s-a intamplat acolo, ati ifi nteles foarte bine ca s-a aplicat exact invatatura lui Isus!

they did not acknowledge Jesus Christ as their God
Acel verset e rupt din contextul pildei si se refera la faptul, ca la a doua venire a lui Iisus, cei care nu l-au urmat nu vor primi viata vesnica. Asta e tot, nu e vreun mesaj de macelarire a altora sau altceva.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Dum Iul 24, 2011 10:47 pm

Mihai12 a scris:

S-a intamplat in toate tarile civilizate ale Europei, timp de aproximativ 700 de ani, pana la mijlocul sec XIX! Religia crestina a avut o adevarata masinarie de schingiuit si omorat, numita inchizitie si care a functionat in deplina cardasie cu conducerea statelor respective (Marea curva care a curvit cu regii!).

Daca crestinismul ar fi fost lasat in continuare liber si nu s-ar fi aplicat pedepse severe pentru CRIMA, popii ar mai fi ars si astazi oameni pe rug, oriunde li s-ar fi dat voie!

Pai o astfel de religie, nu-i o religie a raului?

Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Dum Iul 24, 2011 11:53 pm

Mihai12 a scris:
Acel verset e rupt din contextul pildei si se refera la faptul, ca la a doua venire a lui Iisus, cei care nu l-au urmat nu vor primi viata vesnica. Asta e tot, nu e vreun mesaj de macelarire a altora sau altceva.

Da, da, e rupt din context Laughing , vorba lui Soimos, nu vezi mai ca Isus, acolo, facea de fapt reclama la Colgate?

Tu esti rupt mai din context, ca daca n-ai fi, n-ai mai sustine atat o religie a raului, impotriva evidentei!

Cand intr-o carte de capatai a unei religii, liderul religios iti cere sa-i omori pe cei care nu se inchina la el (indiferent de contextul Laughing in care-i pusa respectiva cerere), iar in practica credinciosii incep sa-i omoare pe cei care nu le accepta liderul, atunci zi si tu, oricat ai fi de indoctrinat si orbit de minciunile religiei tale, nu intelegi ca este o religie care indeamna la crima?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Lun Iul 25, 2011 12:21 am

Voi să-Mi fiți sfinți, căci Eu sunt sfânt, Eu, Domnul; Eu v-am pus deoparte dintre popoare ca să fiți ai Mei. Dar dacă un om sau o femeie cheamă duhul unui mort sau se îndeletnicește cu ghicirea să fie pedepsiți cu moartea; să-i ucideți cu pietre: sângele lor să cadă asupra lor.” (Levitic 20:26-27)

Bineinteles ca oamenii, credinciosi, pun in practica ceea ce ii invata religia lor si vad raul acolo unde le spune religia ca este!

Urmarea:

Vânătoare de vrăjitoare în Haiti: Cel puțin 45 de persoane acuzate de vrăjitorie, linșate

Cel puțin 45 de persoane au fost linșate în Haiti de la izbucnirea epidemiei de holeră la jumătatea lunii octombrie, fiind acuzate că practicau vrăjitoria pentru răspândirea maladiei, anunță Ministerul haitian al Comunicațiilor și Culturii.

"Am înregistrat 40 de morți în provincia Grand'Anse, unde sunt atacate persoane suspectate că practică vrăjitoria pentru a răspândi holera", a declarat Moise Fritz Evens, un oficial din cadrul instituției.

În alte regiuni din Haiti, cinci persoane au fost ucise în circumstanțe similare.

"Victimele, majoritatea preoți voodoo, au fost atacate cu bâte și pietre, fiind arse pe străzi", adaugă Moise Fritz Evens.

Persoanele care practivă ritualuri voodoo "nu au nicio legătură cu elidemia de holeră", a reamintit ministrul Comunicațiilor, Marie-Laurence Lassègue.

Sursa epidemiei de holeră din Haiti ar fi o tabără a Căștilor Albastre nepaleze din cadrul Misiunii ONU, conform unui raport al Ministerului francez de Externe.

Sursa: http://www.mediafax.ro/externe/vanatoare-de-vrajitoare-in-haiti-cel-pitin-45-de-persoane-acuzate-de-vrajitorie-linsate-7842060

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Lun Iul 25, 2011 10:44 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:

S-a intamplat in toate tarile civilizate ale Europei, timp de aproximativ 700 de ani, pana la mijlocul sec XIX! Religia crestina a avut o adevarata masinarie de schingiuit si omorat, numita inchizitie si care a functionat in deplina cardasie cu conducerea statelor respective (Marea curva care a curvit cu regii!).

Daca crestinismul ar fi fost lasat in continuare liber si nu s-ar fi aplicat pedepse severe pentru CRIMA, popii ar mai fi ars si astazi oameni pe rug, oriunde li s-ar fi dat voie!

Pai o astfel de religie, nu-i o religie a raului?
Eu vorbeam de zilele noastre.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Lun Iul 25, 2011 10:47 am

Black velvet a scris:
Mihai12 a scris:

Da, da, e rupt din context Laughing , vorba lui Soimos, nu vezi mai ca Isus, acolo, facea de fapt reclama la Colgate?

Tu esti rupt mai din context, ca daca n-ai fi, n-ai mai sustine atat o religie a raului, impotriva evidentei!

Cand intr-o carte de capatai a unei religii, liderul religios iti cere sa-i omori pe cei care nu se inchina la el (indiferent de contextul Laughing in care-i pusa respectiva cerere), iar in practica credinciosii incep sa-i omoare pe cei care nu le accepta liderul, atunci zi si tu, oricat ai fi de indoctrinat si orbit de minciunile religiei tale, nu intelegi ca este o religie care indeamna la crima?
Domnule Velvet, cred ca nu ati inteles, acel citat ''taiatii in fata mea'' nu este sfatul lui Iisus, ci a stapanului din pilda lui Iisus. Vedeti ce se intampla cand nu sunteti serios, nu reusiti sa deosebiti cuvintele lui Iisus si cuvintele personajelor din pilde. Dumneavoastra nu ca nu ati inteles, ci nu ati vrut sa intelegeti si probabil o sa dati in continuare acel citat dovedindu-va ignoranta.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Lun Iul 25, 2011 11:36 am

Dl. Mihai, se pare ca dvs. nu intelegeti ca o pilda foloseste pentru a transmite invataturi! Ce conteaza in gura cui a pus Isus acele vorbe, putea sa le puna foarte bine si in gura lui tanti Rifca, conteaza mesajul si invatatura pe care a transmis-o si care a prins foarte bine la multi credinciosi, transformandu-i in fanatici religiosi si indivizi gata sa-si omoare oricand aproapele in cazul in care acestia nu-l accepta pe Isus ca imparat ceresc! Asta, s-a vazut de-a lungul istoriei si pana azi!

Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Lun Iul 25, 2011 11:49 am

Pentru cei care nu pot viziona videoclipul de la prima postare a acestui topic, el poate fi gasit si la adresa: http://www.liveleak.com/view?i=dae_1236854361

Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Lun Iul 25, 2011 8:50 pm

Fotomodel omorat cu pietre pentru ca ii placeau hainele la moda

Libertatea este starea de spirit in numele careia mii de oameni au ales sa moara. Insa, trist este faptul ca si in prezent se moare pentru acest lucru. O adolescenta musulmana a fost omorata cu pietre pentru ca a participat la un concurs de frumusete.

Desi traim in secolul XXI, traditia si credinta sunt doua concepte care de multe ori dau un rezultat primitiv. O tanara a fost omorata cu pietre pentru ca asa spune legea "Sharia" (Shari'a este legea islamica, pastrata. Coranul este sursa principala a legii; a doua este Sunnah (practicile Profetului, povestite prin intamplari din viata lui). Sunnah nu este un text ca si Coranul, dar este extras din analiza textelor Hadith ("povestire","relatare" in limba araba), care contin relatari ale faptelor si vorbelor profetului si ale unora dintre insotitorii sai pe care le-a aprobat. Legea islamica acopera toate aspectele vietii, de la guvernare si relatii externe pana la viata de zi cu zi a individului si comunitatii. Legea islamica este sursa dreptului tuturor tarilor arabe si musulmane.

Katia Koren in varsta de numai 19 ani a fost gasita moarta intr-un sat din Crimea, chiar langa locul unde traia cu familia ei.

Potrivit prietenilor ei, lui Katia ii placea sa poarte haine la moda, si chiar sa participe la concursuri de moda. Asa s-a intamplat si in ultimele zile din viata ei, cand a iesit pe locul 7 la un concurs de frumusete pe plan local.

Trupul plin de lovituri si vanatai a fost gasit ingropat intr-o padure, la o saptamana dupa ce tanara disparuse de acasa.

Politia investigheaza cazul, si suspecteaza trei tineri de crima. Insa ei par sa nu aiba niciun regret, motivandu-si fapta in spatele legii islamice.

Sursa: http://stirileprotv.ro/stiri/revista-presei/tara-care-ucide-tineretea-a-fost-omorata-pentru-ca-a-participat-la-un-concurs-de-frumusete.html
Sus In jos
Seitan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 40
Varsta : 44
Localizare : Europa
Puncte : 40
Data de inscriere : 12/07/2011

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 1:45 pm

Mihai12 a scris:
Nu pot vedea videoclipul, dar nu conteaza, banuiesc ca niste persoane sunt arse de vii. Actiunea se petrece in Kenya, probabil undeva departe de civizilatie. Va intreb domnilor, astfel de actiuni de ce nu se intampla si in Europa si doar in tarile salbatice, indepartate de civilizatie?[/i]

Cat de indepartata de civilizatie este Norvegia, Domnule Mihai? Uite ca, dupa ce ani de zile am auzit de "fundamentalisti islamici" am ajuns sa auzim de "fundamentalist crestin". Ce anume sa-l fi condus, pe tanarul norvegian, la gestul de zilele trecute? Printre morti si raniti, cei mai multi sunt chiar cetateni norvegieni, a caror singura vina a fost ca traiau fara sa stie langa un fanatic care a interpretat at literam mesajul lui Isus: "taiati-i in fata mea".
Vi se pare mai putin grav ca se moare in Haiti sau in Kenya pentru ca aveti scuza lipsei de civilizatie. Acolo s-a ucis pentru pacatul vrajitoriei, dar fiindca e departe si sunt oricum salbatici, intoarcem privirea.
Cat de salbatici si indepartati de civilizatie sunt cei peste 90 de norvegieni ucisi in sec XXI, in numele crestinismului, culmea, in timpul cursurilor dintr-o scoala de vara... Vi se pare mai putin salbatic pentru ca este in "civilizata" Europa? Sau aici doar schimbam "pacatul" in functie de gradul de civilizatie? Nu-i omoram pentru ghicitul in cafea, ii omoram pentru ca mergeau la cursurile unei scoli de vara. "Crede si nu cerceta"- parca asta era sloganul, nu?! Wink
In cazul asta, nedumerirea mea este majora. Daca sunt salbatici, pot muri. Daca incearca sa depaseasca stadiul de salbaticie, sunt omorati intr-o scoala. Biata mea logica ma trimite spre o singura concluzie. Din ADN-ul Dumnezeului dvs. lipseste iubirea.

Fanatismul naste monstri indiferent de mediu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 2:10 pm

Seitan a scris:
[ Biata mea logica ma trimite spre o singura concluzie. Din ADN-ul Dumnezeului dvs. lipseste iubirea.
Dar nu si din vocabular!
Fiecare credincios cand deschide gura vorbeste numai de iubire de parca iubirea ar fi monopol crestin ...dar cand e vorba de fapte ...sa te fereasca dracu de faptele lor crestinesti!
Citat :

Si chiar cazul acestui norvegian civilizat a dovedit clar inca o data acest lucru.

O religie cu atat este mai periculoasa cu cat puterea ei de fanatizare este mai mare ... si pina acum am crezut ca doar religia islamica are aceasta putere sporita .... dar sa vezi in secolul 21 habotnici crestini ...zau ca sfideaza puterea mea de intelegere ...ptr ca nu imi pot imagina ca cineva sa fie atat de idiot incat sa devina fanatic crestin ...adica a unei religii primitive facute doar pentru a prostii prostii!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iul 28, 2011 4:44 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 2:19 pm

Seitan a scris:
Din ADN-ul Dumnezeului dvs. lipseste iubirea.

Iubirea adevarata lipseste cu desavarsire, in schimb este prezenta iubirea ca lozinca si este special ticluita pentru a impresiona turma in vederea colectarii banilor ei de catre acei barbosi slinosi imbracati in fusta neagra si numiti in mod edificator pastori ai turmei Laughing Ca doar asta face pastorul, mulge laptele, tunde lana si sacrifica mieii si oile pentru carne! No

In ceea ce priveste ”iubirea” crestina fata de altii, putem vedea clar care este aceasta, din invataturile biblice si duhovnicesti:

La început teologul Augustin de Hipona, care a avut dispute înveșunate cu „donatiștii” (o fracțiune creștină nord-africană), a încercat metoda convingerii, mai târziu el va recomanda utilizarea forței prin maximele sale: „compelle intrare“ și „temperata severitas”, care va deveni treptat mai severă utilizând biciuirea și în cazurile extreme pedeapsa cu moartea. Aceaste metode ale teologului din perioada antică târzie vor fi preluate de inchiziție dintre ele două argumente ale lui Augustinus vor fi mai frecvent utilizate:
1 - unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. În consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
2 - Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții.

Sursa textului: http://ro.wikipedia.org/wiki/Inchizi%C8%9Bie

Practic, ”iubirea” crestina este de fapt ura fata de rasa umana, cum reiese clar din constatarile marelui istoric Tacit, contemporan cu primii crestini:

”Tacit (56 - 117 e.n, chestor, pretor, consul, senator, istoric roman) scrie în Anale, cartea 15, capitolul 44:

Nero a substituit vina și i-a pedepsit în cele mai neobișnuite feluri pe cei urâți pentru faptele lor rușinoase, pe care mulțimea îi numea „creștini”. Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponțiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în orașul [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc unul cu altul și câștigă adepți. De aceea, cei care au recunoscut că au aderat la creștinism au fost arestați, apoi, pe baza informațiilor date de ei, o mare mulțime a fost osândită, nu atât pentru crima de a fi pus foc, cât pentru ura față de rasa umană.

Sursa textului: http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret

Citat :

Mare adevar ai spus!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 6:33 pm

Cyberman a scris:
Seitan a scris:
Din ADN-ul Dumnezeului dvs. lipseste iubirea.

Iubirea adevarata lipseste cu desavarsire, in schimb este prezenta iubirea ca lozinca si este special ticluita pentru a impresiona turma in vederea colectarii banilor ei de catre acei barbosi slinosi imbracati in fusta neagra si numiti in mod edificator pastori ai turmei Laughing Ca doar asta face pastorul, mulge laptele, tunde lana si sacrifica mieii si oile pentru carne! No

In ceea ce priveste ”iubirea” crestina fata de altii, putem vedea clar care este aceasta, din invataturile biblice si duhovnicesti:

La început teologul Augustin de Hipona, care a avut dispute înveșunate cu „donatiștii” (o fracțiune creștină nord-africană), a încercat metoda convingerii, mai târziu el va recomanda utilizarea forței prin maximele sale: „compelle intrare“ și „temperata severitas”, care va deveni treptat mai severă utilizând biciuirea și în cazurile extreme pedeapsa cu moartea. Aceaste metode ale teologului din perioada antică târzie vor fi preluate de inchiziție dintre ele două argumente ale lui Augustinus vor fi mai frecvent utilizate:
1 - unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. În consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
2 - Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții.

Sursa textului: http://ro.wikipedia.org/wiki/Inchizi%C8%9Bie

Practic, ”iubirea” crestina este de fapt ura fata de rasa umana, cum reiese clar din constatarile marelui istoric Tacit, contemporan cu primii crestini:

”Tacit (56 - 117 e.n, chestor, pretor, consul, senator, istoric roman) scrie în Anale, cartea 15, capitolul 44:

Nero a substituit vina și i-a pedepsit în cele mai neobișnuite feluri pe cei urâți pentru faptele lor rușinoase, pe care mulțimea îi numea „creștini”. Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponțiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în orașul [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc unul cu altul și câștigă adepți. De aceea, cei care au recunoscut că au aderat la creștinism au fost arestați, apoi, pe baza informațiilor date de ei, o mare mulțime a fost osândită, nu atât pentru crima de a fi pus foc, cât pentru ura față de rasa umană.

Sursa textului: http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret

Citat :

Mare adevar ai spus!
Cyber vezi ca ti se raceste grisuletul. tragi tare cu inchizitia si crezi ca stii ceva despre crestinism, dar nu stii nimic. nu esti diferit de pustii ce isi dau si ei cu parerea pe langa subiect
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 6:50 pm

Seitan a scris:
Mihai12 a scris:
Nu pot vedea videoclipul, dar nu conteaza, banuiesc ca niste persoane sunt arse de vii. Actiunea se petrece in Kenya, probabil undeva departe de civizilatie. Va intreb domnilor, astfel de actiuni de ce nu se intampla si in Europa si doar in tarile salbatice, indepartate de civilizatie?[/i]

Cat de indepartata de civilizatie este Norvegia, Domnule Mihai? Uite ca, dupa ce ani de zile am auzit de "fundamentalisti islamici" am ajuns sa auzim de "fundamentalist crestin". Ce anume sa-l fi condus, pe tanarul norvegian, la gestul de zilele trecute? Printre morti si raniti, cei mai multi sunt chiar cetateni norvegieni, a caror singura vina a fost ca traiau fara sa stie langa un fanatic care a interpretat at literam mesajul lui Isus: "taiati-i in fata mea".
Vi se pare mai putin grav ca se moare in Haiti sau in Kenya pentru ca aveti scuza lipsei de civilizatie. Acolo s-a ucis pentru pacatul vrajitoriei, dar fiindca e departe si sunt oricum salbatici, intoarcem privirea.
Cat de salbatici si indepartati de civilizatie sunt cei peste 90 de norvegieni ucisi in sec XXI, in numele crestinismului, culmea, in timpul cursurilor dintr-o scoala de vara... Vi se pare mai putin salbatic pentru ca este in "civilizata" Europa? Sau aici doar schimbam "pacatul" in functie de gradul de civilizatie? Nu-i omoram pentru ghicitul in cafea, ii omoram pentru ca mergeau la cursurile unei scoli de vara. "Crede si nu cerceta"- parca asta era sloganul, nu?! Wink
In cazul asta, nedumerirea mea este majora. Daca sunt salbatici, pot muri. Daca incearca sa depaseasca stadiul de salbaticie, sunt omorati intr-o scoala. Biata mea logica ma trimite spre o singura concluzie. Din ADN-ul Dumnezeului dvs. lipseste iubirea.

Domnule Seitan, sunt multe ipoteze in privinta in ce s-a intamplat in Norvegia. Acel masacru de pe insula are legatura cu atentatul cu bombe de langa cladirile guvernamentale din Oslo. E posibil ca in spatele acestor fapte sa se afle servicii secrete americane. E posibil ca americanii sa caute motiv de razboi si cu acest atentat si probabil cu altele ce vor urma, vina va cadea pe musulmani( sa nu uitam ca Al Qaeda a anuntat cu ceva timp inainte de ''moartea'' lui Bin Laden, ca va provoca o serie de atentate in Europa daca Bin Laden v-a fi omorat) si apoi va urma razboiul cu lumea musulmana. Oricum, ipoteze sunt multe, dar daca ne limitam la ce vedem pe la TV, nu facem decat sa dam dovada de naivitate, exact cu face copilul inaintat in varsta, domnul Soimos( era o gluma Very Happy ). Pe langa asta, Anders Behring Breivik este suspectat ca apartine masoneriei si ca o dovada in plus ar fi pozele care circula pe internet, cu el purtand sortulet de mason. Sa spunem ca in spatele acestor nenorociri se afla un crestin, mi se pare o naivitate iesita din comun, tinand cont de cate decizii se iau in spatele usilor inchise. Si chiar daca era crestin, individul a fost declarat nebun. Sa ne luam de apartenenta acestuia la vreo religie mi se pare copilaresc. Ce se intampla daca el era ateu?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 6:59 pm

Seitan a scris:
sa stie langa un fanatic care a interpretat at literam mesajul lui Isus: "taiati-i in fata mea".
aha, deci intelegi si tu ca citatul asta nu este ad literam, ci face parte dintr-o pilda nicidecum nu este vreun mesaj de-al lui Iisus. dar de unde stii tu ca nebunul ala a omorat atatia oameni doar ca a dar el de citatul asta din biblie? la mijloc e o conspiratie, iar asasinul era si mason. e clar ca a fost pus de altii sa faca ce a facut
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 7:04 pm

Seitan a scris:

da vezi ca nu exista doar fanatism religios
Sus In jos
Seitan
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 8:00 pm

Domnule Mihai,

Ma bucur ca sunteti de acord cu mine: tipul este nebun, fara indoiala. Insa, inainte de a ma trimite sa "cant la morminte straine", vehiculand teorii ale conspiratiei, incercati sa va documentati un pic. Manifestul lui Breivik a circulat pe internet. Nu ma intereseaza ipotezele ci ceea ce El singur spune: "Inainte, soldati crestini! In doar 14 ani, pana in 2025, majoritatea capitalelor noastre vest-europene vor fi orase musulmane, asa cum Marsilia a devenit oras musulman in 2010. In doar 39 de ani, pana in 2050, asta va fi soarta tarilor noastre, in totalitate, daca nu vom reusi sa invingem Alianta Multiculturalista. Abordarea noastra este cinica, insa eficienta. Desi brutala, va spori constientizarea genocidului cultural si demografic din Europa.
Ordinul 'Cavalerii Templieri' este un ordin militar 'cultural-crestin.
"
[color=red][quote]

Mi-e greu sa cred, dupa aceste cuvinte ca Al Qaeda ar organiza un atentat in ideea de a-si ucide proprii oameni, in numele carora sustin ca lupta.
Mi-este si mai greu sa cred ca SUA ar fi in spate... stiri proaspete ptr. dvs.: Norvegia este tara membra NATO, iar Breivik se plange ca Norvegia a participat ca aliata a americanilor in razboiul din Yugoslavia.
Cat despre masoni... daca i-ati stabilit apartenenta numai pentru ca s-a fotografiat cu sortulet... inseamna ca avem o problema cu toate doamnele de la bucatarie. Shocked
Da... sunt de acord, ESTE nebun, dar parca se spunea ca :gura nebunului adevar graieste, iar manifestul este clar. Nu incercati sa scuzati faptele lui in spatele nebuniei. Cautati cauza care a condus la aceasta nebunie.
Daca era ateu??? lol! Tipul a declarat singur si nesilit de nimeni ca a actionat (ucis 93 de oameni) in numele unui crez "cultural- crestin". Acum mi-am dat seama de ce a ucis oameni intr-o scoala. E forma crestina de "culturalizare".
Mai aveti si alte teorii ale conspiratiei, organizatii ascunse... orice numai sa nu fim nevoiti sa acceptam adevarul?

http://www.hotnews.ro/stiri-revista_presei_international-9536278-contine-manifestul-lui-anders-behring-breivik-2083-declaratie-europeana-independenta.htm
Sus In jos
Seitan
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 8:14 pm

GaSpAr a scris:
Seitan a scris:
sa stie langa un fanatic care a interpretat at literam mesajul lui Isus: "taiati-i in fata mea".
aha, deci intelegi si tu ca citatul asta nu este ad literam, ci face parte dintr-o pilda nicidecum nu este vreun mesaj de-al lui Iisus. dar de unde stii tu ca nebunul ala a omorat atatia oameni doar ca a dar el de citatul asta din biblie? la mijloc e o conspiratie, iar asasinul era si mason. e clar ca a fost pus de altii sa faca ce a facut

Daca Isus nu credea in mesajul pildei, de ce a folosit-o??? Cred ca s-a mai explicat ca o pilda este o forma metaforica de a transmite un mesaj.

O conspiratie?! Grav, daca exista o conspiratie a crestinilor impotriva celor care nu vor sa adere la credinta lor. Si mai grav daca actioneaza in felul acesta.
L-au pus altii sa faca.... Din nou ma intorc la "crede si nu cerceta". Si cand nu esti de acord cu ideea, intra in functiune rotisorul Crying or Very sad
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 8:17 pm

GaSpAr a scris:
Cyber vezi ca ti se raceste grisuletul. tragi tare cu inchizitia si crezi ca stii ceva despre crestinism, dar nu stii nimic. nu esti diferit de pustii ce isi dau si ei cu parerea pe langa subiect

Te deranjeaza cumva ca am inceput sa vedem adevarul inca de tineri sau te ingrozeste acest lucru?
Viitorul religiei voastre este pe cruce (semnul mortului Laughing ), cam era si timpul, dupa 2000 de ani de crime si atrocitati crestine, comise in numele unui zeu inexistent, dar cu multi reprezentanti pe pamant, imbuibati pe seama prostelii oamenilor Twisted Evil
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Joi Iul 28, 2011 8:19 pm

Seitan a scris:
GaSpAr a scris:
Seitan a scris:

Daca Isus nu credea in mesajul pildei, de ce a folosit-o??? Cred ca s-a mai explicat ca o pilda este o forma metaforica de a transmite un mesaj.

O conspiratie?! Grav, daca exista o conspiratie a crestinilor impotriva celor care nu vor sa adere la credinta lor. Si mai grav daca actioneaza in felul acesta.
L-au pus altii sa faca.... Din nou ma intorc la "crede si nu cerceta". Si cand nu esti de acord cu ideea, intra in functiune rotisorul Crying or Very sad
crede si nu cerceta a aparut mult mai tarziu, daca nu ma insel, chiar secolul trecut. in biblie zice ''cercetati tot''. mesajul pildei este altul, nu taierea necredinciosilor si acela ca cine nu crede si accepta pe Iisus, nu primeste viata vesnica.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Religia naste monstri   Astazi la 8:03 am

Sus In jos

Religia naste monstri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Somnul ratiunii naste monstrii-
Mergi direct la: