Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Omul vs. rasa, nationalitate, etc.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Sam Oct 29, 2011 2:26 pm

Credeti ca oamenii ar trebui sa fie priviti, in primul rand ca oameni si mai apoi ca apartinand unui grup, precum cel definit de rasa, nationalitate, sex, pozitie sociala, etc.? Din punctul meu de vedere, fiecare grup are si oameni straluciti, dar si jigodii si nu consider ca ar trebui judecat tot grupul prin prisma faptelor bune sau rele facute de unii membri ai grupului.
Consider ca fiecare om trebuie privit in functie de faptele sale si nu in functie de cum este considerat grupul in general...

Credeti ca dumnezeu a dat un exemplu negativ, atunci cand dintre toate neamurile pamantului si-a ales doar unul, pe care l-a considerat mai presus de celelalte?

12. Voi umbla printre voi, Eu va voi fi voua Dumnezeu si voi Imi veti fi Mie popor.

45. De dragul lor Imi voi aduce-aminte de legamantul cel dintai, cand sub ochii neamurilor i-am scos din tara Egiptului, ca sa fiu Dumnezeul lor. Eu sunt Domnul!

46. Acestea sunt randuielile si poruncile si legile pe care Domnul le-a asezat intre El si fiii lui Israel in muntele Sinai, prin Moise.

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Sam Oct 29, 2011 4:02 pm

Poi saracu Yahwe si-a ales si el un popor al lui ... ptr ca celelalte popoare din jur aveau deja zeitati mult mai mari decat El, si exact acesta este si motivul geloziei sale.

Spre deosebire de Yahwe singurul zeu al poporului evreu ...doar al acestui popor ...vedem ca "Clona sa crestina" se crede singurul Dumnezeu al tuturor popoarelor ...ba chiar si al Universului, fara sa stie ca cei care l-au ridicat in functtie, considerau ca Univers doar galaxia noastra! ... ca cine stie altfel ar fi fost chiar Master of the Plurivers!

Referitor la tema subiectului propus de tine ... eu cred ca nu are importanta rasa sau nationalitatea ...ci doar educatia si ca forma a educatiei ...si mediul social in care te cresti si te dezvolti!
Cat despre genul persoanei masculin sau feminin ... exista oarecare diferente in care femeile sunt ceva mai pozitive decat barbatii ... cat despre singurul lucru fara absolut nicio importanta...adica pozitia sociala ... este ceva ce tine de orgoliu ... si vedem prea bine ca toate jegurile si gunoaiele Romaniei au pozitii sociale inalte in timp ce majoritatea oamenilor de caracter, bine educati, bine pregatiti si cu o inalta cultura ...stau retrase ptr ca nu concep sa fie bagate in aceasi oala cu panaramele scarboase care au ocupat spatiul public ajungand la pozitii sociale prin obedienta la un partid ...asta in cazul barbatilor .... iar in cazul femeilor cu inalta pozitie sociala ... acestea au ocupat inalte posturi prin oricare alte metode decat competenta si moralitatea !

In concluzie ...pozitia sociala este ceva negativ atata vreme cat nu exista criteriul meritocratiei ...iar aici in occident nu esti judecat/apreciat dupa pozitia sociala ...ci dupa CARACTERUl pe care il ai sau iti lipseste!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Sam Oct 29, 2011 7:16 pm

Pai ce facem? Nu mai categorisim oamenii acuma, in atei si in crestini? Iar crestinii fiind cei mai criminali iar ateii cei mai puri, cei mai inocenti cei mai inteligenti etc

Consider ca fiecare om trebuie privit in functie de faptele sale si nu in functie de cum este considerat grupul in general

Pai in cazul acesta, cele mai multe crime au fost facute de atei, cele mai abominabile fapte au fost si sunt facute de atei, chiar si de pagani. Naspa nu? Laughing
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Sam Oct 29, 2011 11:20 pm

Mihai12 a scris:
Pai in cazul acesta, cele mai multe crime au fost facute de atei, cele mai abominabile fapte au fost si sunt facute de atei, chiar si de pagani. Naspa nu? Laughing

grin Chiar e amuzant ce spui tu grin si eu care credeam ca inchizitia a fost a pigmeilor grin iar cruciadele au fost initiate de SF Scaun al pieilor rosii si crestinarile fortate au fost facute de locuitorii insulei Pastelui... mai sa fie doh

Din nefericire pentru tine, cu religia lucrurile stau mult diferit! Cand te nasti, te nasti cu o anumita rasa, nationalitate si cu un anumit sex, nu ti le alegi tu dupa cum vrei, insa cand aderi la o religie, o faci constient si iti asumi in acelasi timp si istoria religiei respective!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Dum Oct 30, 2011 8:10 am

Mihai12 a scris:
Pai ce facem? Nu mai categorisim oamenii acuma, in atei si in crestini?
Se pot imparti si dupa acest criteriu, tot la fel cum ii putem categorisii dupa varsta, inaltime, greutate sau dupa multe alte criterii!

Citat :

Iar crestinii fiind cei mai criminali
Gresit ... a fi crestin nu inseamna a fi criminal ... ci doar inconstient ...ptr ca nu constientizeaza ca fantezia nu este realitate ...si nici faptul ca s-au inrolat in cea mai criminala institutie din istoria omenirii !
Citat :

iar ateii cei mai puri, cei mai inocenti cei mai inteligenti etc.
Nici asta nu este chiar asa!
Printre atei pot fi si barbari needucati, necivilizati si inconstienti ... care sunt atei ...dar din inconstienta!

Aceia nu sunt pe acest forum ci prin birturi si bodegi ... ptr. ca ei traiesc ca niste animale lipsite de constiinta ...si dupa cum ai vazut in realitate ...toate animalele sunt necredincioase ... de ex. porcul dar si alte animale au si ele suflet, dar Dumnezeu nu s-a gandit sa le salveze si lor sufletele si sa le deie un "fiu" care sa se sacrifice ptr ele si sa le mantuiasca de pacate si astfel sufletele lor sa fie salvate ... (adica ceva de genul Godacul Fiu de Dumnezeu, nascut si nu facut din Scroafa Georgica cea Pururea Virgina, nascatoare de Dumnezei-godaci!)

Spre deoasebire de animalele necredincioase ... mai exista si categoria ateilor-constienti care isi bazeaza convingerile pe CUNOASTERE si actioneaza folosindu-si ratiunea si INTELIGENTA, mereu pozitiv ptr ca asa le dicteaza CONSTIINTA !!!!
... adica ceva ce nici animalele necredincioase la fel ca si oile credincioase ...nu le au si nici nu stiu ce inseamna ...ptr ca pur si simplu fara CONSTIINTA NU poti fi OM...ci doar vita cu aspect uman!

Citat :

Consider ca fiecare om trebuie privit in functie de faptele sale si nu in functie de cum este considerat grupul in general
Asta este valabil si atunci cand apreciem biserica care a ucis milioane de oameni nevinovati ...sau la ea nu se pune???????

Citat :

Da ...e naspa ...ptr ca nu ai capacitatea sa intelegi realitatea !
Marii criminali la care te referi tu ...au folosit tocmai modelul religios pe care il urmezi tu ...recte Hitler se credea MANTUITORUL neamului sau venit sa aduca pe pamant Imparatia de 1000 de ani (Imparatie=Reich in germana si poate ai auzit de al 3-lea Reich ...nu)
Stalin, un alt criminal, a fost sef de promotie la seminarul de preoti de la Gori si a aplicat in politica modelul crestin ...adica acela de a UCIDE pe toti cei care nu ii acceptau DOCTRINA, ...
La fel si criminalul Mao care nu numai ca l-a copiat pe Stalin ...dar chiar a scris o Biblie a sa ptr poporul chinez ...renumita Biblie a lui Mao ...si chiar o "religie" bazata pe aceasta ...Maoismul vezi acest link:
http://de.wikipedia.org/wiki/Maoismus

Iar asta este Biblia lui Mao:

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Dum Oct 30, 2011 9:27 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:

grin Chiar e amuzant ce spui tu grin si eu care credeam ca inchizitia a fost a pigmeilor grin iar cruciadele au fost initiate de SF Scaun al pieilor rosii si crestinarile fortate au fost facute de locuitorii insulei Pastelui... mai sa fie doh

Din nefericire pentru tine, cu religia lucrurile stau mult diferit! Cand te nasti, te nasti cu o anumita rasa, nationalitate si cu un anumit sex, nu ti le alegi tu dupa cum vrei, insa cand aderi la o religie, o faci constient si iti asumi in acelasi timp si istoria religiei respective!
Pai razboaiele ateilor au fost mult mai distrugatoare
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Dum Oct 30, 2011 9:28 am

Ce puteai sa zici si tu soimos? Dar stai linistit ca nu ii intrece nimeni pe ateii vostrii la crime
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Dum Oct 30, 2011 10:25 am

Mihai12 a scris:
Ce puteai sa zici si tu soimos? Dar stai linistit ca nu ii intrece nimeni pe ateii vostrii la crime
Vorbesti fara sa gandesti!
Acei "atei" la care te referi tu ... nu au ucis niciodata in numele ateismului asa cum biserica voastra crestina a ucis in numele credintei si al diavolului pe care-l numiti Dumnezeu ...si mai trebuie sa ti cont si de faptul ca acei NECREDINCIOSI si nu atei* ... nu au ucis niciodata justificandu-se cu Biblia ptr necredinciosi ...asa cum a ucis biserica pe baza Scripturii (raului etern)!

Eu cred ca tu nu faci diferenta intre necredincios si ateu, prin faptul ca nu te duce mintea sa intelegi ca necredinciosul nu este credincios din motive naturale, adica ptr ca asa a vrut Dumnezeu si ca nu a fost educat in spirit religios ... in timp ce "Ateul din convingere" este un un om documentat care respinge credinta ptr ca ea este doar o fantezie in care se CREDE ...adica ceva NESTIUT ...ca daca se STIA ...numai era credinta ...ci o alta ramura a stiintei!

Am amintit anterior ca necredincios esti in mod natural, ptr ca asa a vrut "Creatorul" omului ...si astfel vedem ca dupa pubertate un tanar devine atras din punct de vedere sexual catre iubire ...dar niciodata catre religie !
Religia este ceva ce se baga cu forta in capul tinerilor ptr a le lua mintile ...tocmai ptr a deveni niste oi bune de muls zilnic .... si de belit la abator!
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 27
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Dum Oct 30, 2011 11:59 am

Ateii si paganii sunt fiecare de capul lor,ei n-au carti asazis sfinte care sa-i indemne sa comita crime Sad
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Dum Oct 30, 2011 9:07 pm

Nu conteaza mai soimose in numele cui au ucis, important e ca au ucis. Cruciadele au fost facute pentru recucerirea fostelor teritorii crestine, luate de musulmani. De faptul ca crestinii din Africa au fost trecuti toti prin sabie de musulmani de ce nu zici nimic? Inchi

Si mai renunta la repetarea acelor tampenii, caci ele duc la saturatie. Parca esti o banda stricata care ramane blocata la un moment dat si repeta intruna aceleasi cuvinte
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Lun Oct 31, 2011 8:48 am

Mihai12 a scris:
Nu conteaza mai soimose in numele cui au ucis.
Ba conteaza foarte mult!
Una este sa ucizi un dusman care iti intra in casa si vrea sa-ti omoare familia ...si cu totul alta este sa ucizi pe cei care gandesc liber ptr ca asa iti cere CLONA diabolica a unui Dumnezeu ucigas.
Citat :

Cruciadele au fost facute pentru recucerirea fostelor teritorii crestine, luate de musulmani.
Da cum ar fi fost ca acei cruciati iubitori de oameni si al unui Duimnezeu Atotputernic ...sa-l fi lasat pe acest Atoputernic sa isi apere credinta ...ca doar de aia il numiti atotputernic si nu "micul pitic de gradina"!

Citat :

De faptul ca crestinii din Africa au fost trecuti toti prin sabie de musulmani de ce nu zici nimic?
Si aia daca au facut-o in numele Dumnezeului Intunericului (vezi ionsemnele cu semiluna si o stea simbolutile noptii si intunericului) sunt si ei niste criminali ordinari care daca ar exista "justitie divina" si un Atotputernic ... in mod sigur ca nu aveau loc pe acest pamant ...dar cum nu este nici una nici alta ...iata ca si astazi aia ucid zilnic in numele spurcaciunii diabolice caruia i spun "dumnezeu"... dar se pare ca zilele lor sunt numarate, nu numai ptr ca nu s-a gasit nicio atestare in Coran precum ca allah a lasat titeiul ptr musulmanii camilari ... dar se pare ca la sporul lor demografic comandat de allah ... nisipul desertului nu le asigura suficiente resurse de hrana si nici de apa ...a sa ca nu le ramane decat o singura sansa ... aceea sa-l roage pe Allahu Akbbar sa le trimita din cer navete spatiale cu alimente ... si cisterne cu apa ... ptr ca daca au impresia ca este dreptul lor natural sa imparta munca celor din occident ... cu poftele si foamea lor ... atunci au cam pus-o ... ptr ca nu au ei atatia jihadisti cate sute de bombe avem noi ptr capul unu jihadist !

Citat :

Si mai renunta la repetarea acelor tampenii, caci ele duc la saturatie. Parca esti o banda stricata care ramane blocata la un moment dat si repeta intruna aceleasi cuvinte
Da de tampeniile voastre pe care le propovaduiti intr-una de 2000 de ani ...nu te legi ? ...sau credeti ca noi inca nu ne-am saturat de mereu aceasi minciuna repetata intr-una?

Poi daca o luam cronologic ...eu as mai avea nevoie sa ma repet inca 2000 de ani ca sa va ajung din urma pe voi ...asa ca .... mucles !!!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Lun Oct 31, 2011 1:06 pm

Lasa tu ''tampeniile'' noastre ca nu e vorba de asta, ci de faptul ca alte cuvinte nu mai ai in vocabular decat ''cheile iadului'' '' dumnezeu prost'' ''diavol'' etc. Le folosesti si le refolosesti pana provoci plictiseala. De la o vreme, am incetat sa-ti mai citesc mesajele si pun pariu ca multi s-au saturat sa citeasca aceleasi elucubratii mereu Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   Lun Oct 31, 2011 7:14 pm

Mihai12 a scris:
Lasa tu ''tampeniile'' noastre ca nu e vorba de asta, ci de faptul ca alte cuvinte nu mai ai in vocabular decat ''cheile iadului'' '' dumnezeu prost'' ''diavol'' etc.
Aceste cuvinte nu imi apartin .... unele sunt luate din Biblie (de ex. cea cu "cheile iadului") iar altele le putem deduce in mod logic citind atent Biblia (De ex din faptul ca pina la Creatie Dumnezeu nu a stiut ca lumina e buna ...ne duce la concluzia ca el a trait pina atunci in bezna intunericului) ... iar Dumnezeu intunericului nu poate fi decat Diavolul !
Si uite asa mai departe!

Citat :

Le folosesti si le refolosesti pana provoci plictiseala. De la o vreme, am incetat sa-ti mai citesc mesajele si pun pariu ca multi s-au saturat sa citeasca aceleasi elucubratii mereu Wink
Da mereu aceleasi elucubratii ce le auzi la casa de adunare a zeciuielii ...ca de ex. despre Sfanta Treime ...de acestea crezi ca nu te saturi?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Omul vs. rasa, nationalitate, etc.   

Sus In jos

Omul vs. rasa, nationalitate, etc.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Societate :: Societatea in general-
Mergi direct la: