Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Ortodoxia in Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Mier Feb 15, 2012 7:01 am

meghido a scris:

pai daca e Dumnezeu si a creat tot , e normal sa fie stapan si akolo, nu?!
NU!
Ptr ca Dumnezeu nu a creat nici macar Raiul si cu atat mai putin Iadul!
Daca nu crezi mai citeste si altceva decat NT si poate vezi ca in Tanach(denumirea corecta a VT) Dumnezeu nu promite poporului sau nici Rai si nici Iad ci o tara a lor, .... ceea ce s-a si implinit!

Raiul si Iadul au aparut odata cu NT, dat nici aici nimeni nu detine cheile Raiului ...doar cel care se recunoaste ca fiind Lucifer(adica Christos) recunoaste ca detine cheile Iadului!

Citat :

noapteo! insa aici se refera la altceva! dar nu are sens sa ti esplic ca tot ca noaptea ramai. doar un hint. ce i spune talharului pe cruce?! stii?
Minciuni! ...asta ii spune ... minciuni ca sa-i ridice moralul!
Faptul ca este o minciuna este confirmat si in Coran unde se afirma ca Isus Nazariteanul nu a murit pe cruce fapt pe care ar trebui sa ti-l zica si tie ratiunea daca ai avea un pic de cultura si ai sti ca Isus Barabbas, adica cel eliberat de evrei se traduce cu Isus Fiul Tatalui ...si asta este de fapt personajul biblic care a fost eliberat, desi si asta era cam talhar, ptr ca traia din saarlatanie si pretindea prostilor sa isi vanda tot ce au si sa ii aduca lui ptr ca el ii va mantui!

Atentie cu atacurile la persoana, ramai la idei si nu fa caracterizari sau aprecieri in privinta altor uzeri!
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Joi Feb 16, 2012 4:31 am

Soimos a scris:
meghido a scris:

pai daca e Dumnezeu si a creat tot , e normal sa fie stapan si akolo, nu?!
NU!
Ptr ca Dumnezeu nu a creat nici macar Raiul si cu atat mai putin Iadul!
Daca nu crezi mai citeste si altceva decat NT si poate vezi ca in Tanach(denumirea corecta a VT) Dumnezeu nu promite poporului sau nici Rai si nici Iad ci o tara a lor, .... ceea ce s-a si implinit!

Raiul si Iadul au aparut odata cu NT, dat nici aici nimeni nu detine cheile Raiului ...doar cel care se recunoaste ca fiind Lucifer(adica Christos) recunoaste ca detine cheile Iadului!

Citat :

noapteo! insa aici se refera la altceva! dar nu are sens sa ti esplic ca tot ca noaptea ramai. doar un hint. ce i spune talharului pe cruce?! stii?
Minciuni! ...asta ii spune ... minciuni ca sa-i ridice moralul!
Faptul ca este o minciuna este confirmat si in Coran unde se afirma ca Isus Nazariteanul nu a murit pe cruce fapt pe care ar trebui sa ti-l zica si tie ratiunea daca ai avea un pic de cultura si ai sti ca Isus Barabbas, adica cel eliberat de evrei se traduce cu Isus Fiul Tatalui ...si asta este de fapt personajul biblic care a fost eliberat, desi si asta era cam talhar, ptr ca traia din saarlatanie si pretindea prostilor sa isi vanda tot ce au si sa ii aduca lui ptr ca el ii va mantui!

Atentie cu atacurile la persoana, ramai la idei si nu fa caracterizari sau aprecieri in privinta altor uzeri!

stii ce mi place la tine?! (nimik, lol) ca mi dai tot felul de surse pe care da ti le as aduce eu ai zice ca nu veridice! si tot de aia nu are nici ursu coada. cat despre loseri, n am nimik cu ei, cum dealtfel nici ei nu au nimik!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Joi Feb 16, 2012 7:49 am

ce nu este veridic?
Coranul care spune ca Isus nu a murit pe cruce ...sau Tanachul(vechiul testament) in care Dumnezeu nu are nici rai si nici Iad ci doar Sheolul, adica Casa Mortilor?
hai vino cu argumente sa imi dovedesti ca nu am dreptate ...si nu cu comentarii!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Joi Feb 16, 2012 12:11 pm

Soimos a scris:
ce nu este veridic?
Coranul care spune ca Isus nu a murit pe cruce
Daca un eveniment biblic are loc in anul 33, scrierile biblice au fost scrise in primul secol, adica intre anii 40-100, iar Coranul care a aparut mult mai tarziu in istorie, il consideri mai veridic decat scrierile biblice? Adica niste scrieri mult mai indepartate de eveniment sunt mai veridice decat cele mult mai apropiate de eveniment????? Asta e logica soimista

Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Feb 17, 2012 4:25 am

Soimos a scris:
ce nu este veridic?
Coranul care spune ca Isus nu a murit pe cruce ...sau Tanachul(vechiul testament) in care Dumnezeu nu are nici rai si nici Iad ci doar Sheolul, adica Casa Mortilor?
hai vino cu argumente sa imi dovedesti ca nu am dreptate ...si nu cu comentarii!

asta te multumeste?!

In iudaism viata omului este un dar al lui Dumnezeu; astfel, viata omului primeste semnificatie valorica in clipa in care ea devine un raspuns la chemarea lui Dumnezeu. Daca individul evita sa implineasca vointa divina, el cade prada robiei impulsurilor personale egoiste si ajunge la autodistrugere (Ieremia cap. 2, vers. 8, 13, 20, 23, 25 ; Ezechil 3, 18 urm.). Caci numai prin, supunere fata de vointa divina poate omul sa-si asigure viata permanenta.

Despre o plinatate a vietii care transcede existenta empirica nu se vorbeste in mod explicit in primele carti ale Vechiului Testament. Abia cu scrierile profetice incepe sa se contureze tendinta de proiectare a vietii empirice in contextul eternitatii. In Cartea Psalmilor credinta in nemurire primeste un continut mai precis, in sensul ca retributiile primite de om depasesc cu mult bogatiile materiale si onorurile vietii de pe pamant.

Dorinta unei comuniuni cu Yahve a intregului popor, morti si vii, precum si spiritualizarea pronuntata a religiei iudaice au facut sa se nasca credinta in invierea celor morti. Astfel, ceea ce a fost doar o me­tafora pentru a descrie restabilirea poporului lui Israel (Osea 6, 2; Ezechiel 37) devine o doctrina esentiala.

Desi credinta in inviere nu este expusa in mod explicit in psalmi, unii teologi au incercat, si pe drept cuvant, sa explice anumite texte in acest sens. Referiri exprese se fac mai ales la Psalmul 17, 15 : "Dar eu, in nevinovatia mea, voi vedea fata Ta; cum ma voi trezi, ma voi satura de chipul Tau"; si Psalmul 16, 9-11 : "De aceea inima mea se bucura, sufletul meu se veseleste si trupul mi se odihneste in liniste. Caci nu vei lasa sufletul meu in lacasul mortilor, nu vei ingadui prea iubitul Tau sa vada putreziciunea. Imi vei arata cararea vietii; inaintea fetei Tale sint bucurii nespuse si desfatari vesnice in dreapta Ta".

Pentru prima data, insa, credinta in invierea mortilor este afirmata de profetul Isaia 26, 19: "Sa invie dar mortii tai! Sa se scoale trupurile moarte! Treziti-va si saltati de bucurie, cei ce locuiti in tarana. Caci roua Ta este o roua datatoare de viata si pamantul va scoate iarasi afara pe cei morti" (Cf. Ezechil 31, 1 ; Daniel 12, 2). Chiar dupa reintoarcerea din robia babilonica profetii nu parasesc ideea judecatii lui Yahve ca fiind un eveniment iminent. Dupa Agheu, judecata va insemna distrugerea paganilor si va fi urmata de intronizarea unui rege mesianic (2, 6 si urm.). Dupa viziunea profetului Maleahi (3, 1), venirea lui Yahve va fi precedata de cea a lui Ilie sau a unui alt trimis al sau, pen­tru ca sa judece si sa distruga pe cei rai, sa recunoasca pe cei care au avut incredere in El si apoi sa locuiasca in Ierusalim. In cartea profetului Daniel, pe langa distrugerea celor rai si instaurarea Fiului Omului la conducerea intregii lumi (7, 9 si urm.) se vor­beste de invierea dreptilor la viata vesnica si a celor rai spre rusine. (Daniel 12, 2).

Ideea de rasplata in sensul unei retributii drepte a binelui sau raului savarsit de om este prezenta in intreaga istorie religioasa a poporului Israel. Pacatul primului om este pedepsit de Dumnezeu cu moartea si alte suferinte la care este supus omul.(Geneza 3, 16-24). Rautatea crescanda a oamenilor duce in cele din urma la distrugerea vietii de pe pamant prin potop (Geneza 6, 5-7). In acelasi timp, Dumnezeu rasplateste faptele bune. Noe si familia sa este scapat de la moarte pentru credinta sa (Geneza 6, 9).

Fara indoiala, aceste exemple pot fi inmultite. In general, rasplata si pedeapsa divina aveau un caracter imediat empiric. Cu timpul, ele primesc un contur pronuntat eshatologic. Intalnim aceasta noua nuanta ca fiind prefigurata in Psalmul 49, 14, si 73, 17 si mult mai explicit in Isaia 24, 21 : "in ziua aceea, Domnul va pedepsi in cer ostirea de sus, iar pe pamant pe imparatii pamantului" (Cf. Psalm 76, 12).

Ziua "Iui Yahve sau "ziua maniei" (Sofonie 1, 15) este manifestarea sau aratarea lui Yahve in plenitudinea maretiei sale. Dupa Ieremia, toate popoarele vor fi judecate (25, 15, urm.) pentru ca apoi sa devina partasi ai imparatiei lui Iahve (3, 17). Profetul Miheia reia aceasta idee fara a largi ideea generala si fara a da detalii.

In Apocalipsa lui Baruch, probabil sub in­fluenta crestina, este acceptata invierea atat a celor buni si rai din cadrul poporului Israel, cat si a neamurilor (Apocalipsa lui Baruch 30, 2-5. Vezi Ezdra 7, 33 urm ). Dupa Talmud numai cei drepti vor invia, desi ocazional se accepta ca dreptii dintre neamuri vor invia si ei. Singurul loc in Vechiul Testament, unde avem o descriere a Judecatii celor morti, este in cartea profetului Daniel: "Multi din cei ce dorm in tarana pamintului se vor scula : unii pentru viata vesnica si altii pentru ocara si rusine vesnica" (12, 2).

"Cei ce dorm in tarana" sunt cei ce se afla in sheol. Sheolul este un loc al celor morti, undeva sub pamant. Primele referiri la sheol le gasim in Geneza 37, 37 ; 42, 38; 44, 29 si 31 ; Existenta in sheol este o copie fidela a vietii de pe pamant. Acolo regii stau pe tronurile lor (Isaia 14, 9 urm.) iar profetul isi poarta mantia :(I Samuel 28, 14). In alte cuvinte, rangul sau functia si vocatia sunt pastrate.

Dupa moarte, sufletul nu este anihilat, iar trupul ramane doar simpla tarana neinsufletita (Geneza 3, 19; Iov 34, 14 si urm.) pentru ca la inviere sa participe si el la rasplata divina, prin unirea finala cu sufletul in vederea vietii vesnice. In I Enooh 22, 9-13, sheolul este supus unei transformari esentiale. De unde era considerat doar loc al celor morti, el devine identificat cu Gheena, loc de tortura, de unde a fost imprumutata si ideea crestina de iad.

Conceptia despre sheol indicata in aceste versete sugereaza o noua perspectiva asupra naturii omului in conceptia iudaica. Dupa moarte, sufletul traieste.

Ceea ce trebuie retinut referitor la viata viitoare, dupa conceptia iudaica, este ca accentul se pune indeosebi pe rasplata viitoare a faptelor omului.

In concluzie, putem spune ca iudaismul a pus accentul, secole de-a randul, pe viata de aici si de acum si, intr-o masura mai mica, pe viata viitoare.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Feb 17, 2012 8:03 am

[quote="meghido"]
Soimos a scris:
ce nu este veridic?

asta te multumeste?!

NU! Nu ma multumesc versetele date de tine ca argument, ptr ca din acestea nu reiese faptul ca Dumnezeu promite viata vesnica poporului sau ci doar un delir/vis al lui Ieremia pus de acesta in contul lui Dumnezeu, in care Dumnezeu il invata sa atentioneze pe cei care fac rele/pacate.
In concluzie ... nici vorba despre Rai si Iad

Citat :

Despre o plinatate a vietii care transcede existenta empirica nu se vorbeste in mod explicit in primele carti ale Vechiului Testament.
Exprima-te mai clar ...adica nu se pomenesc in Legea lui Dumnezeu(Pentateuch)...ci doar in visele "profetilor"...adica in interesele oamenilor.
Citat :

Abia cu scrierile profetice incepe sa se contureze tendinta de proiectare a vietii empirice in contextul eternitatii. In Cartea Psalmilor credinta in nemurire primeste un continut mai precis, in sensul ca retributiile primite de om depasesc cu mult bogatiile materiale si onorurile vietii de pe pamant.
Sufletele celor ajunsi in Casa Mortilor ...adica Sheolul, "traiesc" ca niste UMBRE fara nici o personalitate, (rephaim) si ptr niste umbre nu exista nici Rai si nici Iad.

Citat :

Astfel, ceea ce a fost doar o me­tafora pentru a descrie restabilirea poporului lui Israel (Osea 6, 2; Ezechiel 37) devine o doctrina esentiala.
Ai interpretat gresit!
In Osea este vorba de niste bolnavi reveniti la viata:

1. "Veniți să ne întoarcem către Domnul, căci numai El, după ce ne-a rănit, ne tămăduiește, iar după ce ne-a bătut, ne leagă rănile noastre.
2. Și după două zile din nou ne va da viață, iar în ziua a treia ne va ridica iarăși și vom trăi în fața Lui.

Citat :

Desi credinta in inviere nu este expusa in mod explicit in psalmi, unii teologi au incercat, si pe drept cuvant, sa explice anumite texte in acest sens.
Lasa-i tu pe sarlatani din temple, ptr ca nu ei au Creat Lumea, ci Dumnezeu, asa ca ramanem la ce a spus sau "ofera" Dumnezeu, ptr ca el a creat Lumea(religioasa)

Citat :

Pentru prima data, insa, credinta in invierea mortilor este afirmata de profetul Isaia 26, 19: "Sa invie dar mortii tai! Sa se scoale trupurile moarte! Treziti-va si saltati de bucurie, cei ce locuiti in tarana. Caci roua Ta este o roua datatoare de viata si pamantul va scoate iarasi afara pe cei morti"
Ce am spus mai sus, si a ramas ca un principiu valabil (chiar pina in actualitate) in religia mozaica, si anume ... NU este valabil decat ceea ce spune Yahwe!!!!!! ... ptr ca Yahwe este Dumnezeu Creatorul!

Ceilalti sunt niste amarati de oameni, si nu trebuie sa fim atat de naivi incat sa credem ca delirul mistic al unui om ar fi cuvantul lui Dumnezeu!

Citat :

Ziua "Iui Yahve sau "ziua maniei" (Sofonie 1, 15) este manifestarea sau aratarea lui Yahve in plenitudinea maretiei sale.
Nici vorba. Acolo este vorba doar de niste oameni speriati de acea zi cand este asteptata venirea lui Dumnezeu, ...dar Dumnezeu nu a "venit " decat o data, si anume ca tufa care arde ...si care a vorbit cu Moise!

Citat :

"Cei ce dorm in tarana" sunt cei ce se afla in sheol. Sheolul este un loc al celor morti, undeva sub pamant. Primele referiri la sheol le gasim in Geneza 37, 37 ; 42, 38; 44, 29 si 31 ;
Na ... vezi ca te apropii de adevar!
Este cumva vorba in Geneza despre vre-un Rai sau un Iad ?

Citat :

Existenta in sheol este o copie fidela a vietii de pe pamant.
Ba din contra!
Sheolul este un loc al intunericului si al deznadejdei vesnice in care isi petrec timpul "umbrele fara personalitate" atati ale regilor, cat la fel si a oamenilor simplii, si a celor pacatosi la fel ca ale celor drepti

Faci mereu aceasi greseala, nu te orientezi dupa "Lege" ci te iei dupa toti sarlatanii, din cauza ca "asa este scris in Biblie", asta desi vorbim despre o religie in care nu ii sunt atribuite lui Dumnezeu decat Pentateuchul lui Moise, iar restul scrierilor sunt cunoscute si recunoscute ca fiind scrise de oameni, fara nici o influenta de la Dumnezeu, si mai ales de diferiti teologi in functie de interesul lor de ex. al rabinilor din cel de "Al doilea Templu".

Citat :

Dupa moarte, sufletul nu este anihilat, iar trupul ramane doar simpla tarana neinsufletita (Geneza 3, 19; Iov 34, 14 si urm.) pentru ca la inviere sa participe si el la rasplata divina, prin unirea finala cu sufletul in vederea vietii vesnice. In I Enooh 22, 9-13, sheolul este supus unei transformari esentiale. De unde era considerat doar loc al celor morti, el devine identificat cu Gheena, loc de tortura, de unde a fost imprumutata si ideea crestina de iad.
In Sheol Nu Exista nici un suflet, ci doar o UMBRA fara personalitate!

Si exact asa cum ai afirmat, conceptul de Sheol a evoluat, doar ca aceasta "evolutie" s-a produs doar in imaginatia oamenilor, asa ca e bine sa ramanem la Pentateuch, ptr ca DOAR acela este "inspirat" de Dumnezeu!

Oamenii, si cu atat mai mult teologii au INTERESE, si acestea s-au schimbat de-a lungul veacurilor si astfel prin aceasta "evolutie" s-a incercat sa se materializeze aceste interese, cateodata nationale, manipuland prin "dezvaluirea" diferitelor "porunci divine" ...date exact lor ...bineinteles ca de catre Dumnezeu, ptr ca probabil Dumnezeu a devenit un batran neputincios si ata de slabit incat nici glas nu a mai avut, si astfel nu a mai putut "comunica" altfel decat prin intermediul lor!?
Tu chiar crezi o asemenea prostie?

Citat :

In concluzie, putem spune ca iudaismul a pus accentul, secole de-a randul, pe viata de aici si de acum si, intr-o masura mai mica, pe viata viitoare.

Asa este, doar ca credinciosii nu cred in Iudaism sau in Crestinism, si nici in oameni asa zisi profeti ...ci in Dumnezeu!

Asa ca hai sa ramanem la ce spune Dumnezeu! adica la Pentateuch!
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 18, 2012 2:27 am

Citat :

Asa este, doar ca credinciosii nu cred in Iudaism sau in Crestinism, si nici in oameni asa zisi profeti ...ci in Dumnezeu!

Asa ca hai sa ramanem la ce spune Dumnezeu! adica la Pentateuch!

o mica precizare. textul nu e al meu. eu doar l am copiat si ti l am prezentat (asta ca sa nu incalc legea drepturilor de autor). cum bine ai observat lucrurile se dezvolta si in religie. Dumnezeu nu se dezvaluie complet de la inceput, ci treptat. tot asa il introduce pe om in planul sau, treptat il aduce pe calea Lui. treptat i se descopera pt ca asa poate patrude cat mai adanc si definitiv in inima omului. in plus, omul nu l ar fi putut intelege (desi nici acum nu o face in multe cazuri) de la inceput. cate sute de ani au trecut pana ii aduce pe evrei pe pamantul promis. cat a trecut pana le a dat legea. apoi le promite o alta. totul se petrece din aproape in aproape. asa e si shaolul tau si cu altele.

daca vrei sa ramai acolo, e numai optiunea ta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 18, 2012 5:32 am

meghido a scris:

cum bine ai observat lucrurile se dezvolta si in religie. Dumnezeu nu se dezvaluie complet de la inceput, ci treptat.
Niciun treptat!
Treptat se dezvolta doar religia, adica forma de manipulare in masa trebuie sa faca fata cerintelor vremii.
Dumnezeu nu se dezvaluie si nici nu sae lasa cunoscut, si asta vedem in faptul ca stiinta inca nu a descoperit nici cea mai mica sau cea mai simpla dovada a existentei sale!

Citat :

tot asa il introduce pe om in planul sau, treptat il aduce pe calea Lui. treptat i se descopera pt ca asa poate patrude cat mai adanc si definitiv in inima omului.
Eu cred ca tu il confunzi pe Dumnezeu cu popa!

Citat :

in plus, omul nu l ar fi putut intelege (desi nici acum nu o face in multe cazuri) de la inceput. cate sute de ani au trecut pana ii aduce pe evrei pe pamantul promis. cat a trecut pana le a dat legea. apoi le promite o alta. totul se petrece din aproape in aproape. asa e si shaolul tau si cu altele.
Nici daca o luam din p de v mitologic/religios nu ai dreptate.
Odata ca Legea data lui Moise, de o tufa care arde, chiar daca am accepta-o ca Lege lui Dumnezeu, si ayunci noua Lege adusa de el nu ar fi Noul Testament, ci Coranul, ptr ca NT este o culegere de evanghelii, adica "vesti bune| primite de oameni, si nici macar aceste evanghelii nu sunt ale apostolilor Omului Isus, ci a unor smecheri care au dorit sa faca din secta lui Isus un cult religios independent.
Asa ca nu poate fi considerata nici macar din greseala o Lege Noua, cu atat mai mult cu cat aveti in fata nasului un text trimis din cer chiar de Dumnezeu, si acela este Coranul!
Deci musulmanii au dreptate cand se refera la crestini si spun ca ei se afla in greseala si ca nu inteleg nici macar ceea ce vad!
Citat :

daca vrei sa ramai acolo, e numai optiunea ta!
Nu e vorba de nicio optiune a mea, ci de "oferta" !
Iar la acest capitol oferta suna cam asa, si anume ca Dumnezeu ne ofera Sheolul, adica Casa Mortilor in care vor fi doar "umbrele" noastre depersonalizate, iar Christosul care se recunoaste ca fiind Lucifer, detine numai cheile Iadului, adica mica imparatie pe care si-a facut-o Diavolul (caci asa il numeste Tatal ceresc pe Luciferul care este Christos.)

Si din pacate nu exista oferta Raiului, asa ca civilizatia occidentalai s-a propus sa-l realizeze aici pe pamant...si chiar acum in viata asta!

Deci se poate afirma ca civilizatia umana este cu un pas inaintea lui Dumnzeu!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Feb 19, 2012 7:50 am, editata de 1 ori
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 18, 2012 8:02 pm

Citat :

Dumnezeu nu se dezvaluie si nici nu sae lasa cunoscut, si asta vedem in faptul ca stiinta inca nu a descoperit nici cea mai mica sau cea mai simpla dovada a existentei sale!

daca tu esti roy (adica orbinson) asta e problema ta, dovada existentei lui e in fata ta.

Citat :

Eu cred ca tu il confunzi pe Dumnezeu cu popa!

ce crezi tu nu e esential ( de fapt tu nu crezi nimik) asa ca mai usor cu destainuirile!

Citat :

Nici daca o luam din p de v mitologic/religios nu ai dreptate.
Odata ca Legea data lui Moise, de o tufa care arde, chiar daca am accepta-o ca Lege lui Dumnezeu, si ayunci noua Lege adusa de el nu ar fi Noul Testament, ci Coranul, ptr ca NT este o culegere de evanghelii, adica "vesti bune| primite de oameni, si nici macar aceste evanghelii nu sunt ale apostolilor Omului Isus, ci a unor smecheri care au dorit sa faca din secta lui Isus un cult religios independent.
Asa ca nu poate fi considerata nici macar din greseala o Lege Noua, cu atat mai mult cu cat aveti in fata nasului un text trimis din cer chiar de Dumnezeu, si acela este Coranul!
Deci musulmanii au dreptate cand se refera la crestini si spun ca ei se afla in greseala si ca nu inteleg nici macar ceea ce vad!

aici nu ma cobor sa ti raspund pt ca daca luam numai cronologia evenimentelor vedem cat de lud esti!

Citat :

Nu e vorba de nicio optiune a mea, ci de "oferta" !
Iar la acest capitol oferta suna cam asa, si anume ca Dumnezeu ne ofera Sheolul, adica Casa Mortilor in care vor fi doar "umbrele" noastre depersonalizate, iar Christosul care se recunoaste ca fiind Lucifer, detine numai cheile Iadului, adica mica imparatie pe care si-a facut-o Diavolul (caci asa il numeste Tatal ceresc pe Luciferul care este Christos.)

Si din pacate nu exista oferta Raiului, asa ca civilizatia occidentalai s-a propus sa-l realizeze aici pe pamant...si chiar acum in viata asta!

Deci se poate afirma ca civilizatia umana este cu un pas inaintea lui Dumnzeu!

ceva, ceva intrezaresti tu, dar inca bajbai! da, diavolul, stapanul lumii acesteia vrea sa si creeze o lume identica cu a lui Dumnezeu. adica, toata tehnologia incearca sa imite lumea de dincolo, un singur lucru nu pot face, viata! ea apare numai din alta viata, din nefiinta (ceva mort) nu poate aparea
viata! asta e dilema voastra. aveti toate elementele, puteti crea toate conditiile , dar tot nu puteti face ceva viu.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 18, 2012 10:08 pm

meghido a scris:
dovada existentei lui e in fata ta.

Si cel ce crede in zeul Pan poate spune acelasi lucru, dar si cel ce crede in zeita Afrodita, cu ce-i mai real si mai presus zeul tau decat ceilalti zei? Cu nimic! Fiecare crede in proprii zei si are pretentia ca-s reali si se mai si minuneaza nevoie mare, cum de ceilalti nu-i vad lui zeul, tocmai lui, L'ombelico del mondo grin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 19, 2012 8:19 am

meghido a scris:

daca tu esti roy (adica orbinson) asta e problema ta, dovada existentei lui e in fata ta.
Nu stiu ce vezi tu, dar daca te referi la natura e ea este creatia nu a Dumnezeului Biblic ptr ca natura a aparut cu miliarde de ani inainte de a apare acest "dumnezeu" care ucide copii.
Tot ce exista, Universul, macrocosmosul, sau microcrocosmosul sunt consecinte ale fenomenelor incepute odata cu Big-Bangul.

Citat :

ce crezi tu nu e esential ( de fapt tu nu crezi nimik) asa ca mai usor cu destainuirile!
Ba!
Ce cred eu este intradevar chiar foarte esential ptr ca eu nu cred in "dumnezei verzi pe pereti" ci CRED doar in lucrurile sau fenomenele pe care stiinta le-a descoperit, le-a explicat, demonstrat si pe care le folosim.
De ex. eu cred in pachetul informational OSI care se deplaseaza pe retelele conectate la internet cu viteza luminii, astfel ca un mesaj sa ajunga de la mina la tine fara sa se rataceasca, in timp ce alte milioane de mesaje circula si ele pe acelesi retele dar din sens invers fara sa se ciocneasca si sa se distruga!
Cunosti tu vre-o "minune" mai mare decat acest pachet OSI care face posibila comunicarea de la un PC la altul si iti permite sa accesezi documentatii ptr ca sa STII si nu sa crezi. ptr ca inca din antichitate romanii stiau ceea ce tu nici astazi se pare ca nu stii, si anume dictonul "Scientia potentia est" adica Stiinta este Putere, iar multa stiinta inseamna multa putere, iar Dumnezeul STIIINTA este singurul Atotputernic, in timp ce credinta a proasta in dumnezei verzi pe pereti este buna ptr babele proaste si analfabete de la tzara, nu ptr oameni normali cum ar trebui sa fi si tu

Citat :

aici nu ma cobor sa ti raspund pt ca daca luam numai cronologia evenimentelor vedem cat de lud esti!
Nu mie trebuie sa imi raspunzi, ptr ca eu cunosc prea bine adevarul, ci celor care ne citesc si sunt curiosi sa vada cum stii tu sa raspunzi la aceasta problema.
Asa ca tu raspunde, ptr ca altii sa isi poata da seama cine este mai lud dintre noi doi, ca neraspunzand, lud esti in primul rand tu, ptr ca fugi de raspuns.

Citat :

ceva, ceva intrezaresti tu, dar inca bajbai! da, diavolul, stapanul lumii acesteia vrea sa si creeze o lume identica cu a lui Dumnezeu. adica, toata tehnologia incearca sa imite lumea de dincolo, un singur lucru nu pot face, viata! ea apare numai din alta viata, din nefiinta (ceva mort) nu poate aparea
viata! asta e dilema voastra. aveti toate elementele, puteti crea toate conditiile , dar tot nu puteti face ceva viu.
Ma da ce prosti mai poti vorbi!
Pai tu nici atat nu poti pricepe ca "tehnologia" lucreaza cu legile naturale lasate de creator, folosind proprietatile acestor legi!
Pai ce sa inteleg din ceea ce palavragesti tu? ... ca Legile care guverneaza in intreg Universul, si pe care omul le-a descoperit apoi cunoscut si folosit in tehnologii, sunt legile Diavolului Universal si "intergalactic" ?
Te pomenesti ca la mintea ta ai impresia ca Diavolul este Creatorul si a folosit legile Diabolicesti pe care le foloseste astazi si omul.

Acel fals "dumnezeu" care este Diavolul si stapanul lumii acesteia este chiar "dumnezeul" religiilor... ma agiuta, ptr ca religia este minciuna si minciuna este Diabolica, in timp ce Stiinta si Tehnologia sun adevaruri din realitate ...iar adevarul este dumnezeiesc ... ma aghiuta!
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

Localizare : romania
Puncte : 78

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 19, 2012 11:46 am

Soimos a scris:
meghido a scris:

Nu stiu ce vezi tu, dar daca te referi la natura e ea este creatia nu a Dumnezeului Biblic ptr ca natura a aparut cu miliarde de ani inainte de a apare acest "dumnezeu" care ucide copii.
Tot ce exista, Universul, macrocosmosul, sau microcrocosmosul sunt consecinte ale fenomenelor incepute odata cu Big-Bangul.

ai fost tu acolo cand a avut loc bb?! ai vazut tu ceva? ai vreo dovada?! nu tot e teorie,speculatie!

Citat :

Ba!
Ce cred eu este intradevar chiar foarte esential ptr ca eu nu cred in "dumnezei verzi pe pereti" ci CRED doar in lucrurile sau fenomenele pe care stiinta le-a descoperit, le-a explicat, demonstrat si pe care le folosim.
De ex. eu cred in pachetul informational OSI care se deplaseaza pe retelele conectate la internet cu viteza luminii, astfel ca un mesaj sa ajunga de la mina la tine fara sa se rataceasca, in timp ce alte milioane de mesaje circula si ele pe acelesi retele dar din sens invers fara sa se ciocneasca si sa se distruga!
Cunosti tu vre-o "minune" mai mare decat acest pachet OSI care face posibila comunicarea de la un PC la altul si iti permite sa accesezi documentatii ptr ca sa STII si nu sa crezi. ptr ca inca din antichitate romanii stiau ceea ce tu nici astazi se pare ca nu stii, si anume dictonul "Scientia potentia est" adica Stiinta este Putere, iar multa stiinta inseamna multa putere, iar Dumnezeul STIIINTA este singurul Atotputernic, in timp ce credinta a proasta in dumnezei verzi pe pereti este buna ptr babele proaste si analfabete de la tzara, nu ptr oameni normali cum ar trebui sa fi si tu

Citat :

Ma da ce prosti mai poti vorbi!
Pai tu nici atat nu poti pricepe ca "tehnologia" lucreaza cu legile naturale lasate de creator, folosind proprietatile acestor legi!
Pai ce sa inteleg din ceea ce palavragesti tu? ... ca Legile care guverneaza in intreg Universul, si pe care omul le-a descoperit apoi cunoscut si folosit in tehnologii, sunt legile Diavolului Universal si "intergalactic" ?
Te pomenesti ca la mintea ta ai impresia ca Diavolul este Creatorul si a folosit legile Diabolicesti pe care le foloseste astazi si omul.

Acel fals "dumnezeu" care este Diavolul si stapanul lumii acesteia este chiar "dumnezeul" religiilor... ma agiuta, ptr ca religia este minciuna si minciuna este Diabolica, in timp ce Stiinta si Tehnologia sun adevaruri din realitate ...iar adevarul este dumnezeiesc ... ma aghiuta!

legile universului sunt date de Dumnezeu. poti sa le descoperi si folosesti in sens pozitiv (adica sa te ajute la mantuire {greu de crezut asta}.pt ca asta e scopul nostru, nu? al tau stiu ca nu e! ) . legat de OSI. potrivit dogmatici spiritele comunica telepatic, ele nu vorbesc. incearca acest OSI sa copiize aceasta comunicare. binenteles, ca va continua sa se dezvolte pt a ajunge la "desavarsire". spiritele pot calatorii foarte repede, cu viteze pe care nu le putem crede. incearca omul acelasi lucru? spiritele sunt nemuritoare, incearca omul sa devina si el?! da, de cand i se soptise la ureche, ca poate fi si el ca dumnezeu (nemuritor).
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 19, 2012 1:12 pm

meghido a scris:
legile universului sunt date de Dumnezeu.

In ce fel iti sustii aceasta afirmatie? Orice credincios, al oricarei religii, poate sustine ca Zeul sau a creat totul, inclusiv acele legi! Un politeist poate spune ca Chaos a creat totul din el insusi. Cu ce este mai adevarata afirmatia ta, fata de a lui?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 19, 2012 1:31 pm

meghido a scris:

legile universului sunt date de Dumnezeu.
Iar minciuna numita ortodoxie este data de Dracu!

Citat :

poti sa le descoperi si folosesti in sens pozitiv (adica sa te ajute la mantuire {greu de crezut asta}.pt ca asta e scopul nostru, nu?
Da! Mantuirea in timpul vietii, adica vindecarea de boli si de alte necazuri, de ex accidente, ca dupa ce focul numit viata s-a stins ...nu te mai mantuieste nici Dracu, ca esti "mantuit" definitiv sub pamant, (adica in iad) unde ti se plimba viermii prin orbita ochiului iar alti viermi iti devoreaza limba si creierul.

Citat :

legat de OSI. potrivit dogmatici spiritele comunica telepatic,
ce legatura are pachetul informational OSI cu spiritele?

Citat :

incearca acest OSI sa copiize aceasta comunicare. binenteles, ca va continua sa se dezvolte pt a ajunge la "desavarsire".
Cred ca ori te aflii deja in delirium tremens, sau habar nu ai ce e aia Modelul de Referinta OSI!

Citat :

spiritele pot calatorii foarte repede, cu viteze pe care nu le putem crede. incearca omul acelasi lucru?
A dovedit stiinta asa ceva?
Sau la aceasta "revelatie" se ajunge doar dupa ce ai consumat ciuperci halucinogene?

Citat :

spiritele sunt nemuritoare
Daaaa?
Ai vazut tu in exemplele din natura asa ceva?
Sau ai uitat deja ca in Sheol (casa mortilor, in care te trimite Dumnezeu) nu "locuiesc" suflete ci doar "umbrele sufletelor"?

Citat :

incearca omul sa devina si el?! da, de cand i se soptise la ureche, ca poate fi si el ca dumnezeu (nemuritor).
Istetule...poi tu ai uitat ca Dumnezeu insusi deja in geneza spunea ca omul dupa ce a gustat din "fructul interzis al intelepciunii" a devenit ca El, adica un Dumnezeu!!!! ...fapt confirmat si de Isus aici:

1Corinteni 3.16.
Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul
lui Dumnezeu locuiește în voi

ce dreaq ...ai ajuns sa nu mai crezi nici macar in Biblie?
Poi atunci priveste in jur cu ochii deschisi si poate vei intelege ca societatea dezvoltata a oamenilor rationali este mai Dumnezeu decat orice "dumnezeu" din orice scriptura!
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Mier Feb 22, 2012 3:26 am

Citat :
Citat :

incearca omul sa devina si el?! da, de cand i se soptise la ureche, ca poate fi si el ca dumnezeu (nemuritor).
Istetule...poi tu ai uitat ca Dumnezeu insusi deja in geneza spunea ca omul dupa ce a gustat din "fructul interzis al intelepciunii" a devenit ca El, adica un Dumnezeu!!!! ...fapt confirmat si de Isus aici:

1Corinteni 3.16.
Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul
lui Dumnezeu locuiește în voi

ce dreaq ...ai ajuns sa nu mai crezi nici macar in Biblie?
Poi atunci priveste in jur cu ochii deschisi si poate vei intelege ca societatea dezvoltata a oamenilor rationali este mai Dumnezeu decat orice "dumnezeu" din orice scriptura!

nu te grabi ca fata mare.ca e timp. ia o cu inceputul.pana la Iisus, sarpele incearca sa le induca idea de dumnezeire. citeste Biblia si nu turnuri de veghe sau carti ale elenei white. Iisus nu le zice nimk de dumnezeire (in citatul pe care l dai) ci ca sunt templu. e o diferenta. trebuie numai sa gandesti cunivelul superior si nu cu boileru'!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Mier Feb 22, 2012 6:28 am

meghido a scris:

nu te grabi ca fata mare.ca e timp. ia o cu inceputul.pana la Iisus, sarpele incearca sa le induca idea de dumnezeire. citeste Biblia si nu turnuri de veghe sau carti ale elenei white. Iisus nu le zice nimk de dumnezeire (in citatul pe care l dai) ci ca sunt templu. e o diferenta. trebuie numai sa gandesti cunivelul superior si nu cu boileru'!
Nu dragutzule!
Nu sarpele spune ca Omul a devenit Dumnezeu ci o spune chiar Dumnezeu!
Si referitor la "templu" , tu esti cel care nu intelegi ca este vorba de o figura de stil, ptr ca in acest "templu" chiar Duhul lui Dumnezeu locuieste... adica el locuieste in noi .... si nu in biserica!
Eu sunt ateu, si nu citesc nici un turn de veghe, si nici nu am asa ceva ca m-as sterge cu ele undeva ...asa cum fac cu foile subtiri ale Bibliei
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Mier Feb 29, 2012 2:58 am

Citat :

Nu dragutzule!
Si referitor la "templu" , tu esti cel care nu intelegi ca este vorba de o figura de stil, ptr ca in acest "templu" chiar Duhul lui Dumnezeu locuieste... adica el locuieste in noi .... si nu in biserica!
Eu sunt ateu, si nu citesc nici un turn de veghe, si nici nu am asa ceva ca m-as sterge cu ele undeva ...asa cum fac cu foile subtiri ale Bibliei

"Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!
5. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul". " geneza 3:4-5 deci sarpele induce ideea de dumnezeire in mintea omului. asta ca sa vezi ca nu asa se invata cum o faci tu, prin posterior, ci trebuie sa o "indesi" in "penthouse", dar la tine nu e asa ceva, doar tigla.
da chestia cu templu nu o inteleg, la tine. daca esti ateu cum poti spune ca tu esti templul Duhului Sfant?! doar tu nu crezi in asa ceva! una din doua, ori esti adventist, ori "taiat imprejur", ori batut cu leuca. ultima e varianta finala! Razz Wink flowers
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Mier Feb 29, 2012 10:58 am

meghido a scris:
Citat :

Nu dragutzule!

"Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!
5. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul". " geneza 3:4-5 deci sarpele induce ideea de dumnezeire in mintea omului.
Asta inseamna ca si serpii sunt mai inteligenti ca si crestinii ca isi dau seama ca omul este = cu Dumnezeu!

Citat :

asta ca sa vezi ca nu asa se invata cum o faci tu, prin posterior, ci trebuie sa o "indesi" in "penthouse", dar la tine nu e asa ceva, doar tigla.
Faptul ca faci patinaj artistic prin balarii il vedem din faptul ca nu iti pica fisa sa iti dai seama ca Sarpele nu a mintit, deci nu este mincinos si prin urmare nu este acel Mare Inselator numit Diavol...asa cum este interpretat de crestinii mincinosi sau aberati!

Citat :

da chestia cu templu nu o inteleg, la tine. daca esti ateu cum poti spune ca tu esti templul Duhului Sfant?!
Nici nu ma mir ca nu intelegi daca esti credincios adica nici nu cauti sa intelegi ceva!
Poi daca conform sarpelui confirmat de Dumnezeu sunt si eu un Dumnezeu ca El, evident ca este normal sa il am in mine pe Duhul Sfant care este CONSTIINTA emanata de Ratiune!
Dar tu ca o oaie fara prea multa minte nu poti intelege asemenea lucruri !
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Joi Mar 01, 2012 2:41 am

Citat :

Asta inseamna ca si serpii sunt mai inteligenti ca si crestinii ca isi dau seama ca omul este = cu Dumnezeu!

nu ma' moromete, sarpele nu pune semnul egal intre cei doi pt ca nu poate fi vorba de asa ceva. el numai starneste curiozitatea omului spunandu i ca poate deveni un dumnezeu daca musca din mar. e chiar asa de greu sa intelegi?! stiu ca nu e roman, dar tebuia sa ti dai si tu putin interesu, nu sa te lasi pe baza relatiilor lu' tatuca! ce oameni

Citat :

Nici nu ma mir ca nu intelegi daca esti credincios adica nici nu cauti sa intelegi ceva!
Poi daca conform sarpelui confirmat de Dumnezeu sunt si eu un Dumnezeu ca El, evident ca este normal sa il am in mine pe Duhul Sfant care este CONSTIINTA emanata de Ratiune!
Dar tu ca o oaie fara prea multa minte nu poti intelege asemenea lucruri

uite, iti mai trebuie un fiu si ti ai tras si tu o treime. scuza ma dar tu nu esti dumnezeu, ci un d...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Joi Mar 01, 2012 10:11 am

meghido a scris:
Citat :

nu ma' moromete, sarpele nu pune semnul egal intre cei doi pt ca nu poate fi vorba de asa ceva. el numai starneste curiozitatea omului spunandu i ca poate deveni un dumnezeu daca musca din mar. e chiar asa de greu sa intelegi?! stiu ca nu e roman, dar tebuia sa ti dai si tu putin interesu, nu sa te lasi pe baza relatiilor lu' tatuca! ce oameni

Ia mai citeste odata acest verset:
. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul".

si pune-l in legatura cu asta:
22. Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul.

Ti se pare ca sarpele la amagit pe Adam?
Nu cumva i-a spus adevarul?

Deci ai vazut ca poate sa fie omul egalul lui Dumnezeu si asta o spune si sarpele dar si Dumnezeu!

Citat :

uite, iti mai trebuie un fiu si ti ai tras si tu o treime. scuza ma dar tu nu esti dumnezeu, ci un d...
Poi Drac este chiar Dumnezeul tau, ptr ca e ucigas!

Sau tu nu stii ce scrie in Ioan 8:44 referitor la semnul dupa care il recunoastem pe Diavol?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Joi Mar 01, 2012 2:09 pm

Soimos a scris:
meghido a scris:
Citat :

. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul".

22. Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul.

Deci ai vazut ca poate sa fie omul egalul lui Dumnezeu si asta o spune si sarpele dar si Dumnezeu!

Citat :

Sau tu nu stii ce scrie in Ioan 8:44 referitor la semnul dupa care il recunoastem pe Diavol?

Dumnezeu se refera ca in ziua in care va musca din mar,va fi si el ca Dumnezeu adica va cunoaste binele si raul.Vezi ca ei au murit dar nu trupeste ci spiritual.Si de atunci omenirea a murit incet incet,adica de la noua sute si ceva de ani acum media de viata este mult mai mica.
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Mar 02, 2012 2:10 am

Citat :

ma, paturica, ema te a luminat deja. " ca unul dintre noi, cunoscand binele si raul", atat.
aceasta cunoastere o au si ingerii si marili arhitect la care te inchini tu si cu toate astea ei nu sunt dumnezei. deci ai priceput?!

Citat :

Sau tu nu stii ce scrie in Ioan 8:44 referitor la semnul dupa care il recunoastem pe Diavol

44 "Voi aveți de tată pe diavolul; și vreți să împliniți poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaș; și nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii."
asta o spune Iisus evreilor. daca tu ai inteles, din citatul asta ,ceea ce ai scris mai sus inseamna ca ai citit de la dreapta la stanga ( si asta e ceva normal la tine). hai, lasa, ca daca de la geneza te ai impotmolit..................
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Mar 02, 2012 6:57 am

meghido a scris:

ma, paturica, ema te a luminat deja. " ca unul dintre noi, cunoscand binele si raul", atat.
aceasta cunoastere o au si ingerii si marili arhitect la care te inchini tu si cu toate astea ei nu sunt dumnezei. deci ai priceput?!
Ce-ai patit bre?
Visezi sau delirezi?
Sau faci ca de obicei patinaj artistic prin balarii?
Ce rahat de ingeri ma copchile?
Esti cumva la "gradi" si asculti povesti cu ingerasi?
Pai daca acest lucru este cunoscut pina si de capre, de ce nu il recunosti si tu?

Citat :

asta o spune Iisus evreilor.
Si cui ai fi vrut sa o spuna?
Dacilor si hunilor?

Citat :

daca tu ai inteles, din citatul asta ,ceea ce ai scris mai sus inseamna ca ai citit de la dreapta la stanga ( si asta e ceva normal la tine).
Eu am inteles din acel citat ca Isus te invata dupa ce il recunosti pe Diavol!
Si anume prin faptul ca este ucigas!
Si cine este mai mare ucigas decat Dumnezeul ucigas de bebelushi, adica de ingerasi?
Citat :

hai, lasa, ca daca de la geneza te ai impotmolit..................
Mda... m-am impotmolit cu tine si de lipsa ta de ratiune, ptr ca vad ca nu pricepi nici macar niste propozitii simple scrise ptr ciobani primitivi!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Mar 02, 2012 7:11 am

EmaLovesJesus a scris:

Dumnezeu se refera ca in ziua in care va musca din mar,va fi si el ca Dumnezeu adica va cunoaste binele si raul.
Adica sa intelegem ca atunci cand Adam a muscat din mar, si-a dat seama ca e in curu gol, si a devenit ca si Dumnezeu, adica tot in curu gol, si astfel a devenit egalul lui Dumnezeu ptr o zi?
A doua zi nu a mai stiut ca e in curu gol!
Dar pacatul ca si-a dat seama ca era in curu gol a ramas valabil ptr toata eternitatea!
Tu chiar nu-ti dai seama ce prostii debitezi?

Citat :

Vezi ca ei au murit dar nu trupeste ci spiritual.
Mda ...trupeste ei traiesc si astazi la tine la Casa de Adunare a zeciuielii, unde ii tineti intr-un borcan de spirt si de aici viala lor spirituala!

Citat :

Si de atunci omenirea a murit incet incet,adica de la noua sute si ceva de ani acum media de viata este mult mai mica.
Doamne da tu esti dusa bine cu capu in ceruri dupa cat de rupta de realitate esti!

Adica niste semianimale primitive care nici macar nu cunosteau igiena si apa potabila, au trait 999 de ani!!!!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Mar 02, 2012 7:21 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Dumnezeu se refera ca in ziua in care va musca din mar,va fi si el ca Dumnezeu adica va cunoaste binele si raul.
Adica sa intelegem ca atunci cand Adam a muscat din mar, si-a dat seama ca e in curu gol, si a devenit ca si Dumnezeu, adica tot in curu gol, si astfel a devenit egalul lui Dumnezeu ptr o zi?
Dar pacatul ca si-a dat seama ca era in curu gol a ramas valabil ptr toata eternitatea!

Citat :

Mda ...trupeste ei traiesc si astazi la tine la Casa de Adunare a zeciuielii, unde ii tineti intr-un borcan de spirt si de aici viala lor spirituala!

Citat :

Si de atunci omenirea a murit incet incet,adica de la noua sute si ceva de ani acum media de viata este mult mai mica.
Doamne da tu esti dusa bine cu capu in ceruri dupa cat de rupta de realitate esti!

Adica niste semianimale primitive care nici macar nu cunosteau igiena si apa potabila, au trait 999 de ani!!!!

Mai bine te documentezi inainte de a contrazice.Toate zilele pe care le-a trăit Adam au fost de nouă sute treizeci de ani; apoi a murit.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Mar 02, 2012 9:38 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Citat :

Citat :

Mai bine te documentezi inainte de a contrazice.Toate zilele pe care le-a trăit Adam au fost de nouă sute treizeci de ani; apoi a murit.

Atat te-a dus mintea sa raspunzi???????
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Mar 03, 2012 1:55 am

Citat :
Si cine este mai mare ucigas decat Dumnezeul ucigas de bebelushi, adica de ingerasi?
dar ce rahat esti tu sa L judeci pe cine vrea sa omoare si pe cine nu?! poti tu sa I zici cine sa moara sau sa traiasca?! hai ca chiar esti proasta! nu te mai chinui sa raspunzi pt ca nu ma intereseaza defularile tale.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Mar 03, 2012 6:59 am

meghido a scris:
Citat :

dar ce rahat esti tu sa L judeci pe cine vrea sa omoare si pe cine nu?!
Ma complexat care se refuleaza, citatul din Biblie in care ne sunt descrise semnele/faptele dupa care il recunopastem pe Diavol, nu este scris de mine, si nu eu l-am judecat primul, ci a facut-o fiul sau Isus!
Ptr ca afirmatia din Ioan este pusa in seama lui Isus!
Asa ca nu asupra mea trebuie sa iti versi fierea ci impotriva lui Isus!

Cat despre mine sunt un om liber dotat cu ratiune si NIMENI nu imi poate interzice sa gandesc liber!
Si nici nu o va putea face cineva vreodata ptr ca gandul nu poate fi controlat sau cenzurat, deci nici nu poate fi interzia sa gandesti liber!
Si acum cand traiesc intr-o democratie si intr-o societate deschisa, am dreptul sa imi exprim liber gandurile!
Pricepi?

Citat :

poti tu sa I zici cine sa moara sau sa traiasca?!

Dar de ce crezi tu ca este necesar ca cineva sa hotareasca cand sa traiesti si cat sa traiesti? ... fie el si DumneZeu?
Traiesc pe seama lui si are cheltuieli de intretinere cu persoana mea?

Crezi ca daca nu hotareste vreun Dumnekakazeu sa mori, vei traii vesnic doar ptr ca te lasa Kakazeul sa traiesti vesnic?

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Mar 03, 2012 7:00 am

Si pe tine doar atat?
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Mar 04, 2012 8:49 pm

Ma complexat care se refuleaza, citatul din Biblie in care ne sunt descrise semnele/faptele dupa care il recunopastem pe Diavol, nu este scris de mine, si nu eu l-am judecat primul, ci a facut-o fiul sau Isus!
Ptr ca afirmatia din Ioan este pusa in seama lui Isus!
Asa ca nu asupra mea trebuie sa iti versi fierea ci impotriva lui Isus!
intai cunoaste semantica cuvintelor si apoi folosestele. inca o data, daca nu cunoaste limbu roman si implicit nu l intelege, stai in bancu tau si nu fi si fudul ca esti da alalalt destul.

Cat despre mine sunt un om liber dotat cu ratiune si NIMENI nu imi poate interzice sa gandesc liber!
Si nici nu o va putea face cineva vreodata ptr ca gandul nu poate fi controlat sau cenzurat, deci nici nu poate fi interzia sa gandesti liber!
Si acum cand traiesc intr-o democratie si intr-o societate deschisa, am dreptul sa imi exprim liber gandurile!
Pricepi?

asta cu ratiunea de unde ai scoso?! ce dovada ai dat tu in acest sens?! niciuna! iar de societatea deschisa (la prohab, poate) si democratica (scoate ma paiu din gura ca faci a ploaie! asta pt ca crezi in povesti cu feti frumosi) in care traiesti poti sa le exprimi gandurili (dac pot fi numite asa) cat vrei pt ca pe aia nu i intereseaza (si nici pe noi) ce zic toti oligofrenii!

Dar de ce crezi tu ca este necesar ca cineva sa hotareasca cand sa traiesti si cat sa traiesti? ... fie el si DumneZeu?
Traiesc pe seama lui si are cheltuieli de intretinere cu persoana mea?

Crezi ca daca nu hotareste vreun Dumnekakazeu sa mori, vei traii vesnic doar ptr ca te lasa Kakazeul sa traiesti vesnic?

cum sa ti explic ceva complex cand tu lucruri simple nu le intelegi (ca nu vrei sau nu poti nu conteaza). proasto, daca nu muncesti nu mananci (desi stiu ca tu esti exceptia, adica tu desi nu muncesti, mananci), daca nu depui efort nu realizezi nimik.....astea nu ti da de gandit?! de ce e asa si nu invers (cum e la tine)?! si de aici mai departe............

Sus In jos
Armyww
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Iad
Puncte : 2
Data de inscriere : 07/03/2012

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Mar 09, 2012 4:13 pm

Soimus (0_o) n-auzi ca ala minte?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Mar 09, 2012 10:11 pm

meghido a scris:
si de aici mai departe............

Ma barabula !
Oare cand o sa inveti sa folosesti chestiile astea: [/quote] si [quote]?

Prima o pui acolo unde vrei sa termini un citat la care te referi, si pe al doilea acolo unde vrei sa incepi un citat?

Eu le-am pus in ordine inversa ca sa nu isi faca efectul!

Tu sa le pui in ordinea inversa cand le folosesti!

Ia te rog sa le folosesti de acum inainte !
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Mar 10, 2012 6:28 am

Soimos a scris:
meghido a scris:
si de aici mai departe............

Ma barabula !
Oare cand o sa inveti sa folosesti chestiile astea:
si
Citat :
?

Prima o pui acolo unde vrei sa termini un citat la care te referi, si pe al doilea acolo unde vrei sa incepi un citat?

Eu le-am pus in ordine inversa ca sa nu isi faca efectul!

Tu sa le pui in ordinea inversa cand le folosesti!

Ia te rog sa le folosesti de acum inainte !

io am crezut ca ti ai dat seama, dar se pare ca esti mai natang decat pari! nu mi pierd timpu ma' cu tine! nu am timp sa folosesc chestiile alea, eu pot citi si fara ajutorul lor, stiu cand mi te adresezi, tot fara ajutorul lor..............asa ca dai inainte cu descifratu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Mar 10, 2012 8:59 am

Daca nu ai timp sa scrii corect ca sa inteleaga si altii (ptr ca nu numai mie imi scrii) ...atunci plimba ursu ... si sa te reintorci atunci cand o sa scrii asa cum se cuvine!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   

Sus In jos

Ortodoxia in Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: File din istoria crestinismului-
Mergi direct la: