Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Raspundeti sincer la o intrebare...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Apr 26, 2008 2:29 pm

Ada_Pal a scris:
Fairy a scris:
Efrit a scris:
dragii mei, eu am intrat pe un forum religios ca un caine intr-un joc de popice (expresie franceza).
Acesta nu se vrea a fi un forum exclusiv religios si chiar nu dorim sa se inece in versete. Fii binevenita Efrit! Imi place modul tau direct de a vorbi si noi nu promovam aici terorizarea userilor ori cenzurarea. Cei invitati aici sunt persoane de buna calitate.
Fiecare are dreptul sa-si apere crezul. Sunt de parerea ta, ca nici o religie nu este mai breaza decat alta!

Multumesc frumos pt.vorbele tale,,,,sunt intru=totul de acord.
Fiecare religie a aparut ca urmare a unor omeni deosebiti alesi de Dumnezeu .De aceea cind vorbim de religie ne putem distra cit vrem daca ne referim la musulmani....evrei...crestini...Profetii trebuie sa-i respectam ......sa -i consideram macar" Alesi",,,,,,,este o invitatie si o rugaminte,,,,,,nimic mai mult.

Cu asta sunt si eu de acord !
..in mod sigur ca cel care isi zicea singur profet ...adica Mohamed era un om deosebit ...altfel nu avea atatea neveste ... dar sa ai o nevasta de 9 anisori ...chiar ca il face "deosebit" intre deosebiti!

Cu Isus e mai simplu ...el nu a fost OM ...ci un fel de balon cu aspect uman ...umflat cu aer ...adica duh sfant ...aspectul il avea de la mama ...si continutul de la tata ...duhul sfant!

Nu e de mirare ca dupa ce l-au luat jos de pe cluce ..s-a inaltat in cer asa cum se ianalta baloanele atunci cand iasa aerul din ele!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Apr 26, 2008 2:51 pm

Nu consider ca trebuie sa-ti raspund ,,,,,,,,,,,cu sau fara ....totuna e,,,,,,,,,,,,,,,

Te apreciez insa ca nu ai vorbit nimic de rau de Mussa=Moise(Allah sa fie multumit de el),,,,,,,,insa el nu cred ca ti va lua apararea cind va veni vremea sa fi si tu "Balon" sa pui mina pe o fetiscana de 9 ani...............si te va lasa sa te afunzi adiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinc si bruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuusc Very Happy

calatorie sprincenata ti doresc!
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Apr 26, 2008 3:08 pm

Ada_Pal a scris:
Nu consider ca trebuie sa-ti raspund ,,,,,,,,,,,cu sau fara ....totuna e,,,,,,,,,,,,,,,

Te apreciez insa ca nu ai vorbit nimic de rau de Mussa=Moise(Allah sa fie multumit de el),,,,,,,,insa el nu cred ca ti va lua apararea cind va veni vremea sa fi si tu "Balon" sa pui mina pe o fetiscana de 9 ani...............si te va lasa sa te afunzi adiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinc si bruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuusc Very Happy

Trebuie sa fim toleranti unii cu altii.

Intrebare:De cate ori trebuie sa iertam gresitilor nostri?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Apr 26, 2008 3:15 pm

Ada_Pal a scris:

Multumesc!

Mi-as dori si eu ...probabil ca te referi la o calatorie cu masina timpului ...caci altfel nu am cum sa il intalnesc nici pe Moise si nici pe Ramses sau cum l-o fi chemand pe seful lui Moise ...faraonul!

Problema este alta ...din ce cauza o religie care indeamna la pedofilie e considerata sfanta .. si nu este interzisa prin lege ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Apr 26, 2008 3:18 pm

Socrate a scris:

Cine sunt gresitii vostri?

Aia care au curajul sa scoata adevarul in evidenta?

Si ptr ca adevarul e greu de digerat si inghitit ...vi se pare ca e vorba de jigniri ...care bineinteles trebuie inghitite , tolerate si iertate
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 77

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Apr 26, 2008 3:54 pm

gresitii sunt cei care gandesc gresit.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Apr 26, 2008 4:07 pm

Soimos a scris:
Socrate a scris:

Cine sunt gresitii vostri?

Aia care au curajul sa scoata adevarul in evidenta?

Si ptr ca adevarul e greu de digerat si inghitit ...vi se pare ca e vorba de jigniri ...care bineinteles trebuie inghitite , tolerate si iertate

Gresitii sunt cei care fac rautati unora sau altora.Iisus scrie ca trebuie sa iertam fratelui nostru care ne greseste pana de 70 de ori cate sapte.Citeste Biblia Crestin ortodoxa,Evanghelia dupa Matei,cap.18, versetele 21,22.

Intrebari:
-Care este pentru tine Adevarul Absolut?
-Care sunt fratii tai?
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Dum Apr 27, 2008 2:19 pm

Soimos a scris:
Efrit a scris:
dragii mei, eu am intrat pe un forum religios ca un caine intr-un joc de popice (expresie franceza).
Cine intra pe un foru religios ...sa se astepte ca se va lovi de peste 1000 de aspecte ale realitatii ...ptr ca religia insasi si-a bagat coada in toate problemele ...chiar si in patul credinciosilor ...ca sa nu mai vorbim de politica!

Din pacate ai dreptate,dar tu ar trebui sa intelegi ca doar cu voia lui DUMNEZEU au aparut atatea religii si satan dezbina astfel pe oameni pentru ca DUMNEZEU vrea sa ne lamureasca precum se lamureste aurul in cuptorul incins.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Dum Apr 27, 2008 5:10 pm

FairGame a scris:
gresitii sunt cei care gandesc gresit.

Filipeni 2:4 Fiecare din voi să se uite nu la foloasele lui, ci și la foloasele altora.
5 Să aveți în voi gândul acesta, care era și în Hristos Isus:
6 El, cu toate că avea chipul lui Dumnezeu, totuși n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,
7 ci s-a dezbrăcat pe sine însuși și a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

Varsta : 46
Localizare : ...........
Puncte : 0

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Apr 28, 2008 9:02 am

Soimos a scris:
Ada_Pal a scris:

Multumesc!

Mi-as dori si eu ...probabil ca te referi la o calatorie cu masina timpului ...caci altfel nu am cum sa il intalnesc nici pe Moise si nici pe Ramses sau cum l-o fi chemand pe seful lui Moise ...faraonul!

Problema este alta ...din ce cauza o religie care indeamna la pedofilie e considerata sfanta .. si nu este interzisa prin lege ?

Daca mi postezi o singura expresie din Quran sau Hadith in legatura cu aceasta "iesita din comun" idee cum ca pedofilia e acceptata sau indicata iti dau cuvintul meu ca renunt la Islam.Astept!!!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Apr 28, 2008 9:20 am

Esti tu mare smechera !

Cuvantul pedofilie nu este cunoscut in perioada cand s-a scris Quranul ...asa ca nu poate fi gasita in el.
In plus de asta la voi la musulmani o fata este apta ptr relatii sexuale ...dupa primul ciclu ...fie el si la 9 ani!
Asta nu e pedofilie?

Nu iti ajunge faptul ca:
1) Insusi "Profetul" o avea pe Aisha o fetita de 9 ani ca sotie?
2) Faptul ca ti-am dat un citat cum leaderul spiritual al islamului declara ca este permis sa faci sex si cu bebelusi?
Iata unde gasesti textul:
Ayatollah Khomeini, "Tahrirolvasyleh", fourth volume, Darol Elm, Gom, Iran, 1990
3) Si ca pe aceste "2 baze" sunt tari musulmane care au legalizat pedofilia!

Nu te supara ...dar d ce te deranjeaza atat de mult adevarul?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Apr 28, 2008 11:09 am

Quranul este cartea de baza in Islam.
Suna profetului sau hadith este comportamentul musulmanului si cuprinde explicatii ale comortamentului musulman.

aceste doua sunt REFERINTA SI CALEA pentru orice musulman.

Cit despre carte dumitale a Ayatolahu lui-un mare cretin iranian(il consider )nu am auzit never si nu ma intereseaza.
O zi buna ti doresc!!!!
Sus In jos
neculai
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 39

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Apr 28, 2008 12:12 pm

E frumos si de bine ce scri!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Apr 28, 2008 12:16 pm

Ada_Pal a scris:
Quranul este cartea de baza in Islam.

Multam ptr informatii ...si ce propui sa il rugam pe ingerul Gavril sa introduca in Quran cuvantul pedofil?

Citat :

Suna profetului sau hadith este comportamentul musulmanului si cuprinde explicatii ale comortamentului musulman.
!
Adica e voie sa te casatoresti cu o fetita de 9 ani ...doar ca aceasta are ciclu menstrual?
Citat :

aceste doua sunt REFERINTA SI CALEA pentru orice musulman.
!
Exact asta ma sperie!

Citat :

Cit despre carte dumitale a Ayatolahu lui-un mare cretin iranian(il consider )nu am auzit never si nu ma intereseaza.
O zi buna ti doresc!!!!
Chiar daca pe tine nu te intereseaza ...sunt sute de milioane de alti musulmani pe care ii intereseaza si de acolo vine problema ...pe care tu te straduiesti sa o rtusezi!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mar Apr 29, 2008 7:25 am

Soimos a scris:
Multam ptr informatii ...si ce propui sa il rugam pe ingerul Gavril sa introduca in Quran cuvantul pedofil?

propun sa-l citesti !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mar Apr 29, 2008 10:48 am

[quote="Ada_Pal"]
Citat :

propun sa-l citesti !

Multumesc!
Dar nu vreau sa ma intorc in evul mediu ...ci sa progresez!

Dar nu cred ca ma poate interesa o religie in care fiecarui barbat ii este permis sa aibe un mic bordel personal cu 4 neveste ...si in care insusi "sefu" ... cel atat de slavit si laudat era ... pedofil!(Aisha 9 ani)

Crede-ma ca as avea lucruri mai importante de citit ...!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Mai 08, 2009 9:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mar Apr 29, 2008 11:06 am

In India se schimba regula... Ca sa nu mai creasca natalitatea, unei femei ii este permis mai multi barbati si ea alege dupa preferinta... Oricum, e greu si pentru o femeie NF si pentru un barbat nesatisfacut..., vorba Anticristului... Laughing Ii vezi cum reactioneaza in discutii sau in viata de zi cu zi.... Laughing
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mier Apr 30, 2008 11:35 am

[quote="Soimos"][quote="Ada_Pal"]
Soimos a scris:
Citat :

propun sa-l citesti !

Multumesc!
Dar nu vreau sa ma intorc in evul mediu ...ci sa progresez!

Dar nu cred ca ma poate interesa o religie in care fiecarui barbat ii este permis sa aibe un mic bordel personal cu 4 neveste ...si in care insusi "sefu" ... cel atat de slavit si laudat era ... pedofil!(Aisha 9 ani)

Crede-ma ca as avea lucruri mai importante de citit ...!

Pai vezi tu Soimos,de asta ziceam sa-l citesti pentru a fi obiectiv cind discuti despre idei islamice si nu in functie de ce vezi tu la uniimusulmanii care habar nu au despre religia lor.
Poligamia este permisa in islam in anumite conditii:
-familia nu are mostenitori
-dupa razboaie cind nr femeilor este mult,mult superior barbatilor si asta a fost si pe vremea profetului cind el s-a casatori cu femei vaduve ocrotindu-le in societatea dura de atunci
-cind ea este bolnava grav perioade indelungate

Ce zici tu,vorbind stiintific si moral??????????
Tinind cont de manifestarile barbatului si incapacitatea sa de-a rezista fara femeie in cazurile mentionate mai sus.....nu e mai corect fata de femeia aceea sa aiba drepturi de sotiie si fii ei sa fie legitimi decit sa fie amanta(pt. ca sa fim seriosi ,Soimos amindoi stim cam cum sunt relatiile in vremile noastre in Occident).
Ce vina au copii aia care se nasc bastarzi si devin ai strazii...............nu ar fi mai corect fata de ei sa fie tratati cu drepturi depline de fiii?
Dar femeile mai putin atragatoare care ramin necasatorite timp ndelungat si-ar da orice sa devina mame insa nu le ia nimeni din barbatii tineri(fetele batrine).....nu au ele acest drept?

vezi tu Soimos,Allah a dat niste legi Universale...nu s-a referit doar la mine si la tine si la romani care nu putem intelege o astfel de cultura a poligamiei.....insa daca tu ai vedea ce mult sufera in tarile numeroase fetele batrine nemaritate .......ai vorbi altfel
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mier Apr 30, 2008 11:47 am

Ada, mi se pare foarte corect ceea ce spui, numai ca nu inteleg cum este cu satisfactia sexuala... Scuza-ma ca pun problema, dar noi in crestinism consideram ca sexul nu este doar pentru procreere, ci Dumnezeu l-a lasat si pentru placere, in cadrul familiei, bineinteles... Sexul este un DAR divin.
Acum ma intreb, cum poate un barbat sa satisfaca mai multe neveste, cand uneori unul nu e capabil o singura nevasta sa o satisfaca... Sper ca nu par neserios punand asemenea intrebari...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mier Apr 30, 2008 12:15 pm

Ada_Pal a scris:

[b][color=blue]Pai vezi tu Soimos,de asta ziceam sa-l citesti pentru a fi obiectiv cind discuti despre idei islamice si nu in functie de ce vezi tu la uniimusulmanii care habar nu au despre religia lor.
Pe mine nu ma intereseaza teoria ci practica, au citit 1 miliard de musulmani Quranul si rezultatul e ceea ce vedem si deja bine stim!
Citat :

Ce zici tu,vorbind stiintific si moral??????????
Tinind cont de manifestarile barbatului si incapacitatea sa de-a rezista fara femeie in cazurile mentionate mai sus.....nu e mai corect fata de femeia aceea sa aiba drepturi de sotiie si fii ei sa fie legitimi decit sa fie
amanta(pt. ca sa fim seriosi ,Soimos amindoi stim cam cum sunt relatiile in vremile noastre in Occident).
Nu sti nimic si nu intelegi mai nimic ...in occident ...distractia cu sexul ... si mai ales luxul de a avea o amanta ... te costa atat de scump ca mai bine iti pui streangul decat csa te duci la femei...
Aici in Occident ...si ma refer la zona germanica dar nu numai ....femeile au DREPTURI extraordinar de mari ...si "il termina" mai ales material pe un barbat la prima sa aventura, sau greseala ...asa ca ce spui tu ..e valabil doar in propaganda voastra ...si nu in realitate. Aici seriozitatea si responsabilitatea sunt constientizate de mic si societatea este atat de dezvoltata tocmai din cauza aceasta ...si exact de aceasta dezvoltare vor sa profite elementele asociale din lumea islamului care se stabilesc aici si nu inteleg NIMIC din cea ce vad ...ca mintea lor este pervertita de prostii religioase!
Citat :

Ce vina au copii aia care se nasc bastarzi si devin ai strazii...............nu ar fi mai corect fata de ei sa fie tratati cu drepturi depline de fiii?
In occident nu exista copii ai strazii ...si e enorm de mare cererea de copii abandonati de catre familiile care nu au copii!
Citat :

Dar femeile mai putin atragatoare care ramin necasatorite timp ndelungat si-ar da orice sa devina mame insa nu le ia nimeni din barbatii tineri(fetele batrine).....nu au ele acest drept?
Nu au alt drept!
De exemplu porcu cu aspect uman trecut de 55 de ani are voie sa isi cumpere o nevasta de 10 anio ...dar o femeie urata dar cu multi bani ...de ce nu are si ea libertatea sa isi cumpere si ea 4 prosti care la un loc fac cat o jumatate de om normal (occidental) ...ce o femeie cu mai mult apetit nu poate sa isi permita 4 barbati ...soti ...cu acte in regula?

Citat :

vezi tu Soimos,Allah a dat niste legi Universale..
Asta in filme ...deocamdata legile le-au dat oamenii si au mintit ca ele au fost date de Allah!
Cand o sa apara Allah la TV si o sa spuna la tot natul ... ce vrea el ,,,atunci mai vorbim ...dar deocamdata vedem ca activitatea si prezenta lui Allah in biserici ..este la fel ca a duhului meu personal ...pe care l-am timis acolo ...adica zero!
Citat :

.nu s-a referit doar la mine si la tine si la romani care nu putem intelege o astfel de cultura a poligamiei....
Asta a fost valabil in evul mediu ...astazi societatea umana s-a dezvoltat ...bunastarea si fericirea nu mai vin de la Alah ci din munca ... iar mantuirea tot de la oameni ..si nu de la preoti!
Citat :

.insa daca tu ai vedea ce mult sufera in tarile numeroase fetele batrine nemaritate .......ai vorbi altfel
Unde ??? ...fi sigura ca in occident nu sufera nimeni de ce crezi tu!

Retine !
Deocamdata societatea occidentala este singura societate din ISTORIA OMENIRII care a adus bunastare, confort si viata frumoasa tuturor membrilor ei incat chiar si omul cel mai mic traieste mai bine ca printii de pe vremea profetului ... si asta e cea mai grozava realizare ...si cand te gandesti ca asta s-a facut fara religie si biserica ...ci prin scoala ...tragi o singura concluzie ...SUS SCOALA ... la naiba cu religia si biserica!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mier Apr 30, 2008 4:17 pm

RETINUT!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mier Apr 30, 2008 4:21 pm

Sorin a scris:
Ada, mi se pare foarte corect ceea ce spui, numai ca nu inteleg cum este cu satisfactia sexuala... Scuza-ma ca pun problema, dar noi in crestinism consideram ca sexul nu este doar pentru procreere, ci Dumnezeu l-a lasat si pentru placere, in cadrul familiei, bineinteles... Sexul este un DAR divin.
CORECT!

Acum ma intreb, cum poate un barbat sa satisfaca mai multe neveste, cand uneori unul nu e capabil o singura nevasta sa o satisfaca... Sper ca nu par neserios punand asemenea intrebari...

ASA ESTE IN ISLAM SI PESTE TOT ..........CEL CU POTENTE ISI IA AMANTE (IN OCCIDENT)SAU SOTII IN TARI ISLAMICE IAR CEL MAI" PUTIN DOTAT "STA PE FORUM SI MI DA MIE RASPUNSURI DE 2 BANI DOAR CA SA MA INCHIDA Laughing ...GLUMEAM!
FIECARE STIE CE POATE SI ACTIONEAZA CA ATARE...........DISCUTIA SE REFEREA LA IDEEA DE POLIGAMIE SI APLICAREA EI IN DIFERITE SOCIETATI
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mier Apr 30, 2008 6:44 pm

Dar femeia tanara infocata care a fost cumparata de un bosorog cu bani ce face ... ?
Isi ia ca barbat 3 hodorogi batrani cu bani si unu tanar de placere?
Sus In jos
desan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 54
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mar Aug 26, 2008 3:23 pm

care era intrebarea? Shocked
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mar Aug 26, 2008 7:29 pm

desan a scris:

Intrebarea era ...daca in islam drepturile femei sunt aceleasi cu cele ale unui barbat ...de ce nu i se permite si ei sa isi ieie 4 martoage islamice ...pentru a simti si ea ca are un barbat normal!
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras

Localizare : nu spui
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mier Aug 27, 2008 4:02 am

Asta-i pacatul religiilor - ca raman ancorate in trecut; chestia cu poligamia era la moda pe vremea cand se dorea asigurarea cator mai multi urmasi, ca sa nu se stinga stirpea, si kestii de de astea. In nici un caz placerea actului sexual nu era inclusa in ecuatie... Odata cu asigurarea perpetuarii unui neam, popor, clan etc, aia care au bani se prevaleaza de trecut ca sa-si faca rost de gagicutze in ograda si sa se simta bine; normal - asta comporta riscuri financiare pe care islamul le reglementeaza dar asta nu dovedeshte decat ...gata nu mai zik ca intram in polemici; oricum, nici crestinismul nu-i mai breaz...
Sus In jos
desan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 54
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Mier Aug 27, 2008 6:35 am

Soimos a scris:
desan a scris:

Intrebarea era ...daca in islam drepturile femei sunt aceleasi cu cele ale unui barbat ...de ce nu i se permite si ei sa isi ieie 4 martoage islamice ...pentru a simti si ea ca are un barbat normal!
in absolut nici o religie femeia NU are alte drepturi decat a fi la cheremul barbatilor din familie ....in nici o religie femeia nu e considerata altceva decat depozitul genetic a tribului..religia a asigurat barbatul atat de bine...incat pana in zilele noastre acesta are drept de viata si moarte asupra sotiei si ficelor sale...nu cunosc o religie in care se recunoaste dreptul femei de a fi OM...
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 93
Localizare : Medias
Puncte : 99
Data de inscriere : 05/05/2009

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Vin Mai 08, 2009 11:31 am

Ada_Pal a scris:
Idea La ce v-ati gindit cind ati intrat pe un forum religios (oricare ar fi el) Question

La ce voi afla in legatura cu religia/biblia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Vin Mai 08, 2009 8:28 pm

Gliphy a scris:
Ada_Pal a scris:
Idea La ce v-ati gindit cind ati intrat pe un forum religios (oricare ar fi el) Question

La ce voi afla in legatura cu religia/biblia.

Evident ca ... Nimic bun ...!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Sept 21, 2009 4:39 am

Ada_Pal a scris:
La ce v-ati gindit cind ati intrat pe un forum religios (oricare ar fi el)
- va rog sa mentionati daca aveti nedumeriri in privinta religiei in care v-ati nascut
M-am gandit sa-mi spun parerea si sa incerc sa-i fac si pe altii sa vada realitatea.Nu m-am nascut intr-o religie anume, altii au considerat asa si doar pentru faptul ca m-au bagat intr-un lighean cu apa!Am o singura nedumerire: de ce mai exista aceasta religie (crestina), oare sunt atat de multi oameni "legati la ochi"?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Sept 21, 2009 6:47 am

Religia asa zis crestina (caci adevaratul crestinism era nu o religie ci o secta apartinand unei religii) mai exista si azi doar ca inertie ramasa de pe vremurile cand cine nu accepta sa se converteasca la crestinism era ucis.

Faptul ca acestia nu urmeaza calea lui Isus ptr a se numi cu adevarat crestini il vedem si prin faptul ca ei te-au (si ne-au) cufundat intr-un lighean si nu respecta cerinta lui Isus si anume ca Botezul este ceva ce tine de spirit si ca sa ajungi sa fi botezat spiritual trebuie sa inveti, sa inveti si sa inveti ...iar cand ai ajuns la maturitate intelectuala esti deja botezat cu Duhul Sfant ...al inteligentei superioare!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Sept 21, 2009 11:05 am

Prefer inteligenta mea, chiar daca nu-i superioara, iar duhul sfant sa bantuie prin alte locuri. La mine nu este binevenit!Crezi ca balivernele lui Isus reflecta o realitate? Trebuiau sa spuna si ei ceva ca sa prosteasca lumea!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Sept 21, 2009 12:04 pm

Apopii a scris:
Prefer inteligenta mea, chiar daca nu-i superioara, iar duhul sfant sa bantuie prin alte locuri. La mine nu este binevenit!Crezi ca balivernele lui Isus reflecta o realitate? Trebuiau sa spuna si ei ceva ca sa prosteasca lumea!
Pai exact asta iti cere si Isus ...atunci cand vorbeste despre "botez" si cere sa inveti inveti inveti si sa accezi la Constiinta !
Nu lua ceea ce zic mincinosii apostoli ai bisericii ... ca fiind ideile si invataturile lui Isus caci Isus e doar un invatator ...periculos este doar Christosul ...adica "Isus-ul de dupa "inviere""!

Daca vei studia exclusiv doar afirmatiile spuse de el personal (gen Isus ne invata) sau atribuite de altii ca afirmatii ale sale vei avea surpriza sa constati ca Isus era anti religie ...anti cler ...anti-biserica ...exact asa cum este un om normal in ziua de azi ...dar oarecum mascate sub un voal religios ca sa fie acceptate mai usor de popor ...si ai vazut ca a avut succes in felul acesta!

Iata pe ce imi bazez afirmatia ... si am ales doua teme importante Credinta si faptul ca Isus este Anti-credinta motiv ptr care inlocuieste credinta cu iubirea ca pas catre mantuire ...si tema Dumnezeirii si iata ca Isus ne invata ca Dumnezeu este in noi si nu in cer ... smai sunt si altele si le gasesti pe topicul "Isus intre mit si realitate" de pe acest forum ... dar si altele in care isus desfinteaza VT aratate pe topicul "Cum s-a strecurat diavolul in scriptura"!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Sept 21, 2009 1:08 pm

Citeste ceea ce am scris azi la "Plagiatul religios" si ai sa constati ca dumnezeu nu are cum sa fie in nimeni, deoarece a fost la origine un om! Daca profetul evreiesc ar fi spus: Geea este in fiecare din noi, as fi fost de acord cu el si asta dintr-un singur motiv, pentru ca Geea este in realitate in noi prin intermediul materiei din care este alcatuit corpul nostru!Religia crestina, ca de altfel toate religiile aparute dupa paganism, sunt create doar pentru manipulare.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Astazi la 5:46 am

Sus In jos

Raspundeti sincer la o intrebare...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: