Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Botezul (sondaj)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

De ce biserica boteaza oamenii inainte ca acestia sa fie majori si sa poata decide singuri asupra apartenentei religioase?
 1- Credeti ca biserica boteaza copiii in primele luni de viata, pentru ca acestia sa nu se poata opune si astfel religia sa aiba cat mai multi adepti, pentru a incasa si cat mai multi bani de la bugetul statului?
 2- Credeti ca biblia cere ca botezul sa se faca inaintea majoratului?
 3- Nu stiu!
Vezi rezultatele
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 5:54 pm

De ce biserica boteaza oamenii inainte ca acestia sa fie majori si sa poata decide singuri asupra apartenentei religioase? Are cumva de-a face acest lucru cu banii pe care aceasta ii incaseaza de la buget?

Ultima editare efectuata de catre Apopii in Mier Oct 19, 2011 7:56 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 6:25 pm

Prima varianta nu, deoarece botezul la copii se practica de pe vremea cand crestinii erau inca in persecutii iar crestinismul inca nu devenise religie de stat in imperiul Roman.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 6:35 pm

Mihai12 a scris:
Prima varianta nu, deoarece botezul la copii se practica de pe vremea cand crestinii erau inca in persecutii iar crestinismul inca nu devenise religie de stat in imperiul Roman.

La ce varsta erau oamenii botezati inainte de a deveni crestinismul religie de stat, dar Isus la ce varsta a fost botezat de catre Ioan?

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 7:04 pm

Iisus a fost botezat la 30 de ani. Chiar si el a zis ca trebuie intai sa crezi si apoi sa te botezi dar oamenii au modificat asta, din motive nestiute. La botez, nasii vorbesc in numele copilului, ceea ce mi se pare aiurea. Acel copil nu este constient de ce i se intampla, prin urmare ar trebui sa se renunte la botezul copiilor.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 7:20 pm

Mihai12 a scris:
Iisus a fost botezat la 30 de ani. Chiar si el a zis ca trebuie intai sa crezi si apoi sa te botezi dar oamenii au modificat asta, din motive nestiute. La botez, nasii vorbesc in numele copilului, ceea ce mi se pare aiurea. Acel copil nu este constient de ce i se intampla, prin urmare ar trebui sa se renunte la botezul copiilor.

Asa este! Biserica a transformat religia intr-un instrument pentru scos bani din nimic! Daca biserica ar adopta botezul dupa varsta majoratului, atunci ar avea mai putini adepti si implicit ar lua mai putini bani din bugetul statului.

Biserica nu a facut altceva decat sa institutionalizeze credinta oamenilor, care ar fi trebuit sa fie in suflet si nu in case de piatra conduse de niste autointitulati reprezentanti ai divinitatii pe pamant!

Daca religia nu ar fi fost institutionalizata, atunci nu ar mai fi existat nici cruciade, nici inchizitie si nici crestinari fortate, deci implicit nu ar mai fi existat nici milioanele de crime comise de acestea.

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 7:25 pm

Mihai12 a scris:
Cata harababura mai ai in cap!

Botezul l-a facut Ioan ...cel care spunea ca dupa el vine UNUL care va boteza nu cu apa (murdara in care isi spala toti curul si labele) ....ci cu FOC!

Si vad ca nu v-ati prins pana acum ...ca acela este Christosul ...adica tot acela care va va boteza pe voi cu ....FOC .... si anume cu FOCUL IADULUI ...ca doar de aia este Seful Iadului... locul in care ard mereu focurile!
Asa ca botezul vostru va urma (atunci cand va veti naste in lumea de dupa moarte ...in care veti trai viata vesnica ...IN FOC!

Scena aia penibila cu nasii ... este o dovada de prostie si crasa incultura, adica o chestie aiurita si total inutila care avea un rost precis ...si anume "monopolizarea" noului nascut .... tocmai ca mai tarziu sa nu mai poata alege o alta religie!

In plus de asta ... si daca nu intelegeti acest lucru ...inseamna ca sunteti redusi mintali ... Isus nu s-a botezat ca sa intre intr-o religie sau intro cardasie mafiota ... caci el si inainte de botez ..... cat si dupa botez tot mozaic a fost si mozaic a ramas ...si asta de la nastere pina la moartea sa ( ....DEGEABA!)

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 7:33 pm

Soimos a scris:
caci el si inainte de botez ..... cat si dupa botez tot mozaic a fost si mozaic a ramas ...si asta de la nastere pina la moartea sa ( ....DEGEABA!)

Normal ca a fost si a ramas mozaic, ca religia crestina n-a fost facuta de el, ci DUPA el!

Problema care se pune este: de ce biserica boteaza copiii de mici si nu la varsta majoratului sau, in fine, la varsta de 30 de ani asa cum a fost botezat Isus de catre Ioan Botezatorul? Stie biserica mai bine decat Isus la ce varsta trebuie facut botezul?

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 7:55 pm

Apopii a scris:
Daca religia nu ar fi fost institutionalizata, atunci nu ar mai fi existat nici cruciade, nici inchizitie si nici crestinari fortate, deci implicit nu ar mai fi existat nici milioanele de crime comise de acestea.
Dar ce te faceai cu islamul? Daca nu era crestinismul, acum Europa era musulmana.. fara discutie. Crestinismul a unit Europa impotriva atacurilor din afara ei. Oare se uneau popoarele pagane sa-i infrunte pe musulmani sau pe mongoli?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 7:58 pm

Soimos a scris:
In plus de asta ... si daca nu intelegeti acest lucru ...inseamna ca sunteti redusi mintali ... Isus nu s-a botezat ca sa intre intr-o religie sau intro cardasie mafiota ... caci el si inainte de botez ..... cat si dupa botez tot mozaic a fost si mozaic a ramas ...si asta de la nastere pina la moartea sa ( ....DEGEABA!)

Dar cine a afirmat ca Iisus s-a botezat ca sa intre in religia crestina? Tu citesti inainte sa scrii? Crestinismul a rezultat din invataturile lui Iisus, acesta spunand apostolilor si ucenicilor sa le transmita mai departe.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 8:02 pm

Mihai12 a scris:
Dar ce te faceai cu islamul? Daca nu era crestinismul, acum Europa era musulmana.. fara discutie. Crestinismul a unit Europa impotriva atacurilor din afara ei. Oare se uneau popoarele pagane sa-i infrunte pe musulmani sau pe mongoli?

Daca nu ar fi existat crestinismul, nu ar fi existat nici islamul! Mongolii nu au luptat in numele unei religii, ci in numele dorintei de a-si extinde granitele!

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 8:05 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:

Daca nu ar fi existat crestinismul, nu ar fi existat nici islamul! Mongolii nu au luptat in numele unei religii, ci in numele dorintei de a-si extinde granitele!
Poate da poate nu. Dar sa zicem ca ar fi existat, ce s-ar fi intamplat cu Europa? Si nu mi-ai raspuns la intrebare: s-ar fi unit popoarele pagane in fata pericolului?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mar Oct 18, 2011 8:13 pm

Imperiul Roman a fost pagan si nu cred ca trebuie sa-ti spun ce putere a avut! In rest nu putem face decat speculatii, de unde sa stiu eu daca s-ar fi unit sau nu...

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mier Oct 19, 2011 3:54 pm

Mihai12 a scris:
Dar cine a afirmat ca Iisus s-a botezat ca sa intre in religia crestina?
Ah ...iti dai seama ca botezul cu apa ...fie ea si de ploaie ... e o inventie bisericeasca care se doreste a fi o imitatie
idioata dupa baia in care Isus si-a spalat jegul in apa Iordanului de fata cu Ioan Botezatorul care a descoperit/constientizat "puterea de purificare" a apei ... ceea ce este de-a dreptul penibil ptr un om aflat la varsta lui!

Vad ca exact asta faceti si voi la biserica ... deveniti crestini odata cu botezul in apa ... desi pe Isus il veti urma doar dupa botezul cu Foc ...adica cand va va boteza "surcelele mele" si va intretine cu voi focurile vesnice ale iadului!

Citat :

Crestinismul a rezultat din invataturile lui Iisus, acesta spunand apostolilor si ucenicilor sa le transmita mai departe.
Ma tu esti turc?
Tu nu intelegi ca invaturile crestinismului nu au de-a face cu Invataturile lui Isus ...ci doar cu ce i-a convenit sarlatanului apostol Pavel !
De exemplu Isus propovaduia o religie neinstitutionalizata si era un dusman declarat al clerului ... iar voi urmati cu totii o religie institutionalizata si condusa exact de cler!
Adica religia voastra este exact INVERSUL a ceea ce a propovaduit Isus ...si tu vi sa vinzi castraveti la gradinar!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mier Oct 19, 2011 6:14 pm

Iar aberezi si iar vorbesti pe langa subiect. Te-as ruga cand discut cu cineva pe forum, sa nu mai intervii la musca in lapte, chiar daca este forumul tau. Cu tine am mai discutat aceste subiecte si mi-ai dovedit ca pe o ureche iti intra si pe alta iti iese.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Joi Oct 20, 2011 7:43 am

Mihai12 a scris:
Iar aberezi si iar vorbesti pe langa subiect.

Poi eu credeam ca subiectul ar fi tema Botezului ...asa ca scuza-ma ca mi-am permis sa imi inchipui ca daca titlul topicului era tema Botezului ...eu in nestiinta mea cea bazata pe credinta ...in care recunosc ca sunt un prost ptr ca nu am aceasta cunopastere prin credinta ...mi am inchipuit ca este vorba de Botez ...

Citat :

Te-as ruga cand discut cu cineva pe forum, sa nu mai intervii la musca in lapte, chiar daca este forumul tau. Cu tine am mai discutat aceste subiecte si mi-ai dovedit ca pe o ureche iti intra si pe alta iti iese.
Si eu ti-am mai spus ca eu doar aparent iti raspund tie ...ptr ca eu de fapt ma adresez celor care ne citesc ...si consider ca este ceva negativ sa-i las pe cititori sa fie influentati de parerile unui VANDUT lui Lucifer alias Christos ...asa cum esti tu!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Joi Oct 20, 2011 9:25 am

Botezul in rit ortodox

”Cu trebue sã stim despre taina Sfântului Botez

Sfântul Botez este taina prin care omul, prin întreita afundare în apã sfintitã de cãtre preot, în numele Prea Sfintei Treimi, dobîndeste iertare de pãcatul strãmosesc si de toate pãcatele fãcute pînã atunci, se naste din nou duhovniceste si se face membru al Bisericii lui Hristos. Botezul este numit si ''usa tainelor,'' pentru cã numai prin botez devenim fii ai lui Dumnezeu dupã dar, si putem primi si celelalte Sfinte Taine. Botezul este întemeiat de Mântuitorul prin cuvintele: ''Mergând, învãtati toate neamurile, botezându-le în numele Tatãlui si al Fiului si al Sfântului Duh ...'' (Matei 28, 19).

Cine poate primi taina Sfântului Botez?

Toti copiii nãscuti din pãrinti crestini ortodocsi, copiii nãscuti din cãsãtorii mixte si copiii orfani nebotezati, aflati la rude si la casele de copii orfani. Mai pot primi botezul tinerii care din unele motive nu au fost botezati la timp, ca si cei de altã religie care se întorc la Ortodoxie de bunã voie si mãrturisesc dreapta credintã, dupã cu au fost bine cercetati de preoti si de episcop si dupã ce au fost mult timp catehizati si deprinsi în învãtãtura de credintã ortodoxã si dau dovadã de deplinã hotãrîre.

Cine nu poate primi Botezul ortodox?

Copiii avortati si ucisi înainte de botez, în orice situatie; copiii nãscuti morti si copiii nãscuti din pãrinti atei sau sectanti si de altã religie, pînã nu devin maturi si cer botezul de voia lor. Nu pot fi botezati nici oamenii maturi de altã religie, fãrã voia si cererea lor stãruitoare, nici cei bolnavi mintal care nu-si pot spune dorinta inimii, nici nu-si pot mãrturisi dreapta credintã.

Cine sãvârseste Botezul, cînd se sãvârseste si în ce loc anume?

Botezul se sãvârseste numai de preot si de episcop, la cel putin opt zile dupã nastere si pânã la 40 de zile, dacã pruncul este sãnãtos; iar dacã este bolnav, imediat. Slujba Botezului se face numai în bisericã, anume în pridvor, în pronaos sau într'o încãpere anume rânduitã din curtea bisericii. Numai în cazuri cu totul speciale, cînd pruncul este amenintat sã moarã, preotul îl poate boteza acasã, la spital sau oriunde ar fi.”

Sursa articolului

Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 27
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Joi Oct 20, 2011 11:49 am

Botezul oamenilor care nu pot sa spuna ce vor(copii ca nu stiu ce vor si daca vor)este ca si cum ar fi luati cu forta in curtea Bisericii pentru a fi exploatati la credinta si la buzunar.Mama masi de treaba,cum sa fiu eu vinovat ca si-au traso Adam cu Eva si daca sint vinovat de ceva se spala cu apa:)?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Joi Oct 20, 2011 4:07 pm

Mihai12 a scris:
Da bine bine Very Happy nevandutule
Da referitor la botez si la felul cum am ridicat eu problema ...nu ai nimic de spus?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 1:08 pm

Am votat pentru punctul 1, deoarece asta este realitatea!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 1:26 pm

Mihai12 a scris:
Ai votat 1 ca habar nu ai nimic, de aceea ai votat 1 Laughing

Am votat 1 pentru ca este evident! Citeste legea cultelor si ai sa afli (m-as mira daca ai si pricepe) ca un cult religios trage bani din buget in functie de cati membri are! In momentul in care esti botezat intr-un cult, devii automat membru al acelui cult, chiar daca tu dupa aceea iti alegi o alta religie!
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 27
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 7:05 pm

@Mihai12-de ce spui ca nu au habar cei ce voteaza 1?Si eu am votat 1 si nu am votat pentru ca nu am habar,am observat ca biserica ce a papat e bun papat,cum sa scapi de o religie care a pus ghiara pe tine inca de la nastere si care te prezinta ca fiind al ei,chiar daca tu crezi in altceva?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 7:30 pm

Mai baieti mai eu am zis ceva in primul post

Mihai12 a scris:

Pe vremea aceea biserica diferea enorm fata de cea de azi Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 7:36 pm

Mihai12 a scris:

Aia la ca te referi tu ... nu era biserica crestina!

Biserica crestina este si astazi ceea ce a fost dupa Niceea ...adica o facatura politica cu aspect religios ca sa prinda mai bine la prostime!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 7:41 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:

Aia la ca te referi tu ... nu era biserica crestina!

Biserica crestina este si astazi ceea ce a fost dupa Niceea ...adica o facatura politica cu aspect religios ca sa prinda mai bine la prostime!
Hai sa mori tu ca nu era asa. Ma da tu chiar esti batut in cap mai neamtule. Deja incepi sa ma enervezi. Biserica crestina a luat nastere la 33 d.H. Cred ca nu mai este nevoie sa-ti repet pentru a miliarda oara ce este biserica.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 8:42 pm

Mihai12 a scris:
Hai sa mori tu ca nu era asa. Ma da tu chiar esti batut in cap mai neamtule. Deja incepi sa ma enervezi. Biserica crestina a luat nastere la 33 d.H. Cred ca nu mai este nevoie sa-ti repet pentru a miliarda oara ce este biserica.
Hai sa mori tu ca este asa?

Poi nu mai repeta asa ca prostu ...ci mai bine prezinta si tu niste dovezi ...sau da un link spre acele dovezi!
Nu de alta ...dar ceea ce predicau urmasii lui Isus pina in anul 33 ... nu se pupa cu prostiile pe care le debitati voi astazi in Biserica voastra de toata fala minciunii!

In concluzie ... te rog sa prezinti in acest sens o dovada in care Isus pomeneste de Treime ...si la aia in care Isus va spune ...spre deosebire de Pavel ...sa va cacati pe Legile lui Dumnezeu ...ca aia este GUNOI ...sau vrei sa iti mai prezint odata versetele biblice cu pricina?

Hai zi ... ca doar nu mi-e greu sa dau copy/paste!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   

Sus In jos

Botezul (sondaj)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: