Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Despre crestinismul de mascarada

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 38
Puncte : 288
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Despre crestinismul de mascarada   Joi Oct 06, 2011 7:49 am

Nu contest faptul ca exista printre crestini foarte multi oameni care se remarca ca adevarate modele de omenie, dar acest lucru il putem intalni mai ales la acei oameni normali care sunt doar "crestini de duminica" sau la cei care isi aduc aminte ca sunt crestini ... doar de sarbatorile traditionale.

La credinciosii fanatici, pe care ii intalnim mai ales la diversele culte neoprotestante, lucrurile deja se schimba radical, ptr ca crestinismul lor este doar un crestinism de mascarada, adica o masca frumoasa sub care se ascund niste monstrii, conform dictonului "afara-i vopsit frumos gardul ... inauntru-i leopardul"

Ei desi se pretind a fi "buni crestini", la o analiza mai atenta, vedem ca ei nu au nimic comun cu crestinismul, ptr ca ei nici nu concep sa urmeze Calea lui Isus-Christos, asa cum le cere religia crestina, adica Calea Saraciei si a umilintei, ptr ca marea lor majoritate sufera de boala sau de pacatul lacomiei si al grandomaniei, si au ca prima prioritatea doar acumularea de "ochii dracului" iar a 2-a lor prioritate este intretinerea mastii mincinoase pe care o afiseaza

Pana si pe acest forum, am putut constata ca, INTOTDEAUNA dupa ce mai intai "marii crestini", au incercat sa ne aduca la "rezon", incercand sa ne atentioneze ca nu este bine sa ne punem cu Dumnezeu ...ca nu se stie ... apoi dupa ce se conving ca ptr aceasta trebuie sa ne aduca argumente, se lanseaza in lungi polemici biblice... in care " o iau peste bot" ... apoi se se intampla intodeauna acelasi fenomen, si anume dupa ce vad ca la fiecare afirmatie a lor primesc peste bot o smeta tot cu un raspuns sustinut printr-un verset biblic ... isi dau jos adevarata "masca crestina" si se coboara la cel mai jos nivel, adica acela pe care-l stimtotii cei care cunosc istoria bisericii crestine in lunga ei istorie de 2000 de ani, si improscand cu bale ne confirma tuturor celor care urmaresc acest forum ...ca dreptatea si adevarul este de partea noastra, atunci cand afirmam ca crestinismul nu este decat un instrument bicisnic de manipulare a oamenilor sub forma unei mashti, ce se vrea a fi frumoasa .... pe un trup de balaur spurcat...un balaur care sub aceasta masca a facut cele mai mari atrocitati si bicisnicii impotriva oamenilor care nu au dorit sa le accepte minciuna manipulatorie.
Sus In jos
Ita
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Iasi
Puncte : 2
Data de inscriere : 13/10/2011

MesajSubiect: Re: Despre crestinismul de mascarada   Vin Oct 14, 2011 9:09 am

Am avut ocazia sa cunosc niste oameni membri ai bisericii baptiste din Vaslui. Eram pe atunci un copil de 15 ani care nu prea stiam cu ce se mananca toata treaba asta cu protestantii, dar eram deja initiata in anti-religie. Asa ca imi propusesem sa fac un mic experiment sa vad pana unde se ajunge. SO mi-am luat prietena si am mers. La inceput erau toti asa de prietenosi si ma sunau de cateva ori pe zi sa se asigure ca vin la slujba lor de sambata, si duminica si chiar si vineri seara daca se putea. Ne-am incadrat in grupul de tineret. Mergeam in excursii. Acolo am cunoscut multi tineri...dar mi-a ramas in minte o tipa cu numele de Zoia(era basarabeanca). Curioasa sa vad cum decurg lucrurile, aproape ne-am facut program in a merge. Dupa cam o luna, cand au vazut ca deja ne-am incadrat eram orecum deja ignorate...acestia ocupandu-se de inrolarea noilor adepti a lui Hristos. Ceea ce m-a frapat erau multimea de oameni invitati de peste ocean(SUA) care promiteau green carduri pentru membrii comunitatii, iar ca exemplu erau cei cativa membri deja stabiliti peste ocean. Iar mai apoi ii auzeam pe tineri susotindu-se intre ei, vorbind de clipa mult asteptata cand vor pleca in America. Nu stiu daca au plecat, cati din ei sa fi plecat. Cert e ca m-am intalnit cu Zoia dupa vre-o 3 ani, intr-un bar, machiata, si fumand o tigara de zor. Mi-a confirmat ca s-a si botezat, dar nu a mai prins un bilet catre America si ca si-a bagat picioarele in momentul in care si-a dat seama ca oamenii erau adunati doar ca sa cotizeze cati mai multi pentru "Intretinerea bisericii si a invitatilor". Nu stiu ce se intampla acum. Poate voi avea odata posibilitatea sa trec prin Vaslui pe la mica biserica baptista.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Despre crestinismul de mascarada   Vin Oct 14, 2011 11:41 pm

Cam asta-i religia... ”in fata-i vopsit gardul, in spate-i leopardul” popa cruciat

meghido
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 78
Localizare : romania
Puncte : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

MesajSubiect: Re: Despre crestinismul de mascarada   Lun Mar 12, 2012 12:08 am

Apopii a scris:
Cam asta-i religia... ”in fata-i vopsit gardul, in spate-i leopardul” popa cruciat

adanc!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Despre crestinismul de mascarada   Lun Mar 12, 2012 7:12 am

meghido a scris:
Apopii a scris:

adanc!
Da cat de adanc o vrei?
Vrei sa ajunga pina la amigdale?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Despre crestinismul de mascarada   

Sus In jos

Despre crestinismul de mascarada
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Somnul ratiunii naste monstrii-
Mergi direct la: