Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Manipularea prin religie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 2:38 pm

Alin Soimosi a scris:

Din ce stiu eu universul asta mare ,e atat de mare incat poate sunt cateva miliarde de big banguri .Si cum daca inca nu i-a dat nimeni de capat .......nu putem stii daca anumite lucruri nu au fost importate de undeva .....de cineva,sau multe altele...........
Pai daca ne spui despre imensa marime a Universului si mai stim ca exista muuulte Universuri paralele pe care le numim Multiversuri ... si daca acceptam si faptul ca au existat miliarde de Big-Banguri ... cum poate un om cu pregatire tehnico-stiintifica sa accepte ca un maimutoi urias ca si King Kong ...care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa ...de bietul om a iesit asemanator cu o maimuta primata in proportie de 98,7% ...cum putem sa-i punem in carca crearea Universului ...culmea prostiei ...cand el nu a ap[arut pe ecrane decat acum 6 mii de ani ...in timp ce omul a aparut pe planeta Terra cu cca 3 milioane de ani inaintea lui ... iar planeta Terra cu cca 5 miliarde de ani inainte ...iar Universul cu cca 13 miliarde de ani in urma?

Ti se pare logic sa crezi intr-un maimutoi urias cu puteri supranaturale ...doar ptr ca El s-a relevat lui Moise sub forma unei tufe care arde ?

Cat de primitiv trebuie sa fie in gandire acel naiv care accepta asemenea povesti de care mana si copii de gradinita s-ar rade?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 2:50 pm

Ce-mi place cand ateii amatori repeta mecaniceste ce zic ateii profesionisti( adica mincinosi cu diploma) cifrele de milioane si miliarde de ani. Si daca Terra are 6,0001 miliarde de ani si nu 5. Daca omul are 1 milion de ani si nu 3.

OFF-TOPIC: App de milioanele de ani. Citisem undeva despre evolutionistii lui peste, care au gasit un fir de par mamifer vechi de 100 de milioane de ani. In articol, nu spuneau cum au realizat ei ca are 100 de milioane de ani. Sa zicem ca este asa; acel fir de par vechi de atata timp, era identic cu un fir de par al unui mamifer din ziua de azi. Deci mamiferele au evoluat ca nebunele intr-o 100 de milioane de ani, dar culmea, parul a ramas acelasi, nici macar o modificare. Dupa cateva zile, au realizat evolutionistii lui peste ca s-au facut de ras, au scos articolul din revista lor online. Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 3:15 pm

Mihai12 a scris:
Ce-mi place cand ateii amatori repeta mecaniceste ce zic ateii profesionisti( adica mincinosi cu diploma) cifrele de milioane si miliarde de ani. Si daca Terra are 6,0001 miliarde de ani si nu 5. Daca omul are 1 milion de ani si nu 3.
Poi esti cam nedrept-pretentios .. faptul ca Terra are 5 miliarde sau 6 miliarde de ani ...zau ca nu are nici o importanta majora ...important si corect ar fi sa te socheze faptul ca conform credintei a proasta ....Terra nu are decat cca 6 000 de ani ...dar vad ca asta nu te socheaza ... probabil din cauza ca esti obisnuit atat cu minciuna .... cat si cu credinta a proasta!

Citat :

OFF-TOPIC: App de milioanele de ani.
Idiotenii cat casa !
Asta inseatit desesti prost ...din moment ce doar atat ai citit despre evolutionism ...sau daca din ceea ce ai citit ...doar asta ti-a ramas in bibilica -ti trepanata prin doctrina religioasa!

Daca tot ai revenit la tema Creatie ... de ce nu ne dai macar o singura data o dovada care care sa ateste precum ca tocmai Yahwele cu copii ...adica ala care era prea prost ca sa inspire o scriptura ...este autorul Creatiei ????
Nu -ti se pare ca este cam exagerat sa pui in carca unui maimutoi analfabet si atat de prost ... o Creatie care sa ceara cunoasterea tuturor legilor din Univers ?

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 3:20 pm

Soimose, spre uimirea ta eu nu cred ca Terra are doar 6000 de ani. Poate avea milioane, miliarde, trilioane, sincer eu nu am incredere in ce zic mascaricii aia de evolutionisti si pur si simplu nu prea ma intereseaza cat are.

Iar ce am zis nu este nicio idiotenie cat casa ci adevarul pur. Evolutionistii au mai demonstrat inca odata ca sunt penibili. Daca vrei pot continua cu gafele lor la nesfarsit, dar intuitia imi spune ca nu vei dori sa auzi; probabil din frica sa nu iti slabeasca credinta in povestea broastei ce s-a transformat in print Very Happy Totusi ateul e ateu intotdeauna, adica ignorant 100%. Va ignora intotdeauna descoperirile ce contrazic teoriile lui aberante si va avea incredere deplina in oameni de stiinta de mana a doua
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 3:38 pm

Mihai12 a scris:
Soimose, spre uimirea ta eu nu cred ca Terra are doar 6000 de ani. Poate avea milioane, miliarde, trilioane, sincer eu nu am incredere in ce zic mascaricii aia de evolutionisti si pur si simplu nu prea ma intereseaza cat are.
Dar ce te intereseaza?
Te intereseaza cumva faptul ca Isus lucra cu puterile Diavolului ... sau te intereseaza faptul ca pe Isus "sfanta" aia de Marie
.. l-a conceput cu soldatul roman Caius Iulius Abdes Pandira/Panthera?
probabil de sfanta ce era!
Citat :

Iar ce am zis nu este nicio idiotenie cat casa ci adevarul pur.
Lasa tu "adevarurile" adevarate doar in capul tau aberat de religie ... si daca esti cu adevarat un iubitor al adevarului pur ... nu ma mai fa sa ma tot rog la tine sa ne impartasesti si noua dovada a faptulu ca Creatia este opera "dumnezeului" tau ...ala care a fost prea prost ca sascriere/inspire o Biblie ...

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Oct 15, 2011 3:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 3:52 pm

Hai ca iar aberezi. Nu poti si tu macar sa porti o discutie seriosa. GROW UP
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 4:04 pm

Mihai12 a scris:
Ce-mi place cand ateii amatori repeta mecaniceste ce zic ateii profesionisti

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.

A nega existenta vreunei divinitati se poate face in mod amator sau profesionist?
Pe de alta parte si la antipod, tu, de ex. poti fi un credincios amator sau profesionist?
Acum, sa nu intelegi cumva ca ateismul ar fi o credinta, pentru ca el este tocmai lipsa oricarei credinte religioase! Este doar o observare a realitatii, in care nu se vede nicio divinitate!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 4:17 pm

Da Apopii sunt atei care neaga existenta unui Dumnezeu fara motiv, altii care neaga existenta lui din asa zisele lipse de dovezi, altii din cauza spiritului de turma, adica are prieteni care sunt atei si zice ca e bine sa fie si el ateu ca pretenasii lui.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 4:22 pm

Tu, de fapt, te referi la motivatia oamenilor de a deveni atei si nu la faptul in sine de a fi ateu!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 4:28 pm

Mihai12 a scris:
Da Apopii sunt atei care neaga existenta unui Dumnezeu fara motiv,

Dumniezaule Doamnie ...cata ilogica !
Faptul ca un ateu ...si nici STIINTA ...nu au gasit vre-o dovada ca Yahwele cel prost (ptr ca era prea prost ca sa scrie o Biblie) este doar o iluzie si nu o Realitate ... o miluzie existenta in capetele unor aberati ...si ATAT!

Pai nu ti se pare ca din contra ...credinta in Dumnezeu nu are la baza nici un motiv ... decat Irationalitatea ?

Citat :

altii care neaga existenta lui din asa zisele lipse de dovezi,
Ce dovada ai tu sau biserica ta ca tocmai Yahwele religiei voastre aia bazata pe furt intelectual . minciuna si sarlatanie .... este Creatorul ????

Creatorul cui ? ...cumva al celei mai bicisnice institutii politico-religioase din istoria omenirii?
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 6:30 pm

Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:

Din ce stiu eu universul asta mare ,e atat de mare incat poate sunt cateva miliarde de big banguri .Si cum daca inca nu i-a dat nimeni de capat .......nu putem stii daca anumite lucruri nu au fost importate de undeva .....de cineva,sau multe altele...........
Pai daca ne spui despre imensa marime a Universului si mai stim ca exista muuulte Universuri paralele pe care le numim Multiversuri ... si daca acceptam si faptul ca au existat miliarde de Big-Banguri ... cum poate un om cu pregatire tehnico-stiintifica sa accepte ca un maimutoi urias ca si King Kong ...care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa ...de bietul om a iesit asemanator cu o maimuta primata in proportie de 98,7% ...cum putem sa-i punem in carca crearea Universului ...culmea prostiei ...cand el nu a ap[arut pe ecrane decat acum 6 mii de ani ...in timp ce omul a aparut pe planeta Terra cu cca 3 milioane de ani inaintea lui ... iar planeta Terra cu cca 5 miliarde de ani inainte ...iar Universul cu cca 13 miliarde de ani in urma?

Ti se pare logic sa crezi intr-un maimutoi urias cu puteri supranaturale ...doar ptr ca El s-a relevat lui Moise sub forma unei tufe care arde ?

Cat de primitiv trebuie sa fie in gandire acel naiv care accepta asemenea povesti de care mana si copii de gradinita s-ar rade?

Stimati interlocutori
HAi sa luam problema stintific:
Toate datele de mai sus pe bazeaza pe cercetari de laborator si simulari in laborator. Din ce stiu nu s-a intors nimeni 13 sau 5 sau 3 miliarde de ani in trecut sa asiste la aceste fenomene.Simularire cu carbon sunt facute dupa functii liniare exponentiale etc relativ complicate si au o seama de elemente care nu pot fii luate precis in calcul, bazate pe evolutiile unor paramantri din ultima suta de ani, fara sa fie cunoscute toate influentele factorilor externi asupra acestor ecuatii/functii .
Ca atare abaterile pot fii imense ,Lucrurile riguroase se pot face cand stii absolut toate datele problemei .
Deci e relativ absolut totul, orice raspuns al stiintei moderne. PAna in vara credeam ca cea mai mare viteza e viteza lumini, Acum s-a descoperit ca exista particule care calatoresc cu viteze de 3 ori mari .Asa ca o seama de teorii, ecuatii ,teoreme etc sunt mai mult sau mai putin precise si sau concludente.
Faptul ca am descoperit penicilina ,am fost pe luna si multe altele nu ne da dreptul sa credem ca stim tot.

Nu stapanim inca toate procesele nucleare dar credem ca stim cum si cand s-a creat pamantulDaca universul a aparut acum 13 miliarde de ani din ce a aparut. Stie cineva teoriile stintifice cum ca frecventele de rezonanta ale orei actuale fac ca ora actuala sa fie cu cca 10 minute mai scurta ca in 1995?????atunci anul are aceeasi valoare sau nu cu anul din 1995.?????? Da si nu .....

Deci ar fii aberant sa poti da uneia din parti dreptate absoluta.de unde stim cat era o ora pe timpul lui Adam si eva, cat era de lung un an. Vreau sa imi spuna si mie acea npersoana care a trait macar o ora in vremea aceea.
De unde stim care era viteza de rotatie a pamantului sa stabilim cat de lunga ara o zi .cat de departe era luna si ce influenta avea garvitatia asupra straturilor sedimentare dupa care calculam noi acum evolutia .Cine poate sa imi spuna cu adevarat daca imbatranirea oaselor si rocilor actioneaza dupa o functie liniara sau exponentiala sau cum o fii nestiind toate conditiile .Cine poate sa imi spuna ca acum 6000 de ani considera temperatura de 20 de grade celsius ca fiind normala si nu cea de 10 grade sau 40 de grade.

Acum Soimos pe limbajul tau:
Demonstraza-mi ca esti fiul celui care ii spui (sper sa nu fi murit, iar daca s-a intamplat condoleantele mele) TATA.
Ca sa poti face acest lucru si sa ne convingi pe toti de pe forum iti va fii foarte greu chiar si cu un test ADN . Pt ca sasoaicele ca si unguroaicele care se respectau aveau macar un amant tanar nu aveau ce face cu sotul tot timpul obosit de la atata munca deci nimeni nu contesta capacitatea lor de a face lucruri durabile.Si asta e realitatea care o stiu toti cei care au intrat in contact cu sasii.Acum ma astept si eu sa ai o "ATITUDINE CIVICA"din nou!!!!!!!!!!!!!!sau sa o dai cotita prima la stanga adoua la dreapta a treia etc etc .etc.
Pt restul va rog nu o luati ca o jignire ci ca exact ceea ce face Soimos!!!!Nu trebuie sa il stiu pe Soimos sau familia lui ca sa nasc o umbra de indoiala .....ci doar din ce mediu provine ......... si sa ma bazez in rest pe comportamentul lui pe forum:salut:

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 6:54 pm

Alin le-ai vorbit in limbaj stiintific si s-ar putea sa nu inteleaga ce ai spus. grin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 7:23 pm

Alin Soimosi a scris:
[

Stimati interlocutori
Toate datele de mai sus pe bazeaza pe cercetari de laborator si simulari in laborator. Din ce stiu nu s-a intors nimeni 13 sau 5 sau 3 miliarde de ani in trecut sa asiste la aceste fenomene.
da oare cineva s-a intors din ceruri ca sa iti povesteasca cum e pe lumea aialalta si toate prostiile in care crezi ... total nejustificate de realitate ...adica asa ... a proasta ?

Citat :

Simularire cu carbon sunt ....... Ca atare abaterile pot fii imense.
Ce e aia imens ?

faptul ca un ciolan de dinozaur nu are 200 de milioane de ani ci 300 de milioane de ani ...adica o diferenta colosala de 100 de milioane de ani ... importanta nu este data exacta ...ptr ca dinosauri existau si acum 300 de milioane de ani si acum 200 de milioane ..IMPORTANTA este ideea de principiu ...si anume in cazul nostru ... aceea ca Dumnezeu nu a creat lumea acum 6000 de ani ...ci ea exista cu muuuuuuult inainte de "nasterea" lui Dumnezeu ...care s-a petrecut acum cca 6000 de ani ... si asta este doar una din dovezile care ne spun ca religia este o minciuan ...iar credinta ...o forma de manifestare a Prostiei!
Dar diferenta enorma intre datele Bibliei si cele ale Stiintei ... nu ti se par semnificante?

Citat :

. PAna in vara credeam ca cea mai mare viteza e viteza lumini, Acum s-a descoperit ca exista particule care calatoresc cu viteze de 3 ori mari
Asa se cheama atunci cand viteza luminii este depasita cu .... ATENTIE ... 0,0025%.!!!!

Ha ha ha ! ...cred ca ar trebui sa intelegi mai corect ca o asemenea toleranta minima ...nu este de loc semnificanta ...si nici importanta ptr ca nu conteaza ca lumina a parcurs drumul de la soare la pamant ...de ex. a fost parcurs cu 60 de nanosecunde (0,00000006 secunde) mai rapid ...dar esti atat de bont la minte ca nu te deranjeaza faptul ca eroarea aprecierii creatiei este in Biblie fata de realitatea exprimata vde stiinta ...de cca 100 de milioane de ori mai mare ...decat minuscul fir de praf nevazut pe care l-ai gasit tu in farfuria stiintei !

Citat :

Faptul ca am descoperit penicilina ,am fost pe luna si multe altele nu ne da dreptul sa credem ca stim tot.
Trebuie sa fi prost ca noaptea sa crezi ca STII tot ...adica tot atat de prost ca si credinciosii care Stiu totul nu prin Cunoastere Rationala ...ci prin CREDINTA a proasta!

Citat :

Deci ar fii aberant sa poti da uneia din parti dreptate absoluta.
Ceeeee?
De unde o mai scoti pe aia cu adevarul religios ?
Ce dovezi poti tu aduce in sprijinul ideii ca "dumnezeul" religiei tale ...adica acel dumnezeu care era prea prost ca sa scrie o Biblie ...motiv ptr care a furat una scrisa de oamenii altei religii si se lauda cu ea ca este "Cuvantul Domnului" ...cand el e mut si astazi exact ca magarul care a disparut in ceatza!

Citat :

de unde stim cat era o ora pe timpul lui Adam si eva, cat era de lung un an. Vreau sa imi spuna si mie acea npersoana care a trait macar o ora in vremea aceea.
Ce stupizenie ! Poi de unde sa-ti spuna ora ...cand atunci nici nu se stia ce e aia ora? ... tu in fantezia ta bazata pe credinta ...crezi ca adam si eva aveau ceasuri care aratau ora transmisa de un satelit aflat pe orbita?
Tare naiv mai trebuie sa fi!
Citat :

Cine poate sa imi spuna ca acum 6000 de ani considera temperatura de 20 de grade celsius ca fiind normala si nu cea de 10 grade sau 40 de grade.
Am zis eu bine ...ca esti pierdut in ceata ... poi probabil ca iti va raspunde la intrebare acela care va face dovada ca acum 6000 de ani ...se masura temperatura in grade Celsius ...tu chiar esti drogat ca debitezi asemenea aberatii?

Citat :

Demonstraza-mi ca esti fiul celui care ii spui (sper sa nu fi murit, iar daca s-a intamplat condoleantele mele) TATA.
Ca sa poti face acest lucru si sa ne convingi pe toti de pe forum iti va fii foarte greu chiar si cu un test ADN .
Ce fraier esti !
Poi adam si eva sau urmasii lor ... pina la bunica-tu ...stiau ce e aia ADN?
Poi tata nu e acela care are acelasi ADN cu tine ...si te abandoneaza ca pe un pui de cuc ...asa cum a facut Tatal lui Isus cu nenorocitu de Isus ...ci acela care TRUDESTE ca sa iti asigure tie conditii prielnice sa devii OM ...prin urmare aia cu ADN-ul nu are nicio importanta ...ptr ca daca ai un Tata ca Dumnezeu ...te ia dracu ...in modul cel mai sigur ... ptr ca Dumnezeu nici mucii nu si i-a aruncat pe Isus ...desi chipurile ...ii era tata!

Citat :

Pt ca sasoaicele ca si unguroaicele care se respectau aveau macar un amant tanar nu aveau ce face cu sotul tot timpul obosit de la atata munca
Asta este pina la urma un lucru minor ...ceva mai grav este sa te nasti dintr-o tarfa profesionista ...care macinata de remuscari ptr toate murdariile supte si inghitite in cariera ei profesionala ... a profitat de oferta speciala a lui Isus privind curvele ... a acceptat sa se pocaiasca cand a devenit necomerciala ... si astfel vedem ca in casele de adunare ale pocaitilor majoritatea sunt foste curve maritate cu fosti betivi si puscariasi care cauta mantuirea prin religie ...si care astfel si-au obisnuit ...uneori cu forta... copii (astazi deveniti adulti) cu cele ale religiei si pocaintei ...exat asa cum ai fost si tu obisnuit ... de ai devenit un mare pocait cu aere de neprihanit ... din nu se stie cine sau ce ... ca doar regula enuntata de tine nu este valabila doar in cazul meu ...nu?
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 8:07 pm

Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:
[

Stimati interlocutori
Toate datele de mai sus pe bazeaza pe cercetari de laborator si simulari in laborator. Din ce stiu nu s-a intors nimeni 13 sau 5 sau 3 miliarde de ani in trecut sa asiste la aceste fenomene.
da oare cineva s-a intors din ceruri ca sa iti povesteasca cum e pe lumea aialalta si toate prostiile in care crezi ... total nejustificate de realitate ...adica asa ... a proasta ?

Citat :

Simularire cu carbon sunt ....... Ca atare abaterile pot fii imense.
Ce e aia imens ?

faptul ca un ciolan de dinozaur nu are 200 de milioane de ani ci 300 de milioane de ani ...adica o diferenta colosala de 100 de milioane de ani ... importanta nu este data exacta ...ptr ca dinosauri existau si acum 300 de milioane de ani si acum 200 de milioane ..IMPORTANTA este ideea de principiu ...si anume in cazul nostru ... aceea ca Dumnezeu nu a creat lumea acum 6000 de ani ...ci ea exista cu muuuuuuult inainte de "nasterea" lui Dumnezeu ...care s-a petrecut acum cca 6000 de ani ... si asta este doar una din dovezile care ne spun ca religia este o minciuan ...iar credinta ...o forma de manifestare a Prostiei!
Dar diferenta enorma intre datele Bibliei si cele ale Stiintei ... nu ti se par semnificante?

Citat :

. PAna in vara credeam ca cea mai mare viteza e viteza lumini, Acum s-a descoperit ca exista particule care calatoresc cu viteze de 3 ori mari
Asa se cheama atunci cand viteza luminii este depasita cu .... ATENTIE ... 0,0025%.!!!!

Ha ha ha ! ...cred ca ar trebui sa intelegi mai corect ca o asemenea toleranta minima ...nu este de loc semnificanta ...si nici importanta ptr ca nu conteaza ca lumina a parcurs drumul de la soare la pamant ...de ex. a fost parcurs cu 60 de nanosecunde (0,00000006 secunde) mai rapid ...dar esti atat de bont la minte ca nu te deranjeaza faptul ca eroarea aprecierii creatiei este in Biblie fata de realitatea exprimata vde stiinta ...de cca 100 de milioane de ori mai mare ...decat minuscul fir de praf nevazut pe care l-ai gasit tu in farfuria stiintei !

Citat :

Trebuie sa fi prost ca noaptea sa crezi ca STII tot ...adica tot atat de prost ca si credinciosii care Stiu totul nu prin Cunoastere Rationala ...ci prin CREDINTA a proasta!

Citat :

Deci ar fii aberant sa poti da uneia din parti dreptate absoluta.
Ceeeee?
De unde o mai scoti pe aia cu adevarul religios ?
Ce dovezi poti tu aduce in sprijinul ideii ca "dumnezeul" religiei tale ...adica acel dumnezeu care era prea prost ca sa scrie o Biblie ...motiv ptr care a furat una scrisa de oamenii altei religii si se lauda cu ea ca este "Cuvantul Domnului" ...cand el e mut si astazi exact ca magarul care a disparut in ceatza!

Citat :

de unde stim cat era o ora pe timpul lui Adam si eva, cat era de lung un an. Vreau sa imi spuna si mie acea npersoana care a trait macar o ora in vremea aceea.
Ce stupizenie ! Poi de unde sa-ti spuna ora ...cand atunci nici nu se stia ce e aia ora? ... tu in fantezia ta bazata pe credinta ...crezi ca adam si eva aveau ceasuri care aratau ora transmisa de un satelit aflat pe orbita?
Tare naiv mai trebuie sa fi!
Citat :

Cine poate sa imi spuna ca acum 6000 de ani considera temperatura de 20 de grade celsius ca fiind normala si nu cea de 10 grade sau 40 de grade.
Am zis eu bine ...ca esti pierdut in ceata ... poi probabil ca iti va raspunde la intrebare acela care va face dovada ca acum 6000 de ani ...se masura temperatura in grade Celsius ...tu chiar esti drogat ca debitezi asemenea aberatii?

Citat :

Ca sa poti face acest lucru si sa ne convingi pe toti de pe forum iti va fii foarte greu chiar si cu un test ADN .
Ce fraier esti !
Poi adam si eva sau urmasii lor ... pina la bunica-tu ...stiau ce e aia ADN?
Poi tata nu e acela care are acelasi ADN cu tine ...si te abandoneaza ca pe un pui de cuc ...asa cum a facut Tatal lui Isus cu nenorocitu de Isus ...ci acela care TRUDESTE ca sa iti asigure tie conditii prielnice sa devii OM ...prin urmare aia cu ADN-ul nu are nicio importanta ...ptr ca daca ai un Tata ca Dumnezeu ...te ia dracu ...in modul cel mai sigur ... ptr ca Dumnezeu nici mucii nu si i-a aruncat pe Isus ...desi chipurile ...ii era tata!

Citat :

Pt ca sasoaicele ca si unguroaicele care se respectau aveau macar un amant tanar nu aveau ce face cu sotul tot timpul obosit de la atata munca
Asta este pina la urma un lucru minor ...ceva mai grav este sa te nasti dintr-o tarfa profesionista ...care macinata de remuscari ptr toate murdariile supte si inghitite in cariera ei profesionala ... a profitat de oferta speciala a lui Isus privind curvele ... a acceptat sa se pocaiasca cand a devenit necomerciala ... si astfel vedem ca in casele de adunare ale pocaitilor majoritatea sunt foste curve maritate cu fosti betivi si puscariasi care cauta mantuirea prin religie ...si care astfel si-au obisnuit ...uneori cu forta... copii (astazi deveniti adulti) cu cele ale religiei si pocaintei ...exat asa cum ai fost si tu obisnuit ... de ai devenit un mare pocait cu aere de neprihanit ... din nu se stie cine sau ce ... ca doar regula enuntata de tine nu este valabila doar in cazul meu ...nu?

Inca o dat nu stiu de ce crezi ca sunt crestin, doar ca nu jignesc ca tine sau ii injur si eu??

mai rapid ca viteza luminii inseamna ca teoria relativitatii e depasita, sufient ca sa schimbam tot ceea ce stim. daca si teoria relativitatii a ajuns sa fie relativa.............
Si daca Einstein s-a inselat , ce te face pe tine sa crezi ca esti mai destept decat Einstein si cu 0,00025 % ca sa putem avea incredere in enunturile tale

Adulterul e adulter,multe din tarfele profesioniste o fac sa supravietuiasca , credeam ca am ajuns la aceasta concluzie, pe cand in cazul minor pt tine datele problemele sunt altfel........e doar nevoie carnala........uitand de respectul fata de sot. de devotamentul pt familie etc, de valorile laice ale unei familii.....
Nu stiu cat de minor ti se pare tie a fii, poate stii cum reactioneaza(din experienta proprie)unu sas care dupa ce creste 30 de ani un copil afla ca e al vecinului........sau paote tot din experienta proprie stii cum e sa afli ca mama nu e ceea ce crezi. Mie mi s-ar parea minor doar daca as fii obisnuit ca mama sa fie "vizitata" de cand ma stiu.deci sa fie ceva normal....
Inteleg prostituata care nu se ascunde dar cea care o face pe la spate .....
e doar un exemplu si sper sa nu fie adevarat pt niciunul din cei ce sunt pe acest forum .

Eu nu am facut o regula si nu am enuntat una, Am zis doar ce se stie......

Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 8:09 pm

iar daca stiinta ar fi macar una din pasiunile tale , ti-ai da seama ca si 0,00025% e foarte mult.
Dar cum n-ai de unde sa stii o lasam asa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 8:21 pm

Alin Soimosi a scris:

Inca o dat nu stiu de ce crezi ca sunt crestin, doar ca nu jignesc ca tine
Nu tu nu jignesti ca mine ...ci jignesti ca tine !

Citat :

mai rapid ca viteza luminii inseamna ca teoria relativitatii e depasita, sufient ca sa schimbam tot ceea ce stim. daca si teoria relativitatii a ajuns sa fie relativa.............
Si daca Einstein s-a inselat , ce te face pe tine sa crezi ca esti mai destept decat Einstein si cu 0,00025 % ca sa putem avea incredere in enunturile tale
Nu am spus ca as fi mai destept ca Einstein ...desi am trait si eu la Ulm ...ci doar ma mir de tine ca nu stii ce e aia "relativitate" si nici care sunt implicarile ei ...relative ...mai alesw cele privind spatiul si timpul ...asa ca despre ce discutam?

Citat :

Adulterul e adulter,multe din tarfele profesioniste o fac sa supravietuiasca
asta nici pe departe nu inseamna ca ele nu au copii !

Citat :

.....e doar nevoie carnala....
Mda ...asta mai ales in lumea animala ...adica cea lipsita de constiinta!

Citat :

....uitand de respectul fata de sot. de devotamentul pt familie etc, de valorile laice ale unei familii.....
Ma da ce frumos stii sa vorbesti ...ai primit lectia asta de viata de la o "mama pocaita " (adica fosta curva) de la voi de la pocaiti?
Citat :

Mie mi s-ar parea minor doar daca as fii obisnuit ca mama sa fie "vizitata" de cand ma stiu.deci sa fie ceva normal...
Poi probabil ca sti tu de ce gandesti asa ... eu nu am probleme de genul acesta !

Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 8:39 pm

Da eu vorbeam de valorile laice ,nu de cele crestine dar esti prea prins sa jignesti. Sau ne le cunosti pe nici unele din ele
Asta cred ca e mai rapid.
E si normal sa faci asta , mai ales cand esti crescut intr-un astfel de mediu..Acum stiu ce ai invatat si vazut acasa.
De curios cine se adresa asa mama ta catre tatal tau si voi copii cand era prea obosita de atatea vizite de la vecini sau invers , tatal tau catre voi si mama ta dupa ce venea de la munca(carciuma) si va vedea pe voi.
Oare ce gandea saracul om ??, Ala seamana cu Hans,aia seamana cu johann,si bagami-as ala chiar seamana cu Vasile. Chiar si cu Vasile????
E timpul de atitudine civica .............

Apropos tu cu cine semeni???????
ca prea bine stii sa explici.......
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Sam Oct 15, 2011 8:45 pm

Citat :

Apropos tu cu cine semeni???????
ca prea bine stii sa explici.......
Fi sigur ca nu pe tine ... care nu stii sa explici mai nimic!
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 27
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Dum Oct 16, 2011 12:13 pm

Imi amintesc de craciun cum a venit popa la noi si ne tot spunea ca s-a nascut Mesia,da eu nu pricepeam cum de s-a nascut tocmau de craciun. ca eu citisem ca s-a nascut primavara in iesle. oare la ei craciunul era primavara?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Dum Oct 16, 2011 7:47 pm

Fernando a scris:
oare la ei craciunul era primavara?

Nu, nu era primavara si nici Isus nu s-a nascut de craciun! grin

Craciunul este o veche sarbatoare pagana, cea a solstitiului de iarna, in care era sarbatorita renasterea prin foc. Popii crestini neputand elimina aceasta sarbatoare si nici traditiile ei, au comis o mare sarlatanie, au pastrat sarbatoarea, dar i-au schimbat semnificatia. Asa s-a ajuns sa se sarbatoreasca nasterea lui Isus de craciun... iar copacul lui Torr a devenit pomul de craciun bradut , cat priveste cozonacul, a ramas acelasi ca la pagani!

Daca te intereseaza mai multe lucruri despre vechea sarbatoare pagana, poti gasi AICI informatiile necesare si in forma cat mai nealterata.

Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Lun Oct 17, 2011 9:22 am

Fernando a scris:
da eu nu pricepeam cum de s-a nascut tocmau de craciun.

Dar tu cum de te-ai nascut de ziua ta? Chestia interesanta si specific crestineasca grin este ca tu sa te nasti de ziua ta in iunie, iar crestinii sa-ti sarbatoreasca ziua in decembrie crazy
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 19
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Mier Ian 04, 2012 8:12 pm

Apopii a scris:
Fernando a scris:
oare la ei craciunul era primavara?

Nu, nu era primavara si nici Isus nu s-a nascut de craciun! grin

Craciunul este o veche sarbatoare pagana, cea a solstitiului de iarna, in care era sarbatorita renasterea prin foc. Popii crestini neputand elimina aceasta sarbatoare si nici traditiile ei, au comis o mare sarlatanie, au pastrat sarbatoarea, dar i-au schimbat semnificatia. Asa s-a ajuns sa se sarbatoreasca nasterea lui Isus de craciun... iar copacul lui Torr a devenit pomul de craciun bradut , cat priveste cozonacul, a ramas acelasi ca la pagani!

Daca te intereseaza mai multe lucruri despre vechea sarbatoare pagana, poti gasi] informatiile necesare si in forma cat mai nealterata.

Ce vorbesti ma tu nu ai habar cind s-a nascut Mintuitorul, hai ca ma faci sa ma sparg de ris ,tu ai probabil un calendar pagin si ai doar 11 luni si nu ai habar de luna decembrie tavaleala
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Mier Ian 04, 2012 9:40 pm

Urzi23 a scris:

Ce vorbesti ma tu nu ai habar cind s-a nascut Mintuitorul,
Da ce tu stii?
Nici macar atat nu stii ca numele real al lui Isus, cel de Yehoshua inseamna in traducere "Yehova e mantuitorul"
Si Iata ca insusi Yahwe recunoaste acest lucru:
Isaia 43:11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

Pardon ...m uitat ca tu nu il ai pe Yahwe ca Dumnezeu ...ci il ai pe acela care se lauda singur ca este Lucifer!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 6:40 am

Acest Yehoshua spune despre Isus:''Acesta este Fiul Meu,in care imi gasesc toata placerea!''
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 10:27 am

EmaLovesJesus a scris:
Acest Yehoshua spune despre Isus:''Acesta este Fiul Meu,in care imi gasesc toata placerea!''

Pai acest Yehoshua este chiar Isus!
Numele lui Isus in limba aramaica se pronunta Yehoshua!

Asa ca ce zici tu nu are niciun sens ...probabil ca Isus cand a spus asta se referea la copilul sau facut cu Maria Magdalena.!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 10:39 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Asa ca ce zici tu nu are niciun sens ...probabil ca Isus cand a spus asta se referea la copilul sau facut cu Maria Magdalena.!
Dumnezeu a spus acest lucru despre Isus.

Pai nu ai zis tu ca a spus-o Yehoshua?

Dumnezeul este Yahwe/adica Iehova...si Iehova in mod sigur nu a spus asta referindu-se la Isus.

Iehova a facut o singura referire la Isus.... si la cei care vor sa fie crezuti Dumnezei pe baza minunilor lor .. si aia o gasesti in Deuteronom 13.1-6 !

Si zice o rugaminte adresata iudeilor ...si anume sa il omoare si pe acesta si pe toti cei care il urmeaza pe Isus, cfeea ce este exact inversul celor pe care le crezi tu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 10:42 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Dumnezeu a spus acest lucru despre Isus.

Pai nu ai zis tu ca a spus-o Yehoshua?

Dumnezeul este Yahwe/adica Iehova...si Iehova in mod sigur nu a spus asta referindu-se la Isus.(In versetele aduse de tine se refera la proorocii mincinosi.)

Iehova a facut o singura referire la Isus.... si la cei care vor sa fie crezuti Dumnezei pe baza minunilor lor .. si aia o gasesti in Deuteronom 13.1-6 !

Si zice o rugaminte adresata iudeilor ...si anume sa il omoare si pe acesta si pe toti cei care il urmeaza pe Isus, cfeea ce este exact inversul celor pe care le crezi tu!
Ti-am dat atatea versete in care Dumnezeu marturiseste despre Isus ca este Fiul Sau!De ce te incapatanezi sa lupti contra Lui?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 10:45 am

EmaLovesJesus a scris:

Ti-am dat atatea versete in care Dumnezeu marturiseste despre Isus ca este Fiul Sau!De ce te incapatanezi sa lupti contra Lui?

Mie???????
Poate ai facut-o in inchipuirea ta, inchipuire pe care vad mereu ca o crezi realitate!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 10:53 am

Soimos a scris:
Si zice o rugaminte adresata iudeilor ...si anume sa il omoare si pe acesta si pe toti cei care il urmeaza pe Isus

Iar iudeii au respectat intocmai rugamintea zeului lor si o vor respecta si in continuare, pentru ca au inteles de ce trebuie sa o faca!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 11:35 am

Apopii a scris:

Iar iudeii au respectat intocmai rugamintea zeului lor si o vor respecta si in continuare, pentru ca au inteles de ce trebuie sa o faca!
BINGO!

Eeeeeeexact !

Crestinii i-au casapit pe evrei ...iar evreii au puterea sa distruga crestinii cu putrea lor financiara... fapt pe care-l vedem mai ales acum in plina criza in care statele au intervenit financiar sa salveze bancile ...si acum drept multumire ...bancile falimenteaza statele.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 11:38 am

Soimos a scris:
Apopii a scris:

BINGO!

Eeeeeeexact !

Crestinii i-au casapit pe evrei ...iar evreii au puterea sa distruga crestinii cu putrea lor financiara... fapt pe care-l vedem mai ales acum in plina criza in care statele au intervenit financiar sa salveze bancile ...si acum drept multumire ...bancile falimenteaza statele.

Am vazut acest lucru si in modul in care au creat comunismul si l-au ”instalat” in principalele state crestine!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 11:43 am

Apopii a scris:
Soimos a scris:
Apopii a scris:

BINGO!

Eeeeeeexact !

Am vazut acest lucru si in modul in care au creat comunismul si l-au ”instalat” in principalele state crestine!
Exact asa este!
Acum sa nu intelegem ca ei au urmarit distrugerea omului ci distrugerea religiei, iar statele "comuniste" au fost atee.
Si Iudeo- Masoneria care conduce astazi lumea este principalul dusman al bisericii crestine ...si asta se stie de la 1789 cand masonii/illuminatti au ghilotinat mii si mii de preoti!

Dar asta nu trebuie sa o luam ca pe un fapt negativ ci ca pe unul care a adus progres si bunastare omenirii!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 11:51 am

Soimos a scris:
Apopii a scris:
Soimos a scris:
Apopii a scris:

BINGO!

Eeeeeeexact !

Exact asa este!
Acum sa nu intelegem ca ei au urmarit distrugerea omului ci distrugerea religiei, iar statele "comuniste" au fost atee.
Si Iudeo- Masoneria care conduce astazi lumea este principalul dusman al bisericii crestine ...si asta se stie de la 1789 cand masonii/illuminatti au ghilotinat mii si mii de preoti!

Dar asta nu trebuie sa o luam ca pe un fapt negativ ci ca pe unul care a adus progres si bunastare omenirii!

Evident ca au dorit distrugerea religiei si culmea ar fi fost ca statele comuniste sa fie mozaice grin s-ar fi prins toata lumea de ce-i in spatele cortinei. In plus au folosit ateismul ca unealta pentru atingerea scopurilor, chiar daca ei nu-l suporta, dar ”scopul scuza mijloacele” iar dupa utilizare si atingerea scopurilor, unealta v-a fi aruncata la gunoi. Religia pe care o pregatesc pentru NWO este un amalgam de budism!

Masoneria, in general, este doar o alta creatie folosita doar pentru tinta falsa si distragerea atentiei de la miscarile din spatele cortinei.

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Joi Ian 05, 2012 1:40 pm

EmaLovesJesus a scris:

Vrei sa spui ca nu ti-am dat mai multe versete in care scria clar ca Isus este Fiul lui Dumnezeu?Nu-i nimic o sa caut si o sa ti le trimit din nou si din nou pana iti intra bine in cap.
Din principiu nu imi pierd timpul privind filmulete cu propaganda religioasa!
Asa ca nu mai imi trimite ... ca tot nu ma uit la ele !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   

Sus In jos

Manipularea prin religie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 12 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: