Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

muzica islamica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
adevarul
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 474
Data de inscriere : 02/06/2011

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Mar Iul 26, 2011 11:00 pm

Yusuf Islam - Father & Son

http://www.youtube.com/watch?v=4cpX1ZjuaiA&feature=related

yusuf islam sau cat stevens (nume de scena), cantaret englez s-a convertit la islam in 1977, in urma unei experiente neplacute in care era aproape sa se inece.
impresionat inca dinainte de cantecele islamice dedicate lui dzeu, caci el cunostea muzica pentru bani, pentru faima, nu pt dzeu, a promis ca daca va scapa de inec isi va dedica viata lui dzeu.

"Stevens converted to Islam in December 1977 and adopted his Muslim name, Yusuf Islam, the following year. He has been given several awards for his work in promoting peace in the world, including 2003's World Award, the 2004 Man for Peace Award, and the 2007 Mediterranean Prize for Peace. In 2006, he returned to pop music with his first album of new pop songs in 28 years, entitled An Other Cup. He now goes professionally by the single name Yusuf. His newest album, Roadsinger, was released on 5 May 2009."

http://en.wikipedia.org/wiki/Cat_Stevens

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 6:52 am

adevarul a scris:
Yusuf Islam - Father & Son

http://www.youtube.com/watch?v=4cpX1ZjuaiA&feature=related

yusuf islam sau cat stevens (nume de scena), cantaret englez s-a convertit la islam in 1977, in urma unei experiente neplacute in care era aproape sa se inece.
impresionat inca dinainte de cantecele islamice dedicate lui dzeu, caci el cunostea muzica pentru bani, pentru faima, nu pt dzeu, a promis ca daca va scapa de inec isi va dedica viata lui dzeu.

"Stevens converted to Islam in December 1977 and adopted his Muslim name, Yusuf Islam, the following year. He has been given several awards for his work in promoting peace in the world, including 2003's World Award, the 2004 Man for Peace Award, and the 2007 Mediterranean Prize for Peace. In 2006, he returned to pop music with his first album of new pop songs in 28 years, entitled An Other Cup. He now goes professionally by the single name Yusuf. His newest album, Roadsinger, was released on 5 May 2009."

http://en.wikipedia.org/wiki/Cat_Stevens

Da ! ...imi placemult Cat Stevens si astazi este unul dintre autorii mei preferati pentru ...desi ma mir cum a putut sa fie atat de ignorant incat sa se converteasca la islam.

Da probabil are capul in dotare doar ptr a canta frumos ...nu sa si gandeasca!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 10:47 am

cantarea, recitarea surelor din coran, relaxare si armonie
sura al mulk

http://www.trilulilu.ro/DespreISLAM/2e84e02a408db7
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 10:58 am

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 11:40 am

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 12:14 pm

Sheikh Mishary Al afasy, Surat Al Mulk from studio

http://www.youtube.com/watch?v=qUpCxdWp9jk&NR=1
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 2:30 pm

Nu te supara ...nu vreau sa te blamez ... dar din pacate trebuie sa constat ceea ce se vede, si anume ca mai sunteti si azi cu mentalul in acel ev mediu in care Europa a fost acum 500 de ani!

Poi unde in Europa civilizata vezi tu in topurile muzicale sau la emisiunile muzicale TV ... muzica religioasa?
Europenii au fost si ei mari amatori de muzica religioasa acum 500 de ani!
Si unde a fost Europa atunci ...sunteti voi astazi ...si acesta aspect nu este decat unul care dovedeste aceasta realitate!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 4:53 pm

cu ce te deranjeaza muzica religioasa?
este si ea tot o arta, chiar una relaxanta si placuta.

cine controleaza industria muzicii azi, si ne promoveaza numai nudism, alcool, sex, droguri si perversiuni?
lady gaga, madonna, mickael jackson, 2pac si multi alti cantareti sunt sau au fost marionete ale elitelor, care au promovat valorile dorite de ei, respectiv acele valori negative care fac fiinta slaba si usor de manipulat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 6:33 pm

adevarul a scris:
cu ce te deranjeaza muzica religioasa?
este si ea tot o arta, chiar una relaxanta si placuta.
Nu ma deranjeaza de loc!
Doar ma mir ca mai poate avea succes in era informatiei cand locul ei este in Evul Mediu inapoiat!

Citat :

cine controleaza industria muzicii azi, si ne promoveaza numai nudism, alcool, sex, droguri si perversiuni?
Cum cine ?
Bineinteles ca aceia care cumpara asa ceva !
Doar este libertate si democratie ...fiecare are voie sa isi aleaga din viata ceea ce crede ca i se potriveste si ce-ii place!
Citat :

lady gaga, madonna, mickael jackson, 2pac si multi alti cantareti sunt sau au fost marionete ale elitelor, care au promovat valorile dorite de ei, respectiv acele valori negative care fac fiinta slaba si usor de manipulat.
Ceea ce trebuie tu sa observi ...nu este pomul ci padurea ...si padurea occidentala adica Civilizatia Vestica ...asa cum este ea ... este o societate moderna si civilizata una care este cu cca 500 de ani inaintea lumii inapoiate in care ai trai tu daca nu te-ai bucura de produsele societatii occidentale ca de ex. TV PC, Penicilina, Masina si Internet ++++ multe altele ... si decalajul creste an de an!
Deci nu de Civilizatia Occidentala trebuie sa te ingrijorezi tu ...ci de motivele ptr care societatea in care traiesti tu este atat de ramasa in urma si de ce nu sunteti capabili sa participati cu absolut nimic la progresul societatii umane!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

Localizare : greu de gasit
Puncte : 483

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 6:44 pm

mai soimos, ti am mai explicat ca azi nu mai poti aprecia omul dupa meritele sale, deoarece s-a rasturnat balanta de valori!
azi sunt apreciate non-valorile si mediatizati cei care fac rau societatii.
hai te rog frumos, pastreaza ti opiniile pentru tine.
eu una nu mai comentez opiniile personale.

cat despre civilizatia despre care vorbesti tu, ar fi frumos sa existe, insa din pacate este o minciuna.
civilizatia azi inseamna o turma de oameni care urmeaza modelul mediatizat de elite, un model care sub nici o forma nu le face bine.
daca lady gaga este promovata tu chiar crezi ca se datoreaza faptului ca oamenii cumpara?
prea putin se datoreaza lor! restul este reclama!
chiar si mickael jackson a recunoscut ca celebritatea lui s-a datorat elitelor!
ei l-au propulsat insa i-au pus si conditii.
cand n-a mai cooperat, l-au defaimat si l-au ucis.

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 7:29 pm

soimos
Citat :
Poi unde in Europa civilizata vezi tu in topurile muzicale sau la emisiunile muzicale TV ... muzica religioasa?

personal ascult si alt gen de muzica, insa....
buna dimineata! aici esti pe topicul MUZICA ISLAMICA! Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 9:07 pm

adevarul a scris:
soimos
Citat :

personal ascult si alt gen de muzica, insa....
buna dimineata! aici esti pe topicul MUZICA ISLAMICA! Very Happy
Dar tu cand ai pomenit de lady gaga, madonna, mickael jackson, 2pac ...tot de muzica islamica vorbeai?

Curios ... eu nu am aflat ca si astia s-au convertit la islam si canta cantece religioase!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 9:13 pm

eu m-am referit la acele vedete pentru ca tu ai pus problema topurilor muzicale.

soimos
Citat :
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 9:19 pm

adevarul a scris:
mai soimos, ti am mai explicat ca azi nu mai
Poi asta zic si eu ! Pentru a aprecia o civilizatie nu te uiti la un om ci la intreaga societate !
Si ce vedem in societatea occidentala ?
Vedem cea mai evoluata si progresista societate din istoria omenirii, societate in care oamenii simplii traiesc decent o viata civilizata in comfort si buna stare, ne bucuram zilnic de cele mai impresionante rezultate ale inteligentei si harniciei ale acestor oameni si de felul cum acestea sunt puse la indemana tuturor, ca sa aibe parte de o viata decenta in comfort si belsug intr-o societate in care mantuitorii iti stau la dispozitie si vin urgent cand suni la elefonul 112
Ce propovaduieste in schimb religia ta?
Prostie si fanatism ... care sunt rezultatele acestei propagande?
Terorism si intoleranta si [b]pedofilie legalizata
...pe motivul ca asa a facut si prorocul Mahomed cand a luat-o de nevasta pe fetita Aise de 9 ani ... fapt de o mare gravitate, inconstienta si imoralitate abjecta, care in lumea noastra a valorilor occidentale se pedepseste cu ani multi de inchisoare.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: muzica islamica    Joi Iul 28, 2011 11:53 pm

topicul muzica islamica nu poate raspunde la comentariile facute de tine.
insa, voi face cateva precizari:

1. religia nu propovaduieste prostie.
am aratat in nenumarate randuri
islamul este in armonie cu stiinta, si chiar a sustinut dezvoltarea stiintei cand a fost puternic, precum si indeamna oamenii spre studiu si cercetare.

2 fanatismul religios
aceste miscari radicale sunt încurajate și instigate de complexul militar-industrial al Statelor Unite. Aproape fiecare complot terorist săvârșit în ultimul deceniu, pentru care s-a mai și dat vina pe „islamismul radical”, a avut în realitate amprentele individuale ori combinate ale agențiilor de securitate a SUA, Marii Britanii, Canada și Israel și organismelor federale de aplicare a legii de peste tot.
E un fapt ce poate fi dovedit acela că islamul radical este creat și provocat de complexul militar-industrial american, cu scopul ca aceasta să aibă propriul dușman astfel încât să justifice miliardele obținute anual din vânzările de armament, ce merg în paralel cu guvernul federal consumator de fonduri, care apoi îmbogățesc partenerii de pe piața publică ori privată, călcând în același timp în picioare drepturile cetățenilor americani.
SUA susținea Israelul în Peninsula Arabică și grupările fundamentaliste islamice în Afganistan.

2. terorismul este creat de elite.

Mulți dintre teroriștii din ziua de astăzi au fost ajutați și antrenați de SUA
acum 20 de ani.

Americanii au finanțat și au ajutat in diferite feluri grupările teroriste în Afganistan pentru ca acestea erau cele mai bine pregătite pentru a lupta împotriva invaziei sovietice.
teroristul care a antrenat pe cei ce au executat atentatele cu bomba din Londra a fost un informator al SUA și a fost eliberat după ce a ispășit doar patru ani și jumătate dintr-o posibilă sentință de 70 de ani.
Omul acuzat de a fi creierul din spatele masacrului din 2008 de la Mumbai, David Headley, a fost un informator al Statelor Unite și a fost, de asemenea, la un moment dat, pe ștatul de plată al CIA.

Să nu uităm că creierul din spatele atentelor din Londra de pe 7 iulie 2005, Haroon Rashid Aswat, a fost unul dintre oamenii securității britanice.

chiar si ultimul atentat terorist de la Oslo de saptamana trecuta, are ca inculpat un membru al masoneriei, al societatilor secrete.

cat despre casatoria profetului cu aisha, este prea complicat pentru tine subiectul.
tu nu poti intelege nici realitatea ce te inconjoara azi, si vrei sa intelegi date din trecut!!

in europa secolului al 19 lea, oamenii se casatoreau la o varsta mica, respectiv intre 14-15 ani. ce sa mai punem problema sec al 7 lea!!
http://www.bucurestiivechisinoi.ro/2010/07/targoviste-istorie-si-societate/

mentalitatea se schimba de la o perioada la alta, strabunica mea s-a casatorit la 16 ani, bunica la 18, mama la 20 si eu la 25 de ani.
observam in societatea de azi, tendinta tinerilor de a se casatori la 30, 33 de ani!!!
insa acest fapt nu ii impiedica sa si inceapa viata sexuala, chiar si la 12 ani!!

limita casatoriei la varsta de 18 ani, 16 in anumite conditii a fost fixata in societatea actuala.

normal, o femeie este apta sa se casatoreasca, sa si intemeieze o familie, in momentul in care devine femeie, dupa primul ciclu. faptul ca tinerii acum nu mai sunt maturi si apti pentru acest lucru nici la 20 de ani, acesta este alt aspect.
sunt tinere care au primul ciclu la varsta de 9 ani, in functie de dezvoltarea hormonala a fiecareia.
acest fapt s-a intamplat si cu aisha, care la 9 ani a devenit femeie.
repet, au fost alte timpuri, in prezent tinerii si la 18 ani sunt imaturi si nepregatiti pentru acest pas.
de altfel, dorinta profetului de a o lua pe aisha de tanara, s-a datorat intentiei lui de transformare a aishei in cea mai pregatita persoana musulmana care stapaneste stiinta islamica.
fapt care s-a si petrecut, aisha, dupa moartea profetului, a fost cea la care veneau toti inteleptii pentru a-i cere sfatul in subiecte islamice, deoarece nimeni nu cunoastea mai bine ca ea islamul.

dar, te intreb eu, domnule soimos, faptul ca fetele in europa isi incep viata sexuala aproape toate la 14 ani, si unele chiar de la 11-12, de ce nu se pedepseste cu inchisoarea, in lumea voastra a valorilor occidentale??

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: muzica islamica    

Sus In jos

muzica islamica
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: