Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Manipularea prin religie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Dum Aug 28, 2011 8:52 am

Apopii a scris:
, maine, poimaine, ai sa-i auzi pe popi spunand ca evolutionismul este tot creatia lui dumnezeu, transmisa oamenilor prin prorocul sau Darwin grin
Nici nu stii cata dreptate ai!
Lucrurile chiar se indreapta in aceasta directie, acum deja sunt tot mai multe curente crestine si nu numai care accepta ideea ca evolutionismul este metoda prin care a lucrat Dumnezeu
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Dum Aug 28, 2011 11:43 am

Soimos a scris:
Apopii a scris:
, maine, poimaine, ai sa-i auzi pe popi spunand ca evolutionismul este tot creatia lui dumnezeu, transmisa oamenilor prin prorocul sau Darwin grin
Nici nu stii cata dreptate ai!
Lucrurile chiar se indreapta in aceasta directie, acum deja sunt tot mai multe curente crestine si nu numai care accepta ideea ca evolutionismul este metoda prin care a lucrat Dumnezeu

Asta-i metoda principala prin care a lucrat crestinismul, de cand a aparut. A ”preluat” de la ceilalti tot ceea ce ii era de folos si care avea trecere la oameni! Formandu-se pe teritoriul evreilor, a ”preluat” de la acestia VT, apoi extinzandu-se pe alte teritorii, a ”preluat” sarbatorile, traditiile si miturile paganilor si politeistilor. Acolo unde a trebuit, si-a modificat pana si doctrina pentru a se potrivi cu cele preluate! Daca au ajuns pana intr-acolo incat sa sarbatoreasca nasterea lui Isus pe 25 decembrie minciuna doar pentru ca n-au reusit sa-i determine pe oameni, cu toate eforturile, sa renunte sa mai tina vechea sarbatoare pagana a solstitiului de iarna... nici politeistii nu reusisera asta!

De la aceasta religie, care nu are niciun fel de ”coloana vertebrala”, ne putem astepta la orice! Daca se gandesc ei sa asimileze evolutionismul what sau sa-l propuna ca sfant pe Eminescu... in conditiile in care parerea lui despre religie era:

”Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...”

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Dum Aug 28, 2011 11:53 am

DRAGOS a scris:

Fara a ma indeparta de la subiect, chiar si marele poet grec homer,spunea ca "cei de la nord de dunare sunt uriasii planetei, titanii", chiar si dacii urmasii lor ai atlantilor erau cu mult mai mari decat majoritatea oamenilor sau decat cred majoritatea. Un exemplu sunt bratarile dacice, care sunt in diametru foarte mari, un om si le-ar pune pe picior, zic un om mai solid, insa dacii le purtau pe mana, deci va dati seama ce dimensiuni aveau.
..........
Sa intelegem ca vrei sa demonstrezi ca nu romanii sunt urmasii dacilor ... ci scandinavicii?
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Dum Aug 28, 2011 2:48 pm

Eu doar am spus ca primele fiinte au fost in transilvania, in ardeal, iar de aici au plecat si colonizat intreaga planeta. Arheologii in special cei de la british museum au doua sali cu sumerienii, dar nu se zice absolut niciun cuvant despre istoria dacilor, se vorbeste despre scandinavi, despre cei din nord, dar nu despre daci, si-n plus d-asta rockefeller-ii si rotchildz-ii au platit cu bani grei pe arheologi sa admita ca istoria incepe in sumer si ca cele mai vechi scrieri sunt acolo, facandu-se astfel ca odata istoria inceputa in sumer, evreii l-au cunoscut pe dumnezeu, evreii sunt un "popor ales" de dumnezeu si ei trebuie sa instaureze noua ordine mondiala cu centrul in israel daca se va unifica...

Cu toate astea sunt multe voci care incearca sa demonstreze si o fac excelent ca istoria incepe in carpati, aducand dovezi ce tin de stravechea limba numita "sanscrita" dar si tablitele des descoperite, cele mai importante desi necunoscute marilor arheologi ai lumii care ar dorii sa le cerceteze sunt cele de la tartaria si cele din muntii neamtului
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Dum Aug 28, 2011 4:46 pm

DRAGOS a scris:
si-n plus d-asta rockefeller-ii si rotchildz-ii au platit cu bani grei pe arheologi sa admita ca istoria incepe in sumer si ca cele mai vechi scrieri sunt acolo, facandu-se astfel ca odata istoria inceputa in sumer, evreii l-au cunoscut pe dumnezeu, evreii sunt un "popor ales" de dumnezeu si ei trebuie sa instaureze noua ordine mondiala cu centrul in israel daca se va unifica...
Dar nu inteleg ce ar avea de castigat rockefellerii si rotschildzii din investitiile care sa dovedeasca ca civilizatia moderna s-a nascut in Sumer?

Citat :

Cu toate astea sunt multe voci care incearca sa demonstreze si o fac excelent ca istoria incepe in carpati, aducand dovezi ce tin de stravechea limba numita "sanscrita" dar si tablitele des descoperite, cele mai importante desi necunoscute marilor arheologi ai lumii care ar dorii sa le cerceteze sunt cele de la tartaria si cele din muntii neamtului
O samanta de adevar ...contin vorbele tale ...dar din pacate totul este inca doar o ipoteza inca nedovedita ... ptr ca nu este clar daca acele tablite de la Tartaria contin o scriere, dupa cum nici nu s-a putut data corect perioada cand aceste tablite au fost arse ...si nici faptul ca acestea au fost facute in Transilvania si nu aduse in Transilvania ca urmare a unor contacte economice:

http://ro.wikipedia.org/wiki/T%C4%83bli%C8%9Bele_de_la_T%C4%83rt%C4%83riahttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/Tartaria_tablets.png/250px-Tartaria_tablets.png" border="0" alt="" />
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Aug 29, 2011 12:31 am

Am expus un articol mai detalia din cartea lui david icke la mine pe blog, desi nu-l pot incarca aici pt ca e mare, va dau un link sa-l citi si apoi va expuneti parerea...
http://fara-secrete.blogspot.com/2010/08/adevarul-despre-religii-si-despre-cine.html

Iată ce scria în secolul trei filozoful Celsus despre liderii bisericii:
„Voi spuneți basme de adormit copiii, și nici măcar nu posedați arta de a le face să pară autentice… Ați modificat de trei, patru ori propriile voastre texte, uneori chiar și de mai multe ori, astfel încât să curmați orice obiecții care vi s-ar putea aduce”.

Celsus s-a referit la istorii romani pliniu cel tanar si josefus de fapt o familie de aristocrati romani care au scris NT...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
melinda
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 290
Data de inscriere : 11/08/2011

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Aug 29, 2011 12:22 pm

DRAGOS a scris:
Am expus un articol mai detalia din cartea lui david icke la mine pe blog, desi nu-l pot incarca aici pt ca e mare, va dau un link sa-l citi si apoi va expuneti parerea...
http://fara-secrete.blogspot.com/2010/08/adevarul-despre-religii-si-despre-cine.html

Iată ce scria în secolul trei filozoful Celsus despre liderii bisericii:
„Voi spuneți basme de adormit copiii, și nici măcar nu posedați arta de a le face să pară autentice… Ați modificat de trei, patru ori propriile voastre texte, uneori chiar și de mai multe ori, astfel încât să curmați orice obiecții care vi s-ar putea aduce”.

Celsus s-a referit la istorii romani pliniu cel tanar si josefus de fapt o familie de aristocrati romani care au scris NT...

Bravo Celsus, felicitari aplauze

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Mar Sept 13, 2011 1:12 am

Dumadu a scris:
In primul rand Iisus nu spunea de un loc anume unde sa se invete. Putea fi si acasa, putea fi si pe munte(cum si el invata) etc. Ca papa i-a chemat la biserica nu vad o problema, caci biserica e mai mare si incapatoare Wink

"Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu." (Mat.21:31) "
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Mier Sept 14, 2011 12:13 am

Apopii a scris:
"Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu." (Mat.21:31) "

Oare ce fel de imparatie o mai fi si asta... lol!

Imi imaginez coloanele de inchinatori pupatori de moaste de morti si mosnegi care se bat pentru un strop de agheazma chioara, stand la coada in spatele prostituatelor de pe centura pentru a prinde si ei vreun locusor in respectiva imparatie aratat cu degetul bineinteles ca si in spatele vamuitorilor, probabil ca si astia au acolo un loc bun, trebuie si acolo sa fie cineva care vamuieste sufletele, ca doar n-or avea aia intaietate chiar asa de florile marului, nu-i asa? hohot
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 38
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Mier Sept 14, 2011 6:29 am

Black velvet a scris:
Apopii a scris:

Oare ce fel de imparatie o mai fi si asta... lol!

Imi imaginez coloanele de inchinatori pupatori de moaste de morti si mosnegi care se bat pentru un strop de agheazma chioara, stand la coada in spatele prostituatelor de pe centura pentru a prinde si ei vreun locusor in respectiva imparatie aratat cu degetul bineinteles ca si in spatele vamuitorilor, probabil ca si astia au acolo un loc bun, trebuie si acolo sa fie cineva care vamuieste sufletele, ca doar n-or avea aia intaietate chiar asa de florile marului, nu-i asa? hohot

Acest verset de mai sus, si intelesul sau in contextul dat mai pe larg, este motivul ptr care "biserica"/adunarea de pocaiti este in mare parte o adunatura in care s-au strans foste curve iesite din meserie pe motive de varsta, betivi, si borfasi.... si "crestinii" astia se cred mai grozavi decat noi ateii, care nu am avut niciodata o biografie atat de murdara ca ei.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Vin Sept 16, 2011 12:06 pm

Ghicitoare: din videoclipul de mai jos, care credeti ca vor fi primii care vor merge in imparatia lui dumnezeu?

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 11:21 am

Pai Isus a dat un raspuns clar la aceasta ghicitoare grin

Biblia ne spune clar ca imparatia asta este plina doar cu un soi de oameni placuti zeului care-ti spune sa nu curvesti si sa nu furi, dar care ofera intaietate curvelor si vamesilor (adica celor ce iau ceea ce nu este a lor, prin impunerea unei vamuiri!) in imparatia sa,

“Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” (Matei 5, 3).

Pe langa curve si hoti, se pare ca si cei prosti (sarmani cu duhul) vor fi la mare cinste in acea imparatie mult visata de unii...

Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 11:27 am

Apopii a scris:
Pai Isus a dat un raspuns clar la aceasta ghicitoare grin

Biblia ne spune clar ca imparatia asta este plina doar cu un soi de oameni placuti zeului care-ti spune sa nu curvesti si sa nu furi, dar care ofera intaietate curvelor si vamesilor (adica celor ce iau ceea ce nu este a lor, prin impunerea unei vamuiri!) in imparatia sa,

Pe langa curve si hoti, se pare ca si cei prosti (sarmani cu duhul) vor fi la mare cinste in acea imparatie mult visata de unii...
Hai sa ne jucam cu versetele biblice ca doar e la moda in ziua de azi. Oare la ce se referea cand zicea ca vamesii si curvele vor ajunge inaintea fariseilor in ''imparatia lui Dumnezeu?''. Oare curvele si vamesii nu tot oameni sunt, sau facem diferenta intre ei acum ca securistul de Pavel Corut? Vamesii si curvele desi erau asa, nu erau atat de negrii la suflet ca fariseii si cu putina pocainta ajungeau inaintea lor acolo. Dar ce sa-i faci cand vrem sa ne dam si noi atotstiutori si ca ne bagam in seama ca musca la kkt cand trebuie sa stam in banca noastra.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 11:30 am

Apopii a scris:

Ar trebui sa va bucurati la o asa veste Wink Te-ai prins? Saraci cu duhul nu inseamna cei prosti ci cei ce nu stiu. Unul care nu stie nu este prost ci neinformat. Dar mult mai fericiti sunt cei ce nu prea stiu, de exemplu cei ce stau la tara sau la munte decat geniile ca voi.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 11:41 am

Mihai12 a scris:
Hai sa ne jucam cu versetele biblice ca doar e la moda in ziua de azi. Oare la ce se referea cand zicea ca vamesii si curvele vor ajunge inaintea fariseilor in ''imparatia lui Dumnezeu?''.

FARISÉU, farisei, s. m. 1. Membru al unei grupări politico-religioase la vechii evrei, care reprezenta interesele populației orășenești înstărite și care se caracteriza prin formalism exagerat în respectarea ritualului religios.

Deci mai bine curva, hot si prost, pentru imparatia cereasca decat pupator de moaste si inchinator prin biserici grin

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 11:44 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Hai sa ne jucam cu versetele biblice ca doar e la moda in ziua de azi. Oare la ce se referea cand zicea ca vamesii si curvele vor ajunge inaintea fariseilor in ''imparatia lui Dumnezeu?''.

FARISÉU, farisei, s. m. 1. Membru al unei grupări politico-religioase la vechii evrei, care reprezenta interesele populației orășenești înstărite și care se caracteriza prin formalism exagerat în respectarea ritualului religios.

Deci mai bine curva, hot si prost, pentru imparatia cereasca decat pupator de moaste si inchinator prin biserici grin
Pfff ma dezamgesti Apopii. Mai important este ce ai in suflet decat ce ai in cap. Un hot poate e hot din cauza ca nu are ce sa manance si poate lui ii pare rau ca este hot. O curva e curva ca nu are de ales. Un prost e prost din mai multe motive. Daca faci astfel de diferente intre oameni, nu esti mai departe de fariseii pe care ii lauzi
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 11:46 am

Mihai12 a scris:
Oare curvele si vamesii nu tot oameni sunt, sau facem diferenta intre ei acum ca securistul de Pavel Corut?

Eu zic sa-l intrebi pe dumnezeul tau, ca doar el face diferenta si ii pedepseste pe cei ce nu-i asculta poruncile sa nu furi si sa nu curvesti oferindu-le locuri de cinste in imparatia sa, inaintea fariseilor, adica a celor ce respecta prea mult ritualurile dedicate lui grin

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 11:52 am

Mihai12 a scris:
Mai important este ce ai in suflet decat ce ai in cap.
Asta o fi valabil la tine la biserica!
La noi ...astia necredinciosii ... este foarte important si ce ai in cap ... ca vezi bine ... CONSTIINTA nu vine din suflet ...ci este ceva ce depinde de inteligenta ... si vezi bine in jurul tau, sau macar la stirile de la TV, ca marea majoritate a infractorilor o constituie cei fara instructie si educatie ... asta chiar daca au in suflet iubire (de ex. ptr. catea, porc, bani sau ptr Mariuca).
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 12:00 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Mai important este ce ai in suflet decat ce ai in cap.
Asta o fi valabil la tine la biserica!
La noi ...astia necredinciosii ... este foarte important si ce ai in cap ... ca vezi bine ... CONSTIINTA nu vine din suflet ...ci este ceva ce depinde de inteligenta ... si vezi bine in jurul tau .... .
Deci mai bine destept si criminal decat prost si cinstit.
Asa au fost si marii tirani, aveau multe in cap de aceea au facut ce au facut.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 12:12 pm

Mihai12 a scris:
Deci mai bine destept si criminal decat prost si cinstit. Asa au fost si marii tirani, aveau multe in cap de aceea au facut ce au facut.
Bati campii fara sa intelegi ce postez!

Daca erai mai "clear" in loc sa fi aberat ... ar fi trebuit sa intelegi urmatoarea idee: ... Mai bine destept si cu CONSTIINTA (ca doar de asa ceva am pomenit) decat fara minte, fara educatie ...dar cu cazier penal!

Sau nu iti este clar ca infractorii sunt preponderent in cazul celor care au un abandon scolar in biografia lor de finte cu aspect uman ... ptr ca OM incepe acolo unde nu mai esti oaie proasta sau alt soi de vita ... ci acolo unde apare CONSTIINTA!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 12:16 pm

aberezi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Sept 17, 2011 12:35 pm

Mihai12 a scris:
aberezi
Asta-i argument?

Poi numai atata te duce mintea?

Poi orice om normal stie ca diferenta intre bestie si Om incepe de la faptul ca OMUL are CONSTIINTA!

Pai tu nu te uiti la TV sa vezi ca majoritatea borfasilor sunt acele vite cu aspect uman care nu au educatie ?

Poi daca nu te uiti la Stiri ...macar uite-te atent la tine in biserica si vei observa ca majoritatea credinciosilor sunt mai ales foste curve, betivi sau puscariasi iesiti de pe "campul muncii" din cauza varstei ... si bineinteles acei ignoranti pupatori de moaste care se calca in picioare sa pupe instrumentul pe care a fost batjocorit Isus ...bineinteles de destepti si "satanisti" ce sunt!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Mier Sept 28, 2011 4:05 pm

Dumadu a scris:
Apopii a scris:
Dumadu a scris:
In aceste versete Yahweh, recunoaste doar existenta idolilor.

Daca ai sa citesti cu atentie ai sa vezi ca este scris, idolii dumnezeilor lor si nu idolii lor! Idolii sunt reprezentari grafice sau sclupturale ale unor zeitati, la fel cum icoanele sau crucile cu isusi rastigniti sunt idolii crestini ai zeitatilor crestine!
Pai idolii zeilor existenti doar in mintea celorlalte popoare. Daca un popor intreg pomenea de Baal sau de Moloch si erau considerati oficial zei, nu era si normal ca si Yahweh sa-i pomeneasca de ei, ca evreii sa stie ce sa faca?

Nu Yahweh a pomenit de ei, ci Moise in numele dumnezeului inventat de el!

Uite asa, religia manipuleaza lumea, li se da de inteles oamenilor ca respectivele cuvinte din biblie sunt ale lui dumnezeu si nu ale celui care le-a scris, adica Moise!

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Vin Sept 30, 2011 10:06 am

Apopii a scris:
Dumadu a scris:
Apopii a scris:

Daca ai sa citesti cu atentie ai sa vezi ca este scris, idolii dumnezeilor lor si nu idolii lor! Idolii sunt reprezentari grafice sau sclupturale ale unor zeitati, la fel cum icoanele sau crucile cu isusi rastigniti sunt idolii crestini ai zeitatilor crestine!
Pai idolii zeilor existenti doar in mintea celorlalte popoare. Daca un popor intreg pomenea de Baal sau de Moloch si erau considerati oficial zei, nu era si normal ca si Yahweh sa-i pomeneasca de ei, ca evreii sa stie ce sa faca?

Nu Yahweh a pomenit de ei, ci Moise in numele dumnezeului inventat de el!

Uite asa, religia manipuleaza lumea, li se da de inteles oamenilor ca respectivele cuvinte din biblie sunt ale lui dumnezeu si nu ale celui care le-a scris, adica Moise!
Banati userii si apoi le raspundeti Laughing Laughing ce oameni ce oameni
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Vin Sept 30, 2011 11:40 am

Mihai12 a scris:

Userii sunt banati de pe acest forum atunci cand inlocuiesc dialogul civilizat cu jignirile si atacul la persoana!

Tu de ce nu incerci sa pricepi ca aici se pune accentul pe idei si argumente si nu pe persoanele care posteaza?

Deci, eu nu i-am raspuns unui user, ci am comentat ideile postate de acesta! Daca userul a fost banat, nicio problema, ideile si afirmatiile sale au ramas pe forum, sunt proprietatea forumului si pot fi comentate de oricine si oricand!

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Vin Sept 30, 2011 1:48 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:

Userii sunt banati de pe acest forum atunci cand inlocuiesc dialogul civilizat cu jignirile si atacul la persoana!

Tu de ce nu incerci sa pricepi ca aici se pune accentul pe idei si argumente si nu pe persoanele care posteaza?

Deci, eu nu i-am raspuns unui user, ci am comentat ideile postate de acesta! Daca userul a fost banat, nicio problema, ideile si afirmatiile sale au ramas pe forum, sunt proprietatea forumului si pot fi comentate de oricine si oricand!
Sigur si Dumadu adica eu a jignit? Hai ma fii serios. Probabil te-a pus Soimos sa ma banezi, ca sa scape de mine, ca pe forum la DRAGOS i-am cam inchis gura Wink
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Vin Sept 30, 2011 1:54 pm

Mihai12 a scris:
Sigur si Dumadu adica eu a jignit? Hai ma fii serios

Sunt foarte serios! Si tot in mod serios te-am sanctionat si ti-am editat o multime de mesaje pentru jigniri si atac la persoana! Daca ai memoria scurta, citeste topicele respective si afla grin

In plus, te rog sa postezi de acum incolo ontopic! Ceea ce spui tu n-are legatura cu nimic din tema topicului!

Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Oct 03, 2011 12:48 am

Manipularea prin religie si cu ajutorul religiei! In filmuletul de mai jos, se poate vedea clar cum religia si politica merg mana-n mana...

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Oct 03, 2011 7:40 am

Apopii a scris:

Iata cum suna/arata acest text politico religios, citit printre randuri, descifrat si comentat!

Reda Doamne adevarata demnitate a acestui neam ....
(demnitate pe care nu am avut-o niciodata, din moment ce in istorie nu am iesit invingatori decat in lupte si nu in razboaie si astfel nu am fost decat presul pe care altii isi stergeau cizma, ... vorbesti de demnitate cand exact asta ne lipseste si astazi, cand stam si tremuram de frica in fata ciocoilor care ne sug sangele si ne fura painea de la gura copiilor)

Si nu lasa pe altii sa-l calce in picioare ....
(asa cum i-ai lasat pe altii sa o faca de 2000 de ani incoace)

Deschide Doamne zagazele constiintei celor care ne conduc ...
(adica securistilor care ne conduc fiind lipsiti de minte, scru-pule si implicit de constiinta)

Sa fim in stare singuri sa ne alegem soarta
(adica sa fim in stare sa ne algem singuri calaii securisti care ne-au vandut tara si ne-au tradat neamul)

Si nu cu venetici veniti din alta lume si aiurea
(cum adica? ... fara investitori straini care sa ne dea de lucru si sa plateasca impozite la stat)

Sa fim noi insine ceea ce am fost, si chiar mai mult decat atat ...
(ah ...lozinca securistilor? ... adica tot securisti si tradatori, (cum am fost pe timpul lui ceasca pe care l-am tradat, dar mai mult ...adica nu numai tradatori de conducator ci tradatori de tara si vanzatori de neam ..asa cum am ajuns astazi cand am vandut toata tara inclusiv resursele ei in interesul nostru ...bineinteles "national"! )

Ocroteste Doamne neamul acesta romanesc...

(Fa-o macar TU ... ca noi i-l belim, i-l batjocorim si-i stoarcem pana si ultima lacrima de suferinta)

Sa curga valuri de sperante in sufletul lui de necajit ..
(macar speranta sa va ramana, dupa ce va belim noi si va luam si ultima bucata de paine de la gura, ...pana iesiti din sistem)

Stii bine Doamne ca nu suntem un popor rau
(Cum sa nu stiu ... zise Domnul ...ca doar altfel nu am fi atat de buni de muls si de prostit, ptr ca intre bunatate si prostie nu este decat un milimetru distanta)

Si ca romanul este in sufletul lui un popor omenos si cinstit
(de acest fapt s-au convins nu numai fratii nostrii de sange italienii. francezii si spaniolii ...ci chiar toata Europa)

Dar in ultima vreme tot mai multi romani au uitat de existenta Ta, savarsind pacate ingrozitoare.
(si astfel prin "uitare" numarul credinciosilor din Romania a coborat la cifra minima record de 95%, pacat ca acest procent de adevarati credinciosi care iti urmeaza calea (diabolica) este atat de mic!)

Facand astfel sa se abata asupra noastra toate relele din lume

(No problem, ne razbunam si noi asa cum putem si o facem si noi gresitilor nostrii, (care ne primesc de ex. fratii italieni) pe care si noi i-am "rasplatit" cu rugaciunile noastre si cu cele mai pioase violuri si excrocherii)

Doamne Dumnezeule ...va veni vreodata clipa in care iti vei intoarce fata catre napastuitii acestui neam?
(DA! ... vorba lui ceausescu inaintea de a-si beshi sufletul ..."cand va face plopul pere si rachita micsunele"! ...totul este sa aveti pana atunci multa "speranta" )

Sa te iubeasca si sa creada si mai mult in maretia Ta
(care maretie frate ...aia de pitic impotent care suge sangele si paralele sarmanelor victime pe care le-ai batjocorit si napastuit cu sperante desarte?)

Primeste doamne cantul meu ce se inalta spre bolta cerului
(aici probabil ca autoarea a gresit, si a vrut sa spuna "borta curului" in loc de bolta cerului ...ptr ca pun ramasag ca stie mai bine unde ii este curu decat cerul)

Si da la toata lumea dupa voia intelepciunii tale
(tot asa cum n-ai dat niciodata nimic bun in cei 2000 de ani de cand te lingem in coor ...si asa cum dau politicienii (muie) poolimii care i-a ales)

Si daca ruga noastra nu va fi indeplinita

(Asa cum nu a fost indeplinita niciodata ...dovada ca ne-ai lasat si acum tot ce am fost mereu ...adica ultimul si cel mai pro ... aaa ... adica cel credincios popor din Europa)

Iti multumim Doamne ca macar ne-ai ascultat

(Adica cum asa? ...sa ne multumim numai cu speranta? ... ptr atata ai pretentia sa credem in Tine? ... ca sa ramanem ca prostii cu banii luati dar plin de speranta ca va bate "dumnezeu" pe voi politicienii?
...adica asa ca ultimii prosti care nu sunt in stare sa-si ieie in mana propria lor soarta? ,... ma da sti ca ai tupeu si zace nesimtirea in tine ca piatra in munte ..asta p[ina nu te dam jos si pe tine asa cum i-am dat jos si pe altii care s-au crezut Dumnezei dar nu au fost decat niste amariti de pantofari!

Interpretat de Preda Patricia ... si descifrat de soimos!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Oct 03, 2011 10:45 am

Ei na
Poate ne descrifrezi Soimos si catrenele lui Nostradamus.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Oct 03, 2011 11:09 am

Alin Soimosi a scris:
Ei na

Asta in mod sigur ca nu.
Ala se exprima mai intortochiat ...cam asa ca Pythia, adica bolboroseste niste cuvinte fara subiect si predicat si te lasa sa crezi orice vrei ... si asa ceva imi repugna ... probabil ca din cauze de educatiei primite de mic, una in spiritul adevarului si al exprimarii clare si precise.

Textul politico-religios de mai sus este totul o minciuna de la un capat la altul ... minciuna insailata cu ata alba a sarlataniei religioase ca sa sune mai placut si mai credibil ...si minciuni din acestea ...adica rupte de realitate ... sunt usor de demontat si asta este ceva usor de demascat si combatut!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Oct 03, 2011 6:00 pm

Alin Soimosi a scris:
Ei na

La ce ti-ar folosi? Cum nu intelegi nimic, nici din biblie si nici din religie si istoria ei, n-ai intelege nimic nici din acele catrene!

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Oct 03, 2011 6:09 pm

Soimos a scris:
Si da la toata lumea dupa voia intelepciunii tale
(tot asa cum n-ai dat niciodata nimic bun in cei 2000 de ani de cand te lingem in coor ...si asa cum dau politicienii (muie) poolimii care i-a ales)

[b]
Mai soimica, probabil voi ateii ati vrea ca Dumnezeu sa sa-i bage omului si in traista. In primul rand, omul are liberul arbitru iar Dumnezeu nu intervine in viata celui care nu-l primeste( ateii). Nu te astepta tu ca ateu si cu sufletul negru si injurandu-l pe Dumnezeu zi si noapte sa te ajute. Nu uita ca omul a ales greutatile vietii neascultand de Dumnezeu in gradina Edenului. Nu venise inca timpul ca oamenii sa cunoasca binele si raul .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Oct 03, 2011 8:05 pm

Mihai12 a scris:
probabil voi ateii ati vrea ca Dumnezeu sa sa-i bage omului si in traista.

rostogol dumnezeu nu baga in traista, conform bibliei, singura sa grija este sa fie unicul dumnezeu si singurul iubit de catre oameni, altfel... se face foc si para si incepe sa omoare tot ce misca... Mai stiu eu pe unul care se credea ”cel mai iubit fiu al poporului”, iar cei care nu-l iubeau erau contrarevolutionari si reprezentanti ai capitalismului putred si decadent (adica echivalentul ingerilor cazuti)...

Ai auzit ce a patit acel fiu iubit? Iar comunistii cei cu ”originea sanatoasa” au ajuns acolo unde le era locul, adica la cosul de gunoi al istoriei!

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   

Sus In jos

Manipularea prin religie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 10 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: