Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Botezul (sondaj)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

De ce biserica boteaza oamenii inainte ca acestia sa fie majori si sa poata decide singuri asupra apartenentei religioase?
 1- Credeti ca biserica boteaza copiii in primele luni de viata, pentru ca acestia sa nu se poata opune si astfel religia sa aiba cat mai multi adepti, pentru a incasa si cat mai multi bani de la bugetul statului?
 2- Credeti ca biblia cere ca botezul sa se faca inaintea majoratului?
 3- Nu stiu!
Vezi rezultatele
AutorMesaj
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Joi Oct 20, 2011 11:49 am

Botezul oamenilor care nu pot sa spuna ce vor(copii ca nu stiu ce vor si daca vor)este ca si cum ar fi luati cu forta in curtea Bisericii pentru a fi exploatati la credinta si la buzunar.Mama masi de treaba,cum sa fiu eu vinovat ca si-au traso Adam cu Eva si daca sint vinovat de ceva se spala cu apa:)?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Joi Oct 20, 2011 4:07 pm

Mihai12 a scris:
Da bine bine Very Happy nevandutule
Da referitor la botez si la felul cum am ridicat eu problema ...nu ai nimic de spus?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 1:08 pm

Am votat pentru punctul 1, deoarece asta este realitatea!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 1:26 pm

Mihai12 a scris:
Ai votat 1 ca habar nu ai nimic, de aceea ai votat 1 Laughing

Am votat 1 pentru ca este evident! Citeste legea cultelor si ai sa afli (m-as mira daca ai si pricepe) ca un cult religios trage bani din buget in functie de cati membri are! In momentul in care esti botezat intr-un cult, devii automat membru al acelui cult, chiar daca tu dupa aceea iti alegi o alta religie!
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 7:05 pm

@Mihai12-de ce spui ca nu au habar cei ce voteaza 1?Si eu am votat 1 si nu am votat pentru ca nu am habar,am observat ca biserica ce a papat e bun papat,cum sa scapi de o religie care a pus ghiara pe tine inca de la nastere si care te prezinta ca fiind al ei,chiar daca tu crezi in altceva?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 7:30 pm

Mai baieti mai eu am zis ceva in primul post

Mihai12 a scris:
Prima varianta nu, deoarece botezul la copii se practica de pe vremea cand crestinii erau inca in persecutii iar crestinismul inca nu devenise religie de stat in imperiul Roman.

Pe vremea aceea biserica diferea enorm fata de cea de azi Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 7:36 pm

Mihai12 a scris:

Aia la ca te referi tu ... nu era biserica crestina!

Biserica crestina este si astazi ceea ce a fost dupa Niceea ...adica o facatura politica cu aspect religios ca sa prinda mai bine la prostime!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 7:41 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:

Aia la ca te referi tu ... nu era biserica crestina!

Biserica crestina este si astazi ceea ce a fost dupa Niceea ...adica o facatura politica cu aspect religios ca sa prinda mai bine la prostime!
Hai sa mori tu ca nu era asa. Ma da tu chiar esti batut in cap mai neamtule. Deja incepi sa ma enervezi. Biserica crestina a luat nastere la 33 d.H. Cred ca nu mai este nevoie sa-ti repet pentru a miliarda oara ce este biserica.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 8:42 pm

Mihai12 a scris:
Hai sa mori tu ca nu era asa. Ma da tu chiar esti batut in cap mai neamtule. Deja incepi sa ma enervezi. Biserica crestina a luat nastere la 33 d.H. Cred ca nu mai este nevoie sa-ti repet pentru a miliarda oara ce este biserica.
Hai sa mori tu ca este asa?

Poi nu mai repeta asa ca prostu ...ci mai bine prezinta si tu niste dovezi ...sau da un link spre acele dovezi!
Nu de alta ...dar ceea ce predicau urmasii lui Isus pina in anul 33 ... nu se pupa cu prostiile pe care le debitati voi astazi in Biserica voastra de toata fala minciunii!

In concluzie ... te rog sa prezinti in acest sens o dovada in care Isus pomeneste de Treime ...si la aia in care Isus va spune ...spre deosebire de Pavel ...sa va cacati pe Legile lui Dumnezeu ...ca aia este GUNOI ...sau vrei sa iti mai prezint odata versetele biblice cu pricina?

Hai zi ... ca doar nu mi-e greu sa dau copy/paste!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Vin Oct 21, 2011 11:35 pm

Mihai12 a scris:
Biserica crestina a luat nastere la 33 d.H.

Si pe ce doctrina se baza acea biserica, cumva pe cea a religiei mozaice, pentru ca la acea data inca nu fusesera scrise evangheliile!

”Canonic majoritatea bisericilor creștine recunosc patru evanghelii, cuprinse în Noul Testament:

Evanghelia după Matei, scrisă c. 70–100. Unii cercetători conservatori susțin că a fost scrisă înainte de anul 70, în special cei care nu acceptă teza că prima evanghelie care a fost scrisă a fost cea a lui Marcu.

Evanghelia după Marcu, scrisă c. 68–73

Evanghelia după Luca, scrisă c. 80–100, cei mai mulți istorici susținând că a fost scrisă în jurul anului 85

Evanghelia după Ioan, scrisă c 90-100. Opinia majoritară este că ea a fost scrisă pe etape, deci nu are o singură dată a scrierii.”
Wikipedia

”Timpul in care au fost scrise este epoca de la 43-100, adica a doua jumatate a secolului I. Limba evangheliilor a fost aramaica, pentru cea de la Matei si greaca elenistica pentru celelalte.” Crestinortodox.ro

Deci inainte de anul 100, adica anul aproximativ al scrierii ultimei evanghelii canonice, nici nu putea fi vorba despre vreo biserica crestina si asta pentru simplul motiv ca ea nu ar fi avut nicio baza doctrinara pe care sa se formeze!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 8:34 am

Apopii a scris:

Deci inainte de anul 100, adica anul aproximativ al scrierii ultimei evanghelii canonice, nici nu putea fi vorba despre vreo biserica crestina si asta pentru simplul motiv ca ea nu ar fi avut nicio baza doctrinara pe care sa se formeze!

Vai si amar de acea biserica care isi are doctrina in niste Evanghelii ...adica Vesti Bune ... si nu in Legea lui Dumnezeu ...pe care nu numai ca o nesocoteste total ...dar ba o si incalca ... si tot grav este ca aceasta Biserica urmeaza "evangheliile" unui sarlatan ca falsul apostol Pavel in care acesta ne spune ca Legea lui Dumnezeu nu este buna ptr ca este "paguba ptr Christos"!!!!!
Ia vedeti aici"

6 In ce privește dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câștig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, față de înălțimea cunoașterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate și le privesc drept gunoaie
,!!!

Ati retinut ?
El Pavel, falsul apostol ... priveste Legile (lui Dumnezeu ca altele nu erau) ...DREPT GUNOAIE!!!!

Ce fel de religie este religia crestina ... daca in scriptura ei, baza o constituie doar niste "vesti bune" ...(bineinteles de la niste oameni) ... in timp ce Legile lui Dumnezeu sunt consemnate in scriptura ca fiind "privite drept GUNOAIE"?...doar ptr ca aduc paguba celui care se autodenumeste Lucifer si se prezinta ca "Stapanaul cheilor Iadului"?

Vi se pare cumva ca este o religie care vine de la Dumnezeu ...sau una care vine de la Lucifer care se da drept Dumnezeu in ochii prostimii care nu-l intelege?

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 10:02 am

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Hai sa mori tu ca este asa?

Poi nu mai repeta asa ca prostu ...ci mai bine prezinta si tu niste dovezi ...sau da un link spre acele dovezi!
Nu de alta ...dar ceea ce predicau urmasii lui Isus pina in anul 33 ... nu se pupa cu prostiile pe care le debitati voi astazi in Biserica voastra de toata fala minciunii!

In concluzie ... te rog sa prezinti in acest sens o dovada in care Isus pomeneste de Treime ...si la aia in care Isus va spune ...spre deosebire de Pavel ...sa va cacati pe Legile lui Dumnezeu ...ca aia este GUNOI ...sau vrei sa iti mai prezint odata versetele biblice cu pricina?

Hai zi ... ca doar nu mi-e greu sa dau copy/paste!
Probabil te-au scapat in cap la maternitate. Bai copile ( la minte) de unde neuronu ala al tau din cap, care este pe moarte, stii tu ce predicau apostolii dupa moartea lui Iisus. Pe langa asta ai scos o perla : dar ceea ce predicau urmasii lui Isus pina in anul 33 Ce? Question Nu cumva dupa anul 33? Bun; deci ce dovezi imi prezinti tu mie, ca apostolii dupa moartea lui Iisus, predicau altceva de ce scrie in biblie? Ti-am mai repetat de miliarde de ori; trebuie sa ai adevaratele scrieri ca sa poti spune ca acestea de acum sunt false. Iar cum tu nu le ai, ci mananci cacat din gura, afirmatiile tale cad. Nici nu stii istoria crestinismului primar dar iti permiti sa faci afirmatii total deplasate
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 10:21 am

Mihai12 a scris:
trebuie sa ai adevaratele scrieri ca sa poti spune ca acestea de acum sunt false.

Da, dar la fel trebuie sa ai adevaratele scrieri si pentru a putea afirma ca evangheliile canonice DUPA evanghelisti spun adevarul si nu niste simple fabulatii. In plus, mai trebuie sa ai si niste dovezi care sa ateste faptul ca Isus ar fi existat cu adevarat si ca nu este o simpla fictiune... sau rodul teoriei conspiratiei grin esenienilor care vroiau sa-si impuna propriile conceptii religioase, in fata mozaismului.

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 10:31 am

Apopii a scris:
Da, dar la fel trebuie sa ai adevaratele scrieri si pentru a putea afirma ca evangheliile canonice DUPA evanghelisti spun adevarul si nu niste simple fabulatii.
Ce faceee? Pai cel care afirma ca in evangheliile canonice sunt minciuni, trebuie sa aduci adevaratele scrieri. Evangheliile canonice sunt adevaratele scrieri si poate fi verificat; sunt o groaza de istorici seriosi care pot argumenta ca evangheliile canonice au fost scrise de comunitatea crestina de atunci Wink

Apopii a scris:
In plus, mai trebuie sa ai si niste dovezi care sa ateste faptul ca Isus ar fi existat cu adevarat si ca nu este o simpla fictiune... sau rodul teoriei conspiratiei grin esenienilor care vroiau sa-si impuna propriile conceptii religioase, in fata mozaismului.
Ca tot vorbeai de teoria conspiratiei; ea este cea care afirma ca Iisus nu a existat. In realitate, nici-un istoric nu merge atat de departe, incat sa afirme ca Iisus nu a existat Wink
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 11:05 am

Mihai12 a scris:
Ce faceee? Pai cel care afirma ca in evangheliile canonice sunt minciuni, trebuie sa aduci adevaratele scrieri.

Faptul ca esti crestin te face sa gandesti lucrurile invers decat este normal!

Cel ce prezinta un lucru ca fiind adevarat, trebuie sa si dovedeasca ca acel lucru este adevarat! Altfel toti oamenii se pot apuca sa prezinte fel de fel de povesti si sa sustina ca sunt reale! Daca biserica sustine ca evangheliile sunt scrise de apostoli, atunci trebuie sa dovedeasca acest lucru!

Problema este ca biserica este mult mai cinstita si mai corecta decat credinciosii... ea nu a sustinut niciodata ca evangheliile canonice sunt scrise de apostoli, ea doar a afirmat ca sunt scrise intr-adevar de niste necunoscuti, dar... DUPA ceea ce au scris apostolii, negarantand in nici un fel ca evangheliile sunt CONFORME!

Citat :
Evangheliile canonice sunt adevaratele scrieri si poate fi verificat; sunt o groaza de istorici seriosi care pot argumenta ca evangheliile canonice au fost scrise de comunitatea crestina de atunci Wink

Presupun ca asta-i scorneala ta personala, pe care incerci sa ne-o prezinti drept adevar!

Citat :
Apopii a scris:
In plus, mai trebuie sa ai si niste dovezi care sa ateste faptul ca Isus ar fi existat cu adevarat si ca nu este o simpla fictiune... sau rodul teoriei conspiratiei grin esenienilor care vroiau sa-si impuna propriile conceptii religioase, in fata mozaismului.
Ca tot vorbeai de teoria conspiratiei; ea este cea care afirma ca Iisus nu a existat. In realitate, nici-un istoric nu merge atat de departe, incat sa afirme ca Iisus nu a existat Wink

Nu ma refeream la teoria conspiratiei de acum ci la cea de acum 2000 de ani, atunci cand esenienii l-au creat si impus pe Isus-ul lor! Daca ai sa cauti prin istoria religiilor ai sa gasesti ca in acea perioada erau peste 100 de pretendenti la titlul de Mesiah! Esenienii au fost mai puternici si mai vicleni, reusind sa-si impuna propriul candidat in credinta oamenilor, deoarece au stiut sa speculeze mult mai bine decat ceilalti superstitiile populare deja existente!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 11:55 am

Mihai12 a scris:
Pe langa asta ai scos o perla : dar ceea ce predicau urmasii lui Isus pina in anul 33 Ce? Question

NU STIU!
Ptr ca ce predicau ei se pierdea ca vorba-n vant, si nici nu au fost consemnate in scris!
Daca chiar te intereseaza ce au predicat acestia ...intreaba vantu ... ca poate el stie!
Citat :

deci ce dovezi imi prezinti tu mie, ca apostolii dupa moartea lui Iisus, predicau altceva de ce scrie in biblie?

Ai o logica cam schioapa ... tipica ptr un credincios ... dupa o asemenea "logica" se poate afirma ca si Quetzalquatl predica exact textele apostolilor lui Isus ... daca nu crezi adu-mi textul pe care-l predicau marii preotii ai Piramidei Soarelui!

Citat :

Ti-am mai repetat de miliarde de ori; trebuie sa ai adevaratele scrieri ca sa poti spune ca acestea de acum sunt false.
Vrei originalele?
N-ai frica ...ca pe alea le-a matrasit deja de mult biserica ...care avea tot interesul sa o faca ...dar trebuie sa fi dus rau cu pluta incat sa fi in stare sa crezi ca niste indivizi care nu l-au vazut niciodata pe Isus si nici nu i-au ascultat vreodata o predica ...au putut reda mot a mot, TOT ce a PREDICAT Isus.

De exemplu tu ca un tanar cu scoala si bine pregatit ... ai fi in stare sa repeti mot a mot tot ce a vorbit Einstein???????
Pai chiar nu-ti fileaza lampa cat sustii asemenea absurditati ilogice si total IRATIONALE!

Citat :

Iar cum tu nu le ai, ci mananci cacat din gura,
Cum asa ...ti-am facut impresia ca te-am pupat pe frunte si m-am mazgalit cu cacatul din creierul tau?

Citat :

Nici nu stii istoria crestinismului primar dar iti permiti sa faci afirmatii total deplasate
Poi de ce nu as face-o si eu ...cand STIINTA MEA se bazeaza pe CREDINTA a proasta ...sau crezi ca numai tu ai privilegiul de a STII totul prin CREDINTA a proasta?
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 1:09 pm

HAHAHAHAHAHA

Mai incearca........Iti va fii greu ....... Dar nu te mai stradui. Intreaba si tu un cap luminat cum sa ies de pe forum......Ca la tine nu ma astept in acest moment sa ai o solutzie. Mai ai de curatat printre mesajele tale care se cam bat in cap...... doh Nu e nimic vad pe tine ca nu doare.....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 1:10 pm

Du-te ma si te ... ca esti galbin!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 1:14 pm

Nu mersi astept pana saptamana viitoare cand voi ajunge la granitza cu germania
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 1:17 pm

Poi pana atunci ti se urca pis... tul la cap!

Da poate asta nu e rau ...ca sunt sanse sa ti spele religia din cap ...si asta nu este ceva rau!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Oct 22, 2011 2:13 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 1:40 pm

Care religie.....
De unde stii daca sunt crestin sau m-am laudat eu cu asa ceva, totdeauna te-am contrazis din cauza ca erai prost crescut si cu un limbaj infect lucru care nu iti poate apropia pe nimeni.Eu si acum cred ca esti un pedoiezuitopapistas pus sa strice totul, in loc sa duca pe orice la macar a avea unele banuieli daca biblia e corecta sau nu..., daca exista sau nu Dumnezeu,Isus,credinta buna sau rea stiinta, extraterestrii.
Apropierea nu se face asa cum au facut stramosi tai cand au venit cu sabia ci cu diplomatie,esti la fel ca si stramosi tai .......Nu vreau sa te mai jignesc din respect poate fata de cei pe care tu ii iubesti cica dar nu trece o zi fara sa iti renegi presupusa apartenenta...
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 1:42 pm

E posibil sa fie platit de cineva, ca prea pornit este impotriva religiei care a ridicat Europa
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 1:45 pm

Nu ma mai intereseaza.
Astept mesaj de la Zeus sau Apopii cand vor avea si ei shortcut-ul gata de deconectare .
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 1:55 pm

Asteapta mult si bine, ca nu prea a ajuns tehnologia prin Germania Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 2:12 pm

Mihai12 a scris:
E posibil sa fie platit de cineva, ca prea pornit este impotriva religiei care a ridicat Europa
CEEEEEEEEEEEEEEE??????
Poate ai vrut sa spui ...cea care a coborat Europa cu cel putin 1000 de ani!

Tu uiti ...sau nu sti ... cat de avansata a fost din p de v cultural si stintific Grecia antica ...sau nu sti ca in vremurile lui Isus un anume Heron din Alexandria a inventat multe mecanisme si automate care functionau cu aburi si ca era pe punctul de a descoperii motorul cu abur?

Poi cat a mai avansat Europa dupa ciuma crestina ? ...sau ai impresia ca distrugerea Bibliotecii din Alexandria dar si a Muzeionului ...uciderea matematicienilor si interzicerea stiintelor ... sunt dovezi de evolutie si progres?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 2:14 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
CEEEEEEEEEEEEEEE??????
Poate ai vrut sa spui ...cea care a coborat Europa cu cel putin 1000 de ani!

Tu uiti ...sau nu sti ... cat de avansata a fost din p de v cultural si stintific Grecia antica ...sau nu sti ca in vremurile lui Isus un anume Heron din Alexandria a inventat multe mecanisme si automate care functionau cu aburi si ca era pe punctul de a descoperii motorul cu abur?

Poi cat a mai avansat Europa dupa ciuma crestina ? ...sau ai impresia ca distrugerea Bibliotecii din Alexandria dar si a Muzeionului ...uciderea matematicienilor si interzicerea stiintelor ... sunt dovezi de evolutie si progres?
Nota 2; stai jos
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 2:21 pm

Mihai12 a scris:
Nota 2; stai jos
Nu va suparati Dom Profesor ...dar cum va permiteti sa notati elevii daca sunteti BATA in domeniu?

Poi nu Sfantul Chiril a ucis-o pe matematiciana Hypathia fata lui Theon cel care a construit scoala de matematica din Alexandria ce functiona in interiorul renumitei Biblioteci din Alexandria.
Sau vrei sa-ti dau si alte exemple ca de ex Galileo Galilei sau Giordano Bruno si multi multi altii din care vedem clar ca crestinismul a fost mereu impotriva stiintei ?

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 2:31 pm

Mici exceptii. Daca privesti totul din ansamblu, crestinismul a ridicat Europa si ar trebui sa-i multumesti, in special catolicismului asta. Pe langa asta, crestinismul a fost doar in Europa. Ce ne facem cu Asia, cu Africa cu Australia? De ce sunt ele la acelasi nivel tehnologic cu noi astazi? Ar fi trebuit sa fie cu 1000 de ani mai avansati decat noi europenii Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 3:28 pm

Mihai12 a scris:
Mici exceptii. Daca privesti totul din ansamblu, crestinismul a ridicat Europa
Cum se poate ridica prin interzicerea stii tei si a cercetarii?
Poi nu biserica ii ardea pe rug pe medicii care doreau sa studieze si cunoasca corpul omenesc facand disectii???
Poi cum se poate vdezvolta medicina ...de exemplu ... daca nu studiezi si nu cujnosti corpul omului?

Citat :

si ar trebui sa-i multumesti, in special catolicismului asta.
Nici din greseala!
Europa s-a dezvoltat in zonele protestante din Nord ... de ex. Anglia Nordul Germaniei, Olanda etc, in timp ce zonele catolice din sud se zbateau in mizerie inapoiere si mafiotism pina de curand ...adica pina la intrarea in UE ...probabil urmand modelul corupt si imoral al papilor de la Roma!

Citat :

Pe langa asta, crestinismul a fost doar in Europa.
Ai vazut ...cum iti explici atunci ca SUA a devenit idealul tuturor europenilor?
Citat :

Ce ne facem cu Asia, cu Africa cu Australia? De ce sunt ele la acelasi nivel tehnologic cu noi astazi? Ar fi trebuit sa fie cu 1000 de ani mai avansati decat noi europenii Wink
Europa la fel ca Asia hinduista sau musulmana au ramas in urma datorita religiilor ...si chiar azi vedem ca tarile puternic religioase sunt cele mai INAPOIATE (de ex. Romania)

Altfel a fost in cazul SUA si Europa care au avansat mai ales acolo unde religia a slabit si astfel Masoneria si Illuministii ...adica cei care au impus LAICIZAREA si SECULARIZAREA statelor fost religioase ajungand sa conduca societatea si au inteles ca societatea progreseaza doar prin scoli in care se invata doar "cunoasterea stiintifica" si astfel s-au dezvoltarea stiintele si cercetarea stiintifica care a adus PROGRESUL!

Deci PROGRESUL nu are nimic comun cu religia ...ci cu LAICIZAREA ...adica cu interzicerea rolului conducator al bisericii ...ai priceput?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Oct 22, 2011 3:42 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 3:34 pm

LOOOOL Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Sam Oct 22, 2011 3:43 pm

Mihai12 a scris:
LOOOOL Laughing
Ma bucur ca ai inteles si tu ceva ... in sfarsit!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mier Oct 26, 2011 11:00 am

Soimos a scris:
Ah ...iti dai seama ca botezul cu apa ...fie ea si de ploaie ... e o inventie bisericeasca care se doreste a fi o imitatie
idioata dupa baia in care Isus si-a spalat jegul in apa Iordanului de fata cu Ioan Botezatorul care a descoperit/constientizat "puterea de purificare" a apei ... ceea ce este de-a dreptul penibil ptr un om aflat la varsta lui!

In desert apa era foarte greu de gasit, iar spalatul constituia un adevarat miracol, lasat de la dumnezeu, bineinteles grin

Inainte ca Ioan sa fi inventat spalatul ca botez, Yahweh lasase ca botez circumcizia... probabil ca nu-i trecuse prin minte ca spalatul este mai eficient in combaterea infectiilor decat taiatul putzei... grin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mier Oct 26, 2011 1:02 pm

Black velvet a scris:

Inainte ca Ioan sa fi inventat spalatul ca botez, Yahweh lasase ca botez circumcizia... probabil ca nu-i trecuse prin minte ca spalatul este mai eficient in combaterea infectiilor decat taiatul putzei... grin
Poi asta cu mintea lui Yahwe ... nu stiu de unde ai luat-o ...ca in Biblie nu scrie ca el ar avea minte ... si dupa exemplul aratat de tine ...se vede bine ca nu are!

In orice caz trebuie apreciat faptul ca credinciosii sunt adeptii unui Dumnezeu curvar care daca nu stie ca e bine sa te speli si iti recomanda sa iti ciopartesti putza ... ca zau ca nu stiu ce le trecea prin cap credinciosilor (referitor la botez) ...daca Dumnezeul lor ar fi fost tot Big Bang-ul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Mier Noi 02, 2011 6:36 pm

Plecand de la ideea ca Satana este acela care a dorit sa aduca omului Cunoasterea Rationala ... coroborata cu afirmatia din Apoc.1.17 in care Christos se recunoaste ca fiind Seful cheilor Iadului ... cum vedeti ritualul botezului si cum intelegeti ceea ce trebuie sa spuna nasul in locul finului:
Te lepezi de Satana (adica te lepezi de ratiune si cunoaste) ...Ma lepad! ... repetat de 3 ori!
Te impreunezi cu Christos (adica te impreunezi cu Dracu, seful cheilor Iadului) ...ma impreunez ...iarasi de 3 x !!!

Acum cand ati aflat aceste lucruri ... ati accepta sa fiti Nash si sa botezati un copil in religia diavolului care va cere sa renuntati la Ratiune?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Astazi la 3:39 am

Sus In jos

Botezul (sondaj)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: