Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mar Ian 03, 2012 11:48 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
GRESIT!Un copil poarta genetic natura tatalui si a mamei sale.
Scrie asta in Biblie?
Sau o gasim scrisa tot acolo unde scrie ca Omul la fel ca Dumnezxeu este asemanator in proportie de 98% cu un Cimpan-Zeu!

Pai... asta scrie in biblie...

26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră

Si de aici rezulta clar ca acest zeu de fapt erau mai multi, iar acestia aratau precum primii oameni de pe planeta, ca doar pe aia i-au facut, nu-i asa?

Primii oameni au fost cei de Neanderthalensis, ce aratau cam asa:

Deci, daca este sa dam crezare mitului biblic, atunci acesti dumne-zei aratau la fel cu oamenii pe care i-au creat!!!

In plus, cui i-a zis dumne-zeu, daca era singur? Deci, ori acest dumne-zeu vorbea de unul singur, ori a fost o propunere adresata celorlalti dumne-zei care erau impreuna cu el!

26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră

In biblie se gasesc destule confirmari ale faptului ca acest dumne-zeu nu era singur si ca de fapt erau mai multi si asta datorita faptului ca mitul biblic a fost facut dupa tiparul altor mituri mai vechi. Dumne-zeu era printre alti dumne-zei la fel cum era Zeus printre Zeii olimpieni!

”Psalmi 82:1 Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul dumnezeilor.”
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mar Ian 03, 2012 12:15 pm

Dumnezeu a creat pe om dupa chipul si asemanarea Lui,nu pe maimuta.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mar Ian 03, 2012 12:17 pm

EmaLovesJesus a scris:

Omul de Neanderthal nu este maimuta! Omul de Neanderthal este primul om aparut pe planeta! Cumva dumne-zeul tau nu l-a creat pe primul om? Daca nu, atunci cine l-a creat pe primul om?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mar Ian 03, 2012 12:19 pm

Dumnezeu a creat pe Adam si pe Eva.Aia poate sunt stramosii tai,nu ai mei.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mar Ian 03, 2012 12:23 pm

EmaLovesJesus a scris:

In cazul asta, conform mitului biblic, Adam si Eva fiind primii oameni, au fost in mod implicit oameni de Neanderthal, creati dupa chipul si asemanarea dumne-zeilor!

Tu ai cumva stramosi cu sange albastru, de negi ceea ce scrie in biblie?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mar Ian 03, 2012 12:32 pm

EmaLovesJesus a scris:
Eu cred ca stramosul tau a fost Pinnochio!

Ca prea lansezi tromboane ptr copii de la gradi!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mar Ian 03, 2012 2:59 pm

Dar eu am sange albastru.Nu uita ca Tatal meu este Imparat!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mar Ian 03, 2012 4:33 pm

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Omul de Neanderthal nu este maimuta! Omul de Neanderthal este primul om aparut pe planeta! Cumva dumne-zeul tau nu l-a creat pe primul om? Daca nu, atunci cine l-a creat pe primul om?

Omul din Neanderthal este stramosul ateilor ,deoarece cind stramosii mei faceau cultura,stramosii vostri (neandertalienii) traiau in grote si mincau carcalaci cruzi tavaleala ca nu stiau sa faca focul .
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mar Ian 03, 2012 6:26 pm

Urzi23 a scris:
Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Omul din Neanderthal este stramosul ateilor ,deoarece cind stramosii mei faceau cultura,stramosii vostri (neandertalienii) traiau in grote si mincau carcalaci cruzi tavaleala ca nu stiau sa faca focul .
tavaleala tavaleala tavaleala tavaleala De aceea sunt ateii mai primitivi? tavaleala tavaleala tavaleala tavaleala Acum se explica de ce sunt ateii atat de batuti in cap tavaleala tavaleala
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 12:56 am

Urzi23 a scris:
Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Urzi23, de ce nu esti corect mai aghiuta? Ateii sunt urmasii omului de Neanderthal, pana aici este corect, ca si eu desi nu sunt ateu grin sunt tot urmasul acelui hominid, dar voi ma, pe voi v-a facut domne deus din lut mai, fiti corecti si in conformitate cu ce scrie la biblie ma, voi aveti aspect uman, dar creierul vostru este din lutul din care vi l-a facut zeul vostru ma! De aceea ma, zice zeul vostru ”fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor v-a fi imparatia” stie el ce stie, adica stie ca lutul nu poate avea mai mult ”duh” hohot si va primeste cu bratele deschise, colo sus pe norisorul sau hohot

Ce cultura ati facut voi ma, cumva cultura arderii oamenilor pe rug, dar hai sa nu fiu rau, poate ati facut si cultura oalelor de LUT hohot
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 6:57 am

Biblia atesta ca Adam si Eva au fost primii oameni creati de Dumnezeu.Nu ai dovezi ca ai dreptate in afirmatiile tale.Sunt nefondate.
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 9:58 am

Black velvet a scris:
Urzi23 a scris:
Apopii a scris:

Urzi23, de ce nu esti corect mai aghiuta? Ateii sunt urmasii omului de Neanderthal, pana aici este corect, ca si eu desi nu sunt ateu grin sunt tot urmasul acelui hominid, dar voi ma, pe voi v-a facut domne deus din lut mai, fiti corecti si in conformitate cu ce scrie la biblie ma, voi aveti aspect uman, dar creierul vostru este din lutul din care vi l-a facut zeul vostru ma! De aceea ma, zice zeul vostru ”fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor v-a fi imparatia” stie el ce stie, adica stie ca lutul nu poate avea mai mult ”duh” hohot si va primeste cu bratele deschise, colo sus pe norisorul sau hohot

Ce cultura ati facut voi ma, cumva cultura arderii oamenilor pe rug, dar hai sa nu fiu rau, poate ati facut si cultura oalelor de LUT hohot

Remarc la tine curajul ateist

Umbla vorba prin popor "fuga-i rusinoasa dar e sanatoasa "
Apoi :
Hominidul cel mai curajos, sarea la tigru cu cotorul de floarea sorelui in mina ,dar dupa cum vezi si tu extinctie scrie pe el .
Apoi :
Hai bre sa fim seriosi, tu chiar crezi ca te tragi din maimute ?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 11:26 am

Da Urzi, Black Vekvet se trage din maimuite si dupa cum se vede e o maimuta putin mai evoluata; am zis putin caci inca nu a ajuns la nivelul celorlalti. Iti poti da seama de coeficientul lui de inteligenta doar citindu-i prostiile. Pe langa asta nu stie ca pamantul( lutul cum zice el) este materie, cam aceiasi materie din care este facut si omul. Deci dupa cum vezi, tare fudul e, dar stii cum e vorba aia cu pana nu e fudul nu e ... destul. Se da om sofisticat, cu stiinta alea alea, dar prin caterinca lui de 2 bani nu isi da seama ca isi taie singur craca de sub picioare cand rade de faptul ca oamenii sunt creati din pamant. Dar lasa-l ca el si cu Cyberman asa au fost intotdeauna pe forum. Zi-i sa puna niste poze cu inchizitia ca doar atat stie. El e genul de ateu care crede ca daca a vazut cateva emisiuni la Discovery a descoperit apa calda si mersul pe jos. In realitate nu e decat un prapadit.

PS: Soimos probabil imi va edita mesajul pe motiv de atac la persoana si se va uita de cate ori a atacat Soimos persoana si nu ideea
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 11:39 am

Urzi23 a scris:
Hai bre sa fim seriosi, tu chiar crezi ca te tragi din maimute ?

Tu crezi ca omul a fost facut din lut... este credinta ta si te mandresti cu ea, altii tin cont de ceea ce s-a descoperit si sustin concluziile care s-au tras in mod logic, pe mine prea putin ma intereseaza cum a aparut omul, poate doar ca fapt divers sau ca subiect de discutie in lipsa de altceva! Pe mine ma intereseaza in mod special ce face omul ca sa merite statutul de OM!

Oricum, ideea ca omul a fost creat din lut de catre un zeu... mi se pare ilara!

Va rog ca discutiile pe tema aparitiei omului sa le continuam pe topicul: http://forum-anti-christi.forumers.ro/t749-cum-a-aparut-omul-sondaj#20049

Urzi23
Scutier
Scutier

Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 12:30 pm

[quote="Apopii"]
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
GRESIT!Un copil poarta genetic natura tatalui si a mamei sale.

In biblie se gasesc destule confirmari ale faptului ca acest dumne-zeu nu era singur si ca de fapt erau mai multi si asta datorita faptului ca mitul biblic a fost facut dupa tiparul altor mituri mai vechi. Dumne-zeu era printre alti dumne-zei la fel cum era Zeus printre Zeii olimpieni!

”Psalmi 82:1 Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul dumnezeilor.”

Ai bre rabdare ca apar imediat ateii de servici ,in frunte cu @soimos si sa ii auzi cum croncane tavaleala ca nu exista Dumnezeu de incep si ei sa creada .
Apoi :
Eu zic daca ai acvariu cu pesti ,sa nu citesti ce scrii cu glas tare ,ca tu minti de ingheata apele si o sa dezgheti amaritii de pesti cu lampa de benzina .@soimos a facut asa apoi a aruncat 3 morcovi si 2 cepe si gata borsul @soimosesc de nici ciinii nu puneau botul pe el
Apoi :
Hai sa incerc sa te luminez la minte cu Psalmul 82
Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul dumnezeilor. 2 -,,Pînă cînd veți judeca strîmb, și veți căuta la fața celor răi? - 3 Faceți dreptate celui slab și orfanului, dați dreptate nenorocitului și săracului, 4 Scăpați pe cel nevoiaș și lipsit, izbăviți -i din mîna celor răi.`` 5 Dar ei nu vor să știe de nimic, nu pricep`nimic, ci umblă în întunerec;
Apoi :
Cine or fi cei care se cred niste mici dumnezei ?? si "judeca strîmb"
Apoi :
Cum fac dreptate evreilor dumnezeii mititei "judeca strîmb, și veți căuta la fața celor răi"
Apoi :
Vezi ca nu esti greu de cap si ai priceput ca judecatorii evreilor se credeau niste mici dumnezei deoarece judecau strimb poporul ales de Dumnezeu
Apoi :
Acum serios tu chiar crezi ca te tragi din maimute si esti urit ca ala din poza tavaleala

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 2:51 pm

Este un singur Domn o singura credinta un singur botez.
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 26
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 3:39 pm

EmaLovesJesus a scris:

Hihihi,pe cine crezi tu ca mai prostesti cu sabloanele astea din limba de lemn a religiei?E plina lumea de asazisi domni de carton-idoli de-ai anticilor,fiecare are credinta in ce-l duce mintea,iar botezul e smecherie crestina ca sa ia bani de la stat biserica,adica din banii luati din munca oamenilor doh
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 4:18 pm

[quote="Fernando"]
EmaLovesJesus a scris:

Hihihi,pe cine crezi tu ca mai prostesti cu sabloanele astea din limba de lemn a religiei?E plina lumea de asazisi domni de carton-idoli de-ai anticilor,fiecare are
Botezul este o porunca a lui Dumnezeu.Cine crede se boteaza,si va fi mantuit.Iar cine nu crede va fi osandit.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 4:53 pm

EmaLovesJesus a scris:

Botezul este o porunca a lui Dumnezeu.
Da?
O zice asta chiar Yahwe Dumnezeul ?
Sau te referi la acel Dumnezeu despre care Yahwe spune ca a ajuns Dumnezeu ca El... adica Omul?

Cand spui asta te bazezi pe faptul ca scaldatul intr-o camasuta lunga de panza subtire care atunci cand intrii in apa ti se lipeste de corp .... si iti arata "tainele" te face mai iubit de Dumnezeul (OM)?

Citat :

Cine crede se boteaza,si va fi mantuit.Iar cine nu crede va fi osandit.
Zice Yahwe asemenea baliverne ...sau o zice o biata creatura din noroi careia i-a ramas in cap prea mult noroi in si prea putin creier?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 5:57 pm

Cine crede se boteaza si va fi mantuit iar cine nu,va fi osandit!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 7:29 pm

EmaLovesJesus a scris:
Cine crede se boteaza si va fi mantuit iar cine nu,va fi osandit!
Deci tu esti cea care ii comanda lui Yahwe ce sa faca si ce sa spuna...adica ca Iehova este catelusul care este legat la lantul tau...nu?

Sau nu ai inteles ce ti-am cerut?
Vrei sa iti traduc intrebarea: Zice Yahwe asemenea baliverne ...sau o zice o biata creatura din noroi careia i-a ramas in cap prea mult noroi in si prea putin creier?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 8:26 pm

Chiar Domnul Isus a spus in Marcu 16:16,,
Cine va crede și se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.''
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Mier Ian 04, 2012 9:49 pm

EmaLovesJesus a scris:
Chiar Domnul Isus a spus in Marcu 16:16,,
Isus este o creatura ...el nu este CREATOR ,,, Creatorul este Dumnezeu!

Chiar Dumnezeul lui Isus ... adica Allah ...spune despre Isus ca era un PROFET, cei drept unu cam pitic ...da totusi profet!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 6:54 am

Isus este cel mai frumos dintre oameni!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 9:09 am

EmaLovesJesus a scris:
Isus este cel mai frumos dintre oameni!

Deci Isus ...fiind NASCUT adica creat ...nu este un CREATOR deci nici Dumnezeu...ma bucur ca ai inteles asta!

A castigat cumva Isus concursul de frumesete Mister Univers ? ...sau iarasi ne vinzi inchipuirile tale ca adevar!
Nu stii ca este un mare pacat sa MINTI?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 10:39 am

Tu esti cel mai frumos dintre oameni,harul este turnat pe buzele tale: de aceea te-a binecuvantat Dumnezeu pe vecie."(Ps.45:2).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 10:42 am

EmaLovesJesus a scris:
Tu esti cel mai frumos dintre oameni,harul este turnat pe buzele tale: de aceea te-a binecuvantat Dumnezeu pe vecie."(Ps.45:2).
Vad ca nu intelegi ce citesti!

Este vorba de un om ...nu de un "dumnezeu"!

Confuziile intentionate pe care le faci este o dovada ca lucrezi in slujba Marelui Amagitor!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 12:16 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Confuziile intentionate pe care le faci este o dovada ca lucrezi in slujba Marelui Amagitor!
Este singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu:Omul Isus Hristos!(EL S-A INTRUPAT SI A LOCUIT PRINTRE NOI,PLIN DE HAR SI DE ADEVAR)
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 12:31 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Este singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu:Omul Isus Hristos!(EL S-A INTRUPAT SI A LOCUIT PRINTRE NOI,PLIN DE HAR SI DE ADEVAR)

Toti zeii politeismului aveau astfel de mijlocitori si de cele mai multe ori, acestia erau semi-zei facuti de zei cu muritoare! Dupa moarte, semi-zeii erau luati in casa zeului.

Crestinismul a copiat exact acest model si l-a aplicat lui Isus!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 12:40 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

De unde Dracu o mai iei si pe asta?

ce fel de mijlocire a facut Isus ptr om?...
Chiar daca ar fi sa acceptam faptul real ca el a fost arestat, judecat, condamnat si executat ptr ca s-a ridicat impotriva stapanirii romane ...si sa admitem idiotenia ca el s-a sacrificat ....pai si atunci avem un verset biblic care ne dovedeste ca el si-a dat viata sa salveze vacile si boi !!!!!!!!!!!!!
Ptr ca oamenii aveau cu ce isi spala pacatele, deci el nu s-a sacrificat ptr omenire ci ptr Bovine!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 12:52 pm

Soimos a scris:
avem un verset biblic care ne dovedeste ca el si-a dat viata sa salveze vacile si boi !!!!!!!!!!!!!
Ptr ca oamenii aveau cu ce isi spala pacatele, deci el nu s-a sacrificat ptr omenire ci ptr Bovine!

Corect! El a vrut sa impiedice sacrificiul animalelor, inlocuindu-l cu ritualuri vampirice!

Biserica Ortodoxa, ca si Biserica Romano-Catolica, dar deosebit de protestanti, invata ca Sfanta Euharistie este nu numai Taina, ci si Jertfa, si anume, Jertfa Trupului si Sangelui lui Iisus Hristos, in mod real, dar nesangeros, sub forma painii si vinului pentru ochii nostri trupesti (Mart.Ort. I, 107).

Jertfa euharistica este jertfa de pe Golgota, actualizata pe altare, avand elementele constitutive ale jertfei, al carei act consta din nimicirea ofrandei, prin ucidere, ardere sau prin prefacere : victima este Hristos, sub forma painii si a vinului; jertfitorul este tot Hristos, prin episcopul sau preotul slujitor, si Dumnezeu, Caruia se aduce Jertfa pentru pacatele oamenilor
.”Sursa

Chiar daca sangele a fost inlocuit de paine si vin, ritualul in sine este unul vampiric, deoarece acestea reprezinta, simbolic, sange uman!

54.Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55.Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56.Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57.Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.

Isus n-a reusit deloc ceea ce si-a propus, deoarece si azi de sarbatorile crestinesti sunt sacrificate ritualic milioane de animale, miei si porci. A reusit sa salveze doar bovinele...

EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 1:02 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:
avem un verset biblic care ne dovedeste ca el si-a dat viata sa salveze vacile si boi !!!!!!!!!!!!!

Corect! El a vrut sa impiedice sacrificiul animalelor, inlocuindu-l cu ritualuri vampirice!

Biserica Ortodoxa, ca si Biserica Romano-Catolica, dar deosebit de protestanti, invata ca Sfanta Euharistie este nu numai Taina, ci si Jertfa, si anume, Jertfa Trupului si Sangelui lui Iisus Hristos, in mod real, dar nesangeros, sub forma painii si vinului pentru ochii nostri trupesti (Mart.Ort. I, 107).

Jertfa euharistica este jertfa de pe Golgota, actualizata pe altare, avand elementele constitutive ale jertfei, al carei act consta din nimicirea ofrandei, prin ucidere, ardere sau prin prefacere : victima este Hristos, sub forma painii si a vinului; jertfitorul este tot Hristos, prin episcopul sau preotul slujitor, si Dumnezeu, Caruia se aduce Jertfa pentru pacatele oamenilor
.”Sursa

Chiar daca sangele a fost inlocuit de paine si vin, ritualul in sine este unul vampiric, deoarece acestea reprezinta, simbolic, sange uman!

54.Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55.Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56.Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57.Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.

Isus n-a reusit deloc ceea ce si-a propus, deoarece si azi de sarbatorile crestinesti sunt sacrificate ritualic milioane de animale, miei si porci. A reusit sa salveze doar bovinele...
Dragostea lui Dumnezeu pe care si-a aratat-o pentru creatia Mainilor Sale,a fost atat de mare,El a murit pentru noi oamenii,daca tu consideri ca suntem animale,este treaba ta.Eu nu cred asa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 1:20 pm

EmaLovesJesus a scris:

”[color=darkred]Biserica Ortodoxa, ca si Biserica Romano-Catolica, dar deosebit de protestanti, i
Bisericile de care zici tu invata numai prostii !

Ele nu sunt in nici un caz autoritatii competente sa prezinte si sa explice in mod stiintific o realitate!
Ele au un alte scopuri!
Si anume de a prostii oamenii sa se creada niste oi, apoi aceea de a mana turma de oi, apoi aceea de a o controla, si nu in ultimul rand acela de a parazita oamenii si a-si pregati noi victime ptr a le parazita !

Eu ti-as recomanda sa iesi din aceasta organizatie diabolica-sarlataneasca ca aia recunoaste doar un singur Dumnezeu ....BANUL!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   Joi Ian 05, 2012 1:23 pm

Scopul bisericii mele este acela de a ajuta pe saraci,pe orfani,pe batrani,cei bolnavi.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe   

Sus In jos

Moartea prin Lapidare o traditie evreiasca porunca de la Dumnezeul iudeo-crestin Yahwe
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Somnul ratiunii naste monstrii-
Mergi direct la: