Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

miracolele stiintifice din coran

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
adevarul
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 474
Data de inscriere : 02/06/2011

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mar Iul 26, 2011 6:12 pm

coranul si stiinta moderna

http://www.thisistruth.org/truth.php?f=ModernScience

acest site este in engleza.
sunt demonstrate stiintific relatarile din coran.
este un studiu impresionant pentru cei care iubesc stiinta.
promit cand am timp sa fac un rezumat tradus.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mar Iul 26, 2011 6:18 pm

adevarul a scris:

acest site este in engleza.
sunt demonstrate stiintific relatarile din coran.
Demonstrate stiintific ...asa pe vorbe goale despre stiinta ...sau la obligat pe Dumnezeu sa faca un om din noroi de fata cu o comisie de oameni de stiinta dotata cu cele mai modrene aparaturi stiintifice?

Tu cam ai habar ce inseamna o demonstratie stintifica?

Poi aia nu e stiinta ...ci speculatii ieftine de prostit musulmanii!

Citat :

este un studiu impresionant pentru cei care iubesc stiinta.
promit cand am timp sa fac un rezumat tradus.

Poate ai gresit si ai vrut sa zici Credinta in loc de stiinta.
Nu te obosi ca e plin podul de vorbe goale si mincinoase!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mar Iul 26, 2011 6:33 pm

domnule soimos, descoperirile oamenilor de stiinta, dvoastra le numiti speculatii?
sa-mi fie cu iertare, dar sfidati stiinta in cel mai grav mod cu putinta!
nici macar nu va deranjati sa cititi, preferati sa considerati ca stiti destule si sa ignorati rezultatele anilor de cercetari ale iubitorilor de stiinta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mar Iul 26, 2011 6:36 pm

adevarul a scris:
[b]domnule soimos, descoperirile oamenilor de stiinta, dvoastra le numiti speculatii?
Nu si daca au multe luni de studiu in laborator urmate de rezultate concludente si repetabile!

Dar nici nu iau niste speculatii facute de oameni vanduti sau interesati ...drept siinta numai ptr ca acel om este doctor in stiinte al Universitatii de Adevar Dumnnezeiesc!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mar Iul 26, 2011 10:40 pm

oamenii de stiinta nu sunt doctori ai universitatii de adevar dumnezeiesc, sunt pur si simplu oameni de stiinta, cercetatori!
in cazul in care rezultatul studiului lor de cercetare confirma anumite revelari din cartile sfinte, alti oameni, scriitori, publicisti, noteaza aceste aspecte!
site ul pe care l am postat in limba engleza, ca si celelalte minuni stiintifice din coran, au fost descoperite de oameni de stiinta, fara cunostiinte islamice, pentru ca mai apoi cunoscatorii islamului sa confirme cele descoperite de oamenii de stiinta, ca regasindu se in coran.

este si cazul descoperirii facute de NASA in 2006, privitoare la faptul ca luna a fost separata si unita din nou, NASA publicand fotografii de pe luna in care se poate observa urma ramasa dupa acest proces.
cunoscatorii stiintei islamice, au recunoscut acest fapt ca fiind revelat si in coran.
pe timpul profetului mohamed, oamenii nu credeau ca este mesagerul lui dzeu si au cerut o minune din partea lui.
dzeu a separat luna in doua si a unit-o din nou.
oamenii au preferat sa creada o magie, decat sa creada in puterea divina a lui dzeu, si in semnul pe care acesta il trimisese.
in 2006 NASA prin pozele de pe luna a confirmat implicit, fara sa constientizeze,
faptul ca minunea separarii lunii de catre dzeu a existat cu adevarat.
priviti aceasta fotografie realizata de nasa pe luna, si stabiliti singuri daca separarea si unirea lunii din nou, a fost o magie sau a fost o realitate care dovedeste puterea lui allah, unicului dumnezeu, care a trimis toate cele 3 carti sfinte tora, biblia si coranul.

http://apod.nasa.gov/apod/ap021029.html

http://miracles-of-allah.blogspot.com/2006/12/crack-on-moon.html
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mar Iul 26, 2011 10:43 pm

o alta situatie in care oamenii de stiinta nu sunt credinciosi, nu studiaza in universitatea de adevar religios, dar prin rezultatul cercetarilor lor, confirma revelarile din coran.

http://www.youtube.com/watch?v=zPMRQPGwytY

doctorul maurice bucaille, care a studiat corpul lui faraon, si a descoperit ca murise inecat, a fost surprins de faptul ca oamenii pot studia azi mumia faraonului, in ciuda faptului ca toate celelalte corpuri omenesti ale armatei lui faraon au fost luate de mare.
musulmanii i-au explicat existenta acestei revelatii in coran, a faptului ca dzeu a lasat corpul lui faraon, ca o dovada, un semn pentru omenire!
acest doctor s-a convertit la islam si a scris o carte "La Bible, le Coran et la Science de Maurice Bucaille"

sura yunus
90. Noi i-am trecut pe fiii lui Israel prin mare.(128) ªi i-au urmãrit pe ei
Faraon ºi oºtenii sãi ca sã-i prigoneascã ºi sã-i nimiceascã. Iar când l-a
ajuns pe el înecul(129) a zis(130): “Eu cred cã nu existã altã divinitate în
afarã de cel în care cred fiii lui Israel ºi eu sunt [acum] printre cei
supuºi [musulmani]!”(131)
91. [A zis Allah]: "Acuma?!(132) Dupã ce mai înainte tu te-ai rãzvrãtit ºi
ai fost dintre stricãtori?!
92. Astãzi te mântuim Noi, cu trupul tãu, pentru ca sã fii un
semn(134) pentru cei [care vor veni] în urma ta! Însã mulþi dintre
oameni sunt nepãsãtori faþã de semnele noastre!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mier Iul 27, 2011 1:07 am

adevarul a scris:
este si cazul descoperirii facute de NASA in 2006, privitoare la faptul ca luna a fost separata si unita din nou, NASA publicand fotografii de pe luna in care se poate observa urma ramasa dupa acest proces.

Hai ca asta-i prea de tot Laughing Ala nu-i decat un sant de 300Km lungime! Laughing

Ma mir ca nu zice ca a separat pamantul in doua si sa ne trimita in Grand Canion sa vedem dovada Laughing
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mier Iul 27, 2011 9:21 am

Da ai uitat sa-mi raspunzi la intrebarea referitoare la "miracolele stiintifice din coran" ... ce este dupa tine "miracol stintific"?
O poveste cu avioane buna de adormit copii ...sau un plan minuntios executat, care cuprinde toate etapele si detaliile tehnice a constructiei unui avion?

Te rog arata/mi textul din Coran referitor la planul detailat al constructiei unui avion ....ca daca nu o faci inseamna ca "minunea stintifica" a Coranul tau este un zero barat in comparatie cu adevarata revolutie tehnico-stiintifica.

Adica cam atat cat este marimea unei flegme trasa in imensitatea oceanului!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mier Iul 27, 2011 10:25 am

Soimos a scris:
Da ai uitat sa-mi raspunzi la intrebarea referitoare la "miracolele stiintifice din coran" ... ce este dupa tine "miracol stintific"?

Pentru un credincios, miracolul stiintific este atunci cand in scriptura lui scrie ca porcul zboara cu paiul in fund, iar dupa ce inginerii construiesc un avion, sa zica: uite, vedeti ca dumnezeul meu a inventat avionul inaintea oamenilor de stiinta sau ca dumnezeul lor a vorbit despre avion cu mii de ani inainte ca el sa fi fost inventat, deci DUMNEZEU EXISTA!!!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
adevarul
Lancier
Lancier

Localizare : greu de gasit
Puncte : 483

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mier Iul 27, 2011 2:03 pm

apopii
Citat :

Hai ca asta-i prea de tot Laughing Ala nu-i decat un sant de 300Km lungime!

ti se pare ciudat ca acel sant sa fii rezultat ca urmare a separarii si unirii din nou a lunii,
insa faptul ca universul atat de complex, cosmusul, pamantul, diversitatea faunei, florei precum si perfectiunea corpului uman au rezultat ca urmare a unei simple explozii fara interventia unui creator, a unei inteligente superiore..... nu ti se pare ciudat?

imi amintesti de o poveste bazata pe fapte reale.
un intelectual care se pricepea foarte bine la discutii contradictorii cu ateii, a fost provocat la o intalnire cu un grup de atei.
acesta intentionat, a intarziat cateva ore la intalnire.
cand a ajuns, in cele din urma, ateii nervosi, l-au intrebat:
"de ce ai intarziat asa mult?"
el le-a povestit cum in drumul sau pamantul s-a separat in doua parti, si a aparut o mare de apa, neputand traversa pentru a ajunge. a stat locului o clipa sub un copac, iar copacul s-a transformat singur intro barca, si cu ajutorul barcii a reusit sa ajunga.
ateii indignati, i-au raspuns:
"ce fel de ratiune este asta? cum sa devina un copac o barca de la sine?"
omul a completat : "dar universul cu stelele, soarele, luna, oamenii, natura cu florile, animalele, cum sa apara de la sine?" Very Happy
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mier Iul 27, 2011 2:15 pm

nu am uitat soimos, sa ti raspund la intrebare, insa unele intrebari nu au nevoie de raspunsuri, pentru ca sunt ilogice si superficiale.
ti-am mai spus, dzeu iti da, dar nu ti baga si n gura!
trebuia sa ti inventeze si avionul? nu a fost destul de ingaduitor cand ti-a dat trup si minte sa l creezi singur, si materia sa o prelucrezi?

imi amintesti si tu de povestea unui om lenes.
"de lenes ce era, nici imbucatura din gura nu si-o mesteca. Si satul vazand ca acest om nu se da la munca nici in ruptul capului, hotari sa-l spanzure pentru a nu mai da pilda de lenevie si altora. unei cucoane i-a fost mila de el, si i a rugat pe oameni sa i-l dea ei, ca are o camara cu posmagi, numai sa stea si sa manance.
- Dar muieti-s posmagii? zise atunci lenesul cu jumatate de gura, fara sa se carneasca din loc.
- Vai de mine si de mine -zise cucoana cu mirare-inca asta n-am auzit! Da el nu poate sa si-i moaie?
- Auzi, mai lenesule: te prinzi sa moi posmagii singur, ori ba?
- Ba, raspunse lenesul. Trageti mai bine tot inainte! Ce mai atata grija pentru asta pustie de gura!"

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mier Iul 27, 2011 5:08 pm

adevarul a scris:
a
[b]ti se pare ciudat ca acel sant sa fii rezultat ca urmare a separarii si unirii din nou a lunii,
\
nu mi se pare ciudat ...ci de-a dreptul idiot. Poi Allah a putut sa desparta luna in doua si sa o uneasca iar la loc ... da nu poate trimite o fabrica de carnati la acei bieti copii care mor de foame ?
Poi nu ti se pare DOOF?

Citat :

insa faptul ca universul atat de complex,
De unde stii tu cat de complex e Universul?
Ai fost cumva in cer ...sau doar crezi ca e complex?
Sa nu zici ca te bazezi pe descoperirile stiintei ...ca-mi dau singur spitzuri in fund!

Citat :
...pamantul, diversitatea faunei, florei precum si perfectiunea corpului uman au rezultat ca urmare a unei simple explozii fara interventia unui creator, a unei inteligente superiore..... nu ti se pare ciudat?
Mi se pare mult mai ciudat sa crezi ca pe astea le-a facut Dumnezeu ...decat sa cred ca pe toate acestea le-a facut Mama Natura!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Mier Iul 27, 2011 5:46 pm

Soimos a scris:
decat sa cred ca pe toate acestea le-a facut Mama Natura!

Sa nu inteleaga cumva credinciosii, care nu sunt obisnuiti decat sa creada in aiureli, ca Mama Natura ar fi si ea ceva fantastic dar divin precum dumnezeul lor.

Mama Natura este peste tot si noi facem parte din ea si mi-e rusine ca si basmele cu dumnezeu fac parte tot din ea! Natura a evoluat de cand a luat nastere Universul si pana azi, iar tot ceea ce exista a evoluat ca parte a Naturii.

Universul, inainte de Big-Bang era tot Univers, dar intr-o alta forma, cel mai probabil energetica. Intr-o zi, poate va ajunge iar in acea forma primara, reluandu-se ciclul...

Dumnezeu, n-are loc in evolutie, locul sau este doar printre filele cartilor de religie si bantuie doar imaginatia credinciosilor!

GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 9:30 am

adevarul a scris:
imi amintesti de o poveste bazata pe fapte reale.
un intelectual care se pricepea foarte bine la discutii contradictorii cu ateii, a fost provocat la o intalnire cu un grup de atei.
acesta intentionat, a intarziat cateva ore la intalnire.
cand a ajuns, in cele din urma, ateii nervosi, l-au intrebat:
"de ce ai intarziat asa mult?"
el le-a povestit cum in drumul sau pamantul s-a separat in doua parti, si a aparut o mare de apa, neputand traversa pentru a ajunge. a stat locului o clipa sub un copac, iar copacul s-a transformat singur intro barca, si cu ajutorul barcii a reusit sa ajunga.
ateii indignati, i-au raspuns:
"ce fel de ratiune este asta? cum sa devina un copac o barca de la sine?"
omul a completat : "dar universul cu stelele, soarele, luna, oamenii, natura cu florile, animalele, cum sa apara de la sine?" Very Happy
pai ateii nu au ratiune. e o vorba : poti aduce ateul la dovezi, dar nu il poti face sa gandeasca.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 10:14 am

soimos
Citat :
Te rog arata/mi textul din Coran referitor la planul detailat al constructiei unui avion

apopii
Citat :
Mama Natura este peste tot si noi facem parte din ea si mi-e rusine ca si basmele cu dumnezeu fac parte tot din ea! Natura a evoluat de cand a luat nastere Universul si pana azi, iar tot ceea ce exista a evoluat ca parte a Naturii.

mama natura v-a lasat cumva vreun plan detaliat al constructiei unui avion?
sa presupunem ca natura a creat acest univers si perfectiunea corpului uman.
care i-a fost scopul? unde este ratiunea?
care este scopul omului pe pamant?

in locul vostru nu as mai reprosa credinciosilor, credinta
si sustinerea crearii universului de mama natura, este tot o credinta, a ateilor.
mama natura a decis sa lase corpul lui faraon in mare, desi a spulberat toate celelalte corpuri ale armatei lui faraon, pentru ca cercetatorii sa l gaseasca si sa l studieze azi, sa inteleaga ce s-a intamplat atunci in natura marea,

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 10:20 am

continuare mesaj anterior

mama natura a decis sa lase corpul lui faraon in mare, desi a spulberat toate celelalte corpuri ale armatei lui faraon, pentru ca cercetatorii sa l gaseasca si sa l studieze azi, sa inteleaga ce s-a intamplat atunci in natura, in mare,
insa mama natura nu v-a precizat scopul acestui fapt incredibil,
pe cand dzeu ne-a lasat cuvantul sau, si ne-a explicat cum asa ceva a fost posibil!

deci dzeu este superior naturii, pe care el insusi a creat-o!

dzeu a lasat corpul lui faraon, dupa victoria lui moise si scoaterea evreilor din sclavia egiptului, tocmai pentru a fi un semn pentru oamenii de mai tarziu.
oamenii intelectuali descoperind acest fapt, realizeaza ca acest eveniment a fost real, precum si faptul ca existenta corpului lui faraon azi se datoreaza puterii lui dzeu, si scopului sau de a lasa semne omenirii.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 12:01 pm

"Credinta cea dreapta fata de Allah care l-a calauzit, pe om prin intermediul trimisilor, nu se infaptuieste decit o data cu infaptuirea increderii oamenilor in trimisi si in adevarul mesajului lui Allah pe care il transmit. Daca Allah nu ar fi creat aceasta incredere, nu ar exista nici adepti.
Increderea se realizeaza intr-un lucru pe care trimisul il aduce oamenilor si care poarte numele de Dovada[semn]. Fara acest semn, orice persoana ar fi putut sa pretinda ca este trimis si ca este profet. Allah Preainaltul a grait in legatura cu aceasta:
"Noi i-am trimis pe trimisii Nostri cu semnele cele limpezi"(57:25).

cind Allah a incheiat sirul mesajelor, o data cu mesajul profetului Muhammed, i-a daruit lui o minune care s-a potrivit cu mesajul sau permanent, pina in Ziua de Apoi, si care a fost vesnica si neintrerupta.
Profetul Moise a avut un toiag care s-a preschimbat intr-o vipera care alerga, cu voia lui Allah, si avea o mana care se arata alba, fara sa fie lovita de nici o vatamare, de asemenea cu voia lui Allah. Moise a separat marea si a facut posibila trecerea poporului lui israel, inecand dupa armata lui faraon.
Tot cu voia lui Allah,
Isus i-a inviat pe morti si i-a tamaduit pe orbi si pe leprosi.
Insa daca il vei intreba pe un drept credinceos despre cea mai mare minune a profetului Muhammed, el iti va raspunde:"Aceasta este Coranul!
Minunea Coranului este o minune prezenta, vizibila, ramasa intacta si aceasta va dainui pina in Ziua de Apoi.

Astazi traim in epoca descoperirilor stiintifice.
Cercetarea stiintifica s-a indreptat catre univers si componentele lui, dupa cum si Coranul contine o descriere ampla a acestui univers.
."
http://mdfemeimusulmane.forumers.ro/t386-previziunui-stiintifice-miraculoase-in-coran

"Allah le da ca pilda acelora care nu cred si se zbat in aceasta lume, fara tinta, asemanatoare cu intunericul din marile adinci, caci Allah a grait:
"Sau[ele sunt] ca intunericile dintr-o mare adinca, fara fund, pe care o invaluie valurile, iar peste ele alte valuri si deasupra lor norii. Intunecimi unele deasupra altora. Daca[cineva] scoate mana, aproape ca nici nu o vede. iar aceluia caruia Allah nu-i da lumina nu va avea nici o lumina"(24:40)

Stiinta despre lumina in mediul marin este recenta. Savantii au inceput sa acorde atentie acestei chestiuni dupa anul 1934. Cind lumina coboara in zonele adinci ale marilor, ea este impedicata de norii densi, proveniti din evaporare, care absorb o parte a ei, dupa aceea intilneste fata ondulata a marii care reflecta o parte din ea, apoi urmeaza apa marii, care incepe sa absoarbe treptat cele sapte culori ale spectrului solar: prima culoare absorbita de ea este rosie, in primii metri de la suprafata marii, ceea ce are ca rezultat intunericul culorii rosii, dupa aceea se formeaza intunericul culorii portocalii, apoi ale culorii galben, verde , albastru, indigo, violet. Astfel, apare intuneric dupa intuneric, pina ce dispare lumina si dispare vizibilitatea la adincimea de aproximativ de o mie de metri. Allah a creat pestii care traieasc la aceasta adincime orbi. Asadar, avem primul intuneric-intunericul norilor, al doilea intuneric-intunericul valurilor de la suprafata se marea adinca, separate de ceea ce se numeste valul interior.
Acest fenomen a fost descoperit pentru prima oara, de catre oceanografii scandinavi, in anul 1900.
cercetatorii au descoperit ca lumina nu poate patrunde mai adanc de circa 200 metri sub nivelul apei si ca intunericul absolut se gaseste la mai mult de 1000 metri adancime.
in absenta unei aparaturi subacvative avansate este imposibil ca oamenii sa coboare in adancuri pentru a observa aceste fenomene.
la 70 metri adancime este inca lumina aceasta fiind adancimea maxima la care un om poate cobori fara echipament. nu este intuneric la aceasta adancime.

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 12:14 pm

Ma uimesti! Nu pricepi nimic din Natura, cu toate ca-i tot timpul sub nasul tau, tu nu reusesti sa o vezi asa cum este, tu o privesti ca pe o divinitate supra-realista precum allah ala a vostru pe care nu-l vezi nicaieri, fiind evident ascuns doar printre paginile coranului Laughing

Singura ”minune” reala a vreunei religii este aceea ca transforma oamenii normali in fanatici religiosi incapabili sa mai observe realitatea si pe care-i face sa traiasca intr-un delir mistic continuu!

Tu nu faci decat sa turui la nesfarsit aceleasi lozinci din care emana fanatismul religios si ura la adresa oamenilor care nu se inregimenteaza in masinaria de spalat creiere, numita religie!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 2:21 pm

adevarul a scris:
"Credinta cea dreapta fata de Allah care l-a calauzit, pe om prin intermediul trimisilor, nu se infaptuieste decit o data cu infaptuirea increderii oamenilor in trimisi si in adevarul mesajului lui Allah pe care il transmit. Daca Allah nu ar fi creat aceasta incredere, nu ar exista nici adepti.
Increderea se realizeaza intr-un lucru pe care trimisul il aduce oamenilor si care poarte numele de Dovada[semn]. Fara acest semn, orice persoana ar fi putut sa pretinda ca este trimis si ca este profet. Allah Preainaltul a grait in legatura cu aceasta:
"Noi i-am trimis pe trimisii Nostri cu semnele cele limpezi"(57:25).
Poi bine!
E dreptul tau sa crezi acest lucru!
Noi vedem altfel lucrurile ...si anume ca o carte nu este adevarata doar pentru ca asa scrie in aceasta carte ...ci doar atunci cand este bine si clar dovedit acel adevar!
Pentru noi a crede ca Arhanghelul Gavril a coborat din cer calara pe un cal ... scuze ... dar sa crezi asa ceva este culmea ignorantei ...mai ales ca nimeni nu stie unde este cerul !
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 5:08 pm

acea carte pe care o numesti basm, a revelat procese, detalii pe care stiinta le confirma azi in descoperirile ei.

cunosteau oamenii in trecut sensul de rotatie al pamantului dinspre vest spre est, forma reala a pamantului, rolul muntilor, ordinea dezvoltarii organelor copilului in pantecul mamei, provenienta fierului din spatiul cosmic sau faptul ca apa a doua mari ce se intalnesc nu se amesteca, etc ... ?
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 9:07 pm

"Încă de la începuturile vieții umane pe această planetă, omul a căutat întotdeauna să înțeleagă natura , locul său în sistemul de Creație și scopul vieții în sine.
Aici, am de gând să ofer o analiză obiectivă a credintei musulmane cu privire la originea divină a Quran-ului, în lumina descoperirilor științifice stabilite .
Musulmanii cred , că Quraanul este revelatia ultima și finală a lui Dumnezeu.
Să investigam, prin urmare, veridicitatea acestei convingeri.

Provocarea Coranului
Literatura si poezie au fost instrumente de exprimare a creativității umane , în toate culturile. Lumea a asistat, de asemenea, la o epocă în care literatura si poezia ocupau prima poziție , care este ocupata in prezent de știință și tehnologie.

Musulmanii, precum și non-musulmanii sunt de acord că Al-Quraan este literatura arabă, prin excelență, literatura de specialitate - că acesta este cea mai buna literatura arabă de pe fața pământului.
Quraanul, provoacă omenirea in urmatoarele versete :
Al-Quraan 2:23
" Iar dacã vã îndoiti de cele pe care le-am pogorât Robului Nostru
[Muhammed], aduceti o Surã asemenea lui si chemati martorii vostrii
cei afarã de Allah, dacã sunteti sinceri!

În conformitate cu faimosul fizician și laureat al Premiului Nobel, Albert Einstein , Știința fără religie este schioapa. Religia fără știință este oarbă.

Să studiem, prin urmare, Quraanul, și să analizam dacă Quraanul și știința modernă sunt compatibile sau incompatibile.
În această carte am considerat stabilite numai fapte științifice și nu simple ipoteze și teorii care sunt bazate pe presupuneri și nu sunt susținute de dovezi.

Fizică
Existența unor particule subatomice

În antichitate o teorie bine-cunoscuta sub numele de Teoria de atomism a fost larg acceptată. Această teorie a fost inițial propusa de greci , în special de către un om numit Democrit , care a trăit aproximativ 23 de secole în urmă . Democrit și oamenii care au venit după el, presupuneau că cea mai mică unitate de materie a fost atomul . Cuvantul arab dharrah cel mai frecvent a însemnat un atom.
În ultimul timp știința modernă a descoperit că este posibil să împartă chiar și un atom. Că atomul poate fi divizat în continuare este o dezvoltare a secolului al 20-lea.
paisprezece secole în urmă acest concept ar fi apărut neobișnuit chiar și pentru un arab. Pentru el a fost dharrah limita dincolo de care nu se putea merge.
următorul verset Quraanic Cu toate acestea, refuză să recunoască această limită:

[Al-Quraan 34:3]
"Aceia care nu cred zic: “Ceasul nu va veni la noi!” Spune: “Ba -
pe Domnul meu! - el va veni la voi!” Celui ce stie Necunoscutul nu-I
scapã nici mãcar greutatea unui fir de colb, nici din ceruri, nici de pe
pãmânt. si nimic - nici mai mic decât aceasta, nici mai mare - nu
existã fãrã sã nu fie [înscris] într-o Carte deslusitã.

(Un mesaj similar este transmis în Coran în 10:61.)

Acest verset se referă la omnisciența lui Dumnezeu , cunoasterea Lui de toate lucrurile, ascunse sau aparente. Ea apoi merge mai departe și spune că Dumnezeu este conștient de tot , inclusiv ceea ce este mai mic sau mai mare decât atom. Astfel, versetul arată în mod clar că este posibil pentru ceva mai mic decât atomul să existe, un fapt descoperit abia recent de către știința moderna.

Geografie
CICLUL APEI

În 1580, Bernard Palissy a fost primul om care a descris conceptul de azi al ciclului apei. El a descris modul în care apa se evapora din oceane si se raceste pentru a forma nori. Norii se misca, condensează vaporii care cad ulterior sub ​​formă de ploaie. Această apă se adună ca lacurile si raurile și curge înapoi spre ocean, într-un ciclu continuu. In secolul 7 î.Hr., Thales din Milet credea că pulverizarea apei de la suprafața oceanelor a fost luata de către vânt și transportata pe continente si apoi cade, ca ploaia. Până în secolul al nouăsprezecelea , teoria lui Aristotel a fost răspândită. Conform acestei teorii, apa era condensată în caverne de munte rece și forma lacuri subterane care hrăneau izvoarele.
Astăzi, știm că apa de ploaie care se infiltreaza in fisurile din sol este responsabila pentru acest lucru. Ciclul de apă este descris de către Quraan in urmatoarele versete :

[Al-Quraan 39:21]
"Oare tu nu vezi cã Allah trimite apã din cer, apoi o îndreaptã ca
izvoare în pãmânt, apoi scoate cu ajutorul ei roade de felurite culori"

[Al-Quraan 30:24]
[Al-Quraan 23:18]
" si am pogorât apã din cer cu mãsurã. Apoi am fãcut-o
sã stea în pãmânt, cu toate cã avem puterea sã o facem sã disparã."

Geologie
MUNTII sunt ca tarusi ce sustin scoarta terestra

Geologii ne spun că raza Pământului este de aproximativ 3750 mile și crusta pe care trăim este foarte subțire, variind între 1 - 30 de mile. Deoarece crusta este subțire , are o mare posibilitate de agitare. Muntii acționeaza precum tarusi care țin crusta pământului și dau stabilitate. Quraan conține exact o astfel de descriere în următorul verset :
[Al-Quraan 78:6-7]
"6. Oare nu am fãcut Noi pãmântul un pat
7. si munþii ca tãrusi?"

[Al-Quraan 21:31]
31. Noi am fãcut pe pãmânt munþi neclintiþi, pentru ca el sã nu se
clatine cu ei, iar printre ei [munþi] am fãcut cãrãri ºi drumuri pentru ca
ei(52) sã se poatã cãlãuzi."

Coranul stia cu 1400 de ani inainte despre adevarurile stiintifice descoperite de curand

- cerul nu este sprijinit de munti
sute de ani in urma oamenii credeau ca cerul este sustinut de munti.
dzeu ne reveleaza in coran sura ar rad
"2. Allah este Cel care a înãlþat cerurile(6) fãrã stâlpi pe care sã-i
vedeþi,

El orânduieºte
lucrul ºi tâlcuieºte semnele în amãnunþime, poate cã voi veþi fi
încrezãtori în întâlnirea cu Domnul vostru."

Botanică
totul este creat in perechi

Anterior, oamenii nu știau că PLANTELE au deasemenea sex masculin și feminin.
azi, botanicii sustin că fiecare planta are un gen masculin și feminin. Chiar și plantele care sunt unisexuate au ambele elemente masculin si feminin.

FRUCTE CREATE în perechi
[Al-Quraan 13:3]
"El este Cel care a întins pãmântul si a asezat pe el munþi si râuri. si
din toate roadele a fãcut pe el câte o pereche.
El lasã ca noaptea
sã acopere ºi sã ascundã ziua. În acestea sunt semne pentru cei care
cugetã.

florile, au organe de sex masculin și feminin (staminele si ovule).
[Al-Quraan 51:49]
"si din fiecare lucru Noi am creat perechi."

Acest fapt se referă si la alte lucruri decât oameni, animale, plante și fructe. Acesta poate fi, de asemenea, referire la un fenomen cum ar fi energie electrică, în care atomii sunt incarcati negativ și pozitiv - electroni si protoni.

[Al-Quraan 36:36]
"Mãrire Celui care le-a creat pe toate perechi, din ceea ce face
pãmântul sã creascã si din ei însisi si din cele pe care ei nu le cunosc!"

- pilda referitoare la casa păianjenului

Quraan menționează în Sura Al-Ankabt,
[Al-Quraan 29:41]
"Pilda acelora care au luat ocrotitori în locul lui Allah este ca pilda
pãianjenului care si-a fãcut o casã; dar cea mai slabã casã este casa
pãianjenului, dacã ei mãcar ar fi stiut!"

Pe lângă descrierea fizică a panzei de paianjeni ca fiind foarte fragila, delicata și slaba, de asemenea, dzeu subliniază,
fragilitatea relației in casa paianjenilor, cand femela paianjen ucide pe păianjenul de sex masculin.

- determinarea sexului copilului

Sexul unui făt este determinat de natura spermei și nu de ovul. Sexul copilului, fie de sex feminin sau masculin, depinde de perechea 23 de cromozomi XX sau XY.
determinarea sexului are loc la fertilizare și depinde de tipul de cromozomi sexuali din sperma care fertilizează ovulul.
Dacă este un X, care poartă sperma care fertilizează ovulul, fetusul este o femeie și, dacă este vorba de o sperma ce poartă Y, atunci fatul este un mascul.

[Al-Quraan 53:45-46]
45. si cã El i-a creat pe cei doi soti - bãrbatul si femeia -,
46. Dintr-o picãturã, când ea este vãrsatã?

Cuvântul arab nutfah înseamnă o cantitate mica de lichid ce este plantata.
Prin urmare, nutfah se referă expres la sperma.
Quraan spune :
Al-Quraan 75:37
" Oare nu a fost el o picãturã din sãmânta vãrsatã?"

Aici, din nou, se menționează că o cantitate mică a spermei (indicat de cuvântul nutfatan) , care vine de la barbat este responsabila pentru sexul fătului.

o lunga perioada de timp, in trecut, barbatii le invinovateau pe femei, pentru sexul copilului.
atât Quraanul cat și Știința azi susțin că barbatul este responsabil pentru sexul copilului.

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 9:09 pm

mesajul anterior reprezinta o traducere a site ului

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 9:54 pm

adevarul a scris:
acea carte pe care o numesti basm, a revelat procese, detalii pe care stiinta le confirma azi in descoperirile ei.
Poi am zis basm ca sa iti menajez sentimentele ...puteam sa zic ca fiind o carte inspirata de Diavol ...evident ca este normal sa contina cateva adevaruri mai CONVINGATOARE ...ca doar altfel cine ar crede-o ?
Imi cer scuze ptr afirmatia de mai sus ...dar este convingerea mea ca TOATE scripturile inspirate de "dumnezeu" sunt minciuni diabolice ...ptr ca Dumnezeu daca ar fi existat ...ar avea o CREATIE ca sa-l faca crezut si iubit ... dar cum diavolul nu are creatie ... dar vrea sa fie si el slavit ca Dumnezeu ...inspira si el o carte ...ca dar nu e greu sa minti!

Dar ai uitat sa mi povestesti cu explica Stiinta Coranului cum a coborat din cer Gabriel ca sa aduca o "scriptura" nesemnata de autor?A venit falfind din aripi, coborand pe un vrej de fasole ca acel Jack ... a coborat calare pe cal sau pe bicicleta?

Si mai astept sa mi explici unde este cerul? ...ca uite eu am zburat cu avionul muuult deasupra cerului pe care zboara "pasarile cerului" ...si nu am vazut vre-un tron pe care sa shada Dumnezeu?
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 10:00 pm

soimos
Citat :
dar cum diavolul nu are creatie ... dar vrea sa fie si el slavit ca Dumnezeu ...inspira si el o carte ...ca dar nu e greu sa minti!

iar sustii existenta diavolului?
daca diavolul exista, exista si dumnezeu!
eu nu iti pot explica aceste povesti, asa cum nici tu nu mi poti explica faptul ca mama natura, dupa parerea ta, a creat omul in perfetiunea sa - trup, minte si suflet, fara nici un rost si ca rezultat al hazardului!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 10:15 pm

adevarul a scris:
soimos
Citat :
dar cum diavolul nu are creatie ... dar vrea sa fie si el slavit ca Dumnezeu ...inspira si el o carte ...ca dar nu e greu sa minti!

Poi sigur ca da ...exista si Dumnezeu ...care sunt parintii nostrii ...si exista si Diavoli ...de ex teroristii care ucid copii nevinovati!
Citat :

eu nu iti pot explica aceste povesti, asa cum nici tu nu mi poti explica faptul ca mama natura, dupa parerea ta, a creat omul in perfetiunea sa - trup, minte si suflet, fara nici un rost si ca rezultat al hazardului!

Poi eu nu trebuie sa ti-o explic ca a explicat-o deja STIINTA atunci cand a dovedit Evolutia ... faptul ca la tine totul merge doar pe credinta ...si tu nu crezi asta ...este treaba ta personala ...aici in lumea civilizata ESTE INTERZIS sa minti copii in scoli vorbndu-le despre MINCIUNI ca si creatia ...ai retinut?
ESTE INTERZIS !!! ...ai inteles asta?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iul 28, 2011 10:18 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 10:15 pm

adevarul a scris:
soimos
Citat :

el este ateul care crede in diavol. Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Joi Iul 28, 2011 10:20 pm

Du-te si te ...plimba!
Tu esti capabil sa argumenetezi ceva ...sau esti specializat pe atacuri la persoana?

Ti s-a facut dor de o suspendare? ...sau esti prea prost sa pricepi ce e aceea un atac la persoana?
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Vin Iul 29, 2011 12:06 am

soimos
Citat :
...aici in lumea civilizata ESTE INTERZIS sa minti copii in scoli vorbndu-le despre MINCIUNI ca si creatia ...ai retinut?
ESTE INTERZIS !!! ...ai inteles asta?

Very Happy Very Happy Very Happy
nici nu ma surprinde!
tocmai asta era si ideea!
sa distruga familia, credinta si mentalitatea tinerilor!
sistemul scolar, educatia, sanatatea, mass media, industria muzicii, filmului....
toate sunt conduse de elite, si urmeaza pas cu pas planul stabilit!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Vin Iul 29, 2011 12:14 am

soimos
Citat :
...aici in lumea civilizata ESTE INTERZIS sa minti copii in scoli vorbndu-le despre MINCIUNI ca si creatia ...ai retinut?

interzisa minciuna!!! poate adevarul, domnule!
iar minciuna este promovata!
uite ce spune Albert Vigneau, fost maestru în Marea Lojă a Franței, fondator și membru al mai multor loji franceze, care in 1934 a părăsit masoneria și a scris o carte intitulată „Loja masonică – revelațiile unui fost francmason” în care dezvăluie rolul jucat de această sectă satanica:
„Am fost dezamăgit chiar din primul an de când am intrat în masonerie, scrie el. Mi-am dat repede seama că acela care dorea să intre în această societate era mințit încă de la început, ea fiindu-i prezentată drept ceea ce nu este, adică o societate de oameni liberi, cu bune moravuri și o judecată sănătoasă, care caută să cunoască adevărul în toate domeniile: moral, filozofic, științific, economic. Minciuni!
Masoneria dezvoltă în ființele umane slăbiciuni pe care le prezintă drept mari calități
Masoneria este antireligioasă, antipatriotică și se ocupă în mod ilegal de politică.
ea dezvoltă în ființele umane slăbiciuni pe care le prezintă drept mari calități. În masonerie, umilința este înlocuită de mândrie și orgoliu, caritatea este înlocuită de urmărirea intereselor de grup, iar în locul sentimentelor religioase, aceasta dezvoltă raționalismul. Nu există respect pentru celelalte ființe umane, și cu atât mai puțin respect față de femei – masonii nu au deloc așa ceva. Adulterul este ceva curent în lumea lor, ar trebui numai să îi auziți cum vorbesc despre femei…
Marele Maestru mi-a reamintit care sunt scopurile masoneriei:
• Să răzbune moartea templierilor,.... iar Biserica este considerată răspunzătoare pentru moartea templierilor. Cu această misiune sunt însărcinați masonii de grad 30, cavaler Kadosh.
• Să distrugă frontierele pentru a stabili statul universal, misiune cu care sunt însărcinați cei de grad 32, Sublim Prinț al Secretului Regal (n.n. acest stat universal planetar este același lucru cu „Noua Ordine Mondială” către care țintește fenomenul actual de globalizare).
• Să suprime familia tradițională prin emanciparea femeilor și copiilor după morala laică, misiune cu care sunt însărcinați cei de grad 33, Suveran Mare Inspector General.
http://2blackjack1.wordpress.com/societati-secrete/masonerie/marturiile-unui-fost-francmason-albert-vigneau/

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Vin Iul 29, 2011 12:23 am

adevarul a scris:

cunosteau oamenii in trecut sensul de rotatie al pamantului dinspre vest spre est, forma reala a pamantului, rolul muntilor, ordinea dezvoltarii organelor copilului in pantecul mamei, provenienta fierului din spatiul cosmic sau faptul ca apa a doua mari ce se intalnesc nu se amesteca, etc ... ?

Egiptenii cunosteau cu mult mai multe lucruri, cu mii de ani inainte sa-i fi trecut lui Moise prin cap sa-l inventeze pe Yahweh! Doar ca ei au fost cinstiti si n-au zis ca a venit vreun zeu sa le spuna ceva! Voi, in schimb, umblati cu cioara vopsita si ziceti ca-i porumbel Laughing S-au dus vremurile in care va mai crede cineva!

Uite ce stiau egiptenii, vecinii vostri, cu mii de ani inainte de a fi scrisa cartea voastra asa-zis sfanta Laughing

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Vin Iul 29, 2011 7:40 am

adevarul a scris:

Masoneria dezvoltă în ființele umane slăbiciuni pe care le prezintă drept mari calități
Masoneria este antireligioasă, antipatriotică și se ocupă în mod ilegal de politică.

Doua vorbe cinci prostii!

Mersi ...mi-am dat seama ce-i poate bibilica!
Important este sa retii ca aici in UE este INTERZIS in SCOLI propagarea "invataturilor" despre Creatie ...pe motivul ca sunt MINCIUNI care nu au de -a face cu realitatea!

Cand o sa acceptati si voi acest ADEVAR clar demonstrat de sute de mii de do0vezi produse de stiinta ...inseamna ca ati facut primul pas pe drumul ce duce din evul mediu obscur si intunecat in lumea moderna a luminii in care credinta a proasta este inlocuita de cunoasterea rationala si a oamenilor cu CONSTIINTA care prefera sa STIE decat sa creada povesti IRATIONALE!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Vin Iul 29, 2011 9:33 am

Apopii a scris:
adevarul a scris:

Egiptenii cunosteau cu mult mai multe lucruri, cu mii de ani inainte sa-i fi trecut lui Moise prin cap sa-l inventeze pe Yahweh! Doar ca ei au fost cinstiti si n-au zis ca a venit vreun zeu sa le spuna ceva! Voi, in schimb, umblati cu cioara vopsita si ziceti ca-i porumbel Laughing S-au dus vremurile in care va mai crede cineva!

Uite ce stiau egiptenii, vecinii vostri, cu mii de ani inainte de a fi scrisa cartea voastra asa-zis sfanta Laughing

Peste hieroglifele vechi au fost adaugate altele noi, datorita eroziunii celor vechi.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Vin Iul 29, 2011 12:26 pm

soimos
Citat :
CONSTIINTA care prefera sa STIE decat sa creada povesti IRATIONALE!

care constiinta, mai soimos?
acea constiinta care preia de bune toate prostiile mediatizate la tv si toate curentele de la hollywood, fara sa gandeasca unde duc toate acestea??
oamenii s-au trezit, mai soimos, unde duc, insa azi este prea tarziu sa mai faca ceva.
sunt prea ocupati, stresati, amarati de griji si probleme....
insa inteleg azi, mai clar ca niciodata, in ce directie merg lucrurile!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   Vin Iul 29, 2011 12:39 pm

adevarul a scris:
soimos
Citat :
CONSTIINTA care prefera sa STIE decat sa creada povesti IRATIONALE!

care constiinta, mai soimos?
Aia care ramane dupa multi ani de Educatie si Invatatura !

Citat :

[b]acea constiinta care preia de bune toate prostiile mediatizate la tv si toate curentele de la hollywood,

Prostii!
Constiinta nu se capata la televizor ...asa cum ai tu falsa impresie !
Inplus de asta in societatile dezvoltate ...adica nu in Romania ... nici la TV nu isi permite nimeni sa minta pentru ca aici exista constientizarea faptului ca NIMENI nu este prost ...iar cum minciuna are picioare scurte ...odata dovedita minciuna ...nici Dracu nu se mai uita la acel post TV !

Citat :

oamenii s-au trezit, mai soimos,
Da ...cei de langa tine s-au trezit in Evul Mediu!

Citat :

sunt prea ocupati, stresati, amarati de griji si probleme....
Ha ha ha ...poi sa stii ca au probleme ...ba chiar multe, de ex ca mobila cumparata acum 3 ani nu mai este la moda si trebuie sa o schimbe ...ca masina are 5 ani si trebuie cumparata una noua, unde sa ne petrecem concediul, ce flori punem in gradinuta ... ca a crescut iarba in gradinuta si ar trebui tunsa ... si muuulte alte asemenea "griji importante"!
Trezeste-te mai fata la realitate ...ca in societatile dezvoltate paradisul este aici pe pamant si mantuirea iti este asigurata pe gratis la spital ...ce zici tu este doar realitatea din jurul tau ...dar nu si cea de langa mine!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: miracolele stiintifice din coran   

Sus In jos

miracolele stiintifice din coran
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: