Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Cine este Messia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 12:09 am

Soimos a scris:
de fapt Patrime ca doar Maria are rolul cel mai important ca doar ea la kkt pe Diavol!
hohot hohot hohot
Sa stii ca ai dreptate ok crestinii in misoginismul lor nu s-au gandit si la sarmana femeie, care a patimit atatea, auzi sa o insamanteze duhul si sa nasca prin... alta parte grin ca sa ramana virgina. Sarmana femeie si sarmanii dusi cu capul care cred asa ceva grin
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 12:50 am

EmaLovesJesus a scris:

Mesia sau Messia este un personaj în iudaism, creștinism și islam. Acesta trebuie să fie ultimul urmaș pe tronul lui David. "Mesia" vine din limbile semitice: în ebraică משיח Moșiach, în arabă مَسيح Masīh, însemnând "uns". Acest cuvânt a fost tradus în greacă, unde a dat forma Χριστός, transcris românește Christos, Hristos sau Cristos.

Ma bucur ca tocmai tu aduci argumente ca Isus nu-i decat un personaj. Cum el n-a ajuns niciodata pe tronul lui David, nu are cum sa fie Mesia!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 8:40 am

MESIA
Potrivit prorocirii Bibliei :
„Toți proorocii mărturisesc despre EL” (Faptele Apostolilor 10.43).
„În sulul cărții este scris despre Mine” (Psalmi 40.7, Evrei 10.7).

Hristos este centrul istoriei
Se consideră că HRISTOS este centrul istoriei și tema centrală a Bibliei.
Hristos din Noul Testament este rodul arborelui vieții, este arborele
prorocirii și se naște cu adevărat din Duh. Plină de duh, scăldată
în sângele lui Isus, creștinătatea este desăvârșirea unui plan, ale cărui
prime contururi au fost schițate cu mai mult de 1.500 de ani înainte de
nașterea lui Hristos .

Nici cel mai aprig si anarhic ateu nu ar putea sa gaseasca un om din toate miliardele care s-au perindat pe Pamant…care sa se compare cu Iisus Hristos. Nu exista om cu atata intelepciune, bunatate, spiritualitate, putere de a savarsi miracole…nu exista exemplu mai bun de om cu care sa vrea cineva mai mult sa semene decat cu Iisus Hristos. cel putin din perspectiva asta este corect a spune ca Iisus este divin, ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 9:09 am

Urzi23 a scris:
MESIA
Potrivit prorocirii Bibliei :
„Toți proorocii mărturisesc despre EL” (Faptele Apostolilor 10.43).

Minti ca o gazeta americana
In acele prorociri este vorba de Simon Bar Kochba singurul Messia al iudeilor care a fost UNS ca Messiah

Citat :

Hristos este centrul istoriei
Ce prostie!
Cum sa fie un amarat de UNS care nu a facut absolut nimic "centrul istoriei"?
Pai Napoleon ...cel UNS ca Imparat .... este fata de Isus ca un urias fata de un vierme, oricare rege adica UNS chiar si regele Mihai a jucat un rol mai important decat golanul asta care nu a facut nimic in Istorie si nici nu ar fi fost altceva decat un scuipat, daca criminalul Pavel nu l-ar fi prezentat prostimii prin MINCIUNA ca Fiul lui Dumnezeu si daca Constantin cel Mare nu ar fi folosit aceasta minciuna in scop politic si nu i-ar fi obligat pe cetatenii Imperiului sa-l recunoasca ca Dumnezeu prin amenintari cu moartea!
Citat :

Se consideră că HRISTOS este centrul istoriei și tema centrală a Bibliei.
Asta doar in fantezia si minciunile voastre!
Toata lumea STIE ca ati furat scripturile iudeilor si le-ati modificatul intelesul astfel incat sa pice bine sarlataniei crestine!
Citat :

Hristos din Noul Testament este rodul arborelui vieții,
Asta doar in povestile ptr prosti!
In NT si ala scris si transcris de iudei ...evreii s-au kkt in Oala Crestina si astfel vedem ca ESTE SCRIS in NT ca Christos =Lucifer= Diavolul!

Crunt s-au mai razbunat evreii pe voi ptr ca le-ati furat si modificat scripturile!
Auzi ...sa scrie chiar in Biblie ca Christos = Dracu!
Citat :

Nici cel mai aprig si anarhic ateu nu ar putea sa gaseasca un om din toate miliardele care s-au perindat pe Pamant…care sa se compare cu Iisus Hristos.
ba din contra!
O lume intreaga se peesha pe ea de ras cand aude de "Dumnezeu Fiul" nascut din pipoasca unei stoarfe ... despre care in Biblia voastra ESTE SCRIS ca este Dracu .... ba chiar vedem ca musulmanii va batjocoresc pe voi crestinii ...si va cred handicapatii planetei si redusi mintali numa buni de batjocorit ... ptr prostiile catastrofale pe care le propovaduiti!
Citat :

este corect a spune ca Iisus este divin, ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu
Ma turcaletz...una este sa fii Fiul lui Dumnezeu ...asa cum alte 7 miliarde ...si alta este sa fii Dumnezeu FIUL!
Iar Isus nu este numit NICIUNDE ...Dumnezeu Fiul! ...pricepi asta ma .....

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Ian 08, 2012 12:56 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 10:33 am

Alooooo bre @soimos folosesti prea multi de "daca" Umbla vorba prin popor :daca nu se c,,, ciinele prindea iepurele tavaleala

Tu te comporti ca amaritul ala de ciine legat de tramvai ,care in mintea lui a crezut ca tine tranvaiul in loc ,dar a vazut pe pielea lui ca se inseala deoarece era dus tiris .
Tu ce parere ai ca folosind cuvinte de ocara ai sa demonstrezi ceva ,din contra la tine se sesizeaza doar frustrarea si nimic altceva .

Tu nu ai spus nimic tu doar ai batut cimpii,ca de esti nascut la cimpie .Cu asa chestii subrede daca vii la mine ,poate sa te bag in seama ca eu sunt bun si te tratez cu iubire CRESTINA
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 11:49 am

Urzi23 a scris:

Isus nu a fost Mesia si asta pentru simplul fapt ca el nu a ajuns Rege al Iudeilor, adica UNSUL lor! Isus a fost un simplu propovaduitor din acea vreme si care a avut norocul sa fie folosit, de catre manipulatorii care vroiau sa schimbe religia iudeilor, ca personaj central al farsei lor! Constantin a observat cat de bine poate aceasta religie sa spele creierele oamenilor si cum el avea nevoie de asa ceva pentru supusii sai, a adoptat-o ca religie oficiala. Asa a ajuns o farsa facuta de esenieni, ca religie numita crestinism!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 12:14 pm

Black velvet a scris:
Urzi23 a scris:

Isus nu a fost Mesia si asta pentru simplul fapt ca el nu a ajuns Rege al Iudeilor, adica UNSUL lor! Isus a fost un simplu propovaduitor din acea vreme si care a avut norocul sa fie folosit, de catre manipulatorii care vroiau sa schimbe religia iudeilor, ca personaj central al farsei lor! Constantin a observat cat de bine poate aceasta religie sa spele creierele oamenilor si cum el avea nevoie de asa ceva pentru supusii sai, a adoptat-o ca religie oficiala. Asa a ajuns o farsa facuta de esenieni, ca religie numita crestinism!

Isus este Ful lui Dumneeu.Despre El scriu profetii Vechiului Testament ,despre El marturiseste Tatal ca este Fiul Sau preaiubit,despre El iti spun si eu ca este Domnul meu.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 12:27 pm

EmaLovesJesus a scris:
Black velvet a scris:
Urzi23 a scris:

Isus este Ful lui Dumneeu.Despre El scriu profetii Vechiului Testament ,despre El marturiseste Tatal ca este Fiul Sau preaiubit,despre El iti spun si eu ca este Domnul meu.

Tie ti-au spalat creierul atat de bine incat nu mai esti in stare decat sa repeti mecanic aceleasi lozinci?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 12:31 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Black velvet a scris:

Oho!Stiu mai multe,dar depinde despre ce este vorba.Despre ce ai vrea sa scriu?
Tie ti-au spalat creierul atat de bine incat nu mai esti in stare decat sa repeti mecanic aceleasi lozinci?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 1:00 pm

EmaLovesJesus a scris:

Tu nu esti stapana pe tine, de ma intrebi pe mine despre ce vreau eu sa scrii tu? Daca esti in stare sa scrii despre ceva, scrie, nu ma intreba pe mine! Demonstreaza ca esti in stare sa spui si ceva gandit de tine si nu numai lozincile care le-ai invatat mecanic la biserica!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 1:07 pm

Urzi23 a scris:
Alooooo bre @soimos folosesti prea multi de "daca" Umbla vorba prin popor :daca nu se c,,, ciinele prindea iepurele tavaleala

Tu te comporti ca amaritul ala de ciine legat de tramvai ,care in mintea lui a crezut ca tine tranvaiul in loc ,dar a vazut pe pielea lui ca se inseala deoarece era dus tiris .
Tu ce parere ai ca folosind cuvinte de ocara ai sa demonstrezi ceva ,din contra la tine se sesizeaza doar frustrarea si nimic altceva .

Tu nu ai spus nimic tu doar ai batut cimpii,ca de esti nascut la cimpie .Cu asa chestii subrede daca vii la mine ,poate sa te bag in seama ca eu sunt bun si te tratez cu iubire CRESTINA

Ma ...tu in loc sa ma desfintezi cu argumente ptr ca ti-am combatut ideile ...tu stai sa ma mirosi la fund si sa comentezi cum imi pute c...tul!

Eu te-am INTREBAT ... nu am spus ...cum de prorocii nu au prorocit nasterea lui Dumnezeu Fiul din Patrime ?
Sau nu tocmai tema asta este tema principala a Bibliei? ...ptr ca vad ca despre prorocitul Messia ...adica Simon Bar Kochba ...Biblia nu scrie nici un rand, dovada ca nu despre Mesiah e vorba ...ci de Dumnezeu Fiul ...si tocmai despre evenimntul nasterii Lui ...asta nu exista nicio proocire!
Ti se pare normal una ca asta?

Iti dai seama ca in asemenea conditii in care nu este profetit Dumnezeu Fiul ... tot crestinismul vostru nu are nicio valoare pentru ca PUTE A MINCIUNA!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 1:19 pm

Soimos a scris:
Urzi23 a scris:
Alooooo bre @soimos folosesti prea multi de "daca" Umbla vorba prin popor :daca nu se c,,, ciinele prindea iepurele

Ma ...tu in loc sa ma desfintezi cu argumente ptr ca ti-am combatut ideile ...tu stai sa ma mirosi la fund si sa comentezi cum imi pute c...tul!

Eu te-am INTREBAT ... nu am spus ...cum de prorocii nu au prorocit nasterea lui Dumnezeu Fiul din Patrime ?
Sau nu tocmai tema asta este tema principala a Bibliei? ...ptr ca vad ca despre prorocitul Messia ...adica Simon Bar Kochba ...Biblia nu scrie nici un rand, dovada ca nu despre Mesiah e vorba ...ci de Dumnezeu Fiul ...si tocmai despre evenimntul nasterii Lui ...asta nu exista nicio proocire!
Ti se pare normal una ca asta?

Iti dai seama ca in asemenea conditii in care nu este profetit Dumnezeu Fiul ... tot crestinismul vostru nu are nicio valoare pentru ca PUTE A MINCIUNA!
Nu existya nici o proorocie despre nasterea Domnului Isus?Vrei sa iti aduc eu mai multe,inca nu le stii pe de rost?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 1:21 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Tu nu esti stapana pe tine, de ma intrebi pe mine despre ce vreau eu sa scrii tu? Daca esti in stare sa scrii despre ceva, scrie, nu ma intreba pe mine! Demonstreaza ca esti in stare sa spui si ceva gandit de tine si nu numai lozincile care le-ai invatat mecanic la biserica!
Poti sa stii ca scriu articole pentru site-uri crestine.As avea multe de zis,dar ma tem ca aici stric orzul pe gaste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 4:13 pm

EmaLovesJesus a scris:
Nu existya nici o proorocie despre nasterea Domnului Isus?Vrei sa iti aduc eu mai multe,inca nu le stii pe de rost?
prorociri sunt multe, dar NU EXISTA nici una care spune despre Isus si nici una despre nasterea lui Dumnezeu jr. (Fiul )
Ca tu vrei sa crezi ca auzi profetii si in mieunatul pisicii lui Isaia, este ceva ce tine de "bogata" ta fantezie , si nu de realitate
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 6:14 pm

Soimos a scris:
Urzi23 a scris:

Sau nu tocmai tema asta este tema principala a Bibliei? ...ptr ca vad ca despre prorocitul Messia ...adica Simon Bar Kochba ...!

Bre @soimos tu cu asa argumente subrede apari in fata mea ,auzi "domle" cu ce vine omul in disperare de cauza "Shimon Bar Kokhba" sau Barkokebas este un impostor care s-a dat drept Mesia evreu, in timpul domniei imparatului Adrian. Dupa ce a fost hot de drumul mare, si-a schimbat numele din Barkoziba – «fiul minciunii» – in cel de Barkokebas – «fiul stelelor» – pretinzand ca el e steaua anuntata de profetia lui Balaam hohot
Apoi :
Disperati sunt Doamne ateii mai au putin si ii vad dind citate din "mama omida" tavaleala
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 8:57 pm

Ma da stiti ca aveti tupeu!
Ati ajuns voi crestinii stabiliti cine este Messia evreilor si cine nu?

Nu ti se pare ca prea va credeti buricu pamantului?

Poi ce pret poti sa pui pe vorbele unor oameni care au FURAT de "destepti" ce erau scripturile celor pe care ii batjocoresc?

Voi de destepti ce sunteti nici macar nu aveti ce inseamna cuvantul Messia ... si va gasiti voi nestiiutorii sa stabiliti cine este messia evreilor!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 10:05 pm

Soimos a scris:

Poi ce pret poti sa pui pe vorbele unor oameni care au FURAT de "destepti" ce erau scripturile celor pe care ii batjocoresc?

Voi de destepti ce sunteti nici macar nu aveti ce inseamna cuvantul Messia ... si va gasiti voi nestiiutorii sa stabiliti cine este messia evreilor!

Totuși conceptul de Mesia eliberator este foarte important pentru iudaism, Talmudul afirmând: „Lumea a fost creată... doar de dragul lui Mesia”.[2] Evreii îl așteptau pe Mesia
să-i elibereze de sub jugul ocupației străine, el fiind fie un
conducător politico-militar din neamul lui David fie un personaj divin
venit din ceruri.[3] În orice caz evreii nu așteptau deloc un Mesia crucificat ca un infractor de rând, un Mesia care a suferit și a fost învins de trupele străine de ocupație.[3] De aceea, pentru evrei era complet ridicol și chiar o blasfemie ideea că Isus ar fi fost Mesia,[3] lucru pe care îl admite însuși apostolul Pavel (1 Corinteni 1:23).
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 10:20 pm

Soimos a scris:

Ce vorbesti ma 6 miliarde de oameni sunt toti ai lui Dumnezeu
Apoi :
Ce tot sari tu cu gura mare ,tot nu ai priceput ca MINTUITORUL ESTE INCUNUNAREA SCRIPTURILOR
Apoi :
Tot am incercat sa te luminez la minte cu o chestie simpla ,pe care o stiu si cei mici din clasa a 4 a
Uite ma incerc iar sa te luminez citeste Matei 21 :

33 Ascultați altă pildă: Era un om oarecare stăpân al casei sale, care a sădit vie. A împrejmuit-o cu gard, a săpat în ea teasc, a clădit un turn și a dat-o lucrătorilor, iar el s-a dus departe.
34. Când a sosit timpul roadelor, a trimis pe slugile sale la lucrători, ca să-i ia roadele.
35. Dar lucrătorii, punând mâna pe slugi, pe una au bătut-o, pe alta au omorât-o, iar pe alta au ucis-o cu pietre.
36. Din nou a trimis alte slugi, mai multe decât cele dintâi, și au făcut cu ele tot așa.
37. La urmă, a trimis la ei pe fiul său zicând: Se vor rușina de fiul meu.
38. Iar lucrătorii viei, văzând pe fiul, au zis între ei: Acesta este moștenitorul; veniți să-l omorâm și să avem noi moștenirea lui.
39. Și, punând mâna pe el, l-au scos afară din vie și l-au ucis.
40. Deci, când va veni stăpânul viei, ce va face acelor lucrători?
41. I-au răspuns: Pe acești răi, cu rău îi va pierde, iar via o va da altor lucrători, care vor da roadele la timpul lor.
42. Zis-a lor Iisus: Au n-ați citit niciodată în Scripturi: "Piatra pe care au nesocotit-o ziditorii, aceasta a ajuns să fie în capul unghiului. De la Domnul a fost aceasta și este lucru minunat în ochii noștri"?
43 De aceea vă spun că împărăția lui Dumnezeu se va lua de la voi și se va da neamului care va face roadele ei.
Apoi :
Vezi bre ca incepi sa pricepi ,recunoaste si tu ca nu a fost greu .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 10:29 pm

ce ma ...sari de la o idee la alta?...si o dai dupa gard>

pai cum sa nu fim fii lui Dumnezeu daca noi suntem templele lui Dumnezeu si il avem in noi pe Duhul lui Dumnezeu?

ia de aici - 1Corinteni 3.16.
Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul
lui Dumnezeu locuiește în voi?

si mai slabeste-ma cu gargara ta !

Poi daca il avem pe Dumnezeu in noi impreuna cu Duhul Lui ...cum sa nu fim fii lui Dumnezeu?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 10:37 pm

Soimos a scris:
ce ma ...sari de la o idee la alta?...si o dai dupa gard>

pai cum sa nu fim fii lui Dumnezeu daca noi suntem templele lui Dumnezeu si il avem in noi pe Duhul lui Dumnezeu?

ia de aici - 1Corinteni 3.16.
Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul
lui Dumnezeu locuiește în voi?

si mai slabeste-ma cu gargara ta !

Poi daca il avem pe Dumnezeu in noi impreuna cu Duhul Lui ...cum sa nu fim fii lui Dumnezeu?
Tu ai duhul lui anticrist,nu al lui Dumnezeu.1 Corinteni 12:3,,
De aceea
vă spun că nimeni, dacă vorbește prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus
să fie anatema!” Și nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin
Duhul Sfânt.''
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 10:39 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Mesia sau Messia este un personaj în iudaism, creștinism și islam. Acesta trebuie să fie ultimul urmaș pe tronul lui David. "Mesia" vine din limbile semitice: în ebraică משיח Moșiach, în arabă مَسيح Masīh, însemnând "uns". Acest cuvânt a fost tradus în greacă, unde a dat forma Χριστός, transcris românește Christos, Hristos sau Cristos.

Aha ...deci pina la urma ai recunoscut ca Messia nu este un DUMNEZEU ...ci doar un UNS?

• Și iată că au început să strige: „Ce legătură este între noi și Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici să ne chinuiești înainte de vreme?”

Cei ce erau în corabie au venit de s-au închinat înaintea lui Isus și I-au zis: „Cu adevărat, Tu ești Fiul lui Dumnezeu!”

• Ps 2.7;
    Mat 16.16;

Isus tăcea. Și marele preot a luat cuvântul și I-a zis: „Te jur, pe Dumnezeul cel Viu, să ne spui dacă ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.”

• „Da”, i-a răspuns Isus, „sunt! Ba mai mult, vă spun că de acum încolo veți vedea pe Fiul omului șezând la dreapta puterii lui Dumnezeu și venind pe norii cerului.”

• Dan 7.13;
    Mat 16.27;
    Mat 24.30;

Sutașul și cei ce păzeau pe Isus
    împreună cu el, când au văzut cutremurul de pământ și cele întâmplate,
    s-au înfricoșat foarte tare și au zis: „Cu adevărat, Acesta a fost Fiul lui Dumnezeu!”

• Începutul Evangheliei lui Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.

• și a strigat cu glas tare: „Ce am eu a face cu Tine, Isuse, Fiul Dumnezeului celui Preaînalt? Te jur în Numele lui Dumnezeu, să nu mă chinuiești!”

Sutașul care stătea în fața lui Isus, când a văzut că Și-a dat astfel duhul, a zis: „Cu adevărat, Omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!”

Eu vă spun: pe oricine Mă va mărturisi înaintea oamenilor îl va mărturisi și Fiul omului înaintea îngerilor lui Dumnezeu;

• De acum încolo, Fiul omului va ședea la dreapta puterii lui Dumnezeu.”

• Toți au zis: „Ești Tu, dar, Fiul lui Dumnezeu?” Și El le-a răspuns: „Așa cum o spuneți; da, sunt.”

• Apoi i-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun că, de acum încolo, veți vedea cerul deschis și pe îngerii lui Dumnezeu suindu-se și coborându-se peste Fiul omului.”

• Adevărat, adevărat vă spun că vine ceasul, și acum a și venit, când cei morți vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, și cei ce-l vor asculta vor învia.

• Lucrați nu pentru mâncarea pieritoare, ci pentru mâncarea care rămâne pentru viața veșnică și pe care v-o va da Fiul omului; căci Tatăl, adică însuși Dumnezeu, pe El L-a însemnat cu pecetea Lui.”

• Isus a auzit că l-au dat afară; și, când l-a găsit, i-a zis: „Crezi tu în Fiul lui Dumnezeu?”

• cum ziceți voi că hulesc Eu, pe care Tatăl M-a sfințit și M-a trimis în lume? Și aceasta, pentru că am zis: „Sunt Fiul lui Dumnezeu!”

• Dar Isus, când a auzit vestea aceasta, a zis: „Boala aceasta nu este spre moarte, ci spre slava lui Dumnezeu, pentru ca Fiul lui Dumnezeu să fie proslăvit prin ea.”

• Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi să credeți că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; și, crezând, să aveți viața în Numele Lui.

• Filip a zis: „Dacă crezi din toată inima, se poate.” Famenul a răspuns: „Cred că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.”

• Și îndată a început să propovăduiască în sinagogi că Isus este Fiul lui Dumnezeu.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 10:45 pm

EmaLovesJesus a scris:
” Și nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin
Duhul Sfânt.''[/b]
ma fata ...tu esti tataroaica?
Asta o zice ucigasul Pavel si nu Dumnezeul vechiului testament!
Daca tu crezi ca mantuirea vine de la ucigasi si nu de la Dumnezeu ...asculta-l pe ucigas!
Dar Dumnezeu iti spune clar ca el este singurul mantuitor!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 10:52 pm

[quote="EmaLovesJesus"Și îndată a început să propovăduiască în sinagogi că Isus este Fiul lui Dumnezeu.
/quote]
Foaie verde loboda!
adica colectie de prostii ale unora care nu sunt capabili sa faca deosebirea intre cuvintele lui Dumnezeu si cele ale lui Pacalici ptr ca nu ii duce mintea!

Cand o sa-mi arati un sir la fl de lung in care YAhwe spune sau legea lui Yahwe spune... mai stam de vorba!
pina atunci orice alt continuare a discutiei in felul acesta este inutila...deci se va considera SPAM!

Nu poti discuta cu niste scobiti in creier care nu sunt capabili sa faca diferenta intre Cuvantul lui Dumnezeu Creatorul ...si al unui om creatura!
cand va mai maturizati si veti intelege ce va zic, sau cand imi veti aduce siruri de argumente de genul Yahwe zice ...sau Yahwe va cere ...amanam discutia pe aceasta tema si iti voi taia de acum inainte orice verset biblic facut de o creatura si nu de Creator ...asta ca sa inveti sa faci diferenta intre Creator si creat!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 10:55 pm

Soimos a scris:
[quote="EmaLovesJesus"Și îndată a început să propovăduiască în sinagogi că Isus este Fiul lui Dumnezeu.
/quote]
Foaie verde loboda!
adica colectie de prostii ale unora care nu sunt capabili sa faca deosebirea intre cuvintele lui Dumnezeu si cele ale lui Pacalici ptr ca nu ii duce mintea!

Cand o sa-mi arati un sir la fl de lung in care YAhwe spune sau legea lui Yahwe spune... mai stam de vorba!
pina atunci orice alt continuare a discutiei in felul acesta este inutila...deci se va considera SPAM!

Nu poti discuta cu niste scobiti in creier care nu sunt capabili sa faca diferenta intre Cuvantul lui Dumnezeu Creatorul ...si al unui om creatura!
cand va mai maturizati si veti intelege ce va zic, sau cand imi veti aduce siruri de argumente de genul Yahwe zice ...sau Yahwe va cere ...amanam discutia pe aceasta tema si iti voi taia de acum inainte orice verset biblic facut de o creatura si nu de Creator ...asta ca sa inveti sa faci diferenta intre Creator si creat!
Mantuirea vine de la Dumnezeu prin Isus Hristos! Iuda1

• Iar a Aceluia care poate să vă
    păzească de orice cădere și să vă facă să vă înfățișați fără prihană și
    plini de bucurie înaintea slavei Sale,

• 25
    singurului Dumnezeu, Mântuitorul
    nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreție, putere
    și stăpânire, mai înainte de toți vecii, și acum și în veci. Amin.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Dum Ian 08, 2012 11:07 pm

EmaLovesJesus a scris:

Ah ..."vine prin" ...adica nu vine "de la" ... Isus Christos ...ci "prin" !?

E bine!

Poi cum atunci Isus este mantuitor cand nu el este cel care mantuieste ci doar te invata ce trebuie sa FACI ca sa fi mantuit?

Ai vazut ca nu Isus este Mantuitorul si nici Dumnezeu?

De ce te-ai certat atata timp cu mine ca sa recunosti pina la urma asta?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Lun Ian 09, 2012 7:43 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

E bine!

Poi cum atunci Isus este mantuitor cand nu el este cel care mantuieste ci doar te invata ce trebuie sa FACI ca sa fi mantuit?

El si-a dat trupul ca jertfa pentru mantuirea celor ce cred.Numai prin numele Lui poti sa primeasti iertarea de pacate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Lun Ian 09, 2012 9:35 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

E bine!

El si-a dat trupul ca jertfa pentru mantuirea celor ce cred.Numai prin numele Lui poti sa primeasti iertarea de pacate.
Asta ai inteles tu din ceea ce ai scris mai sus?
deci zici ca nu mai este Dumnezeu mantuitorul ...ci Isus?
Pai nu vezi ca te contrazici singura ... ia vezi ce ai scris mai sus !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Lun Ian 09, 2012 10:13 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

E bine!

Asta ai inteles tu din ceea ce ai scris mai sus?
deci zici ca nu mai este Dumnezeu mantuitorul ...ci Isus?
Pai nu vezi ca te contrazici singura ... ia vezi ce ai scris mai sus !

Nu trebuie sa vad ce am scris mai sus pentru ca stiu bine ca mantuirea vine de la Dumnezeu care a daruit ce a avut mai scump pe Fiul Sau.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Lun Ian 09, 2012 10:22 am

EmaLovesJesus a scris:

Nu trebuie sa vad ce am scris mai sus pentru ca stiu bine ca mantuirea vine de la Dumnezeu care a daruit ce a avut mai scump pe Fiul Sau.
Lasa tu daruitu ca nu de daruri vorbim !
Important este sa STII ca vine de la Dumnezeu si mai ales ca Pavel este un sarlatan care>
Căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci

Asta sa nu uiti!
Si nici asta:

„Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;

ptr ca asta iti dovedeste ca Pavel minte atunci cand spune ca a schimbat Legea cu aprobare de la Dumnezeu

Sau poate nu minte si "dumnezeul" lui este Diavolul!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Lun Ian 09, 2012 10:36 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Important este sa STII ca vine de la Dumnezeu si mai ales ca Pavel este un sarlatan care>
Căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci

Asta sa nu uiti!
Si nici asta:

ptr ca asta iti dovedeste ca Pavel minte atunci cand spune ca a schimbat Legea cu aprobare de la Dumnezeu

De exemplu cum a schimbat Legea?Unde spune ceva contrar Legii.Unde instiga la violenta la pacat la incalcarea Legii?
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Lun Ian 09, 2012 12:00 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Asta sa nu uiti!
Si nici asta:

Bre @soimos tu citesti Dumnezeiestile Scripturi de jos in sus si nu pricepi mare lucru

Cea mai mare porunca este cea a iubirii

Dupa marturia Sfantului Evangelist Marcu, la aceasta intrebare Domnul Hristos a raspus ca cea dintai porunca este "Asculta Israele, Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei afara de Mine". Si: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta. Aceasta este cea dintai si cea mai mare si a doua asemenea acesteia este: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Marcu 12, 29-31). In Sfanta Evangelie de la Matei e cuvantul acesta al Mantuitorului cu adaosul: "In aceste doua porunci toata Legea si proorocii atarna" (Matei 22, 40). In Sfanta Evanghelie de la Marcu se spune mai departe ca fariseul care L-a intrebat pe Domnul Hristos despre aceasta porunca, afland raspunsul Mantuitorului, a zis: "Bine ai grait Invatatorule. Ca unul este Dumnezeu si afara de El nu este altul. Si a-L iubi pe El mai mult decat orice si a iubi pe aproapele tau ca pe tine insuti este mai mult decat toate arderile de tot si decat toate jertfele". Si Domnul Hristos a zis catre el: "Nu esti departe de imparatia lui Dumnezeu" (Marcu 12, 32-34). In expunerea pe care o face Sfantul Evanghelist Marcu in aceasta privinta se accentueaza importanta pe care o are porunca iubirii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Lun Ian 09, 2012 12:39 pm

Urzi23 a scris:
[Bre @soimos tu citesti Dumnezeiestile Scripturi de jos in sus si nu pricepi mare lucru

Cea mai mare porunca este cea a iubirii
FALS!

Isus nu da PORUNCI ci ne da INVATATURI!

Citat :

Dupa marturia Sfantului Evangelist Marcu, la aceasta intrebare Domnul Hristos a raspus ca cea dintai porunca este "Asculta Israele, Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei afara de Mine".

Ce ghiveci in capul tau!
Asta nu o zice Isus ci o zice Yahwe in LEGE!

Citat :

Si: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta.
Aceasta este cea dintai si cea mai mare si a doua asemenea acesteia este: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Marcu 12, 29-31)
Asta este una din principalele invataturi ale lui Isus.
Dar fac pariu ca nici pe asta nu o intelegi, ca prin aceasta Invatatura, Isus va propune sa inlocuiti CREDINTA cu IUBIREA ...nu zice sa crezi in in Dumnezeu cu toata inima ta ...ci spune SA IUBESTI pe Dumnezeu ... si exact pe aceasta afirmatie crestinismul trebuisa sa devina o religie a iubirii, asta este diferenta intre NT si VT ...adica IUBIREA in locul CREDINTEI, dar cum NT nu este scris de Isus ci de Pavel, si cum Pavel nu avea habar de predicile si invataturile lui Isus, va duce inapoi in VT si la credinta!

Citat :

. In Sfanta Evangelie de la Matei e cuvantul acesta al Mantuitorului
Ma istetule, nu exista alt Mantuitor in afara de Yahwe, chiar numele intreg al lui Isus, Yehoshua, se traduce prin "Dumnezeu este Mantuitorul". Isus este doar invatatorul care prin povetele lui te face apt pentru Mantuirea acordata de Yahwe, nu el Isus este Mantuitorul !
Capisci?
Daca non capisci, roaga-o pe Ema sa iti deie si tie , asa cum mi-a dat mie, versetele prin care Isus este doar un INTERMEDIAR si nu Mantuitorul!

Citat :

cu adaosul: "In aceste doua porunci toata Legea si proorocii atarna" (Matei 22, 40). In Sfanta Evanghelie de la Marcu se spune mai departe ca fariseul care L-a intrebat pe Domnul Hristos despre aceasta porunca, afland raspunsul Mantuitorului, a zis: "Bine ai grait Invatatorule. Ca unul este Dumnezeu si afara de El nu este altul.
Vezi ma istetule, Isus este Invatorul si un invatator nu da porunci ci da sfaturi/invataturi, si tot din textul asta vezi ca Yahwe este singurul Dumnezeu, si ca in afara de Creator=Yahwe nu exista nici un alt Dumnezeu, ptr ca Isus este INVATATOR, adica Rabin!

Da ...Iubirea a venit sa inlocuiasca credinta prin faptul ca este o etapa superioara in abordarea lui Dumnezeu, nu este suficient sa crezi, ci ti se cere sa-l si sa Iubesti, asa ca sa nu va mai aud ca vorbiti de credinta !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Lun Ian 09, 2012 1:40 pm

Ioan 15:12,,
Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unii pe alții, cum v-am iubit Eu.,,

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Lun Ian 09, 2012 4:35 pm

EmaLovesJesus a scris:

Ioan 15:12,,
Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unii pe alții, cum v-am iubit Eu.,,

7. Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cine este Messia   Astazi la 4:39 am

Sus In jos

Cine este Messia
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: