Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Ortodoxia in Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
melinda
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 290
Data de inscriere : 11/08/2011

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 9:33 am

Mihai12 a scris:
melinda a scris:
Mihai12 a scris:
Pai si atunci nu mai vorbi in necunostinta de cauza. Si eu pot spune multe lucruri neadevarate despre tine, ca nu este greu.

Mie imi spui ce poti tu sa debitezi cand ramai fara cuvinte, iar mintea ta trece printr-o profunda stare de tulburare?!O...pe toate forumurile pe care ne-am intalnit ai debitat despre mine tot ce ai vrut, tot ce ti-a trecut prin mintea aia tulburata de manie sau de Schnapps! De la data personale( meserie, locatia de unde scriu) pana la cele mai obscene invective! Acum cateva zile scriai la adresa mea ca as fi o femeiusca, si ca ai sta cu mine doar daca ai avea un interes! Auzi, scumpule, tu nu ai putea sa stai cu o femeiusca ca mine in nicio imprejurarea geek Stii de ce? Pentru ca ai o minte obosita...iar o minte obosita genereaza un cocosel obosit...
Si nu te mai lasa manipulat de unul ca Ema...tu nu vezi, penibilule, ca isi bate joc de tine...Doamne, ce tartacuta slaba ai tavaleala
Hai ca mai ai putin si calci pe urmele lui Soimos( un lucru foarte rusinos Very Happy ). In trecut te-am jignit deoarece m-ai provocat, dar am zis sa ingropam securea razboiului. Dar tu vad ca ai inceput iar sa ma provoci, fara ca eu sa-ti zic ceva. E posibil sa am mintea obosita, dar cred ca stii vorba aia ca prostul are mintea odihnita. Sa fie oare asta cauza pentru care eu am mintea obosita iar tu o ai odihnita? Twisted Evil Cat despre cocoselul meu, nu ii mai plange tu de mila, ca e in stare perfecta. Wink

Eu te-am provocat, minciuna ?! Habar nu aveam cine esti cand am intrat pe Lovendal! Cometariile mele nu au fost pe placul mintii tale tulburate de patosul biblic, si atunci ai inceput sa ma ataci indiferent de subiectul discutat...m-ai facut si bozgoroaica, nu? Nu pricepeai mare lucru din ceea ce comentam eu la acel subiect, dar ai intrat cu un singur comentariu, ca sunt bozgorioca...Da, sunt...deci nu sunt din Braila smoke
Cine ma barfea de zori pe acest forum, ca as suferi de mania persecutiei, ca as fi o femeiusca? Cine provoaca, minciuna ?
Vai di capul tau...tu sa ingropi securea?! Ipocritule...
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 9:40 am

melinda a scris:
Eu te-am provocat, minciuna ?! Habar nu aveam cine esti cand am intrat pe Lovendal! Cometariile mele nu au fost pe placul mintii tale tulburate de patosul biblic, si atunci ai inceput sa ma ataci indiferent de subiectul discutat...m-ai facut si bozgoroaica, nu? Nu pricepeai mare lucru din ceea ce comentam eu la acel subiect, dar ai intrat cu un singur comentariu, ca sunt bozgorioca...Da, sunt...deci nu sunt din Braila smoke
Cine ma barfea de zori pe acest forum, ca as suferi de mania persecutiei, ca as fi o femeiusca? Cine provoaca, minciuna ?
Femeie, tu ai inceput cu toata mascarada asta. Erau niste discutii pe forum la sectiunea religii, unde tu mi-ai pus niste intrebari stupide la care nu ti-am raspuns, pe motiv ca am mai raspuns la astfel de intrebari si in alta parte, iar de atunci ai inceput sa-mi zici sarac cu duhul, bigot, dogmatic etc. Si nu te-am facut bozgoroaica, abia dupa ce te-am intrebat daca te deranjeaza faptul ca efigia sau klaire vorbeau ceva despre ungurii tupeisti. Atunci bineinteles ai inceput iar sa ma jignesti. Intotdeauna te-ai crezut superioara, mai buna decat esti, dar aici cu limbajul din ultimile tale zile, ti-ai aratat adevarata fata
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 10:03 am

Mihai12 a scris:
melinda a scris:
Femeie, tu ai inceput cu toata mascarada asta. Erau niste discutii pe forum la sectiunea religii, unde tu mi-ai pus niste intrebari stupide la care nu ti-am raspuns, pe motiv ca am mai raspuns la astfel de intrebari si in alta parte, iar de atunci ai inceput sa-mi zici sarac cu duhul, bigot, dogmatic etc. Si nu te-am facut bozgoroaica, abia dupa ce te-am intrebat daca te deranjeaza faptul ca efigia sau klaire vorbeau ceva despre ungurii tupeisti. Atunci bineinteles ai inceput iar sa ma jignesti. Intotdeauna te-ai crezut superioara, mai buna decat esti, dar aici cu limbajul din ultimile tale zile, ti-ai aratat adevarata fata

Esti tamp...nu are rost sa iti mai explic...
Dar ce credeai...ca am sa te las sa imi spui mereu si mereu ca sunt curva, proasta, toanta, femeiusca, nef... si asa mai departe...? Sau sa pemit unui tantalau ca tine sa imi spuna Fa! Pai fa sa ii spui cui vrei, nu mie,,,ca eu nu m-am balacit prin baltile brailei cu tine...Ipocritule, tu imi tii mie lectii de morala? Tu? De acum iti voi raspunde cu aceeasi masura, ca sa nu ai impresia ca sunt o bozgoroaica proasta care se lasa umilita de tine sau de alt fanatic religios...
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 10:32 am

melinda a scris:
Mihai12 a scris:
melinda a scris:

Dar ce credeai...ca am sa te las sa imi spui mereu si mereu ca sunt curva, proasta, toanta, femeiusca, nef... si asa mai departe...? Sau sa pemit unui tantalau ca tine sa imi spuna Fa! Pai fa sa ii spui cui vrei, nu mie,,,ca eu nu m-am balacit prin baltile brailei cu tine...Ipocritule, tu imi tii mie lectii de morala? Tu? De acum iti voi raspunde cu aceeasi masura, ca sa nu ai impresia ca sunt o bozgoroaica proasta care se lasa umilita de tine sau de alt fanatic religios...

Ce sari asa in sus?La fel ai procedat si cu mine ai inceput sa imi aduci tot felul de vorbe agresive si afirmatii nefondate,fara sa ma cunosti sau macar sa fi interactionat.Oameni fara caracter.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 10:36 am

EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:
Mihai12 a scris:

Ce sari asa in sus?La fel ai procedat si cu mine ai inceput sa imi aduci tot felul de vorbe agresive si afirmatii nefondate,fara sa ma cunosti sau macar sa fi interactionat.Oameni fara caracter.

Da, mai penti...asa e tarfele astea...care fura barbati si tatici...Nu? Parca asta a fost primul tau comment adresat mie...Pa, psiho ce oameni
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 10:42 am

melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:

Da, mai penti...asa e tarfele astea...care fura barbati si tatici...Nu? Parca asta a fost primul tau comment adresat mie...Pa, psiho ce oameni
Eu te iert si te iubesc.Si sa nu iti fuga mintea la prostii.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 10:54 am

EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Ipocritule, nu am nevoie de nimic de la tine smoke
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 10:57 am

melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:

Vorbeste la genul feminin,altfel o sa te ignor.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 11:12 am

EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Vorbeste la genul feminin,altfel o sa te ignor.

Da-i drumul...ignora-ma!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 1:23 pm

O poza care spune multe despre aceasta religie...

Real Christianity
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 1:26 pm

Cyberman a scris:

Real Christianity
Du-te ma si te culca ma. Altceva mai stii in afara de pus poze pe forum?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 1:37 pm

Mihai12 a scris:
Cyberman a scris:

Real Christianity
Du-te ma si te culca ma. Altceva mai stii in afara de pus poze pe forum?

Toate postarile tale sunt identice, caca la greu grin Du-te ma si cumparati olita de noapte si nu mai deversa pe aici doh sau du-te si tu la FMI si mai lasa-l pe Emanuel hohot
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 1:55 pm

Stii ce inseamna Emanuel?Dumnezeu este cu noi!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 2:04 pm

Vad ca ai priceput sensul cuvantului, dar doar unul dintre ele grin ca doar toate se fac prin voia lui d-zeu si sub directa sa ocrotire tavaleala (valabil doar pentru crestini grin , ceilalti se descurca si singuri hohot ).
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 2:55 pm

Mai ce sarcastic esti. Stii vorba aia, rade ciob de oala sparta? Ca si melinda, faci niste acuzatii fara sa le verifici. Asa faceti voi astia mai saraci cu duhul
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 3:02 pm

Ce sa verific, prostiile pe care le spui tu, le-am verificat si oricine poate sa le verifice cautand pe forum postarile tale. Nu degeaba te-au sanctionat moderatorii de aici, esti un om de doua parale, ce altceva pot spune despre tine care ti-ai facut clone ”ma cac in sus”, ”cacat”, ”golan”, etc. Faptele tale vorbesc box
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 11, 2012 4:32 pm

Cyberman a scris:
Nu degeaba te-au sanctionat moderatorii de aici, esti un om de doua parale, ce altceva pot spune despre tine care ti-ai facut clone ”ma cac in sus”, ”cacat”, ”golan”, etc. Faptele tale vorbesc box

ok Bine punctat! Un om se cunoaste dupa faptele sale si nu dupa lauda de sine!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 12, 2012 8:45 am

EmaLovesJesus a scris:

Da!
Dar tu uiti ca aia care au facut aceasta afirmatie au fost personaje din VT!

Cu voi "noi-testamentarii", se poate spune ca Lucifer e cu Voi. adica Dracu!

Sau nu cumva ai uitat ca Isus singur se autodenumeste ca fiind Lucifer?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 12, 2012 3:00 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Da!

Cand Domnul Isus face aceasta afirmatie?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 12, 2012 3:38 pm

Citeste si tu biblia si roaga pe cineva sa-ti explice sensul cuvintelor, ca voi una cititi si alta pricepeti, v-i s-a spalat creierul de nu mai pricepeti nici sensurile cuvintelor in limba romana!

Stapanul cheilor iadului nu poate fi decat seful iadului, ca doar cheile de la casa ta, tu le detii nu altul, sau cumva tu le-ai dat vrajmasilor tai? Ca daca Isus n-ar fi Lucifer, n-ar detine aceste chei, sau tu crezi cumva ca cei din iad si-au dat cheile celor din rai? Daca-i asa inseamna ca Satan detine si el cheile raiului!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 12, 2012 5:13 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Da!

Poi o face aici:
Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina și Sămânța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.

cu mentiunea ca Luceafar in limba latina se traduce cu Lucifer
vezi:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Luceafăr

Ca Isus = Lucifer i-l confirma si Petru aici:
Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.

Ai retinut textul acesta din Wikipedia?

"Din această cauză in creștinismul timpuriu, Isus era numit și Lucifer, dovada o găsim in imnul "carmen aurorae" dar și în numele unor sfinți crestini ca de exemplu Lucifer din Cagliari"
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 12, 2012 5:43 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Da!

Poi o face aici:
Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina și Sămânța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.

vezi:

Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.

"Din această cauză in creștinismul timpuriu, Isus era numit și Lucifer, dovada o găsim in imnul "carmen aurorae" dar și în numele unor sfinți crestini ca de exemplu Lucifer din Cagliari"
Asta e o problema de forma nu de fond. Te tii scai de niste denumiri ce pot avea atatea sensuri si ingnori esenta. Satan era Lucifer inainte de cadere. Lucifer pe langa faptul ca poate fi o denumire, poate fi deasemenea si o descriere. Asadar te faci de ras cu afirmatiile tale.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

Localizare : sibiu
Puncte : 295

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Dum Feb 12, 2012 5:59 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Poi o face aici:

vezi:

Asta e o problema de forma nu de fond. Te tii scai de niste denumiri ce pot avea atatea sensuri si ingnori esenta. Satan era Lucifer inainte de cadere. Lucifer pe langa faptul ca poate fi o denumire, poate fi deasemenea si o descriere. Asadar te faci de ras cu afirmatiile tale.

DAAAAAAAAA...e o problema de forma nu de fond grin??? Oare ce legatura o fi existand in contextul dat intre forma si fond? Eu constat ca se discuta pe fond majoreta
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 78
Localizare : romania
Puncte : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Mier Feb 15, 2012 4:35 am

Soimos a scris:
Interesanta este tema propusa in topic, desi ptr a fi mai usor inteleasa fenomenul de "slavizare" a bisericii romanesti, trebuie sa stim ca bulgarii au avut o influenta mult mai mare asupra proaspatului popor roman decat oricare din popoarele migratoare care au trecut peste teritoriul actualei Romanii.
Asta vedem atat in vocabularul limbii romane vechi, inoit la mijlocul secolului XIX de catre pasoptisti, vocabular care pina atunci cuprindea cca 70% cuvinte slave, dar si in denumirea apelor, si localitatilor, de ex. Bistrita, Cerna, Cernavoda etc.
Odata cu retragerea Aureliana o buna parte a romanilor s-a retras la sud de Dunare, impreuna cu slavii care ulterior s-au numit bulgari, si astfel pe teritoriul acestei tari a luat nastere primul stat romanesc, mai exact romano bulgar care au avut ca tzari membrii ai dinastii Asanesti, si tarul cel mai renumit a fost Ionica Asan numit si Caloianul.
Evident ca slavizarea bisericii in cele doua Valahii, cea de la nord de Dunare si cea de la sud de Dunare au fost lucrarea acestei dinastii romanesti, intr-o perioada in care la nord de Dunare nu exista nici un stat roman, iar regatul ungar de abia se infintase si nu si-a extins inca stapanirea peste Valahia.

Am postat acestea ptr ca intelegerea conditiilor in care s-a produs slavizarea explica si motivul ptr cauza limba romana era una mai mult slava decat latina, si tot la fel religia

bulgarii sunt neam turcic si nu slavic.
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Mier Feb 15, 2012 4:41 am

Black velvet a scris:
Citeste si tu biblia si roaga pe cineva sa-ti explice sensul cuvintelor, ca voi una cititi si alta pricepeti, v-i s-a spalat creierul de nu mai pricepeti nici sensurile cuvintelor in limba romana!

Stapanul cheilor iadului nu poate fi decat seful iadului, ca doar cheile de la casa ta, tu le detii nu altul, sau cumva tu le-ai dat vrajmasilor tai? Ca daca Isus n-ar fi Lucifer, n-ar detine aceste chei, sau tu crezi cumva ca cei din iad si-au dat cheile celor din rai? Daca-i asa inseamna ca Satan detine si el cheile raiului!

pai daca e Dumnezeu si a creat tot , e normal sa fie stapan si akolo, nu?! noapteo! insa aici se refera la altceva! dar nu are sens sa ti esplic ca tot ca noaptea ramai. doar un hint. ce i spune talharului pe cruce?! stii?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Mier Feb 15, 2012 7:01 am

meghido a scris:

pai daca e Dumnezeu si a creat tot , e normal sa fie stapan si akolo, nu?!
NU!
Ptr ca Dumnezeu nu a creat nici macar Raiul si cu atat mai putin Iadul!
Daca nu crezi mai citeste si altceva decat NT si poate vezi ca in Tanach(denumirea corecta a VT) Dumnezeu nu promite poporului sau nici Rai si nici Iad ci o tara a lor, .... ceea ce s-a si implinit!

Raiul si Iadul au aparut odata cu NT, dat nici aici nimeni nu detine cheile Raiului ...doar cel care se recunoaste ca fiind Lucifer(adica Christos) recunoaste ca detine cheile Iadului!

Citat :

noapteo! insa aici se refera la altceva! dar nu are sens sa ti esplic ca tot ca noaptea ramai. doar un hint. ce i spune talharului pe cruce?! stii?
Minciuni! ...asta ii spune ... minciuni ca sa-i ridice moralul!
Faptul ca este o minciuna este confirmat si in Coran unde se afirma ca Isus Nazariteanul nu a murit pe cruce fapt pe care ar trebui sa ti-l zica si tie ratiunea daca ai avea un pic de cultura si ai sti ca Isus Barabbas, adica cel eliberat de evrei se traduce cu Isus Fiul Tatalui ...si asta este de fapt personajul biblic care a fost eliberat, desi si asta era cam talhar, ptr ca traia din saarlatanie si pretindea prostilor sa isi vanda tot ce au si sa ii aduca lui ptr ca el ii va mantui!

Atentie cu atacurile la persoana, ramai la idei si nu fa caracterizari sau aprecieri in privinta altor uzeri!
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Joi Feb 16, 2012 4:31 am

Soimos a scris:
meghido a scris:

pai daca e Dumnezeu si a creat tot , e normal sa fie stapan si akolo, nu?!
NU!
Ptr ca Dumnezeu nu a creat nici macar Raiul si cu atat mai putin Iadul!
Daca nu crezi mai citeste si altceva decat NT si poate vezi ca in Tanach(denumirea corecta a VT) Dumnezeu nu promite poporului sau nici Rai si nici Iad ci o tara a lor, .... ceea ce s-a si implinit!

Raiul si Iadul au aparut odata cu NT, dat nici aici nimeni nu detine cheile Raiului ...doar cel care se recunoaste ca fiind Lucifer(adica Christos) recunoaste ca detine cheile Iadului!

Citat :

noapteo! insa aici se refera la altceva! dar nu are sens sa ti esplic ca tot ca noaptea ramai. doar un hint. ce i spune talharului pe cruce?! stii?
Minciuni! ...asta ii spune ... minciuni ca sa-i ridice moralul!
Faptul ca este o minciuna este confirmat si in Coran unde se afirma ca Isus Nazariteanul nu a murit pe cruce fapt pe care ar trebui sa ti-l zica si tie ratiunea daca ai avea un pic de cultura si ai sti ca Isus Barabbas, adica cel eliberat de evrei se traduce cu Isus Fiul Tatalui ...si asta este de fapt personajul biblic care a fost eliberat, desi si asta era cam talhar, ptr ca traia din saarlatanie si pretindea prostilor sa isi vanda tot ce au si sa ii aduca lui ptr ca el ii va mantui!

Atentie cu atacurile la persoana, ramai la idei si nu fa caracterizari sau aprecieri in privinta altor uzeri!

stii ce mi place la tine?! (nimik, lol) ca mi dai tot felul de surse pe care da ti le as aduce eu ai zice ca nu veridice! si tot de aia nu are nici ursu coada. cat despre loseri, n am nimik cu ei, cum dealtfel nici ei nu au nimik!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Joi Feb 16, 2012 7:49 am

ce nu este veridic?
Coranul care spune ca Isus nu a murit pe cruce ...sau Tanachul(vechiul testament) in care Dumnezeu nu are nici rai si nici Iad ci doar Sheolul, adica Casa Mortilor?
hai vino cu argumente sa imi dovedesti ca nu am dreptate ...si nu cu comentarii!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Joi Feb 16, 2012 12:11 pm

Soimos a scris:
ce nu este veridic?
Coranul care spune ca Isus nu a murit pe cruce
Daca un eveniment biblic are loc in anul 33, scrierile biblice au fost scrise in primul secol, adica intre anii 40-100, iar Coranul care a aparut mult mai tarziu in istorie, il consideri mai veridic decat scrierile biblice? Adica niste scrieri mult mai indepartate de eveniment sunt mai veridice decat cele mult mai apropiate de eveniment????? Asta e logica soimista

Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Feb 17, 2012 4:25 am

Soimos a scris:
ce nu este veridic?
Coranul care spune ca Isus nu a murit pe cruce ...sau Tanachul(vechiul testament) in care Dumnezeu nu are nici rai si nici Iad ci doar Sheolul, adica Casa Mortilor?
hai vino cu argumente sa imi dovedesti ca nu am dreptate ...si nu cu comentarii!

asta te multumeste?!

In iudaism viata omului este un dar al lui Dumnezeu; astfel, viata omului primeste semnificatie valorica in clipa in care ea devine un raspuns la chemarea lui Dumnezeu. Daca individul evita sa implineasca vointa divina, el cade prada robiei impulsurilor personale egoiste si ajunge la autodistrugere (Ieremia cap. 2, vers. 8, 13, 20, 23, 25 ; Ezechil 3, 18 urm.). Caci numai prin, supunere fata de vointa divina poate omul sa-si asigure viata permanenta.

Despre o plinatate a vietii care transcede existenta empirica nu se vorbeste in mod explicit in primele carti ale Vechiului Testament. Abia cu scrierile profetice incepe sa se contureze tendinta de proiectare a vietii empirice in contextul eternitatii. In Cartea Psalmilor credinta in nemurire primeste un continut mai precis, in sensul ca retributiile primite de om depasesc cu mult bogatiile materiale si onorurile vietii de pe pamant.

Dorinta unei comuniuni cu Yahve a intregului popor, morti si vii, precum si spiritualizarea pronuntata a religiei iudaice au facut sa se nasca credinta in invierea celor morti. Astfel, ceea ce a fost doar o me­tafora pentru a descrie restabilirea poporului lui Israel (Osea 6, 2; Ezechiel 37) devine o doctrina esentiala.

Desi credinta in inviere nu este expusa in mod explicit in psalmi, unii teologi au incercat, si pe drept cuvant, sa explice anumite texte in acest sens. Referiri exprese se fac mai ales la Psalmul 17, 15 : "Dar eu, in nevinovatia mea, voi vedea fata Ta; cum ma voi trezi, ma voi satura de chipul Tau"; si Psalmul 16, 9-11 : "De aceea inima mea se bucura, sufletul meu se veseleste si trupul mi se odihneste in liniste. Caci nu vei lasa sufletul meu in lacasul mortilor, nu vei ingadui prea iubitul Tau sa vada putreziciunea. Imi vei arata cararea vietii; inaintea fetei Tale sint bucurii nespuse si desfatari vesnice in dreapta Ta".

Pentru prima data, insa, credinta in invierea mortilor este afirmata de profetul Isaia 26, 19: "Sa invie dar mortii tai! Sa se scoale trupurile moarte! Treziti-va si saltati de bucurie, cei ce locuiti in tarana. Caci roua Ta este o roua datatoare de viata si pamantul va scoate iarasi afara pe cei morti" (Cf. Ezechil 31, 1 ; Daniel 12, 2). Chiar dupa reintoarcerea din robia babilonica profetii nu parasesc ideea judecatii lui Yahve ca fiind un eveniment iminent. Dupa Agheu, judecata va insemna distrugerea paganilor si va fi urmata de intronizarea unui rege mesianic (2, 6 si urm.). Dupa viziunea profetului Maleahi (3, 1), venirea lui Yahve va fi precedata de cea a lui Ilie sau a unui alt trimis al sau, pen­tru ca sa judece si sa distruga pe cei rai, sa recunoasca pe cei care au avut incredere in El si apoi sa locuiasca in Ierusalim. In cartea profetului Daniel, pe langa distrugerea celor rai si instaurarea Fiului Omului la conducerea intregii lumi (7, 9 si urm.) se vor­beste de invierea dreptilor la viata vesnica si a celor rai spre rusine. (Daniel 12, 2).

Ideea de rasplata in sensul unei retributii drepte a binelui sau raului savarsit de om este prezenta in intreaga istorie religioasa a poporului Israel. Pacatul primului om este pedepsit de Dumnezeu cu moartea si alte suferinte la care este supus omul.(Geneza 3, 16-24). Rautatea crescanda a oamenilor duce in cele din urma la distrugerea vietii de pe pamant prin potop (Geneza 6, 5-7). In acelasi timp, Dumnezeu rasplateste faptele bune. Noe si familia sa este scapat de la moarte pentru credinta sa (Geneza 6, 9).

Fara indoiala, aceste exemple pot fi inmultite. In general, rasplata si pedeapsa divina aveau un caracter imediat empiric. Cu timpul, ele primesc un contur pronuntat eshatologic. Intalnim aceasta noua nuanta ca fiind prefigurata in Psalmul 49, 14, si 73, 17 si mult mai explicit in Isaia 24, 21 : "in ziua aceea, Domnul va pedepsi in cer ostirea de sus, iar pe pamant pe imparatii pamantului" (Cf. Psalm 76, 12).

Ziua "Iui Yahve sau "ziua maniei" (Sofonie 1, 15) este manifestarea sau aratarea lui Yahve in plenitudinea maretiei sale. Dupa Ieremia, toate popoarele vor fi judecate (25, 15, urm.) pentru ca apoi sa devina partasi ai imparatiei lui Iahve (3, 17). Profetul Miheia reia aceasta idee fara a largi ideea generala si fara a da detalii.

In Apocalipsa lui Baruch, probabil sub in­fluenta crestina, este acceptata invierea atat a celor buni si rai din cadrul poporului Israel, cat si a neamurilor (Apocalipsa lui Baruch 30, 2-5. Vezi Ezdra 7, 33 urm ). Dupa Talmud numai cei drepti vor invia, desi ocazional se accepta ca dreptii dintre neamuri vor invia si ei. Singurul loc in Vechiul Testament, unde avem o descriere a Judecatii celor morti, este in cartea profetului Daniel: "Multi din cei ce dorm in tarana pamintului se vor scula : unii pentru viata vesnica si altii pentru ocara si rusine vesnica" (12, 2).

"Cei ce dorm in tarana" sunt cei ce se afla in sheol. Sheolul este un loc al celor morti, undeva sub pamant. Primele referiri la sheol le gasim in Geneza 37, 37 ; 42, 38; 44, 29 si 31 ; Existenta in sheol este o copie fidela a vietii de pe pamant. Acolo regii stau pe tronurile lor (Isaia 14, 9 urm.) iar profetul isi poarta mantia :(I Samuel 28, 14). In alte cuvinte, rangul sau functia si vocatia sunt pastrate.

Dupa moarte, sufletul nu este anihilat, iar trupul ramane doar simpla tarana neinsufletita (Geneza 3, 19; Iov 34, 14 si urm.) pentru ca la inviere sa participe si el la rasplata divina, prin unirea finala cu sufletul in vederea vietii vesnice. In I Enooh 22, 9-13, sheolul este supus unei transformari esentiale. De unde era considerat doar loc al celor morti, el devine identificat cu Gheena, loc de tortura, de unde a fost imprumutata si ideea crestina de iad.

Conceptia despre sheol indicata in aceste versete sugereaza o noua perspectiva asupra naturii omului in conceptia iudaica. Dupa moarte, sufletul traieste.

Ceea ce trebuie retinut referitor la viata viitoare, dupa conceptia iudaica, este ca accentul se pune indeosebi pe rasplata viitoare a faptelor omului.

In concluzie, putem spune ca iudaismul a pus accentul, secole de-a randul, pe viata de aici si de acum si, intr-o masura mai mica, pe viata viitoare.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Vin Feb 17, 2012 8:03 am

[quote="meghido"]
Soimos a scris:
ce nu este veridic?

asta te multumeste?!

NU! Nu ma multumesc versetele date de tine ca argument, ptr ca din acestea nu reiese faptul ca Dumnezeu promite viata vesnica poporului sau ci doar un delir/vis al lui Ieremia pus de acesta in contul lui Dumnezeu, in care Dumnezeu il invata sa atentioneze pe cei care fac rele/pacate.
In concluzie ... nici vorba despre Rai si Iad

Citat :

Despre o plinatate a vietii care transcede existenta empirica nu se vorbeste in mod explicit in primele carti ale Vechiului Testament.
Exprima-te mai clar ...adica nu se pomenesc in Legea lui Dumnezeu(Pentateuch)...ci doar in visele "profetilor"...adica in interesele oamenilor.
Citat :

Abia cu scrierile profetice incepe sa se contureze tendinta de proiectare a vietii empirice in contextul eternitatii. In Cartea Psalmilor credinta in nemurire primeste un continut mai precis, in sensul ca retributiile primite de om depasesc cu mult bogatiile materiale si onorurile vietii de pe pamant.
Sufletele celor ajunsi in Casa Mortilor ...adica Sheolul, "traiesc" ca niste UMBRE fara nici o personalitate, (rephaim) si ptr niste umbre nu exista nici Rai si nici Iad.

Citat :

Astfel, ceea ce a fost doar o me­tafora pentru a descrie restabilirea poporului lui Israel (Osea 6, 2; Ezechiel 37) devine o doctrina esentiala.
Ai interpretat gresit!
In Osea este vorba de niste bolnavi reveniti la viata:

1. "Veniți să ne întoarcem către Domnul, căci numai El, după ce ne-a rănit, ne tămăduiește, iar după ce ne-a bătut, ne leagă rănile noastre.
2. Și după două zile din nou ne va da viață, iar în ziua a treia ne va ridica iarăși și vom trăi în fața Lui.

Citat :

Desi credinta in inviere nu este expusa in mod explicit in psalmi, unii teologi au incercat, si pe drept cuvant, sa explice anumite texte in acest sens.
Lasa-i tu pe sarlatani din temple, ptr ca nu ei au Creat Lumea, ci Dumnezeu, asa ca ramanem la ce a spus sau "ofera" Dumnezeu, ptr ca el a creat Lumea(religioasa)

Citat :

Pentru prima data, insa, credinta in invierea mortilor este afirmata de profetul Isaia 26, 19: "Sa invie dar mortii tai! Sa se scoale trupurile moarte! Treziti-va si saltati de bucurie, cei ce locuiti in tarana. Caci roua Ta este o roua datatoare de viata si pamantul va scoate iarasi afara pe cei morti"
Ce am spus mai sus, si a ramas ca un principiu valabil (chiar pina in actualitate) in religia mozaica, si anume ... NU este valabil decat ceea ce spune Yahwe!!!!!! ... ptr ca Yahwe este Dumnezeu Creatorul!

Ceilalti sunt niste amarati de oameni, si nu trebuie sa fim atat de naivi incat sa credem ca delirul mistic al unui om ar fi cuvantul lui Dumnezeu!

Citat :

Ziua "Iui Yahve sau "ziua maniei" (Sofonie 1, 15) este manifestarea sau aratarea lui Yahve in plenitudinea maretiei sale.
Nici vorba. Acolo este vorba doar de niste oameni speriati de acea zi cand este asteptata venirea lui Dumnezeu, ...dar Dumnezeu nu a "venit " decat o data, si anume ca tufa care arde ...si care a vorbit cu Moise!

Citat :

"Cei ce dorm in tarana" sunt cei ce se afla in sheol. Sheolul este un loc al celor morti, undeva sub pamant. Primele referiri la sheol le gasim in Geneza 37, 37 ; 42, 38; 44, 29 si 31 ;
Na ... vezi ca te apropii de adevar!
Este cumva vorba in Geneza despre vre-un Rai sau un Iad ?

Citat :

Existenta in sheol este o copie fidela a vietii de pe pamant.
Ba din contra!
Sheolul este un loc al intunericului si al deznadejdei vesnice in care isi petrec timpul "umbrele fara personalitate" atati ale regilor, cat la fel si a oamenilor simplii, si a celor pacatosi la fel ca ale celor drepti

Faci mereu aceasi greseala, nu te orientezi dupa "Lege" ci te iei dupa toti sarlatanii, din cauza ca "asa este scris in Biblie", asta desi vorbim despre o religie in care nu ii sunt atribuite lui Dumnezeu decat Pentateuchul lui Moise, iar restul scrierilor sunt cunoscute si recunoscute ca fiind scrise de oameni, fara nici o influenta de la Dumnezeu, si mai ales de diferiti teologi in functie de interesul lor de ex. al rabinilor din cel de "Al doilea Templu".

Citat :

Dupa moarte, sufletul nu este anihilat, iar trupul ramane doar simpla tarana neinsufletita (Geneza 3, 19; Iov 34, 14 si urm.) pentru ca la inviere sa participe si el la rasplata divina, prin unirea finala cu sufletul in vederea vietii vesnice. In I Enooh 22, 9-13, sheolul este supus unei transformari esentiale. De unde era considerat doar loc al celor morti, el devine identificat cu Gheena, loc de tortura, de unde a fost imprumutata si ideea crestina de iad.
In Sheol Nu Exista nici un suflet, ci doar o UMBRA fara personalitate!

Si exact asa cum ai afirmat, conceptul de Sheol a evoluat, doar ca aceasta "evolutie" s-a produs doar in imaginatia oamenilor, asa ca e bine sa ramanem la Pentateuch, ptr ca DOAR acela este "inspirat" de Dumnezeu!

Oamenii, si cu atat mai mult teologii au INTERESE, si acestea s-au schimbat de-a lungul veacurilor si astfel prin aceasta "evolutie" s-a incercat sa se materializeze aceste interese, cateodata nationale, manipuland prin "dezvaluirea" diferitelor "porunci divine" ...date exact lor ...bineinteles ca de catre Dumnezeu, ptr ca probabil Dumnezeu a devenit un batran neputincios si ata de slabit incat nici glas nu a mai avut, si astfel nu a mai putut "comunica" altfel decat prin intermediul lor!?
Tu chiar crezi o asemenea prostie?

Citat :

In concluzie, putem spune ca iudaismul a pus accentul, secole de-a randul, pe viata de aici si de acum si, intr-o masura mai mica, pe viata viitoare.

Asa este, doar ca credinciosii nu cred in Iudaism sau in Crestinism, si nici in oameni asa zisi profeti ...ci in Dumnezeu!

Asa ca hai sa ramanem la ce spune Dumnezeu! adica la Pentateuch!
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 18, 2012 2:27 am

Citat :

Asa este, doar ca credinciosii nu cred in Iudaism sau in Crestinism, si nici in oameni asa zisi profeti ...ci in Dumnezeu!

Asa ca hai sa ramanem la ce spune Dumnezeu! adica la Pentateuch!

o mica precizare. textul nu e al meu. eu doar l am copiat si ti l am prezentat (asta ca sa nu incalc legea drepturilor de autor). cum bine ai observat lucrurile se dezvolta si in religie. Dumnezeu nu se dezvaluie complet de la inceput, ci treptat. tot asa il introduce pe om in planul sau, treptat il aduce pe calea Lui. treptat i se descopera pt ca asa poate patrude cat mai adanc si definitiv in inima omului. in plus, omul nu l ar fi putut intelege (desi nici acum nu o face in multe cazuri) de la inceput. cate sute de ani au trecut pana ii aduce pe evrei pe pamantul promis. cat a trecut pana le a dat legea. apoi le promite o alta. totul se petrece din aproape in aproape. asa e si shaolul tau si cu altele.

daca vrei sa ramai acolo, e numai optiunea ta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 18, 2012 5:32 am

meghido a scris:

cum bine ai observat lucrurile se dezvolta si in religie. Dumnezeu nu se dezvaluie complet de la inceput, ci treptat.
Niciun treptat!
Treptat se dezvolta doar religia, adica forma de manipulare in masa trebuie sa faca fata cerintelor vremii.
Dumnezeu nu se dezvaluie si nici nu sae lasa cunoscut, si asta vedem in faptul ca stiinta inca nu a descoperit nici cea mai mica sau cea mai simpla dovada a existentei sale!

Citat :

tot asa il introduce pe om in planul sau, treptat il aduce pe calea Lui. treptat i se descopera pt ca asa poate patrude cat mai adanc si definitiv in inima omului.
Eu cred ca tu il confunzi pe Dumnezeu cu popa!

Citat :

in plus, omul nu l ar fi putut intelege (desi nici acum nu o face in multe cazuri) de la inceput. cate sute de ani au trecut pana ii aduce pe evrei pe pamantul promis. cat a trecut pana le a dat legea. apoi le promite o alta. totul se petrece din aproape in aproape. asa e si shaolul tau si cu altele.
Nici daca o luam din p de v mitologic/religios nu ai dreptate.
Odata ca Legea data lui Moise, de o tufa care arde, chiar daca am accepta-o ca Lege lui Dumnezeu, si ayunci noua Lege adusa de el nu ar fi Noul Testament, ci Coranul, ptr ca NT este o culegere de evanghelii, adica "vesti bune| primite de oameni, si nici macar aceste evanghelii nu sunt ale apostolilor Omului Isus, ci a unor smecheri care au dorit sa faca din secta lui Isus un cult religios independent.
Asa ca nu poate fi considerata nici macar din greseala o Lege Noua, cu atat mai mult cu cat aveti in fata nasului un text trimis din cer chiar de Dumnezeu, si acela este Coranul!
Deci musulmanii au dreptate cand se refera la crestini si spun ca ei se afla in greseala si ca nu inteleg nici macar ceea ce vad!
Citat :

daca vrei sa ramai acolo, e numai optiunea ta!
Nu e vorba de nicio optiune a mea, ci de "oferta" !
Iar la acest capitol oferta suna cam asa, si anume ca Dumnezeu ne ofera Sheolul, adica Casa Mortilor in care vor fi doar "umbrele" noastre depersonalizate, iar Christosul care se recunoaste ca fiind Lucifer, detine numai cheile Iadului, adica mica imparatie pe care si-a facut-o Diavolul (caci asa il numeste Tatal ceresc pe Luciferul care este Christos.)

Si din pacate nu exista oferta Raiului, asa ca civilizatia occidentalai s-a propus sa-l realizeze aici pe pamant...si chiar acum in viata asta!

Deci se poate afirma ca civilizatia umana este cu un pas inaintea lui Dumnzeu!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Feb 19, 2012 7:50 am, editata de 1 ori
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   Sam Feb 18, 2012 8:02 pm

Citat :

Dumnezeu nu se dezvaluie si nici nu sae lasa cunoscut, si asta vedem in faptul ca stiinta inca nu a descoperit nici cea mai mica sau cea mai simpla dovada a existentei sale!

daca tu esti roy (adica orbinson) asta e problema ta, dovada existentei lui e in fata ta.

Citat :

Eu cred ca tu il confunzi pe Dumnezeu cu popa!

ce crezi tu nu e esential ( de fapt tu nu crezi nimik) asa ca mai usor cu destainuirile!

Citat :

Nici daca o luam din p de v mitologic/religios nu ai dreptate.
Odata ca Legea data lui Moise, de o tufa care arde, chiar daca am accepta-o ca Lege lui Dumnezeu, si ayunci noua Lege adusa de el nu ar fi Noul Testament, ci Coranul, ptr ca NT este o culegere de evanghelii, adica "vesti bune| primite de oameni, si nici macar aceste evanghelii nu sunt ale apostolilor Omului Isus, ci a unor smecheri care au dorit sa faca din secta lui Isus un cult religios independent.
Asa ca nu poate fi considerata nici macar din greseala o Lege Noua, cu atat mai mult cu cat aveti in fata nasului un text trimis din cer chiar de Dumnezeu, si acela este Coranul!
Deci musulmanii au dreptate cand se refera la crestini si spun ca ei se afla in greseala si ca nu inteleg nici macar ceea ce vad!

aici nu ma cobor sa ti raspund pt ca daca luam numai cronologia evenimentelor vedem cat de lud esti!

Citat :

Nu e vorba de nicio optiune a mea, ci de "oferta" !
Iar la acest capitol oferta suna cam asa, si anume ca Dumnezeu ne ofera Sheolul, adica Casa Mortilor in care vor fi doar "umbrele" noastre depersonalizate, iar Christosul care se recunoaste ca fiind Lucifer, detine numai cheile Iadului, adica mica imparatie pe care si-a facut-o Diavolul (caci asa il numeste Tatal ceresc pe Luciferul care este Christos.)

Si din pacate nu exista oferta Raiului, asa ca civilizatia occidentalai s-a propus sa-l realizeze aici pe pamant...si chiar acum in viata asta!

Deci se poate afirma ca civilizatia umana este cu un pas inaintea lui Dumnzeu!

ceva, ceva intrezaresti tu, dar inca bajbai! da, diavolul, stapanul lumii acesteia vrea sa si creeze o lume identica cu a lui Dumnezeu. adica, toata tehnologia incearca sa imite lumea de dincolo, un singur lucru nu pot face, viata! ea apare numai din alta viata, din nefiinta (ceva mort) nu poate aparea
viata! asta e dilema voastra. aveti toate elementele, puteti crea toate conditiile , dar tot nu puteti face ceva viu.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ortodoxia in Romania   

Sus In jos

Ortodoxia in Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: File din istoria crestinismului-
Mergi direct la: