Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Raspundeti sincer la o intrebare...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Feb 13, 2010 9:21 pm

Paginismul autentic a fost religie cu reguli bine definite,ca ori ce religie actuala.
Paginismul a functionat paralel cu monoteismul timp indelungat.
Vezi in Istoria bisericii universale ,Constant nepotul lui Constantin cel mare a repus in picioare Paginismul,in lupta cu crestinismul fals a lui Constantin.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Dum Feb 14, 2010 6:42 am

Anticristul a scris:
Paginismul autentic a fost religie cu reguli bine definite,ca ori ce religie actuala.
Paginismul a functionat paralel cu monoteismul timp indelungat.
Vezi in Istoria bisericii universale ,Constant nepotul lui Constantin cel mare a repus in picioare Paginismul,in lupta cu crestinismul fals a lui Constantin.
Nu uita un lucru: crestinii ii numeau pagani pe toti cei de alta religie, si in plus, foloseau termenul de pagan in sensul sau peiorativ! Acest fapt a produs o confuzie foarte mare, iar acum oamenii nu mai stiu la ce sa se gandeasca atunci cand aud acest cuvant. Pe timpul lui Constantin, daca informatiile provin din surse crestine, atunci acei pagani puteau fi orice altceva decat crestini, probabil in marea lor majoritate politeisti de diverse orientari!

Eu ma refer la paganismul care a fost la originea sa si nu la ceea ce inteleg crestinii prin paganism!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Dum Feb 14, 2010 7:24 pm

Pe mine nu ma intereseaza ce inteleg crestinii azi,prin paginism.
Eu vorbesc de paginismul autentic.
Am vazut anul trecut la televizor pe un canal romanesc o chestie nostima.Si am stat si m-am gindit.Si mi-am zis Vai ,vai.
O vedeta din asta a pro-tv si-a botezat odrasla,si sa facut mare tam,tam ca de obicei.Preotul a luat copilul,la scufundatacolo in aghiasma aia si apoi la intins tatalui zicind.Mi-ai dat un copil pagin,si eu i ti intorc un crestin.
Si m-am tot intrebat ,si sint nedumerit si azi ,cum pot 2 parinti crestini ,sa nasca un copil pagin?
Poate ma lamuriti voi.
Chestia sa petrecut cam inainte cu un an,si e exact cum v-am spus.Poate a-ti vazut si voi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Dum Feb 14, 2010 9:42 pm

Raspunsul este foarte simplu!

Tot asa cum doi mozaici au nascut un crestin ...adica pe Isus !

Nu stii tu cat de mari sunt caile credintei!

Din contopirea dintre credinta si ignoranta se nasc multe minuni ... mai ales crestine!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Feb 15, 2010 6:19 am

Anticristul a scris:

Si m-am tot intrebat ,si sint nedumerit si azi ,cum pot 2 parinti crestini ,sa nasca un copil pagin?
Poate ma lamuriti voi.

Explicatia este foarte simpla:
Un copil atunci cand se naste este pagan, deoarece se naste ca fiinta libera si este in armonie cu Natura. Popa il boteaza si-l face crestin, adica rob (sclav al dogmelor si al conceptelor impuse, precum si oaie intr-o turma pastorita de manipulatori) si distructiv la adresa Naturii si a vietii in general. Nu cred ca trebuie sa argumentez aceasta distructivitate crestina deoarece este foarte usor de observat. Este suficient sa te uiti la ceea ce se intampla in lume!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Lun Feb 15, 2010 9:28 am

Vezi de ce te apreciez eu si te am apreciat si pe Ropo.

Pentru ca raspunsurile tale sunt bine formulate, bine tintite si strict la obiect !
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Vin Mai 28, 2010 7:30 am

Ada_Pal a scris:
Idea La ce v-ati gindit cind ati intrat pe un forum religios (oricare ar fi el) Question

Sa vad cat ii duce mintea pe astia de cred in rastignitul alora cu surubelul taiat, cica asa-i place lu' dumnezeul lor, face alergie la surubelul intreg si la scufundatul crestinesc in apa pe fiu'su din flori l-a batut in cuie iar aluia de i-a turnat apa in cap (Janel de Jerusalim ) i l-a taiat ca si asa il purta degeaba
Citat :
- va rog sa mentionati daca aveti nedumeriri in privinta religiei in care v-ati nascut
Si care-i religia asta in care m-am nascut, ca n-am iesit nici cu surubelul taiat, nici in ligheanul popilor si nici fugarit de profetul ara-boilor
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Vin Mai 28, 2010 8:33 am

In principiu ai dreptate.

Singura remarca este ca Isus nu s-a crestinat nicio data ...asta chiar daca s-a botezat in apa Iordanului ...ptr simplul motiv ca nici dracu nu stia in acele timpuri ce este crestinismul.

Si cand am zis "nici dracu" am spus de fapt ca nici Hristos nu stia ce e aia crestinism.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Vin Mai 28, 2010 7:17 pm

Cyberman, tu vrei sa ne arati cat de penibila este credinta in basmele religioase?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Vin Mai 28, 2010 8:32 pm

Apopii a scris:
Anticristul a scris:

Poate ma lamuriti voi.

Explicatia este foarte simpla:
Un copil atunci cand se naste este pagan, deoarece se naste ca fiinta libera si este in armonie cu Natura. Popa il boteaza si-l face crestin, adica rob (sclav al dogmelor si al conceptelor impuse, precum si oaie intr-o turma pastorita de manipulatori) si distructiv la adresa Naturii si a vietii in general. Nu cred ca trebuie sa argumentez aceasta distructivitate crestina deoarece este foarte usor de observat. Este suficient sa te uiti la ceea ce se intampla in lume!

foarte slaba argumentatia

popa stie ce face, dar copilul!? (sunt 100 la suta impotriva a ceea ce face popa)

ei vezi...
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Mai 29, 2010 3:57 am

totyo a scris:
popa stie ce face, dar copilul!? (sunt 100 la suta impotriva a ceea ce face popa) ei vezi...
Poate argumentatia este destul de simplu prezentata si asta pentru simplul motiv ca prezinta o realitate evidenta pentru cei care nu au mintea incetosata de negura religioasa!

Copilul nu stie ce face, evident, el este o victima a deciziei parintilor sai manipulati de acei popi parveniti din banul public si care au ca menire doar manipularea oamenilor in avantajul bunastarii propriului buzunar!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Mai 29, 2010 6:06 am

[quote="Apopii"]
totyo a scris:

Copilul nu stie ce face, evident, el este o victima a deciziei parintilor sai manipulati de acei popi parveniti din banul public si care au ca menire doar manipularea oamenilor in avantajul bunastarii propriului buzunar!
Manipularea preotilor mai are si un alt scop, si anume amagirea cu sperante desarte a celor care sunt condamnati la viata in mizerie si suferinta
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Mai 29, 2010 4:21 pm

Soimos a scris:

Manipularea preotilor mai are si un alt scop, si anume amagirea cu sperante desarte a celor care sunt condamnati la viata in mizerie si suferinta

Bineinteles! Nefiind capabili si neavand nici interesul sa ofere oamenilor ceva concret aici, le vand sperante desarte pentru dincolo!
Prostii scot banu' ca altfel vine Scaraotzchi si le ia sufletul.
Oare cum poate fi cuantificat atata maldar de prostie?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Mai 29, 2010 7:42 pm

buburuzu a scris:
in Domnul Isus din Nazaret, si prin Domnul Isus din Nazaret, Dumnezeu se descopera in chip desavarsit, desi El nu se arata ratiunii, ci credintei si dragostei.
Credinta e un organ de cunoastere, iar dragostea un organ de experienta.
Dumnezeu a venit la noi prin intrupare, ne-a impacat cu el prin ispasire, iar prin credinta si dragoste noi intram in El si punem stapanire pe El.
Dragostea si credinta sunt in largul lor in taina Dumnezeirii... ratiunea sa ingenuncheze cu respect afara!.
--------------
na vezi!

aici e problema

si tu la fel ca mari atei, nu intelegi nimic... bla bla bla
Bai ce fantastic.Credinta si dragostea sint organe.
Deci sint fizice pe undeva,au si proprietati de masurare.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   Sam Mai 29, 2010 7:46 pm

Anticristul a scris:
buburuzu a scris:
in Domnul Isus din Nazaret, si prin Domnul Isus din Nazaret, Dumnezeu se descopera in chip desavarsit, desi El nu se arata ratiunii, ci credintei si dragostei.
Credinta e un organ de cunoastere, iar dragostea un organ de experienta.
Dumnezeu a venit la noi prin intrupare, ne-a impacat cu el prin ispasire, iar prin credinta si dragoste noi intram in El si punem stapanire pe El.
Dragostea si credinta sunt in largul lor in taina Dumnezeirii... ratiunea sa ingenuncheze cu respect afara!.
--------------
na vezi!

aici e problema

si tu la fel ca mari atei, nu intelegi nimic... bla bla bla
Bai ce fantastic.Credinta si dragostea sint organe.
Deci sint fizice pe undeva,au si proprietati de masurare.
Si culmea inteligentei care s-a pocait ...credinta este organ de CUNOASTERE ! .... uhu huhu hu ....

Saraci de ei ...ce noroc ca au gasit un alt organ de cunoastere dupa ce predicatorul le-a scopit cutia craniana scotandu-le cerebelul!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Raspundeti sincer la o intrebare...   

Sus In jos

Raspundeti sincer la o intrebare...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: