Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Crucea crestina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 6:35 pm

De ce nu il lasi sa isi spuna opiniile ?
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 6:43 pm

EmaLovesJesus a scris:
De ce nu il lasi sa isi spuna opiniile ?

doh Noroc ca nu-s toti crestinii ca tine ca trei sferturi din tara ar fi azil de nebuni grin
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 6:46 pm

Suntem cat se poate de rationali,de pacifisti,de blanzi si de buni.Suntem un exemplu pentru societatea in care traim.
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 6:53 pm

EmaLovesJesus a scris:
Suntem cat se poate de rationali,de pacifisti,de blanzi si de buni.Suntem un exemplu pentru societatea in care traim.

Si astia care ardeau oamenii de vii,spuneau acelasi lucru.Ii torturau si ii omorau cu bunatate crestina!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 9:28 pm

Acei torturati erau adevaratii crestini care nu s-au lasat de credinta lor,au platit cu viata.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 10:14 pm

EmaLovesJesus a scris:
Acei torturati erau adevaratii crestini care nu s-au lasat de credinta lor,au platit cu viata.
hahaha !
Hai ca asta zau ca este tare! Acele imagini reprezinta activitatea Inchizitiei!

Tu ai auzit vreodata de inchizitie?

Sti ca si Papa Benedict de acum, a ajuns Papa direct din functia de Mare Inchizitor?

Stii ca numai in Germania medievala au fost arse pe rug de inchizitia crestina peste 1 milion de femei tinere si frumoase, care au refuzat avansurile murdare ale unor preoti batrani "vrajiti" de frumustea acestor femei tinere?

Peste 1 milion de fete si femei frumnoase au fost arse pe rug de Biserica Crestina doar ptr vina de a fi frumoase ...pe baza unui verset din Biblie!

Cum ti se pare asta?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 10:23 pm

Am citit o carte despre crestinii care nu au vrut sa paraseasca credinta lor si sa treaca la religia catolica.Am spus si ma repet,cei care au omorat nu sunt crestini adevarati.Crestinii adevarati nu ucid.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 10:45 pm

EmaLovesJesus a scris:
Am citit o carte despre crestinii care nu au vrut sa paraseasca credinta lor si sa treaca la religia catolica.Am spus si ma repet,cei care au omorat nu sunt crestini adevarati.Crestinii adevarati nu ucid.

In perioada cand Sectele Nazaritene ale religiei mozaice au fost fortate sa treaca la crestinism prin crime si amenintari cu moartea inca nu exista biserica catolica sau ortodoxa ci doar biserica crestina, singura Biserica de Stat care avea o Religie oficiala obligatorie in tot imperiul Roman!

Cei care au ucis sunt tocmai acesti crestinii iar acestia sunt crestinii adevarati de astazi ...ceillti au fost ucisi de mult, iar voi sunteti exact urmasii acelor criminali ... si pe acesti crestini criminali ii cunoastem prin faptul ca au ca scriptura, scriptura Imparatilor Romani, adica Biblia scrisa de Hieronimus la comanda Imparatilor Romani, Constantin si Damasius!

Aceia pe care tu fals ii numesti "primii crestini", sunt de fapt MOZAICI, din secta Nazariteanului o parte din ei, gnosticii sunt o alta parte si au castigat confruntarea sarlatanii lui Pavel cei care sunt adevaratii crestini de azi !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 10:54 pm

Eu am credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 11:05 pm

EmaLovesJesus a scris:
Eu am credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna.
sfant este doar Fleming inventatorul Penicilinei, Volta si Tesla inventatorii curentului electric, Marconii inventatorul radioului, Alexander Graham Bell si mii si mii de oameni ca ei care au adus bine umanitatii...iar acestia au adus binele prin Stiinta si nu prin credinta!

Credinta, indiferent daca este a ta sau a "sfintilor" ...este de un singur fel, adica una bazata pe Irationalitate, daca era bazata pe rationalitate nu mai era Credinta ... ci Stiinta!
Ai inteles macar asta de la urma?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 11:06 pm

Recunosc ca,credinta intrece ratiunea.Vazut din perspectiva ta,da, crestinii sunt irationali.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Mier Dec 28, 2011 11:11 pm

EmaLovesJesus a scris:
Recunosc ca,credinta intrece ratiunea.Vazut din perspectiva ta,da, crestinii sunt irationali.

Nu numai din perspectiva mea ...ci si din p de v al oricarui om cu mintile la sine, ...fara sa mai vorbim ca si de filozofia dialectica, cea care este bazata pe studiul si analiza realitatii inconjuratoare.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Joi Dec 29, 2011 8:00 am

Acesta este pacatul tau,te increzi prea mult in tine ,tu trebuie sa accepti autoritatea lui Dumnezeu,si viata ta va fi transformata.Nici nu stii ce pierzi.Si cand spun asta nu ma refer neaparat la vesnicie.De ce nu vrei doar sa Il pui la incercare pe Dumnezeu?De ce nu Il lasi sa te cerceteze prin Duhul Sfant,sa iti dea bucurii nespuse?Tu te minti singur.Iti spui ca esti fericit si implinit.Dar eu stiu ca nimic nu iti poate da fericirea adevarata.Poate ca esti multumit cu starea ta materiala cu familia ta.Dar poti sa ai mult mai mult.Poti sa te bucuri de fiecare moment al existentei tale.Sunt multi devin dependenti de drog,alcool,tutun ca sa isi induca o stare de euforie,dar dupa aceea s-au confruntat cu alte probleme mult mai grave.Oamenii sunt flamanzi dupa fericire.Esti tu fericit cu adevarat,sau esti doar multumit cu starea ta?Fi sincer.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Joi Dec 29, 2011 9:00 am

Nu am ce autoritate sa accept!
Dumnezeu are autoritate acolo unde este, adica in ceruri!

Aici pe pamant Dumnezeu este Societatea dezvoltata a oamenilor rationali, acestia conduc lumea asta si ei au autoritate pe pamant!

Sa nu uitam faptul ca pana si rabinul Isus il considera pe Dumnezeul tau ca fiind Diavolul:
iata dovada:
Ioan 8 ;44

44. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Dec 29, 2011 9:27 am, editata de 1 ori
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Joi Dec 29, 2011 9:02 am

Omul a ajuns ca Dumnezeu?Nu poti sa spui asemenea ineptii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Joi Dec 29, 2011 9:28 am

EmaLovesJesus a scris:
Omul a ajuns ca Dumnezeu?Nu poti sa spui asemenea ineptii.
Nu o spun eu ci o spune chiar Dumnezeu in Biblie la capitolul Geneza, ba chiar o spune de 2 x.

Pardon ...am uitat ...ptr tine ce zice Dumnezeu =0 ptr ca Dumnezeii tai sunt cioflingarii pe care ii citesti si crezi...singurul pe care nu-l crezi este Dumnezeul Yahwe, ca doar de aia sunteti crestini Nou Testamentari si nu Mesianici sau Nazariteni, sau mozaici asa cum era Isus Nazariteanul!@
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Joi Dec 29, 2011 5:15 pm

Soimos a scris:
Topicul nu este Lorin Fortuna si nici bolile de care sufera!
Daca totusi ti se pare tema interesanta de ce nu deschizi un topic pe aceasta tema!

Daca mai jignesti si postezi of topic iarasi iti tai maul!
Ia-o ca pe o atentionare!

Auzi "domle" asta cind nu ii dai dreptate sare la scandal ,pai nu este frumos coane, tu aplici cu brio "crede si nu cerceta" asta este crezul tau mostenit de la iosif visarionovici stalin .Vad ca tu ai boala sa scrii dar sari la gitul celor ce vor sa raspunda ,mai bine faceai un amarit de blog si bifai "sa nu ai comentarii" si scriai acolo de unul singur in legea ta .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Joi Dec 29, 2011 5:20 pm

Iarasi nu ai inteles!
Era vorba de faptul ca a atacat persoane, adica m-a atacat pe mine!
!
Daca ai citii mai atent ai vedea ca ii recomand sa dechida un topic pe tema asta, un topic pe care putem discuta despre Lorin Fortuna si nebuniile sale!
Dar CIVILIZAT si argumentat!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Joi Dec 29, 2011 5:44 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Ti-ai si gasit un stalp impotriva crestinismului, Lorin Furtuna Laughing Laughing

Tu crezi ca Lorin Fortuna vorbeste de la el?
Sau ai impresia ca eu vorbesc de la mine?

Daca crezi asta ...te asigur ca esti rupt de realitate!

Rau ai ajuns coane @soimos sa aduci ca sprijin un h,,,,,,t hohot .
Apoi :
Ai si tu dreptate cind afirmi ca nu graiti de la voi
Apoi :
Voi graiti minciuna "și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el"
Apoi :
Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru
Apoi :
Ia sa vedem ce este cu Sf Cruce ?
Cea mai simplå teologie a crucii este Omul-Hristos råstignit pe ea, cu bratele întinse, într’un suprem gest de iubire si de iertare adresat omenrii de atunci si de oricând .
Apoi :
Cor 1 :
17 Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu înțelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos.
18. Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
Apoi :
Ce intelegem noi din cele spuse de Sf Ap :Cuvântul de cruce este smintealã pentru iudei, nebunie pentru pãgâni, dar pentru noi (crestinii /Ortodocsi) mântuire,'' spune Sf. Apostol Pavel"

Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Joi Dec 29, 2011 7:00 pm

Citat :

Si astia care ardeau oamenii de vii,spuneau acelasi lucru.Ii torturau si ii omorau cu bunatate crestina!

Altu caruia nu ii da nimeni dreptate si s-a apucat sa si-o proclame, poate i se face cuiva mila de el sa il aprobe?
Apoi :
Bre @Fernando cita ipocrizie pe tine ,poate nu ai auzit de crimele ateilor in ultimii 200 de ani .Citeva zeci de milioane de morti ,se vede ca nu prea ai dat pe la istorie .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Joi Dec 29, 2011 7:55 pm

Urzi23 a scris:

dreptate cind afirmi ca nu graiti de la voi
Apoi :
Voi graiti minciuna "și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el"
Chestia asta cu "adevarul intru el" poti sa o spui cui vrei, ptr noi adevarul este ceva ce se dovedeste!
Iar voi nici macar credinta nu v-o puteti dovedi!

Citat :

Ia sa vedem ce este cu Sf Cruce ?
Cea mai simplå teologie a crucii este Omul-Hristos råstignit pe ea, cu bratele întinse, într’un suprem gest de iubire si de iertare adresat omenrii de atunci si de oricând

Cu ce iti dovedesti afirmatia?
Eu am vazut pe cruce doar un om rastignit care sufera din cauza torturilor la care a fost supus!
Si argumentul cu care imi sustin aceasta afirmatie este ca Isus pe cruce plangea de durere implorindu-l pe Dumnezeu...vezi chestia aia cu "Eli eli lama sabachtani!

Nu a spus veniti la mine sa va impartasesc iubirea!

Cat despre iertat in sensul izbavirii, nu era Isus in stare de a face asta ca poate ca se izbavea singur!

Nu uita ca izbavitor este doar cel din Isaia 43:11
11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

Citat :

Apoi :Cor 1 :
17 Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu înțelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos.
18. Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
Ptr ca tot vorbeam de adevar si de ratiune. Tu vii cu versete biblice in care vorbeste un CRIMINAL???
Sau tu nu stii ca Pavel era un ucigas si prigonitor de crestini?

Tu te astepti ca un CRIMINAL care a incalcat porunca sa nu ucizi sa astepte Mantuirea de la Dumnezeu singurul izbavitor?

Poi el stie ca nu are nicio sansa sa o primeasca ptr ca e CRIMINAL, adica unu care a incalcat Legea, ...pai evident ca el ca un CRIMINAL constient de fapta facuta cauta sa va explice ca mantuirea vine prin crucea lui Isus, care nu este Dumnezeu pina cand tu nu imi dovedesti cum s-a nascut el din Treime randuind-o pe viitoarea sa mama ca la nastere sa se nasca el insusi care a randuit-o!

Isus fara motivatia Treimii nu este decat un vagabond si nu Dumnezeu, iar daca il numesti Dumnezeu arata-mi dovada ceruta mai sus!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Vin Dec 30, 2011 3:45 pm

@soimos
Eu am vazut pe cruce doar un om rastignit care sufera din cauza torturilor la care a fost supus!
Si argumentul cu care imi sustin aceasta afirmatie este ca Isus pe cruce plangea de durere implorindu-l pe Dumnezeu...vezi chestia aia cu "Eli eli lama sabachtani!

Urzi23 in dialog :

Eli, Eli, Lama Sabactani? - adică: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"
Matei 27:46 Și pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: "Eli, Eli, Lama Sabactani?" adică: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"

Apoi :
Foarte simplu, noi stim ca Dumnezeu este sfant si ca El uraste pacatul. Chiar uraste pacatul, mai mult decat noi ne putem imagina. In acele momente, pe cruce, Iisus duce povara tuturor pacatelor noastre. Va dati seama ca El avea pe umerii lui miliarde de miliarde de miliarde.... de pacate?
Apoi :
Am putea spune in ghilimele, ca in acele momente, Iisus a fost "cel mai pacatos om din istorie", pentru ca avea pe umeri Sai, pacatele mele si ale tale si ale TUTUROR oamenilor. Putea un Dumnezeu sfant sa fie langa un pacatos?
Apoi :
Asta ar putea explica de ce Dumnezeu l-a parasit, dar de ce a strigat si a permis si celorlalti sa afle asta?
Apoi :
Toata viata Lui, a trait alaturi de Tatal. De cand s-a nascut in iesle, pana ce a ajuns sus pe cruce, Iisus a fost mereu in prezenta Tatalui. Noi nu ne putem imagina ce gol imens a simtit El pe cruce, in acele clipe, pe langa durerea insuportabila pricinuita de biciuire si rastignire. Astfel, prin faptul ca El a strigat in auzul tuturor, avem inca o pilda, prin care putem vedea cat de mult uraste Dumnezeu pacatul.
Apoi :
In concluzie, Iisus a spus aceste cuvinte, pentru ca realmente era parasit de Dumnezeu si pentru ca noi sa intelegem, o data pentru totdeauna, cat de mult uraste Dumnezeu pacatul. Nu exista pacat mai mic, sau pacat mai mare, exista pacat si atat. Mai mult decat atat, aceasta afirmatie, ne arata dragostea imensa pe care Dumnezeu ne-o poarta.
Apoi :
El a ingaduit ca Fiul Sau, sa poarte pacatele noastre, sa moara in chinuri pentru a le spala chiar cu sangele Sau, totul ca noi sa putem sa ne impacam cu Dumnezeu.

Mai poti spune sau adauga ceva?

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Vin Dec 30, 2011 3:52 pm

Urzi23 a scris:
Nu stiu unde ai vazut tu asa ceva, probabil ca ai auzit de la altii sau ai citit in biblie! Pentru ca eu am citit, in cartile de istorie, ca pe Via Apia au fost rastigniti 6000 de bravi luptatori de-ai lui Spartacus, care luptasera pentru nobila libertate si nu pentru aiureli religioase!

Citat :

Crezi ca cei 6000 de luptatori n-au plans de durere, crezi ca ei nu au implorat zeii sa-i salveze? Dar, au fost salvati la fel cum a fost si tamplarul tau rastignit! Stii de ce, pentru ca toti zeii astia nu exista decat in imaginatia oamenilor, doar atat!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Vin Dec 30, 2011 4:30 pm

urzi23 a scris:

Eli, Eli, Lama Sabactani? - adică: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"
Matei 27:46 Și pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: "Eli, Eli, Lama Sabactani?" adică: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"
Sa stii ca m-ai convins!
Adica daca pe la ceasul al 9-lea Isus a strigat,...nu a facut-o din cauza ca a suferit, ci ptr ca era in al 9-lea cer... (probabil in orgasm) fiind fericit ptr ca se bucura de libertatea ce urma sa vina!

Citat :

Foarte simplu, noi stim ca Dumnezeu este sfant si ca El uraste pacatul.
Voi nu stiti nimic ...numai credeti!

faptul ca va prezentati credinta si inchipuirile voastre ca fiind adevaruri, este o dovada ca sunteti vanduti Stapanului Minciunii adica Diavolului!

Citat :

Toata viata Lui, a trait alaturi de Tatal
Doar in imaginatia ta!
El de fapt a trait printre golanii care il insoteau si pe care voi ii numiti apostoli, si langa partenera sa ... "fetita" numita Ioan!
Citat :

Astfel, prin faptul ca El a strigat in auzul tuturor, avem inca o pilda, prin care putem vedea cat de mult uraste Dumnezeu pacatul.
Vad ca tu ai o imaginatie mai bogata, eu credeam ca striga de durere, caci asa proceda un om normal in locul sau!

Citat :

Mai mult decat atat, aceasta afirmatie, ne arata dragostea imensa pe care Dumnezeu ne-o poarta.[/b]
Care Dumnezeu?
Ala care habar nu avea ce e aia lumina ptr ca a venit din bezna vesnica_ ...adica Zeul tenebrelor si al intunericului care l-a blestemat pe om cand a dat de Lumina Cunoasterii?
Poate ala te iubeste pe tine.
Eu nu am nevoie de iubirea nici unui maimutoi cu puteri supranaturale care prosteste oamenii ptr ca sa nu se bucure de fructul oprit ...LUMINA CUNOASTERII!

Citat :

ingaduit ca Fiul Sau, sa poarte pacatele noastre, sa moara in chinuri pentru a le spala chiar cu sangele Sau, totul ca noi sa putem sa ne impacam cu Dumnezeu.[/b]

Da! Evident!
Eu spun ca Isus a murit ca un bou ca sa salveze niste vaci !
Credinciosii Lui aveau posibilitatea sa isi spele pacatele prin sacrificii rituale ... ia de aici:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Vin Dec 30, 2011 6:12 pm

Isus este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Sam Dec 31, 2011 10:37 am

Urzi23 a scris:
Citat :

Altu caruia nu ii da nimeni dreptate si s-a apucat sa si-o proclame, poate i se face cuiva mila de el sa il aprobe?
Apoi :
Bre @Fernando cita ipocrizie pe tine ,poate nu ai auzit de crimele ateilor in ultimii 200 de ani .Citeva zeci de milioane de morti ,se vede ca nu prea ai dat pe la istorie .
Lasa-l in pace Urzi, ca el este ateu si se scarbeste cand vede oameni ce cred si sunt convinsi ca totul trebuie sa aiba un creator. Astia nu isi mai incap in pene. Cand le pomenesti de crimele ateilor, o dau la intors Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Sam Dec 31, 2011 11:08 am

Mihai12 a scris:
Lasa-l in pace Urzi, ca el este ateu si se scarbeste cand vede oameni ce cred si sunt convinsi ca totul trebuie sa aiba un creator.
Ai pus cat se poate de gresit problema!
Stiinta a dovedit ca Universul a fost CREAT la Big-Bang!

Noi nu putem accepta ideea ca Universul a fost creat de Dumnezeul bibliei, si nu cred vreodata ca voi ve-ti putea demonstra asta, ptr ca teoria Big-Bangului pe an ce tyrece este tot mai bine fundamentata in timp ce ideea creatiei biblice este considerata ca fiind doar ptr retardati (sorry, n-o lua ca pe o ofensa)

Citat :

Astia nu isi mai incap in pene. Cand le pomenesti de crimele ateilor, o dau la intors Laughing
Asta ptr ca nu exista o asemenea categorie de oameni care sa fi comis crime in numele ateismului!
Chiar si criminalii comunisti de talia lui Stalin au in spate o cariera religioasa!
Deci nu era ateu, ci un preot care a inteles exact ce inseamna a fi un Christos, si unul care care dorea sa fie slavit ca Dumnezeu de religia si doctrina Comunismului!
Esti in stare sa pricepi acest lucru s-au trebuie sa iti dau linkuri referitoare la Stalin si la seminarul teologic din Gori pe care l-a absolvit ca sef de promotie?

Daca ai inteles, atunci te rog constientizeaza asta!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Sam Dec 31, 2011 11:09 am

Urzi23 a scris:
@soimos

Urzi23 in dialog :

Apoi :
Foarte simplu, noi stim ca Dumnezeu este sfant si ca El uraste pacatul. Chiar uraste pacatul, mai mult decat noi ne putem imagina. In acele momente, pe cruce, Iisus duce povara tuturor pacatelor noastre. Va dati seama ca El avea pe umerii lui miliarde de miliarde de miliarde.... de pacate?
Apoi :
Am putea spune in ghilimele, ca in acele momente, Iisus a fost "cel mai pacatos om din istorie", pentru ca avea pe umeri Sai, pacatele mele si ale tale si ale TUTUROR oamenilor. Putea un Dumnezeu sfant sa fie langa un pacatos?
Apoi :
Asta ar putea explica de ce Dumnezeu l-a parasit, dar de ce a strigat si a permis si celorlalti sa afle asta?
Apoi :
Toata viata Lui, a trait alaturi de Tatal. De cand s-a nascut in iesle, pana ce a ajuns sus pe cruce, Iisus a fost mereu in prezenta Tatalui. Noi nu ne putem imagina ce gol imens a simtit El pe cruce, in acele clipe, pe langa durerea insuportabila pricinuita de biciuire si rastignire. Astfel, prin faptul ca El a strigat in auzul tuturor, avem inca o pilda, prin care putem vedea cat de mult uraste Dumnezeu pacatul.
Apoi :
In concluzie, Iisus a spus aceste cuvinte, pentru ca realmente era parasit de Dumnezeu si pentru ca noi sa intelegem, o data pentru totdeauna, cat de mult uraste Dumnezeu pacatul. Nu exista pacat mai mic, sau pacat mai mare, exista pacat si atat. Mai mult decat atat, aceasta afirmatie, ne arata dragostea imensa pe care Dumnezeu ne-o poarta.
Apoi :
El a ingaduit ca Fiul Sau, sa poarte pacatele noastre, sa moara in chinuri pentru a le spala chiar cu sangele Sau, totul ca noi sa putem sa ne impacam cu Dumnezeu.

Nici nu merita un om ca soimos sa primeasca un astfel de raspuns. Dupa cum ai vazut a si inceput sa faca misto, spunand ca propabil Iisus a avut un orgasm. Strici margaritarele pe porci, iar aici sunt destui porci, cei mai porci porci din cate am vazut Laughing
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Sam Dec 31, 2011 11:15 am

Soimos a scris:
Ai pus cat se poate de gresit problema!
Stiinta a dovedit ca Universul a fost CREAT la Big-Bang!

Noi nu putem accepta ideea ca Universul a fost creat de Dumnezeul bibliei, si nu cred vreodata ca voi ve-ti putea demonstra asta, ptr ca teoria Big-Bangului pe an ce tyrece este tot mai bine fundamentata in timp ce ideea creatiei biblice este considerata ca fiind doar ptr retardati (sorry, n-o lua ca pe o ofensa)
Stiinta( cea adevarata) studiaza creatia, iar religia ''studiaza'' Creatorul. Nici pana la varsta de 45 de ani nu ai inteles ca stiinta si religia sunt 2 lucruri diferite, dar nu rivale, ci membrii acesteia.

Soimos a scris:
Asta ptr ca nu exista o asemenea categorie de oameni care sa fi comis crime in numele ateismului!
Nici in numele religiei nu s-au facut crime. Toate crimele, toate razboaiele s-au facut din cauza lacomiei, puterii, banilor Wink Asta este adevarul si cei ca tine nu il pot schimba niciodata.

Soimos a scris:
Chiar si criminalii comunisti de talia lui Stalin au in spate o cariera religioasa!
Ca e si greu sa studiezi sa devii preot iar apoi sa devii ateu. Intradevar e ceva nemaipomenit de greu

Soimos a scris:
Deci nu era ateu, ci un preot care a inteles exact ce inseamna a fi un Christos, si unul care care dorea sa fie slavit ca Dumnezeu de religia si doctrina Comunismului!
E hai ca de aici incepi sa delirezi. Stii ca pentru ce ai spus nu ai si nu vei avea nicio dovada cat oi trai tu pe acest pamant.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Sam Dec 31, 2011 11:31 am

Mihai12 a scris:
Stiinta( cea adevarata) studiaza creatia, iar religia ''studiaza'' Creatorul. Nici pana la varsta de 45 de ani nu ai inteles ca stiinta si religia sunt 2 lucruri diferite, dar nu rivale, ci membrii acesteia.
degeaba te dai rotund dar cel care este total aiurea esti tu, ptr ca nu ai inteles nici macar faptul ca stiinta studiaza tot ce tine de REALITATE, iar religia nu studiaza nimic, doar excrocheaza oamenii prin metoda terorii, adica a "fricii de Dumnezeu"!
Evident ca sunt doua lucruri diferite ca apa si ca focul, dezvoltarea stiintei duce la disparitia religiei!

Citat :
Nici in numele religiei nu s-au facut crime.

Tu pe ce lume traiesti?
In lumea reala chiar si in seara de Craciun s-au comis atentate pe motive religioase, si faptul ca nu ai inteles nimic din lumea in care traiesti, ptr ca chiar sub nasul tau a fost un razboi religios in fosta Iugoslavie, in care sarbi se luptau cu sarbi doar ptr ca unii erau ortodocsi si altii musulmani!

Citat :
Ca e si greu sa studiezi sa devii preot iar apoi sa devii ateu.
N-ai inteles nimic!
Stalin doar a schimbat o doctrina cu alta, el a comis acele crime la fel ca si acei capii ai bisericii crestine care si-au impus crestinismul ca "religie de stat" ...adica prin CRIME! ...deci vorbim despre un model religios!
Citat :

Soimos a scris:
E hai ca de aici incepi sa delirezi. Stii ca pentru ce ai spus nu ai si nu vei avea nicio dovada cat oi trai tu pe acest pamant.

Tare putin trebuie sa fi inteles tu din viata si realitate, daca nici macar de atata lucru nu ti-ai putut da seama, ca Stalin se credea Dumnezeu stapan peste viata si moarte, si Mantuitorul poporului sau, si ca se lasa slavit ca Dumnezeu si Mantuitor, sau nu ai vazut la TV parazile de la 7 Noiembrie?
Mai bine taci ca doar te autoblamezi cu lipsa ta de cultura!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Sam Dec 31, 2011 11:51 am

Esti in pom
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Sam Dec 31, 2011 12:23 pm

Mihai12 a scris:
Esti in pom
Iti dai sema ce mult pretz pun pe afirmatii de genul acestui mic atac, atunci cand ele vin din partea cuiva care nu este capabil sa raspunda argumentat la tema in discutie, si fuge de raspuns aruncand in urma lui o sageata?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Sam Dec 31, 2011 12:26 pm

Mihai12 a scris:
Stiinta( cea adevarata) studiaza creatia, iar religia ''studiaza'' Creatorul.

Se pare ca n-ai inteles nimic, nici din stiinta si nici din religie!

Stiinta nu studiaza nicio creatie! Stiinta se ocupa cu intelegerea si cuantificarea, prin formule sau teorii, a ceea ce exista. Religia doar isi imagineaza un creator si apoi creaza un scenariu plecand de la aceasta ipoteza privita ca adevar absolut. Este ca si cum un primitiv ar vedea un calculator si ar considera ca in interiorul sau exista un zeu atoatestiutor care ne arata totul pe ecran, pentru ca in mintea sa nu poate concepe ca un obiect poate face asa ceva...

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   Sam Dec 31, 2011 12:32 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Stiinta( cea adevarata) studiaza creatia, iar religia ''studiaza'' Creatorul.

Se pare ca n-ai inteles nimic, nici din stiinta si nici din religie!

Stiinta nu studiaza nicio creatie! Stiinta se ocupa cu intelegerea si cuantificarea, prin formule sau teorii, a ceea ce exista. Religia doar isi imagineaza un creator si apoi creaza un scenariu plecand de la aceasta ipoteza privita ca adevar absolut. Este ca si cum un primitiv ar vedea un calculator si ar considera ca in interiorul sau exista un zeu atoatestiutor care ne arata totul pe ecran, pentru ca in mintea sa nu poate concepe ca un obiect poate face asa ceva...
Imi spune mie un pagan ce am inteles si ce nu am inteles. tavaleala tavaleala
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Crucea crestina   

Sus In jos

Crucea crestina
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: