Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Factura gigantica a falimentului Europei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Factura gigantica a falimentului Europei   Lun Oct 17, 2011 9:56 am

Factura gigantică a falimentului Europei

Europenii nu trebuie să se mai amăgească că Grecia și alte state își vor plăti datoriile. E nevoie ca guvernele să vină cu garanții post-faliment. Necesarul: 3.000 de miliarde de euro

Guvernele țărilor din Europa au nevoie de 3.000 de miliarde de euro dacă doresc să pună capăt crizei, potrivit calculelor Bloomberg, care spun că cifra are și girul FMI.

Fondul European de Stabilitate Financiară, Banca Centrală Europeană, guvernele și, posibil, FMI trebuie să garanteze cumva toate obligațiunile nou-emise de Grecia, Portugalia, Irlanda, Spania, Italia, Franța și Belgia, pe mai mulți ani. Potrivit celor de la Bloomberg, ascest necesar de finanțare s-ar ridica la 2.500 de miliarde de euro, și, dacă s-ar adăuga și un fond de rezervă pentru situația în care nu toate lucrurile vor merge comform planului, se va ajunge la un necesar de finanțare de 3.000 de miliarde de euro. Cel puțin, spun cei de la Blooomberg, care spun că este în interesul Europei să contribuie chiar la un fond mai maere.

Dacă vrea să evite o criză economică și financiară mai rea decât cea din 2008-2009, Europe trebuie să acționeze acum. Editorii de la Bloomberg spun că, pentru a recâștiga încrederea, liderii europeni trebuie să facă trei lucruri: 1. să nu se mai iluzioneze că anumite state din zona Euro, mai ales Grecia, ar putea să-și plătească datoriile, 2. să vină cu o estimare realistă asupra pierderilor băncilor în cazul în care aceste state vor intra în incapacitate de plată, 3. să ofere garanții de o asemenea amploare astfel încât să convingă piețele că nu vor mai urma și alte pierderi, după falimente controlate și marcarea pierderilor de către bănci. Factura de 3.000 de miliarde de euro calculată de Bloomberg se referă la cel de-al treilea lucru.

Cât se mai poate plăti din datorie?

Pentru a da acest răspuns, trebuie ținut cont de cîteva lucruri: cu cât creșterea economică a unei țări încetinește și costurile împrumuturilor cresc, cu atât plata datoriilor devine mai grea.

Grecia este clar în cea mai proastă situație: țara are nevoie de măsuri dure de austeritate, ca să-și mențină datoria măcar la acest nivel, și ar avea nevoie de un excedent bugetar anual de 5% din PIB, pe termen nedifinit, iar asta făra a se lua în calcul serviciul datoriei. La fel, Portugalia, care nu se poate finanța la costurile actuale și probabil ar avea nevoie de mulți ani ca să aducă datoria la un nivel care să redea încredea investitorilor.

Deci, cât pot plăti din datorie cele două țări care sunt, de facto, falite? Dacă se pleacă de la premisa sustenabilă a unui excedent bugetar de 1% din PIB și dacă, prin mecanismul eurobondurilor țara se va putea împrumuta la costuri rezonabile ulterior default-ului, Grecia are nevoie ca 70% din datorie să fie ștearsă. În cazul Portugaliei, procentul este de 40%. Iar piețele par să știe asta: bondurile pe 10 ani ale Greciei se tranzacționează cu un discount de 60%, iar ale Portugaliei cu 40%.

Sursa articolului
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Lun Oct 17, 2011 4:08 pm

Pai se pare ca si Germania si-a revizuit politica de finantare a statelor risipitoare, adica, cele care risipesc banii a proasta, si se pare ca accepta solutia ca Grecia sa iasa din zona EUR ... tocmai ca sa nu afecteze moneda EURO.
Asa ca greci vor revenii la Drahma ...si vor fierbe in suc propriu, macar atat pana nu vand niste insule Germaniei, sau ma rog ...asa vad demonstranti greci situatia ...ptr ca nemtii, la acest capitol ...tac ca porcii-n cucuruz ...si probabil isi ascut cutitele, pregatesc furculitele si isi pun barbisonul ptr ospatul care va urma.

Multi...si aici ma refer la demonstranti "Ocupy Wall Street" ...sunt de parere ca aceasta criza este una a bancilor ...si prin urmare se poate rezolva "disciplinand" bancile!
Fals ...criza bancilor a fost in 2008 - 2009.
Acum este o criza a datoriilor de stat ... Grecia are o singura solutie ...si asta nu este acceptata de popor ...adica sa faca o reforma adevarata ...nu una pe jumatate cum a facut-o piticul cuc ... Ali Comicul ... Boc! ( pitic stiti preA bine de ce, iar cuc ... ptr ca repeta mereu aceasi fraza ... iar Comicul Ali ..propagandistu lui Sadam Hussein care la fel ca Boc ... pina la urma era prins mereu cu minciuna) ...adica se incepe cu reducerea functionarilor din administratie, eliminarea coruptiei .... stoparea furtului si a risipei la institutiile statului ...si altele!

In schimb ...in Romania lui Boc s-au marit cheltuielile presedintiei si Palatul Victoria ... inclusiv scumpa lui "modernizare" ... stadioane si piscine la sate si catune ... patinoare ...si bineinteles "studii de fezabilitate" dupa alte studii de fezabilitate si ele facute tot dupa alte studii de fezabilitate ... sau mai exact RISIPA ...de genul celor 3 miliarde de EUR legate de certificatele verzi...dar economiseste bani la pensiile amaratilor!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Mar Oct 18, 2011 7:38 pm

Soimos a scris:
Pai se pare ca si Germania si-a revizuit politica de finantare a statelor risipitoare, adica, cele care risipesc banii a proasta, si se pare ca accepta solutia ca Grecia sa iasa din zona EUR ... tocmai ca sa nu afecteze moneda EURO.
Asa ca greci vor revenii la Drahma ...si vor fierbe in suc propriu, macar atat pana nu vand niste insule Germaniei, sau ma rog ...asa vad demonstranti greci situatia ...ptr ca nemtii, la acest capitol ...tac ca porcii-n cucuruz ...si probabil isi ascut cutitele, pregatesc furculitele si isi pun barbisonul ptr ospatul care va urma.

Multi...si aici ma refer la demonstranti "Ocupy Wall Street" ...sunt de parere ca aceasta criza este una a bancilor ...si prin urmare se poate rezolva "disciplinand" bancile!
Fals ...criza bancilor a fost in 2008 - 2009.
Acum este o criza a datoriilor de stat ... Grecia are o singura solutie ...si asta nu este acceptata de popor ...adica sa faca o reforma adevarata ...nu una pe jumatate cum a facut-o piticul cuc ... Ali Comicul ... Boc! ( pitic stiti preA bine de ce, iar cuc ... ptr ca repeta mereu aceasi fraza ... iar Comicul Ali ..propagandistu lui Sadam Hussein care la fel ca Boc ... pina la urma era prins mereu cu minciuna) ...adica se incepe cu reducerea functionarilor din administratie, eliminarea coruptiei .... stoparea furtului si a risipei la institutiile statului ...si altele!

In schimb ...in Romania lui Boc s-au marit cheltuielile presedintiei si Palatul Victoria ... inclusiv scumpa lui "modernizare" ... stadioane si piscine la sate si catune ... patinoare ...si bineinteles "studii de fezabilitate" dupa alte studii de fezabilitate si ele facute tot dupa alte studii de fezabilitate ... sau mai exact RISIPA ...de genul celor 3 miliarde de EUR legate de certificatele verzi...dar economiseste bani la pensiile amaratilor!

Multumim de raspunsul vizavi de Romania si Germania.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Mier Oct 19, 2011 6:10 pm

Cum s-au dezvoltat tarile occidentale? Prin crime si jafuri, deci ma pish pe civilizatia occidentala Wink

Si se vede ca mister Soimos sta de mult timp in occident, caci a uitat ca romanii nu sunt tigani ci romani, iar tiganii sunt niste nomazi veniti din Asia. Probabil vrea sa fie si el in rand cu marea civilizatie occidentala, ca app. am zis ca ma pish pe ea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Joi Oct 20, 2011 7:31 am

sa discutam in continuare despre subiectul "on topic""
cica:
Sarkozy face ca bezmeticul traseul Paris Berlin Frankfurt ... in cautarea unui compromis ptr ca bancile franceze sunt cele care au cumparat marea majoritate a actiunilor de stat ale Greciei ...si in cazul falimentului Greciei vor fi cele mai afectate si vor trebui sa piarda cam cca 50-60 % din valoarea acestora ...ceea ce va lovi naprasnic in ratting-ul bancilor franceze si vor produce un dezastru finaciar ...chiar acum cand au mai ramas cca 7 luni pina la alegerile in care spera sa fie reales ca presedinte.
Germania prin ministrul ei de interne Wolfgang Sheuble desi a propus marirea "umbrelei financiare a UE" la cca 1000 de miliarde de EUR ... inca nu a acceptat conditiile sub care va fi deschisa aceasta umbrela Greciei ...si astfel se cauta o solutie de compromis .... in timp ce in Grecia sunt miscari de amploare pe strazi ...si nici pachetul de 100 de miliarde de EUR promis in luna Iulie nu a ajuns pina acum ... si nici nu este clar daca va ajunge in conditiile in care Grecia nu accepta sa isi reduca cheltuielile.

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Oct 21, 2011 9:07 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Joi Oct 20, 2011 9:03 am

Ma pish pe Occident, care s-a ridicat prin jafuri si crime salutare
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Joi Oct 20, 2011 4:58 pm

Esti un ...credincios ... lipsit de cultura dar bine indesat cu baliga comunista.

Din colonii ...daca la asta te referi ... nu s-a ridicat nici o tara ...ci poate doar cateva familii ...si in continentul european ai exemplul clar al Spaniei si Portugaliei care pina la intrarea in UE au fost la fel de prapadite ca Romania ...desi au avut colonii uriase !

Occidentul s-a imbogatit prin MUNCA !
... dar de la cine sa ma astept sa stie o chestie atat de simpla si elementara ca asta?

...de la un roman credincios care nu este in stare de nimic altceva decat sa se roage ... si sa astepte ajutor de la "dumnezeu" ...si care tot asteptand a proasta ramane toata viata sarac lipit ...dar macar are compensatia ca el, daca nu a strans averi pe pamant .... le va avea in "ceruri" ... ca asa zice un vagabond de tamplar prapadit si homo care umbla fleandura toata ziulica si traia fara sa munceasca in carca prostilor ...nebun care se credea fiul Diavolului ... care l-a posedat!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Joi Oct 20, 2011 5:08 pm

Da bine, fie cum zici tu. Dar sa stii ca orice ai zice, nu poti schimba realitatea Wink
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Vin Oct 21, 2011 12:53 pm

Mihai12 a scris:
Eu ziceam ca germanii sa vina in tara noastra si sa munceasca in conditiile de aici.
La o caruta stricata, degeaba inhami un cal bun! Iar caruta... e dupa chipul si asemanarea mioritelor care nu stiu decat sa behaie! ce oameni

Citat :
Dar tu ai tinut sa lauzi ''marea'' natiune germana( ce l-a produs pe Hitler)

Acea natiune, merita laude! Acea natiune a construit o tara de la 0 (dupa distrugerea ei in cel de-al doilea razboi mondial) in cateva zeci de ani si o tara civilizata!

Cat despre Hitler, citeste pe topicul dedicat lui si ai sa vezi cam cat de mult a fost produsul natiunii germane... adica nici macar n-avea vreo picatura de sange nemtesc in el grin
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Vin Oct 21, 2011 5:58 pm

Laughing
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Sam Oct 22, 2011 5:29 am

Nasol
credeam ca e un forum liberr sau nu???
Pe unde e postarea mea???
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Sam Oct 22, 2011 8:05 am

Alin Soimosi a scris:
Nasol
credeam ca e un forum liberr sau nu???
Pe unde e postarea mea???

Se doreste a fi un forum liber ...dar nu ptr murdarii si balacarirea altor useri ...asa ca postarile desi exista ...au fost invizibilizate!
Sus In jos
http://forum-anti-christi.forumers.ro
Zeus
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Sam Oct 22, 2011 10:11 am

Mihai12 a scris:
Vad ca mi-au disparut si mie niste mesaje.
Asta ar trebui sa nu te mire ...din moment ce stii prea bine ca erau nu numai off topic, ci pline de murdarii si atacuri la alti useri.
Sus In jos
http://forum-anti-christi.forumers.ro
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Sam Oct 22, 2011 11:40 am

Mihai12 a scris:
Dar cand papagalul de Cyberman, face non-stop off-topic, de ce nu ii editeaza nimeni comentariile?

Daca-l mai jignesti de multe ori, nu am sa pot sa-l sanctionez pentru ca iti raspunde si am sa te sanctionez pe tine ca esti capul rautatilor si provoci userii, asa de aiurea!

Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Sam Oct 22, 2011 12:19 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Dar cand papagalul de Cyberman, face non-stop off-topic, de ce nu ii editeaza nimeni comentariile?

Daca-l mai jignesti de multe ori, nu am sa pot sa-l sanctionez pentru ca iti raspunde si am sa te sanctionez pe tine ca esti capul rautatilor si provoci userii, asa de aiurea!

De ce nu esti impartial si sa ii banezi pe amandoi....
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Sam Oct 22, 2011 12:20 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:

Din cate tin eu minte, eu am zis de multe ori ca pentru mine Cyberman conteaza putin spre deloc, dar nu pot rezista cand il vad cu comentarii de tip caterinca la fiecare mesaj al meu.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Sam Oct 22, 2011 5:33 pm

Alin Soimosi a scris:
De ce nu esti impartial si sa ii banezi pe amandoi....

Am incercat sa nu aplic sanctiuni si am fost impartial, nesanctionand pe niciunul dinte ei, in speranta ca lucrurile vor intra pe un fagas normal, adica in conformitate cu regulamentul forumului!

De acum inainte, cine incalca regulamentul va fi onorat cu o sanctiune pe masura!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   Lun Oct 24, 2011 8:06 pm

Si sa revenim la topic!

Cica betivul sef al barcutei numite Romania s-a intors machit de la Bruxelles, si a inceput sa se shupaie la Transatlanticu Sarkozy si la Crucisatorul Merkel, ca cica din cauza ca ele fac valuri mari si nu se inteleg cum sa acosteze/imparta portul Grecia, (cu Romania nu a fost nicio problema ca nu a trebuit impartita ca ea s-a vandut pe bani marunti) si in asemenea mare cu valuri mari ... ar avea el matrozu de pierdut (poate la alegeri se referea) ca cica valurile mari ale recesiunii ameninta sa ii scufunde biata barcuta .... care si asa umbla/pluteste cu fundul gaurit!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Factura gigantica a falimentului Europei   

Sus In jos

Factura gigantica a falimentului Europei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Societate :: Stiri-
Mergi direct la: